Witajcie po przerwie! Przedstawiam Wam nową serię traktującą o najeździe moskiewskim z 1654 roku. Jest ona kontynuacją "powstania Chmielnickiego" i jednocześnie poprzedza kolejny wielki konflikt - potop szwedzki, za który zabiorę się w swoim czasie. Tymczasem zapraszam do sprawdzenia jak radziły sobie wojska litewskie w bitach pod Szkłowem i Szepielewiczami. Piękne mapy dostarczyła jak zwykle pracowania kartograficzna *www.sklep.exgeo.pl**. Tam też zakupicie mapy regionów historycznych z rabatem -15% (kod BITWY)*
Twoje materiały powinny być udostępniane/rozpowszechniane jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii. Wszystko dużo lepiej się utrwala. Sam interesuje się historią ale z Twych przekazów dużo nowego się dowiedziałeś. Obrazowo przedstawione na mapach i treściwie opowiedziane/przekazane (miniaturki portrety władców i wodzów. Odgłosy oręża) Mega robota. Jeden z nielicznych polskojęzycznych kanałów historycznych na UA-cam warty uwagi.
Ta wojna stanowi kluczowy kontekst dla dużo bardziej znanego "Potopu Szwedzkiego". Dla Wielkiego Księstwa ten najazd był równie, jeśli nie bardziej wyniszczający, co szwedzki dla Korony. Białoruski historyk Hienadź Sahanowicz oszacował w1995, że ziemie dzisiejszej Białorusi w latach 1654-1667 mogły stracić nawet ponad 50% swojej populacji. Do tych strat oczywiście wliczają się też skutki epidemii itd., ale i tak jest to przerażająca statystyka.
Dlatego postać Janusza Radziwiłła została nieco pokrzywdzona w "Potopie" Sienkiewicza. Nie oddał się bowiem pod protekcję szwedzkiego króla z chciwości, ale aby uniknąć zniszczenia przez Rosjan.
@@mirosawkrol7593 A słyszałeś o tym, że były zabory ??? Wyobrażasz sobie, że w okupowanej przez kacapów Warszawie drukuje się powieści o ruskim barbarzyństwie ?!
@@mirosawkrol7593 Nikt, bo fakt był taki że jakby napisał o potopie rosyjskim, to by jego książka nigdy nie wyszła na terenach Polski pod Rosyjskim zaborem.
Dopiero odkryłem ten kanał ale już wiem, że to nie były moje jednorazowe odwiedziny. Dzięki za pracę nad filmikiem i pozdrawiam wszystkich fanów historii!!!
Świetny materiał. Sukcesy polsko litewskie zna każdy a takie porażki pokazują prawdę o ówczesnej rzeczypospolitej i przyczynach jej powolnego zasłużonego upadku.
Kolejny bardzo dobry materiał.Dziękuję!..Czekam na dalsze odcinki..To też może być przyczynek do innego postrzegania Rzadziwiła w kontekście sytuacji w jakiej się wówczas znalazł niż ten stereotyp który wykreował Sienkiewicz..Pozdrawiam.
Jak zwykle ciekawy odcinek. by the way... ...padły konie, lub inne zwierzęta a o rycerzach/żołnierzach mówimy, że polegli, zginęli, stracili życie, oddali życie, etc... ;) 7:10
Najgorsze jest to, że jesteśmy tak głupim narodem, że nie potrafimy wyciągać wniosków na przyszłość i uczyć się na błędach, zarówno swoich jak i cudzych. Już Kochanowski nam to wytknął i nadal jest to samo.
Też mnie często nachodzi taka myśl jak tworzę materiały. A to hetmani garstką sił powstrzymali wroga, a to nieprzyjaciel nie potrafił wykorzystać naszych słabości. Koniec końców i tak zmierzaliśmy do upadku.
