Pompa ciepła Wpływ mrozów na COP , zużycie za pierwszą część sezonu dla domu 300m2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 140

  • @basiap9663
    @basiap9663 10 місяців тому +42

    Myśląc przyszlosciowo.... Niech każdy założy pompy ciepła. Kupi dwa samochody elektryczne (rodzina musi dojechać do pracy oczywiście mowa o meżu i zonie 😊)narzędzia,kuchnie indukcyjne itd. Zimą niech temperatura sięgnie -20 stopni Celsjusza+ powiedzmy dwa tygodnie. Okaże się że przewody zasilające,transformatory sa niedostosowane do poboru prądu. Zaczną się wyłączać ! Malo tego zapotrzebowanie na energię elektryczną spowoduje drastyczny wzrost cen tego artykułu jakim jest energia elektryczna ,co mozna zauważyć przy każdym braku jakiegokolwiek artykułu. Dochodzą jeszcze przecież maszyny budowlane , takie jak np koparki,traktory do odśnieżania. Dodam że taka koparkę widziałam na własne oczy. W Kalifornii juz nie kupicie kosiarki spalinowej nowej a jedynie na prąd z sieci lub na baterie od tego roku. Dzieje się tak na świecie jak by ktoś chciał nas uzależnić na maksa nie dając nam wyboru! Ten cyrk z rolnictwem tez nie jest przypadkiem bo tez dzieje się nie tylko u nas.

    • @danielwrotny
      @danielwrotny 10 місяців тому +7

      Spoko luz MISZCZU. Od kilku lat słyszę takie przepowiednie, że system energetyczny nie wytrzyma. Od tamtych kilku lat ile doszło PC i EV w naszym kraju?
      I jakoś wszystko bangla, a na PSE nie widzę żadnych odchyłów czy ograniczeń. Także bajo jajo.

    • @JakJa...
      @JakJa... 10 місяців тому +6

      ​@@danielwrotnyhahahaha, widzę, że o elektryce nie masz pojęcia

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 9 місяців тому +1

      ​@@JakJa... kolego, ale ludzie też w inny sposób zwiększają zużycie energii elektrycznej w domu, stawiają lampki w ogrodzie, mają miksery, suszarki, coraz więcej sprzętu AGD, kosiarki elektryczne które koszą trawę codziennie, oświetlają fasadę budynku w nocy, prądu idzie i będzie szło coraz więcej.
      To nie pompy ciepła są problemem tylko brak modernizacji linii energetycznych i budowy nowych elektrowni.
      Nawet gdybyśmy nie mieli pomp ciepła i aut elektrycznych to przy wzroście zużycia prądu w w latach 30 będziemy mieli problem z siecią, jeżeli nie zaczniemy jej modernizować.

    • @Ma-tv5qs
      @Ma-tv5qs 9 місяців тому +1

      Stawiasz se agregat i w razie awarii (co jest mało prawdopodobne) po problemie.

    • @agnieszkabenelak5350
      @agnieszkabenelak5350 9 місяців тому

      A to para gejów lub lesbijek nie może być rodziną i dojeżdżać do pracy autami EV? Ewentualnie para damsko-męska której obcy jest urząd stanu cywilnego?

  • @krxysztof1234
    @krxysztof1234 10 місяців тому +1

    Panie zazdraszczam pozytywnie tak trzymać 👍😎🇵🇱

  • @wlodek1981wlodek
    @wlodek1981wlodek 10 місяців тому +1

    Dziękujemy.

  • @nomtbg
    @nomtbg 10 місяців тому +6

    To warto przechodzić z kotła gazowego na pompę ciepła? Sam mam 18-letni kocioł gazowy Viessmann Vitopend 100, za który dałem w 2005 roku 2500zł, zbiornik 120l - 2000zł, nic się nie zepsuło. Na serwisantów wydałem przez ten okres 200zł. Roczne zużycie gazu 1600m3, czyli ok. 16.000kWh energii na ogrzewanie CWU, CO i kuchenka gazowa. Warto to ruszać czy czekać aż się zepsuje?
    Dom 240m2, 3 kondygnacje z garażem ocieplanym, budowa lata 2000, ściana 3 warstwowa, styropian 10cm.
    Okna z 1995 roku, drewniane, 3 szybowe, ale argonu to już zapewne tam nie ma. 😀
    Lepiej chyba zrobię i wymienię okna a później zrobię lepsze docieplenie strychu. Pompy ciepła tanieją, więc poczekam na te z propanem, wtedy sam sobie założę, bo nie trzeba papierów na F gazy.

