Golo, o jednej ważnej rzeczy nie wspomniałeś, a którą robisz cały czas. Być może jest ona dla Ciebie oczywista, ale dla początkującego - w tym dla mnie - nie aż tak bardzo. Mianowicie Ty w ogóle nie patrzysz na broń przy zmianie magazynka, cały czas patrzysz w kierunku potencjalnego zagrożenia/celu. Dla początkującego bardzo kuszące jest, żeby oglądać broń, na której się pracuje, co ma ułatwiać nam działanie, ale przez to traci się kontakt wizualny z celem. Udało mi się to wychwycić, bo uczę się jazdy motocyklem i instruktor nie pozwala mi patrzeć w dół, co owocuje tym, że od razu zaczynam robić te czynności szybciej, na wyczucie i niejako automatycznie. Taką analogię znalazłem. :) Jak zwykle ciekawy i pouczający odcinek. Pozdrawiam!
Masz rację. Dla mnie to automat i nie zwróciłem na to uwagi, a to bardzo ważny aspekt. Nie powinniśmy odrywać wzroku od naszego celu (rejonu zagrozenia) jeżeli nie jest to naprawdę konieczne. Dlatego w poprzednim filmie wprowadziłem pojęcie "przestrzeni roboczej". Dzięki temu, że właśnie w tym obszarze (przestrzeń robocza) wykonujemy wszystkie czynności i manipulacje przy broni możemy je kontrolować kątem oka nie tracąc kontaktu z zagrożeniem. Pozdrawiam
xkukubax to Ty przekoleś jesteś skoro instruktor od moto musi Ci tłumaczyć żeby nie patrzyć się w dół 😋 Odkąd jeżdżę na motocyklu i łącznie z nauka jazdy wiele lat temu, ani razu nie miałem takiego pomysłu żeby się popatrzeć pod nogi. Może lepiej nie kończ tego prawka, a jeżeli już je posiadasz to schowaj do szuflady? 😜
Świetny materiał, wiele mi uświadomił. Mam taką uwagę, kiedy mowa przedwczesnym zrzuceniu magazynka podczas wymiany taktycznej 20:20 ~ 20:30, wspominana jest konieczność wymiany awaryjnej po ewentualnym oddaniu strzału. Wydaje mi się, że w tym przypadku jednak jest jeszcze gorzej. W przypadku kiedy magazynka nie ma w broni (lub nie został dociśnięty do końca - np. zatrzask nie trzyma), po wystrzeleniu naboju z komory, łuska zostaje wyrzucona, ale zamek nie zostaje w tylnym położeniu. Wtedy jeszcze trudniej jest zdiagnozować, że amunicja się skończyła (w stresie można zapomnieć, że właśnie wypięło się magazynek), a po wprowadzeniu pełnego magazynka trzeba dodatkowo ręcznie przeładować broń.
Ogólnie nie wiedziałem o zwalnianiu zamka za pomocą magazynka. Co najlepsze - działa to w replice pistoletu Sig Sauer P229 od KJW powiem po prostu że dla mnie bomba ;) Sprawne i szybkie do opanowania ;) Wielkie dzięki ;)
Dzisiaj po szkoleniu z człowiekiem z GROMu trafiłem na ten filmik, okazało się, że wszystkie twoje techniki wymiany magazynka są totalnie nieprawidłowe, a nawet szkodliwe dla uczących się bo nabiorą oni złych nawyków.
Szybka uwaga, nie wiem czy było to wspomniane - podczas sytuacji bojowej wymiany ognia, przy zmianie magazynka nie wolno odwracać broni na bok - broń powinna cały czas mieć lufę w stronę celu/zagrożenia, bo raz - nie chcemy powiadamiać npla że akurat zmieniamy magazynek i dwa - konieczność ponownego zgrania przyrządów celowniczych to kolejne ułamki sekund. Bardzo cenne ułamki sekund. Pomimo tego świetny materiał, dużo treści, temat opisany na wszystkie sposoby, Pozdrawiam,
Jedna uwaga odnośnie Twojej ulubionej techniki zrzucenia zamka. Ma to się tak samo do różnego rodzaju broni co zrzucanie zamka przyrządami do tego służącymi. Np Glock ma wysoki zamek i łatwo za niego złapać, natomiast w takiej CZ-P07 ten zamek juz taki duży nie jest.
Wszystko ładnie, pięknie tylko że: 1. Używam 3 jednostek broni: P99, G19 i 1911, najlepiej rozwiązana jest wymiana w magazynka w P99, dźwignie robią robotę, przekładanie broni w ręce to samobójstwo, zmiana chwytu to czas i P99 jest pod tym względem najlepiej dopracowany 2. Wywalanie magazynka z np. 5 nabojami na ziemię? No musiałbym być kolejny raz samobójcą, ile czasu zajmie zrzucenie zamka po jego zatrzymaniu się w tylnym połozeniu? pół sekundy? a amunicji nigdy dość.
