Dziękuję, aczkolwiek nie szedł bym tak daleko z wnioskami. Nie uważam abym posiadł wiedzę tajemną a tym bardziej absolutną. Wiem że jeszcze bardzo dużo nie wiem i pewnie nigdy się nie dowiem.
@@bronpancernaswiata6835 Nie sądzę. Oglądam wiele kanałów dotyczących broni pancernej. I jakoś do tej pory poza tym kanałem nikt inny nie umie tak dokładnie rozpracować tematu.
Przyłączę się do opinii. Nie widzę na YT nikogo z większą wiedzą pancerną. Nie spoczywamy na laurach. Czekam na kolejne Wiadomości. Filmy historyczne też z czasu obejrzę.
@@grzegorzmayska4474 Mamy kilku (pewnie więcej) specjalistów ,w służbie czynnej ,albo już w stanie spoczynku ,którzy mają lub mieli także dostęp do informacji niejawnych i ogromną praktykę w czynnej służbie , teorię z ASG,itp. .Może nie sa medialni, nie prezentują swojej wiedzy,ale ją naprawdę mają.
Paaanie Damianie... widzę, że dzisiaj natarcie na przełamanie niedzielnego impasu - kawka odpalona - czas posłuchać i już z góry podziękować co niniejszym czynię 😊👍
@@Weisior Dokładnie. I sam magazyn automatu w K2 i Leclerc jest bezpieczniejszy za sprawą architektury. Magazyny M1 i Leonach co i rusz są otwierane przez ładowniczego nie tylko by pobrać pocisk, ale także by poprzekładać pociski w bardziej dogodne miejsce. W zautomatyzowanych systemach Leclerca i K2 "okienko" otwiera się dopiero gdy pocisk "wędruje" do zamka armaty. Problemem w tych dwóch ostatnich jest oczywiście magazyn amunicji drugiego rzutu. Tu zdecydowaną przewagę posiada M1.
Dla M1 też opracowano takie rozwiązanie, i było ono jeszcze lepsze. Chodzi o rozwiązanie nazwane Compact Autoloader. ua-cam.com/video/Xr7TsajOSng/v-deo.html&ab_channel=mdsimarketing
Dla zasięgu, ale też własna uwaga. Słowacy skorupy do 155 mm robią w Sninie (żadna tajemnica), wcześniej robili też 125mm i 152 mm. O ile pamiętam przed modernizacją hali robili tych skorup około 50 tys rocznie, teraz widzę informacje podawane w mediach, że zwiększyli to do 350 tys rocznie. Koszt tej modernizacji, jak podają media, to 30 mln euro. To grosze, jeśli popatrzeć na zdolności produkcji, choćby samych skorup. Piszę to zarówno dla Pana, jak i każdego czytelnika tutaj. Gdyby wejść na tą halę w Sninie (przed modernizacją), to reakcją powinno być zdumienie (a może płacz?), w jakich warunkach i na czym można było klepać te 50 tys skorup. A później rzewny płacz nad naszym krajem, że my nawet tego nie potrafimy. Jedna obskurna hala, z naprawdę zabytkowymi maszynami. Ostatnio wywalili to wszystko (chyba większość maszyn złom zaliczyła), zrobili wylewkę na podłodze (bo stara miała "swój urok"), wstawili maszyny CNC i jak widzę deklarują możliwości 350k rocznie. Oni nie zrobili tam niczego nadzwyczajnego, za grosze teraz zrobili modernizację, nad którą nasi politycy i dziennikarze się zachwycają. Naprawdę, chce sie zapłakać nad naszym krajem. W samej Sninie natomiast była zrobiona ciekawa rzecz. Tam nie tyle utrzymywano produkcję (bo przez lata nie robiono prawie nic), co trzymano w fabryce kilkudziesięciu ludzi na etatach. Poza administracją było to pewnie mniej niż 50 pracowników, nie znam dokładnej liczby. I tam wprost od dyrektora tego zakładu usłyszałem, dlaczego to latami robią, też dlaczego latami utrzymują stare linie produkcyjne - odpowiedział, że ci ludzie mają unikalną wiedzę, unikalne zdolności. Jeśli się ich wypuści, a będzie trzeba wznowić produkcję, to nie będzie kim tego robić. I tu mnie dopada trochę refleksja przy Polsce, że naszym problemem w tej dziedzinie może być właśnie brak własnych kompetencji, a zaczynami to maskować/zastępować przepalaniem pieniędzy, bo "dla ratowania kraju warto wydać każdą kwotę". Słowacy za około 30 mln euro zrobili zakład, który ponoć ma mieć możliwości produkcji 35o tys skorup rocznie. Powtórzę, zrobili, bo po starym została tylko obskurna hala, która nawet normalnej podłogi/wylewki nie miała. Mam sporo uznania dla dyrektora zakładu w Sninie, dla jego zwierzchników w Dubnicy, bo przez ostatnie 20 lat widziałem, jak utrzymują kompetencje ludzi, utrzymując jakąś symboliczną produkcję. Szlag trafia, gdy pomyślę o indolencji naszych decydentów.
Do nauczenia ludzi obróbki metali na nowoczesnych maszynach wystarczy stosunkowo niiewielu nauczycieli, zatrudnić do tego można by kilku emerytów oraz inżynierów, Polaków, przechwyconych przez zagraniczne firmy, tyle tylko, ze trzeba byłoby IM zapłacić, a nie licencjatkom politologii w Collegium ?umanum lub jakiemuś kieckowemu opiekunowi tychże.
@@krzysztofmichasieroslawski2682 Tu trochę inna wiedza potrzebna. Bardziej z zakresu technologii całego procesu. Bo sama obróbka już o tyle prostsza, że niczym nie różni się od obróbki innych części "skrobanych" z metalu. Niemniej nie ma przy tych "skorupach" żadnej wiedzy/technologii kosmicznej, nie potrzeba cholera wie jakich umiejętności. Nawet nie wiem, czy trzeba tym pracownikom aż tak dużo zapłacić, bo poza kilkoma technologami (a może starczyłby tylko jeden ogarnięty?), którzy przypilnują procesu, reszta robi powtarzalne prace. To dziesiątki/setki tysięcy takich samych elementów, nieprzesadnie skomplikowanych. Ale zgodzę się z tym co piszesz, tu trzeba kształcić nie politologów, a techników i inżynierów. Tylko wcześniej na coś innego chciałem położyć nacisk - w tym zakładzie w Sninie, którym to nasi politycy i decydenci się zachwycają, tam nic wielkiego nie ma. Przeraża mnie to, że u nas tak wielki problem z otwarciem czegoś podobnego. Słowacy, w zasadzie od zera, za około 30 mln euro zrobili zakład który ma ponoć robić 350k rocznie tych skorup 155mm.
Końskie od XIX wieku były znane z odlewni żeliwa i staliwa .Stąporków także.W różnej skali aż w latach 70-tych wybudowano całkiem duże zakłady ,które swój okres prosperity miały w czasie radzieckiej agresji na Afganistan. Czerepy granatów 81,120,pocisków 122,152 jechały na Wschód. Oczywiście po upadku komuny zakład zamknięto i potem zaorano. To w Polsce seria . Były stocznie ,byli wysokiej klasy spawacze (polskie kadłuby miały opinię najlepiej spawanych),byli specjaliści produkujący silniki do czołgów,Był zakład produkujacy koparki, i można tak długo.
Leopardy i tak lepsze od T72,PT90 i tak będą robić za rezerwy sprzętowe. Niema sensu tego odsprzedawać mamy przeszkolone setki załóg na tym sprzęcie. Na Abramsach ani jednej (mam na myśli pełne 3 letnie szkolenie)
@@bronpancernaswiata6835 Damian ja z Tobą nie dyskutuję To Ty uzupełniasz moją wiedzę! Ja pracuję przy produkcji samochodów a ty dajesz mi wiedzę na temat grubszej blachy czyli to co lubię🤣
Panie Damianie dzięki za garść informacji cieszy to że nieboi pan się mówić o wadliwych dżwiach magazynu amunicyjnego w leopardach ciekawe czy decydenci wojskowi się tym zajmą , cieszy sprzęt który spływa do naszego wojska , zdziwiło mnie to co pan mówi o akcji szpej drepczą w miejscu że szpejem i z BORSUKIEM zaczyna mnie to bardzo martwić a z oparów medialnych wynika że , no wicie rozumicie ale priorytet to ciężki BORSUK a ten jest no zagraniczny , trzech oferntów boję się że najlepszy będzie ten za Odry, jakby pan w następnych wiadomościach coś powiedział naszym stoimy naszym BORSUKIEM dzięki I pozdrawiam
Już kiedyś pytałem się naszych czołgistów, z jakiego materiału są zrobione drzwi - stal pancerna, ale jednocześnie zawsze mam przy sobie kilka rzeczy jak robię wypad związany z militariami (czy muzeum czy plener) - miarkę wysuwaną, suwmiarkę, kątomierz, magnes. I na pewno nie była stal pancerna. Natomiast w M1A1 FEP ma na pewno stalowe, sprawdziłem jak wisiałem do góry nogami w włazie ładowniczego.
