Táto československá nabíjačka vás prežije, LEBO VÁS ZABIJE !!!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 жов 2024
  • Proti-skratová ochrana: elektronický systém verzus bimetal.

КОМЕНТАРІ • 95

  • @to220
    @to220  10 місяців тому +7

    Samozrejme, najjednoduchšia ochrana proti skratu je poistka, ale v reálnom živote to nefunguje. Pretože pozri príklad vo videu:. V reálnom živote sa takéto poistky vymieňajú buď za výkonnejšie, alebo rovno sa tam vrazí klinec.
    Inak nabíjačka má prevádzkový odber 1A, skratový odbery je 2A.

    • @Georgy-fg3bg
      @Georgy-fg3bg 10 місяців тому +2

      Nahrazení pojistky T6,3A jsem u transformátorové nabíječky NB-4D z Kovoplastu Nitra vyřešil vestavěním levné PPTC vratné pojistky PolySwitch (obdoba PTC termistoru). Při zkratu obvodem teče malý proud 170mA, který udržuje pojistku ve vypnutém stavu. Doba vybavení je do 10s a mírně záleží na okolní teplotě. Nabíječka je osazena alternátorovými diodami KYZ71 (20A). Zkratový proud je od výrobce (fikaně) omezen na 17A použitím dvoulinky 0,75mm2 jako výstupního kabelu, takže to nebylo třeba řešit. Jednoduché, levné, účinné.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +1

      V minulosti som experimentoval s vratnými poistkami, ale len s čínskymi z AliExpressu a boli dosť nekvalitne, veľmi často mi odchádzali, takže s nimi nemám dobré skúsenosti. Ale chápem, že nejaká značková poistka bude podstatne kvalitnejšia.

    • @Georgy-fg3bg
      @Georgy-fg3bg 10 місяців тому

      Použil jsem TE (Tyco Electronics) pojistku. Funguje mnoho let spolehlivě. Čínským fejkům se snažím vyhýbat, pokud to jde. Jinak musím pochválit konstruktéry z bývalého Kovoplastu Nitra za kvalitně navrženou a provedenou nabíječku, která i po tolika letech strčí do kapsy ty hrůzy, co se dnes za nabíječky vydávají. @@to220

    • @krtek2O2
      @krtek2O2 10 місяців тому

      používali se i klasické jističe , jenže ty jsou trošku rozměrnější

    • @denishd4706
      @denishd4706 9 місяців тому

      @@to220 Čo znamená ten skratový a prevádzkový odber? (nejaký druh poistky alebo niečo iné?) Pozdrav od Slovaka z dolnej zemi (Kovačice)! Niektoré reči aj nerozumiem lebo u nás v každodennom hovore používame aj dosť tak nak poviem posrbčenich rečí...

  • @tompaton2840
    @tompaton2840 10 місяців тому +6

    Pekné video. Možno by nebolo zlé dať do cesty tak jednochuchej starej konštrukcie nabíjačky žiarovku ako jednoduchú stabilizáciu prúdu a ochranu pred skratom..

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 10 місяців тому

    Ďakujem! Výborné!

  • @matuslalik1643
    @matuslalik1643 10 місяців тому +3

    velmi pekne video radost pozerat tvoje videa len tak dalej pozdravujem Ta :)

  • @pavelvencl7624
    @pavelvencl7624 10 місяців тому +2

    Vzpomínám si, že jsme doma měli nabíječku, která měla v sérii s nabíjecím okruhem žárovku, která omezovala nabíjecí proud a při zkratu se pouze rozsvítila. Je pravda, že zařízení mělo ještě selenový usměrňovač a maximálně poskytovalo 3A nabíjecího proudu. :-)

  • @tupec666
    @tupec666 10 місяців тому

    ste praktik, ktorý má jasno. Iděm pozerať na Vaše ďalše vídea

  • @54321kola
    @54321kola 10 місяців тому

    Top video

  • @jaroslavv.2233
    @jaroslavv.2233 10 місяців тому +6

    To je dielektrický papír co se dává do vinutí 😂
    Jinak pěkná práce 🫡

  • @fatiss919
    @fatiss919 10 місяців тому +2

    Mohl bych poprosit o schéma obvodu té proti-skratové ochrany? :D

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +2

      Ale je to len netestovaný prototyp drive.google.com/file/d/1GGmXcy-vKMg8ZmRI18Av3nBKpXum_Xri/view?usp=drive_link

