Nauka. To lubię: Magazynowanie Ciepła i Chłodu

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • #technologie #nauka #EuGreenDeal #OZE
    Znacie to? Latem za gorąco, zimą za zimno?
    Czy istnieje, przyjazne dla środowiska rozwiązanie, dzięki któremu moglibyśmy zmagazynować ciepło w upały, by ogrzewać nim zimą mieszkania i biura?
    Sprawdził dr Tomasz Rożek z kanału ‪@naukatolubie‬.
    Inicjatywa NCBR „Magazynowanie Ciepła i Chłodu" jest realizowana przy wsparciu Programu Inteligentny Rozwój ‪@funduszeeuropejskie‬
    Więcej o przedsięwzięciu "Magazynowanie energii elektrycznej" oraz innych zielonych inicjatywach NCBR ➡️ www.gov.pl/web...
    CHCESZ UZYSKAĆ WSPARCIE I DOFINANSOWANIE NA INNOWACJE❓
    💬 Poznaj ofertę NCBR, skontaktuj się z nami ➡️ www.gov.pl/web...
    Subskrybuj nasz kanał, by być na bieżąco z nowymi filmami.
    Dołącz do społeczności Innowatorów:
    ☑️ Facebook: / ncbir
    ☑️ Twitter: / ncbr_pl
    ☑️ LinkedIn: / 6387006

КОМЕНТАРІ • 24

  • @tomaszjaworski4427
    @tomaszjaworski4427 2 роки тому +2

    Świetnym magazynem energii jest biomasa - czyli kłoda drewna . W wiązaniach chemicznych biomasy jest zmagazynowana egeria słoneczna , przy jednoczesnym bilansie zero CO2 , bo roślina którą spalasz jesienią i zimą tworząc dwutlenek węgla, ale jednocześnie na wiosnę i lato nowe roślinki pożywią się tym CO2 i dzięki temu się rozrosną kumulując więcej energii słonecznej .

    • @akardzisko
      @akardzisko 2 роки тому +1

      To jest bardzo fajny pomysł, ale jest do rozwiązania kwestia wygody. Drzewa trzeba mieć gdzie sadzić, ktoś musi to zrobić, potem wyciąć, rozdrobnić, wysuszyć i dorzucać do pieca.

  • @MhUser
    @MhUser 2 роки тому +2

    w skali jednego gospodarstwa wydaje się oczywiste i nie rewolucyjne, że magazynujemy ciepło/chłód w masywnych elementach konstrukcyjnych budynku, np. płyta fundamentowa, stropy żelbetowe, masywne ściany, materiały takie jak glina lub kamień, również drewno które doskonale akumuluje energię; aby w pełni skorzystać z takich możliwości należy zadbać o zyski pasywne dla budynku (słońce ale nie tylko), zaizolować budynek bez mostków termicznych, zadbać o szczelność powietrzną oraz rekuperację wentylacji; w trakcie upałów, w nocy, gdy temperatura jest niższa intensywnie wietrzymy budynek i akumulujemy chłód na dzień; w zimie w ciągu dnia akumulujemy ciepło z promieniowania słonecznego na noc; odpowiednio zaprojektowane i wykonane budynki pozwalają w naszym klimacie zrezygnować z klimatyzacji latem i znacznie skrócić sezon grzewczy zimą; tak na marginesie najlepszy magazyn ciepła na zimę to drewno opałowe ponieważ drzewa i inne rośliny to instalacje PV ze zintegrowanym magazynem energii

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 Рік тому

      Funkcjonują już pierwsze sezonowe magazyny ciepła - gruntowe, otworowe.

  • @wookie0dud
    @wookie0dud 2 роки тому

    Geotermia, plus pompy ciepła, plus buforowanie.
    No mamy dwa zbiorniki na płyn ciepły i inny. Chłodzimy z PV. Pompa ciepła zamiast odprowadzać w powietrze to w jeden zbiornik daje ciepło a w drugi zimno. Dodajmy do tego system geotermalny który potrafi zbić owa temperaturę poprzez glebę czyt ez dogrzać do temperatury gleby na wysokości np 5m pod ziemią.
    To da się prosto zrobic, pytanie jakim kosztem (pompy ciepła i geotermia są okrutnie dorgie). Na dodatek magazyny by musiały być ogromne gdyby miały utrzymywać jedno gospodarstwo poprzez jakiś tam czas. Cały urok tej inwestycji to dążenie do jak największego odzysku energii tam gdzie to możliwe (włącznie z odzyskiwaniem ciepła z rury wylotowej kotła gazowego aż po odzysk ciepła z urządzeń grzewczych w domu. Laptopy, telewizory, lodówki. Te sprzęty w dzisiejszych czasach cały czas produkują ciepło które można odprowadzać na potrzeby np grzania wody a grzeją jedynie ścianę.
    Dodajmy do tego system odprowadzania ciepła i promocje lub umożliwienie przerobienia urządzeń tak by ciepło odprowadzały w rurę grzewczą a nie w radiator.

  • @bandito12341
    @bandito12341 2 роки тому

    Jeśli chodzi o długotrwałe magazynowanie ciepła to tylko na zasadzie przemiany fazowej ale to kosztuje. Przechowywanie akumulacyjne jest po to aby wyrównać zapotrzebowanie dobowe a co najwyżej na kilka dni. Bardziej perspektywiczne byłoby magazynowanie energii w postaci chemicznej (syntetyczne paliwo lub gaz) otrzymywane z OZE.

