Ez 100 x jobb mint a > netflix, Arte-tv, History-chanal, ezek mind szenny csatornák. Az M5 az valóban értelmiségi adó! Hálás téma ez! És ez megint trafált, továbbítom barátaimnak.
Általában megnézem a műsort, és mindig megdicsérem, hogy ilyen meg olyan értékes és érdekes a téma. Meg hogy mennyire jók a műsorvezetők sötöbö. Nincs ez máshogy most sem. Nem tudom, hogy hány embert érdekelnek az ilyen témák (talán nem túlzok, ha feltételezem, hogy meglehetősen keveset), de nem a nézettség adja meg egy műsor vagy művészeti produktum értékét. Kiválóak a műsorvezetők, értelmes kérdéseket tesznek fel, nem viszik fel a hangsúlyt a mondat végén, mint a rádiókban a műsorvezetők; nagyon jók a témák, a meghívott szakemberek. Igen, így kell. ÉS ha következetesen kitartanak a minőség mellett, akkor jön a nézettség is. De ha nem jön, az se nagy baj. Mostanra kb ez az egyetlen műsor, amit van gyomrom végignézni. Gratulálok
Annyi bizonyitott hogy volt egy haboru amely kb.egy evig tartott. Az is teny, hogy a tatarok kivonultak oriasi vesztesegekkel. IV. Bela szinte azonnal tonkreveri az osztrakokat nyugaton. Valami nem stimmel a jelenlegi tortenelmi 'tisztanlatassal'.
Az osztrákok nem jó példa. Mivel a korabeli Ausztria nagyon nem egy súlycsoportban volt velünk még a mongol pusztítás után sem. II. András korában 1233-1234-ben volt háború az osztrákokkal és egyszerűen elsöpörtük őket. Képzeljük el, hogy a Morvamezőre kivonul 2000-2500 osztrák katona és velük szemben megjelenik a 18000-20000-es magyar sereg az osztrákok a magyar sereg puszta látványától szana szét szaladtak. A mongol pusztítás ellenére is alig változtak az erőviszonyok 1242-ben is kb. 2500 osztrák katonára 15000-16000 magyar jutott. Mintha egy pehelysúlyú állna ki egy szuper nehéz súlyúval. Reszegen is széttapostuk őket. A szomszédaink közül a csehek és a lengyelek voltak velünk igazán partiban Szerbia, Bulgária is gyengébb volt nálunk min. dupla volt a különbség a bolgárokkal szemben is a szerbekkel meg 3-4 szeres fölény volt. A lengyelek 10000-12000 ezres és a csehek 12000-15000-es sereggel rendelkeztek. A mongolok legyőzték Legnicánál a lengyeleket viszonylag könnyen ugyanakkor a mai Brno (Brünn) - től északra a cseh sereg legalább döntetlent ért el a hasonló létszámú mongol had ellen. Igaz Morvaországot a mongolok felprédálták, felégették, kifosztották, de a cseh területre betörni már nem maradt erejük. Nyugat európai mércével a cseh sereg volt a legütőképesebb itt volt a legtöbb nehéz páncélos lovag is. Nem véletlen, hogy ők voltak a legsikeresebbek ők egy az egyben felül kerekedtek a mongolokon. Ennek dacára a mongolok minket vettek a legkomolyabban, mert nekünk volt a legnagyobb seregünk. (lengyel, cseh. magyar viszonylatban)
@@viktorbudai2333 Tudomasom szerint a mongolok celja eloszor is Magyarorszag volt, az eszaki mongol sereg tulajdonkeppen bekerito hadmuveletet hajtott vegre. Batunak nem Bohemia vagy Lengyelorszag kellet, hanem Magyarorszag. A mongol focsapas Mo.ellen iranyult, azt hiszem ez ketsegtelen. A cseh lovagok hogy jonnek ide, azt nem ertem. Megegyszer a FO csapas Mo.ellen iranyult. Az osztrakok elleni hadjaratot azert hoztam fel, mert a szoveg allandoan arrol szolt, hogy Mo-t tonkrevertek a mongolok, es miutan ez megtortent , honvagy foghatta el oket,es csak szepen kisetaltak, itthagyva egy romhalmazt,egy elpusztitott orszagot, ami nyilvanvaloan egy baromsag, a Habsburgi propaganda szajkolasa.
