Od jakiegoś czasu nie słuchałam impoderabili ,ale jak zobaczyłam panią Ande to od razu włączyłam .Wysłuchałam z przyjemnością i ta godzina to było za krótko.Jak pani Anda powiedziała że można słuchać do snu to miała rację ,bo jak jest coś ciekawego i lubisz czyjś głos to można i do snu ,a potem znowu cofać i znowu słuchać.
Spoko, że od czasu do czasu do kolejki osób, przychodzących do ciebie w ramach promocji swoich książek, płyt i filmów wpada ktoś, kto ma do przekazania wiedzę, a nie tylko własne opinie. Jedna z najkrótszych i najciekawszych rozmów- wreszcie ktoś, kto nie opowiada nam o swojej terapii, przemianie duchowej i depresji (normalizacja i inkluzja są spoko - 150 smętny podcast na ten temat jest męczący). Wreszcie ktoś z kim nie pijesz sobie z dziubków i kto jest spoza kręgu twoich znajomych.
Cudowna rozmowa z niezwykle inteligentną kobietą. Podoba mi się ta nierównowaga sił, gdzie Karol zadaje pytania, a ogrom myśli, doświadczeń i wiedzy idzie od Pani Rottenberg. Więcej takich osób!
Dziękuję Karolu, powinno być więcej takich wywiadów i z takimi właśnie ludźmi którzy przy ogromnej wiedzy i świadomości potrafią naprawdę mądrze odnieść się do rzeczywistości.
7 minuta... wspaniała rozmowa!!! Laik rozmawia z ekspertką a rozmowa toczy się dalej... Pełna szacunku z obu stron. Oglądam dalej z ogromną ciekawością!!!!!!!!
@@Mo13Ni moja wyobraźnia podpowiada mi, że taka rozmowa dwóch ekspertów byłaby niezrozumiała i mało interesująca dla większej części odbiorców. A samego Karola jako osobę prowadzącą wywiady bardzo cenię za to, że jest skromny i naturalny. Nie przytłacza swoją osobą zapraszanych gosci 🙂
@@Mo13Ni a ja mam wrażenie, że rozmówczyni nie chce dostosować sie choć troszke do Karola. Prowadzacy chce nakierować rozmowe tak zeby wlasnie byla zrozumiana przez laika.
@@magdalenaimaja Też mam takie wrażenie. Może nie tyle że rozmówczyni nie chce, a może raczej nie potrafi się dostosować? Dla mnie jest to temat tak odległy, że już chyba dalej być nie może, chciałbym móc więcej wynieść z takiej rozmowy. Ale nie każdy ma dryg w przekazywaniu wiedzy. Tak po prostu jest.
❤ Kocham Panią Andę!!! Dziękuję za tę wspaniałą Gościnię! ❤ PS. Książka zostanie zakupiona, do kolekcji. Takich mądrych ludzi i ich myśli/słów nigdy dość!
Ja nie mam pojecia jak to się stało, ze oglądam KAŻDY ODCINEK, a ta rozmowa ma już rok a ja jej nie dostrzegłam i myślałam ze jest sprzed kilku dni, może tygodni, ja jako miłośniczka sztuki, historyczka sztuki..😦 rozmowa, której słucham już drugi raz bo jest tak wartościowa, zdecydowanie za krótka. Wiec myśle ze i trzecia tura mnie czeka. Gdyby kiedyś udało Ci się przeprowadzić rozmowę ze Stanleyem Tucci, to mogłabym umierać.
Takie to rozmowy to ja szanuję ;) Zdecydowanie bardziej interesują mnie starsi ludzie i ich punkt widzenia na świat (tak ogólnie rzecz ujmując), niż młodzi, którzy próbują być przeintelektualizowanymi ekspertami a wychodzi potem jakaś mamałyga...
Karolu, jestem pod wrażeniem, nie pierwszy raz zresztą, Twojej wszechstronności, otwartości, wiedzy, oczytania i wielkiej pracy, jaką wykonujesz, przygotowując się do kolejnych nagrań. Podziwiam i zazdroszczę, i szczerze jestem wdzięczna za te niezwykle interesujące rozmowy!
Szacun za tą rozmowę! Szkoda tylko, że tak krótko. Myślę, Karolu, że twoja "laickość" wobec sztuki - jak to kilka razy nazywasz - jest tu absolutnym atutem. I piszę to zupełnie poważnie. Ja, mając wykształcenie ukierunkowane na sztukę, a chcąc przeprowadzić taką rozmowę, byłbym chyba zbyt onieśmielony przepaścią jaka zionie z mojego niedouczenia. MOże to wynika z mojego podejścia, ale czułbym się sparaliżowany wobec takiej osoby, jaką jest pani Rottenberg. Zrozum mnie, proszę, dobrze. Poradziłeś sobie tutaj absolutnie fantastycznie. Dziękuję za to, że oboje narobiliście mi apetytu na sztukę, i nie tylko...
Nie pisze się gościni tylko gość, chyba, że ktoś sobie tego zażyczy, wtedy można stosować nieprawidłową formę, przez uprzejmość i litość co do nieznajomości języka polskiego przez tę osobę. :D Myślę, że Pani jest na tyle inteligentna, że nie życzyłaby sobie takich wygłupów i fikołków językowych.
@@juliastefaniakorzeniewska4279 Opowiadasz takie nonsensy że głowa mała. Gdzie to wyczytałaś? Rozumiesz, że to nie stosuje się do wszystkich takich form które feministki próbują narzucić? Gościni to współczesny pomysł.
