Haha, no trochę miałem pietra ;-) inna sprawa, to zasada że nie próbuję rejestrować ludzkich nieszczęść - więc nie prowokowałem nikogo, kręcąc tylko gdy nie miał mnie kto spacyfikować 8-)
Śląskie miasta bardzo się zmieniły na lepsze w ciągu ostatnich 20 lat, szczególnie Katowice. Mam nadzieję, że Aglomeracja Katowic będzie kiedyś popularną turystyczną destynacją.
Śląsk jest super mega!!! Szczerze mówiąc nie wiem, czy to nie jest najlepszy w Polsce pomysł na CITYBREAK for ADVANCED. Zaskakujące, inne, wciąga jak wir. A to dopiero pierwszy odcinek... 8-)
Gliwice i Katowice to obecnie najszybciej rozwijające się miasta. Widać to po dostępności mieszkań, ofert pracy czy ofercie kulturalnej. Reszta miast niestety leży i kwiczy (od Zabrza do Chorzowa).
Dyskutowałbym - choć oczywiście Gliwice i Katowice - pełna zgoda. Inne miasta mają swoje tempa i szanse. Tychy, Mikołów i Sosnowiec zaskoczyły mnie pozytywnie, zwłaszcza w centrum. Reszta - wszędzie pojawiają się zajawki zmian.
Żałuję, że pokazał Pan Bytom tylko ze strony Bobrka. Zapraszamy do centrum i rynku, żeby pokazać faktycznie, jak życie w Bytomiu wygląda. Ale i tak, łapka w górę.
@@andrzejnurzynski8239 to takie podejście typu "kiepsko znasz angielski to lepiej w ogóle go nie znaj". Zamiast się cieszyć, że sympatyk Twojej kultury chce się uczyć Twojego języka. Gdy podróżuję przez świat, wszędzie miejscowi się cieszą, gdy znam choć kilka słów w ich języku i doceniają to, ZAWSZE zachęcając do gadania po miejscowemu. No, ale na Śląsku musi być najwyraźniej oryginalnie, inaczej...
@@andrzejnurzynski8239 ...raz - jak się skoncentrowałem - to mnie chopy miejscowe pytali czy jestem z Chorzowa. Także pozostaję przy swoim zdaniu. Nie od razu Rzym zbudowano. Godki można się nauczyć. Tak jak nauczyłem się śledzikować na Podlasiu.
Niestety Śląsk do dziś odczuwa skutki katorżniczego wydobycia węgla przez władze PRL. Takie miasta jak Bytom czy Zabrze zasługują na dodatkowe pieniądze na rewitalizacje kamienic (które Donald Tusk oczywiście obiecał w kampanii ) czy też skomunikowanie terenów po byłych zakładach przemysłowych, tak aby były atrakcyjne dla inwestorów (chociażby elektrociepłownia Szombierki).
Pełna zgoda. Jest co sprzątać po tych historiach, które są zresztą spektakularne, choć wieloznaczne. Ale warto, bo ta przestrzeń ma przed sobą potencjalnie wielką przyszłość.
Uuuuu, wyjątkowo trudne pytanie. Odpowiem w dwóch wersjach, krótszej i dłuższej. Krótko: Bytom. Zrobił na mnie największe wrażenie, tam koło koksowni. Dłużej: zależy czego się szuka. Nocne życie i architektura współczesna - Katowice, industrial - Zabrze i Chorzów, stereotypy Sosnowiec, plażowanie i pływanie - Pogoria w Dąbrowie Górniczej.
Akurat Luiza i Guido będę totalnie zrobione - także Zabrze wybrzmi. Ale też wybrzmią i Bytom bardziej, i Sosnowiec, i Chorzów i jeszcze parę zakamarów 8-)
A to ok, bo w kontekście citybreaku uważam guido i Luizę za must have , poza centrum Kato nocą; zachęcam też do koncertu w guido ( akustyka średnia choć z całym szacunkiem lepsza niż w niejednych filharmoniach , ale doznania wyjątkowe) Ps a Kato nocą , skusił się Pan? Jazz , klub hipnoza i te klimaty ?
@@Alex-tt4ih ...no niestety nocnych Katowic nie będzie - mam obligi żeby kręcić za dnia i w ładną pogodę, wyjątek zrobiliśmy dla Gdańska (nocą) i Bobrka (we mgle i chmurach, bo chodziło o efekt "welcome to hell". Sprzęt który mam kiepsko działa po ciemku - tego doświadczenia Katowic trzeba więc zaznać osobiście 8-)
@@MateuszZmyslonyrozumiem ale szkoda jednak że szersza publika nie zobaczy . Trzeba odczarować niebezpieczne , puste , nocne Kato, i uzmysłowić reszcie Polski że to miasto i cały GOP ma ogromne tradycje muzyczne i to nie tylko NOSPR , jedyny w kraju wydział jazzowy, teatry, jedna z 5 w Polsce szkół baletowych jest w Bytomiu :) i całkiem niezła opera , a także alternatywny teatr w byłej kopalni rozbark , a na byłych hałdach mamy pola golfowe ;) Bobrek też ale nie tylko !
@@RMat-lv1fh ok, czyli Miasto Neonów to bardziej pomysł na przyszłość niż stan faktyczny? Dobrze rozumiem? Pomysł fajny i jakoś pasuje do tej kosmicznej architektury katowickiej
@@MateuszZmyslony Ogólnie problemem niemal wszystkich filmów, kręconych przez ludzi spoza Katowic jest brak ujęć nocnych. Tarasy Spodka, Mariacka, Dworcowa, Plac Miarki, 3 maja, Jagielońska, Sztauwajery czyli cześć 3 stawów są pokazywane za dnia. Nocą i późnym popołudniem zmieniają się w wibrującą przestrzeń imprez i spotkań towarzyskich. Wiosną latem ludzie przesiadują na 3 stawach całą noc siedząc na kocykach, kąpiąc się w dźwiękach techno. W relacjach często pomijane jest Śródmieście Katowic, które oferuje prawdziwy miks architektoniczny. Spotyka się tam min. Moderna, Secesja i Neogotyk. Problemem miasta jest brak walki z szyldami i paskudnym reklamami. Estetyka to słowo obce dla rządzących miastem.
@@maksymilianpiwowarczyk5450...nie ma w tym chyba niczego dziwnego, miejscowi tworzą tu życie nocne. Moja kamera nie daje rady gdy jest ciemno, mam zakaz nocnych zdjęć od produkcji, chodzi o jakość obrazu. Plus sąsiedni Kraków obok, salon świata i międzynarodowego nocnego życia. To się pewnie też będzie zmieniać.
