Kierowca w 5:00 stał poprawnie. Ma prawo stać na przejściu dla pieszych/przejeździe jeśli ten postój wynika z warunków i przepisów ruchu drogowego, a tu wynika, gdyż musi się on zatrzymać przed drogą z pierwszeństwem aby ustąpić pojazdom mającym pierwszeństwo 😉 Art.49.1.2 Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m. przed tym przejściem lub przejazdem (...). Ale tutaj zadziałał ten wyjątek Art.49.4 Zakaz zatrzymania lub postoju nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
Skąd w ogóle taki pomysł? Tam nie było zakazu. Wyjątek tyczy się znaków drogowych. Nie wolno blokować przejścia jak i skrzyżowania. Wjechał na nie, nie mając możliwości jego opuszczenia.
7:01 mam idealny przykład tego u siebie. Droga główna (czy jak kto woli z pierwszeństwem) skręca ale jest też droga prosto. Ci co jadą na wprost muszą się zatrzymać przed skrzyżowaniem żeby ewentualnie przepuścić jadących główną. Za to ci, co jadą główną w 95% przypadków nie włącza kierunkowskazu.
Tu nie chodzi o to żeby jeździć w 100% zgodnie z każdymi przepisami, tu chodzi o to że w niektórych filmach po prostu przeginasz z jeżdżeniem pod prąd, na czerwonym itp. a dla kierowców stajesz się mocno nieprzewidywalny co nie jest dobre
2:19 - pan może sobie przechodzić (podobnie jak państwo z 7:35), jeśli nie powoduje zagrożenia, nie utrudnia ruchu i ustąpi pojazdom (droga jednojezdniowa i do najbliższego PDP jest ponad 100 m)
Wymiękłeś na Al. Jerozolimskich a ja tam lubię jeździć (drugim od prawej). Każda 3pasmówka to wystarczająco dużo miejsca dla samochodów na pozostałych dwóch pasach żeby się wszyscy zmieścili! Skręt w Nowy Świat jest faktycznie wyzwaniem.
Ohoho ale bym taki film nagrał w swoim mieście, Kielcach. Punkty teleportacyjne, brak zjazdów na ulicę, agresywni kierowcy spychający na buspas czy drogi krajowe bez wytyczonej infrastruktury rowerowej. Normalnie extra.
7:30 nie ma zakazu zmiany pasa na skrzyżowaniu (o ile nie ma lini ciągłej). Za to chwilę później w 7:48 wyprzedzałeś czarnego/zielonkawego Mercedesa na ukraińskich tablicach na PDP :P
Aby pieszy miał pierszeństwona pasach na ścieżce rowerowej muszą one być poprzedzone znakami oznajmiającymi o przejściu dla pieszych w tym miejscu. Same znaki poziome są niewystarczające.
Z racji że jeżdżę na rowerze szosowym i kierownicę mam zbyt krótką na dzwonek, to mam nań przedłóżkę mocowaną na kierownicę, a lampki, dwie małe trzymam w torebce pod ramą, to wyposażenie do jazdy po mieście i nie tylko, lecz na skakanie na rowerze to w Twoim przypadku tylko przeszkadza. A na auta stojące na przejeździe ja już uwagi nie zwracam. Co innego jak Ci się jaki baran wepchnie przed nos, ale omijam je po przejściu dla pieszych. Cóż, inaczej nie da rady bo przed maskę też mu wjechać to ryzyko .
Ja uważam, że skręcanie "na czerwonym" w prawo w takiej sytuacji jak na filmie jest legalne. Światło w tym przypadku broni wjazdu na przejazd rowerowy, a nie włączania się do ruchu w poprzeczną: " Sygnały świetlne dla rowerzystów nadawane przez sygnalizator S-6 oznaczają: 1) sygnał zielony - zezwolenie na wjazd na przejazd dla rowerzystów, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i rowerzysta jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejazd; 2) sygnał czerwony - zakaz wjazdu na przejazd." Często się da to zrobić nie najeżdżając w ogóle na przejazd, żeby nikt nie miał wątpliwości. Włączając się trzeba oczywiście ustąpić tak samo, jakby DDR kończyła się wylotem na ulicę. Teoria nie testowana z policją ani w sądzie.
@@najdos Rowerzysta, to nie pieszy. Ustępuje mu się, gdy jest na przejeździe, a nie gdy do niego dojeżdża. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy samochód skręca w prawo, a ścieżka prowadzi prosto.
@@jankowalski8527 Rowerzysta to nie pieszy - zgadza się. Rowerzysta jest kierującym pojazdem. Jeżeli porusza się drogą z pierwszeństwem to ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi z drogi podporządkowanej. Jak będzue jechał drogą podporządkowaną to nie będzie miał pierwszeństwa dopóki nie wjedzie na przejazd. To są podstawy ruchu drogowego - rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zachęcam do lektury.
Na drogach dla rowerów zakaz zatrzymywania się i postoju nie dotyczy rowerów. Czy wyprzedzając innych rowerzystów zachowujesz odstęp min. 1 m? Rowerzystów można wyprzedzać na skrzyżowaniach. 5:32 jeżeli chodnik jest publiczny, można tak parkować rower na chodniku, chyba że panu chodzi o nie opieranie go o te kolorowe rury albo na drodze jest zakaz zatrzymywania się lub postoju.
