Skodziarskie podróże #1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 5

  • @lartista5334
    @lartista5334 Рік тому

    W ciekawym filmie bezsensowny to jest Pana komentarz o polskim przyłączeniu Zaolzia jesienią 1938 roku. A także zajęcie go podstępem przez Czechów w 1919 roku wbrew woli większości ówczesnych mieszkańców tych terenów, będących Polakami. Nie zaś zajęcie tego terenu przez Polskę po rozbiorze Czechosłowacji przez mocarstwa w Monachium w 1938 roku. Choć fakt, że niefortunnie to wyglądało wizerunkowo jako podłączenie się do polityki III Rzeszy niemieckiej.
    Źródła historyczne, również na UA-cam, podają, że przez cały okres międzywojenny to państwo polskie bardziej szukało porozumienia z Czechosłowacją, a władze czechosłowackie były Polsce nieprzychylne, egoistycznie realizujące swoje interesy terytorialne na drodze zastraszania lokalnych Polaków i sabotowania władz Polski. Na tych terenach konferencja w Wersalu zarządziła referendum o przynależności państwowej, które prawdopodobnie Polska by wtedy wygrała z racji zamieszkania Śląska Cieszyńskiego, Orawy i Spiszu w większości przez Polaków, choć o różnym stopniu świadomości narodowej. Gdy w lipcu 1920 roku wojska Rosji sowieckiej szły na Warszawę, Czesi zablokowali transporty broni dla Polski, a premier Grabski został zmuszony na konferencji w Spa do rezygnacji z referendum. I kto tu komu podkładał nogę, nie chciał się ułożyć i był nieprzyjazny wobec drugiej strony? Pozdrawiam, dziękując za refleksje o Škodach i ciekawy film turystyczny. 🙂

    • @Skodovisko
      @Skodovisko  7 місяців тому

      Myślę, że mój komentarz jest jednak bardzo sensowny. Czesi niczego nie zajmowali, jak Pan twierdzi "podstępnie", tylko po prostu uważali, że teren jest ich, jako że ludzki żywioł czeski był tam co najmniej równie liczny, co Polski, wyłączając parę wiosek. Polska miała swoje pretensje, O.K., ale zbrojne ich wyrażanie wobec Czechów na 5 minut przed wojną, był idiotyzmem. Niestety nie pierwszym i nie ostatnim w wykonaniu polskich polityków.

    • @lartista5334
      @lartista5334 7 місяців тому

      @@Skodovisko było inaczej, niż Pan pisze. Nawet według Wikipedii, większość mieszkańców tego mieszanego etnicznie regionu stanowili w 1919-1920 roku Polacy. Nawet w miastach, jak przemysłowa Karwina. To nie polscy politycy, jak Pan napisał, wszczynali wojnę, tylko wszystkie narody walczyły wtedy o swoje granice państwowe. Tu nie było różnicy. Różnica była tylko w tym, że Polska toczyła wtedy takie zmagania na wielu kierunkach, a Czechy już nie, wykorzystując moment zaangażowania Polaków na froncie wschodnim. Polscy politycy jak politycy z innych państw (także Czech) popełniali i popełniają błędy, ale w przypadku sporu o granicę polsko-czeską 105 lat temu, to Czesi zachowywali się wobec Polaków co najmniej nieprzychylnie. Także blokując transport amunicji dla Polski na wojnę przeciwko bolszewikom i mówiąc, że dla Czechosłowacji lepsze byłoby zwycięstwo Rosji z Polską. Chyba, że to też uzna Pan za winę Polaków i polskich polityków, bo np. mogliby przecież nie walczyć.

    • @Skodovisko
      @Skodovisko  7 місяців тому

      @@lartista5334 Zostawmy ten 1920, bo to nie ma nic do rzeczy w kontekście Śląska za Olzą. No, jak nie polscy politycy? A kto najechał Śląsk po czeskiej stronie w 1938 r., jak nie Polacy? "Ni z gruchy, ni z pietruchy", po tylu latach? Poza tym, Polska wobec Czechów też się parę razy zachowała, jak Pan to ujął, nieprzychylnie (np. w 1968), chociaż wcale nie musiała, mimo komuny, bo ruskim spokojnie można było się postawić i do Czechosłowacji nie jechać. Nic by nie zrobili. Można tak się "przerzucać", kto, co, komu, jeszcze do dynastii Przemyślidów się cofnąć itd. Polacy to kochają. I oczywiście wiecznie jęczeć, jacy to Polacy są biedni. A ta ich "bieda" na ogół wynikała z własnego braku rozsądku, zapobiegliwości i nieumiejętności prowadzenia polityki. Zdania nie zmienię - najazd na tzw. Zaolzie, to był idiotyzm. I mam nadzieję, że Polska wyciągnie z tego lekcję na przyszłość. Dla mnie - temat zamknięty.

    • @lartista5334
      @lartista5334 7 місяців тому

      @@Skodovisko szanuję chęć zamknięcia dyskusji, więc tylko ad vocem napiszę, że pisanie o roku 1920 wynika z faktu, że właśnie on był przyczyną roku 1938, o którym wydał Pan, niesprawiedliwą moim zdaniem,, ocenę w filmie.
      Inne daty, które Pan wspomniał, nie mają tu nic do 1938 roku.
      Niech każdy sam ocenić.
      Pozdrawiam, szanując i dzieląc z Panem sympatię do aut marki Škoda.