Nachylenie większe powoduje niższą sprawność w lecie , ale wyższą zimą , jesienią i wiosną. W lato za to nie jest to aż takie ważne bo nadmiar słońca jest. Także jest bardzo ok :)
Fajnie to ogarnęłes. Oglądając kiedyś YT natknęłam się na film w którym pewien pan zrobił sobie osobne gniazdka do zasilania urządzeń takich jak laptop ładowarki i inna drobnica. Bardzo zachwalał takie rozwiązanie.
No i kolejny *SUPER FILM* -Ja mam dach dwuspadowy wschód zachód - dlatego wolę od strony południowej dobudować "pergolę" częściowo zadaszoną (blachodachówka) i na to panele ... w miarę optymalnie zainstalowane i z łatwym dostępem ...
Rodzice również mają układ wschód-zachód, na dach panele o łącznej mocy 11kWp a w rzeczywistości na falowniku nie widziałem więcej niż 6kW. Pamiętaj o temperaturze paneli - im wyższa tym sprawność mniejsza, dlatego nie warto montować paneli bezpośrednio na dachu a zastosować dystanse lub trójkąty.
Najlepiej przy tym MPPT 60A sprawdzi się instalacja 48V (MAX SOLAR INPUT 160V) zamiast 24V (MAX SOLAR INPUT 105V) wówczas powinno udać się uruchomić 2 stringi po 4szt x 240W czyli teoretycznie 1920W. Mógłby pan to sprawdzić. Dobra robota, pozdrawiam.
OK rozumiem, ale testowe sprawdzenie czy MPPT 60A zadziała w takiej konfiguracji 48V chyba nie wymaga zasilacza? Wówczas można stwierdzić czy warto szukać zasilacza 48V lub przetwornicy 48V 2000W czy pozostać na 24V. Bardzo dziękuję za poświęcony czas, zaangażowanie, testowanie i dzielenie się wiedzą, pozdrawiam.
Ciekawy materiał. Tomciu pomierz ten kontroler PowMR. Chyba gdzieś na UA-cam jest filmik ukazujący sporą różnicę między tym co wskazuje a rzeczywistymi parametrami.
Rzeczywiście recenzje na YT kontrolera PowMR nie napawają optymizmem, bo według testów max. jaki daje to ok. 44A przy wskazaniach 60A na wyświetlaczu. Ale w tym konkretnym przypadku, przy 4 panelach, będzie w sam raz. Akurat żeby nie pracować na granicy swoich możliwości, co powinno odpowiednio przełożyć się na trwałość czy bezawaryjność urządzenia. Ok, przyszłościowo bez drugiego kontrolera zapewne się nie obejdzie, ale taka dywersyfikacja też ma swoje zalety. W razie problemów z jednym (tfu tfu) zawsze jest drugi, więc użytkownik nie zostaje z niczym i jakby co może podziałać przynajmniej na "pół gwizdka" 😉
Kilku klientów zastosowało zwykłe akumulatory jako magazyn energii i po praktycznie roku czasu - padały akumulatory i spadała drastycznie pojemność.jednym z powodów było nadmierne rozładowywanie jak i np. odłączenie balansera. Więc pytanie, czy jest sens iść w takie rozwiązania, które mają różne ograniczenia?
Witam posiadam regulator MPPT Lumiax 30A w instrukcji napisane jest że na 12V akumulatory można zastosować panel o max mocy 390W. Czy jak zamontuje wiekszy np 460W panel i ograniczę prąd ładowania bo ten regulator taką opcje posiada z 30A na powiedzmy 25A to bedzie to bezpieczne dla regulatora?? Wiem że w pełnym słoncu moc panela bedzie obcieta ale w jesienne i zimowe dni lepiej jak tej mocy jest wiecej dlatego nurtuje mnie to zagadnienie. bardzo prosze o odpowiedz jesli ktoś się orientuje.
Trzy sprawy. Pierwsza: bardziej budżetowo by wyszły najtańsze 4 kwasiaki 100Ah i sprawdzanie elektrolitu dwa razy latem i raz zimą 😉 Myśląc o zmianie w przyszłości na baterie litowo-jakiekolwiek zauważ, że żaden przemysłowy magazyn takich nie stosuje ze względu na koszt eksploatacji. To jest temat rzeka. W przemysłowych magazynach stosuje się tradycyjne kwasiaki oraz aparatury kontrolujące stan elektrolitu. Nie ma pierolenia z balanserami i inną elektroniką do czego dochodzą problemy z ilością cykli ładowania. Druga: aluminium nie może mieć bezpośredniego kontaktu ze stalą. Zastosuj jakieś dystanse z tworzyw lub nierdzewki. Trzecia: pomyśl o elektrowni wiatrowej takiej na maszt z rury 2" Temat ładnie rozwija prowadzący kanał 4nrgy technologie i obala wiele mitów w tej kwestii. Zastosowane panele są jednymi z najlepszych ponieważ podane parametry były wtedy jeszcze prawdziwą wydajnością. Obecnie podaje się bzdury niemożliwe do uzyskania przez temperatury na zupełnie czarnych panelach mono 🤦
Ty chyba akumulator widziałeś tylko na obrazku. Kup sobie takiego najtańszego kwasiaka, zrób mu parę cykli ładowania / rozładowania, a zobaczysz jak mu polecą parametry. Zamiast teoretyzować i dawać porady z doopy przeprowadź choć jeden test praktyczny. A skoro już o takich mowa. Polecany 4nrgy prezentuje poziom merytoryczny identyczny z kanałami dla płaskoziemców i fanów jasnowidza Jackowskiego. Czy widziałeś choć raz u blondyna jakiekolwiek działające urządzenie o których on tam fanzoli? Bo ja jakoś nie. Chwytliwe treści dla niezorientowanej gawiedzi, która z rodziawionymi z podziwu gębami łyka wszystko jak młode pelikany. Jeśli z takich źródeł czerpiesz "wiedzę" to nie ma o czym mówić. Co do przemysłowych magazynów to i owszem, stosuje się kwasiaki ale trakcyjne, a to zupełnie inna liga. Również finansowa. Oczekujesz, że twórca kanału prezentując budżetowy off-grid przytarga nam zaraz kosztującą kilkanaście tysięcy baterię trakcyjną ważącą 600kg? 😁 Co do paneli mono to również proponuję kolejny zakup i sprawdzenie ile rzeczywiście taki daje jak się nagrzeje. Ja już to wiem, może porównamy wyniki? 😋
@@Tab7.6.Tab7.6 słuchaj teoretyku, po twoich wpisach widzę, żeś doopa a nie znawca. Ty nawet nie próbujesz zrozumieć tego co Arek z kanału przekazuje i uważasz się za mądrzejszego, ale tylko w teorii 😂🤣😂 Ja jakoś od lat jadę na kwasiakach i nie mam żadnych problemów i nikt nie mówi, że trzeba je głęboko rozładowywać co oczywiście pomijasz w swych wypocinach zapewne celowo. No bo przecież po co ludzi uświadamiać o tym iż każdy magazyn należy tak projektować aby rozładowanie sięgało do 20% Akumulatory trakcyjne występują również w halowych widlakach czy podestach i nie kosztują takich wyimaginowanych kwot jakimi rzucasz, a działają po 20-30 lat 🤦 Do tego pomijasz fakt iż trakcyjne są zbudowane dokładnie tak jak pojedyncza cela w tradycyjnym kwasiaki lecz w innej skali wielkości. Mam dwie instalacje off-grid z czego obie są zrobione z pominięciem wszelkich fachofcófff od siedmiu boleści. Twoje zejście na temat plaskoziemcow itd. świadczy tylko o tym, że nie masz nic do wniesienia w temat oprócz negowania wszystkiego. Typowy poziom wyborcy pis po czterech szprycach 😂🤣😂 Co do samych paneli to dobierz sobie dwa o porównywalnej "mocy" na cm² z czego jeden biały Poli, a drugi cały czarny mono i sprawdź je w maksymalnym nasłonecznieniu.
Witam mam pytanie odnośnie ustawień tego modelu ..kupiłem akumulator 24v.130ah. do wózka widłowego i chce go podłączyć jakie mam ustawienia nastawić ? Następne pytanie ..kupiłem panele 380v. 48v.VDC Podpiąłem ale nie dają takiej mocy max 57/60v-----i jakieś 140W .. Dodać coś . Dziękuję .