Te białe kreski pomalowane przez kogoś w poprzek ścieżki rowerowej to nie przejście dla pieszych. Można śmiało jechać i nie przepuszczać pieszych. A to że pieszy MOŻE przechodzić przez jednie bez przejścia, nie oznacza, ze ma tam pierwszeństwo. Wręcz przeciwnie - ma ustąpić pierwszeństwa pojazdom.
Te białe kreski to znak P-10, oznaczający przejście dla pieszych. Tyle przepisy. Oprócz przepisów jest jeszcze całkuem świeży mit internetowy, że oprócz znaku poziomego mysi być też znak pionowy. Sprawdzałem w rozporządzeniu o znakach drogowych, nie musi.
Taki lekki filmik z lekkim jajem, a jednak bardzo fajnie pokazuje on dlaczego ludzie tak naprawdę łamią różne przepisy jeżdżąc rowerami po mieście. Tu nie chodzi o łamanie przepisów "bo mam wszystko w d*pie" tylko po prostu organizacja i brak ścieżek rowerowych często do tego zmusza...
Większość przejść dla pieszych na ścieżkach rowerowych jest nieprawidłowo oznakowana. Mimo, iż jest namalowana zebra, to jeżeli nie ma znaku pionowego, nie są przejściami w świetle prawa i rowerzysta nie musi ustępować pieszym w takich miejscach. Musi ustąpić tylko wówczas, gdy jest dodatkowo postawiony znak pionowy informujący o przejściu dla pieszych.
Kontrapas jak również inne "urządzenia" na drodze muszą być prawidłowo oznakowane. Przejściem dla pieszych nie staje się automatycznie miejsce w którym piesi przechodzą przez jezdnię bo jest obniżony krawężnik. Wszystko musi być prawidłowo oznakowane i dobrze widoczny. Ten kontrabas nie był prawidłowo oznakowany przynajmniej na tyle na ile widać na filmie.
Nie musisz przepuszczać ludzi na tych pasach. Te pasy nie są przejściami dla pieszych. Przejście dla pieszych w świetle przepisów wyznacza znak pionowy D-6, a w takich miejscach przy ścieżkach rowerowych ten znak jest postawiony bardzo rzadko. To oznacza, że nie ma obowiązku przepuszczania pieszych, za to piesi mają obowiązek przepuścić w tym miejscu rowerzystów.
@@najdos nieprawda. Pieszy musi wiedzieć (ignorantia iuris nocet) i niczego nie trzeba doznakowywać. Ostatnia nowelizacja PoRD wprowadza nowy typ przejścia dla pieszych, które nie jest zupełnie oznakowane, czyli coś co się nazywa przejściem sugerowanym. I o ile na jezdni nie musi być nawet pasów, o tyle na DDRkach jest to w takim wypadku dużo bardziej czytelne.
6:40 w przepisach nie ma informacji o czymś takim. Możesz przejść przez jezdnie jeżeli nie ma przejścia w odległości 100m od miejsca gdzie aktualnie jesteś. Coś chyba sobie wymyśliłeś. Chyba ze się mylę to przytoczycie taki przepis
@@portia przecież tam nie ma informacji o tym ze jak jesteś na skrzyżowaniu to możesz sobie przechodzić jak chcesz (pomijam fakt, że musi taki pieszy i tak ustąpić jeżeli przechodzi poza skrzyżowaniem) tylko jeżeli w odległości od skrzyżowania mniejszej niż 100m nie ma przejścia. Tam przejście jest tylko obok, wiec w tym wypadku to nie ma zastosowania
@@adas9977 serio? "Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu."
Dzień Dobry . Mam pytanie jak rowerzysta powinien się zachować jeżeli jedzie ulicą i w pewnym miejscu jest ciąg rowerowy po lewej stronie chodnika j znajduje się tam śluza rowerowa. Szukałem pytałem się wielu osób i żadna nie wie jak się należy poprawnie zachować .
1:14 - a po co strzalki na "sciezkach rowerowych"? pomijajac fakt, ze cos takiego nie istnieje. nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka podpisanego "sciezka rowerowa". w sytuacji, w ktorej pada to stwierdzenie DDR de facto sie konczy przed przejazdem. rozporzadzenie o znakach pozwala nie stosowac znakow o koncu DDR jezeli za przejazdem DDR ma kontynuacje, tak jak tutaj. w tej sytuacji chcac zjechac na jezdnie w prawo wlaczamy sie do ruchu - dla ciaglych DDR obowiazuje rozdzial pierwszenstw zgodnie z droga, w ramach ktorej sa prowadzane, ale rzadko stosuje sie skrzyzowania DDR z jezdnia. przewaznie robi sie Przejazd Dla Rowerow. osobiscie nie znam przykladu skrzyzowania DDR z jezdnia, gdzie ruch jest kierowany sygnalizacja - dla Pasow Rowerowych obowiazuje rowniez sygnalizacja - PDR z zasady jest podporzadkowany wzgledem ruchu na jezdni, jedynie znajdujacy sie na nim rowerzysta ma pierwszenstwo
Przepuszczając pieszego, masz obowiązek zatrzymać się przed pasami a nie przednim kołem na pasach. Takie zatrzymanie to również wykroczenie. I jeszcze jedno.... „ Starych Ludzi“ to określenie zastosowane przez Ciebie, wobec Seniorów, jest obraźliwe. Pomyśl czasem zanim coś powiesz.