❤...a propos mówienia świeżym językiem do młodych ludzi w szkole...że nikt tego nie robi...robi...tylko nie każdy o tym wie...Dziękuję za mądrość, którą Pani w sobie ma ❤
Panie Karolu brawa za pytania a szczególności w pytaniu o różnorodność języków w sztuce -zdecydowanie był Pan ,,lepszy,, od ukierunkowanej w jednym aspekcie sztuki nazwijmy ją ,,współczesną ,, a przecież obecnie są też inne...... i ten chaos w obecnej sztuce pięknie Pan wyłowił !!!!!
Czytam obecnie ostatnią książkę p.Andy pt"Schyłek".Super.Jest to dziennik pisany w latach 2019-22.Bardzo polecam.Nie tylko o sztuce ale o ludziach,podróżach,refleksje NT.starosci-świetna lektura.
Słuchałam ostatnio jakiś podkastów z Andą Rottenberg i UA-cam sam mi podrzucił ten kanał. Jestem zachwycona prowadzącym. Pani Anda jest trudna a Pan sobie radzi świetnie. Zaraz zasubskrybuję.
Wspaniale! Nareszcie! Tyle czasu oczekiwań na coś z kręgu sztuki współczesnej. Film i muzyka mają tu się dobrze, a sztuki plastyczne jakby zapomniane. A tyle ciekawego można odnaleźć. Malarze, architekci, ilustratorzy, plakaciści.
Dziękuję za ten temat i poziom rozmowy.Ksiażkę z zaciekawieniem przeczytam ale. ..Jako tzw.plastyczka i wieloletni nauczyciel plastyki zauważam, że rozmówczyni używa słowa nigdy w odniesieniu do szkoły- niesprawiedliwie.Wielu z nas w ciągu 1 h tygodniowo uczyło jak patrzeć aby widzieć piękno.Kanon postaci egipskiej, złoty podział odcinka, dywizjonizm, kreska, abstrakcja, nawa itp.Tego uczyliśmy chodząc do galerii i ćwicząc techniki w klasie 5-8.Ale pies jest pogrzebany w LO gdzie młodzież intelektualnie bardziej przygotowana ma bardzo mało plastyki czy tzw.sztuki.A o gustach według mnie trzeba dyskutować i przez to je rozwijać.Pozdrawiam ciepło Izabela z miasta Łodzi przeciwniczka kiczu
Cóż za wyniosłośc i poczucie wyzszosci, Cieżko sie tego słucha. Szacun Karol za profesjonalizm.Nie dziwie sie ze podkast trwa 45 minut . Dziwie sie ze az tyle!
Wydaje mi się, że mylisz porządki. To jest raczej koktajl pewności siebie z nadzwyczajną wiedzą i kompetencją. Typ osobowości lidera. Pani Profesor jest silną kobietą. Jednym się to podoba, Ciebie odpycha. Mnie na przykład uwodzi. Większość tu komentujących zdaje się też. Ale fajnie, że miałeś odwagę - i chciało Ci się - napisać zdanie odrębne. Gdyby nie chodziło akurat o Nią, prawdopodobnie podzieliłabym Twoje odczucia, bo też nie lubię nadętych, wywyższających się ludzi. No ale, jak mówię, dla Pani Andy jest inna kategoria. Ona jest boginią a te mogą wszystko!😉❤
Boże , w końcu ktoś to napisał, ja przez cały wywiad czułam się jak na wykładzie groźnej pani w podstawówce, która ma wiedzę, ale niestety przekazuje ją z wyższością i poczuciem nieomylności, bardzo nieprzyjemna kobieta moim skromnym zdaniem
Czyżby Karol posłuchał mojej prośby?😢 (wmówię sobie że tak było) bardzo interesujaca rozmowa, na pewno niełatwa dla prowadzącego, bo Pani Anda lubi stawiać kropki, ale treść wartościowa i potrzebna.
Jest nowa książka, kolejna część dzienników. Czyli nie o sztuce a bardziej o życiu ale także ciekawie, choć trochę nostalgicznie. Może czas na kolejne spotkanie w Impo? :)
Dobra Paciorek. Zaimponowałeś mi. Anda to nie tylko erudycja. To prawdziwa ikona sztuki współczesnej o której jak mniemałam gucio wiesz. Szacun za odwagę! Nieźle to wyszło. Choć z Vito Bambino byłeś jakoś pewniejszy i bardziej zluzowany ;)
Super wywiad, chętnie obejrzałabym jak Pani Anda interpretuje obrazy!!! Może ktoś coś podlinkuje? Cenię sztukę, jednocześnie jestem laikiem, chyba dla tego zabrakło mi więcej konkretnych przykładów, ale piękny wywiad! Ps. w minioną niedzielę moja 11 letnia córa z rówieśnikami była na wystawie sztuki współczesnej w Bunkrze Sztuki w KRK, potem odbyły się warsztaty, dzieci tworzyły, rozmawiały... A na lekcjach muzyki i warsztatach muzycznych w Domu Kultury pięknie śpiewają... Jest nadzieja:)
Zawsze zastanawia mnie pewność ludzi, którzy mówią, że niezrozumienie odbiorców sztuki nowoczesnej jest głównie związane z nieuctwem. Sprowadzenie zagadnienia do matołków, którzy nie znają klasyków- jest delikatnie ujmując postawą wyniesioną z poprzedniej epoki Not quite our class. Polecam spojrzenie Denisa Duttona w książce "Instynkt sztuki". Opisuje różne metody mierzenia wartości sztuki. Sprawa jest bardziej skomplikowana i ludzie słusznie to wyczuwają.
