Ciekawy materiał, który pozwolił na usystematyzowanie wiedzy w tej materii. Bardzo miło posłuchać,choć tym razem pewnie coś mnie przegapiłem, bo słuchałem prowadząc.
Wojska Rakietowe to już Chińczycy używali w okolicach 1000 roku naszej ery, pierwsza spisana receptura prochu, która przetrwała do dziś pochodzi z 1044 roku. Najstarsze zachowane działo pochodzi 1227 roku. W 1287 roku wojska Ti Ling walczące z Mongołami użyły na masową skalę rakiet i dział :) :) :) do tego używali ręcznych "bomb" de facto granatów :) :) Więc rakiety towarzyszą nam na polach bitew od BARDZO dawna :) :)
Bardzo ciekawe i niemiło znajome bo to "ciśnienie" wywoływane przez niemiecką artylerię rakietową nasuwa skojarzenia z działaniem dzisiejszej broni termobarycznej
Tym podcastem uświadomiliście mnie jak duża role odgrywały rakiety w 2 wojnie swiatowej zawsze myślałem ze to były tylko jakies ciekawostki na polu bitwy które byly bardzo rzadko uzywane
Niemcy do swoich myśliwców montowali rakiety o kalibrze 21cm albo R4/M „Orkan” w nowszym odrzutowcu Messerschmitt Me 262, a pierwsze użycie rakiet powietrze-powietrze to już podczas I wojny światowej w postaci francuskich rakiet le Prieur, przeznaczonych głównie do zwalczania sterowców.
Ponoc w którymś z powstań kozackich w XVIII wieku armia koronna ostrzelała tabor kozacki racami(rakietami) a uzywanie rakiet było rozważane przez teoretyków wojskowych. Pisał o tym bodaj historyk husarii Radosław Sikora
W Company of Heroes moją ulubioną artylerią były Nebelwerfery, w ogóle cała Panzerwaffe bo brytole i amerykańce mieli tak bez polotu sprzętu że szkoda gadać
W men of war nebelwerfery to najsłabsza artyleria rakietowa, katiusza sieje piękne zniszczenie ale to brytyjska Land Matress jest najlepsza, tylko mało mobilna i łatwo ją stracić gdy po ataku wrogom zostanie jakieś działo.
@@arekszajner7541 Amerykańska wersja wyrzutni rakietowej była jednorazowa zrobiona ze sklejki i po wystrzeleniu wszystkich pocisków wyrzucana to bliżej temu było do tych niemieckich kratownic co się podpierało, odpalało i uciekało.
Rzuca się w oczy ilość kalibrów tej niemieckiej artylerii rakietowej, nie prościej jest trzymać się dwóch kalibrów jeden lżejszy, drugi cięższy ? Zabawne dziś w Polsce jesteśmy u progu rewolucji jeżeli chodzi o artylerię rakietową. W tej chwili na poziomie dywizji mamy 7 dywizjonów (7x24), umowa wykonawcza z Koreą Południową to 12 dywizjonów artylerii rakietowej i jeden dywizjon HIMARS w trakcie dostawy (13x18). Zobaczymy co będzie z 486 HIMARS-ÓW, jeżeli będzie kontrakt, polska artyleria całkowicie zmieni swoje struktury. Do pułków/brygad artylerii na szczeblu dywizji, mają dojść samodzielne brygady artylerii rakietowej, choć ja wolałbym też dywizjony artylerii rakietowej na szczeblu brygady podobnie jak jest w brygadach ukraińskich i rosyjskich.
Sam Himars posiada dwa rodzaje pocisków zwykłe rakiety 227mm o zasięgu do 80 km oraz pocisk balistyczny do 300km, a K239 Chunmoo posiada zdolność strzelania aż trzema kalibrami rakiet 130mm, 239mm oraz 600mm te ostatnie z zasięgiem max 120km więc to nie jest pocisk balistyczny tylko zwykła kierowana rakieta z większą głowicą. Do tego posiadamy własne WR-40 Langusta z dwoma rodzajami pocisków 122mm o zasięgu do 20km i do 40 km zwaną Feniks-Z oraz wersję cargo z głowicą kasetową kumulacyjno-odłamkową Hesyt zasięg 32km. Także robimy ten sam błąd no niemcy podczas 2 WŚ tyle że oni posiadali zdolności produkcyjne swoich rakiet, a my z tego wszystkiego posiadamy linię produkcyjną tylko rakiety Feniks-Z.