@@loczex158 Zdradzę Ci wielką tajemnicę, tylko cicho sza, nikomu ani słowa........ Nim się obejrzysz, rownież będziesz stary. Nawet nie wiesz, jak szybko mija młodość. Pocieszające jest jednak to, że tak czy inaczej, dowiesz się o tym szybciej niż myślisz, a wtedy przypomni ci się, co napisałeś.
@@_Karol1_ np. czy przejazd rowerowy rozdzielony "wysepką", jest ciągły, w sensie, że jest jednym przejazdem, czy też podobnie jak z przejściem dla pieszych, są to dwa oddzielne przejazdy i pierwszeństwo na przejeździe nr 2 jest niezależne od tego uzyskanego na przejeździe nr 1? Czy, kiedy na wysepce, za przejazdem, nie ma znaku C-13, to jest to jazda po chodniku, czy może jedziemy po przejeździe, pamiętając, że przejazd to część jezdni, a nie chodnika. Co z pierwszeństwem kiedy taki przejazd jest zlokalizowany poza skrzyżowaniem, przechodzi przez drogę np. dwujezdniową, Ty wjeżdżasz na drugi przejazd, nie masz znaku A-7, czy jakiegokolwiek innego określającego pierwszeństwo, ale podobnie ma kierowca? W teorii zasada prawej ręki w punkcie przecinania się kierunków ruchu, ale na przejeździe nr 2 to samochody jadą z prawej. Czy więc ustępujesz im, czy też może traktujesz to jako jeden przejazd na którym pierwszeństwo nabyłeś na przejeździe nr 1? xD To takie coś co na szybko wymyśliłem, a co w cale nie jest jasne.
@@portia 1. zgadzam się, czasem jest to nie do końca prawidłowo rozdzielone, natomiast wydaje mi się, że każdy przejazd rowerowy z "wysepką" składa się z dwóch przejazdów, niezależnie od tego czy namalowany jest osobno czy ciągle 2. Tutaj zdecydowanie to drugie, skąd miałby się tam znaleźć chodnik? 3. Rowerzysta na przejeździe rowerowym nie ma pierwszeństwa przed przejazdem i niepotrzebne są do tego żadne znaki "ustąp pierwszeństwa"
@@_Karol1_ Ad2. jak to skąd? Sam przyznajesz, że mamy dwa przejazdy i "coś" między nimi. Jeśli to coś ma np 1m szerokości i rower jest jeszcze na jednym przejeździe tylnym kołem, a przednim wjeżdża na drugi, to problem jest znikomy. Robi się kiedy wysepka ma kilka metrów długości. Przejazd bowiem to część jezdni. Wysepka nie jest częścią jezdni. Jeśli więc przejazd się kończy i za nim nie ma znaku C-13, to znaczy, że nie ma tam drogi dla rowerów. Z automatu, z braku alternatyw, ten fragment pomiędzy jednym a drugim przejazdem jest chodnikiem. Ad3. Rowerzysta na przejeździe ZAWSZE ma pierwszeństwo. Przed przejazdem też ma i to na wiele sposobów. Chociażby przed pojazdami skręcającymi w drogę poprzeczną - tam to jest zapisane wręcz dosłownie. Ale w innych przypadkach też ma. Bo rowerzysta nie ma, jak pieszy, zakazu wjeżdżania przed nadjeżdżający pojazd, a sam wjazd z DDR na przejazd nie jest włączaniem się do ruchu. Może więc wjechać na przejazd w dowolnym momencie i wtedy pojazd zbliżający się do przejazdu musi ustąpić, bo to kierowca ma zachować SZCZEGÓLNĄ ostrożność, a w przypadku rowerzysty nie ma takiego wymogu. To jasno pokazuje kto komu ma ustąpić. Do tego dochodzą znaki np. A-7 ustawione na wylocie drogi poprzecznej, które jasno pokazują, kto komu ma ustąpić. No i wspomniana zasada prawej ręki, która dotyczy również przecięć kierunków ruchu. Zgodnie z nią, jeśli nie ma znaków ustalających pierwszeństwo, zyskuje je pojazd jadący z prawej strony. Tak jest więc zawsze kiedy rower wjeżdża na przejazd, bo w takim wypadku samochody zawsze jadą z lewej. No i na koniec - jak myślisz dlaczego w rozporządzeniu o znakach zapisano, że znaki A-7 można stawiać również na drogach dla rowerów? Przecież to jest bez sensu odbierać rowerzyście pierwszeństwo znakiem, skoro tak jak piszesz, on tego pierwszeństwa nie ma :)
@@portia dobra, nie chce mi się odpowiadać na twoją całą obszerną wypowiedź, tak jak napisałeś, rowerzysta na przejeździe zawsze ma pierwszeństwo, natomiast przed przejazdem tylko przed pojazdami skręcającymi w drogę poprzeczną, więc odnośnie wcześniej opisanej przez ciebie sytuacji tzn. przejazd rowerowy jest oddzielony od skrzyżowania, nie ma tych pojazdów skręcających w drogę poprzeczną, więc rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed wjazdem na przejazd rowerowy i niepotrzebne do tego są żadne znaki "ustąp pierwszeństwa", w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych zostało zapisane, że znaki te można umieszczać również na drogach dla rowerów, aby można było ustalać pierwszeństwo na połączeniu dróg rowerowych ze sobą
Chyba łamałeś dużo razy ten sam przepis jak tak nie jest to sorry bo jak pieszy przechodzi przez pasy to musi dojść do chodnika i dopiero możesz jechac
Cos nie pyklo z tym zniknięciem z internetu, wrociles bo nagle naszła cie wizja że jednak chcesz dalej nagrywać czy to co jest bardziej prawdopodobne brak hajsu ?
