Hiánypótló film, gratulálok! Bravo! A filmben is elhangzik, de aláhúzandó, hogy CSAK a csatornák és a kiszáradt, lecsapolt medrek feltöltése hatalmas víztestet jelentene, amivel egy m2 szántóföldről sem kellene lemondani senkinek. Már az óriási előrelépés lenne!!!!
A duzzasztók szerepét azért célszerű volna átgondolni. Igazából a film anyagának 90%-val egyetértek. Személy szerint azonban az a véleményem, hogy szükség lesz az alföldek belsejében kialakított nagy víztározókra és egy , a vízvisszatartást szolgáló csatornarendszerre. A temőföldek kb. 20 százalékát vissza kell adni a természetnek és cserébe a maradék 80 kétszer annyit teremhetne. Víz nélkül nincs élet. A városainkban sem...Ne várjuk meg az 50 fokos hőmérsékleti csúcsot a Kárpát Sivatagban!
Annyi változott, hogy több ember tett felismerést. Majd most az "árvizes" időszak elvonja a figyelmet a víz hiányról köszönhetően a média által beállított riogatásnak. De igazából rajtunk áll vagy bukik a dolog. Mit ember keze nem tud megteremteni azt a jóisten, a természet igyekszik pótolni. Kellő kitartás, összetartással bármit el tudunk érni. Mi is gazdálkodunk és a gazdaságunkat igyekszek abba az irányba terelni, hogy minden lehetőséget megragadjunk a változásért a "kísérletezgetésért".
Kedves MTVSZ, nagyon jó video és nagyon aktuális téma, így egy évvel a feltöltés után, egy ilyen forró és száraz nyár után különösen. Tudnátok esetleg tanácsot adni azzal kapcsolatban, hogy a helyi politikusokat milyen módon lehetne rávenni a hazai vízgazdálkodás újragondolására? Sajnos az világosan látszik, hogy a kormányzat körein belül ez a kérdés (sem) élvez prioritást. El lehetne kezdeni az Alföld vízháztartásának rendbetételét kicsiben? Konkrét példát szeretnék felhozni: családunknak van egy kiskertje Szeged mellett, Öreghegy Dűlőn. Sokat sétálunk a környező réteken, erdőkben és legalább három olyan területről tudok, amin világosan látszik, hogy alkalmas lenne természetes vízvisszatartó szerepre. (Egy 19. századi, folyami szabályozás előtti vízrajzi térképen tó rendszer szerepel itt.) E területeket 1-1,5 méteres partfal veszi körül, szikes-agyagos a talaja és mélyebben vannak, mint a környező szántóföldek, erdők. Ráadásul U alakban kerüli e területeket a Dorozsma-Majsai-főcsatorna, tehát a tavaszi esőzések során keletkező többletvíz bevezetése sem lenne túl nehéz. E három területet mezőgazdasági termelésre nem használják, viszont a környező szántók talajvíz ellátását nagyban javíthatnák. Számomra kézenfekvőnek tűnik tehát a megoldás, fokokat kellene nyitni e főcsatornán és az áradások idején ilyen területekre kiengedni a vizet. Ezen mindenki nyerne: jobb mikroklíma, felszíni- és talajvízháztartás, flóra és fauna, mezőgazdaság. Mire lenne szükség, hogy egy ilyen elképzelés meg tudjon valósulni? Tudnátok ebben segíteni?
Igen , el lehet kezdeni kicsiben . Ajánlom a " Patakgörbítők egyesületének " munkásságát tanulmányozni , esetleg a kapcsolatot felvenni velük . Nagyban is érdemes lenne gondolkodni , de a " mindenkori " kormányzat tojik rá , hogy itt egy sivatag lesz . A külföldi folyami hajós társaságok ( hazai lényegében nincs ) előnyt élveznek a döntéshozatal folyamán . Pedig a folyók eredeti nyomvonalának visszaállítása ( ha csak részben is ) nagyjából helyrehozná a mezőgazdaság jelenlegi gondjainak nagy részét . Csak hozzávetőlegesen nagyságrenddel több vizet tud a termőföld vízből elraktározni , ha az eredeti hosszan tartó árvizes időszakot újra létre lehetne hozni ... valahogy . Sajnos itt lép be a képbe az a mondás , hogy " hajózni muszáj " .