Dziękuję za ten komentarz.Weszłam tu zupełnie spontanicznie a jednocześnie od kilku miesięcy też podczytuję wspomnianego Duttona. Banalizowanie percepcji i recepcji sztuki tylko do znajomosci alfabetu sztuki jest marginalizowaniem idei sztuki i jej miejsca w świecie ludzkim. Nie umniejszam wiedzy rozmówczyni ale trąci egzaltacją i inspiracją Iris Apfel - autentycznej ikony. Małgorzata Kowalska
Witam . .. Nie jest Pani za stawianiem Pomników , bo potem trzeba je burzyć .. Ale przecież , to dotyczy tylko wyjątków . Większość jest , stoi , cieszy . Dziękujemy .
Trudna rozmowa. Wydaje mi się że prowadzący był zakłopotany tak trudnym gościem ale dał radę. Ja byłbym mega zakłopotany. Wysoka poprzeczka intelektualna gościa programu
Dobra, dobra, Pałac Kultury wybrał Bierut i jego wierchuszka, zwykłych Polaków nikt nie pytał o to, czy chcą pałac, metro, czy McDonalda. Nie zmienia to faktu, że dzisiaj PKiN - będąc domem dla wielu przybytków kulturalnych - jest w praktyce nie do wyburzenia, tak z przyczyn finansowych i logistycznych (trzeba by te wszystkie teatry i muzea gdzieś poprzenosić), jak i symbolicznych (jest już teraz wizytówką Warszawy - czy nam się to podoba, czy nie).
@@bra3879 1. No przecież sam napisałem, że nie warto wyburzać, bo jest funkcjonalny. 2. Jeśli idzie o samą architekturę - tu nie chodzi tylko o jego wygląd, ale o wydźwięk jaki za sobą niesie - budowany przez sowieckiego okupanta w podbitej kolonii polskiej, w nowym, zideologizowanym stylu służącym masom proletariackim - czytaj: socrealistycznie. Już sam socrealizm ma bardzo paskudą historię. Stalin potrafił wsadzać artystów do łagrów za sam fakt tworzenia zbyt awangardowo, niezależnie od treści utworów (zainteresowanym polecam zapoznać się chociażby z historią Mosołowa czy Szostakowicza, dwóch najbardziej chyba zaszczutych kompozytorów radzieckich, ale przykłady można mnożyć i to w różnych dziedzinach sztuki). Także to nie jest tak, że ten budynek po prostu jest brzydki, ale w sumie to podobny do tych w Nowym Jorku, więc nie ma różnicy. Różnica polega na tym, że PKiN jest w formie i w treści obrzydliwy, bo ocieka komunizmem. Jest klocem, który Stalin postawił w kiblu o nazwie Polska, chociaż nadal uważam, że pomimo swego paskudztwa nie powinno się go burzyć. Sam w sobie jest świetnym pomnikiem historii, świadectwem czasów słusznie minionego systemu.
Książkę przeczytałam, nie jestem znajomą, uzupelnilam wiedzę z czasów studiów, wiedza nie boli, kultura nie boli , przestańmy dzielić ludzi ze względu na wygląd, pochodzenia, szanujmy wszystkich a zwłaszcza siebie wtedy świat będzie lepszy a właściwie normalny
"PKiN chcieli Polacy przez swoich przedstawicieli"? A w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają zegarki... PKiN to pomysł Stalina, którego polscy komuniści nie mieli śmiałości odrzucić. Bodajże Bierut sugerował osiegle mieszkaniowe lub metro, ale strona radziecka uznała, że osiedle nie ma wystarczająco pomnikowego charakteru (któryś z bohaterów Onych Torańskiej o tym mówił). Poza tym Bierut et consortes nie byli przedstawicielami Polaków.
Warto dodać, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które aktualnie jest w budowie, to dzieło wielkiego formatu także pod względem konstrukcyjnym! Zastosowane tam technologie są wielokrotnie specjalnie opracowywane na potrzeby tej budowy.
Bardzo złe dla współczesnej sztuki jest to, ze tak wielu ludzi uwierzylo, ze trzeba sie na niej znać, by mieć prawo sie o niej wypowiadać. O większości innych tematów, które odnoszą się do dziedzin ludzkiego życia, wypowiadamy się bez obaw, że może sie na nich nie znamy. I to nawet jeśli jesteśmy totalnymi laikami. Owszem, czasem sprawia to, ze gadamy głupoty, ale przynajmniej jesteśmy w tych innych dziedzinach aktywni/obecni. 🙂
Kwestia tego, co ludzie nieinteresujący się nią mówią. W większości mówią, że to głupie, brzydkie i bez sensu. Tak samo jest z budynkiem MSN. Nie ma wypowiedzi, jest krzyk pogardy i tępy śmiech ("kloc", "pudełko na buty" itp.). Większość nie próbuje zrozumieć, oni już wiedzą.