@bronpancernaswiata6835 nie mówię, że są, ale nie zadziałał magnes, natomiast na pancerz w wieży nie było oporu. Ale pojemniki na amunicję w magazynie w kadłubie też nie są stalowe
Dzięki za odcinek. O płycie aluminiowej izolującej przedział elektroniki od przedziału załogi gdzieś już słyszałem. Jednak w żadnym przypadku nie przyszłoby mi do głowy, że można w ten sposób izolować magazyn amunicji. A już absolutnie, że drzwiczki od magazynu mogą być aluminiowe. Kto mógłby wpaść na taki pomysł, chyba, zakładał iż zanim się stopi załoga zdąży uciec, a z samym czołgiem to kij. Nie da się tego jakoś sprawdzić, (dyskretnie jakimś magnesikiem) czy i w naszych Leopardach też tak mamy?
Super materiał.jedna tylko uwaga metal nie musi się stopić żeby stracić swoje właściwości wytrzymałościowe: temperatura krytyczna dla aluminium to ok 250 stopni Natomiast dla stali jest to przedział 350-750 jednak najczęściej to 500-620 stopni Celsjusza
@bronpancernaswiata6835 oczywiscie że tak chciał tylko podkreślić właśnie tym komentarzem jak kiepskim pomysłem jest stosowanie aluminium w czołgach 😉 PS uwielbiam materiały za inormacje typu: drzwi zostały wykonane ze stali 10:20 😁
Z tego co wiem, wewnątrz przedziału załogi w czołgach M1, temperatura podnosi się tylko o 2-4 stopnie Fahrenheita czyli w zasadzie różnica jest nieodczuwalna.
Jak ma się na krotonie zmieścić 6 wyrzutni to jedynie podwozie od Kraba bo na Borsuczku się nie zmieszczą a ma tam też być osadzony karabin wielkokalibrowy.
Witam. Materiał jak zwykle pierwsza klasa. Ale co tu się dziwić, skoro firma z szyldem? W zestawieniu z amerykańskim filmem zamieszczony w linku zastanawia mnie jedno. Nawet my, konstruując za nędzne pieniądze Borsuka poddawaliśmy go różnym próbom, które skończyły się zniszczeniem prototypu, choć na ten program cały czas było przeznaczane bardzo mało środków. Podczas gdy Niemcy to bogate państwo. A Leopardy to czołgi, które były produkowane w bardzo dużych ilościach swego czasu. Oni też musieli prowadzić testy. A jeśli je prowadzili jak to się stało, że ich czołgi do dziś mają taki feler? Z dnia na dzień coraz bardziej zadowolony jestem z tego, że kupiliśmy Abramsy i K2. Koreański czołg wiadomo. Pod względem bezpieczeństwa załogi odstaje od M1. Ale oglądając niniejszy materiał wygląda, że może być bezpieczniejszy od Leosia. Nie mówiąc już o tym, że Koreańczycy podchodzą do nas bardziej po partnersku niż Niemcy, którym przeszkadza jak czołgista przyklei sobie w wieży zdjęcie kobiety w negliżu. Skutkiem czego nasze K2 dostają polskie radiostacje i rodzimy BMS Legion znajdujący się pod polską kontrolą. Pozdrawiam.
Damian - to jest detal wobec innych problemów. Gdzie niepalna odzież dla czołgistów - gdzie rękawice, kominiarki... To sa "grosze" a chronia najcenniejszy element wojsk pancernych - zdrowie czolgistow
Z ciekawostek - garaże w Żurawicy pobudowano kilka lat przed decyzja o zakupie Abramsow. Spekulowano nawet "po co" - bo przecież 21 (pod która podlega Żurawica) miał iść w Rosomaki Co do Czechow - porzucenia eksploatacji Pandura może mieć więcej sensu niz się wydaje Oni w ramach MLU chcieli wymienić wieże - a wiadomo ze to minimum 50% ceny wozu. Z uwagi na zle doświadczenia chcą wieże załogowe - pytanie czy Pandur z zalogowana mieściłby to co obecnie mieści z RCWS. Pandurów jest nadal za mało dla potrzeb ACR - trza dokupić nowe Cene modernizacji (jak i dokupienia kolejnych wozów) dyktuje producent - i tu pola manewru nie ma (co innego konkurs przetargowy) Słowem - jak wrzucisz to do excela to wyjdzie ze nowe będą droższe o góra 25% A może będą za ta sama cene. Ale za to nowe to nowe. A stare moga trafic do rezerwy - fajnie mieć w zapasie 100 względnie nowoczesnych KTO - prawda Kto wie - paradoksalnie można zamiast lądować miliardy w Rosomaki - w ciecie istniejących kadłubów (tylko po to by w kwitach stała nowa data produkcji) możne i my powinniśmy zrobić to samo. Konkurs na NKTO. Tylko taki poprawiony - gdzie od razu trzeba przedstawić woź w 4 wariantach - KBWP, KBWR, TRI i WZT. I zrobić to pod zamówienie na 1200-1500 pojazdów. My tez musimy mieć jakieś rezerwy SpW
Dzięki Damianie za wiadomości, szczególnie zaostatnią o BMSie. Mógłbyś powiedzieć coś o polskich pracach konstrukcyjnych dotyczących systemów obrony pojazdów typu Hard Kill? Kapitan Lisowski często wspomina o zaprzestaniu jakichkolwiek prac nad tymi systemami a było ich kilka niezależnych od siebie. Klapa wydmuchowa w Leopardzie to jak się okazuje skomplikowana sprawa. Pierwsze co się nasuwa to zmiana bylejakich kiepskich śrubek na solidne o podwyższonej wytrzymałości. Ciśnienie gazów w magazynie powinno wzrosnąć skokowo o wartość przekraczającą sumaryczną wytrzymałość mocowania klapy. Jeśli nie nastąpiła detonacja a jedynie zapalenie ładunków miotających to trudno wnioskować na podstawie dwóch fotek iż jest to problem konstrukcyjny tego typu czołgu. Pierwsze czym zająłbym się to sprawdzenie śrubek mocujących klapę i przejrzenie innych maszyn pod tym kątem a w szczególności tych które były "serwisowane" w tym samym warsztacie przed dostarczeniem ich na front no i oczywiście przyfrontowych warsztatów. Życzę kolejnych ciekawych wiadomości.
@@bronpancernaswiata6835 Ale drzwi uległy wytopieniu bo klapa nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Miała odlecieć w siną dal pozostawiając otwarty od góry magazyn amunicji. Zadaniem drzwi było wytrzymać moment który zmuszał klapę do opuszczenia jej dotychczasowego miejsca pobytu. ruSScy rozwiązali to w zupełnie inny acz podobny sposób. Czołgi ruSSkie nie mają klapy ale latającą wieżę. ;-) Jest może fotka wnętrza Leoparda po pożarze magazynu z zamkniętymi drzwiami ładowniczego a z wydmuchaną klapą?
Nie, drzwi się stopiły, bo są wykonane z aluminium, bo ten głupi naród który to zaprojektował, jest niezdolny do jakiejkolwiek inteligencji. Teraz jest to zrozumiałe?!
K2 jeśli chodzi o bezpieczeństwo załogi szału nie robi magazyny amunicji również. Dlatego wolałbym fabrykę Abramsów w Polsce i produkcję minimum 150 szt rocznie, a potem produkcję najnowszego Abramsa kiedy już nie będzie prototypem. Przy zamówieniu minimum 500 szt bylo by to możliwe, szczególnie że potrzebujemy ponad 800szt.