Nagyon jó film , de !!! Sajnálatos módon az ország vízrajzi térképét nézve a szakértők is úgy fogalmaznak , hogy ( 2.50 től ) " mocsár " . Egy túrót ! " Régen ( folyamszabályozások előtti időkben alig volt mocsár az országban , legalább is a területéhez képest ) Időszakosan " víz borította területet volt ! El lehet olvasni a térképen található jelmagyarázatot : Időszakosan víz borította terület , vagy ( ! ) mocsár . Áradáskor kiléptek a folyók a mederből , majd visszatértek a helyükre , közben a termőföldek feltöltődtek az éltető vízzel , amit a régi emberek csak kihasználtak , felhasználtak , ééés boldogan gazdálkodtak . Na ezen a gondolkodásmódon kéne először változtatni , még a " szakértőknek " is először ! Amúgy tényleg jó a film , még több ilyen műsor jó lenne .
ha ennyivel el lehetne intézni :) itt érdekek vannak, kapzsiság...valakiknek elég a mostani kis jólétük a milliókban fürödve. A milliók" kint meg érzik hogy baj van.... Bár felül a gálya s alul a víznek árja, azért a Víz az Úr ! össze-fogás
Sajnos vannak olyan urak kik azt gondoljak hogy a több ezer milliard ft unios penz inkabb jobb helyen volna az ő sajat gyarapodasukat segito vallalkozasokban
Lehet, hogy nem figyeltem jól, de nekem a film végéig sem vált világossá, hogy a szánoföld alapú élemiszertermelésnek pontosan mi lenne az ökológiailag vállalható alterntivája?
Én mint gazdálkodó nagyon támogatom az elképzelést, csak remélem itt figyelembe veszik és különbséget tesznek az 5 millió forintos termőföld és a homok között és nem azokat a földeket akarják eláeasztani, ahol élelmiszert lehet előállítani. Sajnos az autópályák és a gyárak is mindig a mi legjöbb földjeinre épülnek és nem a haszontalan földekre. Legbagyobb potenciál a legelők elárasztásában van szerintem, mert ott ez nem okoz problémát, hanen kedvező hatással van.
Ez a kormány szándékosan erőltet minket az ellehetetlenülés irányába. Nem csak ebben a témában hagyják figyelmen kivül az itt élők érdekeit. Ha válóban nekünk dolgoznának a viz visszatartást IS régen megoldhatták volna sok más problémával együtt.
Igen ez a megoldás. A régi medrek feltérképezése és víz visszatartásra való felhasználása. Csak az a baj hogy a mindenkori elit IQ-ja vízlépcsőre és a duna medrének kibetonozására futja..Magyarország mindig is egy főként nagyállat tartó ország volt..nem ok nélkül. A nagyüzemi gabona bányászat a probléma.
Nagyon szomorú vagyok a környezetünket érintő folyamatok láttán. Az elmúlt 20-25 év alatt elképesztő mértékű negatív irányú változás történt. Kisiskolás koromban a nádasban, mocsárban térdig, derékig gázoltunk a vízben. Ha leböktünk egy ásót valahová, mindjárt volt a kutyának itatója, olyan magas volt a talajvíz szint. A pincékben csónakázni lehetett. Eladtuk a vizeinket a kokakólának, a pepszinek. Jöttek a nagy területen termesztett, gyorsan növő és nagy vízigényű fafajták, amik szintén kimerítették a felszín-közeli vizeket. Napjainkban látom, ahogy teljes ökológiai pusztulásba lépett át ez a folyamat. Látom a kócsagokat és azon gondolkodom, vajon még mennyi idejük lehet. Látom a kiszáradt kis tavakat és azon gondolkodom, ha egyszer lesz is benne újra tartósan víz, mikor áll vissza az az ökoszisztéma, ami egykoron ott megtalálható volt. 15-20 évvel ezelőtt nem arról álmodtunk, hogy egy ilyen világot teremtünk magunknak 30-as éveink közepére. Látom ami történik és nem tudom mit tehetnék, hogy visszafordítsam.
Ezt a feladatot ez az országromboló banda soha nem fogja megoldani. Ha kicsikét is próbáltak volna tenni valamit eddigi tevékenységük nem igazolta, pedig a számtalan lehetőség lett volna hogy meggyőzzenek. Tétlenül nézi az agrárium a terméskiesést.
@@wincent969 maguktól nem mennek ezek el. Én meg 68 évesen nem tudok forradalmat csinálni, legfeljebb sütök egy tortát, azoknak, akik ki mennek és forradalmat csinálnak.
Beszéltek itt a felszíni vizekről mikor a legfontosabb a gravitáció ami miatt az alattunk lévő folyók amíből a rengeteg ásványvízet készítő üzem és minden más ami a mélyből hozza fel a vizet használ, túl sokat hoznak a felszínre, ami azt eredményezi, hogy túl sok a hely amit a természet először újra feltölt. Amikor újra tele lesznek a barlangok lent akkor szépen lassan fölfelé is töltődik majd a talajvíz réteg és nem lesz szárazság a növényeknek mert a gyökereknek nem kell túl mélyre ásniuk. És a folyók se fognak ennyire leapadni. Szerintem paraszti ésszel ez a nagyobb probléma. Tiltsák be az ásványvíz gyárakat akik lopják a vizünket hogy eladják azt ami a nemzeté és nem érdekli őket hogy mi lesz később. Fent nem lesz víz és ők fogják akkor is eladni nekünk annyiért amennyit ők gondolnak 🤮🤮🤮
Az akadályt a víz megtartására az gátolja hogy azok a területek amik alkalmasak lennének rá mert mélyebben vannak, nos, már azok is az új földesurak birtokai akik erősen kötődnek a regnáló kormányhoz így eredményesen lobbiznak ellene. A döntéshozók és köreik ellenérdekeltek az elárasztásos vízmegtartásban.