+Gurgul99 Już wielokrotnie powtarzałem. Materiał trzeba traktować jako wskazówki. Gdyby każdy chciał znaleźć rozwiązanie dla siebie musiała by to być produkcja multimedialna wielowątkowa typu (nosisz jednorzędowy magazynek naciśnij 1 , masz tradycyjny zwalniacz naciśnij 2 , jesteś leworęczny 3 itp.). Rozumiem Twoje problemy, ale tu pokazałem techniki a reszta wskazówek przyda się jednemu na dziesięciu oglądających niestety. Pozdrawiam
+Gurgul99 Pkt. 2. Nie wiesz o czym mówisz. W CQB musisz być załadowany do pełna. Stan magazynka na poziomie 5 pocisków i mniej w pistolecie 9mm w CQB jest niedopuszczalny.
Laertes no wlasnie, super uwaga, pomijajac fakt, ze bron krotka nie sluzy do prowadzenia dzialan bojowych, ten Pan na filmie opowiada rzeczy, ktore nie maja przelozenia w akcji realnej, bojowej, ponadto jak juz nadmienilem profesjonalista liczy KAZDY ODDANY STRZAL.
Kolejna rzecz. Przydałoby się także wspomnieć o tym jak ułożyć magazynki w samej ładownicy. Osobiście robie to już bez zastanowienia, natomiast na samym początku zawsze się zastanawiałem. ;)
Super film,zdaje na patent za msc,jestem żółtodziobem,czy zna pan jakąś stronke z pytaniami i odpowiedziami na patent,szukałem jest tego wiele lecz nie jasne jest to dla mnie.
W przypadku bojowej wymiany magazynka i uwzględniając również element stresu (o którym Pan także wspomina), co Pan myśli o przeładowaniu zamka niezależnie od tego, czy nabój jest w komorze lub nie? W warunkach stresowych czas reakcji wzrasta i czasami określenie stanu broni wymaga dodatkowego czasu (en.wikipedia.org/wiki/Hick%27s_law), zatem wyrobienie sobie jednakowego nawyku do jak największej ilości sytuacji ułatwiłoby i zwiększyłoby bezpieczeństwo w boju, a priorytetem jest szybszy powrót do walki w porównaniu do potencjalnej utraty naboju (dotyczy to również usuwania części zacięć)
+Krzysztof Grabiński : Zauważyłem u siebie taki nawyk. To znaczy chęć odciągania zamka przy wymianie bojowej (czyli kiedy nabój jest już w lufie). Nawyk stworzyły wg mnie archaiczne metody szkolenia na strzelnicach i archaiczne zasady bezpieczeństwa (pisane dla innej klasy broni i innej klasy ludzi), powodujące m.in. że ruch przeładowywania wykonuje się bardzo często. Nie rozwijając szerzej tematu - wg mnie m.in. stanem normalnym rozładowanej broni powinien być stan z zamkiem w tylnym położeniu.
+emilewicz14 Ciekawi mnie dlaczego nazywasz to archaicznymi zasadami bezpieczeństwa? Jeśli jest się za osłoną i zmienia magazynki (więc częściowo załadowane) albo nie daj boże coś się stanie z bronią podczas przeładowania, wydaje mi się, że chodzi o to, by jak najmniej zastanawiać się co się stało z bronią i skupić się na walce. Nie wyskoczymy na przeciwnika z 3 nabojami w magu G17, a zamek może się zsunąć przed właściwym umieszczeniem magazynka (łatwo tego nie zauważyć), więc w takich wypadkach szybciej chyba jest profilaktycznie przeładować niż sprawdzać broń? :) Temat mnie ciekawi, a nikt go dokładnie nie wyłożył, więc się zastanawiam po prostu (nie mędrkuję).
Chyba się nie zrozumieliśmy. Przepisy strzelnic i różnych służb mundurowych powodują, że ruch "włożenie magazynka-odciągnięcie zamka" (przy zwolnionym zamku pistoletu) wykonuje się bardzo często i stąd mój nawyk, powodujący zawahanie przy wymianie bojowej - czyli to o czym piszesz.
Prawdę mówiąc nie do końca przemawia do mnie idea wymiany szybkiej/bojowej. Bo kiedy? Po wystrzeleniu np. 5 nabojów mam porzucić magazynek z powiedzmy 12 nabojami, bo np. nadbiega dwóch przeciwników i będzie lepiej, jak będę miał 17? Na odzyskanie z ziemi może już w danym starciu nie być czasu. Poza tym co - liczyć strzały w stresie? Widowiskowo to wygląda, ale lepsza jest wymiana taktyczna, za zasłoną, i schowanie niepełnego do kieszeni lub worka zrzutowego. A nawet awaryjna (zamek w tylnym położeniu) za zasłoną. Zresztą, tak jak sam Pan gdzieś napisał - sytuacje, które nie są rozstrzygane przy pomocy kilku strzałów zdarzają się albo w hollywoodzkich filmach, albo niezmiernie rzadko.
