O (kulturalnym) piciu WÓDKI i polskim WESELU. Część 1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 11

  • @MarekSmet
    @MarekSmet 5 років тому +4

    Nic dodać, nic ująć. Trzeba znać własne ograniczenia podczas picia alkoholu.

  • @PonuryFarmer
    @PonuryFarmer 5 років тому +9

    Cóż dodać? Problem kulturalnego picia wódki dotyczy nie tylko polskich wesel. Na każdej uroczystości, jaka by nie była, jak zostanie podana wódeczka to po jakimś czasie wychodzi prawdziwe JA konsumującego. I nie istotne wykształcenie czy tytuły, negatywne zachowanie, słownictwo czy najniższe instynkty i tak się w większości przypadków pojawiają...... Niestety.

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  4 роки тому

      Nie tylko na weselu. Wczorajszy wieczór spędzałem w towarzystwie moich dwóch znajomych w jednej z warszawskich restauracji. Towarzystwo, które siedziało koło nas z każdym kolejnym kieliszkiem wódki/wina stawało się coraz głośniejsze i coraz bardziej nieznośne... Pozdrawiam!

  • @pawelwyrwas
    @pawelwyrwas 5 років тому +3

    Witam. Przyszło mi do głowy następujące zagadnienie - jak z punktu widzenia savoir-vivre postrzegane jest wesele/przyjęcie bezalkoholowe. Jak osobom pijącym wytłumaczyć że np ze względów religijnych/obyczajowych takowe przyjęcie jest organizowane i jak wybrnąć z sytuacji gdzie goście i rodzina piją alkohol A Państwo Młodzi mają życzenie by alkoholu nie było?
    Jak uniknąć konfliktu w tej kwestii?
    Dziękuję.

    • @kasialf8773
      @kasialf8773 5 років тому +1

      Mój dom, moja twierdza. I moje zasady. Gdy jednak zapraszam do własnego domu gości, to dbam o to, by czas upłynął im przyjemnie, by czuli się zaopiekowani i ważni a przyjęcie opuścili z poczuciem miło przeżytego wieczoru. Sądzę, że warto przemyśleć ewentualne restrykcje i zastanowić się, czy są zgodne z duchem gościnności.

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  4 роки тому

      Czytałem kiedyś (chyba u pana Stanisława Krajskiego), że zwyczaj bezalkoholowych wesel pochodzi z czasów, gdy alkoholizm stanowił poważny problem społeczny. W odpowiedzi na to Kościół wprowadził ideę organizacji przyjęć bez alkoholowych trunków.
      W mojej opinii takie przyjęcia, jak wesele należy organizować w zgodzie z ogólnie rozpoznawalnym standardem, w zgodzie z tradycją takich przyjęć. Wiąże się to z podaniem alkoholu, np. wina do jedzenia. To daje wszystkim - i gościom, i gospodarzom - potrzebny komfort. (Tu zgadzam się z tym, co napisała pani Katarzyna). Jeśli ktoś nie będzie chciał pić alkoholu na weselu, to nie będzie po niego sięgać.

  • @krystynafalkowska6880
    @krystynafalkowska6880 11 місяців тому

    Nie można było dodawać komentarza na filmiku o cieńszej części krawata, która nie musi być chowana. Błąd Pana polegał na tym , że krawat nie może być dłùższy niż tylko do paska spodni.

  • @olamaja99999
    @olamaja99999 5 років тому +1

    Pytanie z innego tematu: schody. Kto powinien iść pierwszy kobieta/mężczyzna? Czy to zależy od tego czy idziemy w górę czy w dół, czy w biznesie te zasady są takie same?

    • @wojciechswoclaw
      @wojciechswoclaw  5 років тому

      Pani Olu, pisałem o tym tutaj: www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/wojciech-woclaw/blogi/news-savoir-vivre-ruchome-schody,nId,2294991 To dobry temat na osobny odcinek. Pozdrawiam! :)

  • @Leithener
    @Leithener 5 років тому

    Tylko u mnie ten dźwięk jakoś tak dziwnie brzmi?