To rzeczywiście skomplikowane - ale inicjatywa GZM jest faktem. Myślę że system naczyń połączonych oraz wspólnoty interesów dadzą radę z całą sytuacją.
Tak, tylko to nie jest to monolit. A Pan jest ze Śląska ? Bo jeśli nie to gratuluję wiedzy i zaangażowania. Nie często ludzie spoza regionu potrafią się tak wgryźć w temat .
@@Alex-tt4ih... a pogłębiając odpowiedź - integracja tego supermiasta to oczywiście wielkie wyzwanie. Antagonizmy między Zagłębiem i Śląskiem mają się całkiem dobrze, sporo tu kompleksów, patologii, post industrialnych zniszczeń i zanieczyszczeń, plus nepotyzm i korupcja. Tzw. Trudny Teren. Ale jednocześnie potencjał ogromny, hamowany głównie przez politykę. Trzeba działać metropolitalnie i z perspektywy poszczególnych miast - byle do przodu. Póki region trzymał się strategii "Pozytywna Energia" wszystko szło naprawdę nieźle.
Sam w sobie Bytom może i nie taki wybitny, pokazuję przecież straszszny Bobrek 8-) Ale całe Śląskie Supermiasto cu zamen do kupy - to już tak. A ceny metra - konsekwencja powojennych przesiedleń.
Raczej nie. To trochę zaczepka ;-) Tak naprawdę bardziej aktualną kwestią jest uznanie śląskiej godki za odrębny język, na co moim zdaniem jak najbardziej zasługuje, podobnie jak kaszubski i łemkowski które uznane zostały.
Inicjatywa jest, Ruch Autonomii Śląska w 2010 roku dostał się nawet do sejmiku województwa śląskiego, w Chorzowie miał 2% mniej poparcia niż PiS, ale z racji tego że Ślązaków w województwie śląskim według socjologów jest nie więcej niż 15%, to wizja utopijna. Próg 5% przekracza do tej pory, ale RAŚ się podzielił na dwie partie, i stąd problem. Średnio mają wspólnie 6-8% poparcia. Ciekawostka, od 1922 roku do 1939 istniało autonomiczne województwo śląskie, i nawet pożyczek udzielało biednej Polsce. Pożyczki nigdy nie zostały oddane, a autonomia nielegalnie zniesiona oficjalnie przez Bieruta w 1945 roku. Nielegalnie, ponieważ według ustawy autonomicznego województwa śląskiego, Sejm Śląski musiałby się zgodzić na zniesienie tej autonomii, a nigdy na to zgody nie wyraził. Tutaj trzeba oddać Polsce, że w 1922 roku słowa dotrzymała, i ta część Śląska która została przydzielona Polsce przez aliantów cieszyła się szeroką autonomią. Język niemiecki był równoważny z polskim, Sejm Śląski decydował o wszystkim poza polityką międzynarodową i militarną. Śląsk w tamtych czasach to był na tyle specyficzny, że politycy śląscy stworzyli Konferencję Kędzierzyńską, gdzie debatowano nie nad autonomią, a wolnym państwem Śląsk. Przyjechali wszyscy, oprócz Korfantego. Thomas Szczeponik polityk partii Zentrum z Pyskowic wygłosił w Reichstagu pamiętne zdanie, "Jeśli Śląsk nie może stać się osobnym państwem, to musi być niemieckim landem z szeroką autonomią". Najsłynniejszymi ludźmi którzy optowali za osobnym państwem śląskim byli Ewald Latacz, Carl Ulitzka i Józef Kożdoń. Z czego Latacz za te poglądy nawet siedział w więzieniu.
@@MC-sd5qrdziękuję za te komentarze - fajna wiedza, po polskiej stronie takich rzeczy nie uczą. Ta złożoność tej śląskiej przestrzeni i historii tylko wzmacnia moją fascynację tym miejscem. Pozdrawiam!
@@MC-sd5qr jest Pan pewny że Ślązaków jest na Śląsku tylko 15%? Bo w spisie powszechnym z 2011 roku było 700.000 deklaracji śląskich, to dużo więcej niż 15% chyba?
Też tak odbieram relacje między miastami śląskimi. Natomiast animozje wewnątrz GZM pom. śląskimi a zagłębiowskimi są dość poważne. Chorzów ciśnie bekę z Sosnowca, a nad Pogorią pełno antyśląskich vlepek. Czas te podziały odesłać do historii moim zdaniem. Więcej o tym w następnym odcinku.
@@lydiap.1648 ...sądzę że paliwem dla takich klimatów są kompleksy - trzeba skoncentrować się na rozwoju własnym i wspólnocie interesów. Jak to powiedział jeden z moich śląskich przyjaciół: "może to i są Zagłębioki, ale to są nasze Zagłębioki" ;-)
Pomysł sprzed jakichś 80 lat, Niemcy kiedy te miasta jakoś wyglądały, i mieszkali tam Ślązacy mieli projekt powstania trójmiasta, Bytom,Zabrze,Gliwice, był gotowy projekt tramwajów nadziemnych jak w Nowym Jorku czy Wuppertaler Schwebebahn, ale potem decyzją aliantów Śląsk przejęła Polska, i cud jak jest czysto na chodniku🤷 To chyba profesor Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego powiedział że gdyby Polska nie dostała Śląska, byłaby dziś co najwyżej na poziomie Rumunii. Klaussmann, podróżnik z lat 30 XX wieku opisywał Bytom, cytujac, "piękne kamienice, czystość, moda z Berlina i Paryża, na ulicach tylko język niemiecki słychać". Mieszkańcy byli "ewakuowani do Niemiec",😂 byli deportowani do ZSRR, i mordowani w obozach koncentracyjnych po 1945 roku, gdzie strażnikami byli Polacy. Takich obozów na terenie Śląska po 1945 roku było ponad 100. Zgoda w Świętochłowicach najbardziej popularna ostatnimi czasy, polecam książkę "Ogrody na popiołach" Sabiny Waszut. Nawet listy do Urzędów polskich się w IPN zachowały, gdzie Ślązaczki musiały udowadniać polskość męża by go z obozu wypuścili, oczywiście to niczym nie skutkowało, bo mieszkania po tych Ślązakach zabijanych w obozach przejmowali(a właściwie kradli zgodnie z polskim prawem) Polacy z Kresów. Dlatego zawsze sobie żartuję że Polska nie jest macierzą Śląska, tylko maciorą, bo się na nim wypasła, a historycznie macierzą jest państwo Wielkomorawskie(w sporym skrócie dzisiejsze Czechy), bo pierwsza wzmianka o Śląsku pochodzi z czasów kiedy był częścią państwa Wielkomorawskiego, i to wtedy, jakieś 100 lat wcześniej niż Polska przyjął Chrzest.