+emilewicz14 Konkretne zastosowania poszczególnych technik omawia się na dedykowanych szkoleniach. Wtedy techniki są omawiane pod kątem specyfiki działania grupy odbiorców. Ten film jedynie przybliża rodzaje wymian. W takich materiałach nie ma czasu na dokładne sprecyzowanie wszystkich za i przeciw oraz okoliczności stosowania. Wymiana taktyczna też nie jest najlepszym rozwiązaniem podczas walki w większości wypadków. W strefie względnie bezpiecznej owszem. Do dziś pamiętam słowa pewnego instruktora z Izraela : "Nie uczymy już wymiany taktycznej w klasycznej formie, ponieważ ci którzy próbowali zastosować ją w walce już nie żyją" ;) Pozdrawiam
Chcialbym sie zapytac odnosnie wykrecania broni wlewo (lub ewentualnie w prawo) podczas wymiany magazynku. Mysle ze jest to blad. Jezeli mamy palce za krotkie zeby zmieniac magazynki bez odchylenia broni od linii ognia, powinni jestesmy dostosowac bron do naszych warunkow fizycznych.
A ja tak a propos koncowki: czy przy sprawdzaniu otoczenia (zmiana taktyczna) nie lepiej jednak miec postolet wciaz w kierunku celu a nie tak celujac sobie w stope troche? I czy nie lepiej kurek zwolnic dopiero po upewnieniu sie ze jest ok? Ogolnie swietne filmy i dziekuje za nie, nie mam wlasciwie zadnego (jeszcze) doswiadczenia strzeleckiego bojowego ani dynamicznego (jeszcze 9-ki sie nie dochrapalem) ale tak mi sie nasunelo - kto pyta, nie bladzi...
Pozycja którą przyjąłem to SUL czyli pozycja bezpieczna ( w tym przypadku nie postawa) i wcale nie kieruję broni w stopę. Nakręcę materiał na ten temat to się przekonasz. Wykonanie strzału ze zwolnionego kurka to normalka przy operowaniu bronią z systemem SA/DA. Jeżeli miałbym wykonać strzał mając zagrożenie z tyłu w tym wypadku zwolniony kurek nie jest problemem bo i tak zaczynasz pracę na języku wychodząc na cel. SUL zapewnia mnie że wykonując zwrot nie będę "omiatał" innych lufą załadowanego pistoletu. Zwolniony kurek dodatkowo daje "bezpiecznik" w na indentyfikację celu po pojawieniu się kogoś w polu.
Czy wszystkie nowsze pistolety posiadają samonapinanie mechanizmu spustowego (taktyczna zmiana magazynka - zwolnienie kurka), oraz jaki wpływ na celność pierwszego strzału ma użycie większej siły podczas pierwszego strzału po wymianie?
Piotr Czopowicz Nie wszystkie. To zależy w jakim systemie działają. Klasyczne SA/DA zazwyczaj tak. Pierwszy strzał ze zwolnionego kurka wymaga długiego treningu bezstrzałowego, aby był tak samo szybki i celny jak z napiętego. Zobacz sobie nowy materiał :ua-cam.com/video/zeMgiUHB_s8/v-deo.html Pokazuję w nim różnicę w czasie wyjścia na cel ze zwolnionym i napiętym kurkiem. Pozdrawiam
katarzynafra Magazynek zwalniamy palcem wskazującym lub środkowym lewej ręki. W przypadku wymiany awaryjnej (zamek w tylnym położeniu) i konstrukcji z niewielkim jednostronnym zwalniaczem zamka (np jak GLOCK) najwygodniej zwalniać zamek prawą ręką "nakładką". Wiadomo, że jeżeli zostaniemy ranni i zostanie tylko jedna ręka - ta metoda nie zadziała - ale są na to inne rozwiązania i niekoniecznie trzeba rezygnować z wygody na tym etapie. Pozdrawiam.
(Wiem, że data i prawdopodobnie cie to już nie interere) możesz palcem wskazyjącym dłoni, która jest na chwycie zrzucić maga poprzez naciśnięcie nim dźwigni zwalniania i przechylić broń do przodu. Magazynek sam wypadnie. Drugą ręką w międzyczasie wyciągasz magazynek z tąd, gdzie go masz a potem wkładasz do broni. By przeładować obróć broń w lewo(jeśli jesteś praworęczny) lub w cale, jeśli leworęczny. Dodatkowo można zamontować specjalny "lejek", dzięki któremu podczas złego włozenia maga ześlizgnie się on w dobre miejsce. O ile dobrze pamiętam nazywa się to "magwell extencion"
Ja mam pytanie odnośnie zrzucania kurka w Hecklerze, które pokazałeś na filmie? Czy zrzucenie kurka w ten sposób (przyciskiem zwalniania kurka), przy naboju w komorze, nie spowoduje jego wystrzału? Dotychczas strzelałem tylko z Glocka i zastanawia mnie to jak to działa w pistoletach kurkowych.
