Usuwanie tatuażu - Francja - Laserowe usuwanie tatuaży

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2025
  • Usuwanie tatuażu - Francja - Laserowe usuwanie tatuaży Laserowe usuwanie tatuażu
    Usuwanie tatuażu laserowe jest obecnie zabiegiem bardzo skutecznym.
    Do tego zabiegu stosujemy laser Q-switched.
    Laserowe usuwanie tatuażu wymaga czasem wykonanie serii zabiegów od 4 do 6, czasami więcej.
    Usuwanie tatuażu laserowe, od czego zależy skuteczność zabiegu:
    Dedykowany sprzęt laserowy do usuwania tatuaży
    Jak był wykonany tatuaż (profesjonalnie czy nieprofesjonalnie)
    Ilości kolorów tuszu oraz jakie kolory zostały zastosowane
    Do skutecznego usuwania tatuażu używamy laser Nd:YAG Q-Switched i KTP Nd:YAG Q-Switched
    Laser do usuwania tatuażu posiada źródło światła o dwóch długościach fal światła, każda jest przeznaczona do innego koloru i rodzaju tuszu.
    ( 1064 nm oraz 532 nm - pracujące w trybie Q-switched )
    Usuwanie tatuażu laserowe a rodzaj lasera
    Laser Q- switched o 2 długościach fali jest najbardziej wszechstronnym systemem laserowym. Dzięki tym długościom fali (1064nm, 532nm) możemy usuwać bez pozostawienia śladów po zabiegu (tj. bliznowacenie i trwałe odbarwienie skóry) wszystkie tatuaże profesjonalne, tatuaże nieprofesjonalne, tatuaże pourazowe (dowolne kolory) i przebarwienia (melasma, chloasma, piegi, znamiona), plamy typu czerwonego wina o dużych rozmiarach i naczyniaki płaskie.
    Laserowe usuwanie tatuaży, na czym polega:
    Do usuwania tatuażu stosujemy laser emitujący impulsy światła rzędu nanosekund, określane jako Q-Switched. Usuwanie tatuażu tym laserem jest bardzo skuteczne i jednocześnie bezpieczne. Lasery nanosekundowe emitują bardzo dużą dawkę energii w bardzo krótkim czasie co powoduje usunięcie (rozbicie na drobne cząsteczki) barwnika lub pigmentu, bez powstawania blizny.
    Wcześniej stosowane impulsy milisekundowe (lasery bez funkcji Q-Switched) powodują termiczne uszkodzenie naświetlanego obszaru, co w efekcie prowadzi do powstawania blizn.
    W przypadku laserów pracujących w trybie Q-Switched tempo przekazywania energii jest tak duże, że powoduje fotomechaniczne (fotoakustyczne) rozbicie pigmentu / barwnika zawartego w tuszu na drobniejsze cząstki.
    Fragmenty rozdrobnionego barwnika, znajdujące się w głębszych warstwach skóry ulegają eliminacji na drodze fagocytozy „wchłonięciu” przez makrofagi (komórki odpornościowe).
    Ilość powstałego ciepła jest niewielka, dlatego użycie lasera z funkcją Q-Switched nie wywołuje termicznego (oparzenia) uszkodzenia okolicznych tkanek.
    Jak usunąć tatuaż skutecznie - najlepiej laserem Q-switched
    Makijaż permanentny jest formą tatuażu, różni się głębokością wykonania. Z reguły makijaż jest wykonywany płycej, dzięki temu powinien się sam z czasem złuszczyć razem z naskórkiem, ale bywa inaczej.
    Usuwanie makijażu permanentnego - laserem Q-switched
    Jaki kolor tatuażu najłatwiej usunąć ?
    Ważna jest informacja jaki rodzaj cząsteczki został wprowadzony do skóry i jak będzie przebiegał proces wchłaniania po „rozbiciu ich laserem”. Pamiętajmy, że kolor tatuażu tworzą „duże cząsteczki” mikronizowanych tlenków metali oraz „małe cząsteczki substancji barwiących”. Najpopularniejszą mieszaniną koloru jest między innymi:
    ciemny brąz stosowany w makijażu permanentnym, który utworzony jest z mieszaniny mikronizowanych (sproszkowanych) tlenków metali (czarny tlenek żelaza nr. 77499, czerwony tlenek żelaza nr. 77491 oraz żółty tlenek żelaza nr. 77492). Tego rodzaju cząsteczki nie ulegają samoistnemu wchłonięciu ze względu na brak rozpuszczalności w wodzie. Aby pozbyć się ich ze skóry, niezbędne jest „rozdrobnienie aglomeratów” tych cząsteczek za pomocą odpowiedniego lasera pracującego w trybie Q-switched (dla poszczególnych kolorów).
    różowy i czerwony to mieszanina 2 czerwonych barwników o małych cząsteczkach ( np. nr 73360 i 12490), które ulegają łatwej degradacji pod wpływem lasera i szybko można je usunąć ze skóry (wbrew mitom o trudnym usuwaniu kolorów) oraz czarnego tlenku żelaza, który w tatuażu różowym lub czerwonych jest rozproszony i szybciej schodzi niż w przypadku tatuaży ciemnych.
    żółty i zielony - jest kolorem trudnym do usunięcia gdyż składa się zazwyczaj z naturalnych barwników tj. kurkuminy nr 75300, likopenu nr. 75125, polichloroftalocyjaniny miedzi nr 74260 i pigmentów (czyli sproszkowanych tlenków metali) tj tlenek chromu nr 77288 lub żółty tlenek żelaza nr. 77492
    czarny - najczęściej wykorzystywanym pigmentem jest czarny tlenek żelaza nr. 77499 oraz sadza nr. 77266, węgiel roślinny nr. 77268:1, które są dużymi cząsteczkami, łatwo tworzącymi aglomeraty, co powoduje, że często wymagają wykonania najwięcej zabiegów laserowych w celu ich usunięcia. W tatuażach czasami używany jest barwnik sulfonowa nikrozyna nr. 50420, którą dosyć szybko można usunąć ze skóry.
    Co decyduje o szybkości usuwania tatuażu?

КОМЕНТАРІ •