Wlasnie tez jestem na etapie kompletowania sprzetu, ale nie bede stosowal paneli solarnych. Kupilem generator inverterowy ktorym bede doladowywal aku w razie dluzszych blackoutow. Zalozenie jest ze akumulatory (planuje jenox hobby glebokiego rozladowania) beda doladowywane po ich pracy w blackoutach. A blackoutow spodziewam sie w zimie wiec panele nie za wiele pomoga... Ewentualnie mysle jeszcze nad wiatrakiem. Podczas budowy systemu awaryjnego polecam zapoznac sie z wartosciami strat wlasnych inwerterow bo moga zaskoczyc!. Popularny Sinuspro 1000 wciaga z aku az 2A !!!!w stanie jalowym! Tania przetwornica 1600/800W z ali ponizej 1A. Jesli np mamy zamiar zasilac tylko piec gazowy to sie okaze, ze taki UPS ViltPolska bedzie konsumowal wiecej energii na swoje potrzeby niz zapotrzebowanie pieca...
A to zaskakujące z Sinus Pro 1000, bo wersja 3000s bierze jakieś 0,7A, tyle co rzeczywiście tanie, chińskie przetwornice. Do samego kotła gazowego gdybym miał brać to raczej UPS Kemot czysty sinus ze stałą fazą, co by się później nie zastanawiać dlaczego kocioł nie odpala.
@@Tab7.6.Tab7.6 nie wiem czy wssystkie Kemoty, ale na pewno 700W to dokladnie to samo co sinuspro. Sa produkowane w tej samej fabryce w chinach i finalnie zmienia sie brand i wyswietlacz. Gdzies na yt widzialem film, ze gosciu porownywal bebechy. Sa identyczne. Co do 3000s i 0.7A to jest jeszcze gorzej... Bo 0.7A x48V daje nam 33.6W strat przy 2Ax12V = 24W dla sinuspro 1000. Ale im wieksza moc tym wiecej tranzystorow tym wieksze prady spoczynkowe.
Dobrze byłoby sprecyzować w jakich okolicznościach „bierze” te 2A. Jest możliwe, że w tym czasie ładuje akumulator... Poza tym, zwykły UPS podczas normalnej pracy (nie awaryjnej), pobiera znacznie mniej prądu (na swoje potrzeby) niż podczas zasilania awaryjnego. Mój stary Fideltronik o mocy 150W, po odłączeniu od sieci, bez obciążenia pobiera z 12V żelówki 0,5A czyli 6W.
Szukam pelnego budzetowego ale lit-fosf-zel akumulatory 2-4 sztuki na solary na dachu duzego vana 3,5t. Jak macie cos sprawdzonego Dajcie link. Dzieki Chodzi o optymalizacje ukladu elektr do zycia w aucie. 6-10kWh zeby to trzymalo/wytwarzalo na 24h
Witam. Przydałby się link do komponentów do rozdzielnicy od strony DC. Palnuje co podobnego z falownikiem Volta Sinuspro 2kW. Te 2kW mi wystarczy ba zagotować wodę na kawę za "friko". Pozdrawiam i dziekuje
Witam, widzę, że system działa w nieogrzewanych pomieszczeniach a TECHTRON specyfikacji nie ogranicza zakresu temperatur działania ... Ja będę wkrótce montował inwerter off grid 5,5kW EasySun. Ma on w specyfikacji, że może pracować w temp. min. 0 st.C. Znalazłem mu miejsce w domu, ale wolałbym w SUCHYM NIEOGRZEWANYM garażu. No i PYTANIE - czy ktoś próbował w takim miejscu z temp. ujemną montować takiego typu chińskie inwertery - i jakie są wnioski - można/nie można... ???
@@TomaszHudy Tomciu lepsze byłyby akumulatory trakcyjne w jakimś niezłym stanie. A już zupełnie najlepiej byłoby pozyskać używkę Aku z jakiegoś elektryka.
Tomaszku a powiedz mi jakbym miał akumulatory zwykłe najtańsze liczmy 300zł za 100aH. To jakie cykle stosować aby żyły jak najdłużej? Do jakiego napięcia rozładowywać i ładować?
Mierzyłeś czy faktycznie przekłamuje przy pełnej mocy bo ja na razie mam połączone tylko 4 panele ale w okolicy 30A zewnętrzny miernik pokazał 28A także nie jest idealnie ale źle też nie 😉
Ja liczyłem na 180W ale miło się zaskoczyłem 😉 Wp to wartość szczytowa uzyskana w warunkach laboratoryjnych, nawet nowe panele o mocy 455Wp rzadko oddają więcej niż 340W.
Ja w jednej instalacji zastosowałem używane panele mono 180W, jeszcze z końcówkami MC3 (tak samo jak na filmie również MC3), więc bardzo stare. Sprawność? Spokojnie wyciągają 95% tego co na tabliczce. Akurat autor filmu ma polikrystaliczne, więc gradacja pewno szybciej postępuje, ale IMO mają spokojnie 200-210W, czyli 90%. Nowe panele w technologiach cienkowarstwowych CIGS to jest dopiero porażka, po 15 latach na śmietnik.
@@obywatelkonsument7349 Po prostu poszukaj opinii w internecie, na forach np. elektroda. CIGS to porażka na całej linii. Panele wyglądają bardzo ładnie, czarne, cienkie, ale wystarczy lekkie gradobicie (które zwykłym panelom nic nie zrobi), a takie CIGS-y pękają jeden po drugim. Nawet po zimie zdarzają się pęknięcia od mrozu. Więc te 15 lat żeby wytrzymały to jeszcze muszą być dobre warunki, bo zdarza się że po 4 latach 50% jest uszkodzona z mrozów.
Jak skasować ten miernik dwukierunkowy który masz na akumulatorach? Mam podobny, zliczył mi dwa ładowania i teraz pokazuje podwójną pojemność akumulatorów... Chciałbym go skasować i ponownie od zera naładować akumulatory żeby pokazywał 100% przy naładowanych.
W ustawieniach są dwa parametry - pojemność wyrażona w Ah oraz stopień naładowania wyrażony w %. Ustaw stopień naładowania na 0% i zacznie zliczać od początku
Obecnie mam pociągnięte 4x6mm² 4 panele w dwóch stringach na chwilę obecną są ciągle podłączone a docelowo będzie 8. Zobaczymy na wiosnę bo być może jeszcze kupię kilka paneli bo teoretycznie kontroler przy systemie 24V powinien działać na 3 panelach w szeregu, ale to na spokojnie 😉
Mam pytanie bo jestem troche laik w tej kwestii.Chce zmontowac off grid czy to prawda ze im dalej panele od inwentera sa polozone to mamy wieksze straty? Czy moge uzywac na bieżąco pradu z paneli w domu w ciagu dnia jesli moje baterie sa w 100% naladowane? Chce zakupic 12.8v po 200ah 6 sztuk Polife4 troche drogie ale chcialbym miec spokoj na conajmniej 10 lat oczywiscie DoD utrzymywalbym na 50% lub niżej. Dziekuje za film i wiedze. Pozdro
Im dłuższy odcinek przewodu tym większe straty, jednak można dać po prostu kabel o większym przekroju. To zależy przede wszystkim od prądu czy sposobu połączenia paneli - im wyższe napięcie tym mniejszy prąd przy tej samej mocy. W kwestii wykorzystania energii - jeśli energia pobierana z instalacji będzie pokrywać się z produkcją wtedy mamy zerowy bilans - w sytuacji kiedy akumulatory są naładowane oczywiście. W przypadku większego zapotrzebowania niż produkcja - cześć energii jest pobierana z akumulatorów.
