pomijając punkty za pomysłowość przy takiej ręcznej robocie do zimy czasu zabraknie aby sie zaopatrzyć sie na cały sezon ,chyba ze w kominku ktoś pali okazjonalnie więc spokojnie kilka nascie kostek da sie taką techniką zrobić .Po drugie jest to tak smutne i przykre ,że naród ktory śpi na jednych z najwiekszych złóż węgla kamiennego w europie oraz potężnych złożach geotermalnych musi kombinować zbierając chrust makulature itp aby przetrwać zimę,zawdzieczamy to wszystkim bez wyjątku polskojęzycznym władzom od 89r.
@@teresakrasniewska6681 Taki nieudolny mamy rząd. Polacy , przynajmniej ci rozgarnięci wiedzą, że Niemcy otworzyli nową kopalnię, a przedstawiciele nasze go rządu mówią, że na otworzenie nowej kopalni potrzebują 1,5 roku to nie warto, bo w tym czasie problem sam znik n ie.
@@robertzaborowski4596 nie rozumiesz ze unia zabronila?! Niemcom wolno, a Polsce nie! To za rzadu tfuska wszystko POzwilili likqidowac, a to sa efekty ich rzadow, no i oczywiscie putinowska wojna doprowadzila do inflacji w calej europie. Nie trzeba POwrarzac jak papuga tego co manipulatorzy wymyslaja. Wiecej samenu czytac i nie tylko jeden POwski czy konfi. kanal...
Jest to chamskie a nie smutne. W tym roku w budżecie jest zaplanowane 6 mld PLN na zmniejszanie wtdobycia węgla. Rownież własnie zamykana jest kopalnia (2022r) z 700 milionami ton węgla złożu.
Szacunek za myślenie i doświadczenia. Ja od dziesięciu lat rozdrabniam gałęzie podobna rozdrabniarką. Mam piec zgazowujący drewno i węgiel /dolno palny/ z górnym zasypem. Rozdrobnione gałęzie wrzucam do pieca bez prasowania . Spala się bardzo dobrze. W mojej ocenie, to robienie brykietu, jest niepotrzebną czynnością która pochłania czas i energię.
@@wigoserwistv7311 Mogę, bez problemu. Każdy piec dolno palny z ceramiczną komorą spalania i z wtórnym powietrzem spala to bezdymnie. Problem jest tylko z małą masą (wagą) takiego materiału.Trzeba kilka razy dołożyć takiego paliwa. Im większa komora zasypowa w piecu, tym lepiej. Z 1kg drewna czy słomy otrzymasz 4,4 KW energii. Gdy odliczysz sprawność pieca np 80% to do domu wprowadzisz 3,5 KW energii. 20 Kg słomy czy drewna da ci 70 KW. Ze słomą jest ten problem że niewiele kg masy da się włożyć jednorazowo do pieca. Gdy jest sprasowana to mniej razy trzeba do pieca dokładać. Liczą się zawsze kg masy drzewnej.
@@andrzejmartyniuk8409 dla tego właśnie lepiej jest robić brykiet w Pana przypadku ze słomy 😉 produkcję tego da się w pewnym stopniu zautomatyzować (najbardziej opłacalne, gdy ma się na posesji PV i kompresor do którego można podpiąć kilka lewarków i jednocześnie tworzyć min. 10 kostek) 🙂 Rozumiem jednak, że etat oraz dodatkowy zapiernicz w domu może mocno dawać się we znaki.. Choć przy zautomatyzowanym procesie może to (jak dla mnie np.) być nawet formą pożytecznego relaksu, dającego satysfakcję z konstruktywnie wykorzystanego czasu a w następnej kolejności mniej wkurzania się z częstym dokładaniem do pieca, gdyż kostka zdecydowanie dłużej się pali 🔥 😉 Pozdrawiam serdecznie 😉 🕊️
@@shaggy89pl Słomą dało by się palić w piecu z dużą komorą spalania. Mam na myśli sprasowaną słomę w małe prostokątne klocki. Takie prasy jeszcze ludzie mają. Bez problemu taki piec można zrobić z cegły szamotowej gdzie będzie zgazowywana słoma a następnie spalana bezdymnie w komorze spalania.
@sq9uu Do spalania drewna i zrembek drewna najlepszy jest piec dolno palny z zasypem od góry, z ceramiczną komorą spalania, czyli 5 klasy jakie teraz tylko są w sprzedaży. Spala drewno czy węgiel bezdymnie. Dym to jest gaz który powinien być spalony. To nie tylko trucizna, to są pieniądze uciekające kominem.
Ciepło w domu to konieczne ale żeby poświęcić dużo czasu na wytworzenie takiej formy opalu to ja dziękuję jak dla mnie to + - 6 ton które potrzebuje na sezon jesień-zima pozdrawiam
@Mruuuczek Ba,Panie to nie jest jeszcze nasze ostatnie slowo.Zostaniemy swiatowa potega brykietu. Putin i Gazprom,moga nas w pompke cmoknac.😂Bedziemy technologie eksportowac do Bangladeszu i innych technologicznie zaawansowanych krajow trzeciego swiata. Po jaka cholere nam masz wysokokaloryczny wegiel, jak mamy takie cacko jak ekologiczna wyciskarka do brykietu.
@Mruuuczek Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma! Narzekaniem się nie ogrzejesz! Czas dobrostanu nieuchronnie się kończy więc każda tego typu porada jest na wagę złota! Najlepsze rozwiązania to te najprostsze i najtańsze! Nie mrucz tylko kombinuj! Jak coś wymyślisz, to pomożesz sobie i jeszcze możesz pomóc innym. Postęp to podstęp. Na tym świecie jest tylko jeden właściwy system- System naturalny .
@Mruuuczek Tak masz rację! Jak można nakitrać drewna opałowego to super. Wcale nie obstaje za tym że palenie brykietem własnej produkcji jest lepsze od palenia drewnem, tylko pochwalam to jako jakaś dodatkowa forma pozyskiwania opału. Dla mnie osobiście najlepszą formą ogrzewania gdyby nie ten koszt energii były by grzejniki elektryczne. Proste czyste i bezobsługowe. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
Mam taką rozdrabniarkę i z doświadczenia wiem że lepiej jest jak gałęzie są mokre zaraz po ich obcięciu Lepiej się je mieli Ja też dodaje szyszek i też jest git Pozdrawiam Pana Wigo
13:40 chłopie, tam gdzie trzymasz, wieszasz się na tej rączce, dospawaj oczko stalowe, łańcuch a na jego końcu załóż pod but taką klamrę jak na koniu. Strzemiono? Nie wiem jak się to nazywa. Nogą pójdzie zdecydowanie łatwiej niż rękoma :D
Super przy produkcji jest taki nakład energetyczny, że ogrzejesz swoje mieszkanie i jeszcze sąsiada. A może by tak sprawę uprościć i spalić te gałęzie po jakimś minimalnym rozdrobnieniu. A zresztą tak naprawdę to film ma robić zysk a brykiet.
Jeszcze thuje,maliny , kukurydza a na końcu liście z łupinami po orzechach . Pali się jak węgiel. Kiepski ten rębak ze starej sieczkarni zrób u nas na złomach tego pelo leży. Kto nie ma rębaka polecam rzucić drobne gałęzie itp. na trawnik i zwykłą spalinową kosiarką z koszem po tym powoli pojeździć. Super sprawa.