Obfity, merytoryczny wpis - godny więc dłuższej odpowiedzi 8-) Temat jest oczywiście bolesny i złożony. Moim zdaniem warto pamiętać o kilku kwestiach - czas płynie nieubłaganie i nic nie jest dane na zawsze. Przedwojenna niemiecka schludność to nieaktualna już historia. Byłem zszokowany brudem, liczbą wywalonych na chodnik rozlazłych mebli, graffiti na ścianach, ogólnym bajzlem w niemieckiej stolicy. Pierwsze co mnie spotkało w Hamburgu to kradzież telefonu. Nie ma już tamtych Niemiec - teraz czysto i bezpiecznie jest w Polsce, choć oczywiście niekoniecznie akurat w Bytomiu Bobrku czy Zabrzu. Poziom gospodarczy Rumunii również prezentuje się dziś inaczej niż stare stereotypy - widoki na przyszłość też ma ciekawsze od aktualnych niemieckich perspektyw. Aktualny status Śląska wynika z wywołanej przez Niemców wojny, trudno mieć o to pretensje do Polski. Książkę "Ogrody na popiołach" chętnie przeczytam - kręci mnie pokręcona historia Śląska. Macierz Wielkomorawska - historycznie zgoda, ale to jednak było już naprawdę dawno i na dzisiejszość mało rezonuje. Prędzej rezonuje pruskość i ta nowożytna niemieckość - za którą osobiście nie przepadam, podobnie jak za współczesną niemiecką powszechną skłonnością do pouczania innych, słabo skrywane poczucie wyższości (nieuzasadnione) i zwykle niskich lotów poczucie humoru (straszna rzecz) :-) Ale to wszystko są oczywiście stereotypy. O Polakach też można długą listę takich stworzyć, podobnie jak o Ślązakach i Zagłębiakach. O tym będzie zresztą w następnym odcinku. Tymczasem mamy TU i TERAZ. Jesteśmy w Polsce, na razie raczej to się nie zmieni. Mówimy w Polsce i na samym Śląsku w podobnych językach, większość ludzi ma tutaj katolickie, nie protestanckie korzenie. Co prawda historycznie Śląsk z Polską rzeczywiście był związany epizodycznie i nietrwale, ale przygraniczne więzi i przepływy były bardzo duże. A i tak wszystko trzeba "po wojnie" przemeblowywać w tej przestrzeni. Mnie nie cieszy patologia, jaka przybyła w tak piękne miejsca jak Bytom i Zabrze, czy takie na przykład również Bielsko wraz z wielu repatriantami ze wschodu. Oni też zresztą byli ofiarami tej wojny, nikt o zdanie ich nie pytał. I faktycznie te tereny z wymianą ludności wyglądają dziś najgorzej. Ale w Gliwicach i Katowicach jest super, mimo tego, że Gliwice przecież też taką wymianę przeszły. Także zupełnie się z maciorą nie zgadzam, podobnie jak uważałbym za szafowanie Macierzą, bo z historią należy postępować uczciwie. Zasadniczo zgadzam się z klimatem tego komentarza, bo wiem, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i nie każdy musi siedzieć akurat na moim. Ja mój lubię, bo jest pozytywny. Kochom Śląsk, mam tu mnóstwo przyjaciół i znajomych, moja Frelka jest z Bytomia, jo jej przaja. Dodatkowo uwielbiam historię rewolucji przemysłowej, więc mam na Śląsku wszystko czego mi trzeba do pełni miastologicznego i emocjonalnego szczęścia. A czy Polska się na tym Śląsku tak wypasła? Nie sądzę - szczyt wartości przemysłowej Śląska przypadł na czasy PRL-u, nasz kraj wchodził w lata dziewięćdziesiąte jako biedak, razem z tym Śląskiem właśnie. Dziś to jest coraz piękniejszy, nowoczesny kraj, który przeszedł najbardziej spektakularną metamorfozę na świecie - ten sukces zawdzięczamy tylko i wyłącznie samym sobie - Polakom, Ślązakom, Kaszubom, Łemkom, Góralom - wszystkim, którzy mieszkają w tym kraju. Nie zmarnowaliśmy szans, które sobie wypracowaliśmy. Nie uważa Pan, że w tym czasie Niemcy osuwali się dość bezmyślnie w dół, gospodarczo, społecznie, militarnie też? Że do dzisiejszego polskiego Województwa Pomorskiego taka np. Meklemburgia zwyczajnie nie ma startu? Że dzisiejsza Warszawa bije jako miasto Berlin na głowę? Niemiecka równia pochyła to będzie jedno z ciekawszych studiów przypadku. Podobnie jak polski sukces społeczno-gospodarczy. Pozdrawiam!
@@MateuszZmyslony Prosze nie zapomniec ze wiele tych pieniedzy na polska metamorfoze pochodzilo z Uni Europejskiej. A Niemiec udzial w tej Uni to 40%. Polska bardzo dobrze wykorzystala te pomoc z czego ja sie takze ciesze, ale te pieniadze z 20 lat brakuja w Niemczech, i dlatego tez oprocz durnego rzadu czy tez tych poprzednich rzadow tak duzo sie w Niemczech "wali". Do tego dochodzi problem Migracji ktory Niemcy sobie takze sami na glowe wzieli. Problem jest zlozony. Zobaczymy czy Polska tez bedzie pozniej oddawac tyle pieniedzy na rozwoj slabszych panstw.
@@ChristianKCK-ci3oz- oczywiście, że pamiętam. Ale proszę też pamiętać, że Unia była dla Niemiec bardzo długo świetnym interesem. To Niemcy najbardziej na tym układzie korzystały. I dopiero jak się rypnął groźny zwłaszcza dla nas handelek niemiecki z rosyjskim gazem, to wypłynęły strukturalne niemieckie zapóźnienia rozwojowe. Gdyby nie było Nord Stream, wojna nigdy by nie wybuchła.
Mozesz sobie dzis tylko pogdybac. Gdyby Luksemburczyk nie zmusil Piastow Slaskich do zlozenia mu holdu to Slask bylby Polski bez przerwy do dzis. A gdyby Prusy Austria i Ruscy nie dokonali rozbiorow , to cala Polska bylaby na wyzszym poziomie gospodarczym. Podobnie gdyby nie druga wojna i komunizm to Polsce ta cala unia nie bylaby potrzebna. Tyle gdybania.
