Dobry wieczor Panie doktorze. Piekny wyklad i dużo informacji Pan przekazuje. Zmagam sie z wypadaniem włosów od ponad 9-10 mcy. Wypadło mi 2/3 włosów. Produkty przeze mnie stosowane to Alpicort E, Minoxidil, Finapil, lek recepturowy. Na ten moment stosuje Finapil, peeling Cerkogel 30 oraz szampon Pharmaceris. Towarzyszy mi świąt głowy. Diagnoza androgenowe lub tolegenowe wypadanie włosów. Sprawa bardzo się dłuży. Włosów wypada mi mniej, ale nie odrastają, spotkał Pan kiedyś w swojwj karierze zawodowej tak trudny przypadek? Nadmienię, ze badania Krwi, moczu sa dobre.
W opisanym przez Pana/Panią przypadku, konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Możliwe, że występuje u Pana/Pani zarówno łysienie androgenowe, jak i telogenowe. Zazwyczaj jedno z tych schorzeń dominuje. Jeśli początek przerzedzania włosów był nagły, bardziej prawdopodobne jest łysienie telogenowe. Z drugiej strony, powolny początek łysienia zwykle wskazuje na łysienie androgenowe. Podczas konsultacji zalecana jest wykonanie trychoskopii. Biorąc pod uwagę stopień opisanej przez Pana/Panią utraty włosów, zaleciłbym leczenie systemowe w zależności od przyczyny. W tak trudnym diagnostycznie przypadku, ostatecznie można rozważyć wykonanie biopsji skóry głowy.
@@ance3252 W większości przypadków diagnozowanie rodzaju utraty włosów wystarcza dzięki wywiadowi medycznemu i badaniu trichoskopowemu. Jeśli pomimo tych środków lekarz nie jest w stanie postawić diagnozy, w wyjątkowych przypadkach rozważa się wykonanie biopsji skóry głowy. Polega to na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry skalpu, około 2-3 mm, co pozostawia bardzo małą i estetycznie nieistotną bliznę. Biopsja ta jest przeprowadzana w celu wykluczenia łysienie bliznowaciejącego, eliminując możliwość bardziej rozległej utraty włosów spowodowanej bliznowaceniem lub innymi rzadkimi chorobami powodującymi utratę włosów.
Nigdy nie miałam bujnej fryzury, więc nie oczekuję niewiadomo jakiego afro. Ale to jak mi straszliwie włosy wypadają przez ostatnie 2 lata i teraz ostatnie parę miesięcy to jest szok.. nie pomaga mi nic. U trychologa zostawiłam tyle pieniędzy, które poszły na zmarnowanie. Nie faszeruje się więcej żadnymi tabletkami, nie wcieram nic we włosy bo nic to nie daje. Chciałam zainwestować w tą lampę (fakt, z desperacji) ale słysząc Pana opinię to wydam te pieniądze na coś innego. Od wczoraj zaczęłam własną dietę, którą ułożyłam sobie własnym wysiłkiem, do tego zakupiłam spiruline i chlorelle (aby oczyścić organizm w którym być może zalegają mi metale ciężkie) i mam nadzieję że za pół roku przyniesie to jakiś efekt. Do tego ścięcie na krótko. Nie wierzę już w żadne cuda. Daję temu co zostało na mojej głowie ostatnią szansę, inaczej na prawdę wyłysieje.
Przykro słyszeć takie historie. Aby leczyć łysienie, trzeba najpierw postawić diagnozę: łysienie androgenowe, telogenowe, anagenowe, plackowate, bliznowaciejące z pociągania itd. Dopiero wtedy wiadomo, co robić i czego oczekiwać od leczenia. Nie wszystkie formy łysienia poddają się leczeniu. Proponuję wizytę u dermatologa specjalizującego się w leczeniu łysienia.