EU-s vezető, pontosabban német "zöld", azt mondta hogy le kell állitani az atomerőmüveket és a lignibányákat kell újranyitni, azaz a barnaszenet előnybe részesiteni. Úgy fogalmazott hogy a " barna szén zöld"!!!
@@puding140Nézd már meg a német híreket! Miért nem tájékozódsz a valóságról? Már Merkel idejében történt az atomerőművek bezárásáról a törvény meghozatala. Sajnos nemcsak bezárták, hanem meg is kellett rongálni, hogy még véletlenül se lehessen őket újra használatba venni! Jelenleg nincs elég villamosenergia, ezért sorra húznak el a cégek a tengeren túlra és Kínába. A gázvezeték felrobbantása után meg kénytelenek voltak újra nyitni a lignitbányákat. Még Sumi szülőfaluját is ledózerolták. Erről sem hallottál? A baj az erőszakos zöldítésben rejlik. Nem gondoltak rá, hogy az elektromos autók feltöltéséhez áram is kell. Az egyenletes áramellátás biztosítására vannak a gázerőművek, amik azonnal (gyorsan) beindíthatók, amikor pl lemegy a nap, vagy a szélerőművek éppen nem termelnek. Az atomerőművek pedig a folyamatos zsinóráramot biztosítják. Hát ezért jutott csődbe atom és gáz híján a német energiagazdaság. Mindez nem történt volna meg, ha a nekik nem tetsző energiákat szép fokozatosan vezetik ki a rendszerből, és nem ilyen hirtelen.
@@puding140 - Néhány EU-s zöld és a német kancellár azaz Scholtz is mondta, keress rá! Ezek semmit sem változtak Dolfibácsi óta... újra Sztálingrádnál vannak.
Van abban valami bizarr, hogy az EU helyreállítási alapjától várjuk a megoldást, miközben a jelenlegi mezőgazdasági termelési viszonyokat pont az EU gazdasági érdekei hozták létre ill. konzerválták azokat. Az EU jelenlegi "zöld" agrárpolitikája tökéletesen demagóg, sok esetben köszönőviszonyban sincs a fenntarthatósággal. De érzékenyíteni lehet vele, propagandaként felhasználni kicsinyes politikai célokra tökéletes. Ahogy a videó is mutatja.
Kedves Tauri Vendor! Az uniós agrártámogatások eredetileg a kis- és középvállakozások támogatására és az élelmiszerellátás biztonságára jöttek létre. Utóbbi célt, az ellátásbiztonságot megteremtették, viszont egy torz, a földet kizsákmányoló és a nagy agrárcégeket támogató rendszer alakult ki. A KAP zöld pillérét a környezetvédők évtizedek óta erősíteni szeretnék. Minden ciklusban több benne a természetvédelem, de sajnos még mindig nem elég. Idéntől a KAP vizes élőhelyek létrehozását és a vízmegtartást is támogatja.
@@MTVSZ A víz megtartást a felszín feletti víztárolókkal kell megoldatni, az élővilággal, amely nem csak tárolja a vizet, hanem több szinten körforgásban is tartja! Az 1-2 óceánnyi párologtatási felület létrehozása helyre állítja a Kárpát-medence természetes víz keringtetését!
Semmit nem ér a víztározó a fok- és ártéri gazdálkodás helyett! Ez egy körforgás! A víz mennyisége a Kárpát- medence folyóiban a vízzel borított területek nagyságától függ! A fokok hatalmas területű és egész vidékeket ellátò természetes víztározók voltak. Ezt kellene mindenhol, ahol lehet újra kialakítani.
Miért nem mondja ki senki, hogy a brüsszeli direktívák szerinti agrártámogatási rendszer nem támogatja a vízvisszatartás ebben a filmben bemutatott módját!
Úgy tudom, hogy támogatná! Nekünk van néhány ha földünk, ami kimondottan mély fekvésű, víz visszatartásra alkalmas terület (legelő) és a falugazdász már 2-3 évvel ezelőtt mondta, hogy fogunk kapni támogatást, ha vállaljuk, hogy a jelenleginél hosszabb ideig legyen vízzel borítva! Örömmel vállalnánk, mert a helyzet, ahogy most van, katasztrofális! Ehhez képest, még a mellettünk lévő nagy csatorna is csont száraz évek óta!