@@thomassklorz1737...gdybanie faktycznie jest dość bezproduktywne, choć ma swój sexapill - "Człowiek z Wysokiego Zamku" dowodem. Śląsk prowokuje do takich rozkmin.
A widział pan kiedyś materiał filmowy tej długości na podobny temat, który nie jest wybiórczy? Na tym właśnie polega to medium - to mój autorski wybór. Nie podoba się - nie daje się lajka :-) Dodam że nie widział Pan jeszcze odcinka drugiego, więc ocena z założenia jest niepełna. Co do tytułu - zgadzam się. Tytuły na UA-cam to część gry z internautą, której nie jestem fanem. Pozdrawiam
Ja nie widzę problemu, w tym sensie że można te animozje zbojkotować i uznać za nieprzystające do naszych czasów. Zmierzymy się z nimi w odcinku numer 2 - tam dojedziemy do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej - będzie się działo ;-)
Śląsk super. Od ponad 20 lat tu mieskam. Mieszanka Górali i Ślązaków. Żadnych animozji, to już było,pełna zgoda.Zrazy z modrą kapustą pycha.Bobrek przeraża. Dom Muzyki i Tańca genialny. Lubię Śląsk i Ślązaków.
@@HelenaZmyślona ...no Bobrek trochę podkręciliśmy muzyką dla efektu - ale nie ma co dyskutować z tą dzielnią, bo to naprawdę jest konkret :-) Respect.
@@maksymilianpiwowarczyk5450 potwierdzam - z tego co wiem, faktycznie prawa miejskie otrzymało Zabrze będąc największą wsią nowoczesnej Europy. Co tylko dodaje intrygi temu miejscu 8-)
😂😂😂😂 gorol chce godac po naszymu. Jak Niemcöw wygonili ,tak niektöre miejsca som do dzis nie remontowane.Takie ludzie teraz mieszkajom tam. Widac jak poloki umiom rzadzic!😰 Unser Heimat ist verloren. Beuhten ist in katastrophalen Zustand ,Hindenburg ist auch nicht besser. Sehr schlimm. Alle Werke sind kaputt, so ist das .😭
Eeee tam, jak umieją rządzić Niemcy to widać w brudnym i sypiącym się Berlinie. A tutaj po prostu skończyły się czasy starego przemysłu i trzeba wymyślać co dalej. Kondycja Katowic, autostrady i węzły takie jak gliwicki - to ta bardziej udana część tej rzeczywistości.
@@MateuszZmyslony Ten Berlin to brudny, tak, ale popatrz kto tam od 20 lat rzadzi. Zieloni i lewacy. To zmieni sie tam niedlugo, a moze i nie, przy tym olbrzymim naplywie Arabow i Afrykanczykow do Berlina i Niemiec. Moze bedziecie mieli za 50 lat taki Skansen 3 Swiata za zachodnia granica ...... 🤣😂 Obawiam sie ze Polske i "moj" Slask tez to czeka, przy waszej fascynacji Unia Europejska.
Nie do końca rozumiem to dzielenie na "waszych" i "naszych". Mnie przyszłość Europy również niepokoi, a w Śląsku i Polsce upatruję ważnej nadziei dla tej części świata.
@@MateuszZmyslonyto racja ,nie powinno być działów na naszych i waszych.Jadnak,mając dziadków z Beuthen,potem z Bytomia wiem z opowiadań,jak w tym mieście było przed wojną, a jak po 45....Przybysze weszli "do gotowego"i niestety ,ale byli nieprzyjaźni do Bytomian nazywając ich szkopami itp.Ponadto ,uważając ziemię zachodnie za nie ich ojczyznę, nie dbali o porządek i dobre sąsiedztwo...Można od razu poznać gdzie mieszkali miejscowi i wschodniacy...Miejscowych bolało,że ten piękny, zadbany Beuthen staje się ruderą....(podobnie jak i obecnie w Niemczech ,po najeździe....)
Świetny materiał, gratulacje! Podziwiam za odwagę na Bobrku :D
Haha, no trochę miałem pietra ;-) inna sprawa, to zasada że nie próbuję rejestrować ludzkich nieszczęść - więc nie prowokowałem nikogo, kręcąc tylko gdy nie miał mnie kto spacyfikować 8-)
Śląskie miasta bardzo się zmieniły na lepsze w ciągu ostatnich 20 lat, szczególnie Katowice. Mam nadzieję, że Aglomeracja Katowic będzie kiedyś popularną turystyczną destynacją.
Jak widać z tej i z następnej części - ja uważam że to "JUŻ!". Aczkolwiek reszta Narodu pewnie będzie potrzebowała chwili by się z tym oswoić 8-)
Śląsk mega!🎉
Śląsk jest super mega!!! Szczerze mówiąc nie wiem, czy to nie jest najlepszy w Polsce pomysł na CITYBREAK for ADVANCED. Zaskakujące, inne, wciąga jak wir. A to dopiero pierwszy odcinek... 8-)
Gliwice i Katowice to obecnie najszybciej rozwijające się miasta. Widać to po dostępności mieszkań, ofert pracy czy ofercie kulturalnej. Reszta miast niestety leży i kwiczy (od Zabrza do Chorzowa).
Dyskutowałbym - choć oczywiście Gliwice i Katowice - pełna zgoda. Inne miasta mają swoje tempa i szanse. Tychy, Mikołów i Sosnowiec zaskoczyły mnie pozytywnie, zwłaszcza w centrum. Reszta - wszędzie pojawiają się zajawki zmian.
Żałuję, że pokazał Pan Bytom tylko ze strony Bobrka. Zapraszamy do centrum i rynku, żeby pokazać faktycznie, jak życie w Bytomiu wygląda. Ale i tak, łapka w górę.
Zapraszam do śląskiego odcinka 2. Jest tam dużo więcej Bytomia i z Rynkiem 8-)
W Gliwicach jadłam roladę śląską w wersji wegańskiej 👌
Ciekawy odcinek, z dobrą energią 🔥
Wow, gdzie dokładnie?
Nie ma śląskiej rolady bez mięsa. Jadłaś coś,co się fałszywie nazywa.
Good Place na ul. Kaczyniec, ale widzę, na Google, że tej restauracji już nie ma... 🥲
Jadłem, z ciecierzycy. Super👌
@rozalia.wisniowska 🤣 no tak-nie ma rolady dla krówek 🤣
Pozdrowienia dla Książula! 😁
Wyłapalaś - znaczy że uczciwie oglądane 8-)
Piękny Śląsk.