Dzień dobry! Proszę o sugestię eksperta, ponieważ powoli tracę już nadzieję... Jestem młodym mężczyzną, w tym roku ukończę 23 lata. Niestety od około 5 lat przerzedzają mi się włosy na całej powierzchni górnej części głowy (boki i tył są w porządku). Linia włosów nie cofa się w znacznym stopniu (nie jest idealna, ale wydaje mi się, że jeszcze akceptowalna). Problemem jest to, że włosy są tak rzadkie na całej powierzchni, że widać przez nie skórę głowy. Dodatkowo widoczna jest również tonsura (znaczne przerzedzenie na tylnej części czubka głowy, łysina jest zauważalna). Kiedy pierwszy raz dostrzegłem problem (około 3 lata temu) postanowiłem udać się do trychologa (nie dermatologa), który wykonał mi kilka zabiegów elektroporacji, niestety bez żadnych pozytywnych efektów. Kilka miesięcy po tym nieprzyjemnym doświadczeniu, zgłosiłem się do dermatolog/trycholog dr. n. med., która stwierdziła łysienie androgenowe (jedynie na podstawie badania trychoskopowego), został mi przepisany finasteryd doustnie w dawce 1mg, do tego 0,8 mg doustnego minoksydylu. Po 4 miesiącach dawka minoksydylu została zwiększona do 2,5 mg, a po 10 miesiącach do 3,5 mg (obecnie stosuję właśnie tę dawkę od około 5 miesięcy). Problem w tym, że efekty tego leczenia są niezadowalające. Pani doktor twierdzi, że z wizyty na wizytę sytuacja się poprawia (miałem już dwie wizyty kontrolne), jednak moim zdaniem jak na czas leczenia, sytuacja poprawia się naprawdę w nieznacznym stopniu. Dalej widać skórę głowy przez włosy, dalej tylna część na czubku głowy jest wyłysiała... Moja Pani doktor stwierdziła łysienie androgenowe, ale włosy przerzedzają mi się na całej powierzchni, przypomina to bardziej (z ang.) diffuse thinning niż typowe łysienie androgenowe zgodnie ze skalą NW. Panie doktorze, proszę o radę ponieważ już sam nie wiem co robić...
Łysienie androgenowe ma charakterystyczny przebieg i z opisu wynika, że faktycznie może Pan na nie cierpieć. Warto zwrócić uwagę na to, jakie włosy mają członkowie Pana rodziny, także w szerszym kręgu. Efekty leczenia tego typu łysienia często pojawiają się dopiero po 1-2 latach, dlatego ważna jest cierpliwość. Istotne jest zrozumienie, że jeśli doszło do powstania włosów meszkowych, nie przekształcą się one już w grube włosy terminalne, co oznacza, że nie będzie możliwe zagęszczenie fryzury w tych miejscach. Zazwyczaj pacjentom tłumaczymy, że realnym celem leczenia jest utrzymanie obecnego stanu włosów, a zagęszczenie fryzury, jeśli nastąpi, to dodatkowy bonus (nie zawsze możliwy do osiągnięcia). W celu zwiększenia efektu, można rozważyć przeszczep włosów metodą FUE lub inną. Inną chorobą, która czasami może przypominać łysienie androgenowe, jest rozsiana forma łysienia plackowatego. Jest to jednak bardzo rzadka choroba, występująca głównie u osób z chorobami autoimmunologicznymi, i jej objawy zwykle nasilałyby się przy obecnym leczeniu.
Takie zapalenie skóry to choroba, która ma dwa szczyty występowania około trzydziestego i sześćdziesiątego roku życia. Będzie się nawracać pomimo leczenia w okresach obciążenia organizmu, takich jak zmęczenie, brak snu, choroba, a nawet stres, wśród innych czynników. Przyczyną tej dolegliwości jest zwiększone wydzielanie łoju i namnażanie się konkretnego grzyba, który naturalnie występuje na skórze. Dlatego leczenie i zapobieganie tej chorobie polega na ograniczaniu wydzielania łoju i kontrolowaniu tych grzybów za pomocą różnych metod, głównie stosowanych przez dermatologów.
Wszelkie suplementy, które mają działanie proandrogenne, mogą zwiększać wypadanie włosów. Te suplementy można znaleźć na wykresie Shapiro www.drshapiroshairinstitute.com/accelerated-follicular-restoration/shapiro-chart.pdf
Witam. Stwierdzono u mnie wypadanie włosów anagenowe. Włosy mi nie rosną trwa to ponad rok. Trichoskopia wyjazuje ścieńczenie skóry i owalne mieszki włosowe. Biobsja skóry wykluczyła łysienie androgeniczne, plackowate i bliznowacejące. Badania krwii, przeciwciała anty zrobione. Włosy mi nie rosną, a wypadają. Czy zna Pan taki przypadek?