@@TomaszHudy Czyli lepiej kabel o większym przekroju widze.Do domu bede miec jakies 15 metrow a instalacja bedzie na okolo 6Kw mam nadzieje ze jabke do inwentera jak beda 6mm2 to nie przesadze. Baterie wole trzymac w domu i inwenter tez zamiast w murowanej szopce z tego wzgledu ze przy niskiej temperaturze uszkadza sie akumulatory. Napewno bede temat studiowac jak polaczyc akumulatory,inwenter ,panele,jakie bezpieczniki zamontowac abyy sie kompletnie odciac od dostawcy.Przy tak szybko rosnacych cenach a prad i gaz oplaca sie nawet wziąć maly kredyt aby lepiej placic sobie za system inz pozbawiac sie ciezko zarobionych oszczędności. Wszystkiego dobrego i dziekuje za podpowiedź 👍
@@patrykgorecki581 6mm2 to na pewne nie będzie przesada, a będzie to nawet o wiele za mało, jeśli chodzi o przewód odbierający prąd z paneli! Głównie zależy to od napięcia w tych przewodach. 6mm2 „pociągnie” 40-50A, więc przy 24V możemy puścić tylko 1000W (1kW). Aby taki przewód „uciągnął” 6kW, należałoby połączyć panele tak, aby uzyskać 100-120V, w przeciwnym razie należy proporcjonalnie zwiększyć przekrój lub ilość przewodów.
Dziś z 4 paneli w południe wyciągnąłem 750-800W także całkiem nieźle. Spodziewałem się ok. 180W na sztukę ale wyszło nieco więcej także jestem zadowolony. Też kupiłem na OLX za 220zł + transport.
Jeżeli chcesz to obciążyć 1kW to wg moich obliczeń z 24V pociągnie ok 40A? No to długo te akumulatory istotnie nie pociągną. Ale test jak najbardziej potrzebny, tez myślę o czymś podobnym na sytuacje awaryjne.
Obliczenia jak najbardziej prawidłowe, a jeśli do tego dołożymy sprawność przetwornicy to i pewnie ciutkę więcej niż 40A. E, ja bym tam wolał żeby obciążył pełną mocą 😉 W tym przypadku 1kW to tak jakby kupić sobie auto wyścigowe do jazdy miejskiej 😋
@@PrzemkoAll zgadza się, robiłem już szybki pomiar ua-cam.com/users/shortswuy-DsBSoeg?feature=share Jednak mnie zależy na sprawdzeniu samego magazynu - ile uda się wycisnąć z tych AGM'ów 😉
Awaryjnie to się robi ciemno, robisz dzieciaka i dostajesz 500+ a jak jest jeszcze zimno to się zagrzejesz ewentualnie z utęsknieniem czekasz na węgiel z Australii :-)(
U mnie kwas sprawdzony najlepszy 7set amper z chakiem do 1k dojde, 3 razy viktron smart ( 2x 15 i raz 20am ) przetwornica volta 2k i ogien nie wiem co to rachunki w studiu moim , ( lodowka, zamrazarka, oswietlenie ogrod i zewnetrzne, monitorink, tv, swiatlo, komp, monitory, ) jak patrze na te chinczyki, i te chasla 60amp to zygam tym, ma do oddania 3 kontrolery ktos chce? , agm strata siana, zalecam zmiane kabli na aku, pozadny kontroler okolo 100euro i gitara, przetwornica wolta i miodzia a wlasnie kupilem 2 przetworke na sprzet kuchenny, micro.piekarnik.air , i klima
Filmik super, ale mam pytanko odnośnie tego miernczka akumulatorów. Możesz podać namiary gdzie kupić i jeszcze jedno czy ustawiasz ręcznie pojemność aku w tym mierniku?
Pojemność ustawiasz ręcznie, ustawiasz również stopień naładowania i od tego momentu miernik zaczyna zliczać pojemność. Ten miernik kupiłem dwa lata temu i teraz jego cena już nie jest tak korzystna, ale kupiłem już inny nieco droższy a lepszy - niebawem pojawi się na kanale
sprawdź jak dlugo taki zestaw jest wstanie zasilać lodówkę, czyli niewielka moc, ale rozciągnięta w czasie. Niestety wygląda, że te lampki na zasilaczu zużyją więcej niż sama lodówka.
Niestety przy takiej mocy zasilacza zużycie jest znaczne a i tak w tym konkretnym przypadku wcale nie jest duże. Co do lodówki, to kilka osób już pytało więc zrobię taki pomiar w najbliższym czasie 😉
Duża lodówka pobiera podczas pracy ok. 100 W, w ciągu doby ok. 1kWh (kompresor nie pracuje cały czas). Jakieś nowsze wynalazki, bardziej energooszczędne (klasa A), na papierze pobierają 2x mniej.
Tak, ale to urządzenia które nie są stworzone do pracy ciągłej w trybie zasilania z akumulatorów. W tych UPS'ach są zazwyczaj montowane małe aku które wystarczą na kilkanaście minut pracy. Trafa w tym przypadku są przeciążane i na dłuższą metę pewne uległy by uszkodzeniu - stąd wybór zasilacza ZA-TECH - który bez problemu może pracować tylko z akumulatorami 😉
@@TomaszHudy OK, szanuję wybór. Co do aku to miałem na myśli te duże, które masz. Faktycznie do pracy ciągłej 24h nie są projektowane i z pełną mocą chociaż odnośnie APC tych starych to ludzie sobie chwalą, np. podtrzymanie pieca. Konstrukcje były bardziej solidne niż teraz. Założyłem, że będziesz korzystał dorywczo. Z drugiej strony jakiś strestest instalacji na UPS dla porównania ? Byłby ciekawy materiał.
Tomek przecież mówi: "te akumulatory są również używane, ale w bardzo dobrym stanie". Więc tak, używane. Co do Allegro to licz raczej 800zł sztuka, w tej cenie masz aku Enerblock JDM12-100. Niżej nie ma co schodzić.
Trochę się zastanawiam, ludzie budują sobie wiaty drewniane na samochody, domki drewniane itp. a stelaże PV konkretnie muszą być aluminiowe. Tylko dlaczego, skoro zaimpregnowane drewno również wytrzyma lata? Nie wiem.
Bardziej chyba chodzi o to że drewno pracuje. O ile taki stelaż na 4 panele to jeszcze nic, to przy większych powierzchniach słyszałem o tym że naprężenia były na tyle duże że doszło do uszkodzeń.
To zależy jak bardzo chcesz obciążać system - im większe obciążenie tym większe prądy - tym bardziej w układzie 12V. Ja najchętniej wybrałbym system 48V ale miałem problem ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza awaryjnego.
Off Grid jest całkowicie nie ekonomiczny Bo jak pogodzić wysoką produkcję latem z niewielkim poborem oraz niewielką produkcję zimą z dużym odbiorem przy akumulatorze działajacym na maksymalnie 2 dni (magazyn 2 dniowej produkcji) Mały akumulator - latem prąd z paneli idzie w gwizdek Chyba ze akumulator przetrzymujący energię z lata do zimy pojemność? 5 MW? dla elektrowni 5KW
Myślenie typowego polaczka o myśleniu jak chomik w kołowrotku...... On grid jest za to ekonomiczny gdy burza pozrywa linię. Ciemniaki dalej myślą że będą mieli pruuuuund na On grid🤣😂😂🤣🤣
@@janekpax5471 Nie wiem jak TY, ale ja mam prund od 50 lat cały czas mam nawet jak wojna jest to mam i wyobraź sobie - On Grid!!! odpowiedz mi na jedno proste pytanie: lato, instalacja 10KW, produkcja dzienna 70-80 KW, akumulator 5KW i teraz matematyka - naprawdę prosta - ile z tych 70-80 KW - 5 KW do akumulatora na noc zużyjesz dziennie? no ile zużyjesz w ciągu dnia energii latem??? 10KW?? to ile ci instalacja of grid NIE WYPRODUKUJE z potencjalnych możliwości 70-5-10 = 55 KW co z tymi 55 KW? w słoiki włożysz? wodę zagotujesz na zimę? czy grzejnik włączysz elektryczny? przypominam, mamy słoneczne LATO ile razy ci burza pozrywała linie - Tobie, nie w telewizji usłyszałeś mi kilka razy w życiu (przerwy do 6h i raz przerwa na 2 doby latem można przeżyć, największy problem z żywnością w lodówce, reszta do wytrzymania zima of grid skąd wziąć prund na włącznie pompy ciepłą, która zużywa 10-25WK dziennie (w duże mrozy przy minus 20-25 nawet 35-40 KW), a INSTALACJA FOTO PRODUKUJE 1-2KW dziennie odpowiedz, policz i mi odpowiedz odpowiedz mi też jak naładujesz akumulator zimą, jak instalacja przez całą dobę wyprodukuje 1-2 KW a potrzebujesz 1 KW na działanie ogrzewania na godzinę !!! no chyba ze zimą do mamy jedziesz
@@tomaszs4080 To się zmieni. Właśnie wyłączyli wszystkie elektrownie atomowe w Niemczech, a od nowego roku mają być zamknięte stacje odmetanowania gazu (pomysł UESSR) - nie będzie węgla, nie będzie prądu, albo będzie w nocy jak będziesz spać.