@@keva61 A jelenlegi agrártámogatási rendszer a bejegyzett művelési ág szerinti gazdálkodáshoz idomul. A művelési ág megváltoztatása szinte lehetetlen. Művelés alóli kivonása úgyszintén. Az hogy helyileg évek óta csontszáraz a csatorna (milyen csatorna?, belvízcsatorna?, öntöző?, kettős hasznosítású?) és hogy miért száraz szintén nem megítélhető részemről. Ehhez többet kellene tudni. Meddig tartson a vízborítás a legelőn, hogy az legelő maradjon? Ezt Önök jobban tudják! A brüsszeli mezőgazdasági (fejlesztési támogatási) szabályrendszerek pedig annyira összetettek, hogy nagyon nehezen lehet ilyen jellegű (a földek művelési rendszerét érintő) támogatásokat megvalósítani. Brüsszeli szabályok, kialakult gazdálkodási módok, tulajdonviszonyok, morfológia, vízgazdálkodási nagyobb és kisebb rendszerek összehangolása, pénzügyi támogatások és más fejlesztési források! Mindezek és még más tényezők, valamint az érdekek összehangolása és együttes alkalmazása szükséges a változtatáshoz. Valami hasonlóra, a szempontok és feltételek összehangolt vizsgálatára és megvalósítására (árvízvédelem, tájgazdálkodás, ökológia) kisebb volumenben és nem teljes körűen, volt már példa a Tisza-völgyben az árvízcsúcs csökkentő tározók esetében vagy az Ős-Dráva program megvalósítása során és a Homokhátság esetében is, de ezek nagyobb részt vízgazdálkodási szempontúak voltak. Összefoglalva: nem elég annyit követelni, hogy eresszük ki a vizeket a mélyártéri területekre és legyen fokgazdálkodás!
Mit tesznek a víz készlettel az aku katód gyárak telepítései ,a keletkező káros vegyületek közömbösítése mit tesz a környezettel , mit tud kezdeni ezen információkkal a mezőgazdaság??? Mennyi terhet bír el egy folyó???
A jövő az ami zöld és ebből két energiaforrásunk van, az atomerőmű és a napelemek. A napelemekhez elengedhetetlen az akkumulátor gyártás, a modern akkumulátor nem tartalmaz káros vegyületeket.
@@attilanagy104 Ez mellett még több féle zöld energia átalakítás létezik, csak a ,,szakemberek" nem tudják, vagy nem akarják azokat használni, esetleg félnek attól, hogy csökkenhet a meglévő technológiák támogatása. Nem akarják választani az energia tárolás ,,olcsóbb" megoldását, amely olyan gyors, mint a készültségi gázerőművek!
@@attilanagy104 Ezzel csak az a gond , hogy a napelemek egyáltalán nem " zöldek " , sőt ! A járulékos környezetszennyezése óriási ! Csak nem mondják el , mert az ártana az üzletnek ...
Hiánypótló film, gratulálok! Bravo! A filmben is elhangzik, de aláhúzandó, hogy CSAK a csatornák és a kiszáradt, lecsapolt medrek feltöltése hatalmas víztestet jelentene, amivel egy m2 szántóföldről sem kellene lemondani senkinek. Már az óriási előrelépés lenne!!!!
A duzzasztók szerepét azért célszerű volna átgondolni. Igazából a film anyagának 90%-val egyetértek. Személy szerint azonban az a véleményem, hogy szükség lesz az alföldek belsejében kialakított nagy víztározókra és egy , a vízvisszatartást szolgáló csatornarendszerre. A temőföldek kb. 20 százalékát vissza kell adni a természetnek és cserébe a maradék 80 kétszer annyit teremhetne. Víz nélkül nincs élet. A városainkban sem...Ne várjuk meg az 50 fokos hőmérsékleti csúcsot a Kárpát Sivatagban!
Lásd Tisza-tó. Csodás biodiverzitás, több célú hasznosítás.
Köszönet- imádkozunk, hogy sikerüljön.
Ora et labora! Tenni is kell érte!
Váltsd le a kormányt és talán végre oda megy a pénz ahol valóban kell.
Eltelt egy év. Változott valami? Sajnos nekem nem úgy tűnik. A rekord melegen kívül. 😞
Annyi változott, hogy több ember tett felismerést. Majd most az "árvizes" időszak elvonja a figyelmet a víz hiányról köszönhetően a média által beállított riogatásnak. De igazából rajtunk áll vagy bukik a dolog. Mit ember keze nem tud megteremteni azt a jóisten, a természet igyekszik pótolni. Kellő kitartás, összetartással bármit el tudunk érni. Mi is gazdálkodunk és a gazdaságunkat igyekszek abba az irányba terelni, hogy minden lehetőséget megragadjunk a változásért a "kísérletezgetésért".
Kedves MTVSZ, nagyon jó video és nagyon aktuális téma, így egy évvel a feltöltés után, egy ilyen forró és száraz nyár után különösen.
