Cyrkulacja -WIELKA PORAŻKA 2x większy rachunek za prąd.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 82

  • @Everest771
    @Everest771 2 роки тому +13

    Ja pompę cyrkulacyjną podłączyłem pod wyłącznik czasowy schodowy,od niego idzie przewód do kuchni gdy potrzebuję ciepłą wodę na górze naciskam włącznik, pompa uruchamia się na półtorej minuty bo tyle wystarcza aby podać wodę i przykładowo zanim rozbiorę się pod prysznic mam już ciepłą wodę myślę że to najlepsze rozwiązanie gdyż cyrkulacja jest uruchamiana tylko wtedy gdy jest potrzebna

    • @genkowski
      @genkowski 2 роки тому +2

      Mam tak samo to jest najlepszy i najbardziej ekonomiczny sposób

    • @rghost1647
      @rghost1647 2 роки тому +2

      Bez sensu druciarstwo

    • @rafadimitr2864
      @rafadimitr2864 2 роки тому +1

      Czyli praktycznie wychodzi tak samo jak bez cyrkulacji? Uwzględniając koszt instalacji i prądu w porównaniu do kosztu wody i ścieków?

  • @marcinfraszczyk4907
    @marcinfraszczyk4907 Рік тому

    Bartek, super są te twoje dywagacje. Jestem na etapie kabli i hydrauliki i porostu znajduje odp. na moje pytania i problemy. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam
    Marcin

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  Рік тому

      Jak coś to pisz na eamila albo dzwoń chętnie pomogę. Wiem jaki to jest kłopot podczas budowania jak to zrobić żeby byli dobrze i działało.

  • @damianczarnecki9690
    @damianczarnecki9690 Рік тому

    Super video jak zawsze pozdrawiam serdecznie dzieki za pomoc najlepszy UA-camr 💪👍

  • @michalwitek576
    @michalwitek576 10 місяців тому

    U mnie ostatnio serwisant pompy ciepła zwrócił na to uwagę. Podłogowa przez rok zjadła 2.7 KWh ( COP na poziomie 4.3 ) a ciepła woda użytkowa 1.8 KWh ( COP na poziomie 2.8 )
    Wspomniał był kupił inteligentne gniazdko i ustawił kalendarz.... Dzięki że mi to wyjasniles bo nie bardzo rozumiałem skąd straty się biora👍

  • @bartomiejkos370
    @bartomiejkos370 Рік тому +2

    Dobre uwagi, a nie lepiej spiąć pompkę do cyrkulacji z czujnikiem ruchu i prostym programator kiem który odpali ją na 10 sekund?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  Рік тому

      10 s to zdecydowanie z krótko, jest sporo pomysłów na to mój jest najbardziej smart i skomplikowany ale najbardziej oszczędny

  • @Przemyslaw85
    @Przemyslaw85 2 роки тому

    Są w sprzedaży sterowniki do CWU który wykrywa pobór wody. Jak wykryje to włączy pompę na np 30 minut. Osobiście mam taki i śmiało mogę stwierdzić że czasowe włączenie z góry programowane to faktycznie strata ciepła i pieniędzy. Pod taki sterownik śmiało można podłączyć np czujnik ruchu czy dzwonek.
    Co do grzania boiler. Odpuść sobie termostat w grzałce. Też już to przerabiałem. Dokup sobie sterownik czasowy i osobno czujnikiem temperatury. W efekcie grzałka daje na max aż w górnej części zbiornika uzyskasz np 55 stopni. I nie włączy się do czasu jak na górze temperatura nie spadnie np o 5 stopni. A programator po to by włączał grzanie tylko w drugiej taryfie czy też w czasie największej produkcji energii.
    Warto też zamontować zawór temperaturowy ATM, a pompę obiegowa zainstalować tak woda krążyła w obiegu ATM łazienka. Jak temperatura spadnie to zawór ATM się delikatnie otworzy by pobrać jedynie tyle ciepła ile potrzeba by krążyło np 45 stopni. W efekcie nie trzeba ganiać 100% wody a jedynie jakiś procent. Najdroższe zawsze będzie uruchomienie po nocy bo do zbiornika trafi faktycznie te 6l zimnej wody. A po minucie pracy cyrkulacji może 1l na godzinę.