+sh4dow300 Kurek jest w tym wypadku przechwytywany przez zaczep. Zostaje zablokowany w oddaleniu od iglicy. Nie ma możliwości aby w nią uderzył. Nie jest także możliwe spowodowanie wystrzału poprzez dobicie kurka dłonią, dlatego właśnie należy koniecznie korzystać ze zwalniacza kurka, a nie zwalniać językiem spustowym przytrzymując tylko kurek.
a ja chciałbym polemizować z dwoma aspektami.chce zweryfikowac wiedze ktora mam z kursow i szkolen. nie podam firm zeby nie bylo reklamy. po pierwsze, przy wymianie magazynka zginasz reke w lokciu,unosisz na wysokosc twarzy mnie uczono aby zblizyc ja tylko do tulowiaa lufe miec skierowana w kierunku celu, jest to ruch mniej rzucajacy sie w oczy, poza tym gdyby sytuacje przeladowania chcial wykorzystac oponent mozemy oddac strzal z biodra. po drugie. wolalbym niepelne magazynki odlozyc spowrotem do ladownicy niz je rzucic samopas na ziemie, jesli sytuacja pozwala na wymiane za zaslona. ze wzgledu 1. po pewnym czasie wymiany ognia, lepiej jest miec te 6-8 pociskow w 3 magazynkach niz zostac z nozem. 2. jesli wymiana ognia determinowala przemieszczanie sie, przeciwnik podchodzacy w miejsce naszej wymiany magazynka bedzie mial te pare pociskow gratis do odzyskania z naszego magazynka
tpk Tracz Po pierwsze w strzelectwie bojowym / praktyczno-obronnym nie ma miejsca na strzały z biodra. Każdy strzał musi być strzałem celowanym. Tutaj nie ma chybień - są tylko niezamierzone cele. Odpowiedz sobie sam na jedno pytanie. Czy chciałbyś aby ktoś będąc członkiem grupy realizacyjnej strzelał do bandyty z biodra kiedy obok stoją niewinne osoby (np twoja rodzina) ?! Strzał "z biodra" jak ty to określiłeś dozwolony jedynie w wypadku bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem - poniżej 1 metra. Druga kwestia - zarządzanie amunicją i magazynkami - wyjaśniłem w filmie dokałdnie dlaczego nie polecam wkładania niepełnych magazynków do ładownic. Czujesz, że masz niewystarczającą ilość amunicji ? - noś więcej magazynków. Jak chcesz odłóż magazynek do tylnej kieszeni jeżeli masz np służbowo przydzielone dwa i nic nie poradzisz. Będziesz miał świadomość że czas szukać wsparcia bo jest kiepsko. Bajki na bok. Fantazja instruktorów jest nieogranicznona, jednak większość konfrontacji z użyciem krótkiej broni palnej kończy się w kilka sekund. Sceny rodem z Hollywood gdzie strzelaniny trwają 15 minut to naprawdę rzadkość chyba że żadna ze stron nie potrafi celnie strzelać co niestety też się zdarza ;)
Wymiana magazynka, dosc, a wlasciwie zupelnie nieprofesjonalna, wymiana okreslana przez Ciebie " w pewnym momencie", o co tu chodzi?profesjonalista liczy KAZDY oddany strzal. Bez wyjatku. To nie jest pistolet typu HK, to jest pistolet, firmy Heckler und Koch. A nie typ pistoletu. Nie wiem dlaczego mowisz i pokazujesz rzeczy dziwne, uwazajac sie za profesjonaliste.
Golo, o jednej ważnej rzeczy nie wspomniałeś, a którą robisz cały czas. Być może jest ona dla Ciebie oczywista, ale dla początkującego - w tym dla mnie - nie aż tak bardzo. Mianowicie Ty w ogóle nie patrzysz na broń przy zmianie magazynka, cały czas patrzysz w kierunku potencjalnego zagrożenia/celu. Dla początkującego bardzo kuszące jest, żeby oglądać broń, na której się pracuje, co ma ułatwiać nam działanie, ale przez to traci się kontakt wizualny z celem.
Udało mi się to wychwycić, bo uczę się jazdy motocyklem i instruktor nie pozwala mi patrzeć w dół, co owocuje tym, że od razu zaczynam robić te czynności szybciej, na wyczucie i niejako automatycznie. Taką analogię znalazłem. :)
Jak zwykle ciekawy i pouczający odcinek. Pozdrawiam!