W Białymstoku też, ale tylko w jednym miejscu, bo 2 lata później i 100 m dalej, na przedłużeniu tegoż buspasa za rondem, gdzie dziwnym trafem infra rowerowa zanika, by za chwilę się pojawić nieco dalej, milicja uznała, że to niebezpieczne i nie można xD
Jak się wiezie takie przesyłki, to lepiej jechać zgodnie z przepisami.
jazda zgodnie z przepisami jest podejrzana. Więc nie
@@matik001ify ale nie mogą cię zatrzymać, przynajmniej w teorii
Tu tez jestes???????
Jak się nie wie jak się pracuje na dostawach rowerem to lepiej się nie wypowiadać
Byłem na ten weekend we Warszawie, miasto spokojne, nikt się nie spieszy, wszyscy stoją w korkach)
Kierowca w 5:00 stał poprawnie. Ma prawo stać na przejściu dla pieszych/przejeździe jeśli ten postój wynika z warunków i przepisów ruchu drogowego, a tu wynika, gdyż musi się on zatrzymać przed drogą z pierwszeństwem aby ustąpić pojazdom mającym pierwszeństwo 😉
Art.49.1.2 Zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m. przed tym przejściem lub przejazdem (...).
Ale tutaj zadziałał ten wyjątek
Art.49.4 Zakaz zatrzymania lub postoju nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.
Skąd w ogóle taki pomysł?
Tam nie było zakazu. Wyjątek tyczy się znaków drogowych. Nie wolno blokować przejścia jak i skrzyżowania. Wjechał na nie, nie mając możliwości jego opuszczenia.
@@potfor nie
@@adammaysz9356 taka rozbudowana i inteligentna wypowiedź.
@@potfor tak
@@adammaysz9356 dokładnie.
Warszawa na rowerze! To coś co jest świetne na twoim, jak wszystkie twoje filmy! Tak trzymaj i nie zmieniaj się!
7:01 mam idealny przykład tego u siebie. Droga główna (czy jak kto woli z pierwszeństwem) skręca ale jest też droga prosto. Ci co jadą na wprost muszą się zatrzymać przed skrzyżowaniem żeby ewentualnie przepuścić jadących główną. Za to ci, co jadą główną w 95% przypadków nie włącza kierunkowskazu.
Jednak to nie koniec yellowboxa, Dziękuje bo dzięki tobie mam co robić, jesteś świetny. Miłego Dniaa
Maciek masz taki głos że normalnie byś mógł komentować piłkarzy na meczu👊 😁✌
bez kitu xd
Wreszcie, zawsze dostawałam zawału za każdym razem jak oglądałam Twoje nieprzepisowe wyczyny na rowerze 😜
Dzięki za wrzuczanie super filmów Maćku 👍
6:35 można przechodzić tylko że pieszy przechodzący poza przejściem domyślnie nie ma pierwszeństwa przed pojazdem
I nie tylko w obrębie skrzyżowania ale *prawie* wszędzie tam gdzie nie ma przejścia w pobliżu. Jest kilka wyjątków...
Masz Maćku ode mnie LIKE ! Uśmiałam się oglądając odcinek 😂❤ i przy okazji suba :)
5:11 złoto xDD
Kiedy 24H ŁAMANIA PRZEPISÓW JEŻDŻĄC NA ROWERZE!
Tu nie chodzi o to żeby jeździć w 100% zgodnie z każdymi przepisami, tu chodzi o to że w niektórych filmach po prostu przeginasz z jeżdżeniem pod prąd, na czerwonym itp. a dla kierowców stajesz się mocno nieprzewidywalny co nie jest dobre
2:19 - pan może sobie przechodzić (podobnie jak państwo z 7:35), jeśli nie powoduje zagrożenia, nie utrudnia ruchu i ustąpi pojazdom (droga jednojezdniowa i do najbliższego PDP jest ponad 100 m)
6:29 tak to prawda, skrzyżowanie = przejście dla pieszych, nawet jak nie ma namalowanych pasów.