@@bartekjerzy1821 w 1650 roku, po prowokacyjnym poselstwie Puszkina, gdy otwarcie stroba rosyjska postawiła Rzeczpospolitej ultimatum i zagroziła wojną mogło dojść do odwrócenia sojuszy, bo Islam Girej zaproponował wspólne uderzenie tatarsko-polskie ma Moskwę. Kozacy Chmielnickiego musieliby się również podporządkować, bo byli uzależnieni od tatarskiego sojusznika. Za jednym zamachem mogliśmy załatwić kwestię zagrożenia moskiewskiego, jak i buntu kozaków. Senat się nie zgodził, co miało opłakane następstwa i pogrążyło Rzeczpospolitą w odmęty, z których już się nie wydobyła. Przypuszczam, że to nie jest kwestia głupoty Polaków, a ich sprzedajności, bo zapewne kilka dworów sypnęło grosiwem, aby storpedować tą inicjatywę.
Świetny film! 😃 A z polsko-rosyjskich bitew proponuję największą bitwę kawaleryjską XX wieku - bitwę pod Komarowem z 1920 roku. Mniej znana, ale niemniej ważna niż Cud nad Wisłą, zasługuje na kapitalny materiał o niej Twojego autorstwa! 😃 Pozdrawiam! 😃
Bardzo się cieszę że zdecydowałeś się po powstaniu Chmielnickiego rozpocząć serię o wojnie z Rosja (1654-1667) gdyż ta wojna w powszechnej świadomości niemal nie istnieje i jest całkowicie przyćmiona przez trwający w tym samym okresie potop szwedzki a według mnie niesłusznie gdyż ta wojna nalewno potopowi nie ustępowała, trwała dłużej, objęła większy teren i zaangażowanie sił również było tu większe. Oczywiście winę za nieświadomość wielu Polaków o tym konflikcie ponosi częściowo Sienkiewicz gdyż nigdzie w trylogii nie znalazło się miejsce na wojnę z Rosja ale to oczywiście zrozumiałe gdyż tworzył on w czasie zaborów i przez cenzurę nie mógł o tym wspominać. Tak czy inaczej z niecierpliwością czekam na dalsze odcinki o kampanii na Litwie i Ukrainie tej wojny. :)
Właściwie wspominał on o tej wojnie w I części "Potopu", ale niezbyt szczegółowo pisząc również o przegranej pod Szkłowem gdzie przecież wygraliśmy. Myślę że najazd szwedzki traktował priorytetowo bo już w tedy był lepiej znany, w końcu objął obszar większości Korony.
@@marcelst4961 chyba było też coś o spaleniu Wilna, ale no to są tylko takie wspominki bez konkretów. Ale no to fakt o ile atak Rosji dotarł tylko częściowo do Korony głównie obejmując Wielkie Księstwo Litewskie i Ukrainę to potop Szwedzki objął niemal całą Koronę
Dokładnie temat nieznany, specjalnie pomijany, a niezwykle istotny i determinujący dzieje Polski i polską przeszłość, teraźniejszość, ale miejmy nadzieję że nie przyszłość.
0:55 Nie magnacka, tylko Litewska. Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów Jan II Kazimierz traktował swoich litewskich poddanych z pogardą i ówczesny "Jagiełło" postanowił zrobić z nim porządek, tak samo jak Chmielnicki.
Skąd masz te mapki? Podobają mi się te polskie nazwy miast na Litwie czy Inflantach, są wyjątkowe i pięknie brzmią. Mała uwaga, na mapce 1654 w Prusach Książęcych Reszel jest daleko na północ od Kętrzyna, w rzeczywistości oba miasta są na podobnej wysokości
Prawda jest taka że nic w Polsce się nie zmienia ludzie walczą a możni mają to w dupie niema jedności i dlatego jesteśmy słabi i wszyscy mają nas za nic I tylko żyjemy chwałą minionych lat choć też nie było kolorowo a nam wydaje się że jesteśmy wspaniali ale niestety tak nie jest do dziś smutne ale prawdziwe😢
Najgorsze jest w czasie początku tej wojny lekceważono zagrożenie. Janusz Radziwiłł wybrał dobrze pierwsze pole bitwy, druga bitwa to pokaż dyletanctwa. Mimo klęski zamiast walczyć i przeprowadzać kontrataki zwłaszcza że cześć sił rosyjskich była zajęta zdobywaniem twierdz. Najgorzej zachował się król że zamiast pomóc hetmanowi wielkiemu wspierał jego rywala, przecież toczy się wojna wtedy powinna nastąpić zgoda . Najgorszą decyzje król podjął prowokując potop szwedzki!