Felvezetőhöz: A kunok nem asszimilálódtak, nem beolvadtak a magyarságba hanem betagozódtak a magyar társadalomba, úgy, hogy származástudatuk és kultúrájuk megmaradt,és részben mind a mai napig él.
Az eloallitas persze elsodleges, de lehet, hogy a csonthegyu nyil messzebre vitt vagy pontosabban lehetett vele celozni, mint a fem nyilfejjel. A karcsut jobban behatol a lancingbe de konnyebb kihuzn isi, a nagyobb feju jobban roncsol. Nehezebb kihuzni. Nagyobb fajdalmat okoz. Talan. Hagyomanyorzok esetleg rendelkeznek ilyen ismeretekkel.
Ez itt egy pont ilyen jellegű csatorna: ua-cam.com/users/todsstuff1videos Nem jobb inkább a súly számít, mert úgy nem veszít annyi energiát a légellenállás miatt, és nagyobb energiával érkezik be. Tehát súlyos vessző minél nagyobb íj - persze akkor kevesebbet tudsz kilőni mielőtt elfáradnál. Szóval van pro és kontra, úgy tudom sokfajta íj volt, ez egy másik csatorna ahol az íjakról lehet hallani, és tesztek is vannak: ua-cam.com/channels/dnnPT5tB2Wx-LeOe4mu8Dw.html Egyébként nem régóta íjászkodom, de ami a filmekben van az katasztrófa, egy 50lbs-essel ellövök talán 250-300m (akkor már az ember alig látszik tehát amit kamerákkal mutatnak az nevetséges, pontosság: 3m-es körön belül - pedig senki vagyok, a Magyarok állítólag 110lbs körül voltak (persze nehezebb vesszővel a fentiek miatt) - és lehet több íjjuk is volt, célnak megfelelően, meg tartalék sem árt - aztán a másik, hogy olyan gyors a dolog, hogy nem látni csak amikor már késő - tehát nincs ez ami a filmekben: ha rád lőnek szinte semmi sem látszik csak zümm és vége is - talán ha fél másodperced van, hogy ellépj.
A két régész vitte az igazi prímet, hiszen döntően a tárgyi leletek és ismeretek a lényeg és a személyes tapasztalatok. A történész régész társaságban hátrányban van ez most is megfigyelhető volt, hiszen a történész nem régész és csak az olvasható, írott ismert anyagok alapján fejtheti ki véleményét. Neki nincs helyszíni személyes tapasztalat pedig pont az a lényeg ilyen értekezéseknél. Szerintem B. Szabó jó elméleti szakember, de itt csak a 3. volt a 3-ból. A nyilvesszők és a a többi tárgyi lelet az ásatásokonez a lényeg ebból lehet meg tudni újabb és újabb információkat. Más tudományágak a geológia, fizika, informatika, matematika és a fejlettebb híradástechnikai eszközök bevonása (műholdfelvételek, geolokációs drón felvételek és modern laptopok, számítógépek amelyekkel több dimenziós modellezést és számolásokat is el lehet végezni stb.).
Azért Andrásfalvy Bertalan professzor egész máshogy adja elő a tatárjárás eseményeit. Ebben a beszélgetésben megint azt a "klasszikus" magyarázatot halljuk, hogy IV. Béla "belátta a hibáit". Valójában csak feladta az urak elleni küzdelmet, és ebből következett a kiskirályok kora pár évtizeddel később...
Egyetertek. Sok minden nem hangzott el, érzésem szerint meg mindig nincs meg a bátorság, hogy rámutassanak a korabbi nézetek ferdítéseire. Kimaradt Kálmán herceg (és a jó testvéri viszony a királyi családban), a magyar hadsereg és a templomosok önfeláldozása, valamint , hogy az orszag nem hodolt be. Afő oka a visszavonulasnak ez volt, mert a tatároknak nem sikerült elérni a céljaikat és csatlóssá tenni Mo t a tovabbi hódításokhoz. Az is szégyenletes hogy bár megemlítették az 1285-ös második betorést, de egy szó sem hangzott el arról hogy akkor a tatárok megsemmisítő vereséget szenvedtek. Az akkori hősökről még mindig semmi sincs a köztudatban mivel az oktatás is agyonhalgatta eddig. A “szerencsénk volt” ból, “a több okkal magyarazhato” bol persze nem volt hiány meg a mellébeszélésről a modern lehetőségekről, amiket mar mindenki betéve tud akit kicsit is érdekel a téma, de az már senkiben sem merült fel, hogy hogyan tovább? Pl a megtalalt csontok genetikai elemzését tervezik, hogy pontosabb képet kapjunk az akkori köznép származásáról? Ezer kérdést lehetett volna feltenni de valahogy nagyon kibontatlan maradt a téma.