    • @papuciowy1465
      @papuciowy1465 10 місяців тому

      Masz podłogówkę, czy grzejniki? Jeśli grzejniki i to aluminiowe/żeberkowe to ile żeberek przypada na 1m2 budynku? Ja mam też dom 240m2, śląsk. Dom lata 90-te, dwie kondygnacje (parter i piętro), 5cm styropian na ścianie i 37cm pustak żużlobetonowy, strop 10cm wełny, podłoga parteru 2cm styro, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe- 25m2. Posiadam aktualnie kocioł na drewno i węgiel, który zużywa przez cały sezon grzewczy ok. 2-2,5t węgla i 6m3 (9mp) drewna.
      Do tego zamontowałem na jesień 2023r. klimatyzację 3,5kw po sztuce na parter i piętro w centralnym miejscu w budynku. Klima działa tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC.
      Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery na dole i aluminiowe/żeberkowe na górze (1żeb/1m2). Temperatura w budynku 20-22oC, w nocy nie palone - przerwa. Temperatura zasilania utrzymywana na poziomie ok. 40oC, przy dużych mrozach 45oC.

    • @nomtbg
      @nomtbg 10 місяців тому

      @@papuciowy1465 grzejniki aluminiowe a instalacja z miedzi.
      Podłogówki nie posiadam.

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek 10 місяців тому +1

      Ja bym zostawił gaz jako awaryjne drugie źródło ciepła a w międzyczasie wykonał instalacie z gruntówką jak na w. W. filmie.

    • @nomtbg
      @nomtbg 10 місяців тому

      @@wlodek1981wlodek ale na gruntowy wymiennik nie mam miejsca, jedynie zewnętrzna pompa ciepła wchodzi w grę. Poczekam na spadki cen i chyba kupię, kocioł gazowy zostawię, bo u mnie w pracy jest pompa ciepła i przestała grzać poniżej -15*C, ale dzięki temu szybciej poszliśmy do domu. 🙂

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek 10 місяців тому

      @@nomtbg ile m2 ma działka na której stoi dom , tzn ile zostaje trawnika, wolnego terenu ?

  • @mateuszswierczynski3557
    @mateuszswierczynski3557 10 місяців тому +1

    A ile energii trzeba doliczyć od tych wszystkich pomp obiegowych itp. Ile ich tam jest? Cztery? Pięć? Uważam że ten cały bilans można sobie wsadzić….

  • @klaus5552
    @klaus5552 10 місяців тому

    Pozdrawiam też mam studnię wodę można ręką czerpać, w tej chwili jest zakostkowana na równo z podwórkiem ale żeby tam woda miała temperaturę 12 stopni to ciekawe .

  • @ostatnibastion3657
    @ostatnibastion3657 10 місяців тому +6

    Jaki przeplyw tej wody ze studni ?czym to filtrujesz ? Jak czesto filtry czyscisz ?

    • @radziuszkaa4380
      @radziuszkaa4380 10 місяців тому +2

      Podbijam pytanie

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  10 місяців тому +4

      Filtr stidzienny oczyszcza wodę, nie posiadam filtrów innych. Raz w roku czyszcze prifilaktycznie układ dz kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w wodzie

  • @karoldulik5376
    @karoldulik5376 8 місяців тому

    Ogładalem Pana filmy i tez sie zastanawiam nad montażem takiej pompy i mam pytanie . Gdzie najlepiej zrobic studnie ? Tak jak u Pana w kotlowni czy lepiej obok domu ? I teraz drugie pytanie , mam obok siebie rzeke to wylew zimnej wody zrobic do tej rzeki czy kopac osobna studnie zrzutowa ?