To był sygnał zbliżającej się katastrofy w przyszłym wieku. Jeszcze w 1651r. pod Beresteczkiem wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą. Niestety wadliwe działania władz i przecież to rok pierwszego liberum veto, rzuci to już w następnym roku Rzeczpospolitą na kolana. Na szczęście wybuch powstania narodowego na razie ocali państwo, ale proces już się rozpoczął.
Bardzo proszę o link do "Potop rosyjski. cz. 2. Nie oglądałem, a jestem ciekawy. Bardzo proszę o ten odcinek. Na bitewnym szlaku to popularny kanał. Nie mogę znaleźć tego odcinka. Proszę.
Wszystko przez to, że Sienkiewicz musiał pisać tak, aby rosyjska cenzura przepuściła jego dzieła. Dlatego pisał o tajemniczych Septentrionach. Cudnów i Słobodyszcze to wielkie zwycięstwa nad Kozakami i Ruskimi. W pełni zasłużyły na upamiętnienie.
@@paulkellerman2603 Potwierdzam. Wg. historiografii ros. owe bitwy dały nam 100 granicy na Dnieprze. Zresztą odbyły się one 4 lata po Ślubach Jana Kazimierza.
czy są plany poruszenia Polskiej szarży pod madrytem w trakcie wojen Napoleońskich? (konkretnie kiedy Napoleon osobiście atakował madryt) zagraniczne komentarze mówią że "lekka kawaleria została przemianowana na ciężką z uwagę na wagę ich żelaznych jaj" a sam Napoleon miał powiedzieć "jesteście moją najdzielniejszą kawalerią" więc myślę że warto poruszyć temat.
@@nabitewnymszlaku stary i nowy szkłów, widocznie siatka osadnicza już się zmieniła i niemożna rozpoznać starego układu urbanistycznego oraz układ rzeki serebrianki
Hahaha, nawet jak już topór nad szyją to i tak znaleźli chęć się pokłócić. Gdyby nie ten marny charakter tych ludzi to Rzeczpospolita nadal byłaby mocna.
Po tylu latach Polacy nadal są skłócenia i dają się rozgrywać obcym. Przykre i jak patrzę na stan naszego państwa zwłaszcza finansów i debili jakich podstawia się nam na listach wyborczych by później nami rządzili to będzie tylko gorzej :(
Litwa rdzenna to mały obszar a ziemie na wschodzie to zdobyczne / podbite ziemie rusko-moskiewskie - nic więc dziwnego, że Carstwo Moskiewskie starało się te ziemie odbić .
Może kiedyś, o ekspedycji karnej Stefana Czarnieckiego, po Potopie szwecko Rosyjskim. Po tej wyprawie kozactwo straciło już impet stali się niewolnikami cara, a nasz naród ocalał.
Witajcie po przerwie! Przedstawiam Wam nową serię traktującą o najeździe moskiewskim z 1654 roku. Jest ona kontynuacją "powstania Chmielnickiego" i jednocześnie poprzedza kolejny wielki konflikt - potop szwedzki, za który zabiorę się w swoim czasie. Tymczasem zapraszam do sprawdzenia jak radziły sobie wojska litewskie w bitach pod Szkłowem i Szepielewiczami.
Piękne mapy dostarczyła jak zwykle pracowania kartograficzna *www.sklep.exgeo.pl**. Tam też zakupicie mapy regionów historycznych z rabatem -15% (kod BITWY)*
Serdeczne dzięki , ten potop był w moich czasach w szkole pomijany !
Wszędzie jest traktowany po macoszemu
Zapowiada się kolejna interesująca seria w najlepszym wykonaniu. Dziękuje za pracę, którą poświęcasz do tworzenia materiałów
Twoje materiały powinny być udostępniane/rozpowszechniane jako pomoc dydaktyczna na lekcjach historii.
Wszystko dużo lepiej się utrwala.
Sam interesuje się historią ale z Twych przekazów dużo nowego się dowiedziałeś.