Żeby być szczerym dla mnie najbardziej problematyczne przy produkcji brykietów jest suszenie. Susze je na paletach w nasłonecznionym miejscu. Jednak pogoda jest zmienna i gdy nadchodzi deszcz trzeba przykrywać plandeką. Poza tym gdy suszy się kilkaset brykietów na raz zajmuje to też dużo miejsca. Planuję wybudować przewiewną wiatę pod którą brykiety będą się suszyły od wiosny do jesieni.
Wszystko zależy od wielkości działki. Duża działka duże możliwości ,ale też mogą wystąpić duże problemy np. opłaty. Pomysłowość Polaków jednak to jest to coś!
Palenie w zimę będzie prawdziwym testem i będziesz z nami się nimi dzielił, naprawdę jestem ciekawy jak to będzie, ilość popiołu, ilość spalonego brykietu do podgrzania co itp. Bardzo dobra i pożyteczna robota! Pozdrawiam
Pracochłonna manufaktura brykietów a ile radości maja chłopcy? Ja zagospodarowuje gałęzie inaczej. Tnę sekatorem na odcinki Ok 50 cm, wiąże taśma papierowa/np malarska/ na wiązki gotowe do przyjęcia przez piec lub kominek, przechowuje pod dachem aby wyschły, polecam.
Witam, no elegancko wyszło, ja niestety ściskam ręcznie w doniczkach dlatego robie proporcje 1/4. Fajnie wyszło, będą z tego kalorie 🥳🥳 Pozdrawiam i życzę kolejnych sukcesów 👊👍
Martusia u Ciebie w willi pompa ciepła sobie pracuje,na dachu panele pięknie słoneczko oświetla i pięknie zielono wokół domciu.przed bramą 4kubełki ślicznie odpady sortowane.Szukam takiej żony!!! Tylko która bedzie chciała takiego wieśniaka jak ja który pali wszystkim co mu w ręce wpadnie w starym śmieciuchu a przed domem jeden kosz na śmieci a w nim tylko popiół ze śmieciucha!!!
Trzeba by taką rozdrabniarkę która naprawdę zrobi bardzo drobną frakcję. Dobrze jak by maszyna była na prąd, bo jak się ma panele PV to w lato nie będziemy już płacić za prace takiej maszyny.
Przepraszam panowie za szczerość, ale uważam, że w kolejności to powinna być najpierw gra wstępna, a dopiero potem cała reszta z radosnym sukcesem. A wy zaczynacie od końca. Czy tak trudno, skoro już podjęliście się takich działań, aby wiedzieć kto z kim śpi i czyje dzieci są? Co stoi na przeszkodzie, aby zważyć jakąś porcję składników, zrobić z nich ileś tam produktu, zważyć mokry, susząc prowadzić ważenia kontrolne i ważenie końcowe, gdy uznacie, że to finał. Z różnicy wagi końcowego i surowca będziecie wiedzieć ile w finalnym jeszcze jest wilgoci. Im bardziej zbita masa, tym więcej H2O w środku zostanie, bo wierzchnie warstwy schnąc zasklepią rdzeń. Byliście na plaży latem? Słońce świeci, gorący piasek. A kilka centymetrów w głąb i co? Piasek mokry i chłodny. Bo prawa fizyki nieubłagalne. Mając wiedzę wagi i rodzaj składników można w miarę dokładnie wyliczyć wartość opałową. Wyjdzie niestety marna i tym samym jednostka wagi tego rękodzieła niewiele ciepła odda. Nie zapominajcie, że woda to specyficzna substancja mająca wredne parametry: ciepło wł. ciepło parowania itd. A gdybyście się pokusili o bilans cieplny to pomijając to, ile swojej energii w to włożyliscie, od wartości opałowych musicie odjąć nakłady energetyczne choćby zużyty prąd, czy transport. Okaże się niestety, że to jedno z najdroższych paliw. Na dodatek mało stabilne i upierdliwe w eksploatacji. Sorry za szczerość, ale może warto przemyśleć co i jak, bo można z tego samego zrobić produkt o znacznie lepszych parametrach.
Z takich właśnie frezów jak w tej zabawce mam zrobiony mój mechanizm tnący tylko są 2 sztuki zamontowane na jednym wałku dociążone 50 kg balastu sprzężone z 7 konnym silnikiem spalinowym i rozpędzone do ok 450 obrotów trochę mały motor ale powiem tak ROBI WRAŻENIE nie tnie może za grubych gałęzi będę go zima przerabiał jeszcze ale 3 cm plus odrosty daje rady 2 przyczepki samochodowe ok 1.4 metra na każdej w godzinę bez problemu najlepiej do obsługi 2 zorganizowane osoby i żre jak wściekły skakanie około 1.5 l na godzinę
Nie kupuj na ORLENIE i LOTOSIE cenę paliwa ustala się ze stosunku cena baryłki do dolara.Dzisiaj cena powinna wynosić 5zł za litr, tyle teraz kosztuje na Węgrzech. Nie daj zarobić rządowi w trwonieniu naszych pieniędzy. Presja ma sens.
Walcowy jest lepszy. Te długie kawałki wynikają z tego że w tym samym czasie jest rąbany grubszy kawałek. Należy mniejsze ilości wkładać i problem się zmniejszy.
do tej ręcznej na końcu tam, gdzie rączka, dałbym jakiś łańcuszek-linke ze strzemieniem na nogę. By nie ciągnąć docisku kostki ręką, tylko zwyczajowo na lenia obciążać ciężarem ciała. ;)
Ja próbowałem palić zrębkami ale u mnie gazy powodowały '' czyszczenie komina '' i problematyczne jest ich suszenie bo jak nie wyschną to w grubszej warstwie zaczynają butwieć ,
I nie jest to wina samego PiS ktoś ich wybrał dwa to system taki że nie ma wyboru trzy to dzieje się nie tylko w pl. Proszę przejrzeć zależności kapitałowe dużych spółek państwowych telewizyjnych przerobu mięsa energetycznych a zrozumiemy że to wszystko na końcu należy do kilku mega graczy światowych... Blackrock, vanguard, state street... Oni nas zubażają
Co cię dziwi? Napisz co w tym dziwnego. Dla mnie dziwne, delikatnie mówiąc, jest to co ty przedstawiasz w tym filmie, dziwne, żenujące, smutne i upokarzające że naród który śpi na węglu bawi się w taką piaskownice zamiast pokazać środkowy palec władzy i reszcie przydupasów globaliztycznych.
Tak się zastanawiam, czy do zrobienia kostek w proporcji 2 cz.zrebki i 1 cz.kartonu nie możnaby dodać kilo mąki jako lepiszcza. Ziarno pali się dobrze, a dodatkowy klej jeszcze mocniej by związał po wyschnięciu.
zrób test jak pali się mąka :))) kupa śmierdzącego dymu, lepiszcze z kartonu jest dobre bo karton to siedem warstw tektury połączonej klejem z kasztanów
@@joannakozowska3116 tu nie chodzi o robienie kostek z samej mąki, a jedynie użycie kilograma na cały wsad (x brykietów), jako dodatkowego spoiwa. Nikt nie mówi o paleniu samej mąki! :)
Na wiadro papieru można dodać śmiało wiadro zrębki. Ja dodaje jeszcze zmieloną, wysuszoną trawę. W sumie 2 wiadra papieru, wiadro siana i wiadro zrębki.