  • @marcind8147
    @marcind8147 9 місяців тому

    Dzięki za filmik. Jaki jest do ciebie kontakt? Chętnie z twojej wiedzy i uslug skorzystam😊

  • @andrzejwciso514
    @andrzejwciso514 9 місяців тому

    Witajcie
    Ja zużyłem od poczatku sezonu grzewczego 1635kWh do ogrzania domu 15 letniego 125 m2 powierzchni pompa na wymiennik i grzejniki

  • @Laaa638
    @Laaa638 9 місяців тому +1

    Czy w tym bilansie uwzględniona jest energia pompy wodnej pompującej wodę ze studni?...liczę i wychodzi mi że przepływ jest gdzieś na poziomie 2500 l/h a więc tej energii trochę potrzeba....Przy pompach powietrznych nie potrzeba takich ilości ..powietrze jest rzadsze...:)

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому +1

      Jest uwzględnione

  • @P_Michalak
    @P_Michalak 9 місяців тому

    Cześć, czy możesz mi powiedzieć jaką masz temperaturę wody ustawioną na grzejniki, i jaka jest maksymalna temperatura dla tej pompy? Czy od jakiegoś poziomu dogrzewa wodę grzałkami?

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      Pompa z filmu ma temp tylko dla podłogi, na innych filmach jest starsza pompa tam 42-43 i na duze mrozy wystarczy. Ale i 60 pojdzie bez problemu tyle ze cop poleci mocno.
      Grzałki nigdy się nie załączają

    • @P_Michalak
      @P_Michalak 9 місяців тому

      @@pawelkyz Dzięki za odpowiedź. Ja potrzebuję podgrzać wodę z +30 do +65 stopni, tak więc COP nie powinno wychodzić tragicznie. Tylko szukam sprawdzonej pompy, której producent nie naciąga COP w papierach.

  • @Bukaj.Alawrak
    @Bukaj.Alawrak 9 місяців тому

    Ja mam pytanie jaki napływ powinien być do studni, aby wszystko działało jak należy i nie zabrakło wody. Mam dużą działkę, ale piaski po jednej stronie po drugiej glina, a od 9m łupek. Mamy studnię z wodą do picia, przy około 70l/min woda cały czas napływa. Ile potrzebne jest tej wody do pompy ciepła do normalnego działania. Jak wiadomo studnię można zrobić, ale co z tego jak napływ będzie mniejszy niż zużycie, przez co pompa się będzie zapowietrzać i zajedzie pompę ciepła. Jakie założenie zrobić aby wody nie zabrakło? 2,3,4, a może 5m3/h ?

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому +1

      Na 10 kw mocy pompy ciepła jakies min 1200 l /h

    • @Bukaj.Alawrak
      @Bukaj.Alawrak 9 місяців тому

      @@pawelkyz Ten parametr jest chyba najważniejszy. Bo jak nie będziemy mieć wody to cała inwestycja się nie sprawdzi. Jak piszesz że 20 l/min to jest minimum czyli musimy mieć studnię gdzie bez problemu możemy pobrać około 50l/min co daje 3000 l/h. W lato muszę wykopać dwie studnie i przepompować z jednej do drugiej. W pierwszej czy będzie na tyle wody w drugiej czy poradzi sobie z chłonnością.

  • @bartlomiejostrowski
    @bartlomiejostrowski 9 місяців тому

    A powiedz jak wyglądają koszty pompowania wody, bo to też trzeba wliczyć w koszty produkcji energi cieplnej.

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      Pompka obiegowa pompy ciepła tłoczy wodę, wszystko jest uwzględniane

  • @pawew.4601
    @pawew.4601 10 місяців тому

    Pozdrawiam 👍

  • @arturpodkowinski8622
    @arturpodkowinski8622 10 місяців тому +3

    jakie źródło daje 12.9 stopni C z ciągłym odbiorem na poziomie kilkudziesięciu kWh na dobę od jesieni do wiosny w Polsce? Zaciekawiło mnie to bardzo.