Obrazowo przedstawione na mapach i treściwie opowiedziane/przekazane (miniaturki portrety władców i wodzów. Odgłosy oręża)
Mega robota. Jeden z nielicznych polskojęzycznych kanałów historycznych na UA-cam warty uwagi.
Świetny odcinek! Zastanawiam się, jak to możliwe, że "niektóre oddziały nie miały wypłaconego żołdu za okres 16 lat"
Zapowiada się rewelacyjnie 🇵🇱😎
Dziekuje za ten temat dla wiekszosci Polakoe nie znany
Ta wojna stanowi kluczowy kontekst dla dużo bardziej znanego "Potopu Szwedzkiego". Dla Wielkiego Księstwa ten najazd był równie, jeśli nie bardziej wyniszczający, co szwedzki dla Korony. Białoruski historyk Hienadź Sahanowicz oszacował w1995, że ziemie dzisiejszej Białorusi w latach 1654-1667 mogły stracić nawet ponad 50% swojej populacji. Do tych strat oczywiście wliczają się też skutki epidemii itd., ale i tak jest to przerażająca statystyka.
A z tego co pamiętam to np. zniszczone przez Moskali Wilno ponownie osiągnęło tą samą liczbę ludności dopiero w połowie XIX wieku.
Dlatego postać Janusza Radziwiłła została nieco pokrzywdzona w "Potopie" Sienkiewicza. Nie oddał się bowiem pod protekcję szwedzkiego króla z chciwości, ale aby uniknąć zniszczenia przez Rosjan.
@@paulkellerman2603
Kto, w jakiej wysokości, i w jakiej walucie zapłacił H. Sienkiewiczowi za opisanie li-tylko ,,potopu szwedzkiego"?
@@mirosawkrol7593
A słyszałeś o tym, że były zabory ???
Wyobrażasz sobie, że w okupowanej przez kacapów Warszawie drukuje się powieści o ruskim barbarzyństwie ?!
@@mirosawkrol7593 Nikt, bo fakt był taki że jakby napisał o potopie rosyjskim, to by jego książka nigdy nie wyszła na terenach Polski pod Rosyjskim zaborem.
Lajk i komentarz dla zasięgu, a materiał wiadomo top
Dopiero odkryłem ten kanał ale już wiem, że to nie były moje jednorazowe odwiedziny. Dzięki za pracę nad filmikiem i pozdrawiam wszystkich fanów historii!!!
Czekam na kolejne części! :)
Świetny materiał. Sukcesy polsko litewskie zna każdy a takie porażki pokazują prawdę o ówczesnej rzeczypospolitej i przyczynach jej powolnego zasłużonego upadku.
Jak zawsze czekamy na kolejne części!
tutaj daje zawsze w ciemno łapke w góre później oglądam . POZDRAWIAM💥
Świetny początek , czekam na dalszy ciąg
Świetny materiał
Kolejny bardzo dobry materiał.Dziękuję!..Czekam na dalsze odcinki..To też może być przyczynek do innego postrzegania Rzadziwiła w kontekście sytuacji w jakiej się wówczas znalazł niż ten stereotyp który wykreował Sienkiewicz..Pozdrawiam.
Długo wyczekiwany materiał, świetnie się oglądało 👍.
Super film
Jak zawsze
wow tyle wieków mineło a w Polsce nadal niezgoda poszczególnych ,,Panów'' doprowadza do złego ,swietny film pozdrawiam;)
Bardzo ciekawy materiał.
Ciekawy odcinek. Pozdrawiam
Pozdrawiam
Jak zwykle ciekawy odcinek.
by the way...
...padły konie, lub inne zwierzęta a o rycerzach/żołnierzach mówimy, że polegli, zginęli, stracili życie, oddali życie, etc... ;)
7:10
Kurde Radziwiłł jak świetny gość brzmi!
Po prostu niesamowite 10:23, cudem było przetrwanie RP jeszcze stulecia. Znakomity film !!
Najgorsze jest to, że jesteśmy tak głupim narodem, że nie potrafimy wyciągać wniosków na przyszłość i uczyć się na błędach, zarówno swoich jak i cudzych. Już Kochanowski nam to wytknął i nadal jest to samo.