Czy jest szansa na odcinek pt. "Pancerze specjalne, czli jak można skutecznie dopancerzyć Borsuka?". Jak Pan ocenia czy, można na nim zamontować np. Pangilin? Lub może inne rozwiązanie pancerza zamiast pływalności pozwoli na produkcję dobrego, niepływającego BWP, WEM, WD?
Wspaniały materiał , czy w naszych Leopardach można zamiast aluminiowych drzwi do magazynu amunicyjnego zastosować np.tytan wagowo jest podobny do aluminium a wytrzymałość ma więkrzą , pozdrawiam .
Dziekuje za jak zwykle profesjonalny material.Mam wielka prosbe do pana redaktora.Prosze o jakies wiadomosci w sprawie broni energetycznej .Czy nad taka bronia sie pracuje?Dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Rozmowa z gen Gromadzińskim, obrona obszarowa vs obrona indywidualna. Jaki jest koszt wyposażenia pojedynczego pojazdu w system ASOP razy potrzeby vs obrona obszarowa nad polem walki przeciw SNP?
Moim zdaniem jedno i drugie jest potrzebne jako rozwiązania komplementarne. US Army za systemy Trophy dla 4 brygad pancernych czyli zgodnie z etatami US Army 336 czołgów, wydała 400 mln USD, to są grosze w porównaniu do tego co wydaliśmy na zakup podobnej liczby bo 366 czołgów wraz ze wsparciem dla naszej 18. Dywizji Zmechanizowanej.
@bronpancernaswiata6835 A co z pojazdami pozostałymi? 6 dywizji, same czołgi to 3mld $, a BWP, TO, działa samobieżne, pojazdy specjalistyczne to już miliardy. Za te pieniądze można kupić systemy zwalczania SNP z uwzględnieniem zwalczania dronów dla WLąd, co i tak jest potrzebne. Taniej, choć za podobne pieniądze, budować system obszarowego zwalczania SNP I WRE, czego też nam brakuje. A kiedyś, jak będzie taniej i skuteczniej zająć się ASOP
Tylko że ASOP, chroni nie tylko przed dronami, ale również PPK i RPG, a przed tym nie chronią systemy przewidziane jedynie do zwalczania dronów. Moim zdaniem równanie jest proste. ASOP jako priorytet dla czołgów i BWP. Natomiast pozostałe pojazdy na razie chronione tylko przed dronami, a dopiero z czasem ewentualnie doposażone w ASOP.
@bronpancernaswiata6835 to stać nas na wydanie ok 50+mld? Na oba konieczne systemy? A jeszcze WRE jest niezbędne. Czy lepiej wydać na coś co ochroni nie tylko pojedynczy czołg i załogę, a pozwoli przeżyć pozostałym? PPK na śmigłowcach , a te stanowiły największe zagrożenie w 2023 roku zwalcza OPL, nie ma śmigłowca, nie ma PPKa. System obserwacji plus klasyfikacji celów jest lepszym, a przynajmniej dobrym systemem zwalczania PPK na pojazdach, Chryzantema potrzebuje czasu na zajęcie pozycji, odnalezienie cele i oddanie strzału. Notabene jak d-o BWP wg dawnych norm 15s na, po trafieniu, na opuszczenie stanowiska plus 28s lot malutkiej na max dystans plus czas na wykrycie, odnalezienie celu i zatrzymanie się. Najważniejsze zagrożenie dla czołgu to PPK przenośny i RPG, do ich zwalczania służy piechota. Czołgi same, bez piechoty nie zajmą terenu. Po co chronić same czołgi poświęcając piechotę w pojazdach bez ASOP?
To są całkowicie przestarzałe koncepcje jeszcze rodem z PRL. Czołgi i bojowe wozy piechoty muszą mieć ASOP. Koniec kropka. Pozostałe pojazdy znajdujące się na tyłach, można chronić innymi środkami. I tak stać nas. Albo może inaczej, nie stać nas na oszczędzanie. Skończmy z tym wirusem szkodnika Balcerowicza, że nas nie stać i że się nie da.
Panie Damianie taka prośba czy polskie K2 dostarczane do Polski mają montowany dodatkowy pancerz reaktywny? Jeśli nie czy można i czy jest raki plan dopancerzenia polskim pancerzem reaktywnym? Z góry dziękuję.
@bronpancernaswiata6835 nie bylem pewien czy takie moduły to tylko puste kieszenie czy prawdziwy pancerz reaktywny,nie wiem dlacEgo mi to nie dawalo spokoju 🙂, dziękuję.
Odnośnie systemu Trophy czy podobnego pewnie warto by było go zainstalować także na Krabach i K9. Pytanie czy technicznie te systemy nadają się np do OPL ki czy Homara K i A?
Pamiętam płacz pana Kamizeli po co nam tyle artylerii rakietowej:) I że 60 spokojnie wystarczy:) Chodziło mu oczywiście o Himarsy, ale i tak teraz nawet nie sporstuje tych swoich głupot co naopowiadał u Wolskiego. Jakie te wojsko głupie, że tyle zamawia mówił.
Problemem jest próba wypowiadania się na każdy temat, nawet jak się nie ma o tych tematach pojęcia. Ja się marynarką wojenną czy lotnictwem nie interesuje, więc się nie wypowiadam. Niestety nie wszyscy stosują tą prostą zasadę.
A kimże jest pan Kamizela? Ekspertem? Nie ośmieszajmy się. Chlopaczkiem, który sie hobbystycznie zajmuje militariami. Tyle wie ile przeczyta. Taki z niego ekspert jak i z pana Wolskiego. Tak, tego od "wybiegów dla psów". Politologa z wykształecenia, sprzedawcę sprzętu medycznego, do niedawna. Od jakiegoś czasu, jak to się mówi, wykładowcy na Amademii Marynarki Wojennej. Szkoda tylko, że na studiach cywilnych i nie wykładowcy a współpracownika katedry stosunków międzynarodowych. Tyle w temacie ekspertów od wszystkiego na YT. W obu przypadkach dużo paplaniny, nie popartej wiedzą.
Tu popieram , naprawde dziwie się p.Wolskiemu ,że wciąż robi filmy z Kamizelą.Gość nie ma za grosz zachamowań i wypowiada się na każdy temat z miną eksperta: omawiał już chyba każda dziedzinę i rodzaj wojska od satelit po okręty (i nieważne czy to OP , Fregata czy Lotniskowce) , plot.ppanc.zmech, pancernych, no chyba tylko broni strzeleckiej nie omawiał. Nie od dziś wiadomo ,że jak coś (wtym wypadku ktoś) jest od wszystkiego to tak naprawde jest do niczego.Słowem przestałem go oglądać i śledzić na X bo już miałem dość tego ciągłego wymyślania imb i przekazywania fałszywych info.
Czy możliwe jest że wybuch amunicji nastąpił w trakcie otwierania bądź zamykania magazynu? Energii detonacji łatwiej byłoby wtedy wniknąć do przedziału załogi niż przez klapy wydmuchowe , dochodzą jeszcze włazy załogi otwarte czy zamknięte ? Otwarte działają wtedy jak "kominy" dla spalających się pocisków ale to tylko takie "gdybanie" . P.S a może ktoś grzebał przy śrubach zrywalnych przy klapie wydmuchwej i wymienił na "lepsze"
@ wiem że są, ale jak widać efekty sa średnie, rozumiem wymogi masowe w BWP, ale w czołgu, naprawdę te 200kg więcej zrobiło by różnicę? I zakładam że takie aluminium jest droższe, niż stal pancerna, choć w sumie, przy takiej samej grubości, jak aluminum, stal ma zakładam dużo większą odporność. No i łatwiej się maluje 😅
Czy systemy aktywnej ochrony działają również przeciwko podkalibrowej amunicji czołgowej? Zastanawiam się czy chmura kulek wpływa na pret lecący z ogromną prędkością.
@bronpancernaswiata6835 dziękuję z odpowiedź. A myśli pan że gdyby jednak się system aktywnej ochrony odpalił to zmniejszyłby jakkolwiek możliwości penetracyjne takiej amunicji?
Przecież nasze wojska powietrznodesantowe są typu lekkiego, i doktrynalnie nie mają wsparcia w swoich strukturach, sprzętu pancernego. Jak byśmy ten sprzęt transportowali?