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  10 місяців тому +4

      Woda ze studni

    • @radziuszkaa4380
      @radziuszkaa4380 10 місяців тому +1

      @@pawelkyz jak tą wodę filtrujesz? Czerpię latem wodę ze studni na działce to rury i pompa są zielone. Jaki jest sekret niezawodności działania układu czerpiącego?

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 10 місяців тому +5

      woda podskórna ma 8-12 stopni na głębokościach powyżej 35 metrów Zastanawiam się po co ludzie wykonują 4 odwierty pionowe za cenę 60.000zł ( i mieć czynnik 4-5 stopni C, który pod koniec sezonu grzewczego ma temperaturę bliska zero- nawet zamrozić dolne źródło niektórzy , jak mogą za 1/3 ceny wykonać studnię I MIEĆ z niej wodę o temperaturze 12 stopni ???@@pawelkyz

    • @szoferr
      @szoferr 10 місяців тому +2

      @@arturpodkowinski8622 Już dwie taki głębinowe studnie u mnie zlikwidowali.Zanieczyszczona pompa od żelaza i kamienia z wody ze studni

    • @mateuszek2662
      @mateuszek2662 9 місяців тому +2

      ​@@szoferrdlatego trzeba robić na obiegu pośrednim, na glikolu, oczywiście wtedy COP lekko spada.

  • @oliver27rondel
    @oliver27rondel 7 місяців тому

    Paweł a jak czyścisz kwaskiem to pompką nie szkodzi kwasek

  • @henrykkowalski6433
    @henrykkowalski6433 9 місяців тому +1

    12,9 st ciepła na wejściu - to i cop będzie wysokie ale takich geotermalnych prawie źródeł jest niewiele…Skoro licznik kwh przekłamuje na sterowniku pompy to i cop może być nie dokońca prawdziwe…Dowiercić studnie głębiej i puszczać od razu na podłogówkę:)😊

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      Bilans jest prawidłowy, liczyłem ostatnio zuzycie i produkcje musze mnożyc razy 1,9 zeby zgadzało się z ciepłomierzem i licznikiem

    • @rdcabal
      @rdcabal 9 місяців тому

      też miałem napisać, ze gospodarz dowiercił się do Yellowstone

  • @mateuszswierczynski3557
    @mateuszswierczynski3557 10 місяців тому

    A ile energii trzeba doliczyć od tych wszystkich pomp obiegowych itp. Ile ich tam jest? Cztery? Pięć? One też są wpięte w podlicznik? Nie wydaje mi się….

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  10 місяців тому

      Ehhh jest norma wg ktorej obliczny jest COP, obejmuje pomki dolnego źrodła i gornego i to pokazuje bilans energetyczny, przypominam Ci ze każde urządzenie grzewcze pobiera energię, a płacac rachunek za gaz, czy wegiel tego nie liczysz. Ale powiem Ci ile te pompki dodatkowo zuzyly bo maja wskazania przez 2 sezony 294 kwh

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek 10 місяців тому +2

      @@pawelkyz Dokładnie tak. Porusz temat o którym mało który użytkownik powietrznych pomp mówi a mianowicie defrost który poniżej-10 zżera mnóstwo energii gdy grzałki pracują a odwrócony obieg nie daje rady. Takich akcji przy wilgotnym powietrzu jest kilka /dobę. Wtedy COP leci na łeb na szyję w dół. Tego nie ma przy gruntowkach. To jest fizyka 6 klasa podstawówki, tego nie da się przeskoczyć.

    • @mateuszswierczynski3557
      @mateuszswierczynski3557 9 місяців тому

      @@pawelkyz ja grzeje klimatyzatorem więc nie muszę tego liczyć i brać pod uwagę. Obejrzałem Twoje filmy i DZ ze studni robi wrażenie.

