Igor o Słowianach… #53 Film Northman-Wiking (nie) recenzja 2: broń, kostiumy, Islandia

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 49

  • @tomaszkownacki1652
    @tomaszkownacki1652 Рік тому +1

    Fajnie, że odkryłem w końcu ten kanał. Super analiza filmu, dzięki!

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  Рік тому +1

      Cieszę się bardzo. Dziękuję i do usłyszenia w następnych odcinkach.

  • @rafaljusta9710
    @rafaljusta9710 2 роки тому +6

    Witam. Igor przekazujesz niesamowita wiedzę😀. Oglądam wszystkie twoje pogadanki i dziękuję, że dzięki tobie mogę poglebiac wiedzę o naszych przodkach. Pozdrawiam 🤜🏻🤛🏻

  • @martacielecka8890
    @martacielecka8890 2 роки тому +1

    Wspaniałe pogadanki. Nie mogę się od nich oderwać. Miał Pan świetny pomysł, aby w taki sposób przekazać wiedzę; właśnie czegoś takiego od miesięcy szukałam "w internetach" :-)

  • @wojciechkowalczak6744
    @wojciechkowalczak6744 2 роки тому +2

    W pierwszej części wspomniał Pan o podobieństwie sceny zabicia ojca Amleta do tej, w której zabity zostaje ojciec Conana Barbarzyńcy. Podobieństwo dostrzegam również między scenami, w których Amlet i Conan zdobywają miecze. Podobne miejsce pochówku, miecz z poprzedniej epoki i jego martwy właściciel. Oba filmy świetne. Czekam na trzecią część pogadanki i pozdrawiam.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +2

      Dziękuję. Tak, oczywiście ma Pan rację. Pewnie m.in. dlatego Conan "załapał", bo opierał się na wielu dobrze znanych z literatury motywach.

    • @joew9690
      @joew9690 2 роки тому +2

      Też miałem to samo skojarzenie jak Amleth znalazł miecz w krypcie w dłonaich zmarłego właściciela. Pozdrawiam.

  • @wojakkajko4749
    @wojakkajko4749 2 роки тому

    Wielkie dzięki za kolejną ciekawą pogadankę. Osobiście nie kryję urazy, że była dłuższa niż zwykle. Ciekawych rzeczy można słuchać godzinami, a zdobywanie wiedzy nigdy nie jest stratą czasu.
    Serdecznie pozdrawiam i z niecierpliwością czekam kolejnego odcinka.

  • @mariuszpoleszczuk8177
    @mariuszpoleszczuk8177 2 роки тому +1

    Dopiero dane mi było obejrzeć materiał, zrobiłem to z przyjemnością. Wielkie dzięki!

  • @tomskibowski8464
    @tomskibowski8464 2 роки тому +2

    Dzięki! Świetnie się słucha.
    A Farley Mowat to była moja pierwsza poważna książka o skandynawach, z której dowiedziałem się czegoś ponad to, że "były topory i rogate chełmy".

  • @mifunetoshiro5924
    @mifunetoshiro5924 2 роки тому +2

    Jeszcze nie skończyłem oglądać, a już MIECZE EUROPY i MODA WIKINGÓW zamówione... :-)))

  • @skyr7583
    @skyr7583 2 роки тому +6

    Chętnie posłuchałbym o Pana wyprawach na Islandię

  • @SebastianPawleta
    @SebastianPawleta 2 роки тому

    Dziękujemy.

  • @janosz81
    @janosz81 2 роки тому +2

    Łuki pojawiają się w scenie zabójstwa króla Aurvandila i w kilku migawkach np. słowiański wojownik strzela z łuku siedząc na koniu, podczas ataku berserków na gród, innym razem gdy wikingowie płyną łodzią dwóch z nich strzela z pokładu okrętu do rybaków znajdujących się na łódce przy brzegu rzeki.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +1

      No właśnie, jak wspominam w pogadance wiele drobiazgów mi uleciało, choć nie zmienia to drastycznie obrazu w tym zakresie. Na Rusi są Łuki, ale to wręcz stereotyp Wschodu. Dziękuję za uwagi.