Może gdzieś przegapiłem bo niedawno oglądam , można zamówić brykieciarke albo chociaż sam stolik i kubeczki? Czy można z rury stalowej robić żeby brykiety wychodziły okrągłe i ok 20-25smdlugosci
Takie nasiąknięte zrębki pewnie dłużej by potem w brykietach schły, więc chyba ta metoda, która Pan teraz zastosował, jest korzystniejsza, jeśli chodzi o czas schnięcia
Witaj,mam podobny rozdrabniacz talerzowy i te długie patyki rozdrabniam niekiedy kilka razy,po prostu podczas mielenia wyłapuję te dłuższe i ponownie wkładam do maszyny,nie mam problemu z wyciskaniem i prasowaniem takiego brykietu,jedyny problem to wyjąć je z kielichów bo nie mam otwieranych tylko wyciskane do dołu,więc stawiają większy opór,ale trzyma się dobrze i pali się też ok.
Ogólnie polecam mieszać w betoniarce a te brykieciarki vigo na jakieś mniejsze ilosci ok ale jeśli ktoś chce wiecej to na rynku są szybsze :) ja kilka lat temu się w to bawiłem nawet miałem na kilkogramy ponad tonę po wyschnięciu ale robilem hydrauliczna robiona na gospodarstwie która do dzisiaj mam - nie uzywam mam sporo drewna :)
mam odkurzacz warsztatowy 1300 watt, zbiornik 35 litrów.... brykiet w wersji dla leniwych: a gdyby tak założyć najmniejszy dostępny papierowy worek jednorazowy i naciągnąć trocin prosto z wora....
Witam i trzymam kciuki za produkcję brykietu. Zastanawiam się, czy można użyć rozdrabniarki do gałęzi do mielenia kartonów. Co o tym myślisz? Pozdrawiam.
Huraaa ...jesteśmy uratowani... możemy zamknąć kopalnię no i z pewnością bezrobocie nam nie grozi, bo ,,wyprodukowanie,, 1 kostki to średnio tylko 1,5 godziny...:)
No hej.Obejrzałem.Ja robię tak samo jak Ty ze zrębkami od samego początku.Zresztą już pisałem o tym w komentarzach pod innym Twoim filmem.Ciekaw jestem jak to wyjdzie z paleniem w okresie zimowym.Przypuszczam że mogę mieć najtańszy sezon grzewczy mimo tak zawrotnych cen za opał.Jak wyjdzie dobrze to zaczynam robić opal brykietowy o samej wiosny.Codziennie po półtorej godziny i zima załatwiona.Mam dostęp do nieograniczonej ilości kartonu i masę swojej biomasy.
@@wigoserwistv7311 Na pewno nie będzie się rozpadał.Ja przetestowałem produkcję w różnych proporcjach i klei się bardzo dobrze mimo ,że moje brykiety nie są tak dobrze wyciśnięte jak u Ciebie.Ja teraz stosuję proporcję ok 2 do 1 i jest dobrze.Pozdrawiam.
@@wigoserwistv7311 Ja mam kocioł zasypowy 15kw. który ogrzewa mi powierzchnię domu 197 m2.Komora spalania może pomieścić około 15 szt brykietu.Robiłem test podgrzewania wody na krótkim obiegu.9 cegiełek brykietu paliło się około 3h i uzyskałem temperaturę 90 st.przy wyłączonym nadmuchu.Spalanie od góry.Teoretycznie przy ogrzewaniu domu powinienem zrobić 3 cykle spalania czyli dobowo spalę 45 szt brykietu i utrzymam temp.na kotle ok 50 st. a to wystarczy do ogrzania pomieszczeń.Oczywiście proces spalania przeprowadzić należy z minimalnym dostępem powietrza.
@@dariusznowicki4404 panie kolego, aby coś heterogenicznego dobrze spalić, to musisz zapewnić tlen. Najlepiej w ilości stechiometrycznej. A w praktyce z nadmiarem powietrza 1,2 - 1,4. Niedomiar powietrza ZAWSZE skutkuje niepełnym i niecałkowitym spalaniem, a tym samym sprawność procesu leci w dół i to mocno. O zasmolonych kanałach w wymienniku i w kominie nawet nie wspominam. A gdy czytam info, że ja to minimum to pytam: skąd wiesz ile to jest, skoro nawet nie znasz starych tzw.chłopskich metod oceny, czy powietrza za mało, za dużo, w sam raz? Pozdro.
A ja mam kominek i tez nie wyrzucam liściastych tylko tnę lub łamię na 40 cm i duże garście wiążę ścinkami stacych ciuchów i odķładam do suszenia z mojego ogrodu mam na 2 tygodnie palenia👍
Ten rozdrabniacz ściąga 0,3-0,5 kwh prądu, żeby uzupełnić jeden z jego baniak. Ile z niego brykiety można zrobić? Przede wszystkim czas pracy.... W końcu nie jestem pewny, czy to się kalkuluje, tym bardziej, jeżeli chce się zastąpić n.prz. 2 tony wegla. Ale sam pomysł jest fajny, to fakt.
Powiem ze bylem sceptykiem czy zrębki uda się skleić a jednak po to są eksperymenty żeby udowodnić niedowiarkom Sam od pewnego czasu rozglądam się za rębakiem bo choćby i same zrębki można w piecu palić, brykiet to ułatwia ale łopatka da się załadować i spalić d cieplejsze dni
Spróbuj zrobić brykiet z owsem kupić od rolnika i będzie owies jest w miarę tani a kaloryczny podobno niektórzy mieszkają z peletem i w piecach palą więc daje radę chyba
To nie jest droga do dobrobytu, to droga do ubóstwa. Bogate narody mają stocznie, kopalnie przemysł wysoko rozwinięty, uczelnie na wysokim poziomie i nie przyjmują Ukraińców. A my będziemy ogrzewać się liśćmi, jak za króla ćwieczka
pomijając punkty za pomysłowość przy takiej ręcznej robocie do zimy czasu zabraknie aby sie zaopatrzyć sie na cały sezon ,chyba ze w kominku ktoś pali okazjonalnie więc spokojnie kilka nascie kostek da sie taką techniką zrobić .Po drugie jest to tak smutne i przykre ,że naród ktory śpi na jednych z najwiekszych złóż węgla kamiennego w europie oraz potężnych złożach geotermalnych musi kombinować zbierając chrust makulature itp aby przetrwać zimę,zawdzieczamy to wszystkim bez wyjątku polskojęzycznym władzom od 89r.
Dużo jest smutnych spraw wokół nas . Ale co zrobić . Życzę wszystkiego dobrego 😁👍
Podziekowac unii! Niemcy otwieraja kopalnie, a nam nie wolno! VETO!
@@teresakrasniewska6681 Taki nieudolny mamy rząd. Polacy , przynajmniej ci rozgarnięci wiedzą, że Niemcy otworzyli nową kopalnię, a przedstawiciele nasze go rządu mówią, że na otworzenie nowej kopalni potrzebują 1,5 roku to nie warto, bo w tym czasie problem sam znik n ie.