  • @GrabarczykDamian
    @GrabarczykDamian 2 роки тому +1

    Czujnik mikrofalowy za 4zł, triak za 2zł, czujnik termostatyczny za grosze, pompka obiegowa pod zlewem, zwrotniak i jest git. Działa tylko wtedy gdy trzeba.
    Osobiście tego problemu nie mam bo zasobnik jest kawałek od prysznica, wanny i umywalek.

  • @jacekzawadzki3404
    @jacekzawadzki3404 5 місяців тому

    Super to wyjaśniłeś, bedę polecać twój filmiok klientom. Napisz jeszcze proszę jak rozmieściłeś czujniki?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  5 місяців тому +1

      Czujniki ruchu w mokrych pomieszczenia a temp jest na złączce takiej temperaturowej w rurce na powrocie z cyrkulacji

  • @TheBzyk
    @TheBzyk 6 місяців тому +1

    Gdybyś se dał w łazienkach np. czujniki ruchu które uruchamiały by pompę cyrkulacyjną, nie miałbyś problemu. Cyrkulacja ruszała by tylko gdy ktoś wejdzie do łazienki.

  • @wojciechmichalec7332
    @wojciechmichalec7332 6 місяців тому

    z ciekawostek: dlaczego nie wprowadziłeś wody z cyrkulacji do króćca wlotowego? czyli najniższe wejście do zbiornika uniknął byś schładzania czujnika temp. - podobnie niby taki super sterowany dom a dlaczego nie ustawiłeś większej histerezy (delta T) na czujniku temperatury w zbiorniku - a tak masz prawie natychmiastowe załączenie grzałki elektrycznej w bojlerze. Warto wykorzystywać fizykę wody jako czynnika o dużej pojemności cieplnej i bezwładności. Warto też wprowadzić do instalacji zawór termostatyczny trójdrożny przy odbiorach krany, prysznic itp) - zużywasz wtedy mniej wody o temp np. 80C za zaworem masz temp ustawioną np. 45c nikt się nie poparzy - jednocześnie zmniejszasz ilość wody zimnej wchodzącej do bojlera mniej musisz grzać elektrycznie.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  6 місяців тому

      Ale ja mam pc i max na zasobniku 45 a zawory termostatyczne są w kranach na pkt końcowym.

    • @wojciechmichalec7332
      @wojciechmichalec7332 6 місяців тому

      @@SmartDom20dziękuję za odpowiedź ... mówiłeś o grzałce elektrycznej...

  • @KRISU1007
    @KRISU1007 2 роки тому

    A ja mam sterownik różnicowy który jest uruchamiany czujką ruchu. Po wejściu do łazienki czy kuchni pompka pracuje do momentu wyrównania się temperatury zasilania i powrotu z cyrkulacji lub do osiągnięcia zadanej temperatury na powrocie cyrkulacji. Czyli reasumując jeśli nie ma nikogo w domu układ nie wychładza się, a jeśli np często wchodzisz do łazienki też się nie włącza pompka bo temperatura na powrocie jest osiągnięta. Myślę, że to najbardziej optymalne rozwiązanie.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      super pomysł z tym porównaniem temperatury

  • @Artimaxe
    @Artimaxe Рік тому +1

    jeśli instalacja jest źle zrobiona, źle zaizolowana i ma duże opory hydrauliczne w tym źle ustawiony czas pracy pomp, to może zużywać więcej energii, ale aby 2x więcej niż lodówka i wszystko inne to wg mnie przesada i klik-bajtowy tytuł, czyli ściema dla przyciągnięcia uwagi
    cyrkulacja może chodzić grawitacyjnie bez prądu albo chodzić na czajnik ruchu w pomieszczeniach z kranami do których jest doprowadzona
    może też się wyłączać po odkręceniu kranu - to można zrobić dowolnie jak ktoś chce - jak ktoś coś ma źle zrobione lub źle ustawione to nie powinien hejtować tego, jako złe, a wniknąć w problem

  • @ADAMTWARDY
    @ADAMTWARDY Рік тому

    Ja używam przepływowego ogrzewacza wody do kąpieli pod prysznicem. Rodzina 2+2 roczne zużycie kWh mamy w okolicach 1350-1600 kWh. Nie ma żadnych cyrkulacji. W kuchni jest terma Bosch 10l. Zużycie miesięczne 240 kWh