    • @Emil93D
      @Emil93D 9 місяців тому +1

      @@wlodek1981wlodekTo też zależy od jakości pompy ja mam akurat jak mówią Mercedesa bo Daikina i mimo mrozów -15 wilgotności 100% i ciągłych defrostow najniższe cop z licznika to 1:2,4 więc chyba nie jest źle😉 A w temperatury rzędu +6 i więcej mam cop 1:5,5/5,8 oczywiście zaletą też jest mój dom prawie na granicy pasywnego😊Chińczyk oczywiście tańszy czy nawet takie LG czy Panasonic ale później koszta użytkowania kosmiczne😮

  • @PROinstal
    @PROinstal 9 місяців тому

    Podobny metraż, vitocal 343 g grunt poziomu od 4 sezonów nie przełącza 2200 kWh na sezon

  • @slawomir322
    @slawomir322 10 місяців тому

    Jaki był koszt tej instalacji ? Mam na myśli samo źródło ciepła (czyli to co w kotłowni i na zewnątrz) bez kosztów instalacji wewnątrz domu (podłogówka, grzejniki itp.)

    • @romanwolski6350
      @romanwolski6350 10 місяців тому

      Było w poprzednich filmach sama pompa ok 8 k(używka)

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      Dolne źródło to była najtańsza rzecz, rura 3m fi 300 jakies 400 zł robocizna zeby wywiercic i ją wkopać to jakies 500-600 zł, a reszta podłączenie, kolega robił dwie studnie po 16m to koszt mozna powiedzieć dolnego źródła miał jakieś 6 tys, pompa ciepła zależy jaką kupisz mozesz kupic uzywke za 6 tys albo inwerterową viessman za 45 tys.
      Ja kupiłem 3 lata temu uzywkę za 11-12 juz nie pamietam

  • @dawidwcislo-xo8fi
    @dawidwcislo-xo8fi 9 місяців тому

    Gdzie te 12 stopni wody bo w większości miejsc jest w granicach 5-7 stopni i wtedy licząc koszty gruntowej już tak fajnie nie wychodzi wtedy powietrzna wygrywa bo dużo tańsza i w temperaturach powyżej 5-7 stopni już ma lepszy cop

  • @robertnoszka5879
    @robertnoszka5879 9 місяців тому +1

    Jaki jest mniej więcej przepływ wody ( z studni), ile wody w litrach na godzinę przechodzi przez pompę. Mam studnię tylko nie wiem czy wystarczy w niej wody i chciał bym to mniej więcej oszacować / policzyć. Pozdrawiam

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому +1

      Na 10 kw mocy wystarczy jakies 1200 l/h ale lepiej jakies 1500

  • @krzysztofkoltun9288
    @krzysztofkoltun9288 9 місяців тому +1

    No Amerykę odkrył że w pompie przy -20 jest niskie cop a ile pali twój diesel przy -20 nadal 5 L . To czemu się dziwić

  • @ufoc
    @ufoc 9 місяців тому

    jaka produkcja jak na panelach 10cm śniegu?

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      Ja mam w pionie to i COP duże

  • @jupii83
    @jupii83 9 місяців тому

    Jaki to model pompy? Kupowales nowa?

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      Vitocall 300 g , kupiłem używkę

  • @janacizok5389
    @janacizok5389 9 місяців тому +1

    A wymyslono perpetum mobile

  • @mateuszek2662
    @mateuszek2662 9 місяців тому

    Ile litrów ma bufor?

  • @michabiszkowiecki9608
    @michabiszkowiecki9608 10 місяців тому +9

    Słaby mrozik, znikomy a już wszystkie filmiki o pompach cichsze są 🤣

    • @adamkoc1324
      @adamkoc1324 10 місяців тому

      Filmiki moze cichsze, ale użytkownicy nadal zadowoleni. 30kWh pradu przy sredniej dobowej -14, temp wewnatrz 22, powierzchni. Ogrzewanej 75m2 uwazam za ok. A Ty ile spaliłes węgla. Dla sprostowania, nie walcze z kopciuchami, walcze z ekologizmem brukseli. Alle obiektuewnie pc nie wychodzi tak źle