@@robertzaborowski4596 nie rozumiesz ze unia zabronila?! Niemcom wolno, a Polsce nie! To za rzadu tfuska wszystko POzwilili likqidowac, a to sa efekty ich rzadow, no i oczywiscie putinowska wojna doprowadzila do inflacji w calej europie. Nie trzeba POwrarzac jak papuga tego co manipulatorzy wymyslaja. Wiecej samenu czytac i nie tylko jeden POwski czy konfi. kanal...
Jest to chamskie a nie smutne. W tym roku w budżecie jest zaplanowane 6 mld PLN na zmniejszanie wtdobycia węgla. Rownież własnie zamykana jest kopalnia (2022r) z 700 milionami ton węgla złożu.
My faceci jesteśmy jak małe dzieci.
Niby brykiecik a ile radości.👍👍
No jasne bo trzeba mieć radość z tego co się robi 😁 Pozdrawiam
Szacunek za myślenie i doświadczenia. Ja od dziesięciu lat rozdrabniam gałęzie podobna rozdrabniarką. Mam piec zgazowujący drewno i węgiel /dolno palny/ z górnym zasypem. Rozdrobnione gałęzie wrzucam do pieca bez prasowania . Spala się bardzo dobrze. W mojej ocenie, to robienie brykietu, jest niepotrzebną czynnością która pochłania czas i energię.
Mówisz o gałęziach ale czy możesz spalać wióry ,trociny , słomę w swoim piecu . Bo jeśli tak to masz genialny piec
@@wigoserwistv7311 Mogę, bez problemu. Każdy piec dolno palny z ceramiczną komorą spalania i z wtórnym powietrzem spala to bezdymnie. Problem jest tylko z małą masą (wagą) takiego materiału.Trzeba kilka razy dołożyć takiego paliwa. Im większa komora zasypowa w piecu, tym lepiej. Z 1kg drewna czy słomy otrzymasz 4,4 KW energii. Gdy odliczysz sprawność pieca np 80% to do domu wprowadzisz 3,5 KW energii. 20 Kg słomy czy drewna da ci 70 KW. Ze słomą jest ten problem że niewiele kg masy da się włożyć jednorazowo do pieca. Gdy jest sprasowana to mniej razy trzeba do pieca dokładać. Liczą się zawsze kg masy drzewnej.
@@andrzejmartyniuk8409 dla tego właśnie lepiej jest robić brykiet w Pana przypadku ze słomy 😉 produkcję tego da się w pewnym stopniu zautomatyzować (najbardziej opłacalne, gdy ma się na posesji PV i kompresor do którego można podpiąć kilka lewarków i jednocześnie tworzyć min. 10 kostek) 🙂 Rozumiem jednak, że etat oraz dodatkowy zapiernicz w domu może mocno dawać się we znaki..
Choć przy zautomatyzowanym procesie może to (jak dla mnie np.) być nawet formą pożytecznego relaksu, dającego satysfakcję z konstruktywnie wykorzystanego czasu a w następnej kolejności mniej wkurzania się z częstym dokładaniem do pieca, gdyż kostka zdecydowanie dłużej się pali 🔥 😉
Pozdrawiam serdecznie 😉 🕊️
@@shaggy89pl Słomą dało by się palić w piecu z dużą komorą spalania. Mam na myśli sprasowaną słomę w małe prostokątne klocki. Takie prasy jeszcze ludzie mają. Bez problemu taki piec można zrobić z cegły szamotowej gdzie będzie zgazowywana słoma a następnie spalana bezdymnie w komorze spalania.
@sq9uu Do spalania drewna i zrembek drewna najlepszy jest piec dolno palny z zasypem od góry, z ceramiczną komorą spalania, czyli 5 klasy jakie teraz tylko są w sprzedaży. Spala drewno czy węgiel bezdymnie. Dym to jest gaz który powinien być spalony. To nie tylko trucizna, to są pieniądze uciekające kominem.
Okrzyk radości zbudował nadzieję..teraz my Polacy dzięki wigo przezyjemy zimę:)
Pozdrawiam
Dobre 😁
Ciepło w domu to konieczne ale żeby poświęcić dużo czasu na wytworzenie takiej formy opalu to ja dziękuję jak dla mnie to + - 6 ton które potrzebuje na sezon jesień-zima pozdrawiam
@@henryksawka3040 ma Pan rację . Lepiej nic nie robić i biadolić że co to będzie . Ale szanuję Pana zdanie 😁👍 pozdrawiam
Dzięki! Super pomysł! zapewne skorzystam! Rewelacyjne, proste i tanie. Zamiast chodzić na siłownie można robić brykiet
😁👍🤔 pozdrawiam
@Mruuuczek
Ba,Panie to nie jest jeszcze nasze ostatnie slowo.Zostaniemy swiatowa potega brykietu. Putin i Gazprom,moga nas w pompke cmoknac.😂Bedziemy technologie eksportowac do Bangladeszu i innych technologicznie zaawansowanych krajow trzeciego swiata.
Po jaka cholere nam masz wysokokaloryczny wegiel, jak mamy takie cacko jak ekologiczna wyciskarka do brykietu.
@Mruuuczek Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma! Narzekaniem się nie ogrzejesz! Czas dobrostanu nieuchronnie się kończy więc każda tego typu porada jest na wagę złota! Najlepsze rozwiązania to te najprostsze i najtańsze! Nie mrucz tylko kombinuj! Jak coś wymyślisz, to pomożesz sobie i jeszcze możesz pomóc innym. Postęp to podstęp. Na tym świecie jest tylko jeden właściwy system- System naturalny .
@Mruuuczek Tak masz rację! Jak można nakitrać drewna opałowego to super. Wcale nie obstaje za tym że palenie brykietem własnej produkcji jest lepsze od palenia drewnem, tylko pochwalam to jako jakaś dodatkowa forma pozyskiwania opału. Dla mnie osobiście najlepszą formą ogrzewania gdyby nie ten koszt energii były by grzejniki elektryczne. Proste czyste i bezobsługowe. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego.
T
Brawo! brawo! No i co Polacy nie potrafią! Na wszystko jest rada! Pan Bóg nie po darmo dał nam rozum! Pozd.z USA!
Dzięki Pani Renato . Z USA chyba zwiększyły mi się zasięgi . Pozdrawiam 😁 dużo zdrowia
Polak jak zawsze potrafi !!!
Pozdrawiam 👍 dzięki
... wbić nóż w plecy
WigoSerwis tak trzymaj ,jesteś Wielki.SZACUN.
Dzięki 😁
Mam taką rozdrabniarkę i z doświadczenia wiem że lepiej jest jak gałęzie są mokre zaraz po ich obcięciu Lepiej się je mieli Ja też dodaje szyszek i też jest git Pozdrawiam Pana Wigo
Pozdrawiam 👍😁
13:40 chłopie, tam gdzie trzymasz, wieszasz się na tej rączce, dospawaj oczko stalowe, łańcuch a na jego końcu załóż pod but taką klamrę jak na koniu. Strzemiono? Nie wiem jak się to nazywa. Nogą pójdzie zdecydowanie łatwiej niż rękoma :D
Ciekawe 🤔
Brawo, pięciu murzynow w piwnicy na własność i można przetrwać zimę.
