Suhkrusõltuvusest vabaks | Aigi Vahing | Practical Consciousness

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 10 бер 2020
  • Ma pean magusat saama. Ma ei suuda magusa söömist lõpetada. Tahan alati juurde. Isu kasvab. Ma ei suuda ilma magusata elada. Kui armastad magusat sama palju, vaata Aigi Vahingu videoloengut-kogemuslugu suhkrusõltuvusest vabanemisest!
    Teadlased veel vaidlevad, kas tung suhkru järele on kliiniline sõltuvus või mitte. Samas on igaüks, kes selle teemaga maadelnud, tõenäoliselt päri, et seda võitlust võib nimetada ka sõltuvuseks. Kuna osad teadlased kasutavad terminit suhkrusõltuvus*, kasutab seda mõistet loengus ka Practical Consciousness I & Ii õpetaja Aigi Vahing: practicalconsciousness.com/et...
    "Et saada sama suurt heaolutunnet kui enne, pidin magusakoguseid tõstma. Ilma magusata tekkisid võõrutusnähud - füüsilised ja psüühilised. Magusaga liialdamist ei pidurdanud ka halvenev tervis. Tekkis harjumus iga hinna eest doos kätte saada. Kogused olid nii suured, et sõin salaja," räägib Aigi, kuidas ta tuvastas oma suhkrusõltuvusliku käitumise.
    Uurides suhkrusõltuvust enda näitel, avastas Aigi, et suhkru füsioloogiline (ja võimalik biokeemiline mõju) pole isikliku kogemuse põhjal kaugeltki nii tugevat sõltuvust tekitavad kui emotsioonide mõju. Õppides vabastama emotsioone, saavutas ta suhkrusõltuvusest vabaduse. Lisaks vabanes Aigi ka ülesöömisest jm kahjulikest söömiskäitumistest.
    "Mul ei ole enam suhkru järele tungi, kuid ma ka ei väldi seda!" Täna sööb Aigi magusat mõnuga, ilma et ta sellest sõltuv oleks või magusaga liialdaks.
    Loengu ajal mainitud viited:
    - Suhkru söömise ajal käivituva füsioloogilise protsessi kirjeldus ja viide biokeemilisele protsessile slaididel 2-4 pärineb toitumisnõustaja Ann Vinnali artiklist Suhkrusõltuvus*.
    - Viited kahele teadusartiklile ja ajakirjaloole, kus viidatakse ka teaduslikult suhkrusõltuvuse võimalikkusele: "Sugar Addiction: From Evolution to Revolution"*, "Evidendence for Sugar Addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake"*, "Why You Can't Get Enough Sugar"*.
    - Teadlased pole täna veel ühel nõul selles osas, kas suhkur mõjutab dopamiini taset või mitte. Lektor on enda näitel tuvastanud, et suhkru söömise tagajärjel vallandub pea piirkonnas nauding, kuid pole seda nähtust veel piisavalt uurinud, et öelda, kas mõnutunne on põhjustatud virgatsainete (nt dopamiin) poolt või mõnel muul (füsioloogilisel või neurobioloogilisel) põhjusel.
    - 2016. aastal Tervise Arengu Instituudi tehtud uuringu* põhjal on ligikaudu 52% eestlastest vanuses 16-64 a ülekaalulised või rasvunud.
    - Loengus on viidatud raamatule Sugar Blues*.
    Tärniga märgitud viidete allikad:
    * Suhkrusõltuvus, toitumisnõustaja Ann Vinnal, Toitumisteraapia nr.9, 2014
    * Sugar Addiction: From Evolution to Revolution, David A. Wiss, Nicole Avena, Pedro Rada, 7. november 2018. Frontiers in Psychiatry
    * Evidence for sugar addiction: Behavioral and neurochemical effects of intermittent, excessive sugar intake, Nicole M Avena, Pedro Rada, Bartley G. Hoebel, 18. mai 2007. Neuroscience & Biobehavioral Reviews
    * Why You Can’t Get Enough Sugar, Susan McQuillan M.S., RDN, 11. juuli 2016. Psychology Today
    * Iga teine eestlane on ülekaaluline, Äripäev, 21. juuni 2018
    * Raamat Sugar Blues, William Dufty, 1975
    Loeng toimus Lilleorus 2019

КОМЕНТАРІ • 4

  • @mariomaelt305
    @mariomaelt305 2 роки тому +9

    soovin tänada Aigit kogu südamest jagatud teadmiste eest! see andis mulle väga palju tuge!

  • @naughtyleopard21
    @naughtyleopard21 Рік тому +1

    Mulle nii meeldib kuulata seda kui hull näksimisisu peale tuleb, sest see aitab rahuneda ning tähelepanu suhkruisult eemale saada. Täna ajas lihtsalt iga teine lause, mis Aigi ütles naerma, sest oli nii palju äratundmisi. 😁 nagu räägitaks minu kogemusest. 😆 "pean kohe suhkurt saama või suren maha" on väga tuttav tunne. 🤣
    See 1 komm on nii toeks tõesti. "Ta on alati kindel, ei kobise kunagi vastu ja tuleb alati poest kaasa." 👍 😈