A tak na marginesie to lepiej jak by gorol po Śląsku nie godoł.
A czemu tak Wam, Ślązakom nie pasi że gorol se popróbuje Godki?
@MateuszZmyslony bo przecież to jest smieszne jak ktoś udaje że godo
@@andrzejnurzynski8239 to takie podejście typu "kiepsko znasz angielski to lepiej w ogóle go nie znaj". Zamiast się cieszyć, że sympatyk Twojej kultury chce się uczyć Twojego języka. Gdy podróżuję przez świat, wszędzie miejscowi się cieszą, gdy znam choć kilka słów w ich języku i doceniają to, ZAWSZE zachęcając do gadania po miejscowemu. No, ale na Śląsku musi być najwyraźniej oryginalnie, inaczej...
@@MateuszZmyslony języków obcych się uczysz, a tu udajesz że godosz. Taka różnica.
W Kiepskich Paździoch tyż chcioł godać po wiejsku 😁
@@andrzejnurzynski8239 ...raz - jak się skoncentrowałem - to mnie chopy miejscowe pytali czy jestem z Chorzowa. Także pozostaję przy swoim zdaniu. Nie od razu Rzym zbudowano. Godki można się nauczyć. Tak jak nauczyłem się śledzikować na Podlasiu.
Niestety Śląsk do dziś odczuwa skutki katorżniczego wydobycia węgla przez władze PRL. Takie miasta jak Bytom czy Zabrze zasługują na dodatkowe pieniądze na rewitalizacje kamienic (które Donald Tusk oczywiście obiecał w kampanii ) czy też skomunikowanie terenów po byłych zakładach przemysłowych, tak aby były atrakcyjne dla inwestorów (chociażby elektrociepłownia Szombierki).
Pełna zgoda. Jest co sprzątać po tych historiach, które są zresztą spektakularne, choć wieloznaczne. Ale warto, bo ta przestrzeń ma przed sobą potencjalnie wielką przyszłość.
No dobrze, to które ze śląskich miast poleca Pan najbardziej?
Uuuuu, wyjątkowo trudne pytanie. Odpowiem w dwóch wersjach, krótszej i dłuższej. Krótko: Bytom. Zrobił na mnie największe wrażenie, tam koło koksowni. Dłużej: zależy czego się szuka. Nocne życie i architektura współczesna - Katowice, industrial - Zabrze i Chorzów, stereotypy Sosnowiec, plażowanie i pływanie - Pogoria w Dąbrowie Górniczej.
Czy będzie coś więcej o Zabrzu w drugim odcinku ? Luiza, Guido? Pozostaje w nadzieji, że nie zostało to pominięte.
Akurat Luiza i Guido będę totalnie zrobione - także Zabrze wybrzmi. Ale też wybrzmią i Bytom bardziej, i Sosnowiec, i Chorzów i jeszcze parę zakamarów 8-)
A to ok, bo w kontekście citybreaku uważam guido i Luizę za must have , poza centrum Kato nocą; zachęcam też do koncertu w guido ( akustyka średnia choć z całym szacunkiem lepsza niż w niejednych filharmoniach , ale doznania wyjątkowe)
Ps a Kato nocą , skusił się Pan? Jazz , klub hipnoza i te klimaty ?
@@Alex-tt4ih ...no niestety nocnych Katowic nie będzie - mam obligi żeby kręcić za dnia i w ładną pogodę, wyjątek zrobiliśmy dla Gdańska (nocą) i Bobrka (we mgle i chmurach, bo chodziło o efekt "welcome to hell". Sprzęt który mam kiepsko działa po ciemku - tego doświadczenia Katowic trzeba więc zaznać osobiście 8-)
@@MateuszZmyslonyrozumiem ale szkoda jednak że szersza publika nie zobaczy . Trzeba odczarować niebezpieczne , puste , nocne Kato, i uzmysłowić reszcie Polski że to miasto i cały GOP ma ogromne tradycje muzyczne i to nie tylko NOSPR , jedyny w kraju wydział jazzowy, teatry, jedna z 5 w Polsce szkół baletowych jest w Bytomiu :) i całkiem niezła opera , a także alternatywny teatr w byłej kopalni rozbark , a na byłych hałdach mamy pola golfowe ;) Bobrek też ale nie tylko !
Kato będziemy odczarowywać, spoczikx 8-)
Śląsk się zmienił, dla tych nie byli spore zaskoczenie
Śląsk się zmienia. Skala jest ogromna.
K A T O W I C E N O C Ą
miasto cyber mega neonów
A z tej strony nie zaznałem Katowic - po zmroku zwykle nie kręcę. Jakie neonowe miejsca w Katowicach byłyby najbardziej fotogeniczne?
@@MateuszZmyslony na razie podkręcamy władze ,może zajarză,może dadzą ulgi ,może może - fajnie by byľo - takie Rino lat 60'🫠
@@RMat-lv1fh ok, czyli Miasto Neonów to bardziej pomysł na przyszłość niż stan faktyczny? Dobrze rozumiem? Pomysł fajny i jakoś pasuje do tej kosmicznej architektury katowickiej
@@MateuszZmyslony Ogólnie problemem niemal wszystkich filmów, kręconych przez ludzi spoza Katowic jest brak ujęć nocnych. Tarasy Spodka, Mariacka, Dworcowa, Plac Miarki, 3 maja, Jagielońska, Sztauwajery czyli cześć 3 stawów są pokazywane za dnia. Nocą i późnym popołudniem zmieniają się w wibrującą przestrzeń imprez i spotkań towarzyskich. Wiosną latem ludzie przesiadują na 3 stawach całą noc siedząc na kocykach, kąpiąc się w dźwiękach techno. W relacjach często pomijane jest Śródmieście Katowic, które oferuje prawdziwy miks architektoniczny. Spotyka się tam min. Moderna, Secesja i Neogotyk. Problemem miasta jest brak walki z szyldami i paskudnym reklamami. Estetyka to słowo obce dla rządzących miastem.
@@maksymilianpiwowarczyk5450...nie ma w tym chyba niczego dziwnego, miejscowi tworzą tu życie nocne. Moja kamera nie daje rady gdy jest ciemno, mam zakaz nocnych zdjęć od produkcji, chodzi o jakość obrazu. Plus sąsiedni Kraków obok, salon świata i międzynarodowego nocnego życia. To się pewnie też będzie zmieniać.
To jest niesamowite jaki to jest złożony region i temat , jak Pan to widzi ?