Ciekawe 🤔 dzięki za opinie . Są naprawdę wartościowe
Zamiast jechać na urlop można w piwnicy produkując brykiet 21wiek
Super przy produkcji jest taki nakład energetyczny, że ogrzejesz swoje mieszkanie i jeszcze sąsiada. A może by tak sprawę uprościć i spalić te gałęzie po jakimś minimalnym rozdrobnieniu. A zresztą tak naprawdę to film ma robić zysk a brykiet.
Brykiet zdecydowanie dłużej się pali oraz wytwarza więcej ciepła niż np. trociny itp.
Różnica jak pomiędzy węglem kamiennym a MIAŁem
Zgadzam się sprasowany materiał daje więcej energii .
ja mam w workach takie rozdrobnione gałęzie i z łopaty wrzucam do pieca na polana drewna ,ale spala się szybko . Pozdrawiam
Jeszcze thuje,maliny , kukurydza a na końcu liście z łupinami po orzechach . Pali się jak węgiel. Kiepski ten rębak ze starej sieczkarni zrób u nas na złomach tego pelo leży. Kto nie ma rębaka polecam rzucić drobne gałęzie itp. na trawnik i zwykłą spalinową kosiarką z koszem po tym powoli pojeździć. Super sprawa.
U nas czyli gdzie jeśli można oczywiście wiedzieć
Żeby być szczerym dla mnie najbardziej problematyczne przy produkcji brykietów jest suszenie. Susze je na paletach w nasłonecznionym miejscu. Jednak pogoda jest zmienna i gdy nadchodzi deszcz trzeba przykrywać plandeką. Poza tym gdy suszy się kilkaset brykietów na raz zajmuje to też dużo miejsca. Planuję wybudować przewiewną wiatę pod którą brykiety będą się suszyły od wiosny do jesieni.
To prawda 👍 to jest problem ale można sobie poradzić .😁
Zgadzam się ,że suszenie jest najbardziej problematyczne. W takie dni jak dzisiaj brykiety leżą pod plandeką i kisną zamiast się suszyć🙁
Zrób sobie regał do suszenia, a jako półek użyj siatki ogrodzeniowej, żeby wiatr owiewał z każdej strony. Piętrowo więcej się zmieści
@@mariuszmaecki3523 na góre stara rama okienna, jak świeci słońce to szybciej bedzie schło, jak pada to nie trzeba nakrywać ;)
Wszystko zależy od wielkości działki. Duża działka duże możliwości ,ale też mogą wystąpić duże problemy np. opłaty. Pomysłowość Polaków jednak to jest to coś!
Kolejny wartościowy filmik💪👍 no cóż czas zacząć zbierać chrust😊 na brykiet
No trzeba 👍😁
Witam.jestrm z okolicy poznania i powiem ci że na olx znajdziesz oferty trocin i zrębków za niewielkie pieniądze
Tak już sprawdzałem ale musiałem być pewny czy to da radę zrobić . Jeszcze poczekam na test palenia .
Palenie w zimę będzie prawdziwym testem i będziesz z nami się nimi dzielił, naprawdę jestem ciekawy jak to będzie, ilość popiołu, ilość spalonego brykietu do podgrzania co itp. Bardzo dobra i pożyteczna robota! Pozdrawiam
Dzięki 😁 Pozdrawiam
Według mnie to świadczy o nędzy która pęka z śmiechu wengla pod ziemio na 300 lat a ty proponujesz palenie perzem marny los czlowieczyno
Obawiam sie ,ze spala sie jak zapalki.Zalezy od rodzaju drewna,debowe troty moga byc najlepsze.
Pracochłonna manufaktura brykietów a ile radości maja chłopcy? Ja zagospodarowuje gałęzie inaczej. Tnę sekatorem na odcinki Ok 50 cm, wiąże taśma papierowa/np malarska/ na wiązki gotowe do przyjęcia przez piec lub kominek, przechowuje pod dachem aby wyschły, polecam.
Fajny pomysł 👍 pozdrawiam
Miłej zabawy gdyż to jest tylko I wyłącznie zabawa.
No jeśli tak to pożyteczna zabawa . Pozdrawiam 😁👍
... a baca ogrzał chałupę dwoma wiaderkami węgla - komu było zimno to kilka okrążeń z wiaderkami w rękach naokoło chaupy
Hahahaha 😁👍 pozdrawiam
Ja się cieszę że ty się cieszysz i robisz dobrą robotę a steptycy 😔 zawsze będą myśleć inaczej.pozdrawiam serdecznie 🤠👍
Dzięki 😁 Pozdrawiam
Alternatywa SUPER na rządowo pisiorski zamordyzm cenowy opału
Przyjedź do lasu i popracuj uczciwie te 3godz dziennie i masz w tydzień opału na sezon za 9zl/mp
Witam wszystkich 😁 Pozdrawiam i dzięki że oglądacie . Proszę o Wasze wnioski i opinię.
@Mruuuczek o ja . Super 👍
Pracuś bez wytchnienia, uwielbiam Pana oglądać życzę miłego weekendu. Pozdrawiam 😘
Dzień dobry 😁 Pozdrawiam
Witam . Wyszło super 💪 ja zrobiłem w sobotę z kartonu trocin sianko i pierwsze suche liście co spadają
No i fajnie 😁👍 pozdrawiam
Jak długo schną te brykiety?
@@anula1052 Teraz nie robię. Dopiero na wiosnę ale jak robiłem latem to dwa tygodnie na słoneczku i suche jak pieprz
@@mateusznowak1259 to jest pomysł,byle do rozdrabnianiq jakiejś sieczkarki mechanicznej użyć to było by super.
Ja moczę 24h, lepiej się rozdrabnia wtedy i lepiej się też klei. Ale to moje zdanie, każdy ma swoje patenty i moim zdaniem kazdy dobry, jak działa 😅
Oczywiście że tak 😁 każdy ma swoje sposoby
Ile czasu i energii potrzebujesz żeby przygotować opał na sezon grzewczy?
Odpowiem po sezonie 😁
Ale i tak to opłaca
@@bartekostrowski5096 👍😁
No prosze,doczekalismy sie polskiej wizualizacji 4 rewolucji Ch..Schwaba. "Bedziesz biedny ,ale szczesliwy".
@Mruuuczek racja 😂💪👏👏
Witam, no elegancko wyszło, ja niestety ściskam ręcznie w doniczkach dlatego robie proporcje 1/4. Fajnie wyszło, będą z tego kalorie 🥳🥳
Pozdrawiam i życzę kolejnych sukcesów 👊👍
Pozdrawiam Fabi 😁
Jak w doniczkach ? Opisz proszę.
@@danutareszke5584 U mnie na kanale jest film o nazwie "Brykiet plus".
@@Fabi.... obejrzalam,dziekuje. Proste jak budowa cepa 😃
@@danutareszke5584 15 dziennie produkuję, od Maja 😅
Nie wolno palić gałęzi i masy zielonej a brykiet z nich już tak ? Po co się męczyć lepiej spalić te gałęzie w formie rozdrobnionej ?