@@larpad1 Végre egy kompetens hozzászólás aki a történtekről is tágabb tudással bír és az események mögé lát. A "szerencsénk volt" ez szerintem sem egy szerencsés megjegyzés mi a szerencse abban, hogy 500 ezer vagy 1 millió magyar meghal alig 1 év alatt a bizonytalan becslésekre alapuló 2 és 3 millió közé tehető népességből ? Az elenállás sokkal komolyabb volt mint amit a mongolok bárhol korábban tapasztaltak. Több száz település bocsátkozott harcba a mongol támadókkal ahol a támadók is egyre komolyabb veszteségeket szenvedtek. Túlerőben lévő seregek moráljának gyengítésére a gerilla hadviselés a legalkalmasabb. "Üss, fuss, rejtőzz taktika". A 2. invázió feltételezhető kiváltó oka a 1280-82 körül lezajlott magyar-kun háborúra vezethető vissza. A Hód tavi csatában kb. 40-40 ezres seregek csaptak össze az itteni 20 ezres kun sereget a Kunországból még 20 ezer kun segítette Oldamur vezetésével. A kunok szerencsénkre vesztettek és a kunok ármánykodása a mongoloknál válthatta ki a 2. inváziót. 2. invázió során valóban érdemes lett volna megemlíteni egy kb. 10-15 percben. Egresmonostor hősies védelme a kunokkal szemben-Bölényfői András templomos lovag vezette a védelmet aki el is esik a védelmi harcok során. Aba Amadé nádor nyer Regécnél a mongolok ellen Baksa György győz Vácnál, Vizsolynál és Szolnok térségében a királyi hadakkal együtt valamint nagy győzelem születik az erdélyi Torockónál.
Ők hároman sokkal ismertebb szaktekintélyek a témában nem véletlen, hogy pont őket hívták meg. B. Szabó János ráadásul eredeti kínai szövegeket fordít onnan jöttek rá pár "friss" információra amely 3-4 éve még nem voltak ismertek. Pl: Muhi csatával kapcsolatosan. A kínai szöveg alapján találták meg a folyó hurkot ahol a magyar tábor lehetett és azt a sokat keresett "dombot" amiről Batu kán belátta a magyar tábort. Igazából ez egy 3-4 méteres magaslat, de mintegy őrtoronyból innen pont belehetett látni a magyar táborba ami előnyt jelentett a mongoloknak. Obrusánszky Borbála nem tud kínaiaul és mongolul sem bár mongol írott forrás nincs is annyi mint kínai. Ő mások fordításai alapján dolgozik ami hátrány a munkája során hiszen az eredeti szövegeket nem érti.
A szakértők előadása és egymás közötti egyeztetése , kiegészítése érdekesebb lehetett volna , mint a műsorvezető túltengése . Belefojtotta , leállította , megszakította a szakértőket . Kár volt . Másik műsorvezetővel újra megnézném ezeket a szakértőket .
Tehát,amint az itt megjelent okosok megállapították,csak egyetlen csata volt,a Muhi... De akkor miért is húztak el a Tatárok ? Asszem ebben a műsorban jobb lenne felhagyni a történelem "szakértéssel"
Ahhoz képest, hogy történész elég tájékozatlan pláne , hogy nem képzi magát nem foglalkozik vele. Pedig műsor vezetőként nem ártana képbe kerülnie ha már ilyen témáról van szó. Főleg történészként ez külön ciki párszor beégette magát más témában is.Inkább el kéne hallgatnia, hogy valamikor történésznek tanult, mert rettenetesen KI VAN esve a témából. Pedig valamikor anno talán épp e miatt kezdték el alkalmazni, mert bölcsész diplomája volt. Szerintem nem ártana frissíteni az ismereteit és sokat olvasni, hogy ne kerüljön kellemetlen helyzetbe.