Tak samo jak nie patrzy w stronę ładownic wkładając / wyciągając magazynek ; )
Masz rację. Dla mnie to automat i nie zwróciłem na to uwagi, a to bardzo ważny aspekt. Nie powinniśmy odrywać wzroku od naszego celu (rejonu zagrozenia) jeżeli nie jest to naprawdę konieczne. Dlatego w poprzednim filmie wprowadziłem pojęcie "przestrzeni roboczej". Dzięki temu, że właśnie w tym obszarze (przestrzeń robocza) wykonujemy wszystkie czynności i manipulacje przy broni możemy je kontrolować kątem oka nie tracąc kontaktu z zagrożeniem. Pozdrawiam
xkukubax to Ty przekoleś jesteś skoro instruktor od moto musi Ci tłumaczyć żeby nie patrzyć się w dół 😋 Odkąd jeżdżę na motocyklu i łącznie z nauka jazdy wiele lat temu, ani razu nie miałem takiego pomysłu żeby się popatrzeć pod nogi. Może lepiej nie kończ tego prawka, a jeżeli już je posiadasz to schowaj do szuflady? 😜
Zaczynam swoja przygode z pistoletem .Fajnie pokazane cwiczenia dla poczatkojacych
Świetny materiał, wiele mi uświadomił. Mam taką uwagę, kiedy mowa przedwczesnym zrzuceniu magazynka podczas wymiany taktycznej 20:20 ~ 20:30, wspominana jest konieczność wymiany awaryjnej po ewentualnym oddaniu strzału. Wydaje mi się, że w tym przypadku jednak jest jeszcze gorzej. W przypadku kiedy magazynka nie ma w broni (lub nie został dociśnięty do końca - np. zatrzask nie trzyma), po wystrzeleniu naboju z komory, łuska zostaje wyrzucona, ale zamek nie zostaje w tylnym położeniu. Wtedy jeszcze trudniej jest zdiagnozować, że amunicja się skończyła (w stresie można zapomnieć, że właśnie wypięło się magazynek), a po wprowadzeniu pełnego magazynka trzeba dodatkowo ręcznie przeładować broń.
Ogólnie nie wiedziałem o zwalnianiu zamka za pomocą magazynka. Co najlepsze - działa to w replice pistoletu Sig Sauer P229 od KJW powiem po prostu że dla mnie bomba ;) Sprawne i szybkie do opanowania ;) Wielkie dzięki ;)
Świetnie przedstawione i dużo się z tego dowiedziałem, tak talej
Jak wycelowałeś w kamerę to się odchyliłem...
Zdecydowanie najlepszy kanał o broni na UA-cam. Golo jesteś mistrzem.
Bardzo spodobala mi sie dygresja odnosnie wymiany magazynka w biegu. Bardzo dobre spostrzezenie.
Uwielbiam ten kanał.
Super dzenki za iformacje
Niezły filmik , brawo :) jak ktoś chce posłuchać o wielkiej historii
innej polskiej broni - szabli zapraszam tu jest więcej - szablotłuk
polski
Dzisiaj po szkoleniu z człowiekiem z GROMu trafiłem na ten filmik, okazało się, że wszystkie twoje techniki wymiany magazynka są totalnie nieprawidłowe, a nawet szkodliwe dla uczących się bo nabiorą oni złych nawyków.
dzieki!! niesamowity profesjonalizm!!
Bardzo dobry film
Szybka uwaga, nie wiem czy było to wspomniane - podczas sytuacji bojowej wymiany ognia, przy zmianie magazynka nie wolno odwracać broni na bok - broń powinna cały czas mieć lufę w stronę celu/zagrożenia, bo raz - nie chcemy powiadamiać npla że akurat zmieniamy magazynek i dwa - konieczność ponownego zgrania przyrządów celowniczych to kolejne ułamki sekund. Bardzo cenne ułamki sekund.
Pomimo tego świetny materiał, dużo treści, temat opisany na wszystkie sposoby,
Pozdrawiam,
Nie zgadzam się
Jedna uwaga odnośnie Twojej ulubionej techniki zrzucenia zamka. Ma to się tak samo do różnego rodzaju broni co zrzucanie zamka przyrządami do tego służącymi. Np Glock ma wysoki zamek i łatwo za niego złapać, natomiast w takiej CZ-P07 ten zamek juz taki duży nie jest.
duzo informacji dzieki:) pocwicze nawet na straszaku a co:))
Wszystko ładnie, pięknie tylko że:
1. Używam 3 jednostek broni: P99, G19 i 1911, najlepiej rozwiązana jest wymiana w magazynka w P99, dźwignie robią robotę, przekładanie broni w ręce to samobójstwo, zmiana chwytu to czas i P99 jest pod tym względem najlepiej dopracowany
2. Wywalanie magazynka z np. 5 nabojami na ziemię? No musiałbym być kolejny raz samobójcą, ile czasu zajmie zrzucenie zamka po jego zatrzymaniu się w tylnym połozeniu? pół sekundy? a amunicji nigdy dość.
+Gurgul99 Już wielokrotnie powtarzałem. Materiał trzeba traktować jako wskazówki. Gdyby każdy chciał znaleźć rozwiązanie dla siebie musiała by to być produkcja multimedialna wielowątkowa typu (nosisz jednorzędowy magazynek naciśnij 1 , masz tradycyjny zwalniacz naciśnij 2 , jesteś leworęczny 3 itp.). Rozumiem Twoje problemy, ale tu pokazałem techniki a reszta wskazówek przyda się jednemu na dziesięciu oglądających niestety. Pozdrawiam
+Gurgul99 Pkt. 2. Nie wiesz o czym mówisz. W CQB musisz być załadowany do pełna. Stan magazynka na poziomie 5 pocisków i mniej w pistolecie 9mm w CQB jest niedopuszczalny.