Przy budowie domu nie można skorzystać praktycznie z żadnego dofinansowania. Jakiś czas temu ruszył program Moje ciepło - ale nie dość że w moim przypadku jest dość mało korzystny, to jeszcze zakłada jedynie montaż pompy ciepła - bez fotowoltaiki - co moim zdaniem jest bez sensu.
Witam. Proszę o pomoc :) Chcę zbudować mały offgrid, 4 panele po 390 W, na początek 2 akumulatory po 100Ah i pytanie: czy musi być regulator ładowania i przetwornica, czy wystarczy jedno urządzenie Inwerter ? I jak połączyć panele ze sobą ? Dziękuję :)
Generalnie wystarczy inwerter hybrydowy jako jedno urządzenie, można również zdecydować się na osobną przetwornicę i kontroler MPPT. Inwerter to bardziej rozbudowane urządzenie z nieco większymi możliwościami konfiguracji. Panele łączymy w taki sposób aby nie przekraczać dopuszczalnego napięcia które może być podłączone do inwertera lub regulatora MPPT - generalnie najkorzystniej będzie połączenie szeregowe, przy 4 sztukach będzie to napięcie w okolicy 130V - należy to potwierdzić w danych technicznych paneli. Oczywiście przy 2 akumulatorach mamy do czynienia z systemem 24V więc inwerter powinien być dostosowany do takiego napięcia. Trzeba jeszcze sprawdzić jaką maksymalną mocą jest w stanie ładować inwerter w przypadku takiego systemu. Generalnie temat jest prosty, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas doboru urządzeń.
Czy taka instalacja da radę w małym domku oświetlić z pięć żaròwek , do tego telewizor plus komputer i niedużą lodòwke no i od czasu do czasu jakąś mikrofale nie tylko w słoneczny dzień ale przy zachmurzeniu i w zimie !!!!
Off-grid jest to instalacja która nie potrzebuje dostawcy energii elektrycznej a sama ją generuje. Instalacje on-grid choć generuje prąd z paneli wymaga podłączenia do sieci energetycznej.
@@janniezbedny2307 Ty tak na poważnie ? Na "komputer" mówisz elektroniczna maszyna licząca ? Jest przyjęta odpowiednia nomenklatura w konkretnej dziedzinie i należy jej używać, a nie dopasowywać dla idei polskie określenia. Nie świadczy to o ograniczonej zasobności w pojęcia rodzime tylko o braku znajomości tematu. Instalacje fotowoltaiczne dzielą się na on-grid, off-grid i hybrydowe.
mowiac szczeze wszystkie te magazyny itp itc. nie ma sensu z punktu ekonomi.... inwestycji.....ale jak ma sie pieniadze na zbyciu to rozmowa jest inna......i na tym mozna by zakonczyc...na co cie stac i co chcesz to masz....
Już kiedyś tłumaczyłem - opłata stała przy przyłączu budowlanym to 90zł miesięcznie a 1kWh kosztuje 1,6zł. Po dwóch latach - a mniej więcej tyle planuję budowę, zapłaciłbym dystrybutorowi ponad dwa tysiące. Czyli zakup paneli już mi się zwrócił a zasilacz awaryjny i tak chciałem kupić bo u mnie na wsi co chwila wyłączają prąd - a często zdarza się że dzieje się to w bardzo krótkim czasie - już jedna lodówka mi padła.
Nachylenie większe powoduje niższą sprawność w lecie , ale wyższą zimą , jesienią i wiosną. W lato za to nie jest to aż takie ważne bo nadmiar słońca jest. Także jest bardzo ok :)
Czyli przez przypadek udało się dobrać całkiem niezły kąt 😁
Właśnie.
bo na dachu skośnym kąt jest taki jak ma dach a,
Na płaskim taki aby wiatr nie zdmuchnął.
@@TomaszHudy gdzie kupiłeś Aku i panele?
Na OLX 😉
Ile dałeś za panele?
Tego było potrzeba, czekam na następną część - dziękuje
witam bank energii wychodzi najdrożej ,ja też jadę na agm, 6 szt -pozdrawiam i subarek poleciał
Przy obecnych cenach drewna to stelaż również do najtańszych nie należy 😀
Hura w końcu nowy materiał
Nowy i jaki ciekawy !!!
Fajnie to ogarnęłes.
Oglądając kiedyś YT natknęłam się na film w którym pewien pan zrobił sobie osobne gniazdka do zasilania urządzeń takich jak laptop ładowarki i inna drobnica. Bardzo zachwalał takie rozwiązanie.
Jest to pewien pomysł, ale ja mam nieco inny na hybrydę 😉
Dla telewizora i prostych urządzeń do ładowania niepotrzebny jest tak dużo szaleństwa z panelami
Widzę że temat off grid jest na czasie😀. Pozdrawiam i dużo słońca życzę.
A kto normalny pojedzie na układu z Żydem?!
Co to jest za film że mi w reklamie pokazują dwóch pedałów że oni się pierdolą
Co mnie to obchodzi zastrzeż tą pedalską reklamę w Yutubie
No i kolejny *SUPER FILM* -Ja mam dach dwuspadowy wschód zachód - dlatego wolę od strony południowej dobudować "pergolę" częściowo zadaszoną (blachodachówka) i na to panele ... w miarę optymalnie zainstalowane i z łatwym dostępem ...
Rodzice również mają układ wschód-zachód, na dach panele o łącznej mocy 11kWp a w rzeczywistości na falowniku nie widziałem więcej niż 6kW.
Pamiętaj o temperaturze paneli - im wyższa tym sprawność mniejsza, dlatego nie warto montować paneli bezpośrednio na dachu a zastosować dystanse lub trójkąty.
Ciekawy odcinek !
Dzięki 😉
Najlepiej przy tym MPPT 60A sprawdzi się instalacja 48V (MAX SOLAR INPUT 160V) zamiast 24V (MAX SOLAR INPUT 105V) wówczas powinno udać się uruchomić 2 stringi po 4szt x 240W czyli teoretycznie 1920W. Mógłby pan to sprawdzić. Dobra robota, pozdrawiam.
Zgadza się, tylko zasilacz który posiadam pracuje przy napięciu 24V i nie mogłem znaleźć nic sensownego na 48V
OK rozumiem, ale testowe sprawdzenie czy MPPT 60A zadziała w takiej konfiguracji 48V chyba nie wymaga zasilacza? Wówczas można stwierdzić czy warto szukać zasilacza 48V lub przetwornicy 48V 2000W czy pozostać na 24V. Bardzo dziękuję za poświęcony czas, zaangażowanie, testowanie i dzielenie się wiedzą, pozdrawiam.
Ciekawy materiał. Tomciu pomierz ten kontroler PowMR. Chyba gdzieś na UA-cam jest filmik ukazujący sporą różnicę między tym co wskazuje a rzeczywistymi parametrami.
Tak widziałem 😉
Dlatego powiedziałem że to kontroler o wydajności rzekomo 60A 😁
Rzeczywiście recenzje na YT kontrolera PowMR nie napawają optymizmem, bo według testów max. jaki daje to ok. 44A przy wskazaniach 60A na wyświetlaczu. Ale w tym konkretnym przypadku, przy 4 panelach, będzie w sam raz. Akurat żeby nie pracować na granicy swoich możliwości, co powinno odpowiednio przełożyć się na trwałość czy bezawaryjność urządzenia. Ok, przyszłościowo bez drugiego kontrolera zapewne się nie obejdzie, ale taka dywersyfikacja też ma swoje zalety. W razie problemów z jednym (tfu tfu) zawsze jest drugi, więc użytkownik nie zostaje z niczym i jakby co może podziałać przynajmniej na "pół gwizdka" 😉
Do używania tylko w dzień w pełni wystarczy :D
A o to w tym wszystkim chodzi, a dodatkowo im taniej tym lepiej ;)
Kilku klientów zastosowało zwykłe akumulatory jako magazyn energii i po praktycznie roku czasu - padały akumulatory i spadała drastycznie pojemność.jednym z powodów było nadmierne rozładowywanie jak i np. odłączenie balansera. Więc pytanie, czy jest sens iść w takie rozwiązania, które mają różne ograniczenia?