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  Рік тому

      To coś mi się nie zgadza rocznie masz z kapania 4 osób 1600kwh a samego zmywania prawie 3000kwh ? Chyba w kuchni dzieci kąpiesz;) a poważnie sprawdź wyniki co do cuw. Jeśli masz PC to przepływowe się nie opłacają bo na PC masz 3/3.5 większą sprawność. Miałem do czynienia z przepływowym prysznicem i jak dla mnie to było straszne. Woda albo leciała w dużej ilości z fajnym ciśnieniem ( tak lubie) tylko była chłodna albo ledwo leciała i była za gorąca. Tak wiem moc ale tam była chyba 10kW.

    • @ADAMTWARDY
      @ADAMTWARDY Рік тому

      @@SmartDom20 240 kWh to zużycie roczne nie miesiąc 😀 przepływowy mamy 12 kWh

  • @HondaDCT
    @HondaDCT 2 роки тому +4

    Złe sterowanie cyrkulacją, to poza większymi rachunkami za prąd do pracy pomp, to jeszcze straszne marnotrastwo energii cieplnej do grzania CWU. U mnie cyrkulacja się załacza 6:00 na 5min. 21:00 na 5 min 22:00 na 5 min. 23:00 na 5 min. Wszyscy zadowoleni.

    • @stanrawka8949
      @stanrawka8949 2 роки тому +1

      też tak mam

    • @rghost1647
      @rghost1647 2 роки тому

      Zadaj sobie pytanie gdzie cyrkulacyjna widać oddala ciepło. Sorry panowie ale bredzicie bez sensu.

    • @ceemer20
      @ceemer20 2 роки тому

      Moto coś tam, No, jak się na siódmą idzie do roboty, a wraca do domu o 20tej, to na 3 osoby i prysznic w sam raz. Każdy wie, że może się kąpać co godzinę :)) RGhost, Straty występują na układzie, ciepło oddają rury.

    • @martin750627
      @martin750627 2 роки тому

      @@rghost1647 oddała do domu. Teoretycznie więc grzeje dom, ale co? Kotłownie, garaż, ... Bo nie salon. A latem grzeje chociaż wcale tego nie chcesz, włączasz klimę, a grzejesz rurami od cwu. Izolacja i rozsądek.

  • @marcinwital7313
    @marcinwital7313 2 роки тому

    U mnie zbiornik pionowy 300l grzany pompą ciepła cyrkulacja ustawiona rano 1h i od 15-23 popołudniu weekend 6-23 zużycie prądu na ciepła wode za styczeń 125kw

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Straty przy PC są znacznie mniejsze niż dla grzałki bo tu masz COP ok 2,5-3 tzn. dla grzałki jest o tyle gorzej.

    • @pf6317
      @pf6317 2 роки тому

      Ma Pan pompę ciepła do ogrzewania czy mowa o takiej do grzania CWU?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      @@pf6317 CO i CWU

    • @pf6317
      @pf6317 2 роки тому

      @@SmartDom20 Ja mam tą do grzania CWU 300l i jestem mega niezadowolony. 100 miesięcznie do rachunku za prąd mimo ustawienia w nocnej taryfie.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      @@pf6317 to jest tylko ok 3 zł dziennie to dużo. ja przy bojlerze i grzałce (zbiornik 140l) miałem 8-12 zł dziennie

  • @Adrian-bd7wq
    @Adrian-bd7wq 2 роки тому +3

    Wystarczy zaprogramować okresowe włączanie cyrkulacji. Np. Na 1 min co 10 min w godzinach kiedy używamy ciepłej wody. Straty ciepła niewielkie, a zużycie prądu 0,5-1 kWh miesięcznie.

  • @Szymon.S.
    @Szymon.S. 2 роки тому

    Gniazdo na wifi, 40 zł tam jest timer, ustawiłem na 2 min co 20 min. ewentualnie z telefonu wlaczam w aplikacji tuya

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Zgadza się jedno z możliwych rozwiązań, koszt gniazdka zwróci się w ok 2-3 miesiące pewnie.