@@poohoff żeby się czegoś nauczyć chociażby od innych, może dać inną perspektywę patrzenia. Nie zawsze rozmawiamy na tematy w których jesteśmy ekspertami. Wtedy ilość tematów draaaastycznie by się nam zmniejszyła 😅
Nikt, nigdzie nie powiedział, że trzeba się na sztuce znać, aby się o sztuce wypowiadać, niemniej warto jednak coś o niej widzieć, aby rozwinąć swoje rozumienie sztuki, wzbogacić język i odkrywać przestrzenie, wcześniej niedostępne. Co do odbioru samej sztuki, to myślę, że jest to sprawa czysto indywidualna i to ten odbiór jest najcenniejszy, bo jest autentyczny, natomiast wiedza, pozwala nam wypełnić ten odbiór argumentami. Zresztą myśle, że odbiór sztuki to pewien proces, na który wpływa wiele zmiennych, który może zmieniać się dynamicznie nawet w krótkim czasie i rosnącą wiedzą. :P Także przesłuchaj ten krótki wywiad jeszcze raz i wsłuchaj się w słowa, to może coś więcej zrozumiesz. :P
Ciekawy wywiad. O sztuce warto rozmawiać. A co do AI to Andrzej Dragan z kolegą na kanale sportowym prorojujavto samo co Pani Anda. Sztuczna inteligencja ma być nowym bytem ewolucyjnym.😆 Panu Draganiwi to ja raczej wierzę. Pozdrawiam bajkowo
Dobrego seansu, Pani Anda to skarbnica wiedzy 🔥
Jeśli są w planach kolejne odcinki o sztuce, proponuję zaprosić @otulinaosztuce
Dziękuję pięknie, Pani Anda wspaniała!
A jeśli udało się zaprosić p. Andę, to może uda się też p. Marię Poprzęcką?
Jestem pod Wrażeniem, Pięknie Dziekuje i Pozdrawiam...Ogień 🔥
podobnie jak zła i frustracji
Od jakiegoś czasu nie słuchałam impoderabili ,ale jak zobaczyłam panią Ande to od razu włączyłam .Wysłuchałam z przyjemnością i ta godzina to było za krótko.Jak pani Anda powiedziała że można słuchać do snu to miała rację ,bo jak jest coś ciekawego i lubisz czyjś głos to można i do snu ,a potem znowu cofać i znowu słuchać.
Spoko, że od czasu do czasu do kolejki osób, przychodzących do ciebie w ramach promocji swoich książek, płyt i filmów wpada ktoś, kto ma do przekazania wiedzę, a nie tylko własne opinie. Jedna z najkrótszych i najciekawszych rozmów- wreszcie ktoś, kto nie opowiada nam o swojej terapii, przemianie duchowej i depresji (normalizacja i inkluzja są spoko - 150 smętny podcast na ten temat jest męczący). Wreszcie ktoś z kim nie pijesz sobie z dziubków i kto jest spoza kręgu twoich znajomych.
tak! Dokladnie tak. Goscini chyba trudna w kontaktach towarzyskich ale wiedze posiada wazną
Wspaniale, że pojawił się temat sztuki współczesnej! Chętnie posłuchałabym więcej na ten temat.
Cudowna rozmowa z niezwykle inteligentną kobietą. Podoba mi się ta nierównowaga sił, gdzie Karol zadaje pytania, a ogrom myśli, doświadczeń i wiedzy idzie od Pani Rottenberg. Więcej takich osób!
Dziękuję Karolu, powinno być więcej takich wywiadów i z takimi właśnie ludźmi którzy przy ogromnej wiedzy i świadomości potrafią naprawdę mądrze odnieść się do rzeczywistości.
Ooo Pani Anda!!!! Wspaniała osobowość! Słucham z prawdziwą przyjemnością!
Największa nudziara sztuki współczesnej
Dziękuję za super wywiad za imponująca wiedzę pani Andy jej własne przemyślenia i wyciąganie wniosków patrzenia na sztukę z wielką wrażliwoscia 🌷
Magnetyczna osobowość. Słuchając Pani można przepaść w głosie, sposobie mówienia a przede wszystkim w tym o czym Pani mówi. Jestem zauroczona ❤
Nieco przypomina Iris Apfel, prawda? 😉
Brawo! Pani Profesor! To prawda edukacja leży.Niestety pan prowadzący nie umie udźwignąć tematu i nie jest partnerem. Nowe pokolenia wolnej polski.
Pani Andy to mogłabym godzinami słuchać. Niesamowita postać, nieskończona skarbnica wiedzy. Cudowna rozmowa. Dziękuję.
🤣😂 szkoda tylko że innej narodowości
7 minuta... wspaniała rozmowa!!!
Laik rozmawia z ekspertką a rozmowa toczy się dalej...
Pełna szacunku z obu stron.
Oglądam dalej z ogromną ciekawością!!!!!!!!
A teraz wyobraźmy sobie rozmowę eksperta z panią Rottenberg. Mam wrażenie, że dla Karola to za wcześnie na taką rozmowę.
@@Mo13Ni moja wyobraźnia podpowiada mi, że taka rozmowa dwóch ekspertów byłaby niezrozumiała i mało interesująca dla większej części odbiorców.
A samego Karola jako osobę prowadzącą wywiady bardzo cenię za to, że jest skromny i naturalny. Nie przytłacza swoją osobą zapraszanych gosci 🙂
@@Mo13Ni a ja mam wrażenie, że rozmówczyni nie chce dostosować sie choć troszke do Karola. Prowadzacy chce nakierować rozmowe tak zeby wlasnie byla zrozumiana przez laika.
@@magdalenaimaja Też mam takie wrażenie. Może nie tyle że rozmówczyni nie chce, a może raczej nie potrafi się dostosować? Dla mnie jest to temat tak odległy, że już chyba dalej być nie może, chciałbym móc więcej wynieść z takiej rozmowy. Ale nie każdy ma dryg w przekazywaniu wiedzy. Tak po prostu jest.