  • @1986Tom
    @1986Tom 10 місяців тому +3

    Zdravím vás krásná práce z vaší strany, jen absolutně nechápu, kdo odvedl takto hroznou, životu nebezpečnou práci, za to bych mu přerazil ruce.

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 10 місяців тому +9

    Čokoláda všude, stopy rzi, usměrňovač zabalený do trafopapíru, pojistka z Remos pouzdra vyjela i s tím kontaktním zadkem, všechno důkladně promazané kontoxem a čelní panel vypadá jako rakev. Ach to kouzlo vzpomínek, nicméně měl ten přístroj svůj osobitý styl. A ano, ten konektor vymyslelo pako, ovšem to se teprve rozcvičovalo. Následně vymyslelo jeho menší variantu, která je ještě zábavnější, zvláště pak díky průchodce pro plochý kabel, tedy trojlinku bez obalu. Tím než člověk protlačí 3×0.75 vysloví tolik zaklínadel, že by se toho lekla i barbarská babylonská čarodejnice. A pak nastane divoké pájení. Ta větší verze má alespoň relativně příčetné svorky, pro tu menší to bohužel neplatí. Zábavnější mi připadá už jen východoněmecký kulatý nožový prachotěsný konektor používaný ve vysilačích SEG (má to nějaké strašné označení, které si nepamatuji). Tam to bylo ještě vylepšeno o to, že podobně jako u R4, tím šla nejen síť do zdroje, ale též sekundární strana ze zdroje ven, takže z toho byl celkem kvalitní Kraken.

  • @tomastojas
    @tomastojas 10 місяців тому +6

    Pôvodne to bol zrejme zdroj na liaheň BIOS, toto už niekto prerábal na autonabíjačku

  • @frantisekcelko344
    @frantisekcelko344 9 місяців тому

    No někdy v jednoduchosti je krása ale i síla.

  • @jandouda7802
    @jandouda7802 10 місяців тому +3

    Já jsem si kdysi vyráběl také autonabíječku. Byla zkratuvzdorná, odolná proti přepólování akumulátoru, měla ochranu proti přebití akumulátoru a fungovalo to jen při správně připojeném akumulátoru. Vtip byl v tom, že jsem použil graetzův usměrňovač z diod 2xKY708 a tyristorů 2xKT710. Ty byly zapojené se společnou katodou, čili vytvářely kladný pól výstupu . Tyristory byly fázově řízený a buzený přes malý oddělovací transformátor co posílal pulzy do gate a tím je spínal. Celý obvod co ovládal transformátor a tím i tyristory, byl napájený přes ochrannou diodu z výstupu, čili z baterie. Když se baterie odpojila nebo přepólovala, přestal obvod pracovat, tedy krmit tyristory a výstup se tím pádem odpojil. Když se zkratovaly výstupní krokodýly (samozřejmě bez připojené baterie), nestalo se nic. Jednoduché, blbuvzdorné. A vydržela mi spoustu roků. Když takové nabíječky někomu občas stavím, dělám právě tenhle způsob ochrany a řízení. A ještě nikdy se mi k opravě nevrátili 😉🙂😊 zkus příště udělat to samé a garantuji ti že už jinou úpravu nabíječek nebudeš dělat 🙂 klidně bych ti na mail poslal schéma, ale určitě pochopíš jak byla moje konstrukce myšlena... 😉

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +3

      Ja som použil relé lebo nechcelo sa mi navrhovať, vyrábať zložitý chladič ktorý by musel byť galvanický odizolovaný (mostík nemusí byť a stoji len 1.10Euro) a za ďalšie ani som nemal tyristory ktoré sú drahšie ako relé. Ale chápem že všetko má svoje výhody aj nevýhody.