Fajny filmik i wszystko super zrobione 👍 jak na takie potrzeby 🍺🍺🍺
Nie za duże trochę te bezpieczniki topikowe? Skoro panele dają max 8A to 15A na bezpieczniku wydaje się trochę dużo.
Witam posiadam regulator MPPT Lumiax 30A w instrukcji napisane jest że na 12V akumulatory można zastosować panel o max mocy 390W. Czy jak zamontuje wiekszy np 460W panel i ograniczę prąd ładowania bo ten regulator taką opcje posiada z 30A na powiedzmy 25A to bedzie to bezpieczne dla regulatora?? Wiem że w pełnym słoncu moc panela bedzie obcieta ale w jesienne i zimowe dni lepiej jak tej mocy jest wiecej dlatego nurtuje mnie to zagadnienie. bardzo prosze o odpowiedz jesli ktoś się orientuje.
Trzy sprawy.
Pierwsza: bardziej budżetowo by wyszły najtańsze 4 kwasiaki 100Ah i sprawdzanie elektrolitu dwa razy latem i raz zimą 😉
Myśląc o zmianie w przyszłości na baterie litowo-jakiekolwiek zauważ, że żaden przemysłowy magazyn takich nie stosuje ze względu na koszt eksploatacji. To jest temat rzeka. W przemysłowych magazynach stosuje się tradycyjne kwasiaki oraz aparatury kontrolujące stan elektrolitu. Nie ma pierolenia z balanserami i inną elektroniką do czego dochodzą problemy z ilością cykli ładowania.
Druga: aluminium nie może mieć bezpośredniego kontaktu ze stalą. Zastosuj jakieś dystanse z tworzyw lub nierdzewki.
Trzecia: pomyśl o elektrowni wiatrowej takiej na maszt z rury 2"
Temat ładnie rozwija prowadzący kanał 4nrgy technologie i obala wiele mitów w tej kwestii.
Zastosowane panele są jednymi z najlepszych ponieważ podane parametry były wtedy jeszcze prawdziwą wydajnością. Obecnie podaje się bzdury niemożliwe do uzyskania przez temperatury na zupełnie czarnych panelach mono 🤦
Ty chyba akumulator widziałeś tylko na obrazku. Kup sobie takiego najtańszego kwasiaka, zrób mu parę cykli ładowania / rozładowania, a zobaczysz jak mu polecą parametry. Zamiast teoretyzować i dawać porady z doopy przeprowadź choć jeden test praktyczny. A skoro już o takich mowa. Polecany 4nrgy prezentuje poziom merytoryczny identyczny z kanałami dla płaskoziemców i fanów jasnowidza Jackowskiego. Czy widziałeś choć raz u blondyna jakiekolwiek działające urządzenie o których on tam fanzoli? Bo ja jakoś nie. Chwytliwe treści dla niezorientowanej gawiedzi, która z rodziawionymi z podziwu gębami łyka wszystko jak młode pelikany. Jeśli z takich źródeł czerpiesz "wiedzę" to nie ma o czym mówić. Co do przemysłowych magazynów to i owszem, stosuje się kwasiaki ale trakcyjne, a to zupełnie inna liga. Również finansowa. Oczekujesz, że twórca kanału prezentując budżetowy off-grid przytarga nam zaraz kosztującą kilkanaście tysięcy baterię trakcyjną ważącą 600kg? 😁 Co do paneli mono to również proponuję kolejny zakup i sprawdzenie ile rzeczywiście taki daje jak się nagrzeje. Ja już to wiem, może porównamy wyniki? 😋
@@Tab7.6.Tab7.6 słuchaj teoretyku, po twoich wpisach widzę, żeś doopa a nie znawca. Ty nawet nie próbujesz zrozumieć tego co Arek z kanału przekazuje i uważasz się za mądrzejszego, ale tylko w teorii 😂🤣😂
Ja jakoś od lat jadę na kwasiakach i nie mam żadnych problemów i nikt nie mówi, że trzeba je głęboko rozładowywać co oczywiście pomijasz w swych wypocinach zapewne celowo. No bo przecież po co ludzi uświadamiać o tym iż każdy magazyn należy tak projektować aby rozładowanie sięgało do 20%
Akumulatory trakcyjne występują również w halowych widlakach czy podestach i nie kosztują takich wyimaginowanych kwot jakimi rzucasz, a działają po 20-30 lat 🤦
Do tego pomijasz fakt iż trakcyjne są zbudowane dokładnie tak jak pojedyncza cela w tradycyjnym kwasiaki lecz w innej skali wielkości.
Mam dwie instalacje off-grid z czego obie są zrobione z pominięciem wszelkich fachofcófff od siedmiu boleści.
Twoje zejście na temat plaskoziemcow itd. świadczy tylko o tym, że nie masz nic do wniesienia w temat oprócz negowania wszystkiego. Typowy poziom wyborcy pis po czterech szprycach 😂🤣😂
Co do samych paneli to dobierz sobie dwa o porównywalnej "mocy" na cm² z czego jeden biały Poli, a drugi cały czarny mono i sprawdź je w maksymalnym nasłonecznieniu.
Witam mam pytanie odnośnie ustawień tego modelu ..kupiłem akumulator 24v.130ah. do wózka widłowego i chce go podłączyć jakie mam ustawienia nastawić ?
Następne pytanie ..kupiłem panele 380v.
48v.VDC
Podpiąłem ale nie dają takiej mocy max 57/60v-----i jakieś 140W ..
Dodać coś .
Dziękuję .
Moze pan mi podpowie jezeli inverter ma voc 450v a panel 49.1 voc co sie stanie jak podlacze 10 i voc uzyska 491voc?
Wlasnie tez jestem na etapie kompletowania sprzetu, ale nie bede stosowal paneli solarnych. Kupilem generator inverterowy ktorym bede doladowywal aku w razie dluzszych blackoutow. Zalozenie jest ze akumulatory (planuje jenox hobby glebokiego rozladowania) beda doladowywane po ich pracy w blackoutach. A blackoutow spodziewam sie w zimie wiec panele nie za wiele pomoga... Ewentualnie mysle jeszcze nad wiatrakiem. Podczas budowy systemu awaryjnego polecam zapoznac sie z wartosciami strat wlasnych inwerterow bo moga zaskoczyc!. Popularny Sinuspro 1000 wciaga z aku az 2A !!!!w stanie jalowym! Tania przetwornica 1600/800W z ali ponizej 1A. Jesli np mamy zamiar zasilac tylko piec gazowy to sie okaze, ze taki UPS ViltPolska bedzie konsumowal wiecej energii na swoje potrzeby niz zapotrzebowanie pieca...
A to zaskakujące z Sinus Pro 1000, bo wersja 3000s bierze jakieś 0,7A, tyle co rzeczywiście tanie, chińskie przetwornice. Do samego kotła gazowego gdybym miał brać to raczej UPS Kemot czysty sinus ze stałą fazą, co by się później nie zastanawiać dlaczego kocioł nie odpala.
@@Tab7.6.Tab7.6 nie wiem czy wssystkie Kemoty, ale na pewno 700W to dokladnie to samo co sinuspro. Sa produkowane w tej samej fabryce w chinach i finalnie zmienia sie brand i wyswietlacz. Gdzies na yt widzialem film, ze gosciu porownywal bebechy. Sa identyczne. Co do 3000s i 0.7A to jest jeszcze gorzej... Bo 0.7A x48V daje nam 33.6W strat przy 2Ax12V = 24W dla sinuspro 1000. Ale im wieksza moc tym wiecej tranzystorow tym wieksze prady spoczynkowe.
Dobrze byłoby sprecyzować w jakich okolicznościach „bierze” te 2A.
Jest możliwe, że w tym czasie ładuje akumulator...
Poza tym, zwykły UPS podczas normalnej pracy (nie awaryjnej), pobiera znacznie mniej prądu (na swoje potrzeby) niż podczas zasilania awaryjnego. Mój stary Fideltronik o mocy 150W, po odłączeniu od sieci, bez obciążenia pobiera z 12V żelówki 0,5A czyli 6W.