Laertes no wlasnie, super uwaga, pomijajac fakt, ze bron krotka nie sluzy do prowadzenia dzialan bojowych, ten Pan na filmie opowiada rzeczy, ktore nie maja przelozenia w akcji realnej, bojowej, ponadto jak juz nadmienilem profesjonalista liczy KAZDY ODDANY STRZAL.
Nikt kto jest profesjonalistą nie używa zabawek bez kurka wiec z tego jaka bronią posługuje sie autor można wiele wywnioskować .
Kolejna rzecz.
Przydałoby się także wspomnieć o tym jak ułożyć magazynki w samej ładownicy. Osobiście robie to już bez zastanowienia, natomiast na samym początku zawsze się zastanawiałem. ;)
Według preferencji, to ty je wyciągasz więc ułóż jak ci wygodnie
Super film,zdaje na patent za msc,jestem żółtodziobem,czy zna pan jakąś stronke z pytaniami i odpowiedziami na patent,szukałem jest tego wiele lecz nie jasne jest to dla mnie.
W przypadku bojowej wymiany magazynka i uwzględniając również element stresu (o którym Pan także wspomina), co Pan myśli o przeładowaniu zamka niezależnie od tego, czy nabój jest w komorze lub nie? W warunkach stresowych czas reakcji wzrasta i czasami określenie stanu broni wymaga dodatkowego czasu (en.wikipedia.org/wiki/Hick%27s_law), zatem wyrobienie sobie jednakowego nawyku do jak największej ilości sytuacji ułatwiłoby i zwiększyłoby bezpieczeństwo w boju, a priorytetem jest szybszy powrót do walki w porównaniu do potencjalnej utraty naboju (dotyczy to również usuwania części zacięć)
+Krzysztof Grabiński : Zauważyłem u siebie taki nawyk. To znaczy chęć odciągania zamka przy wymianie bojowej (czyli kiedy nabój jest już w lufie). Nawyk stworzyły wg mnie archaiczne metody szkolenia na strzelnicach i archaiczne zasady bezpieczeństwa (pisane dla innej klasy broni i innej klasy ludzi), powodujące m.in. że ruch przeładowywania wykonuje się bardzo często. Nie rozwijając szerzej tematu - wg mnie m.in. stanem normalnym rozładowanej broni powinien być stan z zamkiem w tylnym położeniu.
+emilewicz14 Ciekawi mnie dlaczego nazywasz to archaicznymi zasadami bezpieczeństwa? Jeśli jest się za osłoną i zmienia magazynki (więc częściowo załadowane) albo nie daj boże coś się stanie z bronią podczas przeładowania, wydaje mi się, że chodzi o to, by jak najmniej zastanawiać się co się stało z bronią i skupić się na walce. Nie wyskoczymy na przeciwnika z 3 nabojami w magu G17, a zamek może się zsunąć przed właściwym umieszczeniem magazynka (łatwo tego nie zauważyć), więc w takich wypadkach szybciej chyba jest profilaktycznie przeładować niż sprawdzać broń? :) Temat mnie ciekawi, a nikt go dokładnie nie wyłożył, więc się zastanawiam po prostu (nie mędrkuję).
Chyba się nie zrozumieliśmy. Przepisy strzelnic i różnych służb mundurowych powodują, że ruch "włożenie magazynka-odciągnięcie zamka" (przy zwolnionym zamku pistoletu) wykonuje się bardzo często i stąd mój nawyk, powodujący zawahanie przy wymianie bojowej - czyli to o czym piszesz.
A to rzeczywiście Cię z początku nie zrozumiałem. Dzięki za wyjaśnienie!
Prawdę mówiąc nie do końca przemawia do mnie idea wymiany szybkiej/bojowej. Bo kiedy? Po wystrzeleniu np. 5 nabojów mam porzucić magazynek z powiedzmy 12 nabojami, bo np. nadbiega dwóch przeciwników i będzie lepiej, jak będę miał 17? Na odzyskanie z ziemi może już w danym starciu nie być czasu. Poza tym co - liczyć strzały w stresie? Widowiskowo to wygląda, ale lepsza jest wymiana taktyczna, za zasłoną, i schowanie niepełnego do kieszeni lub worka zrzutowego. A nawet awaryjna (zamek w tylnym położeniu) za zasłoną.
Zresztą, tak jak sam Pan gdzieś napisał - sytuacje, które nie są rozstrzygane przy pomocy kilku strzałów zdarzają się albo w hollywoodzkich filmach, albo niezmiernie rzadko.