Jakbyś mnie przepuścił na pasach rowerem to bym pomyślał, że coś z Tobą nie tak. :D
Ło, ile filmów ostatnio, wasza wysokość jest zbyt łaskawa 😅
za parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych bez odpowiednich uprawnień jest mandat do 800 zł, wiem bo sprawdziłem
Robisz wrażenie! Tą wiedzą.
Wymiękłeś na Al. Jerozolimskich a ja tam lubię jeździć (drugim od prawej). Każda 3pasmówka to wystarczająco dużo miejsca dla samochodów na pozostałych dwóch pasach żeby się wszyscy zmieścili! Skręt w Nowy Świat jest faktycznie wyzwaniem.
Ohoho ale bym taki film nagrał w swoim mieście, Kielcach.
Punkty teleportacyjne, brak zjazdów na ulicę, agresywni kierowcy spychający na buspas czy drogi krajowe bez wytyczonej infrastruktury rowerowej.
Normalnie extra.
Raz na rok jeździ zy zgodnie przepisani Maciek 😂👍
Jeden z lepszych Twoich filmów.
7:30 nie ma zakazu zmiany pasa na skrzyżowaniu (o ile nie ma lini ciągłej). Za to chwilę później w 7:48 wyprzedzałeś czarnego/zielonkawego Mercedesa na ukraińskich tablicach na PDP :P
Aby pieszy miał pierszeństwona pasach na ścieżce rowerowej muszą one być poprzedzone znakami oznajmiającymi o przejściu dla pieszych w tym miejscu. Same znaki poziome są niewystarczające.
według mnie powinni w Polsce wprowadzić tak jak np w hiszpani czy w szwecji że można przechodzić przez pasy na czerwonym jeśli żaden pojazd nie jedzie
W Wlk Brytanii też tak jest. I paru innych miejscach również.
Z racji że jeżdżę na rowerze szosowym i kierownicę mam zbyt krótką na dzwonek, to mam nań przedłóżkę mocowaną na kierownicę, a lampki, dwie małe trzymam w torebce pod ramą, to wyposażenie do jazdy po mieście i nie tylko, lecz na skakanie na rowerze to w Twoim przypadku tylko przeszkadza. A na auta stojące na przejeździe ja już uwagi nie zwracam. Co innego jak Ci się jaki baran wepchnie przed nos, ale omijam je po przejściu dla pieszych. Cóż, inaczej nie da rady bo przed maskę też mu wjechać to ryzyko .
Męcząca taka jazda.
To jak to jest z mijaniem samochodów po prawej stronie (1:52). Można tak na rowerze?
Ja uważam, że skręcanie "na czerwonym" w prawo w takiej sytuacji jak na filmie jest legalne. Światło w tym przypadku broni wjazdu na przejazd rowerowy, a nie włączania się do ruchu w poprzeczną:
" Sygnały świetlne dla rowerzystów nadawane przez sygnalizator S-6 oznaczają:
1)
sygnał zielony - zezwolenie na wjazd na przejazd dla rowerzystów, przy czym sygnał zielony migający oznacza, że za chwilę zapali się sygnał czerwony i rowerzysta jest obowiązany jak najszybciej opuścić przejazd;
2)
sygnał czerwony - zakaz wjazdu na przejazd."
Często się da to zrobić nie najeżdżając w ogóle na przejazd, żeby nikt nie miał wątpliwości. Włączając się trzeba oczywiście ustąpić tak samo, jakby DDR kończyła się wylotem na ulicę.
Teoria nie testowana z policją ani w sądzie.
Natomiast w takiej sytuacji, jak w 14:13
samochód nie musi ustępować rowerzyście.
Musi ustąpić tylko gdy skręca, a tu jechał prosto.
Musi ustępować. Rowerzysta jedzie drogą z pierwszeństwem.
@@najdos Rowerzysta, to nie pieszy. Ustępuje mu się, gdy jest na przejeździe, a nie gdy do niego dojeżdża. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy samochód skręca w prawo, a ścieżka prowadzi prosto.
@@jankowalski8527 Rowerzysta to nie pieszy - zgadza się. Rowerzysta jest kierującym pojazdem. Jeżeli porusza się drogą z pierwszeństwem to ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającymi z drogi podporządkowanej. Jak będzue jechał drogą podporządkowaną to nie będzie miał pierwszeństwa dopóki nie wjedzie na przejazd. To są podstawy ruchu drogowego - rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Zachęcam do lektury.
@@najdos Również zachęcam do lektury. Rowerzysta jechał ścieżką rowerową.
@@jankowalski8527 nie ścieżką rowerową a drogą dla rowerów, która jest integralną częścią drogi z pierwszeństwem
Na drogach dla rowerów zakaz zatrzymywania się i postoju nie dotyczy rowerów.
Czy wyprzedzając innych rowerzystów zachowujesz odstęp min. 1 m?
Rowerzystów można wyprzedzać na skrzyżowaniach.
5:32 jeżeli chodnik jest publiczny, można tak parkować rower na chodniku, chyba że panu chodzi o nie opieranie go o te kolorowe rury albo na drodze jest zakaz zatrzymywania się lub postoju.
Te białe kreski pomalowane przez kogoś w poprzek ścieżki rowerowej to nie przejście dla pieszych. Można śmiało jechać i nie przepuszczać pieszych.