@bronpancernaswiata6835 i dlatego jeden z batalionów dostaje MRAPy. A koniarze dostali we władanie 22 batalion piechoty górskiej który ma bwp i rosomaki. Wojska aeromobilne mają niewiele większe zdolności niż WOT. A i też żołnierzy za bardzo nie ma czym przetransportowac
To wtedy trzeba by uznać że wojska aeromobilne w gruncie rzeczy nie są aeromobilne, i po prostu żołnierze mają dodatkowe przeszkolenie w zakresie desantowania z maszyn latających, a de facto jest to po prostu piechota zmotoryzowana/zmechanizowana. Tak jak stało się na Ukrainie. Ale w takim układzie lepiej dać takim brygadom kompanię lub batalion normalnych czołgów podstawowych, a nie czołgów lekkich/wozów wsparcia ogniowego.
Wojska desantowe, zarówno spadaki jak i koniarze są do użycia tylko w ramach ataku. Jeżeli nasza armia ma być użyta do obrony przed atakiem na nasze terytorium to gdzie tu zmieścić operacje powietrzno desantowe?
Zrób eksperyment, weź metalowe pudełko otwarte od góry. Otwór zakryj panelem. W dwóch ściankach zrób niewielki otwór. Wewnątrz pudełka odpal jakieś petardy czy saletrę. Oczywiście ciśnienie musi być odpowiednie, ale płomienie i gazy będą szukały głównie ujścia największym możliwym otworem.
może jest to robota tzw. ładunków mało wrażliwych, które mogły nie wygenerować wystarczającego ciśnienia do zerwania klap za to paliły się długo i namiętnie
co do leoparda, jeszcze nie skończyłem co prawda oglądać do końca więc może to padnie, ale należy też brać pod uwagę że Ukraińcom przy każdym otrzymanym sprzęcie załącza się "pomysłowy Dobromir" więc może sami coś tam namotali
Przydało by się jednak jakieś polskie rozwiązanie klasy Hard Kill ale lepsze niż Trophy . Ciekawe czy te rozwiązania o których mówił jeden z generałów od artylerii u Rymanowskiego mógłby by być dobrym uzupełnieniem aktywnej obrony sprzętu pancernego.
Wątpię że K2 ma klapkę z alu, jak ma to jest ona dość mała i myślę że się da ją wymienić lub zmodernizować przez dodanie ceramiki ogniotrwałej . Leoś ma więcej cudów zawartych w sobie , stąd Turcy jak zaczęli grzebać w nim to KMW zabrało zabawki i poszło do swojej piaskownicy. Mam przeczucie że nasi pancerniacy po doświadczeniach Ukraińców zostawią tylko dwa modele czołgów K2 i Abramsy. Co do śrub to powinno je zerwać nadciśnienie gazów ale mając taki otwór to zwiało przez drzwi . Nie mam też zaufania co do samych śrub , Niemcy bardzo lubią oszczędzać na rzeczach ważnych , a jak coś się wydarzy to zwalają na winę użytkownika. Takie śruby w produkcji są o dziwo droższe .
W Syrii Leoś dostał w zasobnik . Szczątki ( Leoparda ) zbierano w promieniu 500 metrów . Szczątków załogi nikt nie znalazł . W Abramsach to się nie zdarza .
Obecnie wzór kamuflażu nie ma aż takiego znaczenia, w zasadzie obecnie doszliśmy już chyba do maksimum możliwości maskowania w spektrum światła widzialnego.
4:30 Pierwsze skojarzenie na widok charakterystycznych „płatków”, które pozostały po drzwiach: zrobili to z aluminium! No ale przecież nie mogli być tak głupi! Każdy, kto jeździł na zębatkach z „pancernego aluminium” wie, że wytrzymałość na testach nijak ma się do realu w terenie.
@bronpancernaswiata6835 jeśli o mnie chodzi nie mam zamiaru głosować na żadnego kandydata na prezydenta, który nie doprowadzi do podpisania umowy na Borsuka przed wyborami na prezydenta!!!
Panowie Dziś WOŚP i tak sobie pomyślałem . Wzorem dawnego FON my wszyscy którym zależy na Borsuku damy po symbolicznej złotówce i kupimy tego drapieżnika polskiej armii. Może wtedy ktoś tam na górze się obudzi. Pozdrawiam
z Leopardem wysnuję teorie o nie odstrzelonych klapach w zwiazku z niewielką ilościa amunicji w magazynie. Pewnie para albo dwie przeciwpancernej a że nowoczesne ładunki miotajace raczej się wyplają niż wybuchają stąd dany efekt. A co do leopardów to tak jak z naszą rodziną T72 po dogadaniu się z amerykanami oddać ukrainie w zamian za abramsy chociaż w stosunku 2:1 za m1a1sapv1. Czy decydenci mnie słysza?! 😉
@@bronpancernaswiata6835 no to wygląda na problem. Osobiście obstawiałem bardziej problem ze szczelnością tych drzwi, a tutaj coś takiego. Kto Leoparda kupił, ten się w cyrku nie śmieje
Doczekałem się:) Dziwne ze dzwi pancerne nie wytrzymały. Bezpieczny magazyn amunicji to system. Tworzą go klapy wydmuchowe na stropie magazynu amunicji oraz te pancerne dzwi. Aby system działał ciśnienie gazów prochowych potrzebne aby klapy wydmuchowe poleciały musi być mniejsze jak ciśnienie które wytrzymają pancerne dżwi. Tu widać problem z klapami nie zostaly odrzucone całkowicie. Mamy histerię dronową , pytanie brzmi czy nie położono na klapach wydmuchowych pancerza reaktywnego? Jego masa mogła spowodować tę katastrofę. Niemcy potrafią tworzyć takie dzwi pancerne od ponad 100 lat. Udowodnily swą wartość na dużych okretach wojennych. Tam wieża głownego kalibru, magazyn amunicj i materiałów miotających oddzielone są pomieszczeniem przeładowanym. Dwie pary pancernych dzwi dlla pocisków i materiałów miotających odziela wieżę od magazynów amunicji. W dodatku jest zabezpieczenie ze tylko jedne dzwi mogą być otwrte jednocześnie, Pierwsza wojna światowa SMS Seydlitz trafiony ciężkim pociskiem w te pomieszczenie. Pożar ładunków miotających w nim oraz wypalona wieża nad nim. Gdy załoga próbuje uciec z tego pomieszczenia pozar dochodzi do pomieszczenia przeładowanego sąsiedniej wieży. W obu wieżach wypaliło sie łącznie 6 ton ładunków miotających a dzwi pancerne wytrzymaly i komory amunicyjne nie wybuchły. Mimo ze potężny pożar trwał nad nimi. Zostały zalane wodą morską gdy jedn bohater otworzył zawory do ich zalania. W kolejnej bitwie okręt ten stracił wszystkie wieże i znów były pożary ładunków miotających, Wiec został workiem do bicia, został wielokrotnie trafiony przez co malo nie zatonoł. Miał na przykład 5000 ton wody w kadłubie. A dzwi kolejny raz dały radę. Tymczasem Anglicy w tej bitwe stracili 3 krążowniki liniowe. Bo wydano rozkaz usunięcia tych dzwi pancernych celem zwiększenia szybkostrzelności. Tysiące marynarzy straciło życie. Cudem ocalal flagowy HMS Lion ktorego dwódca zabronił usuwać te drzwi. Tez trafiny w te pomieszanie pożar ładunków miotających a dzwi wytrzymują. Wojskowi potrafią różne samobójcze rozkazy wydawać. Tak bylo i tym razem? Materiał bardzo dobry.
Kącik germanofoba 😁. Czekałem.
Jeżeli chodzi o wiedzę o czołgach to w tym kraju Król jest jeden 😉👊
Dziękuję, aczkolwiek nie szedł bym tak daleko z wnioskami. Nie uważam abym posiadł wiedzę tajemną a tym bardziej absolutną. Wiem że jeszcze bardzo dużo nie wiem i pewnie nigdy się nie dowiem.
@@bronpancernaswiata6835 Nie sądzę. Oglądam wiele kanałów dotyczących broni pancernej. I jakoś do tej pory poza tym kanałem nikt inny nie umie tak dokładnie rozpracować tematu.
Przyłączę się do opinii. Nie widzę na YT nikogo z większą wiedzą pancerną. Nie spoczywamy na laurach. Czekam na kolejne Wiadomości. Filmy historyczne też z czasu obejrzę.