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 10 місяців тому

      @@adamkoc1324 - Adam, chyba trochę dużo jak na 75m2 (30 kWh)
      u mnie przy minus 14 - pompa pobrała 0,14 kWh/m2/ 24 godz.
      czyli przy Twoim metrażu byłoby to 10,5 kWh
      fakt że mam gruntową

    • @Emil93D
      @Emil93D 9 місяців тому

      U mnie przy powietrznej i niecałych 100m2 i temp wew 21/22 pompa przy -15 pobrała dobowo 20kwh na cwu i co z tym że jeszcze brak jednej warstwy wełny na suficie bo dom w trakcie wykończenia to myślę ze nie jest źle a na gruntowa nowa to trzeba by rozbić bank😂

    • @marekprzedstawiciel8740
      @marekprzedstawiciel8740 9 місяців тому

      @@Emil93D przy mały domu to nie trzeba gruntowej
      ale jak się ma ponad 250m2 - to te koszty zupełnie inaczej wyglądają a zużycia są dużo mniejsze

  • @tomasz7721
    @tomasz7721 10 місяців тому

    Mam pytanie czy pana dom zbudowany jest na płycie czy ławie fundamentowej?

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  10 місяців тому

      Ławy fundamentowe ma , standardowe , nie jest na płycie fundamentowej

  • @agassi071
    @agassi071 10 місяців тому +1

    Rewelacja. Ja mam gruntową pompę Danfoss w domu 200m² z poziomą wężownicą 650m i ogólnie jestem zadowolony bo z 10kwp paneli na dachu wychodzę na 0 z prądem. Teraz zaczynam budowę nowego domu na działce gdzie stałe lustro wody jest na 8m moje pytanie to jaką masz u siebie średnicę rury studziennej na powrocie?
    Pozdrawiam

    • @MortimerKadaver
      @MortimerKadaver 10 місяців тому

      On ma wymiennik ciepła w studni kopanej, z której kiedyś ludzie czerpali wodę.

    • @mirekcich
      @mirekcich 10 місяців тому

      ​​@@MortimerKadaver wstawaj,zesrałeś się ..nie pisz przez sen ....

    • @agassi071
      @agassi071 10 місяців тому +1

      @@mirekcich kolego spokojnie, nie ma potrzeby na odzywki tego typu

    • @agassi071
      @agassi071 10 місяців тому

      @@MortimerKadaver pamiętam że na jednym z filmów była mowa o drugiej studni tylko na powrót o odpowiedniej odległości od czerpni. Nie miałoby sensu wpuszczanie wychłodzonej (powrotnej) wody do tej samej studni bo sprawność całego systemu znacznie by się pogorszyła

    • @corradobart
      @corradobart 10 місяців тому +1

      ​@@mirekcich Mirek Twoja odpowiedź jest na żenującym poziomie. To jest tragedia. Ile masz lat? 16?

  • @jankotek7406
    @jankotek7406 10 місяців тому

    PC jest inwerterowa czy on-off?

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  10 місяців тому

      On-off

    • @wlodek1981wlodek
      @wlodek1981wlodek 10 місяців тому

      Invertor to falownik. Nic nie stoi na przeszkodzie aby kupić i dołożyć. Kupiłem 3 lata temu do pompy głębinowej i działa super a koszt 600 zł. Mnóstwo funkcji i ustawień.

    • @jankotek7406
      @jankotek7406 10 місяців тому

      @@pawelkyz ok A po ilu minutach od rozpoczęcia pracy są odczytane dane temperatur wody ze studni.

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  9 місяців тому

      ​@@wlodek1981wlodek
      Niestety testowałem falownik :D do pompy ciepła, cop spada. Zaburzany jest algorytm pompy ciepła. Może w prostszych pompach by się udało w mojej nie:/

  • @oliver27rondel
    @oliver27rondel 8 місяців тому

    Panowie czy vitocal 300-g 9kW ogrzeje 100m2

    • @pawelkyz
      @pawelkyz  8 місяців тому +1

      Pompa 9 kw B0W/35 na wodzie ma ok 12 kw, dużo za dużo.
      Moja ma 10.4 kw na wodzie 14 kw i nigdy nie pracowała w ciagu doby wiecej niz 12h, ale nowy dom

    • @oliver27rondel
      @oliver27rondel 8 місяців тому

      Proszę daj model tych klimakonwektorow

  • @piotrkrupa56
    @piotrkrupa56 10 місяців тому

    no to masz ciepło

  • @przemyslaw790
    @przemyslaw790 10 місяців тому +2

    Jaki kur… cop? Nie można po ludzku?