@@okoproroka1561 Pozwoli, każdy z WP zdaje sobie sprawę że tylko transfer technologii jeżeli chodzi o amunicję pozwoli na normalną eksploatację tych wyrzutni w Polsce. Oczywiście te 216 wyrzutni kupujemy z takim pakietem startowym, ale to kropla w morzu potrzeb. Ciekawa jest kwestia amunicji polskiej 122mmFeniks-Z/koreańskiej 130mm, jest pomysł by zbudować kontenery z naszymi pociskami 122mm, to logiczne bo nie kupujemy pocisków 130mm, te same pociski 122mm będą używane zarówno przez Langusty jak i przez K-239. Pociski to jedna rzecz, jeżeli ten projekt się uda takie kontenery powinny pasować do Langust te ręczne ładowanie pocisków to nie jest procedura z XXI wieku. Acha tych Langust na dziś jest tylko 75 wyrzutni ( w 3 dywizjonach) reszta to stare Grady i dywizjon RM-70. No i jest jeszcze doktryna?
@@niaczelnikmordoru i co ? Czego nie słyszałem? Nie kupiliśmy jeszcze 486 wyrzutni HIMARS na to jest w tej chwili LoR czyli takie zapytanie poszło do USA. Masz oczywiście rację że do normalnej eksploatacji artylerii rakietowej potrzebujemy transferu technologii jeżeli chodzi o amunicję. To co pisałem odnosiło się do już podpisanych umów, oczywiście razem z wyrzutniami kupiliśmy taki pakiet startowy rakiet, ale to kropla w skali potrzeb.
@@niaczelnikmordoru Sugerujesz że Himars wystrzeli 3000 pocisków na raz (biorąc ogół)? Nie, to tak nie działa o ile dobrze zrozumiałem wypowiedź. W polu zazwyczaj działa 30% jednostki. Jest to spowodowane potrzebą wymiany załóg i potencjalnych prac konserwacyjnych nad sprzętem. Tyczy się to niemal każdej formacji. Inną sprawą jest to że Himars jest bronią nomen omen precyzyjną. Służy do ostrzału konkretnych celów w konkretnym miejscu. A celność z użyciem nowoczesnych systemów naprowadzania, zachodnich systemów, jest liczona w metrach. Nikt zdrowo myślący nie wystrzeli 3000 rakiet jednego dnia. Ba! Nie będziesz miał tylu celów. Takimi Himarsami niszczy się logistykę a nie oddziały na froncie. Do ostrzału o którym mówisz służą chociażby Langusty. Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet niekierowanych, których celem jest osiągnięcie przewagi ogniowej na danym odcinku frontu i niszczenie/unieszkodliwienie zgrupowań sił przeciwnika
@@JanKowalski-he3gh Powodzenia z transferem technologii od Lockheed Martin'a oni są znani z tego że wszystko jest płatne i nic za darmo nawet wsparcie techniczne, update softu, a jeszcze technologia rakietowa w Usa ma status przemysłu strategicznego i na przykład zakazana jest tam praca obcokrajowców, imigrantów, nieobywateli USA oraz know how ma klauzulę tajności.
Powiadasz Grzesiu "niedbałość języka Polskiego" ? Nasz język jest niedbały ? Czyli ten "Polski" z dużej litery ? :))) Wracaj Grzesiu do czwartej klasy i nie wracaj póki nie będziesz w stanie sklecić trzech słów bez dwóch byków
16:42 drobna uwaga - głowica bojowa po cisku 28 cm Wk. Spr. nie mieściła 61 kg trotylu, to była jej masa całkowita, trotylu było ok. 50 kg.
Niesamowite tempo z nowymi tematami!. Fajnie się słucha... 😮
Ciekawy materiał, który pozwolił na usystematyzowanie wiedzy w tej materii. Bardzo miło posłuchać,choć tym razem pewnie coś mnie przegapiłem, bo słuchałem prowadząc.
Bardzo interesujący odcinek, jak zwykle merytoryczny. Dziękuję i pozdrawiam.
Dziękuję za ten odcinek. Trochę o tym słyszałem, ale z wielką przyjemnością dowiem się więcej...😊
@@ABC-uf9gk I jeszcze mieć czas na to...
Dziękuję za kolejny wspaniały odcinek. Nieustający podzi za wiedzę a tym bardziej za przekaz. Pozdrawiam. Wierny Fan.