Łysienie anagenowe oznacza, ze pacjent traci włosy będące w fazie anagenu (czyli rosnące). Takie łysienie przebiega bardzo gwałtownie, nawet w ciągu dni i jest najczęściej spowodowane toksycznością leków (chemioterapia), promieniowanie jonizującym, ciężkimi infekcjami, chorobami autoimmunologicznymi. W Pana przypadku chodzi raczej o zespół krótkiego anagenu, czyli sytuacji, w której faza wzrostu włosa (Anagen) trwa 1-2 lat, zamiast 4-7 lat i w związku z tym włosy rosną do pewnej długości i nie chcą rosnąć dalej. Przyczyna jest nieznana. Spotykane często u dzieci. Zajmujemy się takimi przypadkami. Jeśliby byłby pan zainteresowany wizyta to proszę umówić się do dr Piotr Parcheta (Ostrowiec Św)
@@mirekmirek5697 Po zaprzestaniu leczenia cykl po kilku miesiącach wraca do normy. Każde leczenie może powodować działania uboczne w tym Loxon również.
Olejek rozmarynowy może działać z podobną mocą jak minoksydyl. Olejek arganowy dobrze nawilża włosy i poprawia strukturę, bez wrażenia tłustości włosów.
Aby stwierdzić, czy dany preparat może mieć właściwości pro-androgenne, konieczne jest przeczytanie składu tego preparatu. Niestety nie wszyscy producenci ujawniają wszystkie składniki, a podany skład nie zawsze zgadza się z tym, co faktycznie znajduje się w suplemencie. Dzieje się tak dlatego, że suplementy nie podlegają takim samym rygorystycznym przepisom jak leki. Ważne jest sprawdzenie, czy dany suplement nie zawiera substancji, np. takich, jakie wymienione są w karcie Shapiro.
@@klinikazdybski a to oznacza,że nie ma możliwości stwierdzenia czy dany suplement jest pro czy nie ... Może w takim razie lepiej unikać wszystkich suplementów... co to jest karta Shapiro ?
@@annamajcher2437 karta, na której są wymienione m.in. substancje pro androgenne. Przykład karty www.drshapiroshairinstitute.com/accelerated-follicular-restoration/shapiro-chart.pdf
Mogą wypadać, ale pani tego może nie zauważać. W tym wieku to raczej normalna kolej rzeczy. Aczkolwiek warto wybrać się do trychologa, aby wykonał specjalne badanie, które potwierdzi czy faktycznie włosy wypadają czy też nie. To powinno rozwiać wszystkie wątpliwości.
ok.5min.jest opisana ta sytuacja ... Jeśli nawet nie wypadają nadmiernie, a wypadają stałe,bo taki jest ich proces rozwoju, o czym też jest na nagraniu, to stają się cieńsze z wiekiem, chyba,że genetyka zdecyduje inaczej ...
Po sześćdziesiątce zwykle jest znacznie mniej włosów ze względu na łysienie androgenowe, które powoduje zmniejszanie się mieszków włosowych i ich miniaturyzację. Jest to zauważalne, ponieważ włos wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy, ale jest krótszy i cieńszy, co wpływa na fryzurę.
Ciekawe, szkoda jednak że materiał skupia się na tej części widowni której mniej dotyczy łysienie. Co do tego że mężczyzna rzadziej chodzi w takie miejsca to dlatego że te miejsca się na niego nie otwierają i skupiają swój dialog do kobiet.
To bardzo ciekawa uwaga. Łysienie dotyka 90% mężczyzn, dlatego w powszechnym przekonaniu łysiejący mężczyzna to norma. Jednak nie każdy mężczyzna chce się pogodzić z łysieniem. Co ciekawe, we wczesnej fazie łysienie u mężczyzn łatwiej zahamować niż u kobiet. Do końca roku nagram film o łysieniu u mężczyzn.
@@klinikazdybski interesujące że u mężczyzn można zahamować ten proces. Jednak jak wiadomo, wszystkie kwestie również i ta stoją na fundamencie świadomości społecznej. Wielu ludzi nieświadoma o możliwych drogach leczenia po prostu się poddaje. Pozdrawiam i życzę powodzenia w następnym materiale
Dobry wieczor Panie doktorze. Piekny wyklad i dużo informacji Pan przekazuje. Zmagam sie z wypadaniem włosów od ponad 9-10 mcy. Wypadło mi 2/3 włosów. Produkty przeze mnie stosowane to Alpicort E, Minoxidil, Finapil, lek recepturowy. Na ten moment stosuje Finapil, peeling Cerkogel 30 oraz szampon Pharmaceris. Towarzyszy mi świąt głowy. Diagnoza androgenowe lub tolegenowe wypadanie włosów. Sprawa bardzo się dłuży. Włosów wypada mi mniej, ale nie odrastają, spotkał Pan kiedyś w swojwj karierze zawodowej tak trudny przypadek? Nadmienię, ze badania Krwi, moczu sa dobre.