Jedna z ciekawszych autorek swojego pokolenia, a najlepsza pod względem zrozumienia współczesnego świata
Karol!Znamienity gość,pani Anda jak nikt inny potrafi wprowadzać w meandry sztuki Dzięki!
❤ Kocham Panią Andę!!! Dziękuję za tę wspaniałą Gościnię! ❤
PS. Książka zostanie zakupiona, do kolekcji. Takich mądrych ludzi i ich myśli/słów nigdy dość!
Ja nie mam pojecia jak to się stało, ze oglądam KAŻDY ODCINEK, a ta rozmowa ma już rok a ja jej nie dostrzegłam i myślałam ze jest sprzed kilku dni, może tygodni, ja jako miłośniczka sztuki, historyczka sztuki..😦 rozmowa, której słucham już drugi raz bo jest tak wartościowa, zdecydowanie za krótka. Wiec myśle ze i trzecia tura mnie czeka.
Gdyby kiedyś udało Ci się przeprowadzić rozmowę ze Stanleyem Tucci, to mogłabym umierać.
Pięknie się słucha p. Andy..
Takie to rozmowy to ja szanuję ;) Zdecydowanie bardziej interesują mnie starsi ludzie i ich punkt widzenia na świat (tak ogólnie rzecz ujmując), niż młodzi, którzy próbują być przeintelektualizowanymi ekspertami a wychodzi potem jakaś mamałyga...
Brawo Karol za takie odcinki, nie o komercji, nie z popularnym aktorami. Oczywiście takie też są dobre, ale ta Pani wyjaśnia dużo. 🙂
Wspaniały gość, niesamowita wiedza i umiejetność opowiadania i pisania. Dziękuje, odcinek wyśmienity dla mnie!
Chcę być jak Pani Anda 🥺💜 (a książkę zamówiłam jeszcze w trakcie słuchania rozmowy)
Podoba mi się grafika okładki. Spokojna i ciekawa rozmowa. Moje klimaty. Dziękuję!
I idę zamówić książkę.
cudowny odcinek, jako miłośniczka sztuki i artystka to ta rozmowa jest naprawdę wspaniała, pani Anda no cudowna osobowość
Od dobrego roku zastanawiam sie co zrobic, zeby Pani Anda zostala moja mentorka. Super kobieta, inspiruje mnie jak malo kto 😊❤
Karolu, jestem pod wrażeniem, nie pierwszy raz zresztą, Twojej wszechstronności, otwartości, wiedzy, oczytania i wielkiej pracy, jaką wykonujesz, przygotowując się do kolejnych nagrań. Podziwiam i zazdroszczę, i szczerze jestem wdzięczna za te niezwykle interesujące rozmowy!
Szacun za tą rozmowę! Szkoda tylko, że tak krótko.
Myślę, Karolu, że twoja "laickość" wobec sztuki - jak to kilka razy nazywasz - jest tu absolutnym atutem. I piszę to zupełnie poważnie.
Ja, mając wykształcenie ukierunkowane na sztukę, a chcąc przeprowadzić taką rozmowę, byłbym chyba zbyt onieśmielony przepaścią jaka zionie z mojego niedouczenia. MOże to wynika z mojego podejścia, ale czułbym się sparaliżowany wobec takiej osoby, jaką jest pani Rottenberg.
Zrozum mnie, proszę, dobrze. Poradziłeś sobie tutaj absolutnie fantastycznie.
Dziękuję za to, że oboje narobiliście mi apetytu na sztukę, i nie tylko...
A właśnie że przeczytam. Dzięki za rozmowę
Mega fajna gościni, cieszę się że jest na Impo coś o sztuce poza muzyka i filmem! Więcej podobnych tematów Karol!
Taki tam Remigiusz Mróz to już chyba był 2 razy... ale tylko ta muzyka i film!😅
Nie pisze się gościni tylko gość, chyba, że ktoś sobie tego zażyczy, wtedy można stosować nieprawidłową formę, przez uprzejmość i litość co do nieznajomości języka polskiego przez tę osobę. :D Myślę, że Pani jest na tyle inteligentna, że nie życzyłaby sobie takich wygłupów i fikołków językowych.
@@AndrzejWilkable od kiedy jest to niepoprawna forma językowa? Już międzywojenne słowniki języka polskiego potwierdzały tę formę jako poprawną.
@@juliastefaniakorzeniewska4279 Opowiadasz takie nonsensy że głowa mała. Gdzie to wyczytałaś? Rozumiesz, że to nie stosuje się do wszystkich takich form które feministki próbują narzucić? Gościni to współczesny pomysł.
@@AndrzejWilkable nie masz pojęcia o czym piszesz odnosząc się do poprawności feminatywów. Julia ma rację.
❤...a propos mówienia świeżym językiem do młodych ludzi w szkole...że nikt tego nie robi...robi...tylko nie każdy o tym wie...Dziękuję za mądrość, którą Pani w sobie ma ❤
jak to nie ? dzis w polskiej szkole mowi sie po ukrainsku z achwile bedzie nauczanie historii w wersji ukrainskiej!
@@walsjell proszę sie uderzyć porządnie głową ściane i 3 krotnie pomyśleć jakie brednie sie wypisuje w internecie z pełną świadomością
@@walsjell a w brytyjskich czy norweskich szkołach po polsku.... idź gościu się pizgnij w łeb
O WOW jaki gość!
