Vojna je učebnicou politiky. Ako Thukydides urobil z peloponézskych vojen klasiku (podcast Dejiny)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Bola to vojna Grékov proti Grékom, či možno bratovražedná vojna, alebo ako sa niektorí historici odvažujú povedať „antická svetová vojna“. Nech už pomenujeme peloponézske vojny z rokov 431 až 404 pred n. l. akokoľvek, isté je, že v jej dôsledku sa postupne zrútila grécka dominancia vo východnom Stredomorí a samotní Gréci zoslabli a schudobneli.
    Z učebníc dejepisu si pamätáme, že celý konflikt vyvolala vzájomná podozrievavosť a napokon i nepriateľstvo dvoch gréckych mocností - Sparty a Atén. A hoci boli peloponézske vojny súbojom dvoch omnoho komplexnejších mocenských paktov - Peloponézskeho spolku a Aténskeho námorného spolku - už automaticky tušíme, že to bolo práve nepriateľstvo spomínaných dvoch gréckych obcí, ktoré rozpútalo dlhú a zničujúcu vojnu. Už menej tušíme, že celý tento obraz je vlastne správou o udalostiach z pera jedného muža a zároveň jedného z klasikov histórie - Thukydida.
    Do akej miery sú naše vedomosti o tomto úseku antických dejín práve jeho dielom, či skôr jeho interpretáciou? A prečo sa jeho Dejiny peloponézskej vojny stali literárnou klasikou a po dlhé obdobie i povinným kánonom pre historickú vedu? Odpoveď by mohla znieť asi takto - Thukydidove Dejiny peloponézskej vojny ponúkajú už všetko to, čo poznáme i dnes - búrlivý politický život, pakty a vojenské aliancie, štátne prevraty, vojnovú propagandu, sféry vplyvu a ekonomické záujmy, ktoré vplývajú na najdôležitejšie politické rozhodnutia. Skrátka akoby sa svetová politika, tak ako ju dôverne poznáme dnes, zrodila práve v znesvárenom Grécku pred viac než 2400 rokmi. Thukydides a peloponézske vojny však ponúkajú omnoho viac otázok.
    Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s historikom Michalom Habajom, spoluautorom knihy Vojna o Grécko: Sparťania proti Aténčanom.
    Všetky diely: domov.sme.sk/t...
    Podcast nájdete aj na platformách:
    Spotify: open.spotify.c...
    Apple: itunes.apple.c...
    Google podcasty: www.google.com...
    RSS: anchor.fm/s/40...
    Ak chcete podcast podporiť, kúpte si online predplatné denníka SME: sme.sk/podcast
    #dejiny #podcast #peloponezskevojny

КОМЕНТАРІ • 3