Znakomity, ciekawy materiał. Dziękuję i pozdrawiam 😊
Wojska Rakietowe to już Chińczycy używali w okolicach 1000 roku naszej ery, pierwsza spisana receptura prochu, która przetrwała do dziś pochodzi z 1044 roku. Najstarsze zachowane działo pochodzi 1227 roku.
W 1287 roku wojska Ti Ling walczące z Mongołami użyły na masową skalę rakiet i dział :) :) :) do tego używali ręcznych "bomb" de facto granatów :) :)
Więc rakiety towarzyszą nam na polach bitew od BARDZO dawna :) :)
Świetny Podcast 👍💪👍
Bardzo ciekawy podcast, dowiedziałem się wiele interesujących rzeczy.
No i poszło...👍😜 Dzięki ,pozdro!!!
Można liczyć na rozmowę o historii działa kolejowego Schwerer Gustav ?
Ciekawy Filmik Polecam 🎉🎉🎉
Jak zwykle świetny materiał!
Fajnie się słuchało
Nie tylko były ciągnięte. Wurfrahmen 40 były montowane na jeśli się nie nie mylę SDKFZ 251/2 auf D.
Świetny materiał👍
Fantastyczny materiał ❤
Aaale kozak, pozdro ekipa
Wojska zadymiarzy xd
Brawlsatrs
Dobry😂
Gwiazdojeby
Świetny materiał. Nie miałem pojęcia, że znaczenie broni rakietowej było aż tak duże.
Częste odcinki super
Dziękuję za świetny materiał❤
🎉dobre 0:36 0:40 😊
Bardzo ciekawe i niemiło znajome bo to "ciśnienie" wywoływane przez niemiecką artylerię rakietową nasuwa skojarzenia z działaniem dzisiejszej broni termobarycznej
Bo też Niemcy używali broni termobarycznej. Zwłaszcza w Powstaniu Warszawskim.
Tym podcastem uświadomiliście mnie jak duża role odgrywały rakiety w 2 wojnie swiatowej zawsze myślałem ze to były tylko jakies ciekawostki na polu bitwy które byly bardzo rzadko uzywane
Zobacz odcinek o najnowocześniejszej bitwie 2WŚ.
Niemcy do swoich myśliwców montowali rakiety o kalibrze 21cm albo R4/M „Orkan” w nowszym odrzutowcu Messerschmitt Me 262, a pierwsze użycie rakiet powietrze-powietrze to już podczas I wojny światowej w postaci francuskich rakiet le Prieur, przeznaczonych głównie do zwalczania sterowców.
Czy zrobicie kiedyś odcinek o Me262?😅
Dzień dobry wszystkim, dziś jakoś wcześniej z zaskoczenia
Przedwcześnie
Tak lubię 😂
Drobna uwaga: "cofali się do tyłu", czyli po prostu cofali się. Nie można cofać się do przodu. :-)
W wojsku wszystko jest możliwe.
Wjeżdżasz tyłem w bramę i ktoś "stój, a teraz cofnij" to w którą stronę? :p
@@Theodor-u1y Do tyłu. Nie da się cofać do przodu.
Wypada oddać honor średniowiecznym rakietowym wojskom Chin.😅
Super odcinek
Chętnie posłuchałbym o amerykańskiej artylerii rakietowej
Dzień dobry
Pozdrawiam 😊
👍👍👍
Super materiał! Może coś teraz o pionierach Wehrmachtu?
Bezkonkurencyjny podcast historyczny.
👍👍👍
moze kiedys program o dywizja TOTENKOPF
Dodajcie opcje PODZIEKUJ ,a będę Was wspierał !!!
Wojska mgielne 😃
Jeżeli już, to grupy mgielne a nie wojska.
@@paweszymanski9453 Ja wiem, jak się tłumaczy słowo "truppen", ale mówimy o oddziałach wojskowych. Grupa może być muzyczna, gwiazd albo wysp 😉
@@marcinhetna557 nie tylko, w terminologii wojskowej grupa jest używana no grupa armii, od tego też się wywodzi termin zgrupowanie (wojsk)
@@paweszymanski9453 No ale żadnej grupy armii w siłach Nebeltruppen nie było. Co najwyżej brygada - jeśli dobrze pamiętam.
Witam,a Ja do znudzenia będę pytał kiedy operacja Market Garden i udział polskich spadochroniarzy z 1 SBS
@@Ultimusjac oglądałem
Chcę o Totemkopf
Przez "n", toten...
Magiczne słowo ?
Dziwi mnie jedno : Niemcy tacy pragmatyczni a mnożą kalibry pocisków rakietowych zamiast skupić się na dwóch, może trzech typach .