Martusia u Ciebie w willi pompa ciepła sobie pracuje,na dachu panele pięknie słoneczko oświetla i pięknie zielono wokół domciu.przed bramą 4kubełki ślicznie odpady sortowane.Szukam takiej żony!!! Tylko która bedzie chciała takiego wieśniaka jak ja który pali wszystkim co mu w ręce wpadnie w starym śmieciuchu a przed domem jeden kosz na śmieci a w nim tylko popiół ze śmieciucha!!!
Nie wolno palić gałęzi i Ciebie w domu 😂
Wszystkim wolno oprócz opon 😅
Cieszy mnie takie podejscie,i to jest ekologia i zielony ład
😁👍 pozdrawiam
To jest dramat jak na Titaniku.
Trzeba by taką rozdrabniarkę która naprawdę zrobi bardzo drobną frakcję. Dobrze jak by maszyna była na prąd, bo jak się ma panele PV to w lato nie będziemy już płacić za prace takiej maszyny.
To prawda 👍
tak oglądam to dodać cementu i wapna, To jeszcze cegły by można z tego zrobić:):)
Ciekawe 🤔
W Afryce dodają gówno i domy budują😂
Patyki zadziałały jak zbrojenie na budowie 😄😄😄
Czy ta kaloryczność zrekompensuje energię użytą do szatkowania patyków? 😀
Nigdy w życiu 😡
Wystarczy maszyna (którą można zrobić samemu) z dwoma wałkami zębatymi o ostrych krawędziach i wtedy bez większego wysiłku sprawa załatwiona
BTW nie potrzeba do tego energii elektrycznej
Bardzo ciekawy pomysł z tą maszyną . Można prosić o więcej informacji . Strasznie mnie to zaciekawiło 👍
@@wigoserwistv7311 działałaby na tych samych zasadach co sieczkarnia do siana ale elementy rozdrabniające musiałyby być zdecydowanie mocniejsze 😉
Witam i pozdrawiam serdecznie :-)
Przepraszam panowie za szczerość, ale uważam, że w kolejności to powinna być najpierw gra wstępna, a dopiero potem cała reszta z radosnym sukcesem. A wy zaczynacie od końca.
Czy tak trudno, skoro już podjęliście się takich działań, aby wiedzieć kto z kim śpi i czyje dzieci są?
Co stoi na przeszkodzie, aby zważyć jakąś porcję składników, zrobić z nich ileś tam produktu, zważyć mokry, susząc prowadzić ważenia kontrolne i ważenie końcowe, gdy uznacie, że to finał.
Z różnicy wagi końcowego i surowca będziecie wiedzieć ile w finalnym jeszcze jest wilgoci.
Im bardziej zbita masa, tym więcej H2O w środku zostanie, bo wierzchnie warstwy schnąc zasklepią rdzeń.
Byliście na plaży latem? Słońce świeci, gorący piasek. A kilka centymetrów w głąb i co? Piasek mokry i chłodny. Bo prawa fizyki nieubłagalne.
Mając wiedzę wagi i rodzaj składników można w miarę dokładnie wyliczyć wartość opałową.
Wyjdzie niestety marna i tym samym jednostka wagi tego rękodzieła niewiele ciepła odda. Nie zapominajcie, że woda to specyficzna substancja mająca wredne parametry: ciepło wł. ciepło parowania itd.
A gdybyście się pokusili o bilans cieplny to pomijając to, ile swojej energii w to włożyliscie, od wartości opałowych musicie odjąć nakłady energetyczne choćby zużyty prąd, czy transport.
Okaże się niestety, że to jedno z najdroższych paliw. Na dodatek mało stabilne i upierdliwe w eksploatacji.
Sorry za szczerość, ale może warto przemyśleć co i jak, bo można z tego samego zrobić produkt o znacznie lepszych parametrach.
Ciekawe 🤔
Tanie paliwo? A jaki jest bilans: energii włożonej i uzyskanej oraz kosztów robocizny
Warto obliczyć
Żaden, więcej włożysz niż wyjmiesz...
Jak mnie cieszy Twoja radość 💪✋👍🙂Wigo3 wygrywa 😀
Tak jest 😁👍
Wszystkich komentarzy nie czytałem, ale czy nie bardziej optymalnie byłoby wykorzystanie betoniarki do mieszania pulpy?
Można 👍
Polak, wszystko potrafi...!!
... oprócz jednego być dla Polaka Polakiem
@@tadeuszwegrzynek1601 i myślenia logicznego...
Z takich właśnie frezów jak w tej zabawce mam zrobiony mój mechanizm tnący tylko są 2 sztuki zamontowane na jednym wałku dociążone 50 kg balastu sprzężone z 7 konnym silnikiem spalinowym i rozpędzone do ok 450 obrotów trochę mały motor ale powiem tak ROBI WRAŻENIE nie tnie może za grubych gałęzi będę go zima przerabiał jeszcze ale 3 cm plus odrosty daje rady 2 przyczepki samochodowe ok 1.4 metra na każdej w godzinę bez problemu najlepiej do obsługi 2 zorganizowane osoby i żre jak wściekły skakanie około 1.5 l na godzinę
😁👍 pozdrawiam
Nie kupuj na ORLENIE i LOTOSIE cenę paliwa ustala się ze stosunku cena baryłki do dolara.Dzisiaj cena powinna wynosić 5zł za litr, tyle teraz kosztuje na Węgrzech. Nie daj zarobić rządowi w trwonieniu naszych pieniędzy. Presja ma sens.
To gdzie kupować ? Na Shell ?
Chcecie pomoc i zbrojenie Ukrainie macie wysokie ceny wszystkiego coś za cos
Faciu dwie korzyści masz brykiet , ogródek posprzątany,biceps i lecisz z wagi.
Czyli trzy korzyści
Palenie bedzie malo wydajne to sa galezie z drzewa miekiego ktore pali sie szybko ale daje malo ciepla.
To rebak walcowy? Mam nozowy i rozdrabnia na drobne kawalki.
Poszukam gdzieś w necie jak taki wygląda 👍
Walcowy jest lepszy. Te długie kawałki wynikają z tego że w tym samym czasie jest rąbany grubszy kawałek. Należy mniejsze ilości wkładać i problem się zmniejszy.
Witam zrobiłem brykieciarke mam pytanie co do masy musi być rozdrobniona bo nie chcę mi wychodzić z formy
A jak jest zbudowana forma . Może jakieś zdjęcie poglądowe. To mi ułatwi odpowiedź
@@wigoserwistv7311 profil zamknięty 7na7 37 wysokość
Super. Pozdrawiamy z Yorksire
Pozdrawiam 😁😁👍 dzięki
do tej ręcznej na końcu tam, gdzie rączka, dałbym jakiś łańcuszek-linke ze strzemieniem na nogę. By nie ciągnąć docisku kostki ręką, tylko zwyczajowo na lenia obciążać ciężarem ciała. ;)
Ciekawe 🤔
Ja próbowałem palić zrębkami ale u mnie gazy powodowały '' czyszczenie komina '' i problematyczne jest ich suszenie bo jak nie wyschną to w grubszej warstwie zaczynają butwieć ,
To suszenie jest najgorsze 😁
Do czego te pisiory doprowadziły,żeby Porządny Polak się tak paprał w błocie😡
Hmmmmm 🤔
No dokładnie, to jest żenujące żeby się tym doświadczeniem jeszcze wymieniać
I nie jest to wina samego PiS ktoś ich wybrał dwa to system taki że nie ma wyboru trzy to dzieje się nie tylko w pl. Proszę przejrzeć zależności kapitałowe dużych spółek państwowych telewizyjnych przerobu mięsa energetycznych a zrozumiemy że to wszystko na końcu należy do kilku mega graczy światowych... Blackrock, vanguard, state street... Oni nas zubażają
@@ireneuszkaczkowski dziwne stanowisko. Naprawdę 🤔 . Pozdrawiam 👍
Co cię dziwi? Napisz co w tym dziwnego. Dla mnie dziwne, delikatnie mówiąc, jest to co ty przedstawiasz w tym filmie, dziwne, żenujące, smutne i upokarzające że naród który śpi na węglu bawi się w taką piaskownice zamiast pokazać środkowy palec władzy i reszcie przydupasów globaliztycznych.