    • @jandouda7802
      @jandouda7802 10 місяців тому

      @@to220 no zprvu když jsem viděl ten název, trochu mě to rozzlobilo co že se ti na poctivé československé nabíječce nelíbí, vždyť tyhle přežijí nás všechny na rozdíl od dnešních nabíječek čili v základu spínaných zdrojů. Ale to jsem si říkal ještě předtím než jsem viděl ten vnitřek. Jako ten volně položený papír izolující chladič od trafa byl teda masakr, div bůh že to někdy nechytlo. Ten chladič nebyl špatný, jen by dost malý. Kdyby náhodou šla nabíječka od majitele někdy do šrotu, klidně bych se jí ujal 😉😁 ale chápu tohle tvé řešení, když tam nacpeš mostík a případně i tyristory a než najdeš vhodný způsob jejich řízení, tak přesáhneš cenu a čas co bys do toho investoval a už bys měl tohle dávno zbastlený. Jediný co horšího se tady u tvé konstrukce může stát, je že se přilepí kontakty relé a nabíječka půjde do zkratu natvrdo a ne přes odpor 😉🙂

    • @TheSalemSaberhagen
      @TheSalemSaberhagen 10 місяців тому

      Tento řízený usměrňovač jsem kdysi viděl a už spoustu let marně hledám schéma zapojení. Měl bych o něj také zájem. Tak předem děkuji.

    • @jandouda7802
      @jandouda7802 10 місяців тому +1

      @@TheSalemSaberhagen když napíšete vás e-mail, nemám problém nějaké schéma zaslat 🙂

    • @jandouda7802
      @jandouda7802 10 місяців тому

      @@TheSalemSaberhagen stačí zadat do vyhledávače tyristorový nabíječ nebo usměrňovač. Tam už se dá něco vybrat 🙂

  • @hejrup2152
    @hejrup2152 10 місяців тому +3

    To byl původně jen transformátor. "Nabíječka" je z toho dobastlená.

  • @56pavel53
    @56pavel53 10 місяців тому +3

    Tohle nebyla žádná nabíječka,ale původně zdroj 24V,na odporový vysoušeč bot,ze kterého někdo nabíječku"vyprznil".😜

    • @voitano73
      @voitano73 9 місяців тому

      Ano, puvodní čs. výrobek byl bezpečný. Pak to nějaký "odborník vylepšil "

  • @dalliborsvec7620
    @dalliborsvec7620 10 місяців тому +2

    Ahoj máš pravdu bol to trafak na 24 V mam ho doma ,ale prerobený na nabijacku no nie z originál trafom😊

  • @TheSalemSaberhagen
    @TheSalemSaberhagen 10 місяців тому +1

    Docela se divím, že tam nebylo i nablito. Strašný paskvil. Teď to vypadá inteligentně a poměrně jednoduše. Mimochodem ten konektor na napájecím kabelu je slovenský výrobek 😁 Já osobně bych dal pojistku i na sekundární stranu.

  • @romangasparik8491
    @romangasparik8491 10 місяців тому

    presne tuto som mal aj ja na pitevni, bol haji diak a triak a pomenil som aj kondy a fahci dalej

  • @Slavomir-1977
    @Slavomir-1977 10 місяців тому

    Až ma riadne zarazilo že do takej starej mašinky chceš dať tú elektroniku. Osobne sa u tejto nabíjačky prikláňam k riešeniu s bimetalom. Super robota... 👍

  • @samohraje2433
    @samohraje2433 10 місяців тому

    Neni lepšie dať na primárnu stranu PTC termistor? Jednu takú nabíjačku som mal kde bol priamo na mostíku prilepený teplovodivym silikonom a bolo vcelku jedno či bolo - 15 alebo + 30, obmedzenie prúdu tam fungovalo skoro okamžite ak sa napríklad zdroj preťažil alebo vyskratoval. Ten 50A mostík krátkodobo vydrží 100A a za skoro menej ako 4 sekundy je natolko teplý že dokáže ten prúd obmedziť na stovky mA. BiMetalom sa to tiež vyriešilo no tie čakacie doby by boli za 1- na nervy a za 2- pri skrate stejnak najviac bude trpieť trafo, pri PTC termistore ak sa vyskratuje vnútorne mostík, mala by tam byť na to poistka ktorá trafo odpojí. Buď to 15A jednosmerná alebo 0.3A T poistka trubičková.