Szerintem moderálják műsor közben is, fülhallgatón zajlik vele a kommunikáció, hogy mit kérdezzen, merre vigye el a beszélgetést, mennyi idő van hátra, stb. Ezzel csökken a beszélgetés folyamatossága, kicsit robotszerű néha Gulyás Úr, ma zavaró is volt az a 'kérdéssel témaváltás' de a műsor minőségét összességében szerintem ez nagyban növeli, rengeteg témában bevethető a szerkesztő úr, a feltett kérdések után hozzá is tud szólni, ha a kérdésfelvetés kissé pontatlan akkor sem csend következik, stb
Elnézve, hogy mi lett később nyugat Európából, mit tettek a világ többi részével, hogyan raboltak ki mindenkit, történelmileg jobban járt volna a világ, ha melléjük állunk és megyünk velük a nyugat ellen. Persze ezt akkor nem tudhatták... Esély lett volna erre. Ugyanis a támadás előtt a Mongolok több levelet is küldtek, amiben melléjük állásra szólították fel a magyarokat.A tizensokadik levél amit írtak fenn is maradt.
Szerintem meg IV.Béla királyunk jobban tudhatta,hogy kik a rokonaink,mint mi.A sok történelem hamisitások megtették a kivánt általános történelmi tudásunkat ' Az azomban biztos,hogy a "tatárok" innen kimenekültek ,a mongol történelemta-nitás szerint veszitettek a magyarokkal szemben .( Dr.Obrusánszky Keletkutato történész, 2 éve a mongoliai nagykövetünk)
Nagy mértékben igaza van- A mongol invázió helyesebb lenne. Ugyanis a tatárok is egy mongol nyelvű nép volt, de 1241-re nem sokan maradtak meg belőllük. Miért is ? Dzsingisz kán apját Jeszügej Batur kánt a tatárok mérgezték meg mérgezett kumiszt kínálva neki. Amikor Dzsingisz kán felnőtt és erős serege lett a tatárokat legyőzte és minden tatár férfit lefejeztetett aki egy szekér kerekénél magasabb volt. A kisgyerekek és a nők és a lányok élték túl akik 1241-re kb. 40 év múltával részben asszimilálódtak a többi mongol közé. A mongolok 1236-tól hódítóként jelentek meg Európában, de már a velük tartó katonák min. 1/3 de akár 1/2-e is török nyelvű lehetett (ujgurok, türkmének, kazahok, úzbégek, kirgizek, volgai bolgárok). Valamint ehhez jött hozzá a mai Ukrajna és szomszédos szláv területeken élő nagyszámú szintén török nyelvű kun-kipchak népesség. Nagyjából 200-250 év alatt a mongolok kisebbségben lévén be asszimilálódtak a jóval nagyobb számú török népességbe. Ezt a keverék népet amely az idők során felvette az iszlám hitet nevezték krími tatároknak akik Magyarország keleti részeit is előszeretettel fosztogatták kb. 250 éven keresztül egészen az utolsó "tatárjárásig" amely 1717-ben következett be, Erdélyben.
Ez 100 x jobb mint a > netflix, Arte-tv, History-chanal, ezek mind szenny csatornák. Az M5 az valóban értelmiségi adó! Hálás téma ez! És ez megint trafált, továbbítom barátaimnak.
Nagyon jól kiegészítették egymást. Nagyon szuper. Köszönöm! :)
Nagyon érdekes volt. Köszönet. Sok új ismeretet közölt, kiváló szakértők által.
Egymás után 2x hallgattam meg. Jó volt, de a műsor vezető is nagyon jó volt. Eddig is bírtam de most még jobban meg szerettem.
Általában megnézem a műsort, és mindig megdicsérem, hogy ilyen meg olyan értékes és érdekes a téma. Meg hogy mennyire jók a műsorvezetők sötöbö.
Nincs ez máshogy most sem. Nem tudom, hogy hány embert érdekelnek az ilyen témák (talán nem túlzok, ha feltételezem, hogy meglehetősen keveset), de nem a nézettség adja meg egy műsor vagy művészeti produktum értékét.
Kiválóak a műsorvezetők, értelmes kérdéseket tesznek fel, nem viszik fel a hangsúlyt a mondat végén, mint a rádiókban a műsorvezetők; nagyon jók a témák, a meghívott szakemberek.