Takie prowizorki stoją najdłużej
Szukam pelnego budzetowego ale lit-fosf-zel akumulatory 2-4 sztuki na solary na dachu duzego vana 3,5t.
Jak macie cos sprawdzonego Dajcie link.
Dzieki
Chodzi o optymalizacje ukladu elektr do zycia w aucie. 6-10kWh zeby to trzymalo/wytwarzalo na 24h
Dobra robota kolego🙂
Witam. Przydałby się link do komponentów do rozdzielnicy od strony DC. Palnuje co podobnego z falownikiem Volta Sinuspro 2kW. Te 2kW mi wystarczy ba zagotować wodę na kawę za "friko". Pozdrawiam i dziekuje
Witam, widzę, że system działa w nieogrzewanych pomieszczeniach a TECHTRON specyfikacji nie ogranicza zakresu temperatur działania ... Ja będę wkrótce montował inwerter off grid 5,5kW EasySun. Ma on w specyfikacji, że może pracować w temp. min. 0 st.C. Znalazłem mu miejsce w domu, ale wolałbym w SUCHYM NIEOGRZEWANYM garażu. No i PYTANIE - czy ktoś próbował w takim miejscu z temp. ujemną montować takiego typu chińskie inwertery - i jakie są wnioski - można/nie można... ???
Witam serdecznie
Gdzie można kupić taki miernik dwukierunkowy lub poproszę o typ miernika
Ja go kupiłem jakieś 3 lata temu na Aliexpress
a.aliexpress.com/_vSuhSm
@@TomaszHudy wielkie dzięki 😊 😇
👏
👍👍
Kąt masz lepszy niż zakładałeś. Troszkę lepiej się sprawdzi na wiosnę i na jesieni. W lecie i tak słońca jest wystarczająco. Nawet 55 było by ok.
Posiadam azo 30a na 24v i chcem podłączyć 4 panele po 240w czy to nie będzie za dużo
Cześć Tomaszu.
Za te akumulatory dałeś 200 zł za 4 sztuki? Gdzie można takowe kupić, nawet używane. Bo też szukam do takiego małego off-grida.
Szukaj firm które wymienią akumulatory w UPS'ach - zwykle robi się to co 2-3 lata i takim sposobem można pozyskać całkiem niezłe sztuki.
@@TomaszHudy dzięki za odpowiedź. 👍
@@TomaszHudy Tomciu lepsze byłyby akumulatory trakcyjne w jakimś niezłym stanie. A już zupełnie najlepiej byłoby pozyskać używkę Aku z jakiegoś elektryka.
@@Yeti.R może i lepsze ale czy tańsze 😉
Brałem to co było dostępne i nie wybrzydzałem 😁
@@TomaszHudy Masz rację Tomciu - ekonomia priorytetem. Ja tylko wskazałem alternatywę😉
Tomaszku a powiedz mi jakbym miał akumulatory zwykłe najtańsze liczmy 300zł za 100aH. To jakie cykle stosować aby żyły jak najdłużej? Do jakiego napięcia rozładowywać i ładować?
Im głębiej będzie rozładowany akumulator tym gorzej dla niego. Żywotność akumulatorów podaje się zazwyczaj przy rozładowaniu do 80% pojemności.
@@TomaszHudy czyli lipa czy ma to sens?
@@TomaszHudy dlatego podobno najlepiej przewymiarować magazyn, tak aby go głęboko nie rozładowywać.
@@Rob-Sam lub zainwestować w akumulatory LiFePo4 które mają większą żywotność i odporność na obciążenia
@@TomaszHudy tylko koszt tego jest straszny. Chyba że masz dostęp ,)
Hej możesz wrzucić dokładne nazwy bezpieczników i tego miernika w rozdzielnicy?
Mam taki sam kontroler , polecam. Trochę przekłamuje ale całkiem dobrze działa.
Mierzyłeś czy faktycznie przekłamuje przy pełnej mocy bo ja na razie mam połączone tylko 4 panele ale w okolicy 30A zewnętrzny miernik pokazał 28A także nie jest idealnie ale źle też nie 😉
@@TomaszHudy Czasem pokazuje 1000W przy obciążeniu rzędu 800.
Mam pytanie ten zasilacz nie musi być podłączony do sieci wystarczy jak jest pod Aku.😊
Tak, ten zasilacz jest przystosowany do pracy ciągłej z aku.
4panrle sprawdza sie do grzania wody latem
Używki będą mieć poniżej 200 Wp albo jeszcze mniej - niestety. Ale za to stelaż SUPER! :-)
Ja liczyłem na 180W ale miło się zaskoczyłem 😉
Wp to wartość szczytowa uzyskana w warunkach laboratoryjnych, nawet nowe panele o mocy 455Wp rzadko oddają więcej niż 340W.
tak, właśnie też zarejestrowałem że coś strasznie mało tego prądu przy pełnym słońcu i takich panelach. Fajnie ogólnie to wygląda. Dużo słońca życzę 🙂
Ja w jednej instalacji zastosowałem używane panele mono 180W, jeszcze z końcówkami MC3 (tak samo jak na filmie również MC3), więc bardzo stare. Sprawność? Spokojnie wyciągają 95% tego co na tabliczce. Akurat autor filmu ma polikrystaliczne, więc gradacja pewno szybciej postępuje, ale IMO mają spokojnie 200-210W, czyli 90%. Nowe panele w technologiach cienkowarstwowych CIGS to jest dopiero porażka, po 15 latach na śmietnik.
@@PLSolarPower rozwiniesz ten ciekawy wątek o panelach w technologii CIGS? Daj jakieś linki. Dzięki!
@@obywatelkonsument7349 Po prostu poszukaj opinii w internecie, na forach np. elektroda. CIGS to porażka na całej linii. Panele wyglądają bardzo ładnie, czarne, cienkie, ale wystarczy lekkie gradobicie (które zwykłym panelom nic nie zrobi), a takie CIGS-y pękają jeden po drugim. Nawet po zimie zdarzają się pęknięcia od mrozu. Więc te 15 lat żeby wytrzymały to jeszcze muszą być dobre warunki, bo zdarza się że po 4 latach 50% jest uszkodzona z mrozów.
60 A?
na tych kabelkach?
oczywiście że warto inwestować w off grid - zwłaszcza że większość sprzętu jest dostępna od ręki + wiele informacji w necie :)
Jak skasować ten miernik dwukierunkowy który masz na akumulatorach? Mam podobny, zliczył mi dwa ładowania i teraz pokazuje podwójną pojemność akumulatorów... Chciałbym go skasować i ponownie od zera naładować akumulatory żeby pokazywał 100% przy naładowanych.
W ustawieniach są dwa parametry - pojemność wyrażona w Ah oraz stopień naładowania wyrażony w %.
Ustaw stopień naładowania na 0% i zacznie zliczać od początku
Witam, Masz spora odleglość od paneli do akumulatorów, jaki przekrój kab;la zastosowałas?, czy coś juz podłączyłeś do tego rozwiązania?
Obecnie mam pociągnięte 4x6mm²
4 panele w dwóch stringach na chwilę obecną są ciągle podłączone a docelowo będzie 8.
Zobaczymy na wiosnę bo być może jeszcze kupię kilka paneli bo teoretycznie kontroler przy systemie 24V powinien działać na 3 panelach w szeregu, ale to na spokojnie 😉
@@TomaszHudy a i jak wygląda nie na te chwile zostały podłączone jako jest Łączna ich moc
kiedy filmik o PowMr 60A MPPT ? Jestem mocno ciekaw.
Myślę że pod koniec tygodnia 😉
@@TomaszHudy czekam niecierpliwie, bo jestem na etapie decyzji zakupowej, a Twój głos będzie w tym ważny ;-)
Bardzo fajna robota
Czemu został zastosowany drogi zasilacz awaryjny a nie przetwornica?
Bo ma rzeczywiście moc ciągłą 2400W - a nawet więcej oraz ma wbudowaną ładowarkę której przetwornica nie posiada.
Mam pytanie bo jestem troche laik w tej kwestii.Chce zmontowac off grid czy to prawda ze im dalej panele od inwentera sa polozone to mamy wieksze straty?
Czy moge uzywac na bieżąco pradu z paneli w domu w ciagu dnia jesli moje baterie sa w 100% naladowane?