Tudnátok esetleg tanácsot adni azzal kapcsolatban, hogy a helyi politikusokat milyen módon lehetne rávenni a hazai vízgazdálkodás újragondolására? Sajnos az világosan látszik, hogy a kormányzat körein belül ez a kérdés (sem) élvez prioritást.
El lehetne kezdeni az Alföld vízháztartásának rendbetételét kicsiben?
Konkrét példát szeretnék felhozni: családunknak van egy kiskertje Szeged mellett, Öreghegy Dűlőn. Sokat sétálunk a környező réteken, erdőkben és legalább három olyan területről tudok, amin világosan látszik, hogy alkalmas lenne természetes vízvisszatartó szerepre. (Egy 19. századi, folyami szabályozás előtti vízrajzi térképen tó rendszer szerepel itt.) E területeket 1-1,5 méteres partfal veszi körül, szikes-agyagos a talaja és mélyebben vannak, mint a környező szántóföldek, erdők. Ráadásul U alakban kerüli e területeket a Dorozsma-Majsai-főcsatorna, tehát a tavaszi esőzések során keletkező többletvíz bevezetése sem lenne túl nehéz.
E három területet mezőgazdasági termelésre nem használják, viszont a környező szántók talajvíz ellátását nagyban javíthatnák. Számomra kézenfekvőnek tűnik tehát a megoldás, fokokat kellene nyitni e főcsatornán és az áradások idején ilyen területekre kiengedni a vizet. Ezen mindenki nyerne: jobb mikroklíma, felszíni- és talajvízháztartás, flóra és fauna, mezőgazdaság.
Mire lenne szükség, hogy egy ilyen elképzelés meg tudjon valósulni? Tudnátok ebben segíteni?
És ha van víz akkor halat bele.
@@gaborjilling7731 Pontosan! Mint régen, az ártéri halgazdálkodás. Sziki ponty állítólag nagyon finom.
Igen , el lehet kezdeni kicsiben . Ajánlom a " Patakgörbítők egyesületének " munkásságát tanulmányozni , esetleg a kapcsolatot felvenni velük . Nagyban is érdemes lenne gondolkodni , de a " mindenkori " kormányzat tojik rá , hogy itt egy sivatag lesz . A külföldi folyami hajós társaságok ( hazai lényegében nincs ) előnyt élveznek a döntéshozatal folyamán . Pedig a folyók eredeti nyomvonalának visszaállítása ( ha csak részben is ) nagyjából helyrehozná a mezőgazdaság jelenlegi gondjainak nagy részét . Csak hozzávetőlegesen nagyságrenddel több vizet tud a termőföld vízből elraktározni , ha az eredeti hosszan tartó árvizes időszakot újra létre lehetne hozni ... valahogy . Sajnos itt lép be a képbe az a mondás , hogy " hajózni muszáj " .
Lehetne édenkert, de nincs meg hozzá a politikai akarat, szóval sivatag lesz..
Vissza kell adni a természetnek a gyarlóságunkat!
Isten is megsegít!
az egész nagyon jó, ami 10 perctől van az pedig különösen fontos szerintem
Nagyon jó film , de !!! Sajnálatos módon az ország vízrajzi térképét nézve a szakértők is úgy fogalmaznak , hogy ( 2.50 től ) " mocsár " . Egy túrót ! " Régen ( folyamszabályozások előtti időkben alig volt mocsár az országban , legalább is a területéhez képest ) Időszakosan " víz borította területet volt ! El lehet olvasni a térképen található jelmagyarázatot : Időszakosan víz borította terület , vagy ( ! ) mocsár . Áradáskor kiléptek a folyók a mederből , majd visszatértek a helyükre , közben a termőföldek feltöltődtek az éltető vízzel , amit a régi emberek csak kihasználtak , felhasználtak , ééés boldogan gazdálkodtak . Na ezen a gondolkodásmódon kéne először változtatni , még a " szakértőknek " is először ! Amúgy tényleg jó a film , még több ilyen műsor jó lenne .
Nagyon jó és igényes film. Ma 2024 szeptember 16. van…..mi valósult meg ebből? Az idei nyár forró és aszályos volt.
Csinálljanak már valamit! A videó alapján! Rajta kormány!
Ezt a hajrá kormányt ugye viccnek teccett szánni?
ha ennyivel el lehetne intézni :)
itt érdekek vannak, kapzsiság...valakiknek elég a mostani kis jólétük a milliókban fürödve.
A milliók" kint meg érzik hogy baj van....
Bár felül a gálya s alul a víznek árja, azért a Víz az Úr !
össze-fogás
Sajnos vannak olyan urak kik azt gondoljak hogy a több ezer milliard ft unios penz inkabb jobb helyen volna az ő sajat gyarapodasukat segito vallalkozasokban
őket kell meggyőzködni...erről :)
Lehet, hogy nem figyeltem jól, de nekem a film végéig sem vált világossá, hogy a szánoföld alapú élemiszertermelésnek pontosan mi lenne az ökológiailag vállalható alterntivája?