    • @marekszymanski5367
      @marekszymanski5367 2 роки тому

      Czyli wodór. Tylko co robić z ciepłem przy produkcji gazu w lato

  • @dominiklewinski9020
    @dominiklewinski9020 2 роки тому +1

    Mamy w Polsce i ciepło i chłód (czyli wszystko co jest potrzebne)

  • @Buszmanik
    @Buszmanik 2 роки тому +2

    A może ciepło po prostu magazynujmy bezpośrednio ze słońca? Nie fotowoltaika a kolektory słoneczne. Wystarczy nawet położyć rury pod dachem i mamy darmowe ciepło. Stare , sprawdzone rozwiązanie .

  • @Dariusz_K44
    @Dariusz_K44 2 роки тому +1

    Geotermia ma przyszłość. Koszty na początku duże ale potem już nie!

  • @PP.EKOTECH
    @PP.EKOTECH 2 роки тому

    👍👍👍

  • @dominiklewinski9020
    @dominiklewinski9020 2 роки тому

    Rejencja w zasobniku wody, lub gruntowym jest możliwa

  • @mariuszadamczyk1741
    @mariuszadamczyk1741 2 роки тому

    wykorzystanie paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych do produkcji prądu, bieżąca konsumpcja prądu, nadwyżki do produkcji wodoru, magazynowanie wodoru, produkcja prądu w ogniwach paliwowych gdy inne źródła nie produkują pądu. dostanę dofinansowanie na ten projekt?

    • @NCBRnews
      @NCBRnews  2 роки тому

      Zapraszamy do kontaktu z naszym Punktem Informacyjnym. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy aktualną ofertę wsparcia: www.gov.pl/web/ncbr/punkt-informacyjny

  • @januszsalamon1029
    @januszsalamon1029 2 роки тому

    Surowce mineralne także są potszebne

  • @piotrzuch4592
    @piotrzuch4592 2 роки тому +3

    Ten pan co się wypowiadał- oczywiście można wykonać magazyny ciepła które wystarczają na wiele miesięcy (Nie cytuję doslownie), tylko ja to zauważyłem czy ktoś też, że po prostu jakieś bajki opowiada.

    • @wookie0dud
      @wookie0dud 2 роки тому

      Można ale jakich rozmiarów czy kosztów by to było? Chyba że jakaś elektrociepłownia czy coś w tym stylu które do jakiegoś gigantycznego zbiornika podziemnego pakuje ciepło czy chłód które gromadzą np w zimę. Taki zbiornik na jedno gospodarstwo domowe by musiał być chyba rozmiaru podwórka na którym owo gospodarstwo stoi, głęboko wkopany, tytanicznie zaizolowany i mega głęboki.
      Tzn tyle jeśli mowa o kumulowaniu przez rok. Bo jeśli to ogarniamy energia słoneczna to jest to mega nie realne gdzie za dom i na ogrzewanie byśmy potrzebowali jakiś 60kwp energii per dom oraz kilkudziesięciu kwA energii elektrycznej. Łącznie jakieś pół miliona na dom za niezależny system grzewczy bazujący na akumulatorach za ok 260k PLN i drugie tyle za panele.
      No i dużo, dużo, dużo miejsca na to.

    • @McMisieknetpol
      @McMisieknetpol Рік тому

      "nie jest najlepszym pomysłem magazynowanie ciepła i chłodu w magazynie sezonowym" nie jest efektywne finansowo$$$ przede wszystkim dla firm energetycznych, dal których odcinamy dopływ pieniędzy

  • @TheYogurt1313
    @TheYogurt1313 2 роки тому

    To nie jest tak ze nie ma w ogóle takiej technologii - przeciez sa pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem - gdzie w lato oddajemy ciepło do gruntu i zyskujemy ala klimatyzacje - najlpiej przez powierzchniowe wymienniki a zimą pobieramy z gruntu już podwyższoną temperaturę i ją podbijamy za pomocą pompy do użytecznych parametrów- do tego fotovoltaika do zasilania w układnie hybrydowym - czyli on grid or off grid on demand i bufor na CWU do tego rekuperacja żeby zbędnie nie tracić energii - albo nie przegrzewać budynku w lecie i mamy całkiem samowystarczalny dom.
    Druga opcja to mini zbiorniki z Wodorem zakopywane jak zbiorniki z gazem na działce do spółki z fotowoltaiką - i nadmiar jest magazynowany a potem kiedy potrzeba oddawany i tak w cyklach dobowych z buforem na pory roku lub pikowe zwiększenie zużycia.

    • @TheYogurt1313
      @TheYogurt1313 Рік тому

      @Paweł Rafałko juz poprawilem, dzieki zazwrocenie uwagi ;)

  • @januszsalamon1029
    @januszsalamon1029 2 роки тому

    Co chłodniami kominowymi energia ucieko do atmosfery

    • @mariuszadamczyk1741
      @mariuszadamczyk1741 2 роки тому

      to również można zapytać co z chłodnicami w samochodach - ciepło ucieka atmosfery. większość urządzeń chłodniczych (latem) ciepło ucieka do atmosfery, jest dużo procesów technicznych które wykorzystują powietrze jako chłodziwo, powinno się je przeprojektować, a to się wiąże z kosztami, i jak zwykle pytanie kto za to zapłaci?

  • @olgiert7550
    @olgiert7550 2 роки тому +1

    Co to jest magazyn ciepła i chłodu? Magazyn ciepła to rozumiem ale magazyn chłodu? Jest Pan fizykiem a w fizyce ciepło jest jedną wielkością energii natomiast nie ma takiej wielkości jak chłód, poprostu kierunek ciepła jest odwrotny.

    • @slawomirwalas6405
      @slawomirwalas6405 Рік тому

      Jest przez zmianę fazy wody na lód otrzymujemy dodatkową energię.