W opisanym przez Pana/Panią przypadku, konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Możliwe, że występuje u Pana/Pani zarówno łysienie androgenowe, jak i telogenowe. Zazwyczaj jedno z tych schorzeń dominuje. Jeśli początek przerzedzania włosów był nagły, bardziej prawdopodobne jest łysienie telogenowe. Z drugiej strony, powolny początek łysienia zwykle wskazuje na łysienie androgenowe. Podczas konsultacji zalecana jest wykonanie trychoskopii. Biorąc pod uwagę stopień opisanej przez Pana/Panią utraty włosów, zaleciłbym leczenie systemowe w zależności od przyczyny. W tak trudnym diagnostycznie przypadku, ostatecznie można rozważyć wykonanie biopsji skóry głowy.
Badanie trichoskopowe mam już za sobą. Mam delikatny stan zapalny. O biospaji głowy słyszę po raz pierwszy. Pizostaqia blizny?
@@ance3252
W większości przypadków diagnozowanie rodzaju utraty włosów wystarcza dzięki wywiadowi medycznemu i badaniu trichoskopowemu. Jeśli pomimo tych środków lekarz nie jest w stanie postawić diagnozy, w wyjątkowych przypadkach rozważa się wykonanie biopsji skóry głowy. Polega to na pobraniu niewielkiego fragmentu skóry skalpu, około 2-3 mm, co pozostawia bardzo małą i estetycznie nieistotną bliznę. Biopsja ta jest przeprowadzana w celu wykluczenia łysienie bliznowaciejącego, eliminując możliwość bardziej rozległej utraty włosów spowodowanej bliznowaceniem lub innymi rzadkimi chorobami powodującymi utratę włosów.
Po suplementach "na włosy" rosły mi włosy wszędzie oprócz głowy 😛
Nigdy nie miałam bujnej fryzury, więc nie oczekuję niewiadomo jakiego afro. Ale to jak mi straszliwie włosy wypadają przez ostatnie 2 lata i teraz ostatnie parę miesięcy to jest szok.. nie pomaga mi nic. U trychologa zostawiłam tyle pieniędzy, które poszły na zmarnowanie. Nie faszeruje się więcej żadnymi tabletkami, nie wcieram nic we włosy bo nic to nie daje. Chciałam zainwestować w tą lampę (fakt, z desperacji) ale słysząc Pana opinię to wydam te pieniądze na coś innego. Od wczoraj zaczęłam własną dietę, którą ułożyłam sobie własnym wysiłkiem, do tego zakupiłam spiruline i chlorelle (aby oczyścić organizm w którym być może zalegają mi metale ciężkie) i mam nadzieję że za pół roku przyniesie to jakiś efekt. Do tego ścięcie na krótko. Nie wierzę już w żadne cuda. Daję temu co zostało na mojej głowie ostatnią szansę, inaczej na prawdę wyłysieje.
Przykro słyszeć takie historie. Aby leczyć łysienie, trzeba najpierw postawić diagnozę: łysienie androgenowe, telogenowe, anagenowe, plackowate, bliznowaciejące z pociągania itd. Dopiero wtedy wiadomo, co robić i czego oczekiwać od leczenia. Nie wszystkie formy łysienia poddają się leczeniu. Proponuję wizytę u dermatologa specjalizującego się w leczeniu łysienia.
Dzień dobry!