+emilewicz14 Konkretne zastosowania poszczególnych technik omawia się na dedykowanych szkoleniach. Wtedy techniki są omawiane pod kątem specyfiki działania grupy odbiorców. Ten film jedynie przybliża rodzaje wymian. W takich materiałach nie ma czasu na dokładne sprecyzowanie wszystkich za i przeciw oraz okoliczności stosowania. Wymiana taktyczna też nie jest najlepszym rozwiązaniem podczas walki w większości wypadków. W strefie względnie bezpiecznej owszem. Do dziś pamiętam słowa pewnego instruktora z Izraela : "Nie uczymy już wymiany taktycznej w klasycznej formie, ponieważ ci którzy próbowali zastosować ją w walce już nie żyją" ;) Pozdrawiam
Czy to LOK rybnik ? w sensie strzelnica
male pytanie: przy wymianie zwolniles kurek. czyli po wymianie bedzies prowadzil ogien- pierwszy strzal z double action ???
Dlaczego nie powinno sie dopuszczac do calkowitego oproznienia magazynka?
Chcialbym sie zapytac odnosnie wykrecania broni wlewo (lub ewentualnie w prawo) podczas wymiany magazynku. Mysle ze jest to blad. Jezeli mamy palce za krotkie zeby zmieniac magazynki bez odchylenia broni od linii ognia, powinni jestesmy dostosowac bron do naszych warunkow fizycznych.
Służył Pan w afganistanie na IX zmianie ?
A ja tak a propos koncowki: czy przy sprawdzaniu otoczenia (zmiana taktyczna) nie lepiej jednak miec postolet wciaz w kierunku celu a nie tak celujac sobie w stope troche?
I czy nie lepiej kurek zwolnic dopiero po upewnieniu sie ze jest ok?
Ogolnie swietne filmy i dziekuje za nie, nie mam wlasciwie zadnego (jeszcze) doswiadczenia strzeleckiego bojowego ani dynamicznego (jeszcze 9-ki sie nie dochrapalem) ale tak mi sie nasunelo - kto pyta, nie bladzi...
Pozycja którą przyjąłem to SUL czyli pozycja bezpieczna ( w tym przypadku nie postawa) i wcale nie kieruję broni w stopę. Nakręcę materiał na ten temat to się przekonasz. Wykonanie strzału ze zwolnionego kurka to normalka przy operowaniu bronią z systemem SA/DA. Jeżeli miałbym wykonać strzał mając zagrożenie z tyłu w tym wypadku zwolniony kurek nie jest problemem bo i tak zaczynasz pracę na języku wychodząc na cel. SUL zapewnia mnie że wykonując zwrot nie będę "omiatał" innych lufą załadowanego pistoletu. Zwolniony kurek dodatkowo daje "bezpiecznik" w na indentyfikację celu po pojawieniu się kogoś w polu.
Mam dopiero wiatrowke Glock 17 :)
Czy wszystkie nowsze pistolety posiadają samonapinanie mechanizmu spustowego (taktyczna zmiana magazynka - zwolnienie kurka), oraz jaki wpływ na celność pierwszego strzału ma użycie większej siły podczas pierwszego strzału po wymianie?
Piotr Czopowicz Nie wszystkie. To zależy w jakim systemie działają. Klasyczne SA/DA zazwyczaj tak. Pierwszy strzał ze zwolnionego kurka wymaga długiego treningu bezstrzałowego, aby był tak samo szybki i celny jak z napiętego. Zobacz sobie nowy materiał :ua-cam.com/video/zeMgiUHB_s8/v-deo.html Pokazuję w nim różnicę w czasie wyjścia na cel ze zwolnionym i napiętym kurkiem. Pozdrawiam
Witam jak powinna wyglądać wymiana magazynka przy strzelcu leworęcznym?
katarzynafra Magazynek zwalniamy palcem wskazującym lub środkowym lewej ręki. W przypadku wymiany awaryjnej (zamek w tylnym położeniu) i konstrukcji z niewielkim jednostronnym zwalniaczem zamka (np jak GLOCK) najwygodniej zwalniać zamek prawą ręką "nakładką". Wiadomo, że jeżeli zostaniemy ranni i zostanie tylko jedna ręka - ta metoda nie zadziała - ale są na to inne rozwiązania i niekoniecznie trzeba rezygnować z wygody na tym etapie. Pozdrawiam.
spoko ok nagraj cos z tomahawkiemi
Mam taki sam polar , firmy Taktical czy cos takiego , nie jestem w stanie obecnie sprawdzic.
Nie wiem tylko czy ma kaptur.
pozdrawiam
To polar helikona
w ASG się przyda a jest może film jak wymienić magazynek szybko w karabinie AKM?