Igen, így kell. ÉS ha következetesen kitartanak a minőség mellett, akkor jön a nézettség is. De ha nem jön, az se nagy baj.
Mostanra kb ez az egyetlen műsor, amit van gyomrom végignézni.
Gratulálok
Mellett. 2 db t
jogos...
@@tamasszakal136 javítva
Jó beszélgetés volt, köszönöm!
Annyi bizonyitott hogy volt egy haboru amely kb.egy evig tartott. Az is teny, hogy a tatarok kivonultak oriasi vesztesegekkel. IV. Bela szinte azonnal tonkreveri az osztrakokat nyugaton. Valami nem stimmel a jelenlegi tortenelmi 'tisztanlatassal'.
Az osztrákok nem jó példa. Mivel a korabeli Ausztria nagyon nem egy súlycsoportban volt velünk még a mongol pusztítás után sem. II. András korában 1233-1234-ben volt háború az osztrákokkal és egyszerűen elsöpörtük őket. Képzeljük el, hogy a Morvamezőre kivonul 2000-2500 osztrák katona és velük szemben megjelenik a 18000-20000-es magyar sereg az osztrákok a magyar sereg puszta látványától szana szét szaladtak. A mongol pusztítás ellenére is alig változtak az erőviszonyok 1242-ben is kb. 2500 osztrák katonára 15000-16000 magyar jutott. Mintha egy pehelysúlyú állna ki egy szuper nehéz súlyúval. Reszegen is széttapostuk őket. A szomszédaink közül a csehek és a lengyelek voltak velünk igazán partiban Szerbia, Bulgária is gyengébb volt nálunk min. dupla volt a különbség a bolgárokkal szemben is a szerbekkel meg 3-4 szeres fölény volt. A lengyelek 10000-12000 ezres és a csehek 12000-15000-es sereggel rendelkeztek. A mongolok legyőzték Legnicánál a lengyeleket viszonylag könnyen ugyanakkor a mai Brno (Brünn) - től északra a cseh sereg legalább döntetlent ért el a hasonló létszámú mongol had ellen. Igaz Morvaországot a mongolok felprédálták, felégették, kifosztották, de a cseh területre betörni már nem maradt erejük. Nyugat európai mércével a cseh sereg volt a legütőképesebb itt volt a legtöbb nehéz páncélos lovag is. Nem véletlen, hogy ők voltak a legsikeresebbek ők egy az egyben felül kerekedtek a mongolokon. Ennek dacára a mongolok minket vettek a legkomolyabban, mert nekünk volt a legnagyobb seregünk. (lengyel, cseh. magyar viszonylatban)
@@viktorbudai2333 Tudomasom szerint a mongolok celja eloszor is Magyarorszag r
@@viktorbudai2333 Tudomasom szerint a mongolok celja eloszor is Magyarorszag volt, az eszaki mongol sereg tulajdonkeppen bekerito hadmuveletet hajtott vegre. Batunak nem Bohemia vagy Lengyelorszag kellet, hanem Magyarorszag. A mongol focsapas Mo.ellen iranyult, azt hiszem ez ketsegtelen. A cseh lovagok hogy jonnek ide, azt nem ertem. Megegyszer a FO csapas Mo.ellen iranyult. Az osztrakok elleni hadjaratot azert hoztam fel, mert a szoveg allandoan arrol szolt, hogy Mo-t tonkrevertek a mongolok, es miutan ez megtortent , honvagy foghatta el oket,es csak szepen kisetaltak, itthagyva egy romhalmazt,egy elpusztitott orszagot, ami nyilvanvaloan egy baromsag, a Habsburgi propaganda szajkolasa.
Felvezetőhöz: A kunok nem asszimilálódtak, nem beolvadtak a magyarságba hanem betagozódtak a magyar társadalomba, úgy, hogy származástudatuk és kultúrájuk megmaradt,és részben mind a mai napig él.
Az eloallitas persze elsodleges, de lehet, hogy a csonthegyu nyil messzebre vitt vagy pontosabban lehetett vele celozni, mint a fem nyilfejjel. A karcsut jobban behatol a lancingbe de konnyebb kihuzn isi, a nagyobb feju jobban roncsol. Nehezebb kihuzni. Nagyobb fajdalmat okoz. Talan. Hagyomanyorzok esetleg rendelkeznek ilyen ismeretekkel.