@@grzegorzmayska4474 Mamy kilku (pewnie więcej) specjalistów ,w służbie czynnej ,albo już w stanie spoczynku ,którzy mają lub mieli także dostęp do informacji niejawnych i ogromną praktykę w czynnej służbie , teorię z ASG,itp. .Może nie sa medialni, nie prezentują swojej wiedzy,ale ją naprawdę mają.
Panie Damianie dziękuję za Pana pracę w tworzeniu nowych treści oraz za merytorykę.
Paaanie Damianie... widzę, że dzisiaj natarcie na przełamanie niedzielnego impasu - kawka odpalona - czas posłuchać i już z góry podziękować co niniejszym czynię 😊👍
Pełna profesjonalność Panie Damianie, dziękuję za materiał.
Świetny materiał!!! Dziękujemy!!!💪
Dziękuję za ciekawe Wiadomości 👍Pozdrawiam serdecznie.
Odnośnie drzwi automatu ładowania w K2, polecam z kontaktować się z żołnierzami na nich służącymi i poprosić ich żeby użyli magnesu :)
Tam też może nie być to tak dużym problemem jak w L2, bo "okienko" w K2 jest relatywnie niewielkie.
No nie do końca, może być zastosowana stal amagnetyczna
@@13macias84 Nierdzewki raczej się w czołgach nie stosuje.
@@Weisior Dokładnie. I sam magazyn automatu w K2 i Leclerc jest bezpieczniejszy za sprawą architektury. Magazyny M1 i Leonach co i rusz są otwierane przez ładowniczego nie tylko by pobrać pocisk, ale także by poprzekładać pociski w bardziej dogodne miejsce. W zautomatyzowanych systemach Leclerca i K2 "okienko" otwiera się dopiero gdy pocisk "wędruje" do zamka armaty.
Problemem w tych dwóch ostatnich jest oczywiście magazyn amunicji drugiego rzutu. Tu zdecydowaną przewagę posiada M1.
Dla M1 też opracowano takie rozwiązanie, i było ono jeszcze lepsze. Chodzi o rozwiązanie nazwane Compact Autoloader.
ua-cam.com/video/Xr7TsajOSng/v-deo.html&ab_channel=mdsimarketing
O, jest Pan Damian z wiadomościami więc czas na przerwę w pracy :)
Dziekuję za świetny materiał. Pozdrawiam.
Bardzo ciekawy materiał. Dzięki i pozdrawiam serdecznie 😊😊😊
Dla zasięgu, ale też własna uwaga. Słowacy skorupy do 155 mm robią w Sninie (żadna tajemnica), wcześniej robili też 125mm i 152 mm. O ile pamiętam przed modernizacją hali robili tych skorup około 50 tys rocznie, teraz widzę informacje podawane w mediach, że zwiększyli to do 350 tys rocznie. Koszt tej modernizacji, jak podają media, to 30 mln euro. To grosze, jeśli popatrzeć na zdolności produkcji, choćby samych skorup.
Piszę to zarówno dla Pana, jak i każdego czytelnika tutaj. Gdyby wejść na tą halę w Sninie (przed modernizacją), to reakcją powinno być zdumienie (a może płacz?), w jakich warunkach i na czym można było klepać te 50 tys skorup. A później rzewny płacz nad naszym krajem, że my nawet tego nie potrafimy. Jedna obskurna hala, z naprawdę zabytkowymi maszynami. Ostatnio wywalili to wszystko (chyba większość maszyn złom zaliczyła), zrobili wylewkę na podłodze (bo stara miała "swój urok"), wstawili maszyny CNC i jak widzę deklarują możliwości 350k rocznie. Oni nie zrobili tam niczego nadzwyczajnego, za grosze teraz zrobili modernizację, nad którą nasi politycy i dziennikarze się zachwycają. Naprawdę, chce sie zapłakać nad naszym krajem.
W samej Sninie natomiast była zrobiona ciekawa rzecz. Tam nie tyle utrzymywano produkcję (bo przez lata nie robiono prawie nic), co trzymano w fabryce kilkudziesięciu ludzi na etatach. Poza administracją było to pewnie mniej niż 50 pracowników, nie znam dokładnej liczby. I tam wprost od dyrektora tego zakładu usłyszałem, dlaczego to latami robią, też dlaczego latami utrzymują stare linie produkcyjne - odpowiedział, że ci ludzie mają unikalną wiedzę, unikalne zdolności. Jeśli się ich wypuści, a będzie trzeba wznowić produkcję, to nie będzie kim tego robić. I tu mnie dopada trochę refleksja przy Polsce, że naszym problemem w tej dziedzinie może być właśnie brak własnych kompetencji, a zaczynami to maskować/zastępować przepalaniem pieniędzy, bo "dla ratowania kraju warto wydać każdą kwotę". Słowacy za około 30 mln euro zrobili zakład, który ponoć ma mieć możliwości produkcji 35o tys skorup rocznie. Powtórzę, zrobili, bo po starym została tylko obskurna hala, która nawet normalnej podłogi/wylewki nie miała.
Mam sporo uznania dla dyrektora zakładu w Sninie, dla jego zwierzchników w Dubnicy, bo przez ostatnie 20 lat widziałem, jak utrzymują kompetencje ludzi, utrzymując jakąś symboliczną produkcję. Szlag trafia, gdy pomyślę o indolencji naszych decydentów.
Do nauczenia ludzi obróbki metali na nowoczesnych maszynach wystarczy stosunkowo niiewielu nauczycieli, zatrudnić do tego można by kilku emerytów oraz inżynierów, Polaków, przechwyconych przez zagraniczne firmy, tyle tylko, ze trzeba byłoby IM zapłacić, a nie licencjatkom politologii w Collegium ?umanum lub jakiemuś kieckowemu opiekunowi tychże.
@@krzysztofmichasieroslawski2682 Tu trochę inna wiedza potrzebna. Bardziej z zakresu technologii całego procesu. Bo sama obróbka już o tyle prostsza, że niczym nie różni się od obróbki innych części "skrobanych" z metalu. Niemniej nie ma przy tych "skorupach" żadnej wiedzy/technologii kosmicznej, nie potrzeba cholera wie jakich umiejętności. Nawet nie wiem, czy trzeba tym pracownikom aż tak dużo zapłacić, bo poza kilkoma technologami (a może starczyłby tylko jeden ogarnięty?), którzy przypilnują procesu, reszta robi powtarzalne prace. To dziesiątki/setki tysięcy takich samych elementów, nieprzesadnie skomplikowanych. Ale zgodzę się z tym co piszesz, tu trzeba kształcić nie politologów, a techników i inżynierów.
Tylko wcześniej na coś innego chciałem położyć nacisk - w tym zakładzie w Sninie, którym to nasi politycy i decydenci się zachwycają, tam nic wielkiego nie ma. Przeraża mnie to, że u nas tak wielki problem z otwarciem czegoś podobnego. Słowacy, w zasadzie od zera, za około 30 mln euro zrobili zakład który ma ponoć robić 350k rocznie tych skorup 155mm.
Końskie od XIX wieku były znane z odlewni żeliwa i staliwa .Stąporków także.W różnej skali aż w latach 70-tych wybudowano całkiem duże zakłady ,które swój okres prosperity miały w czasie radzieckiej agresji na Afganistan. Czerepy granatów 81,120,pocisków 122,152 jechały na Wschód. Oczywiście po upadku komuny zakład zamknięto i potem zaorano.
To w Polsce seria . Były stocznie ,byli wysokiej klasy spawacze (polskie kadłuby miały opinię najlepiej spawanych),byli specjaliści produkujący silniki do czołgów,Był zakład produkujacy koparki, i można tak długo.
Wielkie dzieki za kolejny ciekawy material, pozdrawiam
Dziękuję za kolejny super materiał.
Posłucham z zainteresowaniem👍
Taktyczne pozdrowienia. Czołgiem!
Juz dawno mowilem, zeby odsprzedac wszystkie Leo2 i zamiast nich domowic Abramsy. Bez wzgledu w jakiej wersji.
Jak zwykle swietny material!
Zgoda albo K2PLz polskiej fabryki mi się marzy...
Jak będzie 1000 Abramów w Polsce to sam pójdę na czołgi.