Proszę o sugestię eksperta, ponieważ powoli tracę już nadzieję... Jestem młodym mężczyzną, w tym roku ukończę 23 lata. Niestety od około 5 lat przerzedzają mi się włosy na całej powierzchni górnej części głowy (boki i tył są w porządku). Linia włosów nie cofa się w znacznym stopniu (nie jest idealna, ale wydaje mi się, że jeszcze akceptowalna). Problemem jest to, że włosy są tak rzadkie na całej powierzchni, że widać przez nie skórę głowy. Dodatkowo widoczna jest również tonsura (znaczne przerzedzenie na tylnej części czubka głowy, łysina jest zauważalna). Kiedy pierwszy raz dostrzegłem problem (około 3 lata temu) postanowiłem udać się do trychologa (nie dermatologa), który wykonał mi kilka zabiegów elektroporacji, niestety bez żadnych pozytywnych efektów. Kilka miesięcy po tym nieprzyjemnym doświadczeniu, zgłosiłem się do dermatolog/trycholog dr. n. med., która stwierdziła łysienie androgenowe (jedynie na podstawie badania trychoskopowego), został mi przepisany finasteryd doustnie w dawce 1mg, do tego 0,8 mg doustnego minoksydylu. Po 4 miesiącach dawka minoksydylu została zwiększona do 2,5 mg, a po 10 miesiącach do 3,5 mg (obecnie stosuję właśnie tę dawkę od około 5 miesięcy). Problem w tym, że efekty tego leczenia są niezadowalające. Pani doktor twierdzi, że z wizyty na wizytę sytuacja się poprawia (miałem już dwie wizyty kontrolne), jednak moim zdaniem jak na czas leczenia, sytuacja poprawia się naprawdę w nieznacznym stopniu. Dalej widać skórę głowy przez włosy, dalej tylna część na czubku głowy jest wyłysiała... Moja Pani doktor stwierdziła łysienie androgenowe, ale włosy przerzedzają mi się na całej powierzchni, przypomina to bardziej (z ang.) diffuse thinning niż typowe łysienie androgenowe zgodnie ze skalą NW. Panie doktorze, proszę o radę ponieważ już sam nie wiem co robić...
Łysienie androgenowe ma charakterystyczny przebieg i z opisu wynika, że faktycznie może Pan na nie cierpieć. Warto zwrócić uwagę na to, jakie włosy mają członkowie Pana rodziny, także w szerszym kręgu. Efekty leczenia tego typu łysienia często pojawiają się dopiero po 1-2 latach, dlatego ważna jest cierpliwość. Istotne jest zrozumienie, że jeśli doszło do powstania włosów meszkowych, nie przekształcą się one już w grube włosy terminalne, co oznacza, że nie będzie możliwe zagęszczenie fryzury w tych miejscach. Zazwyczaj pacjentom tłumaczymy, że realnym celem leczenia jest utrzymanie obecnego stanu włosów, a zagęszczenie fryzury, jeśli nastąpi, to dodatkowy bonus (nie zawsze możliwy do osiągnięcia). W celu zwiększenia efektu, można rozważyć przeszczep włosów metodą FUE lub inną. Inną chorobą, która czasami może przypominać łysienie androgenowe, jest rozsiana forma łysienia plackowatego. Jest to jednak bardzo rzadka choroba, występująca głównie u osób z chorobami autoimmunologicznymi, i jej objawy zwykle nasilałyby się przy obecnym leczeniu.
jak sobie poradzić z łojotokowym zapaleniem skóry ?
Takie zapalenie skóry to choroba, która ma dwa szczyty występowania około trzydziestego i sześćdziesiątego roku życia. Będzie się nawracać pomimo leczenia w okresach obciążenia organizmu, takich jak zmęczenie, brak snu, choroba, a nawet stres, wśród innych czynników. Przyczyną tej dolegliwości jest zwiększone wydzielanie łoju i namnażanie się konkretnego grzyba, który naturalnie występuje na skórze. Dlatego leczenie i zapobieganie tej chorobie polega na ograniczaniu wydzielania łoju i kontrolowaniu tych grzybów za pomocą różnych metod, głównie stosowanych przez dermatologów.
Jakie suplementy powodują wypadanie włosów?
Tez mnie to ciekawi
Nadmiar selenu
Wszelkie suplementy, które mają działanie proandrogenne, mogą zwiększać wypadanie włosów. Te suplementy można znaleźć na wykresie Shapiro www.drshapiroshairinstitute.com/accelerated-follicular-restoration/shapiro-chart.pdf
Witam. Stwierdzono u mnie wypadanie włosów anagenowe. Włosy mi nie rosną trwa to ponad rok. Trichoskopia wyjazuje ścieńczenie skóry i owalne mieszki włosowe. Biobsja skóry wykluczyła łysienie androgeniczne, plackowate i bliznowacejące. Badania krwii, przeciwciała anty zrobione. Włosy mi nie rosną, a wypadają. Czy zna Pan taki przypadek?
Łysienie anagenowe oznacza, ze pacjent traci włosy będące w fazie anagenu (czyli rosnące). Takie łysienie przebiega bardzo gwałtownie, nawet w ciągu dni i jest najczęściej spowodowane toksycznością leków (chemioterapia), promieniowanie jonizującym, ciężkimi infekcjami, chorobami autoimmunologicznymi. W Pana przypadku chodzi raczej o zespół krótkiego anagenu, czyli sytuacji, w której faza wzrostu włosa (Anagen) trwa 1-2 lat, zamiast 4-7 lat i w związku z tym włosy rosną do pewnej długości i nie chcą rosnąć dalej. Przyczyna jest nieznana. Spotykane często u dzieci. Zajmujemy się takimi przypadkami. Jeśliby byłby pan zainteresowany wizyta to proszę umówić się do dr Piotr Parcheta (Ostrowiec Św)
Czy Loxon można zaliczyć do leków promujących odrost włosów które resetują cykl odrostu włosów?