To rzeczywiście skomplikowane - ale inicjatywa GZM jest faktem. Myślę że system naczyń połączonych oraz wspólnoty interesów dadzą radę z całą sytuacją.
Tak, tylko to nie jest to monolit. A Pan jest ze Śląska ? Bo jeśli nie to gratuluję wiedzy i zaangażowania. Nie często ludzie spoza regionu potrafią się tak wgryźć w temat .
@@Alex-tt4ih nie jestem autochtonem - ale jestem wielbicielem regionu i lokalnej kultury. Dosyć zażartym 8-)
@@Alex-tt4ih... a pogłębiając odpowiedź - integracja tego supermiasta to oczywiście wielkie wyzwanie. Antagonizmy między Zagłębiem i Śląskiem mają się całkiem dobrze, sporo tu kompleksów, patologii, post industrialnych zniszczeń i zanieczyszczeń, plus nepotyzm i korupcja. Tzw. Trudny Teren. Ale jednocześnie potencjał ogromny, hamowany głównie przez politykę. Trzeba działać metropolitalnie i z perspektywy poszczególnych miast - byle do przodu. Póki region trzymał się strategii "Pozytywna Energia" wszystko szło naprawdę nieźle.
@@MateuszZmyslony drugi odcinek trochę to potwierdza , prawda ?
Bytom najfajniejsze miasto Europy 😂 To dlaczego cena metra kwadratowego mieszkania jest tu najniższa w Europie !!!!!!!! 😂😂😂
Sam w sobie Bytom może i nie taki wybitny, pokazuję przecież straszszny Bobrek 8-) Ale całe Śląskie Supermiasto cu zamen do kupy - to już tak. A ceny metra - konsekwencja powojennych przesiedleń.
Sprawdziłem - nie jest. Tańsze są mieszkania w wielu innych miejscach, np. w Bułgarii.
W Bytomiu nie wiesz czy jezeli kupisz mieszkanie to dom sie nie zawali.
@@thomassklorz1737 no taka poezja tego miejsca.
To, co pokazaliście we fragmencie Zabrze, to chyba jakiś żart? Ulica z jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic. To wszystko o tym mieście? Serio?
Zapraszamy do części 2, tam jest więcej Zabrza. Nie zajmujemy się pokazywaniem tylko najładniejszych motywów, sorry.
Przecież inne części miasta nie wyglądają lepiej
Ten motyw z autonomią - to aktualna sprawa? Są takie inicjatywy?
Raczej nie. To trochę zaczepka ;-) Tak naprawdę bardziej aktualną kwestią jest uznanie śląskiej godki za odrębny język, na co moim zdaniem jak najbardziej zasługuje, podobnie jak kaszubski i łemkowski które uznane zostały.
@@MateuszZmyslonyrównież tak myślę.
Inicjatywa jest, Ruch Autonomii Śląska w 2010 roku dostał się nawet do sejmiku województwa śląskiego, w Chorzowie miał 2% mniej poparcia niż PiS, ale z racji tego że Ślązaków w województwie śląskim według socjologów jest nie więcej niż 15%, to wizja utopijna. Próg 5% przekracza do tej pory, ale RAŚ się podzielił na dwie partie, i stąd problem. Średnio mają wspólnie 6-8% poparcia. Ciekawostka, od 1922 roku do 1939 istniało autonomiczne województwo śląskie, i nawet pożyczek udzielało biednej Polsce. Pożyczki nigdy nie zostały oddane, a autonomia nielegalnie zniesiona oficjalnie przez Bieruta w 1945 roku. Nielegalnie, ponieważ według ustawy autonomicznego województwa śląskiego, Sejm Śląski musiałby się zgodzić na zniesienie tej autonomii, a nigdy na to zgody nie wyraził. Tutaj trzeba oddać Polsce, że w 1922 roku słowa dotrzymała, i ta część Śląska która została przydzielona Polsce przez aliantów cieszyła się szeroką autonomią. Język niemiecki był równoważny z polskim, Sejm Śląski decydował o wszystkim poza polityką międzynarodową i militarną. Śląsk w tamtych czasach to był na tyle specyficzny, że politycy śląscy stworzyli Konferencję Kędzierzyńską, gdzie debatowano nie nad autonomią, a wolnym państwem Śląsk. Przyjechali wszyscy, oprócz Korfantego. Thomas Szczeponik polityk partii Zentrum z Pyskowic wygłosił w Reichstagu pamiętne zdanie, "Jeśli Śląsk nie może stać się osobnym państwem, to musi być niemieckim landem z szeroką autonomią". Najsłynniejszymi ludźmi którzy optowali za osobnym państwem śląskim byli Ewald Latacz, Carl Ulitzka i Józef Kożdoń. Z czego Latacz za te poglądy nawet siedział w więzieniu.
@@MC-sd5qrdziękuję za te komentarze - fajna wiedza, po polskiej stronie takich rzeczy nie uczą. Ta złożoność tej śląskiej przestrzeni i historii tylko wzmacnia moją fascynację tym miejscem. Pozdrawiam!
@@MC-sd5qr jest Pan pewny że Ślązaków jest na Śląsku tylko 15%? Bo w spisie powszechnym z 2011 roku było 700.000 deklaracji śląskich, to dużo więcej niż 15% chyba?
Miedzy Slaskimi miastami nie ma animozji.
Sosnowiec itp.to nie Slask (Bedac "pod Ruskimi" nic nie znaczyl ten region).
Też tak odbieram relacje między miastami śląskimi. Natomiast animozje wewnątrz GZM pom. śląskimi a zagłębiowskimi są dość poważne. Chorzów ciśnie bekę z Sosnowca, a nad Pogorią pełno antyśląskich vlepek. Czas te podziały odesłać do historii moim zdaniem. Więcej o tym w następnym odcinku.
Tak,ale niestety ludzie są "zażarci "......
@@lydiap.1648 są zażarci, ale to normalne. Trzeba z balona spuścić ciśnienie, czasy się zmieniły :-)
W Sosnowcu w firmie teścia z Katowic nazwali hanysem i nie byli za bardzo uprzejmi........