Én mint gazdálkodó nagyon támogatom az elképzelést, csak remélem itt figyelembe veszik és különbséget tesznek az 5 millió forintos termőföld és a homok között és nem azokat a földeket akarják eláeasztani, ahol élelmiszert lehet előállítani. Sajnos az autópályák és a gyárak is mindig a mi legjöbb földjeinre épülnek és nem a haszontalan földekre. Legbagyobb potenciál a legelők elárasztásában van szerintem, mert ott ez nem okoz problémát, hanen kedvező hatással van.
Az elárasztott területen talán lehetne halat vagy vízibivalyt tenyészteni.
@@AtommagiAkár azt is.Csak már látnánk.🕊
A Dunában sok víz elfolyik mellette meg sivatag lesz. Gazdálkodás?
Még a végén kiderül, hogy a Tiszából kivágott 600 kilométer hibádzik.
Ez a kormány szándékosan erőltet minket az ellehetetlenülés irányába. Nem csak ebben a témában hagyják figyelmen kivül az itt élők érdekeit. Ha válóban nekünk dolgoznának a viz visszatartást IS régen megoldhatták volna sok más problémával együtt.
Igen ez a megoldás. A régi medrek feltérképezése és víz visszatartásra való felhasználása. Csak az a baj hogy a mindenkori elit IQ-ja vízlépcsőre és a duna medrének kibetonozására futja..Magyarország mindig is egy főként nagyállat tartó ország volt..nem ok nélkül. A nagyüzemi gabona bányászat a probléma.
Magyarország egykor agrárország volt. ma a 21 század első felében ipari ország lettünk, a mezőgazdaság a GDP alig 6%-át adja.
Szeretlek. Szalay
Baja után a falvak alatr folyó csatornát nem kotorják hagyják feltöltődni
Nagyon szomorú vagyok a környezetünket érintő folyamatok láttán. Az elmúlt 20-25 év alatt elképesztő mértékű negatív irányú változás történt. Kisiskolás koromban a nádasban, mocsárban térdig, derékig gázoltunk a vízben. Ha leböktünk egy ásót valahová, mindjárt volt a kutyának itatója, olyan magas volt a talajvíz szint. A pincékben csónakázni lehetett. Eladtuk a vizeinket a kokakólának, a pepszinek. Jöttek a nagy területen termesztett, gyorsan növő és nagy vízigényű fafajták, amik szintén kimerítették a felszín-közeli vizeket. Napjainkban látom, ahogy teljes ökológiai pusztulásba lépett át ez a folyamat. Látom a kócsagokat és azon gondolkodom, vajon még mennyi idejük lehet. Látom a kiszáradt kis tavakat és azon gondolkodom, ha egyszer lesz is benne újra tartósan víz, mikor áll vissza az az ökoszisztéma, ami egykoron ott megtalálható volt. 15-20 évvel ezelőtt nem arról álmodtunk, hogy egy ilyen világot teremtünk magunknak 30-as éveink közepére. Látom ami történik és nem tudom mit tehetnék, hogy visszafordítsam.
Ezt a feladatot ez az országromboló banda soha nem fogja megoldani. Ha kicsikét is próbáltak volna tenni valamit eddigi tevékenységük nem igazolta, pedig a számtalan lehetőség lett volna hogy meggyőzzenek. Tétlenül nézi az agrárium a terméskiesést.
Pontosan. Ezek azért vannak itt hogy romboljanak és ellehetetlenitsenek mindent.Ha eltűnnek akkor indul majd be valami.
@@wincent969 maguktól nem mennek ezek el. Én meg 68 évesen nem tudok forradalmat csinálni, legfeljebb sütök egy tortát, azoknak, akik ki mennek és forradalmat csinálnak.
Beszéltek itt a felszíni vizekről mikor a legfontosabb a gravitáció ami miatt az alattunk lévő folyók amíből a rengeteg ásványvízet készítő üzem és minden más ami a mélyből hozza fel a vizet használ, túl sokat hoznak a felszínre, ami azt eredményezi, hogy túl sok a hely amit a természet először újra feltölt. Amikor újra tele lesznek a barlangok lent akkor szépen lassan fölfelé is töltődik majd a talajvíz réteg és nem lesz szárazság a növényeknek mert a gyökereknek nem kell túl mélyre ásniuk. És a folyók se fognak ennyire leapadni. Szerintem paraszti ésszel ez a nagyobb probléma. Tiltsák be az ásványvíz gyárakat akik lopják a vizünket hogy eladják azt ami a nemzeté és nem érdekli őket hogy mi lesz később. Fent nem lesz víz és ők fogják akkor is eladni nekünk annyiért amennyit ők gondolnak 🤮🤮🤮
Remélem minden Tavunk így fog megtelni a újra vízzel mint a Mi Debreceniek által szeretett Vekeri Tavunk😊ua-cam.com/video/6CgH-0KW5_U/v-deo.html
A beköszöntőt O Szabó István olvassa fel?
