Full Frame és APS-C közti különbség?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 вер 2024
  • Ebben a videóban megmutatom Nektek, hogy milyen kisebb, nagyobb különbségek vannak a Full Frames gép és az APS-C-s gép között. Beszélünk az ISO előnyéről, a mélységélességről, a látószögekről és a szenzorok és objektívek közti kapcsolatról!
    Fotózás alapjai kurzusom: www.csaszarsza...
    Meadow preset csomag infók: www.csaszarsza...
    Vásárold meg a preset csomagot itt: www.csaszarsza...
    Új Canon EOS RP bemutatása:
    • ÚJ CANON EOS RP BEMUTA...
    Eddigi legjobb befektetésem?
    • KEDVENC VIDEÓS ESZKÖZÖM!
    Kövess a honlapomon: www.csaszarsza...
    Kövess az instagramon: / csaszarszabolcsphoto
    Kövess a facebookon: / csaszarszabolcsphoto

КОМЕНТАРІ • 52

  • @peterhphajdu
    @peterhphajdu 5 років тому +28

    Végre megértettem. Nagyobb feliratkozó számmal rendelkező youtubereknél sem láttam így elmagyarázva. Csak így tovább!

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  5 років тому +1

      Nagyon köszi!! Nagyon örülök, hogy érthető!! :)

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  2 роки тому +1

      @@k.o.t.o.n. aps-c módban nem fog vignettálni, csak full frame módban

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  2 роки тому +1

      @@k.o.t.o.n. szerintem egyik kombóval se tudsz nagyon melléfogni. Az a kérdés, hogy kell e full frame vagy elég az aps-c. Canon bajonettre mindenféle optikát találsz nagy fényerejű zoomban. Az hogy ezek mennyire kicsik az már változó, de talán sigmából van egy kettő.

  • @Focus_Line4
    @Focus_Line4 5 років тому +12

    Kissé sajnálom, hogy a youtube a kisebb csatornákat ritkán ajánlja fel, pedig sok jó videós van ezen a platformon. Szerencsére a tiédet feldobta és fel is iratkoztam. További sok sikert kívánok!

  • @argentinosdogos
    @argentinosdogos 6 місяців тому

    7:36 - Nagyon jó arc vagy, Szabi❤! De tényleg látjuk a különbséget! Azt nem írom, hogy ki és ki közt, mert akkor letilt ez a nyomi mesterséges platform, de talán te magad is 👍🏻😄

  • @kissmate6418
    @kissmate6418 3 роки тому +2

    Vegre egy normális magyarázat, és nem az, hogy "a nagy szenzor mindig több fényt vesz fel, mert nagyobb a felülete".

  • @adamkelecseny9841
    @adamkelecseny9841 4 роки тому +2

    Szia! Egy kezdő fotós vagyok és szeretnék beruházni egy Canon Eos 2000D-re Kit Objektível és egy 75-300 mm Stabilizátor nélküli objektíves csomagra. Szrinted ez megérné? Én még csak ezt engedhetem meg magamnak mert ballagáson az iskolajóvoltából 100 ezer forintal jutalmaznak a többit meg a szüleim kipótolnák.

    • @tamas1163
      @tamas1163 3 роки тому

      Kezdésnek jó, de ahogy nőnek az igények, úgylesz kevés. Egyik ismerősöm megvett egy ilyen gépet, majd pár hónap múlva lecserélte mert ki volt akadva, hogy én szürkületben is jó képeket csinálok, ő meg már éles képet sem tudodd nemhogy színeset. Azt hiszem 6400 ISO-t tud, az enyém (Nikon D7500) pedig 50.000-et. Meg még nagyon sok különség van, persze árban is. Szerintem hagyd a telét, inkább annak az árát egy vázra szánd, meg egy fix gyújtótávolságú, 1.8-as obira! Hajrá!

  • @laszlokelemen2441
    @laszlokelemen2441 8 місяців тому

    Foglalkoztat egy kérdés és kissé elvesztem.
    Ugye az objektíveket FF szabvány szerint keszítik ami mondjuk egy 200mm-es obi az FF-en lesz 200mm.
    Viszont ami kimondottan aps-c obi és alapból croppolt az aps-c senzoron 200mm és nem pedig a szabvány szerinti FF-en? Szóval az rendesen 200-nak felel meg vagy itt is kell szorozni ami 300mm akkor?