Też mnie często nachodzi taka myśl jak tworzę materiały. A to hetmani garstką sił powstrzymali wroga, a to nieprzyjaciel nie potrafił wykorzystać naszych słabości. Koniec końców i tak zmierzaliśmy do upadku.
@@bartekjerzy1821 w 1650 roku, po prowokacyjnym poselstwie Puszkina, gdy otwarcie stroba rosyjska postawiła Rzeczpospolitej ultimatum i zagroziła wojną mogło dojść do odwrócenia sojuszy, bo Islam Girej zaproponował wspólne uderzenie tatarsko-polskie ma Moskwę. Kozacy Chmielnickiego musieliby się również podporządkować, bo byli uzależnieni od tatarskiego sojusznika. Za jednym zamachem mogliśmy załatwić kwestię zagrożenia moskiewskiego, jak i buntu kozaków. Senat się nie zgodził, co miało opłakane następstwa i pogrążyło Rzeczpospolitą w odmęty, z których już się nie wydobyła. Przypuszczam, że to nie jest kwestia głupoty Polaków, a ich sprzedajności, bo zapewne kilka dworów sypnęło grosiwem, aby storpedować tą inicjatywę.
Bardzo lubię ten kanał! Ah, super wieczór z kolejnym filmem.
Brawo. Bardzo dobry materiał
Dziękuje .
Wow!! Amazing content!!! Niesamowita seria, i najlepsza jakość na całym UA-cam. Dziękuję za super interesujące materiały i Twoją pracę!!!
Dzięki!
Super odcinki :)
Świetny film! 😃 A z polsko-rosyjskich bitew proponuję największą bitwę kawaleryjską XX wieku - bitwę pod Komarowem z 1920 roku. Mniej znana, ale niemniej ważna niż Cud nad Wisłą, zasługuje na kapitalny materiał o niej Twojego autorstwa! 😃 Pozdrawiam! 😃
To nie był żaden cud, tylko porządna wygrana
Świetny film, jak zawsze zresztą. Jednak słuchając o tym wszystkim aż smutno się robi jak bardzo patologiczne było nasze państwo.
Tak jest, żadnych wniosków nie potrafiono wyciągnąć.
Super kanał polecam 😃
super kanał powodzenia !!!!!!
Polecam:)
Mam nadzieję, że wyprawa Króla z ROKU 1663 doczeka się osobnego odcinka.
Ciężko czekało się na materiał :D
Bardzo się cieszę że zdecydowałeś się po powstaniu Chmielnickiego rozpocząć serię o wojnie z Rosja (1654-1667) gdyż ta wojna w powszechnej świadomości niemal nie istnieje i jest całkowicie przyćmiona przez trwający w tym samym okresie potop szwedzki a według mnie niesłusznie gdyż ta wojna nalewno potopowi nie ustępowała, trwała dłużej, objęła większy teren i zaangażowanie sił również było tu większe. Oczywiście winę za nieświadomość wielu Polaków o tym konflikcie ponosi częściowo Sienkiewicz gdyż nigdzie w trylogii nie znalazło się miejsce na wojnę z Rosja ale to oczywiście zrozumiałe gdyż tworzył on w czasie zaborów i przez cenzurę nie mógł o tym wspominać. Tak czy inaczej z niecierpliwością czekam na dalsze odcinki o kampanii na Litwie i Ukrainie tej wojny. :)
Właściwie wspominał on o tej wojnie w I części "Potopu", ale niezbyt szczegółowo pisząc również o przegranej pod Szkłowem gdzie przecież wygraliśmy.
Myślę że najazd szwedzki traktował priorytetowo bo już w tedy był lepiej znany, w końcu objął obszar większości Korony.
@@marcelst4961 chyba było też coś o spaleniu Wilna, ale no to są tylko takie wspominki bez konkretów. Ale no to fakt o ile atak Rosji dotarł tylko częściowo do Korony głównie obejmując Wielkie Księstwo Litewskie i Ukrainę to potop Szwedzki objął niemal całą Koronę
Super filmik dziękuje za państwa prace
Jak zwykle, każdy do siebie, a Polska, co tam Polska🤷♂️ teraz w sumie jest podobnie, konflikty wewnętrzne polityków, a Polak cierpi
Politycy robią to co się wyborcy podoba. Nasz naród nie jest tak wspaniały jak się powszechnie uważa
Dokładnie temat nieznany, specjalnie pomijany, a niezwykle istotny i determinujący dzieje Polski i polską przeszłość, teraźniejszość, ale miejmy nadzieję że nie przyszłość.