Pomału z odsprzedażą. Zanim będziemy mieć wystarczającą liczbę K2 upłynie jeszcze wiele czasu. Nie mówiąc o rezerwie.
Leopardy i tak lepsze od T72,PT90 i tak będą robić za rezerwy sprzętowe. Niema sensu tego odsprzedawać mamy przeszkolone setki załóg na tym sprzęcie. Na Abramsach ani jednej (mam na myśli pełne 3 letnie szkolenie)
Pan Damian jak zwykle top ;)
Przy okazji możnaby pokazać kursorem na zdjęciu o czym mowa w danej chwili.
Będzie co oglądać, mega rzetelny kanał i to dodatkowo w języku Polskim. Polecam i pozdrawiam
Świetny materiał, dfzięki.
Dziękuję za kolejny metodyczny kontent!!! PS. Jestem weteranem z Kawalerii Powietrznej a nie deklem ale kocham czołgi i ciężki sprzęt❤❤❤❤
Ja też trochę się wybiegałem w 25. BKPow jako rezerwista ówczesnego NSR. ;) Ot armia ma poczucie humoru, przydzielając etaty.
Witaj w niedzielę. Jak zwykle ciekawie.
Dziękuję
Taką nadzieję mam, że właśnie pierwszy poruszany temat, będzie ciekawy, i będzie przyczynkiem do dyskusji.
@@bronpancernaswiata6835 Damian ja z Tobą nie dyskutuję To Ty uzupełniasz moją wiedzę!
Ja pracuję przy produkcji samochodów a ty dajesz mi wiedzę na temat grubszej blachy czyli to co lubię🤣
Bardzo ciekawy film, pozdrawiam.
Dzięki za ciekawe wiadomości 👍 pozdrawiam
Witam. Warto czekać tydzień aby dowiedzieć się naprawdę interesujących faktów . 😊Dziękuję i czekam na kolejny materiał za tydzień.
Komentarz dla zasięgu. Dziękuję za kolejny ciekawy odcinek. Pozdrawiam.
Ciekawy materiał pozdrawiam
Dziękuję za kolejny profesjonalny materiał. Bardzo ciekawy. Pozdrawiam.
Czołgiem Panie Damianie. Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję i pozdrawiam 🪖🇵🇱
Jestem fanem ciezkiego uzbrojenia i dziekuje tobie Damianie za kolejny super material.
Kawał dobrej roboty. Bardzo treściwy odcinek. Dziekuje
Taktyczny komentarz dla zasięgu. Dobrze się słucha i ogląda. Pozdrowienia z Lublina
Po takim filmie ceny Leosi spadną do najniższej od 30dni 😁
Panie Damianie dzięki za garść informacji cieszy to że nieboi pan się mówić o wadliwych dżwiach magazynu amunicyjnego w leopardach ciekawe czy decydenci wojskowi się tym zajmą , cieszy sprzęt który spływa do naszego wojska , zdziwiło mnie to co pan mówi o akcji szpej drepczą w miejscu że szpejem i z BORSUKIEM zaczyna mnie to bardzo martwić a z oparów medialnych wynika że , no wicie rozumicie ale priorytet to ciężki BORSUK a ten jest no zagraniczny , trzech oferntów boję się że najlepszy będzie ten za Odry, jakby pan w następnych wiadomościach coś powiedział naszym stoimy naszym BORSUKIEM dzięki I pozdrawiam
solidna dawka informacji.. super materiał
Dzięki za bardzo ciekawy materiał 👍
Już kiedyś pytałem się naszych czołgistów, z jakiego materiału są zrobione drzwi - stal pancerna, ale jednocześnie zawsze mam przy sobie kilka rzeczy jak robię wypad związany z militariami (czy muzeum czy plener) - miarkę wysuwaną, suwmiarkę, kątomierz, magnes. I na pewno nie była stal pancerna. Natomiast w M1A1 FEP ma na pewno stalowe, sprawdziłem jak wisiałem do góry nogami w włazie ładowniczego.
Wychodzi na to że w Leopardach 2 standardem są drzwi magazynu amunicji wykonane z aluminium.
@bronpancernaswiata6835 nie mówię, że są, ale nie zadziałał magnes, natomiast na pancerz w wieży nie było oporu. Ale pojemniki na amunicję w magazynie w kadłubie też nie są stalowe
Wszystko wskazuje na to że we wszystkich Leo2, drzwi magazynu nie są wykonane ze stali. Najprawdopodobniej z aluminium.
@@bronpancernaswiata6835 muszę w Leo2PL zobaczyć
Z Leopardów 2 to coraz więcej kwiatków wychodzi. Czołg projektowany do eksploatacji w czasie pokoju a nie wojny.
Dzień dobry. Komentarz taktyczny dla poszerzenia zasięgu.
Dzięki za odcinek. O płycie aluminiowej izolującej przedział elektroniki od przedziału załogi gdzieś już słyszałem. Jednak w żadnym przypadku nie przyszłoby mi do głowy, że można w ten sposób izolować magazyn amunicji. A już absolutnie, że drzwiczki od magazynu mogą być aluminiowe. Kto mógłby wpaść na taki pomysł, chyba, zakładał iż zanim się stopi załoga zdąży uciec, a z samym czołgiem to kij. Nie da się tego jakoś sprawdzić, (dyskretnie jakimś magnesikiem) czy i w naszych Leopardach też tak mamy?
Wszystko wskazuje na to że aluminiowe drzwi magazynu amunicji są standardem.
Dzien dobry i pozdrawiam z Chicago
dziękuję
Pozdrawiam.
Witam i pozdrawiam
Kiedy będzie kącik borsukofila?
Super materiał.jedna tylko uwaga metal nie musi się stopić żeby stracić swoje właściwości wytrzymałościowe: temperatura krytyczna dla aluminium to ok 250 stopni
Natomiast dla stali jest to przedział 350-750 jednak najczęściej to 500-620 stopni Celsjusza
To prawda. Tak czy owak, stal jest lepszym materiałem niż aluminium.
@bronpancernaswiata6835 oczywiscie że tak chciał tylko podkreślić właśnie tym komentarzem jak kiepskim pomysłem jest stosowanie aluminium w czołgach 😉
PS uwielbiam materiały za inormacje typu: drzwi zostały wykonane ze stali 10:20 😁
Super. Fajny filmik z paleniem się amunicji. Ciekawe jakie są odczucia czołgistów przy takim zdarzeniu.
Z tego co wiem, wewnątrz przedziału załogi w czołgach M1, temperatura podnosi się tylko o 2-4 stopnie Fahrenheita czyli w zasadzie różnica jest nieodczuwalna.
@bronpancernaswiata6835 dziękuję za odpowiedź 👍
Jak ma się na krotonie zmieścić 6 wyrzutni to jedynie podwozie od Kraba bo na Borsuczku się nie zmieszczą a ma tam też być osadzony karabin wielkokalibrowy.
Ale to nie będzie kadłub Borsuka a nowy kadłub, który będzie wykorzystywał jedynie podzespoły z Borsuka, ten nowy kadłub może być nawet dłuższy.
Pozdrawiam
Witam. Materiał jak zwykle pierwsza klasa. Ale co tu się dziwić, skoro firma z szyldem? W zestawieniu z amerykańskim filmem zamieszczony w linku zastanawia mnie jedno. Nawet my, konstruując za nędzne pieniądze Borsuka poddawaliśmy go różnym próbom, które skończyły się zniszczeniem prototypu, choć na ten program cały czas było przeznaczane bardzo mało środków. Podczas gdy Niemcy to bogate państwo. A Leopardy to czołgi, które były produkowane w bardzo dużych ilościach swego czasu. Oni też musieli prowadzić testy. A jeśli je prowadzili jak to się stało, że ich czołgi do dziś mają taki feler? Z dnia na dzień coraz bardziej zadowolony jestem z tego, że kupiliśmy Abramsy i K2. Koreański czołg wiadomo. Pod względem bezpieczeństwa załogi odstaje od M1. Ale oglądając niniejszy materiał wygląda, że może być bezpieczniejszy od Leosia. Nie mówiąc już o tym, że Koreańczycy podchodzą do nas bardziej po partnersku niż Niemcy, którym przeszkadza jak czołgista przyklei sobie w wieży zdjęcie kobiety w negliżu. Skutkiem czego nasze K2 dostają polskie radiostacje i rodzimy BMS Legion znajdujący się pod polską kontrolą. Pozdrawiam.