Niemcy wszystkie typy uzbrojenia rozmnażali do granic możliwości, i to była jedna z wielu przyczyn ich klęski
@@gallanonim1379plus brak surowców.
@@gallanonim1379 czemu? bo mieli sporo zakładów przemysłoych a ich właściciele mieli koneksje i kazdy chciał produkowac i zarabiać
@@bartekkk321321 No i co z tego Mogli produkowac tylko dwa albo trzy kalibry
@@leaowssswan326 nawet powinni. ale krupp był znajomym tego porshe tamtego, i tak sie bawili i robili jakieś dziwactwa
Ludowe wyrzutnie jodłowaly po wystrzale.
👍
Hmmm coś się stało że ścieżką audio?
@@wladekbuz1 na telefonie mi nie działała. Jako jedyna zresztą.
Ciekawe jakie popłoch sialy niemieckie rakiety u ruskich😂
👏
🇩🇪👍
Znowu po nocce ...
👍
Ponoc w którymś z powstań kozackich w XVIII wieku armia koronna ostrzelała tabor kozacki racami(rakietami) a uzywanie rakiet było rozważane przez teoretyków wojskowych. Pisał o tym bodaj historyk husarii Radosław Sikora
Komentarz taktyczny
Dla zasięgów:)
W Company of Heroes moją ulubioną artylerią były Nebelwerfery, w ogóle cała Panzerwaffe bo brytole i amerykańce mieli tak bez polotu sprzętu że szkoda gadać
W men of war nebelwerfery to najsłabsza artyleria rakietowa, katiusza sieje piękne zniszczenie ale to brytyjska Land Matress jest najlepsza, tylko mało mobilna i łatwo ją stracić gdy po ataku wrogom zostanie jakieś działo.
Amerykańcy mieli Calliopy
@@arekszajner7541 Amerykańska wersja wyrzutni rakietowej była jednorazowa zrobiona ze sklejki i po wystrzeleniu wszystkich pocisków wyrzucana to bliżej temu było do tych niemieckich kratownic co się podpierało, odpalało i uciekało.
Komentarz taktyczny celem promocji dobrych, wartościowych treści.
Budziszyn 1945
Stuka zu fuss
Morale niemców zmiażdzyło
Witam wszystkich :)
Przychodzi rekrut do WKU z pacyfką na ramieniu. Porucznik widząc to wykrzykuje: Tego do wojsk rakietowyh dać!
Nie rozumiem.
@@Nabuhodonozor1000 Taki mokry suchar. Artyleria nie widzi celu do którego strzela...
@@Moralez1016 A, to powinieneś napisać, ze do artylerii, bo wojska rakietowe to nie zawsze artyleria. Ale to i tak ani trochę śmieszne.
Czyli cos w stylu TOS 1 heavy flame thrower
Nie, bo TOS 1 to broń termobaryczna, a taka nie była znana podczas 2 wojny światowej.
@@okoproroka1561 no fakt. Dobrze ze niemcy takich nie mieli:)
Czy Państwo są zainteresowani w tłumaczeniu podcastów na język rosyjski?
+
Zpuznilem się Witam PANÓW
1
Rzuca się w oczy ilość kalibrów tej niemieckiej artylerii rakietowej, nie prościej jest trzymać się dwóch kalibrów jeden lżejszy, drugi cięższy ?
Zabawne dziś w Polsce jesteśmy u progu rewolucji jeżeli chodzi o artylerię rakietową.
W tej chwili na poziomie dywizji mamy 7 dywizjonów (7x24), umowa wykonawcza z Koreą Południową to 12 dywizjonów artylerii rakietowej i jeden dywizjon HIMARS w trakcie dostawy (13x18).
Zobaczymy co będzie z 486 HIMARS-ÓW, jeżeli będzie kontrakt, polska artyleria całkowicie zmieni swoje struktury.
Do pułków/brygad artylerii na szczeblu dywizji, mają dojść samodzielne brygady artylerii rakietowej, choć ja wolałbym też dywizjony artylerii rakietowej na szczeblu brygady podobnie jak jest w brygadach ukraińskich i rosyjskich.