(Wiem, że data i prawdopodobnie cie to już nie interere) możesz palcem wskazyjącym dłoni, która jest na chwycie zrzucić maga poprzez naciśnięcie nim dźwigni zwalniania i przechylić broń do przodu. Magazynek sam wypadnie. Drugą ręką w międzyczasie wyciągasz magazynek z tąd, gdzie go masz a potem wkładasz do broni. By przeładować obróć broń w lewo(jeśli jesteś praworęczny) lub w cale, jeśli leworęczny. Dodatkowo można zamontować specjalny "lejek", dzięki któremu podczas złego włozenia maga ześlizgnie się on w dobre miejsce. O ile dobrze pamiętam nazywa się to "magwell extencion"
A w asg jeszcze możesz użyć magwell spacer
A ja jestem leworęczny i przycisk do wyrzucania magazynka jest po drugiej stronie ;(
ja zwykle wskazującym lewym zwalniałem, można też np wskazującym prawej ręki wypracować, ewentualnie sprawić se pistolet z obustronnym przyciskiem
to jest to? www.taiwangun.com/kabury-2/kabura-na-platformie-udowej-do-serii-m9-tan-cs?from=listing&campaign-id=20 bo mi ten link nie działa.
Czy pan ma Heckler&Koch Usp?
Maigre Krzywy Tak posiadam ten model. W sumie z niego strzelam najwięcej...
Ja mam pytanie odnośnie zrzucania kurka w Hecklerze, które pokazałeś na filmie? Czy zrzucenie kurka w ten sposób (przyciskiem zwalniania kurka), przy naboju w komorze, nie spowoduje jego wystrzału? Dotychczas strzelałem tylko z Glocka i zastanawia mnie to jak to działa w pistoletach kurkowych.
+sh4dow300 Kurek jest w tym wypadku przechwytywany przez zaczep. Zostaje zablokowany w oddaleniu od iglicy. Nie ma możliwości aby w nią uderzył. Nie jest także możliwe spowodowanie wystrzału poprzez dobicie kurka dłonią, dlatego właśnie należy koniecznie korzystać ze zwalniacza kurka, a nie zwalniać językiem spustowym przytrzymując tylko kurek.
a ja chciałbym polemizować z dwoma aspektami.chce zweryfikowac wiedze ktora mam z kursow i szkolen. nie podam firm zeby nie bylo reklamy. po pierwsze, przy wymianie magazynka zginasz reke w lokciu,unosisz na wysokosc twarzy mnie uczono aby zblizyc ja tylko do tulowiaa lufe miec skierowana w kierunku celu, jest to ruch mniej rzucajacy sie w oczy, poza tym gdyby sytuacje przeladowania chcial wykorzystac oponent mozemy oddac strzal z biodra.
po drugie. wolalbym niepelne magazynki odlozyc spowrotem do ladownicy niz je rzucic samopas na ziemie, jesli sytuacja pozwala na wymiane za zaslona. ze wzgledu 1. po pewnym czasie wymiany ognia, lepiej jest miec te 6-8 pociskow w 3 magazynkach niz zostac z nozem. 2. jesli wymiana ognia determinowala przemieszczanie sie, przeciwnik podchodzacy w miejsce naszej wymiany magazynka bedzie mial te pare pociskow gratis do odzyskania z naszego magazynka
tpk Tracz Po pierwsze w strzelectwie bojowym / praktyczno-obronnym nie ma miejsca na strzały z biodra. Każdy strzał musi być strzałem celowanym. Tutaj nie ma chybień - są tylko niezamierzone cele. Odpowiedz sobie sam na jedno pytanie. Czy chciałbyś aby ktoś będąc członkiem grupy realizacyjnej strzelał do bandyty z biodra kiedy obok stoją niewinne osoby (np twoja rodzina) ?! Strzał "z biodra" jak ty to określiłeś dozwolony jedynie w wypadku bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem - poniżej 1 metra. Druga kwestia - zarządzanie amunicją i magazynkami - wyjaśniłem w filmie dokałdnie dlaczego nie polecam wkładania niepełnych magazynków do ładownic. Czujesz, że masz niewystarczającą ilość amunicji ? - noś więcej magazynków. Jak chcesz odłóż magazynek do tylnej kieszeni jeżeli masz np służbowo przydzielone dwa i nic nie poradzisz. Będziesz miał świadomość że czas szukać wsparcia bo jest kiepsko. Bajki na bok. Fantazja instruktorów jest nieogranicznona, jednak większość konfrontacji z użyciem krótkiej broni palnej kończy się w kilka sekund. Sceny rodem z Hollywood gdzie strzelaniny trwają 15 minut to naprawdę rzadkość chyba że żadna ze stron nie potrafi celnie strzelać co niestety też się zdarza ;)
a może by tak dzień dobry czy
cos?
sprytny i tołkowny chłop
hhe
dla kogo ten pokaz dla małolatów czy szajbusów zwanych terrorystami, nic dobrego
Wymiana magazynka, dosc, a wlasciwie zupelnie nieprofesjonalna, wymiana okreslana przez Ciebie " w pewnym momencie", o co tu chodzi?profesjonalista liczy KAZDY oddany strzal. Bez wyjatku. To nie jest pistolet typu HK, to jest pistolet, firmy Heckler und Koch. A nie typ pistoletu. Nie wiem dlaczego mowisz i pokazujesz rzeczy dziwne, uwazajac sie za profesjonaliste.