Może czas aby Polacy przestali wierzyć w mit niemieckiej jakości?
Pozdrawiam :)
Damian - to jest detal wobec innych problemów. Gdzie niepalna odzież dla czołgistów - gdzie rękawice, kominiarki... To sa "grosze" a chronia najcenniejszy element wojsk pancernych - zdrowie czolgistow
Z ciekawostek - garaże w Żurawicy pobudowano kilka lat przed decyzja o zakupie Abramsow. Spekulowano nawet "po co" - bo przecież 21 (pod która podlega Żurawica) miał iść w Rosomaki
Co do Czechow - porzucenia eksploatacji Pandura może mieć więcej sensu niz się wydaje
Oni w ramach MLU chcieli wymienić wieże - a wiadomo ze to minimum 50% ceny wozu. Z uwagi na zle doświadczenia chcą wieże załogowe - pytanie czy Pandur z zalogowana mieściłby to co obecnie mieści z RCWS.
Pandurów jest nadal za mało dla potrzeb ACR - trza dokupić nowe
Cene modernizacji (jak i dokupienia kolejnych wozów) dyktuje producent - i tu pola manewru nie ma (co innego konkurs przetargowy)
Słowem - jak wrzucisz to do excela to wyjdzie ze nowe będą droższe o góra 25%
A może będą za ta sama cene.
Ale za to nowe to nowe. A stare moga trafic do rezerwy - fajnie mieć w zapasie 100 względnie nowoczesnych KTO - prawda
Kto wie - paradoksalnie można zamiast lądować miliardy w Rosomaki - w ciecie istniejących kadłubów (tylko po to by w kwitach stała nowa data produkcji) możne i my powinniśmy zrobić to samo.
Konkurs na NKTO.
Tylko taki poprawiony - gdzie od razu trzeba przedstawić woź w 4 wariantach - KBWP, KBWR, TRI i WZT.
I zrobić to pod zamówienie na 1200-1500 pojazdów.
My tez musimy mieć jakieś rezerwy SpW
Odzież ochronna jest, pytanie czy WOGi przekazują ją do jednostek.
Dzięki Damianie za wiadomości, szczególnie zaostatnią o BMSie. Mógłbyś powiedzieć coś o polskich pracach konstrukcyjnych dotyczących systemów obrony pojazdów typu Hard Kill? Kapitan Lisowski często wspomina o zaprzestaniu jakichkolwiek prac nad tymi systemami a było ich kilka niezależnych od siebie.
Klapa wydmuchowa w Leopardzie to jak się okazuje skomplikowana sprawa. Pierwsze co się nasuwa to zmiana bylejakich kiepskich śrubek na solidne o podwyższonej wytrzymałości. Ciśnienie gazów w magazynie powinno wzrosnąć skokowo o wartość przekraczającą sumaryczną wytrzymałość mocowania klapy. Jeśli nie nastąpiła detonacja a jedynie zapalenie ładunków miotających to trudno wnioskować na podstawie dwóch fotek iż jest to problem konstrukcyjny tego typu czołgu. Pierwsze czym zająłbym się to sprawdzenie śrubek mocujących klapę i przejrzenie innych maszyn pod tym kątem a w szczególności tych które były "serwisowane" w tym samym warsztacie przed dostarczeniem ich na front no i oczywiście przyfrontowych warsztatów.
Życzę kolejnych ciekawych wiadomości.
Ale nie chodzi o klapę wydmuchową tylko o to że się drzwi magazynu stopiły!
@@bronpancernaswiata6835 Ale drzwi uległy wytopieniu bo klapa nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Miała odlecieć w siną dal pozostawiając otwarty od góry magazyn amunicji. Zadaniem drzwi było wytrzymać moment który zmuszał klapę do opuszczenia jej dotychczasowego miejsca pobytu. ruSScy rozwiązali to w zupełnie inny acz podobny sposób. Czołgi ruSSkie nie mają klapy ale latającą wieżę. ;-)
Jest może fotka wnętrza Leoparda po pożarze magazynu z zamkniętymi drzwiami ładowniczego a z wydmuchaną klapą?
Nie, drzwi się stopiły, bo są wykonane z aluminium, bo ten głupi naród który to zaprojektował, jest niezdolny do jakiejkolwiek inteligencji. Teraz jest to zrozumiałe?!
K2 jeśli chodzi o bezpieczeństwo załogi szału nie robi magazyny amunicji również. Dlatego wolałbym fabrykę Abramsów w Polsce i produkcję minimum 150 szt rocznie, a potem produkcję najnowszego Abramsa kiedy już nie będzie prototypem. Przy zamówieniu minimum 500 szt bylo by to możliwe, szczególnie że potrzebujemy ponad 800szt.
Bardzo ciekawa sprawa z tymi drzwiami w Leo 2 Mam nadzieję,że w naszych czołgach zostanie rozeionzany ten problem ?...
Bardzo ciekawe
Czy jest szansa na odcinek pt. "Pancerze specjalne, czli jak można skutecznie dopancerzyć Borsuka?".
Jak Pan ocenia czy, można na nim zamontować np. Pangilin? Lub może inne rozwiązanie pancerza zamiast pływalności pozwoli na produkcję dobrego, niepływającego BWP, WEM, WD?
Pomyślę o tym ale nie wiem kiedy taki materiał zrealizuje.
Wspaniały materiał , czy w naszych Leopardach można zamiast aluminiowych drzwi do magazynu amunicyjnego zastosować np.tytan wagowo jest podobny do aluminium a wytrzymałość ma więkrzą , pozdrawiam .
Technicznie pewnie można ale to kosztowne.
@@bronpancernaswiata6835 Przy cenie czołgu i wartości wyszkolonej załogi to może się opłacać ,
Dobry pomysł
Ale po co tytan, skoro jest stal, tańsza i skuteczna?
@ Chodziło mi o masę skoro zastosowali aluminium a nie stal
Dziekuje za jak zwykle profesjonalny material.Mam wielka prosbe do pana redaktora.Prosze o jakies wiadomosci w sprawie broni energetycznej .Czy nad taka bronia sie pracuje?Dziekuje i pozdrawiam serdecznie.
Chyba widziałem te abramsy, w zeszły piątek były widoczne w Szamotułach, jak przy stacji kolejowej były zabezpieczane
Pięknie mruczały
Rozmowa z gen Gromadzińskim, obrona obszarowa vs obrona indywidualna. Jaki jest koszt wyposażenia pojedynczego pojazdu w system ASOP razy potrzeby vs obrona obszarowa nad polem walki przeciw SNP?
Moim zdaniem jedno i drugie jest potrzebne jako rozwiązania komplementarne.
US Army za systemy Trophy dla 4 brygad pancernych czyli zgodnie z etatami US Army 336 czołgów, wydała 400 mln USD, to są grosze w porównaniu do tego co wydaliśmy na zakup podobnej liczby bo 366 czołgów wraz ze wsparciem dla naszej 18. Dywizji Zmechanizowanej.
@bronpancernaswiata6835 A co z pojazdami pozostałymi? 6 dywizji, same czołgi to 3mld $, a BWP, TO, działa samobieżne, pojazdy specjalistyczne to już miliardy. Za te pieniądze można kupić systemy zwalczania SNP z uwzględnieniem zwalczania dronów dla WLąd, co i tak jest potrzebne. Taniej, choć za podobne pieniądze, budować system obszarowego zwalczania SNP I WRE, czego też nam brakuje. A kiedyś, jak będzie taniej i skuteczniej zająć się ASOP
Tylko że ASOP, chroni nie tylko przed dronami, ale również PPK i RPG, a przed tym nie chronią systemy przewidziane jedynie do zwalczania dronów.
Moim zdaniem równanie jest proste. ASOP jako priorytet dla czołgów i BWP. Natomiast pozostałe pojazdy na razie chronione tylko przed dronami, a dopiero z czasem ewentualnie doposażone w ASOP.