  • @starostamarty8795
    @starostamarty8795 10 місяців тому +2

    Ahoj , obdivuju tvou odvahu připojit to do zásuvky ještě než jsi o tom cokoli věděl. Asi máš chránič a věříš že tě opravdu ochrání 🤓. Je vidět , že jsi kutil a že tě to baví, protože takový obr krám už nemá smysl provozovat a i opravovat. Za pár stovek se koupí profi bezpečná nabíječka přesně jak jsi řekl. 😉 Každopádně díky za video a těším se na další🤓😉

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +7

      Netreba zatracovať transformátorové nabíjačky, lebo na rozdiel od Smart nabíjačiek to dokáže nabiť aj akumulátory ktoré sa už nedajú nabiť a zároveň to dokáže aj desulfovat.

    • @jandouda7802
      @jandouda7802 10 місяців тому

      @@to220 ámen a vytesat do kamene 😁🙂

    • @SuperBalgos
      @SuperBalgos 10 місяців тому

      To známe nabíječka za pár stovek a v ní transformátor co hučí jak vlak.Zlatej čekej kvalitní trandak.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 10 місяців тому

      Problém je, že ty moderní nabíječky fungují jen s ideálními akumulátory ve 100% kondici, což obvykle nekoresponduje s realitou.

  • @jendak7921
    @jendak7921 10 місяців тому +3

    Bylo to univerzální 24V trafo pro napájení bezpečným napětím používané v průmyslu pro mnoho účelů někdy místo dutinek osazen přímo 24V zásuvkou s plochými kolíky. Měl jsem silnější verzi v bedně s rovnými stěnami a zaoblenými hranami jako dítě jsem si s nim užil spoustu zábavy a napájel kde co přes diody samozřejmě někdy i žárovku na omezení proudu bohužel otec-tupec ho vyhodil. Dnes tak silné trafo nejméně 1500kč nové bez boxu.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +1

      Takýto transformátor sa vždy pridá a aj preto som to dal dokopy, lebo napríklad dokáže to aj oživiť akumulátory ktoré sú už totálne zasulfatovane.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 10 місяців тому

      Alebo vyrobíš z MOT z mikrovlnky.

  • @petrbasista9239
    @petrbasista9239 10 місяців тому

    To je síla tohle.To je tak celí předělat.

  • @karelcerny1813
    @karelcerny1813 10 місяців тому

    Nejspíš je tam rozptylový transformátor jinak by se musel řešit omezení proudu sekundáru nebo primáru. Jinak já mám už v síti k večeru 240V a trafa se tenkrát stavěly na 220V ale u olověné nabíječky je +10% ještě přijatelných.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому

      Je to klasický transformátor a bez obmedzenia prúdu rezistormi to dosahovalo 100A a preto som tam dal dvojicu rezistorov.

  • @hifiahigh-endaudiotechnika5902
    @hifiahigh-endaudiotechnika5902 10 місяців тому +1

    Mam stejnou skrinku z PV JZD Sychrov , uvnitř je trafo 12V/315VA a bylo to pro SAHARA -elektrická susicka bot

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +2

      Asi to bolo niečo univerzálne, Lebo veľa ľudí tu píše že to slúžilo na celkom rozdielne veci.

  • @robertkosulic4122
    @robertkosulic4122 8 місяців тому

    Mě docela trnulo při tom zapojování. Čekal jsme na pětí na kostře.:-) To by mohlo byt zajímavé video

  • @jano7642
    @jano7642 10 місяців тому

    Doma mám presne takúto bez budíkov a prepínača. Už 20 rokov sa to chystám vyhodiť. V nútri je trafák a jedna dióda. A trafák tam mám väčší, zaberá skoro celú krabicu.