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  8 місяців тому

      Igen, minden objektív FF méretre van megadva. Tehát egy 200mm-es APSC-s objektív is gyakorlatilag egy FF-es 300mm-es objektívnek felel meg, mert meg kell szorozni ugyanúgy kb 1.5x.

    • @laszlokelemen2441
      @laszlokelemen2441 8 місяців тому

      @@csaszarszabolcs98 Igazán köszönöm

  • @patriciatar6270
    @patriciatar6270 3 роки тому +1

    Végre! Suli elkezdése miatt most szeretném megvásárolni életem első gépét. Mérhetetlen sok órát, napot feccöltem a vlogokba...ez a videó segített a legjobban. Köszi, így tovább :)

  • @gyozototh1548
    @gyozototh1548 5 років тому +3

    Köszönöm, csak egy korrekció: egy 18 mm-es APS-C objektiv az nem 24mm-es Full Frame-snek felel meg, hanem gyártótól függően 1,5 1,6 szoros szorzóval számolva, 27mm vagy 29mm-nek. hasonlóan a 300mm-es Full frame-s objektiv egy APS-C kamerára szerelve, az általad emlitett 1,6-szoros szorzóval nem 450mm hanem 480mm-es tele fókuszt jelent. (A videóban a 6:00 és 7:30 közöttiekre reagálva.
    Amit még javasolnék, mert sokaknak jó lenne.
    Egyre többen fotóznak smartphone-nal. Ezeknek egyre jobbak a szenzoraik és több fix objektives összeállitásban már egész versenyképes fotókat lehet velük késziteni némi mesterséges inteligencia rásegitéssel. Ezek az objektivek 1,8-2,0 közötti fényerővel rendelkeznek. Nem lenne rossz elmesélni, hogy mi a különbség eközött a fényerő és egy profi full frames objektiv ugyanakkora fényerő száma között.

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  5 років тому

      Igen, igen ezért említettem, hogy Canonnál 1,6 a szorzó! :) Okés, jó ötlet köszi a tippet! :)

    • @denes-lehelszabo9697
      @denes-lehelszabo9697 5 років тому

      Igényes videó, igényes kommentelők. Örülök, hogy fel dobta a UA-cam. 😀

  • @FearFmRadio
    @FearFmRadio 4 роки тому +1

    APS-C objektivet is fel lehet rakni FullFrame-es vázra . söt tökéletesen lehet is használni. Viszont ehez Be kell kapcsolni az APS-C mod-ot
    Sony Vázak ezt támogatják :)

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  4 роки тому

      Igen, de akkor nem használod ki az egész szenzort. De persze rengeteg milcnél már megvan ez az opció.

  • @MarkCserteg
    @MarkCserteg Рік тому +1

    Jók a videóid❤

  • @bernadettbakos2700
    @bernadettbakos2700 3 роки тому +1

    Menő😎😎

  • @martaprosszer2040
    @martaprosszer2040 3 роки тому

    Hello Kezdo hobby "fotos" vagyok... Keresgeltem youtubon milyen objektivet vegyek portre fotozashoz, kozbe bedobta ezt a videot is. Az eddigi videok alapjan nagyjabol a 85mm es objektivet ajanlottak, hogy kb az adja vissza legtermeszetesebben a portre fotot... szoval en most az apsc gepemre nezzek egy fix 50mm 1.8 as objektivet ami a szorzoval kb 80mm re jonne ki, vagy inkabb vegyek egy zoom objektivet? Amivel tobbet tudok jatszani de kevesebb fenyt tud be engedni. Koszi a valaszokat.

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  3 роки тому

      Szia! Igen, az tökéletes! APS-C-re egy 50mm-es az szerintem szuper választás portrézáshoz! :)

  • @casuel8
    @casuel8 3 роки тому

    Szia! A látottak alapján sem tudom eldönteni, hogy Nikon Z6II vagy Fuji XT4-et vegyek. Ma megyek megvenni a gépet, egyelőre úgy néz ki, hogy a Nikon lesz. Örülnék ha erre még vásárlás előtt valamit reagálnál itt. :) Vélemény?