Uwielbiam rozumienie świata Pani Rottenberg. Mogłabym jej słuchać całymi dniami. ❤
Dziękuję za panią Andę! ❤
Panie Karolu brawa za pytania a szczególności w pytaniu o różnorodność języków w sztuce -zdecydowanie był Pan ,,lepszy,, od ukierunkowanej w jednym aspekcie sztuki nazwijmy ją ,,współczesną ,, a przecież obecnie są też inne...... i ten chaos w obecnej sztuce pięknie Pan wyłowił !!!!!
Ale miłe zakoczenie! wspaniała gościni, Andy Rottenberg zawsze słucham z ogromną przyjemnością. Mądre słowa i hipnotyzujący głos.
Czytam obecnie ostatnią książkę p.Andy pt"Schyłek".Super.Jest to dziennik pisany w latach 2019-22.Bardzo polecam.Nie tylko o sztuce ale o ludziach,podróżach,refleksje NT.starosci-świetna lektura.
Serwilistyczny- nowe slowo, dzieki ! ❤
Pani Anda - świetna rozmowa. Uwielbiam punkt widzenia p. Andy, a jej poprzednia książka - biograficzna - genialna
Wow, tego się nie spodziewałam. Bardzo, bardzo chętnie posłucham.
Słuchałam ostatnio jakiś podkastów z Andą Rottenberg i UA-cam sam mi podrzucił ten kanał. Jestem zachwycona prowadzącym. Pani Anda jest trudna a Pan sobie radzi świetnie. Zaraz zasubskrybuję.
Tylko zaczęłam słuchać, a kupowałam książkę! ❤
Pani Anda, najlepsza!
Fantastycznie! Dziękuję
Wspaniała rozmowa, chciałoby się więcej... 😊
Wspaniale! Nareszcie! Tyle czasu oczekiwań na coś z kręgu sztuki współczesnej. Film i muzyka mają tu się dobrze, a sztuki plastyczne jakby zapomniane. A tyle ciekawego można odnaleźć. Malarze, architekci, ilustratorzy, plakaciści.
Szanuję bardzo Panią Andę.Magnetyczna,hiperinteligentna kobieta.Dał Pan radę, swietny gość
Super gość, bardzo ciekawy wywiad
Pani Anna....przykład wspaniałej indywidualności....nie koniecznie ukochanej społecznie....Serdeczne pozdrowienia !
indywidualność tylko jednokierunkowa a szkoda....
Co do pomników zgadzam się w całej rozciągłości pozdrawiam Państwa serdecznie dziękuję za piękne słowo za przekaz.
Rozmowa z Panią Andą Rottenberg jest zawsze interesująca.Dziękuję.
Panie Paciorek, Pan jest wspanialy 🤩 Świetna rozmowa.
Dziękuję za ten temat i poziom rozmowy.Ksiażkę z zaciekawieniem przeczytam ale. ..Jako tzw.plastyczka i wieloletni nauczyciel plastyki zauważam, że rozmówczyni używa słowa nigdy w odniesieniu do szkoły- niesprawiedliwie.Wielu z nas w ciągu 1 h tygodniowo uczyło jak patrzeć aby widzieć piękno.Kanon postaci egipskiej, złoty podział odcinka, dywizjonizm, kreska, abstrakcja, nawa itp.Tego uczyliśmy chodząc do galerii i ćwicząc techniki w klasie 5-8.Ale pies jest pogrzebany w LO gdzie młodzież intelektualnie bardziej przygotowana ma bardzo mało plastyki czy tzw.sztuki.A o gustach według mnie trzeba dyskutować i przez to je rozwijać.Pozdrawiam ciepło Izabela z miasta Łodzi przeciwniczka kiczu
Cóż za wyniosłośc i poczucie wyzszosci, Cieżko sie tego słucha. Szacun Karol za profesjonalizm.Nie dziwie sie ze podkast trwa 45 minut . Dziwie sie ze az tyle!
Wydaje mi się, że mylisz porządki. To jest raczej koktajl pewności siebie z nadzwyczajną wiedzą i kompetencją. Typ osobowości lidera. Pani Profesor jest silną kobietą. Jednym się to podoba, Ciebie odpycha. Mnie na przykład uwodzi. Większość tu komentujących zdaje się też. Ale fajnie, że miałeś odwagę - i chciało Ci się - napisać zdanie odrębne. Gdyby nie chodziło akurat o Nią, prawdopodobnie podzieliłabym Twoje odczucia, bo też nie lubię nadętych, wywyższających się ludzi. No ale, jak mówię, dla Pani Andy jest inna kategoria. Ona jest boginią a te mogą wszystko!😉❤
Boże , w końcu ktoś to napisał, ja przez cały wywiad czułam się jak na wykładzie groźnej pani w podstawówce, która ma wiedzę, ale niestety przekazuje ją z wyższością i poczuciem nieomylności, bardzo nieprzyjemna kobieta moim skromnym zdaniem
Super! Już się czaję na tę książkę, zapowiada się ciekawie :)
Czyżby Karol posłuchał mojej prośby?😢 (wmówię sobie że tak było) bardzo interesujaca rozmowa, na pewno niełatwa dla prowadzącego, bo Pani Anda lubi stawiać kropki, ale treść wartościowa i potrzebna.
Ale uczta! Dziękuję!