  • @ElDiablo666999666
    @ElDiablo666999666 10 місяців тому

    Původně je to univerzální zdroj 220V/24V pro napájení přístrojů pro vlhké prostředí.

  • @miroslavinvestice5953
    @miroslavinvestice5953 10 місяців тому +2

    Príde mi že si dal tomu o dosť viac čau než si na začiatku plánoval....klobúk dole

  • @mariannahlik3884
    @mariannahlik3884 10 місяців тому +1

    Pôvodne to bol originálny zdroj 24 V k liahni vajec.

  • @janbulik8771
    @janbulik8771 10 місяців тому +1

    Znie to úsmevne ale"Transformátorček" podľa vtedajších noriem bol do výkonu rádove kW (nepamätám sa presne do koľko) a mohol vážiť desiatky kg. A čo sa týka prepínača 6 - 12V ten by mohol byť vyrobený v CCCP pre vojenské účely. Páčka aby ju bolo vidno potme by mala mať vpredu rádioaktívnu farbu. Možno sa mýlim ale mal som podobné niečo v rukách.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому

      Ja som si myslel že transformátorcek je nejaká značka a nie že takto sa to označuje zdrobneninou.

    • @Elektromanik
      @Elektromanik 10 місяців тому

      Ten přepínač je český, postříbřený mosaz tuším, byli 2 verze kontaktů..

    • @OM3TFP
      @OM3TFP 10 місяців тому +1

      Ten "Transformátorček" bol pôvodne určený pre acetylenový páliaci stroj na napájanie "traktorčeka" - vozíka, ktorý niesol acetylenový horák.

    • @janbulik8771
      @janbulik8771 10 місяців тому

      @@OM3TFP Záhada odhalená , vieme z čoho to pochádzalo. Ľudová tvorivosť a nedostatok iných možností vyrobili z toho nabíjačku. Aj ja som kedysi niečo podobné stvoril .

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 10 місяців тому

      @@to220 Mám doma asi 2KVA transformátorček :)

  • @ikov4005
    @ikov4005 10 місяців тому

    Pekna krizova cesta.Najprv vyvoj potom bimetal.Ved to si musel vedet hned ze je to nerentabilne... Ale i cesta moze a tu aj je cielom!!

    • @to220
      @to220  10 місяців тому

      No, nebol to až taký vývoj, toto zapojíš z pamäti za pár minút.

  • @daliborgrim7299
    @daliborgrim7299 10 місяців тому +1

    ZPA Křižík v Prešove, elektroměry.

  • @cyrilbudac9394
    @cyrilbudac9394 10 місяців тому

    Ja verím poistķám, jednoduché a lacné, keď niekto neverí poistke tak príde drahá oprava, alebo kôš. Ale niekto je nepoučiteľný. Neviem, koľko prehriatí zvráti osud trafa. Občas býva v trafách tavná tepelná poistka, často nechráni trafo, ale prostredie pred vznikom požiaru 😂

  • @123Majdzi
    @123Majdzi 10 місяців тому +1

    555 je multi obvodíček, doma mám

  • @joejog9682
    @joejog9682 10 місяців тому +3

    Z totálního šrotu jsi vytvořil zdroj, který vydrží dalších 50-100 let. Mimochodem, pokud by majitel věděl , jak to vypadá vevnitř, taky by to snad ani nepoužíval, a pokud to věděl, tak je to hazardér a diletant. 😆

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +1

      Majiteľ asi nemá ani šajnu. Asi to ani nebolo jeho, len to od niekoho dostal.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 10 місяців тому

      ​@@to220od suseda, ktorý chcel jeho ženu? 😅 Osobne sa čudujem, že na to, koľko je tu takýchto zariadení a posledné roky aj 1€ nabíjačiek z Číny, že úmrtí na ne je tu (ČR+SR=15 mil. obyvateľov) 1 za 2-5 rokov. V Rusku (140, alebo 150 mil. obyvateľov) 1 za rok, ak beriem do úvahy to, čo vidím v médiách. Najčastejšie si tým nabíja vo vani a v sprche mobil pubertálne dievča, ktoré to zabije. Alebo nie všetky takéto úmrtia sa publikujú a nie všetky zaregistrujem. Pýtal som sa slováka žijúceho v Číne pod videom (nebol to Pavel Dvořák), či tam si dovolia také nabíjačky predávať a zhruba písal, že tam by si to nedovolili, pretože tresty ich usmernia.