  • @marekgugu2676
    @marekgugu2676 2 роки тому +1

    Nooo JEST PIĘKNIE 🤩

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому

      :)

    • @marekgugu2676
      @marekgugu2676 2 роки тому +1

      Jestem po seansie The Northman i pogadanka świetnie się spisała. W końcu zwróciłem uwagę na tak drobne aczkolwiek ważne elementy filmu, które absolutnie bym pominął. Dzięki wielkie P. Igorze za to. ✌🏻
      Dobry film w którym nie ma wikingów od barbera z gniewną miną siekających tysiące głupkowatych innych wojowników. Ciekawy obraz w klimacie Valhalla Rising z 2009. Dzięki 🤘🏻

  • @sewerynwisniewski3344
    @sewerynwisniewski3344 2 роки тому

    Ciekawe ten hełm z Birki, czekam na kolejny odcinek z ciekawym gosciem

  • @webo1521
    @webo1521 2 роки тому

    Krasnoludy w mitologii germańskiej oznaczają przodków, np. Miecz wykłuty przez krasnoludów=Miecz wykłuty przez przodków

  • @gotfrydzbouillon4191
    @gotfrydzbouillon4191 2 роки тому +2

    Słyszałem teorie że te pierścienie w ręjkościach mieczach plemion germańskich były symbolem przysięgi, tutaj w filmie The Northman odpowiadałoby to że główny bohater poprzysiągł zemste.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +2

      I tak jest. To oznaka przysięgi łączącej wojownika z władcą, czyli inaczej członka grupy, którą po naszemu można by nazwać drużyną bliższą.

  • @dragonstone2930
    @dragonstone2930 2 роки тому +1

    Pozdrawiam z Szczecina. .Wczoraj moja wnuczka była na Wolinie)))

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +1

      Dziękuję i wszystkiego dobrego.

  • @verniks
    @verniks 2 роки тому

    Igor może jakiś odcinek o "berserkerach" - fakty i mity?

  • @joew9690
    @joew9690 2 роки тому +1

    Świetny materiał :) byłem na Northmanie, dobry film - ale mam odczucie ze film, zadziała dwojnako - pokaże słowian jako słabełuszy wręcz bosko naznaczonych na niewolników i nałożnice i takiego przekazu bym sie obawiał dwa fajnie ze podejmuje tematykę słowiańskiego niewolnictwa może - ludzie....z Afryki w końcu ogarną że nie byli jedynymi nieowlnikami w historii i ze..niemieli najgorzej ! Mam pytanie - ostatnio oglądałem sobie zachodni, materiał o Rusi Kijowskiej pojawia się tam takie spore nadużycie jako by "drużyna" byłą jakimś szczególnym Ruskim elitarnym oddziałem dobrze wiemy ze drużyny były w wszystkich słowiańskich krajach i była to podstawa armi książęcych i tam jakiś Rusek - zaczął mi insynuować ze zachodni słowianie z terenów Połabian, Łużyczan, Wieletów i Ranów pochodzą od Ruryka .... mógł by pan obalić lub potwierdzić zasadność jego słów - Co do insygni dzieci Amletha mi sie wydawało ze to nawiązanie, do insygni bizantyjskich co sugerowało by ze jego dzieci będą władać Rusią Kijowską ..imię ich matki również nasówa pewne skojarzenia z Olgą ...Kijowską. Pozdrawiam.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +1

      Dzień dobry i dziękuję za komentarz. Oczywiście Olga to nawiązanie do św. Olgi, mówię o tym w 3. części, tak jak o innych wątkach słowiańskich. Ma Pan rację z wydźwiękiem, choć jeśli patrzeć na dzisiejszą kulturę to wielka licytacja na krzywdy, więc może to nawet i wartość. Były teorie, że tzw. "Polanie" z Wielkopolski pochodzą od Polan Polan wschodnich, oraz że Rugianie od Rusów. Ale tu w zasadzie nie ma za bardzo co obalać, ale to nie wydaje się prawdopodobne. Są prace o zasiedlaniu i powstawaniu Słowiańszczyzny północno-zachodniej od strony archeologicznej Dulinicza, historycznie też całkiem nieźle jest to opisane i nie bardzo tam miejsce na ślad Ruryka. Nawet kultura materialna inna.