Tak.
Czy ten cykl po zaprzestaniu stosowania wraca do normy? Co można stosować na włosy w celu zagęszczenia bez ryzyka skutków ubocznych? @@klinikazdybski
@@mirekmirek5697 Po zaprzestaniu leczenia cykl po kilku miesiącach wraca do normy. Każde leczenie może powodować działania uboczne w tym Loxon również.
co Pan sądzi o stosowaniu nafry kosmetycznej?
Olejek rozmarynowy może działać z podobną mocą jak minoksydyl. Olejek arganowy dobrze nawilża włosy i poprawia strukturę, bez wrażenia tłustości włosów.
Jakie suplementy są proandrogenne ? Jak to rozpoznać?
Aby stwierdzić, czy dany preparat może mieć właściwości pro-androgenne, konieczne jest przeczytanie składu tego preparatu. Niestety nie wszyscy producenci ujawniają wszystkie składniki, a podany skład nie zawsze zgadza się z tym, co faktycznie znajduje się w suplemencie. Dzieje się tak dlatego, że suplementy nie podlegają takim samym rygorystycznym przepisom jak leki. Ważne jest sprawdzenie, czy dany suplement nie zawiera substancji, np. takich, jakie wymienione są w karcie Shapiro.
@@klinikazdybski a to oznacza,że nie ma możliwości stwierdzenia czy dany suplement jest pro czy nie ... Może w takim razie lepiej unikać wszystkich suplementów...
co to jest karta Shapiro ?
@@annamajcher2437 karta, na której są wymienione m.in. substancje pro androgenne. Przykład karty www.drshapiroshairinstitute.com/accelerated-follicular-restoration/shapiro-chart.pdf
@@klinikazdybski dziękuję za reakcję. Niestety link nie otwiera się. Spróbuję wpisać w google Karta Shapiro
@@klinikazdybski niestety google zna jedynie test Shapiro - Wilka ...
Czemu po 60 włosy osiwialy i jest ich zdecydowanie mniej,, choć nie wypadają... Co zastosować?
Mogą wypadać, ale pani tego może nie zauważać. W tym wieku to raczej normalna kolej rzeczy. Aczkolwiek warto wybrać się do trychologa, aby wykonał specjalne badanie, które potwierdzi czy faktycznie włosy wypadają czy też nie. To powinno rozwiać wszystkie wątpliwości.
ok.5min.jest opisana ta sytuacja ... Jeśli nawet nie wypadają nadmiernie, a wypadają stałe,bo taki jest ich proces rozwoju, o czym też jest na nagraniu, to stają się cieńsze z wiekiem, chyba,że genetyka zdecyduje inaczej ...
Po sześćdziesiątce zwykle jest znacznie mniej włosów ze względu na łysienie androgenowe, które powoduje zmniejszanie się mieszków włosowych i ich miniaturyzację. Jest to zauważalne, ponieważ włos wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy, ale jest krótszy i cieńszy, co wpływa na fryzurę.
Ciekawe, szkoda jednak że materiał skupia się na tej części widowni której mniej dotyczy łysienie. Co do tego że mężczyzna rzadziej chodzi w takie miejsca to dlatego że te miejsca się na niego nie otwierają i skupiają swój dialog do kobiet.
Efekt uboczny tych preparatów to tylko wzrost włosów na twarzy (również w przypadku faceta)?
To bardzo ciekawa uwaga. Łysienie dotyka 90% mężczyzn, dlatego w powszechnym przekonaniu łysiejący mężczyzna to norma. Jednak nie każdy mężczyzna chce się pogodzić z łysieniem. Co ciekawe, we wczesnej fazie łysienie u mężczyzn łatwiej zahamować niż u kobiet. Do końca roku nagram film o łysieniu u mężczyzn.
@@klinikazdybski interesujące że u mężczyzn można zahamować ten proces. Jednak jak wiadomo, wszystkie kwestie również i ta stoją na fundamencie świadomości społecznej. Wielu ludzi nieświadoma o możliwych drogach leczenia po prostu się poddaje. Pozdrawiam i życzę powodzenia w następnym materiale