  • @123Majdzi
    @123Majdzi 10 місяців тому +4

    To je kutilská prerábka, katastroffe

  • @Vladynko1
    @Vladynko1 10 місяців тому

    Si veľmi odvážny keď si to šupol bez predchádzajúcej kontroly rovno do zásuvky. Ja ak vidím takéto domáce výtvory tak neverím ničomu . Už som mal v ruke dačo podobné že kovová skrinka kde chýbal PE vodič a fáza bola opretá o kostru. No fungovalo to lebo N a L bolo pripojené a nezabíjalo len zato že to majiteľ mal zapojené ešte cez predlžovačku kde bol prehodený L a N.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому

      No keď to nezabilo majiteľa, tak som sa nemal čoho obávať, jedine že to bol duch majiteľa, ktorý mi to dával na opravu.

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 10 місяців тому

      ​@@to220😂 logika 98 bodov zo 100! 👌😅, ale vážne! Je jasné, že ak to niekomu funguje desaťročia, že je to na 98% bezpečné. To ma nenapadlo a také je to jednoduché. Ja som ustráchanec a preto mi prevážia v mozgu tie ~2%, ktoré obsahujú znebezpečnenie poruchou a prenesením/nárazmi prístroja.

  • @otohornak8853
    @otohornak8853 10 місяців тому +3

    Je to 24v zdroj pre el.pojazd kysliko-acetylenoveho rezaka pre priame rezanie ocele pomocou koľajnice.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +2

      Je to asi nejaký univerzálny zdroj, veľa ľudí tu píše, že to sa používa na rozdielne veci.

  • @petrnovak3732
    @petrnovak3732 10 місяців тому

    a pak si koupíš v lidlu nabíječku za 3kila, která ukončí nabíjení sama a nezmrví ti baterku.

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +5

      Keby len ukončí, Ale niekedy ani nezačne.

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 10 місяців тому

      Ale zmrví, jen tom z neznalosti nevíš. Když ten akumulátor (nikoliv baterka) bude mít třeba jeden článek nevybalancovaný (což je běžný jev), tak ten aku nikdy nedobije do plna. Ten článek se postupně vybíjí víc a víc až ti ten akumulátor nakonec umře. To se ti se správně použitou trafačkou nestane.

  • @3jasom
    @3jasom 10 місяців тому

    Celkom káblove peklo na to ze je to obyč nabíjačka

    • @to220
      @to220  10 місяців тому

      transformátor má veľa odbočiek aby sa dalo nastaviť napätie a aj nabíjací prúd

  • @chefotm
    @chefotm 10 місяців тому

    Pekne si to dal dokopy 😀. Nerozmyslal si dat si vyrobit viac DPS a poosadzat si take elektronicke ochrany? Potom by si uz len zakaznikom osadzal hotove kusy 😀

    • @to220
      @to220  10 місяців тому +3

      Ani nie nerobím veľkosériouký Mňa baví vymýšľať vždy niečo nové.

  • @erredar4513
    @erredar4513 10 місяців тому

    Když to nejde tak to namaž😂

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 10 місяців тому

      Jo, lidi to nacpou kamkoliv. I do světla na LEDky (to jsem měl na stole asi tři týdny zpátky). Komplet PARka (světlo) prochcaná olejem. Problém byl přitom v samotných LED čipech.

  • @martinpaulovic1110
    @martinpaulovic1110 10 місяців тому

    Tesi ma ze niesom jediny kdo kontroluje ochranny vodic 😂 a to niesom ani vyuceni ale neda mi to ...eletrika neni sranda

    • @Thales_WH
      @Thales_WH 10 місяців тому +1

      Ale přitom ti vesele potřese rukou :D