    • @joew9690
      @joew9690 2 роки тому +1

      @@Igor_Triglav Bardzo dziękuję za odp a pana Dulinicza sprawdze ! O tych Polanach to niby wychodzi z Kronik Nestora ale wątpie by byli to ci sami Polanie a może doszło do shizmy część pozostała na stepach część ruszyła na zachód ? Pozdrawiam serdecznie jeszcze raz i idę do źródeł ;) wieczorkiem dokończe sobie wszystkie części pańskiego komentarza i chwała za "Morskiego króla" z żywiołakami. pozdrawiam.

    • @arturos25
      @arturos25 2 роки тому

      Najgorzej z niewolników to mieli w angielskich koloniach w Ameryce biali zesłańcy, bo marli jak muchy i dlatego właśnie zaczęto sprowadzać Murzynów, że śmiertelność białych była zbyt duża. Ten wątek istnieje m.in. w powieści "Kapitan Blood". Tylko że na niewolnictwo patrzy się z perspektywy XIX-wiecznej, kiedy już biali niewolnicy dawno wymarli.

    • @arturos25
      @arturos25 2 роки тому

      @@joew9690 , na pewno wielu Słowian uciekło z obecnej Ukrainy przed Hunami. Są na to dowody z okolic Płocka, Węgrowa i z Ziemi Lubuskiej. Były też przemieszczenia z zachodu na wschód (Wiatycze, Radymicze, czyli m.in. protoplaści tych strasznych Moskali, których jeszcze Nestor uważał za Lachów). I często też powtarzają się na wschodzie i na zachodzie nazwy plemion: Polanie, Wołynianie/ Wolinianie, Siewierzanie. Analogie celtyckie mogą sugerować, że był to skutek przemieszczania się plemion. Tylko mogło nie chodzić o całe plemiona, a jedynie o elity. Przemieszczali się możni z drużynami, a ludność chłopska zostawała na miejscu. Dla przykładu, wiadomo, że celtyzacja Wysp Brytyjskich nie wiązała się z większymi przepływami ludności.

    • @arturos25
      @arturos25 2 роки тому +2

      @@Igor_Triglav , Słowian niestety ta licytacja na krzywdy nie obejmuje. Nawet przypisuje się nam cudze zbrodnie, a przypominanie o niewolnikach słowiańskich dalej wywołuje nie tylko na Zachodzie, ale także wśród polskich czcicieli Zachodu tylko pogardę i poczucie wyższości (w tym drugim przypadku niższości). To jest podobna sytuacja, jak z chwaleniem wikingów (i to przez ich ofiary) i traktowaniem dla odmiany ze zgrozą, obrzydzeniem i pogardą Tatarów, którzy zachowywali się dokładnie tak samo, tylko używali innych pojazdów. W politycznej poprawności ciężko jest o jakąkolwiek logikę...

  • @michachudzikowski1334
    @michachudzikowski1334 2 роки тому

    Czy są jakieś naukowe porównania berła-osełki z Sutton Hoo do innych wielotwarzowych znalezisk wokół Bałtyku? Tak jeszcze z innej beczki, przeczytałem niedawno broszurkę Brandenburg przed tysiącem lat. Nie wiedziałem wcześniej, że posąg Trzygłowa przetrwał chrystianizację i stał w kościele zbudowanym na tym samym wzgórzu. Zaginął dopiero w epoce wojen ze Szwecją.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому

      To nie jest osełka. To ma kilkadziesiąt cm wysokości

    • @michachudzikowski1334
      @michachudzikowski1334 2 роки тому

      @@Igor_Triglav Tak stoi na stronie British Museum.... Stone sceptre or whetstone

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +1

      @@michachudzikowski1334 Tym torem szedł kiedyś Duczko, twierdząc, że woliński Świętowit to naśladownictwo osełki.