Chce zakupic 12.8v po 200ah 6 sztuk
Polife4 troche drogie ale chcialbym miec spokoj na conajmniej 10 lat oczywiscie DoD utrzymywalbym na 50% lub niżej.
Dziekuje za film i wiedze.
Pozdro
Im dłuższy odcinek przewodu tym większe straty, jednak można dać po prostu kabel o większym przekroju.
To zależy przede wszystkim od prądu czy sposobu połączenia paneli - im wyższe napięcie tym mniejszy prąd przy tej samej mocy.
W kwestii wykorzystania energii - jeśli energia pobierana z instalacji będzie pokrywać się z produkcją wtedy mamy zerowy bilans - w sytuacji kiedy akumulatory są naładowane oczywiście.
W przypadku większego zapotrzebowania niż produkcja - cześć energii jest pobierana z akumulatorów.
@@TomaszHudy Czyli lepiej kabel o większym przekroju widze.Do domu bede miec jakies 15 metrow a instalacja bedzie na okolo 6Kw mam nadzieje ze jabke do inwentera jak beda 6mm2 to nie przesadze.
Baterie wole trzymac w domu i inwenter tez zamiast w murowanej szopce z tego wzgledu ze przy niskiej temperaturze uszkadza sie akumulatory.
Napewno bede temat studiowac jak polaczyc akumulatory,inwenter ,panele,jakie bezpieczniki zamontowac abyy sie kompletnie odciac od dostawcy.Przy tak szybko rosnacych cenach a prad i gaz oplaca sie nawet wziąć maly kredyt aby lepiej placic sobie za system inz pozbawiac sie ciezko zarobionych oszczędności.
Wszystkiego dobrego i dziekuje za podpowiedź 👍
@@patrykgorecki581 6mm2 to na pewne nie będzie przesada, a będzie to nawet o wiele za mało, jeśli chodzi o przewód odbierający prąd z paneli! Głównie zależy to od napięcia w tych przewodach. 6mm2 „pociągnie” 40-50A, więc przy 24V możemy puścić tylko 1000W (1kW). Aby taki przewód „uciągnął” 6kW, należałoby połączyć panele tak, aby uzyskać 100-120V, w przeciwnym razie należy proporcjonalnie zwiększyć przekrój lub ilość przewodów.
Jak te panele się sprawują bo też mam zamiar identyczne kupić, duży wysyp jest ich aktualnie na olx / allegro
Dziś z 4 paneli w południe wyciągnąłem 750-800W także całkiem nieźle. Spodziewałem się ok. 180W na sztukę ale wyszło nieco więcej także jestem zadowolony.
Też kupiłem na OLX za 220zł + transport.
@@TomaszHudy świetnie, dzięki. Czekam na 10szt
@@TomaszHudy
Witam
Polecasz jakiegoś sprzedawcę?
@@wojciowojcio Na OLX za 220zł jest tylko jeden sprzedawca, z Zielonej Góry.
Tak trzymaj trzeba będzie zrobić żagiel ( panele tylko na profilach aluminiowych śruby bieda nierdzewna)
Jeżeli chcesz to obciążyć 1kW to wg moich obliczeń z 24V pociągnie ok 40A? No to długo te akumulatory istotnie nie pociągną. Ale test jak najbardziej potrzebny, tez myślę o czymś podobnym na sytuacje awaryjne.
Obliczenia jak najbardziej prawidłowe, a jeśli do tego dołożymy sprawność przetwornicy to i pewnie ciutkę więcej niż 40A. E, ja bym tam wolał żeby obciążył pełną mocą 😉 W tym przypadku 1kW to tak jakby kupić sobie auto wyścigowe do jazdy miejskiej 😋
Można obciążać mocą 1KW w dzień przy pełnym słońcu , wtedy duża część prądu leci z paneli a nie akumulatorów.
@@PrzemkoAll zgadza się, robiłem już szybki pomiar ua-cam.com/users/shortswuy-DsBSoeg?feature=share
Jednak mnie zależy na sprawdzeniu samego magazynu - ile uda się wycisnąć z tych AGM'ów 😉
Awaryjnie to się robi ciemno, robisz dzieciaka i dostajesz 500+ a jak jest jeszcze zimno to się zagrzejesz ewentualnie z utęsknieniem czekasz na węgiel z Australii :-)(
@@TomaszHudy Po prostu będziesz wiercił udarem w nocy. 😀
Pytanie ode mnie: jaki jest koszt takiej instalacji?
Koszt tej konkretnej masz w opisie pod filmem.
Gdyby zdecydować się na zakup nowych podzespołów, to koszt byłby dwukrotnie większy.
@@TomaszHudy bardzo dziękuję 👍🤝💪
W opisie jest chyba błąd w cenie łącznej za akumulatory.
Nie, te akumulatory miały trafić do utylizacji po trzech latach pracy w zasilaczu awaryjnym, dlatego taka cena 😉
@@TomaszHudy aaa ok
U mnie kwas sprawdzony najlepszy 7set amper z chakiem do 1k dojde, 3 razy viktron smart ( 2x 15 i raz 20am ) przetwornica volta 2k i ogien nie wiem co to rachunki w studiu moim , ( lodowka, zamrazarka, oswietlenie ogrod i zewnetrzne, monitorink, tv, swiatlo, komp, monitory, ) jak patrze na te chinczyki, i te chasla 60amp to zygam tym, ma do oddania 3 kontrolery ktos chce? , agm strata siana, zalecam zmiane kabli na aku, pozadny kontroler okolo 100euro i gitara, przetwornica wolta i miodzia a wlasnie kupilem 2 przetworke na sprzet kuchenny, micro.piekarnik.air , i klima
Filmik super, ale mam pytanko odnośnie tego miernczka akumulatorów. Możesz podać namiary gdzie kupić i jeszcze jedno czy ustawiasz ręcznie pojemność aku w tym mierniku?
Pojemność ustawiasz ręcznie, ustawiasz również stopień naładowania i od tego momentu miernik zaczyna zliczać pojemność.
Ten miernik kupiłem dwa lata temu i teraz jego cena już nie jest tak korzystna, ale kupiłem już inny nieco droższy a lepszy - niebawem pojawi się na kanale
sprawdź jak dlugo taki zestaw jest wstanie zasilać lodówkę, czyli niewielka moc, ale rozciągnięta w czasie. Niestety wygląda, że te lampki na zasilaczu zużyją więcej niż sama lodówka.
Niestety przy takiej mocy zasilacza zużycie jest znaczne a i tak w tym konkretnym przypadku wcale nie jest duże.
Co do lodówki, to kilka osób już pytało więc zrobię taki pomiar w najbliższym czasie 😉
Duża lodówka pobiera podczas pracy ok. 100 W, w ciągu doby ok. 1kWh (kompresor nie pracuje cały czas). Jakieś nowsze wynalazki, bardziej energooszczędne (klasa A), na papierze pobierają 2x mniej.
Brałeś pod uwagę, żeby wykorzystać typowy UPS ? Dla przykładu APC SUA2200I 1950W, 24V, czysty sinus, cena około 1100 zł używka.
Tak, ale to urządzenia które nie są stworzone do pracy ciągłej w trybie zasilania z akumulatorów.
W tych UPS'ach są zazwyczaj montowane małe aku które wystarczą na kilkanaście minut pracy.
Trafa w tym przypadku są przeciążane i na dłuższą metę pewne uległy by uszkodzeniu - stąd wybór zasilacza ZA-TECH - który bez problemu może pracować tylko z akumulatorami 😉
@@TomaszHudy OK, szanuję wybór. Co do aku to miałem na myśli te duże, które masz. Faktycznie do pracy ciągłej 24h nie są projektowane i z pełną mocą chociaż odnośnie APC tych starych to ludzie sobie chwalą, np. podtrzymanie pieca. Konstrukcje były bardziej solidne niż teraz. Założyłem, że będziesz korzystał dorywczo. Z drugiej strony jakiś strestest instalacji na UPS dla porównania ? Byłby ciekawy materiał.
Witam
Szukam takiego rozwiązania,
Pozdrawiam
Jeden AGM na allegro kosztuje 600 zł, czy to były jakieś używane?
Tomek przecież mówi: "te akumulatory są również używane, ale w bardzo dobrym stanie". Więc tak, używane. Co do Allegro to licz raczej 800zł sztuka, w tej cenie masz aku Enerblock JDM12-100. Niżej nie ma co schodzić.