Jezu, wspaniale, tylko ze dwie godziny dłużej ❤
budynek MSN wspaniały. Uśmiecham się na jego widok, to taki powiew świerzego powietrza
Wywiad zdecydowanie zachęca do przeczytania książki :)
Ksiazka już kupiona i jeszcze ta świetna informacja o podcascie.
Pani Anda jest wspaniała
Świetnie się słuchało... prawdziwa rozmowa 😊🧡
Idealny podcast na czas międzymaturowy. Już się szykuje do odsłuchania!
Uwielbiam Panią Andę 🙂🌹
Świetny wywiad.
Super ciekawa osoba i rozmowa
Mądrego to aż dobrze posłuchać
Jest nowa książka, kolejna część dzienników. Czyli nie o sztuce a bardziej o życiu ale także ciekawie, choć trochę nostalgicznie. Może czas na kolejne spotkanie w Impo? :)
Faktycznie szybko zleciało. Ciekawa rozmowa. Pozdrawiam serdecznie. 😊
Bardzo piękny ma Pan głos!
Ciekawa rozmowa!
Czekałam na impo z Andą ❤
Ciekawa rozmowa! thx!
Brakuje takich ludzi wiecej , ostatnia generacja myslaca niestety
Bardzo fajna rozmowa, bardzo życiowa 🫶🏻
Niezrównana. Uwielbiam - od lat.
Dobra Paciorek. Zaimponowałeś mi. Anda to nie tylko erudycja. To prawdziwa ikona sztuki współczesnej o której jak mniemałam gucio wiesz. Szacun za odwagę! Nieźle to wyszło. Choć z Vito Bambino byłeś jakoś pewniejszy i bardziej zluzowany ;)
Super wywiad, chętnie obejrzałabym jak Pani Anda interpretuje obrazy!!! Może ktoś coś podlinkuje? Cenię sztukę, jednocześnie jestem laikiem, chyba dla tego zabrakło mi więcej konkretnych przykładów, ale piękny wywiad! Ps. w minioną niedzielę moja 11 letnia córa z rówieśnikami była na wystawie sztuki współczesnej w Bunkrze Sztuki w KRK, potem odbyły się warsztaty, dzieci tworzyły, rozmawiały... A na lekcjach muzyki i warsztatach muzycznych w Domu Kultury pięknie śpiewają... Jest nadzieja:)
Sztuki współczesnej się nie interpretuje tylko przeżywa - szczęśliwie albo nie.
z chęcią posłuchałabym więcej
Niezwykla kobieta❤
Ta pani wygląda jak postać z bajki. Jakby mieszkała na planecie z samymi książkami.
Prawda❤
Cudowna rozmowa- tyle wiedzy tak mądrze przekazaniej- już czekam na następne z Paniá spotkania.
nom. sama wygląda jak stary papirus.
Tak wygląda schyłkowe lewactwo
@@--Kwinto--schyłkowe?. Czyżbyś myślał, że pis- komuchy tym razem nie wygrają?
Zawsze zastanawia mnie pewność ludzi, którzy mówią, że niezrozumienie odbiorców sztuki nowoczesnej jest głównie związane z nieuctwem. Sprowadzenie zagadnienia do matołków, którzy nie znają klasyków- jest delikatnie ujmując postawą wyniesioną z poprzedniej epoki Not quite our class. Polecam spojrzenie Denisa Duttona w książce "Instynkt sztuki". Opisuje różne metody mierzenia wartości sztuki. Sprawa jest bardziej skomplikowana i ludzie słusznie to wyczuwają.
Dziękuję za ten komentarz.Weszłam tu zupełnie spontanicznie a jednocześnie od kilku miesięcy też podczytuję wspomnianego Duttona. Banalizowanie percepcji i recepcji sztuki tylko do znajomosci alfabetu sztuki jest marginalizowaniem idei sztuki i jej miejsca w świecie ludzkim. Nie umniejszam wiedzy rozmówczyni ale trąci egzaltacją i inspiracją Iris Apfel - autentycznej ikony. Małgorzata Kowalska
Witam . .. Nie jest Pani za stawianiem Pomników , bo potem trzeba je burzyć .. Ale przecież , to dotyczy tylko wyjątków . Większość jest , stoi , cieszy . Dziękujemy .
Super
Trudna rozmowa. Wydaje mi się że prowadzący był zakłopotany tak trudnym gościem ale dał radę. Ja byłbym mega zakłopotany. Wysoka poprzeczka intelektualna gościa programu
Raczej osobowościowa, niż intelektualna.
@@Elercik raczej nie
Dobra, dobra, Pałac Kultury wybrał Bierut i jego wierchuszka, zwykłych Polaków nikt nie pytał o to, czy chcą pałac, metro, czy McDonalda. Nie zmienia to faktu, że dzisiaj PKiN - będąc domem dla wielu przybytków kulturalnych - jest w praktyce nie do wyburzenia, tak z przyczyn finansowych i logistycznych (trzeba by te wszystkie teatry i muzea gdzieś poprzenosić), jak i symbolicznych (jest już teraz wizytówką Warszawy - czy nam się to podoba, czy nie).