A to że pieszy MOŻE przechodzić przez jednie bez przejścia, nie oznacza, ze ma tam pierwszeństwo. Wręcz przeciwnie - ma ustąpić pierwszeństwa pojazdom.
Te białe kreski to znak P-10, oznaczający przejście dla pieszych. Tyle przepisy. Oprócz przepisów jest jeszcze całkuem świeży mit internetowy, że oprócz znaku poziomego mysi być też znak pionowy. Sprawdzałem w rozporządzeniu o znakach drogowych, nie musi.
Jezu ta kraksa pod koniec XDDD
Taki lekki filmik z lekkim jajem, a jednak bardzo fajnie pokazuje on dlaczego ludzie tak naprawdę łamią różne przepisy jeżdżąc rowerami po mieście. Tu nie chodzi o łamanie przepisów "bo mam wszystko w d*pie" tylko po prostu organizacja i brak ścieżek rowerowych często do tego zmusza...
Odnośnie tego taksówkarza to niestety ale rowerem nie masz pierwszeństwa, więc liczy się tylko i wyłącznie kto pierwszy ten lepszy, zatem czekasz ;)
Większość przejść dla pieszych na ścieżkach rowerowych jest nieprawidłowo oznakowana. Mimo, iż jest namalowana zebra, to jeżeli nie ma znaku pionowego, nie są przejściami w świetle prawa i rowerzysta nie musi ustępować pieszym w takich miejscach. Musi ustąpić tylko wówczas, gdy jest dodatkowo postawiony znak pionowy informujący o przejściu dla pieszych.
Po tytule stwierdzam że niemożliwe 🤣🤣🤣
Zakręconą butelkę do kosza nieładnie .Ogólnie spoko filmik.
Najpierw wypadało by znać przepisy żeby się do nich stosować a zauważyłem wiele nieścisłości
16:26
Nie zajechałeś. To było przejście dzielone, a zatem traktowane jak dwa osobne.
Kontrapas jak również inne "urządzenia" na drodze muszą być prawidłowo oznakowane. Przejściem dla pieszych nie staje się automatycznie miejsce w którym piesi przechodzą przez jezdnię bo jest obniżony krawężnik. Wszystko musi być prawidłowo oznakowane i dobrze widoczny. Ten kontrabas nie był prawidłowo oznakowany przynajmniej na tyle na ile widać na filmie.
Nie musisz przepuszczać ludzi na tych pasach. Te pasy nie są przejściami dla pieszych. Przejście dla pieszych w świetle przepisów wyznacza znak pionowy D-6, a w takich miejscach przy ścieżkach rowerowych ten znak jest postawiony bardzo rzadko. To oznacza, że nie ma obowiązku przepuszczania pieszych, za to piesi mają obowiązek przepuścić w tym miejscu rowerzystów.
True
Tak, a od września konkretnie takie przejścia nazywają się przejściami sugerowanymi
Tak, tylko pieszy nie musi wiedzieć o braku znaków pionowych. Takie oznakowanie jest niebezpieczne i powinno zostać uzupełnione albo zlikwidowane.
@@najdos Prawda
@@najdos nieprawda. Pieszy musi wiedzieć (ignorantia iuris nocet) i niczego nie trzeba doznakowywać. Ostatnia nowelizacja PoRD wprowadza nowy typ przejścia dla pieszych, które nie jest zupełnie oznakowane, czyli coś co się nazywa przejściem sugerowanym. I o ile na jezdni nie musi być nawet pasów, o tyle na DDRkach jest to w takim wypadku dużo bardziej czytelne.
6:40 w przepisach nie ma informacji o czymś takim. Możesz przejść przez jezdnie jeżeli nie ma przejścia w odległości 100m od miejsca gdzie aktualnie jesteś. Coś chyba sobie wymyśliłeś. Chyba ze się mylę to przytoczycie taki przepis
Art 13.2. Nie ma za co
@@portia cały art 13 jest wart przeczytania
@@szogun.6302 masz rację, tylko nie rozumiem, czemu akurat mi to sugerujesz :)
@@portia przecież tam nie ma informacji o tym ze jak jesteś na skrzyżowaniu to możesz sobie przechodzić jak chcesz (pomijam fakt, że musi taki pieszy i tak ustąpić jeżeli przechodzi poza skrzyżowaniem) tylko jeżeli w odległości od skrzyżowania mniejszej niż 100m nie ma przejścia. Tam przejście jest tylko obok, wiec w tym wypadku to nie ma zastosowania
@@adas9977 serio?
"Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu."
Przeciez pod znakiem zakaz wjazdu byla tabliczka nie dotyczy rowerow wiec wszystko legit xD
Dzień Dobry .
Mam pytanie jak rowerzysta powinien się zachować jeżeli jedzie ulicą i w pewnym miejscu jest ciąg rowerowy po lewej stronie chodnika j znajduje się tam śluza rowerowa. Szukałem pytałem się wielu osób i żadna nie wie jak się należy poprawnie zachować .
to bylo epickie XD
Jazda bez trzymania chociaż jednak ręką kierownicy już jest niezgodne z przepisami. Tak że tytuł do kosza.