    • @lort_prodisz
      @lort_prodisz 10 місяців тому

      cieżko podzielić ?

    • @jaroslawfilipiuk1494
      @jaroslawfilipiuk1494 9 місяців тому

      Około 6 niezależnie od temp na zewnątrz. Bez defrostow, śmietnika koło domu i wiecznego siedzenia w kotłowni w mroźne dni 😂

  • @alinawarszawa5540
    @alinawarszawa5540 9 місяців тому +1

    Temperatura wody w studni rośnie, bo w lecie wymiennik gruntowy jest ładowany ciepłem z chłodzenia budynku. Proste i bardzo korzystne. Taki wielki magazyn ciepła, szczególnie w czasie łagodnych zim, i tak długiej i ciepłej jesieni jak w tym roku.

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 9 місяців тому

      to w końcu w tej studni jest woda płynąca czy stojąca?

    • @alinawarszawa5540
      @alinawarszawa5540 9 місяців тому +1

      @@arturpodkowinski8622 Tak jak w studni - i stoi i płynie

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 9 місяців тому +1

      ....to w jaki sposób naładować taki wymiennik ( WODA W STUDNI) ciepłem np. z chłodzenia latem budynku????? Skoro całe ciepła ucieknie wraz z przepływająca wodą ;-)Studnia a wymiennik gruntowy to chyba 2 różne tematy- a Pani połączyło to w jedno. @@alinawarszawa5540

    • @alinawarszawa5540
      @alinawarszawa5540 9 місяців тому +2

      @@arturpodkowinski8622 Oj dziecko, nic mi się nie połączyło, tylko Ty masz niedobór wiedzy technicznej .... Ale wszystko przed Tobą - poczytaj o wymianie ciepła w wymiennikach gruntowych i o magazynach ciepła. Pomyśl, dlaczego nad Bałtykiem, na zimnej północy, jest łagodniejszy klimat niż na południu Polski?

    • @arturpodkowinski8622
      @arturpodkowinski8622 9 місяців тому +1

      TO MOŻE SAMA SIĘ TROCH Ę DOUCZ ZAMIAST POUCZAĆ INNYCH . pionowy gruntowy wymiennik ciepła i studnia to wg Ciebie jedno i to samo.
      Czy można wykorzystać studnie do pompy ciepła? Najgorzej jak techniczna idiotka poucza innych a ma pojęcie o tym o czym pisze jak świania o gwiazdach.
      Chcąc czerpać ciepło ze źródła ciepła, którym jest woda gruntowa, konieczne jest wykonanie prac przygotowawczych i odwiertów. Niezbędne są dwie studnie - studnia czerpna lub zasilająca oraz studnia chłonna lub zrzutowa. W studni zasilającej woda gruntowa jest pobierana i tłoczona do pompy ciepła.
      Pionowe gruntowe wymienniki ciepła jest to zamknięty układ rur, w których krązy roztwór glikolu monoetylenowego lub propylenowego.
      Obecnie w Polsce sotosuje się pionowe gruntowe wymienniki ciepła w postaci tzw. pojedynczej U-rurki (pojedyńczym wymiennikie ciepła) lub podwójenj U-rurki (będącej podwójnym wymiennikiem ciepła).
      @@alinawarszawa5540

  • @1974Klimek
    @1974Klimek 10 місяців тому +1

    u mnie poziomy 750m pe32 teraz glikol 6.5C

    • @robertnoszka5879
      @robertnoszka5879 9 місяців тому

      Na jakiej głębokości ułożony jest poziomy wymiennik ?