  • @d..c..
    @d..c.. 2 роки тому +2

    Ja mam w domu 4 przepływowe podgrzewacze i jestem zadowolony z tego. W łazienkach 21 kW i w kuchniach 5 kW. Zamontowane blisko umywalek, więc woda niemal od razu ciepła. Do prysznica trzeba nieco wylać i po chwili też jest ciepła. Ja nie rozumiem jak można mieć obieg włączony tylko rano i wieczorem, jak tu niektórzy piszą. Czyli przez resztę dnia myjecie ręce w zimnej wodzie?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Tu te pewnie zależy jak kto pracuje i przebywa w domu. Korzystałem kiedyś z przepływowego prysznica i byłem średnio zadowolony, ale pewien kwestia przyzwyczajenia. Na pewno takie rozwiązanie usuwa problem cyrkulacji ale zwiększa rachunki za prąd (no chyba że mamy bojler z grzałką to wtedy taniej)

    • @d..c..
      @d..c.. 2 роки тому +1

      @@SmartDom20 Nie wiem jakiego podgrzewacza używałeś. Ja miałem kiedyś zwykły, z dwoma stopniami mocy, włączany ciśnieniem i to faktycznie był dramat. Teraz od kilkunastu lat używam elektronicznych i to jest zupełnie inna bajka. Temperaturę ustawisz na wyświetlaczu i elektronika płynnie steruje mocą grzałek. Wbrew pozorom, zużywa to mniej energii niż bojler bo grzeje tylko kiedy odkręcasz kran. W bojlerze zawsze coś ucieka przez izolację i włącza się w ciągu doby by to dogrzać. Te 21 kW to jest moc maksymalna, kiedy masz duży przepływ. Przy prysznicu myślę, że nie osiąga nawet połowy mocy. Kiedyś miałem do niego przez 3 lata podłączony osobny licznik i przy 4 osobowej rodzinie, tygodniowo pobierał mi około 20 kWh. Fakt, że dzieci były wtedy małe, ale woda do wanienki była też pobierana z tego podgrzewacza. Baterię mam z fotokomórką, ustawioną tak, że 24/7 leci z niej tylko ciepła woda, więc przy każdym myciu rąk, też załącza się ten podgrzewacz. Niech nawet pobiera mi teraz 40 Kwh tygodniowo to i tak nie będzie źle.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому +2

      Niestety miałem do czynienia z tymi starego typu, masz rację że wyjdzie to taniej niż bojler z grzałką.

    • @rghost1647
      @rghost1647 2 роки тому +2

      System ciepła na życzenie jest jedynym sensownym. Tylko ludziska nie kumają tego.

    • @d..c..
      @d..c.. 2 роки тому +1

      @@rghost1647 Też tak uważam. W domu od 30 lat używamy tylko przepływowych i jest OK...

  • @MrZiemwit
    @MrZiemwit 2 роки тому +1

    komentujacy napisali wszystko
    to tylko dodam jak robia to ludy myslace glowa
    no wiec w niemczech jest podgrzewacz wody ktory grzeje ja przez chwile gdy kran odkrecimy i jak wyczuje ze idzie juz ciepla to sie wylacza

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Fajne rozwiązanie tylko co z prysznicem ?

    • @MrZiemwit
      @MrZiemwit 2 роки тому

      @@SmartDom20
      planowac wczesniej :)

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      no tak krany ok taki system jest półka albo zabudowa/wanna pod ale w przypadku prysznica jak to rozwiązują ?

    • @andrzejduda2618
      @andrzejduda2618 2 роки тому

      Głupie rozwiązanie i nieekonomiczne. Niemiec robi tak jak mu Polak poleci. A że się mało znali to takie rozwiązanie zaproponowali. Zobacz przeciętne budowy domów jednorodzinnych w Niemczech i w Polsce a przekonasz się że gdyby nie polscy pracownicy Niemcy mieszkali by w ładnych z zewnątrz chlewach

    • @grzes13ful
      @grzes13ful 2 роки тому

      żadna to rewelacja

  • @w-kski7229
    @w-kski7229 2 роки тому

    Ja mam cyrkulację, żadnego sterownika do niej i jestem zadowolony. Zużycie prądu przez pompę cyrkulacyjną w zasadzie pomijalne - jakieś 0,1 kWh prądu dziennie. Rury dobrze zaizolowane, więc straty ciepła minimalne. Poza tym ciepła woda krąży stale, więc te rury mają wysoką temperaturę i woda wracając do zbiornika jest niewiele chłodniejsza niż z niego wychodząc. Mam wątpliwości, czy czasowe odcinanie cyrkulacji, a potem powrót chłodnej wody i konieczność jej podgrzania nie jest ekonomicznie gorszym rozwiązaniem.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Z moich obserwacji wynika że nie. Sprawdź u sibie podłącz jakiś watomierz pod grzałkę od CWU i przez tydzień sprawdź ile weźmie, a w następnym niech działa tylko gdy jesteś w domu. Są tanie gniazdka z watomierzem i kalendarzem.

