Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Wiener Café - Linda Stift

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 тра 2023
  • Linda Stift u gostima
    Bečka kavana / kavana Central. Split
    www.splitera.eu/becka-kavana/
    www.splitera.eu/
    kulturforum-zagreb.org/
    Linda Stift rođena je 1969. u južnoj Štajerskoj. Završila je studij germanistike i živi u Beču kao slobodna spisateljica. Dobitnica je brojnih nagrada i stipendija. Njezin debitantski roman „Kingpeng“ (2005.) privukao je veliku pozornost kritike i publike, roman „Stierhunger“ uslijedio je 2007. godine, a 2011. godine roman „Kein einziger Tag“ u nakladi izdavačke kuće Deuticke.
    Roman "Volovska glad" u Hrvatskoj je izašao u izdanju Laykam International - www.leykam-international.hr/p...
    Split je u svojoj povijesti prolazio kroz razne utjecaje, a jedan od važnijih bio je europski utjecaj na društveni život, naročito onaj vezan uz izlaske i kavane. Najstarija splitska kavana započela je s radom davne 1786. i prolazila razne faze, kako je mijenjala svoje vlasnike. Svoj procvat imala je u dobu kada je slijedila bečki koncept i šarm, pa je danas ponovo preuređena baš u tom stilu. Radi se, naravno, o kavani Central.
    Ne mislim da možemo tek tako vratiti prošla vremena, naročito ne ona kad su se u Centralu, pored izvođenja opereta, burleski, šansona ili klasičnih koncerata, održavala i zasjedanja za slavnim Stolom mudraca za kojim su se donosile odluke o važnim splitskim temama i raspravljalo o kulturnim događanjima - ali s našim projektom Bečke kavane barem donekle ćemo nastaviti tradiciju okupljanja oko umjetnosti i kulture.
    Ovim se projektom želimo pitati: Možemo li usporediti današnju hrvatsku kulturu s austrijskom? Koje su odlike slične, a gdje su razlike? I što uopće s njima? Strani autori i autorice upoznavat će tijekom svojega boravka u Dalmaciji prostor i ljude i vraćati se u svoju zemlju bogatiji za čitav panoptikum zajedničkih iskustava proživljene umjetnosti.
    Kao što prepoznajemo potrebu za decentralizacijom kulturnih događanja u odnosu na Zagreb (pa smo npr., organizirali književni festival mediteranskih zemalja Splitu), sličnom logikom osjećamo i da postoji potreba za aktiviranjem manjih gradova unutar županije, naročito otoka koji su nekad davno bili mjesta bujnoga života, a danas su krhke točke koje žive kroz nekoliko mjeseci turističke sezone.
    Kroz naše projekte Salon susreće Trg, Bečka kavana i, književni festival Split Lit Int koje međusobno povezuje misija udruge SpLitera - pokušat ćemo što više stranih autora dovesti do takvih sredina. Odabir supetarske Narodne knjižnice za prvo gostovanje, strateški je i logistički najjednostavniji početak ovog programa, ali i potaknut namjerom za umrežavanjem s onima koji otočku kulturnu i društvenu stvarnost prakticiraju svakodnevno, kao što to na primjer, radi udruga Super mladi iz Supetra.
    Ambijent preuređene kavane Central nas je, kao udrugu za kulturu, potakao da pripremimo projekt Bečka kavana s književnim programima. Zašto? Jer je književnost dobar put ka oživljavanju donekle zaboravljene međunarodne tradicije. Zato što je, na primjer, u svojoj knjizi Dalmatinsko putovanje (Dalmatinische Reise), austrijski pisac Hermann Bahr oduševljeno pisao o programima u kavani na Pjaci, jednako kao i Bernard Shaw. Zato što su se u kavani Central okupljala umjetnička imena poput Dinka Šimunovića, Grge Novaka, Ivana Meštrovića, Vladimira Nazora, Ivana Rendića, Jakova Gotovca, Emanuela Vidovića, Ive Tijardovića, Josipa Hatzea... Naprosto je šteta propustiti takve kulturne temelje i ne istražiti kako na njima možemo dalje graditi kulturu grada.

КОМЕНТАРІ • 1