Ez itt egy pont ilyen jellegű csatorna: ua-cam.com/users/todsstuff1videos
Nem jobb inkább a súly számít, mert úgy nem veszít annyi energiát a légellenállás miatt, és nagyobb energiával érkezik be. Tehát súlyos vessző minél nagyobb íj - persze akkor kevesebbet tudsz kilőni mielőtt elfáradnál. Szóval van pro és kontra, úgy tudom sokfajta íj volt, ez egy másik csatorna ahol az íjakról lehet hallani, és tesztek is vannak:
ua-cam.com/channels/dnnPT5tB2Wx-LeOe4mu8Dw.html
Egyébként nem régóta íjászkodom, de ami a filmekben van az katasztrófa, egy 50lbs-essel ellövök talán 250-300m (akkor már az ember alig látszik tehát amit kamerákkal mutatnak az nevetséges, pontosság: 3m-es körön belül - pedig senki vagyok, a Magyarok állítólag 110lbs körül voltak (persze nehezebb vesszővel a fentiek miatt) - és lehet több íjjuk is volt, célnak megfelelően, meg tartalék sem árt - aztán a másik, hogy olyan gyors a dolog, hogy nem látni csak amikor már késő - tehát nincs ez ami a filmekben: ha rád lőnek szinte semmi sem látszik csak zümm és vége is - talán ha fél másodperced van, hogy ellépj.
...Hajdúhadháza határában találhatő egy ilyen sánc védelmi árok....fel kell engedni egy drónt a felfedezésére....
Nincs ilyen nevű település Magyarországon. Hajdúhadház is csak 1.
A két régész vitte az igazi prímet, hiszen döntően a tárgyi leletek és ismeretek a lényeg és a személyes tapasztalatok. A történész régész társaságban hátrányban van ez most is megfigyelhető volt, hiszen a történész nem régész és csak az olvasható, írott ismert anyagok alapján fejtheti ki véleményét. Neki nincs helyszíni személyes tapasztalat pedig pont az a lényeg ilyen értekezéseknél. Szerintem B. Szabó jó elméleti szakember, de itt csak a 3. volt a 3-ból. A nyilvesszők és a a többi tárgyi lelet az ásatásokonez a lényeg ebból lehet meg tudni újabb és újabb információkat. Más tudományágak a geológia, fizika, informatika, matematika és a fejlettebb híradástechnikai eszközök bevonása (műholdfelvételek, geolokációs drón felvételek és modern laptopok, számítógépek amelyekkel több dimenziós modellezést és számolásokat is el lehet végezni stb.).
Azért Andrásfalvy Bertalan professzor egész máshogy adja elő a tatárjárás eseményeit. Ebben a beszélgetésben megint azt a "klasszikus" magyarázatot halljuk, hogy IV. Béla "belátta a hibáit". Valójában csak feladta az urak elleni küzdelmet, és ebből következett a kiskirályok kora pár évtizeddel később...
A nėgy tudós úr közül valaki kimondhatta volna Szent Margit nevèt egy ilyen műsorban.
Egyetertek. Sok minden nem hangzott el, érzésem szerint meg mindig nincs meg a bátorság, hogy rámutassanak a korabbi nézetek ferdítéseire. Kimaradt Kálmán herceg (és a jó testvéri viszony a királyi családban), a magyar hadsereg és a templomosok önfeláldozása, valamint , hogy az orszag nem hodolt be. Afő oka a visszavonulasnak ez volt, mert a tatároknak nem sikerült elérni a céljaikat és csatlóssá tenni Mo t a tovabbi hódításokhoz. Az is szégyenletes hogy bár megemlítették az 1285-ös második betorést, de egy szó sem hangzott el arról hogy akkor a tatárok megsemmisítő vereséget szenvedtek. Az akkori hősökről még mindig semmi sincs a köztudatban mivel az oktatás is agyonhalgatta eddig. A “szerencsénk volt” ból, “a több okkal magyarazhato” bol persze nem volt hiány meg a mellébeszélésről a modern lehetőségekről, amiket mar mindenki betéve tud akit kicsit is érdekel a téma, de az már senkiben sem merült fel, hogy hogyan tovább? Pl a megtalalt csontok genetikai elemzését tervezik, hogy pontosabb képet kapjunk az akkori köznép származásáról? Ezer kérdést lehetett volna feltenni de valahogy nagyon kibontatlan maradt a téma.