Ma tym filmie jest więcej dróg, niz w całym szczecinie. Serio, przyjedz tutaj i zobacz prawdziwe absurdy
A to nie był kontraruch? Kontrapas jest gdy prędkość na ulicy wynosi powyżej 30 km/h do 50 km/h, a kontraruch jest do 30 km/h.
to teraz odcinek 24h z wysublimowanym słownictwem
3:19 to przejście jest źle oznaczone, bez znaku pionowego.
1:14 - a po co strzalki na "sciezkach rowerowych"? pomijajac fakt, ze cos takiego nie istnieje. nie wrzucaj wszystkiego do jednego worka podpisanego "sciezka rowerowa". w sytuacji, w ktorej pada to stwierdzenie DDR de facto sie konczy przed przejazdem. rozporzadzenie o znakach pozwala nie stosowac znakow o koncu DDR jezeli za przejazdem DDR ma kontynuacje, tak jak tutaj. w tej sytuacji chcac zjechac na jezdnie w prawo wlaczamy sie do ruchu
- dla ciaglych DDR obowiazuje rozdzial pierwszenstw zgodnie z droga, w ramach ktorej sa prowadzane, ale rzadko stosuje sie skrzyzowania DDR z jezdnia. przewaznie robi sie Przejazd Dla Rowerow. osobiscie nie znam przykladu skrzyzowania DDR z jezdnia, gdzie ruch jest kierowany sygnalizacja
- dla Pasow Rowerowych obowiazuje rowniez sygnalizacja
- PDR z zasady jest podporzadkowany wzgledem ruchu na jezdni, jedynie znajdujacy sie na nim rowerzysta ma pierwszenstwo
Maciek jak masz skąd mefedron to poproszę o przesłanie mi próbki 😂🤣😂💎
✨Łaaa trupy na ulicy✨
3:15 przejście dla pieszych sugerowane, brak D-6, czyli to uprzejmość wobec pieszych
Przepuszczając pieszego, masz obowiązek zatrzymać się przed pasami a nie przednim kołem na pasach. Takie zatrzymanie to również wykroczenie. I jeszcze jedno.... „ Starych Ludzi“ to określenie zastosowane przez Ciebie, wobec Seniorów, jest obraźliwe. Pomyśl czasem zanim coś powiesz.
Ale starzy ludzie są starzy 💁
@@loczex158 Zdradzę Ci wielką tajemnicę, tylko cicho sza, nikomu ani słowa........
Nim się obejrzysz, rownież będziesz stary. Nawet nie wiesz, jak szybko mija młodość. Pocieszające jest jednak to, że tak czy inaczej, dowiesz się o tym szybciej niż myślisz, a wtedy przypomni ci się, co napisałeś.
Aż niewiarygodne, nie spotykane.
czemu nie moze mowic zabka na filmiku? XD
Zajebisty film xD
Dzień 15. Czekania na vlog z Kerfusiem od Cukierkowego Żółtego Pudełka
👉👈🥺
12:25 nie obrażaj mi tu Ursynowa
O jednak da się xD
Przepisy ruchu drogowego w Polsce i ich egzekucja przez policję- coś, dlaczego warto opuścić ten kraj.
Fajny film
za komentarz " z segmentu auta zupełnie przypadkowego " dostajesz LIKE !
Ludzie on se żarty robi a wy się kurwa pultacie jakby potrącił 23 dzieci.
You autopilot really bot NPC programming 🤣
Jechałeś bez rąk
dramat jak tu sie połapać dla rowerów powinno być wszystko jasne a czasem nie idzie sie połapać gdzie moża jechać
Co jest dla ciebie niejasne?
@@_Karol1_ np. czy przejazd rowerowy rozdzielony "wysepką", jest ciągły, w sensie, że jest jednym przejazdem, czy też podobnie jak z przejściem dla pieszych, są to dwa oddzielne przejazdy i pierwszeństwo na przejeździe nr 2 jest niezależne od tego uzyskanego na przejeździe nr 1? Czy, kiedy na wysepce, za przejazdem, nie ma znaku C-13, to jest to jazda po chodniku, czy może jedziemy po przejeździe, pamiętając, że przejazd to część jezdni, a nie chodnika. Co z pierwszeństwem kiedy taki przejazd jest zlokalizowany poza skrzyżowaniem, przechodzi przez drogę np. dwujezdniową, Ty wjeżdżasz na drugi przejazd, nie masz znaku A-7, czy jakiegokolwiek innego określającego pierwszeństwo, ale podobnie ma kierowca? W teorii zasada prawej ręki w punkcie przecinania się kierunków ruchu, ale na przejeździe nr 2 to samochody jadą z prawej. Czy więc ustępujesz im, czy też może traktujesz to jako jeden przejazd na którym pierwszeństwo nabyłeś na przejeździe nr 1?
xD
To takie coś co na szybko wymyśliłem, a co w cale nie jest jasne.