Jej kolego to ile na tych bateriach czasowo wytrzymaly
Trochę się zastanawiam, ludzie budują sobie wiaty drewniane na samochody, domki drewniane itp. a stelaże PV konkretnie muszą być aluminiowe. Tylko dlaczego, skoro zaimpregnowane drewno również wytrzyma lata? Nie wiem.
Bardziej chyba chodzi o to że drewno pracuje. O ile taki stelaż na 4 panele to jeszcze nic, to przy większych powierzchniach słyszałem o tym że naprężenia były na tyle duże że doszło do uszkodzeń.
Witam czy jest ktoś z systemem off grid z okolicy lubuskiego
Witam. Ciekawy filmik 👍. Też planuje założyć off grind . Do systemu 12 voltowego ile można podłączyć akumulatorów?. Dziękuję.
To zależy jak bardzo chcesz obciążać system - im większe obciążenie tym większe prądy - tym bardziej w układzie 12V.
Ja najchętniej wybrałbym system 48V ale miałem problem ze znalezieniem odpowiedniego zasilacza awaryjnego.
@@TomaszHudy Szukaj na czeskich lokomotywach tam napięcie sterowania jest na 48 V na polskich jest na 110 V :-)
Off Grid jest całkowicie nie ekonomiczny
Bo jak pogodzić wysoką produkcję latem z niewielkim poborem oraz niewielką produkcję zimą z dużym odbiorem przy akumulatorze działajacym na maksymalnie 2 dni (magazyn 2 dniowej produkcji)
Mały akumulator - latem prąd z paneli idzie w gwizdek
Chyba ze akumulator przetrzymujący energię z lata do zimy
pojemność?
5 MW? dla elektrowni 5KW
super
Myślenie typowego polaczka o myśleniu jak chomik w kołowrotku......
On grid jest za to ekonomiczny gdy burza pozrywa linię.
Ciemniaki dalej myślą że będą mieli pruuuuund na On grid🤣😂😂🤣🤣
@@janekpax5471 Nie wiem jak TY, ale ja mam prund od 50 lat
cały czas mam
nawet jak wojna jest to mam
i wyobraź sobie - On Grid!!!
odpowiedz mi na jedno proste pytanie:
lato, instalacja 10KW, produkcja dzienna 70-80 KW, akumulator 5KW
i teraz matematyka - naprawdę prosta - ile z tych 70-80 KW - 5 KW do akumulatora na noc zużyjesz dziennie?
no ile zużyjesz w ciągu dnia energii latem???
10KW??
to ile ci instalacja of grid NIE WYPRODUKUJE z potencjalnych możliwości
70-5-10 = 55 KW
co z tymi 55 KW?
w słoiki włożysz?
wodę zagotujesz na zimę?
czy grzejnik włączysz elektryczny?
przypominam, mamy słoneczne LATO
ile razy ci burza pozrywała linie - Tobie, nie w telewizji usłyszałeś
mi kilka razy w życiu (przerwy do 6h i raz przerwa na 2 doby
latem
można przeżyć, największy problem z żywnością w lodówce, reszta do wytrzymania
zima
of grid
skąd wziąć prund na włącznie pompy ciepłą, która zużywa 10-25WK dziennie (w duże mrozy przy minus 20-25 nawet 35-40 KW), a INSTALACJA FOTO PRODUKUJE 1-2KW dziennie
odpowiedz, policz i mi odpowiedz
odpowiedz mi też jak naładujesz akumulator zimą, jak instalacja przez całą dobę wyprodukuje 1-2 KW a potrzebujesz 1 KW na działanie ogrzewania na godzinę !!!
no chyba ze zimą do mamy jedziesz
@@tomaszs4080 To się zmieni. Właśnie wyłączyli wszystkie elektrownie atomowe w Niemczech, a od nowego roku mają być zamknięte stacje odmetanowania gazu (pomysł UESSR) - nie będzie węgla, nie będzie prądu, albo będzie w nocy jak będziesz spać.
9:50 co to za licznik?
Chiński miernik energii D52-2066 😉
Domyślam że żadnego dofinansowna na to się nie weźmie?
Przy budowie domu nie można skorzystać praktycznie z żadnego dofinansowania.
Jakiś czas temu ruszył program Moje ciepło - ale nie dość że w moim przypadku jest dość mało korzystny, to jeszcze zakłada jedynie montaż pompy ciepła - bez fotowoltaiki - co moim zdaniem jest bez sensu.
Witam. Proszę o pomoc :) Chcę zbudować mały offgrid, 4 panele po 390 W, na początek 2 akumulatory po 100Ah i pytanie: czy musi być regulator ładowania i przetwornica, czy wystarczy jedno urządzenie Inwerter ? I jak połączyć panele ze sobą ? Dziękuję :)
Generalnie wystarczy inwerter hybrydowy jako jedno urządzenie, można również zdecydować się na osobną przetwornicę i kontroler MPPT. Inwerter to bardziej rozbudowane urządzenie z nieco większymi możliwościami konfiguracji.
Panele łączymy w taki sposób aby nie przekraczać dopuszczalnego napięcia które może być podłączone do inwertera lub regulatora MPPT - generalnie najkorzystniej będzie połączenie szeregowe, przy 4 sztukach będzie to napięcie w okolicy 130V - należy to potwierdzić w danych technicznych paneli.
Oczywiście przy 2 akumulatorach mamy do czynienia z systemem 24V więc inwerter powinien być dostosowany do takiego napięcia. Trzeba jeszcze sprawdzić jaką maksymalną mocą jest w stanie ładować inwerter w przypadku takiego systemu.
Generalnie temat jest prosty, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów podczas doboru urządzeń.
@@TomaszHudy dziękuję bardzo za odpowiedź, jest bardzo mi pomocna. Pozdrawiam :)
🌏🌍🌎👍
Ile kosztowało.
W opisie pod filmem masz rozpiskę.
Czy taka instalacja da radę w małym domku oświetlić z pięć żaròwek , do tego telewizor plus komputer i niedużą lodòwke no i od czasu do czasu jakąś mikrofale nie tylko w słoneczny dzień ale przy zachmurzeniu i w zimie !!!!
Zwięźle i na temat 👍 Leci subek i łapka. U mnie też miało być budżetowo 😁
Nie rozumiem o czym mówicie. co to jakiś OFF?
Off-grid jest to instalacja która nie potrzebuje dostawcy energii elektrycznej a sama ją generuje.
Instalacje on-grid choć generuje prąd z paneli wymaga podłączenia do sieci energetycznej.
@@TomaszHudy To może po Polskiemu?! wplatanie obcojęzycznych pojęć staje się nagminne i świadczy o ograniczonej zasobności w pojęcia rodzime.
@@janniezbedny2307 Ty tak na poważnie ? Na "komputer" mówisz elektroniczna maszyna licząca ? Jest przyjęta odpowiednia nomenklatura w konkretnej dziedzinie i należy jej używać, a nie dopasowywać dla idei polskie określenia. Nie świadczy to o ograniczonej zasobności w pojęcia rodzime tylko o braku znajomości tematu. Instalacje fotowoltaiczne dzielą się na on-grid, off-grid i hybrydowe.
mowiac szczeze wszystkie te magazyny itp itc. nie ma sensu z punktu ekonomi.... inwestycji.....ale jak ma sie pieniadze na zbyciu to rozmowa jest inna......i na tym mozna by zakonczyc...na co cie stac i co chcesz to masz....
Wydaje mi się że za taką kasę miał byś prądu na 10lat..
Już kiedyś tłumaczyłem - opłata stała przy przyłączu budowlanym to 90zł miesięcznie a 1kWh kosztuje 1,6zł.
Po dwóch latach - a mniej więcej tyle planuję budowę, zapłaciłbym dystrybutorowi ponad dwa tysiące.
Czyli zakup paneli już mi się zwrócił a zasilacz awaryjny i tak chciałem kupić bo u mnie na wsi co chwila wyłączają prąd - a często zdarza się że dzieje się to w bardzo krótkim czasie - już jedna lodówka mi padła.
To wcale nie jest budżetowa instalacja!
Zwykły chiński falownik hybrydowy był by tańszym rozwiązaniem.
Na przykład?