@@larpad1 Végre egy kompetens hozzászólás aki a történtekről is tágabb tudással bír és az események mögé lát. A "szerencsénk volt" ez szerintem sem egy szerencsés megjegyzés mi a szerencse abban, hogy 500 ezer vagy 1 millió magyar meghal alig 1 év alatt a bizonytalan becslésekre alapuló 2 és 3 millió közé tehető népességből ? Az elenállás sokkal komolyabb volt mint amit a mongolok bárhol korábban tapasztaltak. Több száz település bocsátkozott harcba a mongol támadókkal ahol a támadók is egyre komolyabb veszteségeket szenvedtek. Túlerőben lévő seregek moráljának gyengítésére a gerilla hadviselés a legalkalmasabb. "Üss, fuss, rejtőzz taktika". A 2. invázió feltételezhető kiváltó oka a 1280-82 körül lezajlott magyar-kun háborúra vezethető vissza. A Hód tavi csatában kb. 40-40 ezres seregek csaptak össze az itteni 20 ezres kun sereget a Kunországból még 20 ezer kun segítette Oldamur vezetésével. A kunok szerencsénkre vesztettek és a kunok ármánykodása a mongoloknál válthatta ki a 2. inváziót. 2. invázió során valóban érdemes lett volna megemlíteni egy kb. 10-15 percben. Egresmonostor hősies védelme a kunokkal szemben-Bölényfői András templomos lovag vezette a védelmet aki el is esik a védelmi harcok során. Aba Amadé nádor nyer Regécnél a mongolok ellen Baksa György győz Vácnál, Vizsolynál és Szolnok térségében a királyi hadakkal együtt valamint nagy győzelem születik az erdélyi Torockónál.
Miért nevezitek tatárjárásnak a mongoljárást ?
Ok a Csonka-Magyarorszagrol beszelnek es az ottani tatarjarasokrol. A Tortenelmi 1000 eves Magyarorszag az a Karpatoknal kezdodik !!
Azt nem merik megemlíteni mert még megsértődnek a minket körülvevő és az elcsatolt részeket bitorló "baráti" országok...
Talàn meg kellene kèrdezni Obrusànszky Borbàlàt, aki a tèma tudósa ès Ulànbàtor-i forràsok is a rendelkezèsère àllnak.
Ők hároman sokkal ismertebb szaktekintélyek a témában nem véletlen, hogy pont őket hívták meg. B. Szabó János ráadásul eredeti kínai szövegeket fordít onnan jöttek rá pár "friss" információra amely 3-4 éve még nem voltak ismertek. Pl: Muhi csatával kapcsolatosan. A kínai szöveg alapján találták meg a folyó hurkot ahol a magyar tábor lehetett és azt a sokat keresett "dombot" amiről Batu kán belátta a magyar tábort. Igazából ez egy 3-4 méteres magaslat, de mintegy őrtoronyból innen pont belehetett látni a magyar táborba ami előnyt jelentett a mongoloknak. Obrusánszky Borbála nem tud kínaiaul és mongolul sem bár mongol írott forrás nincs is annyi mint kínai. Ő mások fordításai alapján dolgozik ami hátrány a munkája során hiszen az eredeti szövegeket nem érti.
Viktor Budai: Obrusanszki B Ulanbatorban jart egyetemre, s most ott van, mint Mo. hivatalos nagykövete
Azt persze nem ertem, h a kinaiak honnèt vettèk az infot a csatàt illetően, ha nem ők vìvtàk, hanem a mongolok.
A szakértők előadása és egymás közötti egyeztetése , kiegészítése érdekesebb lehetett volna , mint a műsorvezető túltengése . Belefojtotta , leállította , megszakította a szakértőket . Kár volt . Másik műsorvezetővel újra megnézném ezeket a szakértőket .
a műsorvezető csak történelem tanár, nem történész, és nagyon látszik, hogy nem gyakorolja a szakmát.
Durva idők lehettek, mai szemmel nézve...
Miért mentek el??Ha-ha-ha..a jó szívük miatt?? Mi? Kiverték őket a magyarok!!
Tehát,amint az itt megjelent okosok megállapították,csak egyetlen csata volt,a Muhi... De akkor miért is húztak el a Tatárok ? Asszem ebben a műsorban jobb lenne felhagyni a történelem "szakértéssel"
A kedvenc műsorom,de ezt aGulyást szellemi és fizikai kín elviselni.