Tak się zastanawiam, czy do zrobienia kostek w proporcji 2 cz.zrebki i 1 cz.kartonu nie możnaby dodać kilo mąki jako lepiszcza. Ziarno pali się dobrze, a dodatkowy klej jeszcze mocniej by związał po wyschnięciu.
zrób test jak pali się mąka :))) kupa śmierdzącego dymu, lepiszcze z kartonu jest dobre bo karton to siedem warstw tektury połączonej klejem z kasztanów
@@joannakozowska3116 tu nie chodzi o robienie kostek z samej mąki, a jedynie użycie kilograma na cały wsad (x brykietów), jako dodatkowego spoiwa. Nikt nie mówi o paleniu samej mąki! :)
przydepnąć? po kiego ta technika? z tej masy w beczce będzie tyle samo energii
Ok 👍
Myślicie, czy trocina też byłaby dobra? Czy byłaby za mało kaloryczna?
Bardzo dobry materiał na brykiet
Na wiadro papieru można dodać śmiało wiadro zrębki. Ja dodaje jeszcze zmieloną, wysuszoną trawę. W sumie 2 wiadra papieru, wiadro siana i wiadro zrębki.
Muszę spróbować 😁
Mogę Panu podesłać na próbę swoją zrębkę z wierzby energetycznej do paczkomatu. Jak Pan jest zainteresowany to proszę o informację.
Może gdzieś przegapiłem bo niedawno oglądam , można zamówić brykieciarke albo chociaż sam stolik i kubeczki? Czy można z rury stalowej robić żeby brykiety wychodziły okrągłe i ok 20-25smdlugosci
Można robić z rury również .😁 Choć ja wolę profile kwadratowe
Takie nasiąknięte zrębki pewnie dłużej by potem w brykietach schły, więc chyba ta metoda, która Pan teraz zastosował, jest korzystniejsza, jeśli chodzi o czas schnięcia
Chyba tak 😁 dzięki za opinie
Witaj,mam podobny rozdrabniacz talerzowy i te długie patyki rozdrabniam niekiedy kilka razy,po prostu podczas mielenia wyłapuję te dłuższe i ponownie wkładam do maszyny,nie mam problemu z wyciskaniem i prasowaniem takiego brykietu,jedyny problem to wyjąć je z kielichów bo nie mam otwieranych tylko wyciskane do dołu,więc stawiają większy opór,ale trzyma się dobrze i pali się też ok.
Ok 😁👍 pozdrawiam
Pale zrebka ,wiec odpada mi robienie brykietu ,z doswiadczenia wiem ,ze lepszy jest rebak frezowy,wydajniejszy i lepiej rozdrabnia.
Co tojest Vigo 2. Gdzie można ją kupić?. Dziękuję.
WIGO 2 brykieciarka mojej konstrukcji 😁
Bardzo podoba mi się ta wersja 3. Może na końcu jakieś siodełko, żeby nie trzeba było się tak siłować i po prostu sobie usiąść?
Dobry pomysł 👍 hmmm trzeba pomyśleć
Ogólnie polecam mieszać w betoniarce a te brykieciarki vigo na jakieś mniejsze ilosci ok ale jeśli ktoś chce wiecej to na rynku są szybsze :) ja kilka lat temu się w to bawiłem nawet miałem na kilkogramy ponad tonę po wyschnięciu ale robilem hydrauliczna robiona na gospodarstwie która do dzisiaj mam - nie uzywam mam sporo drewna :)
chcesz odsprzedać może?
mam odkurzacz warsztatowy 1300 watt, zbiornik 35 litrów.... brykiet w wersji dla leniwych: a gdyby tak założyć najmniejszy dostępny papierowy worek jednorazowy i naciągnąć trocin prosto z wora....
Trzeba by jeszcze spróbować z papieru i z liści, kosiarką zbierając liście ładnie się rozdrabniają jak są suche.
Tak trzeba spróbować 🤔👍
@Mruuuczek Tym swoim mruczeniem tylko wkurzasz ludzi.
Witam. Czy można by zrobić tak brykieciarkę Aby mogą robić nacisk. Będąc kobietą nie mam tyle sił...🤔
Można 👍 myślę o takiej
Witam i trzymam kciuki za produkcję brykietu. Zastanawiam się, czy można użyć rozdrabniarki do gałęzi do mielenia kartonów. Co o tym myślisz? Pozdrawiam.
Chyba nie 🤔
@@wigoserwistv7311 Dzięki za odpowiedź. A tak nawiasem, odpaliłem piecyk rakietowy na brykiecie z kartonu - super :)
Huraaa ...jesteśmy uratowani... możemy zamknąć kopalnię no i z pewnością bezrobocie nam nie grozi, bo ,,wyprodukowanie,, 1 kostki to średnio tylko 1,5 godziny...:)
Dobre 😁 Super wniosek 🤔
Podpowiedziałam mężowi i mieszamy w betoniarce nie źle wychodzi
Droga Pani 😁 zawsze jest tak że kobieta potrafi albo bardzo zachęcić albo zniechęcić . Bardzo się cieszę że wyszło fajnie i pozdrawiam 👍😁😁
A nie mozna by było założyc klucz pneumatyczny na lewarek?
Jasne że mozna 👍
Ooo jest i sieczkarnia, model wigo 1💪
Hmmm 🤔 pozdrawiam 👍
A przez maszynkę do mięsa by nie poszło?
Czy dobrze się palą te brykiety ? Czy już Pan wypróbował ?
Lepije chyba by było zrobić wyciskarke na powietrze i wykorzystać powietrzne poduszki od ciezarówki .
No hej.Obejrzałem.Ja robię tak samo jak Ty ze zrębkami od samego początku.Zresztą już pisałem o tym w komentarzach pod innym Twoim filmem.Ciekaw jestem jak to wyjdzie z paleniem w okresie zimowym.Przypuszczam że mogę mieć najtańszy sezon grzewczy mimo tak zawrotnych cen za opał.Jak wyjdzie dobrze to zaczynam robić opal brykietowy o samej wiosny.Codziennie po półtorej godziny i zima załatwiona.Mam dostęp do nieograniczonej ilości kartonu i masę swojej biomasy.
Też zastanawiam się czy nie będzie się rozwalał w czasie schnięcia 🤔👍
@@wigoserwistv7311 Na pewno nie będzie się rozpadał.Ja przetestowałem produkcję w różnych proporcjach i klei się bardzo dobrze mimo ,że moje brykiety nie są tak dobrze wyciśnięte jak u Ciebie.Ja teraz stosuję proporcję ok 2 do 1 i jest dobrze.Pozdrawiam.