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  3 роки тому

      Szia! Szerintem egyik geppel se nagyon tudsz mellefogni igazan. A fuji xt4 szerintem egy jobb hibrid gep, viszont ha a foto szamit igazan, akkor a nikon z6ii-t ajanlom! :)

  • @pozsgaipeti
    @pozsgaipeti Рік тому

    Klassz volt , érthető, köszönöm!

  • @b-k.viko014
    @b-k.viko014 3 роки тому

    Szia! Nagyon jól illusztráltad és elmagyaráztad a különbséget! Iskolában nem tudták ilyen jól átadni :D Már többször megosztottam a csatornádat a fotóstanonctársaim között! Csak így tovább!

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  3 роки тому

      Szia! Ennek nagyon örülök, nagyon köszi, sokat jelent!! ☺️

  •  Рік тому

    Hű, ez egy értelmes videó lett! Köszi!

  • @szabolcsipetercinematic
    @szabolcsipetercinematic 3 роки тому

    Köszönöm szépen!

  • @egri-robert
    @egri-robert 3 роки тому

    Ez jó volt

  • @laszlodaviddobos419
    @laszlodaviddobos419 5 років тому

    Szia! Jó videó, csak így tovább! Nem fikázásnak szánom, de az elméleti alapokon lenne még mit csiszolni, vagy azok elmagyarázásán. 3:00-nálazt mondod, h nagyobb szenzornál kisebb lesz a mélységélesség. Valójában a mélységélesség (és ezzel a háttérelmosás) 3 dologtól függ: 1. Milyen a gyújtótáv, 2. milyen közel vagy a tárgyhoz ami a fókuszban van, 3. mekkorára nyitod a blendét. Annál kisebb a mélységélesség (azaz annál elmosódottabb a háttér), minél nagyobb a gyújtótáv, minél közelebb vagy a tárgyhoz és minél nagyobbra van nyitva a blende. Ha ugyanazt a képet akarod lefotózni (ugyanazt a látványt akarod elérni) egy fullframe és egy apsc-s géppel és pl. 85mm-es objektívet használsz mindkettőre, mivel az apsc szenzorod kisebb ezért az a képnek egy kisebb szeletét fogja mutatni, tehát hátrébb kell állnod ugyanahoz a látvány eléréséhez, ami viszont növeli a mélységélességet mivel távolabb vagy a tárgytól. Ha ugyanabból a távolságból akarsz fotózni mind a két géppel (fulframe és apsc) akkor az apsc-s gépre olyan obit kell tenned ami a kisebb szenzorra rajzolja ki ugyanazt a kört, tehát ha a FF-re 85mm-es obit teszel az apsc-sre az 1,5X cropfactor miatt 56mm-est kell tenned. Viszont az 56mm gyutáv -mivel kisebb-, nem ad olyan háttérelmosást (nagyobb lesz a mélységélesség) mint a 85mm. Tehát valójában nem a szenzorméret adja a jobb háttérelmosást. Ha ugyanazt a látványt akarod elérni az apsc-n mint FF-n pl. az előbbi esetben. A FF-en használsz 85mm-es obit 1,8-as blendével, akkor az apsc-s gépen használj 56mm-es obit 1,2-es blendével és ugyanazt a képet fogod kapni. Bár gondolom a gyakorlati megvalósítással tisztában voltál csak a videóban ez félreérthetően jött át, mintha a szenzor tehetne a kisebb vagy éppen nagyobb mélységélességről.

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  5 років тому

      Köszi! :) Alapvetően most a szenzormérettel kapcsolatos hatásokat akartam érzékeltetni! Persze, ez mind igaz amit mondasz, de pont ezért mondtam, hogy ugyanazon rekesz használatánál a nagyobb szenzoron az a rekesz kisebb mélységélességet fog eredményezni! Természetes a gyújtótávolság ekvivalens hosszát állítva (ahogy a videóban látod a mintaképnél 3:17 -nél)! :)