@@bra3879 1. No przecież sam napisałem, że nie warto wyburzać, bo jest funkcjonalny. 2. Jeśli idzie o samą architekturę - tu nie chodzi tylko o jego wygląd, ale o wydźwięk jaki za sobą niesie - budowany przez sowieckiego okupanta w podbitej kolonii polskiej, w nowym, zideologizowanym stylu służącym masom proletariackim - czytaj: socrealistycznie. Już sam socrealizm ma bardzo paskudą historię. Stalin potrafił wsadzać artystów do łagrów za sam fakt tworzenia zbyt awangardowo, niezależnie od treści utworów (zainteresowanym polecam zapoznać się chociażby z historią Mosołowa czy Szostakowicza, dwóch najbardziej chyba zaszczutych kompozytorów radzieckich, ale przykłady można mnożyć i to w różnych dziedzinach sztuki). Także to nie jest tak, że ten budynek po prostu jest brzydki, ale w sumie to podobny do tych w Nowym Jorku, więc nie ma różnicy. Różnica polega na tym, że PKiN jest w formie i w treści obrzydliwy, bo ocieka komunizmem. Jest klocem, który Stalin postawił w kiblu o nazwie Polska, chociaż nadal uważam, że pomimo swego paskudztwa nie powinno się go burzyć. Sam w sobie jest świetnym pomnikiem historii, świadectwem czasów słusznie minionego systemu.
wystarczylo, ze kilka lat temu zwyklych polakow zapytano jakiego Rządu pragną. No i mamy.
Dobrze , że jest obrona samej koncepcji Prezydenta Trzaskowskiego i Jego Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Książkę przeczytałam, nie jestem znajomą, uzupelnilam wiedzę z czasów studiów, wiedza nie boli, kultura nie boli , przestańmy dzielić ludzi ze względu na wygląd, pochodzenia, szanujmy wszystkich a zwłaszcza siebie wtedy świat będzie lepszy a właściwie normalny
"PKiN chcieli Polacy przez swoich przedstawicieli"? A w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają zegarki... PKiN to pomysł Stalina, którego polscy komuniści nie mieli śmiałości odrzucić. Bodajże Bierut sugerował osiegle mieszkaniowe lub metro, ale strona radziecka uznała, że osiedle nie ma wystarczająco pomnikowego charakteru (któryś z bohaterów Onych Torańskiej o tym mówił). Poza tym Bierut et consortes nie byli przedstawicielami Polaków.
Dokladnie tak jak piszesz - Jakub Berman mówił, że nie było żadnego wyboru.
Warto dodać, że Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które aktualnie jest w budowie, to dzieło wielkiego formatu także pod względem konstrukcyjnym! Zastosowane tam technologie są wielokrotnie specjalnie opracowywane na potrzeby tej budowy.
dzieki, ps. gotowanie to tez sztuka
Dziękuję.
Zanim się wypowiem z uwagą wysłucham
Bardzo złe dla współczesnej sztuki jest to, ze tak wielu ludzi uwierzylo, ze trzeba sie na niej znać, by mieć prawo sie o niej wypowiadać.
O większości innych tematów, które odnoszą się do dziedzin ludzkiego życia, wypowiadamy się bez obaw, że może sie na nich nie znamy. I to nawet jeśli jesteśmy totalnymi laikami. Owszem, czasem sprawia to, ze gadamy głupoty, ale przynajmniej jesteśmy w tych innych dziedzinach aktywni/obecni. 🙂
Kwestia tego, co ludzie nieinteresujący się nią mówią. W większości mówią, że to głupie, brzydkie i bez sensu. Tak samo jest z budynkiem MSN. Nie ma wypowiedzi, jest krzyk pogardy i tępy śmiech ("kloc", "pudełko na buty" itp.). Większość nie próbuje zrozumieć, oni już wiedzą.
Po cholerę komu byś była obecna w rozmowie, w której nie masz nic do powiedzenia poza głupotami?
@@poohoff żeby się czegoś nauczyć chociażby od innych, może dać inną perspektywę patrzenia. Nie zawsze rozmawiamy na tematy w których jesteśmy ekspertami. Wtedy ilość tematów draaaastycznie by się nam zmniejszyła 😅
Nikt, nigdzie nie powiedział, że trzeba się na sztuce znać, aby się o sztuce wypowiadać, niemniej warto jednak coś o niej widzieć, aby rozwinąć swoje rozumienie sztuki, wzbogacić język i odkrywać przestrzenie, wcześniej niedostępne. Co do odbioru samej sztuki, to myślę, że jest to sprawa czysto indywidualna i to ten odbiór jest najcenniejszy, bo jest autentyczny, natomiast wiedza, pozwala nam wypełnić ten odbiór argumentami. Zresztą myśle, że odbiór sztuki to pewien proces, na który wpływa wiele zmiennych, który może zmieniać się dynamicznie nawet w krótkim czasie i rosnącą wiedzą. :P Także przesłuchaj ten krótki wywiad jeszcze raz i wsłuchaj się w słowa, to może coś więcej zrozumiesz. :P
Kawa na lawe, dziekuje !
Przesłuchałem do końca. Nie było łatwo. Mam wrażenie że to jeden z trudniejszych wywiadów Karola.
Co sprawiło Ci trudność? :P
45:27 pani Anda bedzie robic podcast🎉🎉🎉❤❤❤❤
Karol: musialem sobie doczytywac. Anda: Uuuuuu 😂
Zaprosisz Krzysztofa Maternę?
Ciekawy wywiad. O sztuce warto rozmawiać. A co do AI to Andrzej Dragan z kolegą na kanale sportowym prorojujavto samo co Pani Anda. Sztuczna inteligencja ma być nowym bytem ewolucyjnym.😆 Panu Draganiwi to ja raczej wierzę.
Pozdrawiam bajkowo
Mam "Rozrzut" i czytam :)
Gdzie znaleźć podcast p.Andy?