    • @michachudzikowski1334
      @michachudzikowski1334 2 роки тому

      @@Igor_Triglav Okiem laika bardzo go przypomina. Jeszcze te zestawy wizerunków na biegunach berła kojarzą się mimowolnie z parą przeciwstawnych bóstw. Był też filmik na którymś kanale o Słowianach gdzie detektorysta z Danii znalazł podobny wizerunek z okresu vendel. Ciekawe odkrycie ale nienagłośnione. Opowiadasz z jaką wprawą skandynawowie przetwarzali wzory frankijskie na własne, może mamy tu podobieństwo gdzie Słowianie zaadaptowali estetykę regionu do którego przybyli.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому +1

      @@michachudzikowski1334 Faktycznie tak się opisuje - nawet w tych książkach, które pokazywałem, że owo berło stworzy osełka i jeleń. Nadal pozostaje jednak rozmiar przedmiotu. Oczywiście możliwe, że odnosi się do niego symbolicznie. Znalezisko z Danii znam stąd, że znajomy zapraszał mnie do wystąpienia w tym filmiku w którym to prezentuje, a rzecz jest oczywiście nie-słowiańska. Problem z przetworzeniem wzoru wielogłowych bóstw ze Skandynawii jest taki, że w tamtejszej mitologii ich nie ma. Zwracał na to uwagę m.in. Słupecki nawet w wykładach internetowych. Wielotwarzowe figurki tego typu, jak np. ta ze Svendborga interpretowana jest w Danii jako słowiańska. Oczywiście, że Słowianie mogli i zapewne przetwarzali wzory zewnętrzne, podobnie jak Skandynawowie coś co jest popularnie kojarzone z ich sztuką, czyli motywy plecionkowe zaczerpnęli ze środowiska celtyckiego. Wiele wzorów zaś można śledzić aż do Rzymu, Grecji i dalej. I w tym miejscu miał rację Duczko powołując teorię pomorskiej sztuki przetwarzającej wzory skandynawsko insularne (choć można było to prościej wyrazić). W każdym razie chodzi o to, że tutaj, w Wolinie i okolicy powstał sub-styl przetwarzające wzory o szerszym zasięgu. Z drugiej strony szukać wzorców dla każdej działalności ludzkiej, jest wręcz niedorzeczne, wystarczy porozmawiać z żeglarzem czy taklerem, którzy w plecionkach widzą wzory plecenia lin. Nie trzeba wpływu mitycznych nadludzi.

  • @vikingrasarya5792
    @vikingrasarya5792 2 роки тому +1

    Przegapiłem recenzje serialu Vikingowie, czy też filmu Stara Baśń? Pierwszy raz takie coś na kanale widzę.

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  2 роки тому

      Bo pierwszy raz od kiedy prowadzę cykl jest nowość filmowa o tej tematyce. Dodatkowo to jest film przełomowy pod względem historyczności, więc warto się nim zająć.

  • @marianmrozinski8123
    @marianmrozinski8123 10 місяців тому

    I! Użył Pan określenia "dziwerowany". To smutne ale nasi świetni wytwórcy noży nie odróżniają "damastu" od "dziweru".

    • @Igor_Triglav
      @Igor_Triglav  10 місяців тому

      Dziękuję za dostrzeżenue. Różnice między pojęciami wyjaśniam w swojej "Miecze Europy".

  • @KPJRPL
    @KPJRPL 2 роки тому +2

    Jak się nazywa to coś, ten instrument? Gdzieś to można kupić?

    • @mateusznborodo
      @mateusznborodo 2 роки тому +1

      To jest drumla , w większości sklepów muzycznych

  • @GIEDYMIN123
    @GIEDYMIN123 2 роки тому +2

    Islandia chyba była w tamtym czasie dość gęsto zalesiona. Fajne nie recka.

    • @mrocznewieki
      @mrocznewieki 2 роки тому +1

      Dzisiaj szacuje się, że gdy na Islandii lądowali pierwsi Skandynawowie lasy (głównie brzozy) i zarośla zajmowały około 31% wyspy, dzisiaj to 2%.

    • @arturos25
      @arturos25 2 роки тому

      @@mrocznewieki , tak, i lasy rosły również na wybrzeżu Grenlandii i hodowano tam krowy oraz uprawiano tak wymagające zboże, jak jęczmień. A na Nową Fundlandię Leif Eriksson popłynął po drewno dębowe do budowy statków i po dzikie winogrona, od których nazwał ją Winlandią. Dziś nie ma tam ani winogron, które wymarzły w XVII w., ani dębów, gdyż Nową Fundlandię porasta tajga. To tak odnośnie globalnego ocieplenia...