O BUDOWANIU RELACJI, różnicach kulturowych i etykiecie w biznesie

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 гру 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @lukaszkielek_leasing
    @lukaszkielek_leasing 2 роки тому

    Świetny materiał! Dodatkowo widać podział Polski na strefę "bardziej zachodnią" i "bardziej wschodnią". W Poznaniu czy Gdańsku najczęściej jadę podpisać umowę i po kawie wracam do domu. A w Rzeszowie i Przemyślu najpierw siedzimy i rozmawiamy przez kilkanaście czy kilkadziesiąt minut.

  • @jacekt6993
    @jacekt6993 5 років тому +3

    Zgadzam się z Panem, jesteśmy - Polacy - na pograniczu kultur biznesowych, ale także w innych aspektach społecznych czy obyczajowych nie posiadamy wyrazistej tożsamości. Gombrowicz wyraził taką, o ile dobrze pamiętam, myśl, że nie jesteśmy ani Wschodem ani Zachodem, jednak co tutaj ważne to możliwość wykorzystania tego położenia do budowania naszej siły, a nie słabości.
    Francja np. mogła budować swoją kulturę dyplomatyczna przez wieki niemal bez przeszkód,nasz region na skutek wirów historycznych oraz położenia geopolitycznego, wielu uzasadnionych kodów społecznych i etykiet musi się uczyć jakby od nowa.
    Właśnie - wyważenie, umiar, kulturalna powsciagliwosc, w sferze etykiety biznesu, pracy są prawdopodobnie najwlasciwsze. Po to m. in. wymyślono szlachetne rytuały czy etykiety, by ludzie w szczerości nie mówili głupot.

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  5 років тому +2

      Panie Jacku, to nasze "bycie pośrodku" odnosi się do wielu innych aspektów kultury, nie tylko aspektu propartnerskości czy protransakcyjności. Uważam, podobnie jak Pan, że warto to wykorzystywać jako atut, a nie dziurę w skarpetce do zacerowania np. amerykańskością. My tymczasem się ajskrimizujemy. To neologizm wymyślony przez Tuwima na procesy, którym podlegały dzieci polskich emigrantów wojennych. Przy okazji polecam Panu lekturę tego wywiadu: wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25052732,elzbieta-wittlin-lipton-ojciec-do-francji-zabral-swoj.html

    • @jacekt6993
      @jacekt6993 5 років тому

      @@wojciechswoclaw Dziękuję za rekomendację wywiadu- przeczytałem go z zainteresowaniem.

  • @anielatko
    @anielatko 5 років тому +1

    "Widzieć w sobie nawzajem człowieka" - celna porada. Czasami na np. weselach obserwuję przedmiotowe traktowanie obsługi kelnerskiej. Dokładnie chodzi mi o nie powiedzenie przez obsługiwanych gości "dziękuję" czy też "proszę" jeśli chodzi o tę właśnie obsługę - taka wzajemna niewidzialność. W muzeach zaś trudno usłyszeć dzień dobry kierowane do jego pracowników zastanych w sali do której właśnie się weszło - jakby byli oni posągami, częścią muzealnego wystroju wnętrza. Starajmy się widzieć nawzajem :)

  • @promofilmbymonikawasik9572
    @promofilmbymonikawasik9572 5 років тому +1

    ależ klasa

  • @matysoss
    @matysoss 15 днів тому

    dlaczego wojciech wstydzi się nazwiska?