    • @laszlodaviddobos419
      @laszlodaviddobos419 5 років тому +2

      @@csaszarszabolcs98 Szia! Köszi a választ. Én értem, hogy érted gyakorlatban :) Azért írtam, hogy csiszolni kellenne az alapokon és a szóhasználaton, mert pl. a mostani válaszodban is azt írod, hogy "ugyanazon rekesz használatánál a nagyobb szenzoron az a rekesz kisebb mélységélességet fog eredményezni!". Ez félreérthető. A nézőid esetleg azt hihetik, hogy a szenzormérettől függ a mélységélesség, holott valójában arról van szó, hogy a 3:17 -es mintaképnél kisebb gyújtótávot használtál az apsc-s gépen, hogy ugyanazt a képkivágást kapd és a kisebb gyutáv miatt nem mosódott el annyira a háttér. Ha nem csak annyit írsz a kép mellé, hogy apsc F1.8 illetve fullframe f1.8. Hanem a gyutávokat is odaírod (pl: apsc 35mm f:1,8; fullframe 50mm f:1,8) akkor talán jobban ájön az embereknek a valódi összefüggés.

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  5 років тому +4

      @@laszlodaviddobos419 Jaaa, most már értem miről beszélsz! :D Igen, valóban jobban elmagyarázhattam volna, illetve, a gyújtótávot legalább odaírhattam volna :) Vagy legalább egy említést tehettem volna, hogy indirekt módon befolyásolja a szenzorméret a mélységélességet. Köszi az észrevételt! :)

  • @csikidani4940
    @csikidani4940 4 роки тому

    Szabolcs, akkor pl Sonynal ha veszek egy sima full frame objektívet ami E mount akkor tudom használni aps-c vázon?

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  4 роки тому

      Igen, csak ugye a gyújtótávolságot be kell szorozni 1.6-tal a kisebb szenzor miatt

    • @csikidani4940
      @csikidani4940 4 роки тому

      @@csaszarszabolcs98 és ha rendes aps C objektívet veszek, ami aps-c re van optimalizálva akkor kell szorozzam 1,6-al vagy ami 16mm az 16mm?

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  4 роки тому

      @@csikidani4940 igen, akkor is meg kell szoroznod. Akkor nem kell csak, ha full framen használod az adott objektívet

  • @barnabaskapui7169
    @barnabaskapui7169 5 років тому

    Helo, megéri egy Canon EOS M100 egy kezdő fotósnak?

  • @gyulakiss420
    @gyulakiss420 5 років тому

    Az apsc szenzoros gépre készített obit is fel kell szorozni?

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  5 років тому

      Igen, azt is! :)

    • @attilabauer2999
      @attilabauer2999 4 роки тому +1

      Igen, leg több esetben a szorzó 1,5x például : Sony, Nikon, Fujifilm viszont Canon esetén 1,6x míg 4/3 szenzoros gépek mint a Panasonic, Olympus a szorzó 2x tehát egy ilyen gép esetén 35-100 mm f2,8 objektív olyan mint egy Full frame gépen 70-200 mm f2,8 objektív viszont ezek az objektívek jóval kisebb objektívek mint egy DSLR géphez való, remélem tudtam segíteni

    • @goldenton
      @goldenton 2 роки тому

      Nem kell szorozni semmit. 50 mm gyújtótávolság FF-en 50mm marad APS-C-n is, csak azért, mert "crop"-olod a képet... Keress rá fizika könyvekben a gyújtótáv fogalmára. De ezt úgy is lehetne szemléltetni, hogy: FF gépen lősz egy képet a modelled arcáról mondjuk 85 mm-es objektívvel. Aztán fogod az APS-c gépedet 50 mm-es objektívvel, és lősz egy hasonló képet. Mikor összehasonlítod a két képet, látni fogod, hogy a modell fejgeometriája különbözni fog a két képen, hiába szorozgatsz. Vagy ha megnézed a hátteret, a "hosszabb" objektív "közelebb" hozza, ezáltal jobban kiemeli a modellt a háttérből. Ez a gyújtótávolság miatt van.
      ua-cam.com/video/k1iO7nkqe0U/v-deo.html&ab_channel=BudaiPetur

  • @horvathbalint1220
    @horvathbalint1220 3 роки тому

    Szia milyen falut ajánlanál ??? Szerinted egy olcsóbb régebbi vaku mint a hanimex tz2500 szerinted milyen???

    • @csaszarszabolcs98
      @csaszarszabolcs98  3 роки тому

      Nem ismerem azt a vakut. Szerinem a Godox TT685-ös egy nagyon jó kis vaku (én is azt használom)

    • @horvathbalint1220
      @horvathbalint1220 3 роки тому

      @@csaszarszabolcs98 apukám úgy kapta azért kérdeztem