@@lydiap.1648 ...sądzę że paliwem dla takich klimatów są kompleksy - trzeba skoncentrować się na rozwoju własnym i wspólnocie interesów. Jak to powiedział jeden z moich śląskich przyjaciół: "może to i są Zagłębioki, ale to są nasze Zagłębioki" ;-)
Pomysł sprzed jakichś 80 lat, Niemcy kiedy te miasta jakoś wyglądały, i mieszkali tam Ślązacy mieli projekt powstania trójmiasta, Bytom,Zabrze,Gliwice, był gotowy projekt tramwajów nadziemnych jak w Nowym Jorku czy Wuppertaler Schwebebahn, ale potem decyzją aliantów Śląsk przejęła Polska, i cud jak jest czysto na chodniku🤷 To chyba profesor Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego powiedział że gdyby Polska nie dostała Śląska, byłaby dziś co najwyżej na poziomie Rumunii. Klaussmann, podróżnik z lat 30 XX wieku opisywał Bytom, cytujac, "piękne kamienice, czystość, moda z Berlina i Paryża, na ulicach tylko język niemiecki słychać". Mieszkańcy byli "ewakuowani do Niemiec",😂 byli deportowani do ZSRR, i mordowani w obozach koncentracyjnych po 1945 roku, gdzie strażnikami byli Polacy. Takich obozów na terenie Śląska po 1945 roku było ponad 100. Zgoda w Świętochłowicach najbardziej popularna ostatnimi czasy, polecam książkę "Ogrody na popiołach" Sabiny Waszut. Nawet listy do Urzędów polskich się w IPN zachowały, gdzie Ślązaczki musiały udowadniać polskość męża by go z obozu wypuścili, oczywiście to niczym nie skutkowało, bo mieszkania po tych Ślązakach zabijanych w obozach przejmowali(a właściwie kradli zgodnie z polskim prawem) Polacy z Kresów. Dlatego zawsze sobie żartuję że Polska nie jest macierzą Śląska, tylko maciorą, bo się na nim wypasła, a historycznie macierzą jest państwo Wielkomorawskie(w sporym skrócie dzisiejsze Czechy), bo pierwsza wzmianka o Śląsku pochodzi z czasów kiedy był częścią państwa Wielkomorawskiego, i to wtedy, jakieś 100 lat wcześniej niż Polska przyjął Chrzest.
Obfity, merytoryczny wpis - godny więc dłuższej odpowiedzi 8-) Temat jest oczywiście bolesny i złożony. Moim zdaniem warto pamiętać o kilku kwestiach - czas płynie nieubłaganie i nic nie jest dane na zawsze. Przedwojenna niemiecka schludność to nieaktualna już historia. Byłem zszokowany brudem, liczbą wywalonych na chodnik rozlazłych mebli, graffiti na ścianach, ogólnym bajzlem w niemieckiej stolicy. Pierwsze co mnie spotkało w Hamburgu to kradzież telefonu. Nie ma już tamtych Niemiec - teraz czysto i bezpiecznie jest w Polsce, choć oczywiście niekoniecznie akurat w Bytomiu Bobrku czy Zabrzu. Poziom gospodarczy Rumunii również prezentuje się dziś inaczej niż stare stereotypy - widoki na przyszłość też ma ciekawsze od aktualnych niemieckich perspektyw. Aktualny status Śląska wynika z wywołanej przez Niemców wojny, trudno mieć o to pretensje do Polski. Książkę "Ogrody na popiołach" chętnie przeczytam - kręci mnie pokręcona historia Śląska. Macierz Wielkomorawska - historycznie zgoda, ale to jednak było już naprawdę dawno i na dzisiejszość mało rezonuje. Prędzej rezonuje pruskość i ta nowożytna niemieckość - za którą osobiście nie przepadam, podobnie jak za współczesną niemiecką powszechną skłonnością do pouczania innych, słabo skrywane poczucie wyższości (nieuzasadnione) i zwykle niskich lotów poczucie humoru (straszna rzecz) :-) Ale to wszystko są oczywiście stereotypy. O Polakach też można długą listę takich stworzyć, podobnie jak o Ślązakach i Zagłębiakach. O tym będzie zresztą w następnym odcinku. Tymczasem mamy TU i TERAZ. Jesteśmy w Polsce, na razie raczej to się nie zmieni. Mówimy w Polsce i na samym Śląsku w podobnych językach, większość ludzi ma tutaj katolickie, nie protestanckie korzenie. Co prawda historycznie Śląsk z Polską rzeczywiście był związany epizodycznie i nietrwale, ale przygraniczne więzi i przepływy były bardzo duże. A i tak wszystko trzeba "po wojnie" przemeblowywać w tej przestrzeni. Mnie nie cieszy patologia, jaka przybyła w tak piękne miejsca jak Bytom i Zabrze, czy takie na przykład również Bielsko wraz z wielu repatriantami ze wschodu. Oni też zresztą byli ofiarami tej wojny, nikt o zdanie ich nie pytał. I faktycznie te tereny z wymianą ludności wyglądają dziś najgorzej. Ale w Gliwicach i Katowicach jest super, mimo tego, że Gliwice przecież też taką wymianę przeszły. Także zupełnie się z maciorą nie zgadzam, podobnie jak uważałbym za szafowanie Macierzą, bo z historią należy postępować uczciwie. Zasadniczo zgadzam się z klimatem tego komentarza, bo wiem, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i nie każdy musi siedzieć akurat na moim. Ja mój lubię, bo jest pozytywny. Kochom Śląsk, mam tu mnóstwo przyjaciół i znajomych, moja Frelka jest z Bytomia, jo jej przaja. Dodatkowo uwielbiam historię rewolucji przemysłowej, więc mam na Śląsku wszystko czego mi trzeba do pełni miastologicznego i emocjonalnego szczęścia. A czy Polska się na tym Śląsku tak wypasła? Nie sądzę - szczyt wartości przemysłowej Śląska przypadł na czasy PRL-u, nasz kraj wchodził w lata dziewięćdziesiąte jako biedak, razem z tym Śląskiem właśnie. Dziś to jest coraz piękniejszy, nowoczesny kraj, który przeszedł najbardziej spektakularną metamorfozę na świecie - ten sukces zawdzięczamy tylko i wyłącznie samym sobie - Polakom, Ślązakom, Kaszubom, Łemkom, Góralom - wszystkim, którzy mieszkają w tym kraju. Nie zmarnowaliśmy szans, które sobie wypracowaliśmy. Nie uważa Pan, że w tym czasie Niemcy osuwali się dość bezmyślnie w dół, gospodarczo, społecznie, militarnie też? Że do dzisiejszego polskiego Województwa Pomorskiego taka np. Meklemburgia zwyczajnie nie ma startu? Że dzisiejsza Warszawa bije jako miasto Berlin na głowę? Niemiecka równia pochyła to będzie jedno z ciekawszych studiów przypadku. Podobnie jak polski sukces społeczno-gospodarczy. Pozdrawiam!