    • @w-kski7229
      @w-kski7229 2 роки тому

      @@SmartDom20Nie mam grzałki CWU. Zasobnik jest ogrzewany piecem gazowym. Trochę to trudno sprawdzalne, ale nie zauważyłem wzrostu zużycia gazu przed cyrkulacją i po.

  • @abiogaz
    @abiogaz 2 роки тому

    Dzień dobry

  • @andrzejduda2618
    @andrzejduda2618 2 роки тому +2

    To nie wina cyrkulacji. U mnie chodzi na czasówce 6-7:30 i 17-21 i rachunki za prąd są takie same, a strat ciepła na cwu mam rano brak, popołudniu 2°C. Wszystko kwestia dobrej izolacji 😉

    • @michanerkowski3617
      @michanerkowski3617 2 роки тому

      Witam, szukam jakiegoś sterowania czasowego do pompy cwu, co byś mógł polecić?

  • @wieslaw7296
    @wieslaw7296 2 роки тому

    Witam.mam też pompkę cyrkulacyjna,ale podłączona pod czasówkę.Czyli od 6 rano do 22 włącza się na 15 min,następnie wyłącza na 15 min i tak w kółko.nie powiedział Pan do końca ile razy średo u Pana się zaczacza?? Może pominąłem coś w filmiku??pozd

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Można przyjąć że dla testów niemal chodziła ciągle, no bez nocy. Jak cos to wrzuciłem kolejny film na temat jak to u siebie rozwiązałem, zapraszam.

  • @Stefatabor
    @Stefatabor 2 роки тому +3

    Jak widzę Pana kotłownie to jakbym patrzył na reklamę sprzętu bezużytecznego. Przepraszam ale
    według mnie to przerost formy nad treścią i wpływ reklamy i sąsiadów na nasze decyzje .
    On ma dlaczego ja tak nie zrobię a monterzy zacierają ręce droższy towar droższa robocizna . .
    Mam bojler 140l sam go dociepliłem dodatkowo , temperatura z grzałki elektrycznej 60 *C a w zimę z pieca na ekogroszek .
    Pompka cyrkulacyjna 8W podpięta do czasowego prostego sterownika za 30 pln. i to działa .
    Obieg ciepłej wody od 5 do 7 rano i od 19 do 22 .wieczorem .
    Rury do ciepłej wody plastik stabil dobrze ocieplone.
    Mam piec od 15 lat 25 kW Hef o dużej pojemności wody , 20 metrów od domu w komórkach .
    Nie wyobrażam sobie mieć takiego pieca w domu .
    Co ciekawe mój piec na ekogroszek nigdy nie dymi widać tylko gorące powietrze wychodzące z komina .
    Nie dławię go jak to niektórzy You Tuberzy proponują są straty kominowe ale piece węglowe powinny pracować
    w wysokich temperaturach .
    W domu dwie pompki do CO sterowane Eurosterem .
    Zero zaworów trzydrożnych ,buforów , bajerów zestawów pompowych to wszystko zżera prąd
    a koszt zakupu i montażu kosmos .Wole za tę kasę kupić opał tz drewno na kilka lat .
    Do tego instalacja grawitacyjna i piec na drewno dodatkowy , zrobiony na zamówienie z 10 milimetrowej blachy kotłowej pracuje od 1989 r . Wszystko prosto zrobione i działa od przeszło 30 lat .
    Więcej gratów więcej problemów .