Sam Himars posiada dwa rodzaje pocisków zwykłe rakiety 227mm o zasięgu do 80 km oraz pocisk balistyczny do 300km, a K239 Chunmoo posiada zdolność strzelania aż trzema kalibrami rakiet 130mm, 239mm oraz 600mm te ostatnie z zasięgiem max 120km więc to nie jest pocisk balistyczny tylko zwykła kierowana rakieta z większą głowicą. Do tego posiadamy własne WR-40 Langusta z dwoma rodzajami pocisków 122mm o zasięgu do 20km i do 40 km zwaną Feniks-Z oraz wersję cargo z głowicą kasetową kumulacyjno-odłamkową Hesyt zasięg 32km.
Także robimy ten sam błąd no niemcy podczas 2 WŚ tyle że oni posiadali zdolności produkcyjne swoich rakiet, a my z tego wszystkiego posiadamy linię produkcyjną tylko rakiety Feniks-Z.
@@okoproroka1561 Pozwoli, każdy z WP zdaje sobie sprawę że tylko transfer technologii jeżeli chodzi o amunicję pozwoli na normalną eksploatację tych wyrzutni w Polsce.
Oczywiście te 216 wyrzutni kupujemy z takim pakietem startowym, ale to kropla w morzu potrzeb.
Ciekawa jest kwestia amunicji polskiej 122mmFeniks-Z/koreańskiej 130mm, jest pomysł by zbudować kontenery z naszymi pociskami 122mm, to logiczne bo nie kupujemy pocisków 130mm, te same pociski 122mm będą używane zarówno przez Langusty jak i przez K-239.
Pociski to jedna rzecz, jeżeli ten projekt się uda takie kontenery powinny pasować do Langust te ręczne ładowanie pocisków to nie jest procedura z XXI wieku.
Acha tych Langust na dziś jest tylko 75 wyrzutni ( w 3 dywizjonach) reszta to stare Grady i dywizjon RM-70.
No i jest jeszcze doktryna?
@@niaczelnikmordoru i co ? Czego nie słyszałem?
Nie kupiliśmy jeszcze 486 wyrzutni HIMARS na to jest w tej chwili LoR czyli takie zapytanie poszło do USA.
Masz oczywiście rację że do normalnej eksploatacji artylerii rakietowej potrzebujemy transferu technologii jeżeli chodzi o amunicję.
To co pisałem odnosiło się do już podpisanych umów, oczywiście razem z wyrzutniami kupiliśmy taki pakiet startowy rakiet, ale to kropla w skali potrzeb.
@@niaczelnikmordoru Sugerujesz że Himars wystrzeli 3000 pocisków na raz (biorąc ogół)?
Nie, to tak nie działa o ile dobrze zrozumiałem wypowiedź. W polu zazwyczaj działa 30% jednostki. Jest to spowodowane potrzebą wymiany załóg i potencjalnych prac konserwacyjnych nad sprzętem. Tyczy się to niemal każdej formacji.
Inną sprawą jest to że Himars jest bronią nomen omen precyzyjną. Służy do ostrzału konkretnych celów w konkretnym miejscu. A celność z użyciem nowoczesnych systemów naprowadzania, zachodnich systemów, jest liczona w metrach.
Nikt zdrowo myślący nie wystrzeli 3000 rakiet jednego dnia. Ba! Nie będziesz miał tylu celów. Takimi Himarsami niszczy się logistykę a nie oddziały na froncie.
Do ostrzału o którym mówisz służą chociażby Langusty. Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet niekierowanych, których celem jest osiągnięcie przewagi ogniowej na danym odcinku frontu i niszczenie/unieszkodliwienie zgrupowań sił przeciwnika
@@JanKowalski-he3gh Powodzenia z transferem technologii od Lockheed Martin'a oni są znani z tego że wszystko jest płatne i nic za darmo nawet wsparcie techniczne, update softu, a jeszcze technologia rakietowa w Usa ma status przemysłu strategicznego i na przykład zakazana jest tam praca obcokrajowców, imigrantów, nieobywateli USA oraz know how ma klauzulę tajności.
Pierwszy
Nic tak nieciesz gdy katiusza leci..
I znowu.... cofał się do tyłu. Wciąż lekceważenie i niedbałość jezyka Polskiego i słuchaczy.
Ktoś zmusza do słuchania tego?
I przyszedł Pan Polak z kijem w dupie
Cofałeś się kiedyś do przodu??😮
Tak, jest błąd zgadza się, a teraz s*erdalaj
Powiadasz Grzesiu "niedbałość języka Polskiego" ? Nasz język jest niedbały ? Czyli ten "Polski" z dużej litery ? :)))
Wracaj Grzesiu do czwartej klasy i nie wracaj póki nie będziesz w stanie sklecić trzech słów bez dwóch byków
👍
👍