@@dariusznowicki4404 ok 👍 dzięki za informację . Ja też nastawiam się na produkcję taką poważną w przyszłym roku . Ten rok to testy
@@wigoserwistv7311 Ja mam kocioł zasypowy 15kw. który ogrzewa mi powierzchnię domu 197 m2.Komora spalania może pomieścić około 15 szt brykietu.Robiłem test podgrzewania wody na krótkim obiegu.9 cegiełek brykietu paliło się około 3h i uzyskałem temperaturę 90 st.przy wyłączonym nadmuchu.Spalanie od góry.Teoretycznie przy ogrzewaniu domu powinienem zrobić 3 cykle spalania czyli dobowo spalę 45 szt brykietu i utrzymam temp.na kotle ok 50 st. a to wystarczy do ogrzania pomieszczeń.Oczywiście proces spalania przeprowadzić należy z minimalnym dostępem powietrza.
@@dariusznowicki4404 panie kolego, aby coś heterogenicznego dobrze spalić, to musisz zapewnić tlen. Najlepiej w ilości stechiometrycznej. A w praktyce z nadmiarem powietrza 1,2 - 1,4.
Niedomiar powietrza ZAWSZE skutkuje niepełnym i niecałkowitym spalaniem, a tym samym sprawność procesu leci w dół i to mocno. O zasmolonych kanałach w wymienniku i w kominie nawet nie wspominam.
A gdy czytam info, że ja to minimum to pytam: skąd wiesz ile to jest, skoro nawet nie znasz starych tzw.chłopskich metod oceny, czy powietrza za mało, za dużo, w sam raz?
Pozdro.
A ja mam kominek i tez nie wyrzucam liściastych tylko tnę lub łamię na 40 cm i duże garście wiążę ścinkami stacych ciuchów i odķładam do suszenia z mojego ogrodu mam na 2 tygodnie palenia👍
I dobrze 👍😁 pozdrawiam
Proponuję Panu wykonać próbę, zmienić pulpę celulozową że na wytłoki z buraków cukrowych.
Powodzenia
🤔🤔🤔
Nakładanie ręką reumatyzm na starość za za oszczędzone kilka groszy
No jasne super argument 😁 cieszę się że wyrazileś swój pogląd .🤣😂
można by z tą papką zmieszać troche miału węglowego? żeby zwiekszyć kaloryczność? gdybym chciał podobnym brykietem w piecu palić?
Skąd go wziąć 🤔
@@wigoserwistv7311 no ja mam sporo miału zostało mi z poprzednich lat ale samym miałem pali się słabo
Cześć zgadza się po dwóch dniach jest lepiej ja tak moczylem gałązki drzew iglastego
No właśnie 👍 😁 tak myślę
Do czego to ma służyć?
Dzień dobry, a ta pulpa z czego, przepraszam ale jestem zupełnie laikiem, pozdrawiam
Proszę zobaczyć inne moje filmy tam wszystko jest wyjaśnione
Ten rozdrabniacz ściąga 0,3-0,5 kwh prądu, żeby uzupełnić jeden z jego baniak. Ile z niego brykiety można zrobić? Przede wszystkim czas pracy.... W końcu nie jestem pewny, czy to się kalkuluje, tym bardziej, jeżeli chce się zastąpić n.prz. 2 tony wegla. Ale sam pomysł jest fajny, to fakt.
Gdzie kupić taką brykieciarka ?
Wigo 2 będzie na sprzedaż już niedługo
Tą pulpę z czego i jak robisz? Wiem że papier ale jaka jest procedura tworzenia powiedz, pozdrawiam
Można znaleźć informacje na moim kanale 👍👍 pozdrowienia
Super patent a ile taki brykiet będzie się palił? Niech Pan nakręci część drugą i zrobi test w praktyce.
Już robiłem test palenia są filmy na moim kanale . Ale zawsze można zrobić następny
Witam a nie myślał Pan zastąpić jakiegoś innego napędu do wigo 2 zamiast korby może np.kluczem udarowym Pozdrawiam serdecznie
Myślałem ale uważam że śruba w lewarku to najsłabsze ogniwo . Myślę nad inną konstrukcją
Lewarek hydrauliczny, bądź poduszka pneumatyczna była by fajnym rozwiązaniem.
Ta zima to będzie wyzwanie 😁
To prawda 🤔
Czyli co do gałęzi namoczony papier ktoś odpowie
Ale ekstra Ci wyszły ja też na początku z galazkami robiłem, ale moja wyciskarka nie nadaje się do tego 👌👍😀😀😀pozdrawiam
Dzięki 😁 Pozdrawiam Zbyszek
@@wigoserwistv7311 dzięki 😀😀😀
co to za rebarka, bo chce kupic na dzialke?
Powiem ze bylem sceptykiem czy zrębki uda się skleić a jednak po to są eksperymenty żeby udowodnić niedowiarkom
Sam od pewnego czasu rozglądam się za rębakiem bo choćby i same zrębki można w piecu palić, brykiet to ułatwia ale łopatka da się załadować i spalić d cieplejsze dni
Coś trzeba robić 😁 i próbować
@@wigoserwistv7311 dokładnie
Bardzo podoba mi się Twój zapał i radość z jaką podchodzisz do pracy 👍
To jest na ogrzania domu 90 m kwadratowych na parę godzin mądralo!!!
Ja ogrzewam 120 m i ten brykiet daje radę . Ale nie musisz wierzyć masz prawo
Spróbuj zrobić brykiet z owsem kupić od rolnika i będzie owies jest w miarę tani a kaloryczny podobno niektórzy mieszkają z peletem i w piecach palą więc daje radę chyba
Ciekawe 🤔 bardzo ciekawe
W tej maszynie jest pokrętło z boku. Kręcisz aż zaczną lecieć wiórki aluminiowe. Wtedy można pracować i maszyna tnie jak należy.
Nasza maszyna tnie na wóry
to chyba bardziej rozgrzeje się pan przy robocie i palić nie trzeba🤣🤣🤣
Hmmmmm👍
👏👏👏👏👏👍👍
😁😁😁👍
Kurskiego nawozu też można robić
🤔🤔🤔
Zrobiłem też rebakiem frezowym i potlo mi na 2 cm co to masz za rebak
Jakiś taki zwykły z marketu .
To nie jest droga do dobrobytu, to droga do ubóstwa. Bogate narody mają stocznie, kopalnie przemysł wysoko rozwinięty, uczelnie na wysokim poziomie i nie przyjmują Ukraińców. A my będziemy ogrzewać się liśćmi, jak za króla ćwieczka
Witam szefie szufelka mała do nakładania by się przydała 😉
Ale i tak jest gitara 🎸
Pozdrawiam 💪😎👍
Dzięki 😁
Ja każdy materiał którego używam zrąbki szyszki kora treści tektura wszystko moczę w wodzie gdyż suchy materiał rozdyma brykeciki.
Też nad tym myślałem
moj brykiet ma domieszke patykow i calkiem sobie to chwale, co prawda nie takie wielkie kawalki jka tutaj ale mimo wszystko cos tam jest