0:55 Nie magnacka, tylko Litewska. Król Rzeczpospolitej Obojga Narodów Jan II Kazimierz traktował swoich litewskich poddanych z pogardą i ówczesny "Jagiełło" postanowił zrobić z nim porządek, tak samo jak Chmielnicki.
Krzysztof Opaliński, Jerzy Lubomirski i Jan Leszczyński byli Litwinami?
Super materiał. Pozdrawiam.
Materiał zrobiony super!!!!! Tylko drobny kiks w opisie: wojska moskiewskie wtargnęły na teren Wielkiego Księstwa...
Dziękuję za komentarz. Poprawione.
Materiał jak zawsze na wysokim poziomie
Skąd masz te mapki? Podobają mi się te polskie nazwy miast na Litwie czy Inflantach, są wyjątkowe i pięknie brzmią. Mała uwaga, na mapce 1654 w Prusach Książęcych Reszel jest daleko na północ od Kętrzyna, w rzeczywistości oba miasta są na podobnej wysokości
Dzięki. Mapy są od pracowni kartograficznej. Jest link w pierwszym komentarzu, czy opisie materiału.
Prawda jest taka że nic w Polsce się nie zmienia ludzie walczą a możni mają to w dupie niema jedności i dlatego jesteśmy słabi i wszyscy mają nas za nic I tylko żyjemy chwałą minionych lat choć też nie było kolorowo a nam wydaje się że jesteśmy wspaniali ale niestety tak nie jest do dziś smutne ale prawdziwe😢
Najgorsze jest w czasie początku tej wojny lekceważono zagrożenie. Janusz Radziwiłł wybrał dobrze pierwsze pole bitwy, druga bitwa to pokaż dyletanctwa. Mimo klęski zamiast walczyć i przeprowadzać kontrataki zwłaszcza że cześć sił rosyjskich była zajęta zdobywaniem twierdz. Najgorzej zachował się król że zamiast pomóc hetmanowi wielkiemu wspierał jego rywala, przecież toczy się wojna wtedy powinna nastąpić zgoda . Najgorszą decyzje król podjął prowokując potop szwedzki!
To był sygnał zbliżającej się katastrofy w przyszłym wieku. Jeszcze w 1651r. pod Beresteczkiem wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą. Niestety wadliwe działania władz i przecież to rok pierwszego liberum veto, rzuci to już w następnym roku Rzeczpospolitą na kolana. Na szczęście wybuch powstania narodowego na razie ocali państwo, ale proces już się rozpoczął.
Bardzo proszę o link do "Potop rosyjski. cz. 2. Nie oglądałem, a jestem ciekawy. Bardzo proszę o ten odcinek. Na bitewnym szlaku to popularny kanał. Nie mogę znaleźć tego odcinka. Proszę.
ua-cam.com/video/NA9saP7a8NA/v-deo.html
Dziekuję zapomniany "potop" Zakończony dopiero w 1660 r. bitwami pod Cudnowem i Słobodyszczami
Nad tymi starciami też się pochylę
Wszystko przez to, że Sienkiewicz musiał pisać tak, aby rosyjska cenzura przepuściła jego dzieła. Dlatego pisał o tajemniczych Septentrionach. Cudnów i Słobodyszcze to wielkie zwycięstwa nad Kozakami i Ruskimi. W pełni zasłużyły na upamiętnienie.
@@paulkellerman2603 Potwierdzam. Wg. historiografii ros. owe bitwy dały nam 100 granicy na Dnieprze. Zresztą odbyły się one 4 lata po Ślubach Jana Kazimierza.