  • @grzes13ful
    @grzes13ful 2 роки тому

    Smart dom to koszty ,koszty ,koszty.....jak stać na system który kosztuje kilkadziesiąt tysięcy a jest problem z rachunkami za prąd który ten system pożera to już jakaś dziwna sprawa. Czujki ,sensory ,przekaźniki , sterowniki, pompki, alarmy i to wszystko połączone ze sobą . I czeka aby załączyć pompę bo wchodzisz do kuchni po wykałaczkę czy do łazienki po nić dentystyczną . Ale jest komfort .No i raz na jakiś czas dyskomfort jak przychodzi rachunek. I znowu kolejne pieniądze na sterowniki i przeróbki żeby obniżyć rachunki bo to i tamto warczy nie potrzebnie. Montując takie systemy musimy liczyć się z kosztami . Zwykłe kominy budujecie w cenie rekuperatorów(z czego te kominy?!) które wam nie działają i marudzicie że dziadostwo więc trzeba założyć w kratkę zaworek zwrotny za 10 zł ,. Cyrkulacja ciągnie za duzo prądu bo nie ma super sterownika który trzeba umieć jeszcze zaprogramować. Sciany naszpikowane miedzią jak szarlotka jabkami. To jest jakaś paranoja 🤣🤣🤣🤣Pchacie kase w te super chałupy bez zastanowienia a potem płacz .

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Zainspirowales mnie jutro zaczynam kopać lepiankę.

    • @grzes13ful
      @grzes13ful 2 роки тому +1

      @@SmartDom20 I wreszcie skończą się twoje problemy z kominem , grzybem w łazience ,cyrkulacją i rachunkami za nią . Nie bedziesz musiał dokupować pseudo rekuperatorków dzieki którym leje się po scianach zewnętrznych.Zaraz bedzie film jak pozbyć sie zielonych zacieków z elewacji. Kupa kasy i jeszcze więcej problemów .

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      Nie no grzyb w lepiance to miło widziany. Najlepiej nic nie robić i niczym się nie przejmować.

    • @grzes13ful
      @grzes13ful 2 роки тому

      @@SmartDom20 w lepiance nie bedzie grzyba

  • @mariuszp305
    @mariuszp305 2 роки тому

    Są włączniki radiowe na 433 MHz. Do takiego włącznika można zaprogramować do 25 pilotów bezprzewodowych. Włącznik można zaprogramować tak, żeby dowolny pilot włączał go na czas 10, 15 lub 20 sec. Problem może być tylko z zasięgiem w domu.

    • @ceemer20
      @ceemer20 2 роки тому +1

      Czyli pamiętać kliknąć pilota przed sikaniem ?

  • @piaskownica7648
    @piaskownica7648 2 роки тому

    A nie wystarczy spiąć zasilenie pompki cyrkulacyjnej z czujką w łazience/otwarcia drzwi/zapalenia swiatła - wchodzisz do łazienki i rusza pompka na chwilę

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      a to już zapraszam w pn na film :D

    • @piaskownica7648
      @piaskownica7648 2 роки тому

      @@SmartDom20 Przypomnij mi proszę jaką i jakiej wielkości masz rozdzielnice(z lenistwa nie chcę oglądać starszych filmów w poszukiwaniu tej informacji, chociaż i tak planuje je obejrzeć ponownie celem inspiracji). Mógłbyś nagrać film w stylu instalacja smart po X czasu- jak bym to zaplanował jak bym budował się drugi raz

    • @ceemer20
      @ceemer20 2 роки тому

      Nie mam drzwi w kuchni :))

  • @boleklolek578
    @boleklolek578 2 роки тому

    Cyrkulacja chyba powinna być pod zawór ciśnienowy .Odkręcamy kran i dobija .

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      to by nie miało sensu bo woda już wtedy leci z kranu i leci zimna. Oprócz tego jak masz hydrofon to przez jakiś czas ciśnienie jest w miarę "stale"

  • @rghost1647
    @rghost1647 2 роки тому

    Kompletne bzdury. Cyrkulacja wrzuca na zbiornik ale nie dogrzewasz tego w trybie ciągłym a w trybie krzywej grzewczej. Więc straty są pomijalne. Chłop się spocił, programował, kombinował aby zaoszczędzić teoretycznie 0.5zł. dziennie.

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      no jak 8 kWh tyle kosztuje to ok

  • @grzegorzsakan3750
    @grzegorzsakan3750 2 роки тому

    Po co to niby 2 cyrkulacje? Nie można było oblecieć rurką wszystkich ujęć?

    • @SmartDom20
      @SmartDom20  2 роки тому

      po żeby nie tracić w ciągu dnia energii na cyrkulację na górze.