Ahhoz képest, hogy történész elég tájékozatlan pláne , hogy nem képzi magát nem foglalkozik vele. Pedig műsor vezetőként nem ártana képbe kerülnie ha már ilyen témáról van szó. Főleg történészként ez külön ciki párszor beégette magát más témában is.Inkább el kéne hallgatnia, hogy valamikor történésznek tanult, mert rettenetesen KI VAN esve a témából. Pedig valamikor anno talán épp e miatt kezdték el alkalmazni, mert bölcsész diplomája volt. Szerintem nem ártana frissíteni az ismereteit és sokat olvasni, hogy ne kerüljön kellemetlen helyzetbe.
Szerintem moderálják műsor közben is, fülhallgatón zajlik vele a kommunikáció, hogy mit kérdezzen, merre vigye el a beszélgetést, mennyi idő van hátra, stb. Ezzel csökken a beszélgetés folyamatossága, kicsit robotszerű néha Gulyás Úr, ma zavaró is volt az a 'kérdéssel témaváltás' de a műsor minőségét összességében szerintem ez nagyban növeli, rengeteg témában bevethető a szerkesztő úr, a feltett kérdések után hozzá is tud szólni, ha a kérdésfelvetés kissé pontatlan akkor sem csend következik, stb
Elnézve, hogy mi lett később nyugat Európából, mit tettek a világ többi részével, hogyan raboltak ki mindenkit, történelmileg jobban járt volna a világ, ha melléjük állunk és megyünk velük a nyugat ellen. Persze ezt akkor nem tudhatták...
Esély lett volna erre. Ugyanis a támadás előtt a Mongolok több levelet is küldtek, amiben melléjük állásra szólították fel a magyarokat.A tizensokadik levél amit írtak fenn is maradt.
Szerintem meg IV.Béla királyunk jobban tudhatta,hogy kik a rokonaink,mint mi.A sok történelem hamisitások megtették a kivánt általános történelmi tudásunkat ' Az azomban biztos,hogy a "tatárok" innen kimenekültek ,a mongol történelemta-nitás szerint veszitettek a magyarokkal szemben .( Dr.Obrusánszky Keletkutato történész, 2 éve a mongoliai nagykövetünk)
@@tereziacsizmadia34 Nem tudom, hogy rokonnép e a Mongol, azt írtam, hogy ők tekintettek minket rokonnak a fennmaradt levél szerint.
Egy megjegyzes: folyamatosan tatarjarasrol beszelnek, holott inkabb kellene mongoljarasrol beszelni! A tatar egy masik nep volt....
Nagy mértékben igaza van- A mongol invázió helyesebb lenne. Ugyanis a tatárok is egy mongol nyelvű nép volt, de 1241-re nem sokan maradtak meg belőllük. Miért is ? Dzsingisz kán apját Jeszügej Batur kánt a tatárok mérgezték meg mérgezett kumiszt kínálva neki. Amikor Dzsingisz kán felnőtt és erős serege lett a tatárokat legyőzte és minden tatár férfit lefejeztetett aki egy szekér kerekénél magasabb volt. A kisgyerekek és a nők és a lányok élték túl akik 1241-re kb. 40 év múltával részben asszimilálódtak a többi mongol közé. A mongolok 1236-tól hódítóként jelentek meg Európában, de már a velük tartó katonák min. 1/3 de akár 1/2-e is török nyelvű lehetett (ujgurok, türkmének, kazahok, úzbégek, kirgizek, volgai bolgárok). Valamint ehhez jött hozzá a mai Ukrajna és szomszédos szláv területeken élő nagyszámú szintén török nyelvű kun-kipchak népesség. Nagyjából 200-250 év alatt a mongolok kisebbségben lévén be asszimilálódtak a jóval nagyobb számú török népességbe. Ezt a keverék népet amely az idők során felvette az iszlám hitet nevezték krími tatároknak akik Magyarország keleti részeit is előszeretettel fosztogatták kb. 250 éven keresztül egészen az utolsó "tatárjárásig" amely 1717-ben következett be, Erdélyben.
IV. Bela nevrokona? Es Verrokona III. Belanak! Az UNOKAJA! B. Szabo Janos! Torteneszkent illene tudnod!!!