Tak
czy są plany poruszenia Polskiej szarży pod madrytem w trakcie wojen Napoleońskich? (konkretnie kiedy Napoleon osobiście atakował madryt) zagraniczne komentarze mówią że "lekka kawaleria została przemianowana na ciężką z uwagę na wagę ich żelaznych jaj" a sam Napoleon miał powiedzieć "jesteście moją najdzielniejszą kawalerią" więc myślę że warto poruszyć temat.
Polaczki takie sa wystarczy ich poklepac p pleckach i powiedziec ,,jaa jaaaa guten polaken,, i zapierdalaja jak murzyni na plantacji bawelny
Dodajemy komentarz
Fajne
A to dziwne.
Bo w szkolnej narracji uczą o klęsce pod Szkłowem.
No i Sienkiewicz też.
No naprawde ja czekam na filmik z tego kanału, juz myśle co tak długo. A okazuje się że już trzy były, tylko youtube powiadomień nie dawał...
To dziwne, chociaż jeden z widzów też miał taki problem i pomogło odsubowanie i ponowna subskrypcja
Niemoge znaleźć tego miejsca na mapie
Którego?
@@nabitewnymszlaku stary i nowy szkłów, widocznie siatka osadnicza już się zmieniła i niemożna rozpoznać starego układu urbanistycznego oraz układ rzeki serebrianki
Jak już był potop Szwedzki to jest też Rosyjski bo w sumie czemu nie
Si vis pacem, para bellum 🙃
Hahaha, nawet jak już topór nad szyją to i tak znaleźli chęć się pokłócić. Gdyby nie ten marny charakter tych ludzi to Rzeczpospolita nadal byłaby mocna.
Słuchając tego wszystkiego dziwie się ze polska jako kraj jeszcze istnieje.
Gdyby nasi politycy dorównywali poziomem żołnierzom to bylibyśmy mocarstwem.
Po tylu latach Polacy nadal są skłócenia i dają się rozgrywać obcym. Przykre i jak patrzę na stan naszego państwa zwłaszcza finansów i debili jakich podstawia się nam na listach wyborczych by później nami rządzili to będzie tylko gorzej :(
Litwini to przynajmniej się nie kłócili tylko od razu starali się bronić własne terytorium.
Litwa rdzenna to mały obszar a ziemie na wschodzie to zdobyczne / podbite ziemie rusko-moskiewskie - nic więc dziwnego, że Carstwo Moskiewskie starało się te ziemie odbić .
:))
Super 🙂
Bez Polski to Litwa podlaby już zanim Batory został krolem
Jaki to kurwa był piękny twór.
Co żeście z wielką Rzeczpospolitą zrobili ?! :'(
Coś w modzie ostatnio te wszystkie rosyjskie wojny i potopy
Wbrew oficjalnej narracji przez większość historii naszego kraju nie walczyliśmy z Niemcami, tylko ze zwierzętami spod Uralu. ;)
Seria była już w planach gdy kończyłem powstanie Chmielnickiego. Tylko trochę zeszło z realizacją.
Może kiedyś, o ekspedycji karnej Stefana Czarnieckiego, po Potopie szwecko Rosyjskim. Po tej wyprawie kozactwo straciło już impet stali się niewolnikami cara, a nasz naród ocalał.
Będzie, ale wszystko po kolei ;)
ladnie wybrali Ukraincy a teraz maja problemy.
Początek równi pohyłej dla Rzeczypospolitej
Jak tak posłuchać jak oni zabierali się do walki dochodze do wniosku ze Jacki Sasiny istniały juz wtedy :]
Na czasie. Niedlugo znow bedziem bic moskwe.
Zero żalu gdy sie dorosnie .To obcy kraj
Никакого сожаления?
А что после этого Литва так ослабла что в 1795 году Речь Посполитую разделили?
Elo elo elo elo elo elo elo elo elo elo
Bolesna wiedza.. 🙁 przestaje mnie dziwić zła opinia Litwinów o tamtych czasach
Ja tu Ukrainy nie widzę...
Bo to Ruś jest nie ma czegos takiego jak Ukriańcy a Rusini
Super ze Litwa upadła. Teraz tez Polska powinna upaść i stać się częścią Rosji i innych państw.
Bez tej kretyńskiej muzyki byłoby lepiej.