@@portia 1. zgadzam się, czasem jest to nie do końca prawidłowo rozdzielone, natomiast wydaje mi się, że każdy przejazd rowerowy z "wysepką" składa się z dwóch przejazdów, niezależnie od tego czy namalowany jest osobno czy ciągle
2. Tutaj zdecydowanie to drugie, skąd miałby się tam znaleźć chodnik?
3. Rowerzysta na przejeździe rowerowym nie ma pierwszeństwa przed przejazdem i niepotrzebne są do tego żadne znaki "ustąp pierwszeństwa"
@@_Karol1_ Ad2. jak to skąd? Sam przyznajesz, że mamy dwa przejazdy i "coś" między nimi. Jeśli to coś ma np 1m szerokości i rower jest jeszcze na jednym przejeździe tylnym kołem, a przednim wjeżdża na drugi, to problem jest znikomy. Robi się kiedy wysepka ma kilka metrów długości. Przejazd bowiem to część jezdni. Wysepka nie jest częścią jezdni. Jeśli więc przejazd się kończy i za nim nie ma znaku C-13, to znaczy, że nie ma tam drogi dla rowerów. Z automatu, z braku alternatyw, ten fragment pomiędzy jednym a drugim przejazdem jest chodnikiem.
Ad3. Rowerzysta na przejeździe ZAWSZE ma pierwszeństwo. Przed przejazdem też ma i to na wiele sposobów. Chociażby przed pojazdami skręcającymi w drogę poprzeczną - tam to jest zapisane wręcz dosłownie.
Ale w innych przypadkach też ma. Bo rowerzysta nie ma, jak pieszy, zakazu wjeżdżania przed nadjeżdżający pojazd, a sam wjazd z DDR na przejazd nie jest włączaniem się do ruchu. Może więc wjechać na przejazd w dowolnym momencie i wtedy pojazd zbliżający się do przejazdu musi ustąpić, bo to kierowca ma zachować SZCZEGÓLNĄ ostrożność, a w przypadku rowerzysty nie ma takiego wymogu. To jasno pokazuje kto komu ma ustąpić. Do tego dochodzą znaki np. A-7 ustawione na wylocie drogi poprzecznej, które jasno pokazują, kto komu ma ustąpić.
No i wspomniana zasada prawej ręki, która dotyczy również przecięć kierunków ruchu. Zgodnie z nią, jeśli nie ma znaków ustalających pierwszeństwo, zyskuje je pojazd jadący z prawej strony. Tak jest więc zawsze kiedy rower wjeżdża na przejazd, bo w takim wypadku samochody zawsze jadą z lewej.
No i na koniec - jak myślisz dlaczego w rozporządzeniu o znakach zapisano, że znaki A-7 można stawiać również na drogach dla rowerów? Przecież to jest bez sensu odbierać rowerzyście pierwszeństwo znakiem, skoro tak jak piszesz, on tego pierwszeństwa nie ma :)
@@portia dobra, nie chce mi się odpowiadać na twoją całą obszerną wypowiedź, tak jak napisałeś, rowerzysta na przejeździe zawsze ma pierwszeństwo, natomiast przed przejazdem tylko przed pojazdami skręcającymi w drogę poprzeczną, więc odnośnie wcześniej opisanej przez ciebie sytuacji tzn. przejazd rowerowy jest oddzielony od skrzyżowania, nie ma tych pojazdów skręcających w drogę poprzeczną, więc rowerzysta nie ma pierwszeństwa przed wjazdem na przejazd rowerowy i niepotrzebne do tego są żadne znaki "ustąp pierwszeństwa", w rozporządzeniu o znakach i sygnałach drogowych zostało zapisane, że znaki te można umieszczać również na drogach dla rowerów, aby można było ustalać pierwszeństwo na połączeniu dróg rowerowych ze sobą
Chyba łamałeś dużo razy ten sam przepis jak tak nie jest to sorry bo jak pieszy przechodzi przez pasy to musi dojść do chodnika i dopiero możesz jechac
odkleja ci sie już widze
Cos nie pyklo z tym zniknięciem z internetu, wrociles bo nagle naszła cie wizja że jednak chcesz dalej nagrywać czy to co jest bardziej prawdopodobne brak hajsu ?
myśle że to nie kwestia braku pieniędzy xD
dwubiegunowość
Tytuł brzmi jak clickbait
Ej wogule nie zlamałes przpisów wogule
Wow xD
Czy w 3:23 nie leży 100PLN na ulicy?
gdzie ty coś widzisz?
@@woof5949 na pasach coś leży xD
@@wilkupoland naprawdę nie wiem o czym ty mówisz
Nic tam nie ma xd W 3:19 leży tubka po jakimś musie
1
Jasne trzeba poinformować że jest się pierwszym bo to kurwa takie ważne kto pierwszy zobaczy film
W Ukrainie możesz się poruszać bus pasem)
W Białymstoku też, ale tylko w jednym miejscu, bo 2 lata później i 100 m dalej, na przedłużeniu tegoż buspasa za rondem, gdzie dziwnym trafem infra rowerowa zanika, by za chwilę się pojawić nieco dalej, milicja uznała, że to niebezpieczne i nie można xD
Czemu masz kija w dupie?
Nie da się bezpiecznie pojechać zgodnie z przepisami, change my mind xD
@yellowbox jak ominąłeś hulajnogi?