@@MateuszZmyslony Prosze nie zapomniec ze wiele tych pieniedzy na polska metamorfoze pochodzilo z Uni Europejskiej. A Niemiec udzial w tej Uni to 40%. Polska bardzo dobrze wykorzystala te pomoc z czego ja sie takze ciesze, ale te pieniadze z 20 lat brakuja w Niemczech, i dlatego tez oprocz durnego rzadu czy tez tych poprzednich rzadow tak duzo sie w Niemczech "wali". Do tego dochodzi problem Migracji ktory Niemcy sobie takze sami na glowe wzieli.
Problem jest zlozony. Zobaczymy czy Polska tez bedzie pozniej oddawac tyle pieniedzy na rozwoj slabszych panstw.
@@ChristianKCK-ci3oz- oczywiście, że pamiętam. Ale proszę też pamiętać, że Unia była dla Niemiec bardzo długo świetnym interesem. To Niemcy najbardziej na tym układzie korzystały. I dopiero jak się rypnął groźny zwłaszcza dla nas handelek niemiecki z rosyjskim gazem, to wypłynęły strukturalne niemieckie zapóźnienia rozwojowe. Gdyby nie było Nord Stream, wojna nigdy by nie wybuchła.
Mozesz sobie dzis tylko pogdybac. Gdyby Luksemburczyk nie zmusil Piastow Slaskich do zlozenia mu holdu to Slask bylby Polski bez przerwy do dzis. A gdyby Prusy Austria i Ruscy nie dokonali rozbiorow , to cala Polska bylaby na wyzszym poziomie gospodarczym. Podobnie gdyby nie druga wojna i komunizm to Polsce ta cala unia nie bylaby potrzebna. Tyle gdybania.
@@thomassklorz1737...gdybanie faktycznie jest dość bezproduktywne, choć ma swój sexapill - "Człowiek z Wysokiego Zamku" dowodem. Śląsk prowokuje do takich rozkmin.
Bardzo wybiórczy materiał, tytuł nieadekwatny.
A widział pan kiedyś materiał filmowy tej długości na podobny temat, który nie jest wybiórczy? Na tym właśnie polega to medium - to mój autorski wybór. Nie podoba się - nie daje się lajka :-) Dodam że nie widział Pan jeszcze odcinka drugiego, więc ocena z założenia jest niepełna. Co do tytułu - zgadzam się. Tytuły na UA-cam to część gry z internautą, której nie jestem fanem. Pozdrawiam
No właśnie. Czy da się pogodzić wszystkie animozje między śląskimi miastami
Ja nie widzę problemu, w tym sensie że można te animozje zbojkotować i uznać za nieprzystające do naszych czasów. Zmierzymy się z nimi w odcinku numer 2 - tam dojedziemy do Sosnowca i Dąbrowy Górniczej - będzie się działo ;-)
Super odcinek 👌🏼 czekam z niecierpliwością na część drugą ☺️
@@marzenawojtas1881...ja też - bo wiem, co w nim będzie ;-)
Śląsk super. Od ponad 20 lat tu mieskam. Mieszanka Górali i Ślązaków. Żadnych animozji, to już było,pełna zgoda.Zrazy z modrą kapustą pycha.Bobrek przeraża. Dom Muzyki i Tańca genialny. Lubię Śląsk i Ślązaków.
@@HelenaZmyślona ...no Bobrek trochę podkręciliśmy muzyką dla efektu - ale nie ma co dyskutować z tą dzielnią, bo to naprawdę jest konkret :-) Respect.
Beuthen, Hindenburg und Gleiwitz? Interesująca koncepcja....
Tak się właśnie nazywały. Najlepiej brzmi tu "Hindenburg" jak dla mnie 8-)
@@MateuszZmyslony Z tym że ten Hindenburg to tylko przez 30 lat. Całe stulecia przed 1915, oraz od końca wojny to już tylko ZABRZE.
To prawda - @@panczekoladka1764 - i niech już tak pozostanie 8-)
@@MateuszZmyslony i jeszcze był największą wsią w Europie. Chyba miał 54 tysiące mieszkańców.
@@maksymilianpiwowarczyk5450 potwierdzam - z tego co wiem, faktycznie prawa miejskie otrzymało Zabrze będąc największą wsią nowoczesnej Europy. Co tylko dodaje intrygi temu miejscu 8-)
😂😂😂😂 gorol chce godac po naszymu.
Jak Niemcöw wygonili ,tak niektöre miejsca som do dzis nie remontowane.Takie ludzie teraz mieszkajom tam.
Widac jak poloki umiom rzadzic!😰
Unser Heimat ist verloren.
Beuhten ist in katastrophalen Zustand ,Hindenburg ist auch nicht besser. Sehr schlimm. Alle Werke sind kaputt, so ist das .😭
Pewnie, że trochę chcę :-) A co, nie podoba się, Ślunzoku?
Eeee tam, jak umieją rządzić Niemcy to widać w brudnym i sypiącym się Berlinie. A tutaj po prostu skończyły się czasy starego przemysłu i trzeba wymyślać co dalej. Kondycja Katowic, autostrady i węzły takie jak gliwicki - to ta bardziej udana część tej rzeczywistości.
@@MateuszZmyslony Ten Berlin to brudny, tak, ale popatrz kto tam od 20 lat rzadzi. Zieloni i lewacy. To zmieni sie tam niedlugo, a moze i nie, przy tym olbrzymim naplywie Arabow i Afrykanczykow do Berlina i Niemiec. Moze bedziecie mieli za 50 lat taki Skansen 3 Swiata za zachodnia granica ...... 🤣😂
Obawiam sie ze Polske i "moj" Slask tez to czeka, przy waszej fascynacji Unia Europejska.
Nie do końca rozumiem to dzielenie na "waszych" i "naszych". Mnie przyszłość Europy również niepokoi, a w Śląsku i Polsce upatruję ważnej nadziei dla tej części świata.
@@MateuszZmyslonyto racja ,nie powinno być działów na naszych i waszych.Jadnak,mając dziadków z Beuthen,potem z Bytomia wiem z opowiadań,jak w tym mieście było przed wojną, a jak po 45....Przybysze weszli "do gotowego"i niestety ,ale byli nieprzyjaźni do Bytomian nazywając ich szkopami itp.Ponadto ,uważając ziemię zachodnie za nie ich ojczyznę, nie dbali o porządek i dobre sąsiedztwo...Można od razu poznać gdzie mieszkali miejscowi i wschodniacy...Miejscowych bolało,że ten piękny, zadbany Beuthen staje się ruderą....(podobnie jak i obecnie w Niemczech ,po najeździe....)