Csak a duma! Semmi, az ég adta semmi nem történik!
Az akadályt a víz megtartására az gátolja hogy azok a területek amik alkalmasak lennének rá mert mélyebben vannak, nos, már azok is az új földesurak birtokai akik erősen kötődnek a regnáló kormányhoz így eredményesen lobbiznak ellene. A döntéshozók és köreik ellenérdekeltek az elárasztásos vízmegtartásban.
Gondolkodj globálisan és cselekdj lokálisan ! Ennek szellemében itt már megoldották:
ua-cam.com/video/4EUAMe2ixCI/v-deo.html
Köszönöm szépen a linket Lajos bácsi, kiváló előadó ez a Dan Barber. örülök, hogy megismerhettem.
EU-s vezető, pontosabban német "zöld", azt mondta hogy le kell állitani az atomerőmüveket és a lignibányákat kell újranyitni, azaz a barnaszenet előnybe részesiteni. Úgy fogalmazott hogy a " barna szén zöld"!!!
tudnál ehhez küldeni forrást? köszi!
@@puding140Nézd már meg a német híreket! Miért nem tájékozódsz a valóságról? Már Merkel idejében történt az atomerőművek bezárásáról a törvény meghozatala. Sajnos nemcsak bezárták, hanem meg is kellett rongálni, hogy még véletlenül se lehessen őket újra használatba venni! Jelenleg nincs elég villamosenergia, ezért sorra húznak el a cégek a tengeren túlra és Kínába. A gázvezeték felrobbantása után meg kénytelenek voltak újra nyitni a lignitbányákat. Még Sumi szülőfaluját is ledózerolták. Erről sem hallottál?
A baj az erőszakos zöldítésben rejlik. Nem gondoltak rá, hogy az elektromos autók feltöltéséhez áram is kell. Az egyenletes áramellátás biztosítására vannak a gázerőművek, amik azonnal (gyorsan) beindíthatók, amikor pl lemegy a nap, vagy a szélerőművek éppen nem termelnek. Az atomerőművek pedig a folyamatos zsinóráramot biztosítják. Hát ezért jutott csődbe atom és gáz híján a német energiagazdaság. Mindez nem történt volna meg, ha a nekik nem tetsző energiákat szép fokozatosan vezetik ki a rendszerből, és nem ilyen hirtelen.
@@puding140 - Néhány EU-s zöld és a német kancellár azaz Scholtz is mondta, keress rá! Ezek semmit sem változtak Dolfibácsi óta... újra Sztálingrádnál vannak.
@@puding140 - Te is tudod hogy Attilának igaza van de provokálod. Ostoba vagy!!!
Amíg a politika és nem szakemberek kezében van a környezetvŕdelemre szánt pénz addig csak rombolás lesz
😰😥😭
Valóban,ha szánnak is rá pénzt,nem mindegy mire,hogyan.😊🕊
90 -- után a nagy válálkozókat csak a haszon érdekelte ..... es érdekli
anagymarosi viz mü, csongrádi lépcso.duna tisza csatorna, mind hiányzik
Van abban valami bizarr, hogy az EU helyreállítási alapjától várjuk a megoldást, miközben a jelenlegi mezőgazdasági termelési viszonyokat pont az EU gazdasági érdekei hozták létre ill. konzerválták azokat. Az EU jelenlegi "zöld" agrárpolitikája tökéletesen demagóg, sok esetben köszönőviszonyban sincs a fenntarthatósággal. De érzékenyíteni lehet vele, propagandaként felhasználni kicsinyes politikai célokra tökéletes. Ahogy a videó is mutatja.
Igen, önellentmondások láncolata. :)
Kedves Tauri Vendor! Az uniós agrártámogatások eredetileg a kis- és középvállakozások támogatására és az élelmiszerellátás biztonságára jöttek létre. Utóbbi célt, az ellátásbiztonságot megteremtették, viszont egy torz, a földet kizsákmányoló és a nagy agrárcégeket támogató rendszer alakult ki. A KAP zöld pillérét a környezetvédők évtizedek óta erősíteni szeretnék. Minden ciklusban több benne a természetvédelem, de sajnos még mindig nem elég. Idéntől a KAP vizes élőhelyek létrehozását és a vízmegtartást is támogatja.
Nagyon szép film! Gyönyörű felvételek.
Lenyűgözött, a szakemberek tudása és elkötelezettsége.
@@MTVSZ A víz megtartást a felszín feletti víztárolókkal kell megoldatni, az élővilággal, amely nem csak tárolja a vizet, hanem több szinten körforgásban is tartja! Az 1-2 óceánnyi párologtatási felület létrehozása helyre állítja a Kárpát-medence természetes víz keringtetését!
Semmit nem ér a víztározó a fok- és ártéri gazdálkodás helyett! Ez egy körforgás! A víz mennyisége a Kárpát- medence folyóiban a vízzel borított területek nagyságától függ! A fokok hatalmas területű és egész vidékeket ellátò természetes víztározók voltak. Ezt kellene mindenhol, ahol lehet újra kialakítani.
Miért nem mondja ki senki, hogy a brüsszeli direktívák szerinti agrártámogatási rendszer nem támogatja a vízvisszatartás ebben a filmben bemutatott módját!
Úgy tudom, hogy támogatná! Nekünk van néhány ha földünk, ami kimondottan mély fekvésű, víz visszatartásra alkalmas terület (legelő) és a falugazdász már 2-3 évvel ezelőtt mondta, hogy fogunk kapni támogatást, ha vállaljuk, hogy a jelenleginél hosszabb ideig legyen vízzel borítva! Örömmel vállalnánk, mert a helyzet, ahogy most van, katasztrofális! Ehhez képest, még a mellettünk lévő nagy csatorna is csont száraz évek óta!
@@keva61 A jelenlegi agrártámogatási rendszer a bejegyzett művelési ág szerinti gazdálkodáshoz idomul. A művelési ág megváltoztatása szinte lehetetlen. Művelés alóli kivonása úgyszintén. Az hogy helyileg évek óta csontszáraz a csatorna (milyen csatorna?, belvízcsatorna?, öntöző?, kettős hasznosítású?) és hogy miért száraz szintén nem megítélhető részemről. Ehhez többet kellene tudni. Meddig tartson a vízborítás a legelőn, hogy az legelő maradjon? Ezt Önök jobban tudják! A brüsszeli mezőgazdasági (fejlesztési támogatási) szabályrendszerek pedig annyira összetettek, hogy nagyon nehezen lehet ilyen jellegű (a földek művelési rendszerét érintő) támogatásokat megvalósítani. Brüsszeli szabályok, kialakult gazdálkodási módok, tulajdonviszonyok, morfológia, vízgazdálkodási nagyobb és kisebb rendszerek összehangolása, pénzügyi támogatások és más fejlesztési források! Mindezek és még más tényezők, valamint az érdekek összehangolása és együttes alkalmazása szükséges a változtatáshoz. Valami hasonlóra, a szempontok és feltételek összehangolt vizsgálatára és megvalósítására (árvízvédelem, tájgazdálkodás, ökológia) kisebb volumenben és nem teljes körűen, volt már példa a Tisza-völgyben az árvízcsúcs csökkentő tározók esetében vagy az Ős-Dráva program megvalósítása során és a Homokhátság esetében is, de ezek nagyobb részt vízgazdálkodási szempontúak voltak. Összefoglalva: nem elég annyit követelni, hogy eresszük ki a vizeket a mélyártéri területekre és legyen fokgazdálkodás!
@@sandorsipos5413 Pedig csak ez lehet a túlélés módja, hogy megtartjuk a vizet bármilyen bürokratikus akadály ellenére.
@@wincent969 Ez nem vitás!
@@wincent969 De ha megnézed, hogy mit tesz/tett az EU a migráció (bevándoroltatás) ügyében, vannak kételyeim. Nyilván ennek is sok oka van.
Mit tesznek a víz készlettel az aku katód gyárak telepítései ,a keletkező káros vegyületek közömbösítése mit tesz a környezettel , mit tud kezdeni ezen információkkal a mezőgazdaság??? Mennyi terhet bír el egy folyó???
A jövő az ami zöld és ebből két energiaforrásunk van, az atomerőmű és a napelemek. A napelemekhez elengedhetetlen az akkumulátor gyártás, a modern akkumulátor nem tartalmaz káros vegyületeket.
@@attilanagy104 Ez mellett még több féle zöld energia átalakítás létezik, csak a ,,szakemberek" nem tudják, vagy nem akarják azokat használni, esetleg félnek attól, hogy csökkenhet a meglévő technológiák támogatása. Nem akarják választani az energia tárolás ,,olcsóbb" megoldását, amely olyan gyors, mint a készültségi gázerőművek!
@@attilanagy104 Ezzel csak az a gond , hogy a napelemek egyáltalán nem " zöldek " , sőt ! A járulékos környezetszennyezése óriási ! Csak nem mondják el , mert az ártana az üzletnek ...
@@ferenclichy4269 - Nem mondják el? Sőt! Szerinted mindenki hazudik csak te vagy a villamos.
@@ferenclichy4269 Te nagyon ostoba vagy... neked minden rossz ami zöld, ellenben ami káros az jó! Önpusztittó vagy és antihumánus!!!
Powered by Vésey