@bronpancernaswiata6835 to stać nas na wydanie ok 50+mld? Na oba konieczne systemy? A jeszcze WRE jest niezbędne. Czy lepiej wydać na coś co ochroni nie tylko pojedynczy czołg i załogę, a pozwoli przeżyć pozostałym? PPK na śmigłowcach , a te stanowiły największe zagrożenie w 2023 roku zwalcza OPL, nie ma śmigłowca, nie ma PPKa. System obserwacji plus klasyfikacji celów jest lepszym, a przynajmniej dobrym systemem zwalczania PPK na pojazdach, Chryzantema potrzebuje czasu na zajęcie pozycji, odnalezienie cele i oddanie strzału. Notabene jak d-o BWP wg dawnych norm 15s na, po trafieniu, na opuszczenie stanowiska plus 28s lot malutkiej na max dystans plus czas na wykrycie, odnalezienie celu i zatrzymanie się. Najważniejsze zagrożenie dla czołgu to PPK przenośny i RPG, do ich zwalczania służy piechota. Czołgi same, bez piechoty nie zajmą terenu. Po co chronić same czołgi poświęcając piechotę w pojazdach bez ASOP?
To są całkowicie przestarzałe koncepcje jeszcze rodem z PRL. Czołgi i bojowe wozy piechoty muszą mieć ASOP. Koniec kropka. Pozostałe pojazdy znajdujące się na tyłach, można chronić innymi środkami. I tak stać nas. Albo może inaczej, nie stać nas na oszczędzanie. Skończmy z tym wirusem szkodnika Balcerowicza, że nas nie stać i że się nie da.
Pozostaje tylko pozdrowić i życzyć powodzenia wszystkim tym którzy zamówili sobie Leopardy.
Wg mnie problemu z dorobieniem stalowych drzwi nie powinno być, najwyżej ładowniczy będzie musiał jeść więcej chleba żeby miał siłę do ich obsługi 😂
Panie Damianie taka prośba czy polskie K2 dostarczane do Polski mają montowany dodatkowy pancerz reaktywny? Jeśli nie czy można i czy jest raki plan dopancerzenia polskim pancerzem reaktywnym?
Z góry dziękuję.
Przecież na zdjęciach mają widoczne moduły wybuchowego pancerza reaktywnego, produkcji koreańskiej.
@bronpancernaswiata6835 nie bylem pewien czy takie moduły to tylko puste kieszenie czy prawdziwy pancerz reaktywny,nie wiem dlacEgo mi to nie dawalo spokoju 🙂, dziękuję.
Odnośnie systemu Trophy czy podobnego pewnie warto by było go zainstalować także na Krabach i K9. Pytanie czy technicznie te systemy nadają się np do OPL ki czy Homara K i A?
Na AHS Trophy jeszcze może być zainstalowany, na WWR już musi być inny system.
Pamiętam płacz pana Kamizeli po co nam tyle artylerii rakietowej:) I że 60 spokojnie wystarczy:)
Chodziło mu oczywiście o Himarsy, ale i tak teraz nawet nie sporstuje tych swoich głupot co naopowiadał u Wolskiego. Jakie te wojsko głupie, że tyle zamawia mówił.
Problemem jest próba wypowiadania się na każdy temat, nawet jak się nie ma o tych tematach pojęcia. Ja się marynarką wojenną czy lotnictwem nie interesuje, więc się nie wypowiadam. Niestety nie wszyscy stosują tą prostą zasadę.
A kimże jest pan Kamizela? Ekspertem? Nie ośmieszajmy się. Chlopaczkiem, który sie hobbystycznie zajmuje militariami. Tyle wie ile przeczyta. Taki z niego ekspert jak i z pana Wolskiego. Tak, tego od "wybiegów dla psów". Politologa z wykształecenia, sprzedawcę sprzętu medycznego, do niedawna. Od jakiegoś czasu, jak to się mówi, wykładowcy na Amademii Marynarki Wojennej. Szkoda tylko, że na studiach cywilnych i nie wykładowcy a współpracownika katedry stosunków międzynarodowych. Tyle w temacie ekspertów od wszystkiego na YT. W obu przypadkach dużo paplaniny, nie popartej wiedzą.
Ja już tych w/w Panów dawno przestałem słuchać, a już wyjątkowo jak się stali ekspertami od wojny na Ukrainie😂😂
Tu popieram , naprawde dziwie się p.Wolskiemu ,że wciąż robi filmy z Kamizelą.Gość nie ma za grosz zachamowań i wypowiada się na każdy temat z miną eksperta: omawiał już chyba każda dziedzinę i rodzaj wojska od satelit po okręty (i nieważne czy to OP , Fregata czy Lotniskowce) , plot.ppanc.zmech, pancernych, no chyba tylko broni strzeleckiej nie omawiał. Nie od dziś wiadomo ,że jak coś (wtym wypadku ktoś) jest od wszystkiego to tak naprawde jest do niczego.Słowem przestałem go oglądać i śledzić na X bo już miałem dość tego ciągłego wymyślania imb i przekazywania fałszywych info.
Czy możliwe jest że wybuch amunicji nastąpił w trakcie otwierania bądź zamykania magazynu? Energii detonacji łatwiej byłoby wtedy wniknąć do przedziału załogi niż przez klapy wydmuchowe , dochodzą jeszcze włazy załogi otwarte czy zamknięte ? Otwarte działają wtedy jak "kominy" dla spalających się pocisków ale to tylko takie "gdybanie" . P.S a może ktoś grzebał przy śrubach zrywalnych przy klapie wydmuchwej i wymienił na "lepsze"
Nie, poza tym drzwi magazynu amunicji się stopiły. Nie zostały wyrwane czy zniszczone a stopiły się.
👍👍👍
czy systemy ochrony były testowane przy ataku roju dronów? ilu sztuk równocześnie?
Zapewne tak, ale z oczywistych przyczyn, producent nie zdradza wszystkich informacji.
Czy można prosić o informację jakoby produkcja Leopardów miała wzrosnąć w tym roku do 240 szt rocznie?
Nie ma takich informacji. No chyba że znowu ktoś twierdzi że rozmawia z wiewiórkami i to one mu przekazały taką informację.
Czy taki garaż chroni przed artylerią w jakikolwiek sposób? Czy one mają też jakieś standardy stanag?
A po co? Nim zacznie się wojna, jednostka opuści miejsce stałej dyslokacji i uda się do miejsca rozśrodkowania które jest niejawne.
Heh, pancerne aluminium, porażenie siły żywej, uwielbiam te eufemizmy ❤
To nie są eufemizmy, jest coś takiego jak stopy pancerne aluminium.
@ wiem że są, ale jak widać efekty sa średnie, rozumiem wymogi masowe w BWP, ale w czołgu, naprawdę te 200kg więcej zrobiło by różnicę? I zakładam że takie aluminium jest droższe, niż stal pancerna, choć w sumie, przy takiej samej grubości, jak aluminum, stal ma zakładam dużo większą odporność.
No i łatwiej się maluje 😅
Ciekawe jaka różnica wagowa byłaby przy zastosowaniu w Leopardzie stali zamiast aluminium w tak newralgicznych miejscach.
Maksymalnie kilkaset kg.
Pytanie a propos K239, czy zamawiany jest do niego "system" tj. wozy towarzyszące? Informacje musiały mi umknąć na ten temat. Pozdrawiam.
Tak, na bazie Jelczy zdaje się.
Czy systemy aktywnej ochrony działają również przeciwko podkalibrowej amunicji czołgowej? Zastanawiam się czy chmura kulek wpływa na pret lecący z ogromną prędkością.
Na chwilę obecną nie ma ASOP zdolnego skutecznie zneutralizować penetrator APFSDS.
@bronpancernaswiata6835 dziękuję z odpowiedź. A myśli pan że gdyby jednak się system aktywnej ochrony odpalił to zmniejszyłby jakkolwiek możliwości penetracyjne takiej amunicji?
Jeśli już to minimalnie. Przynajmniej obecnie.
Komentarz taktyczny dla zasięgów pozdrawiam
Walka z wagą pojazdu przyczyną jego spalenia. Warto? Chyba nie... M-113, Bradley, BMD teraz Leo-2. Ciekawe czy w Borsuku też użyli aluminium.
czy takie M10 były by dobre dla naszych spadaków czy lepiej im dać po prostu K2 do wsparcia?
Przecież nasze wojska powietrznodesantowe są typu lekkiego, i doktrynalnie nie mają wsparcia w swoich strukturach, sprzętu pancernego. Jak byśmy ten sprzęt transportowali?
@bronpancernaswiata6835 i dlatego jeden z batalionów dostaje MRAPy. A koniarze dostali we władanie 22 batalion piechoty górskiej który ma bwp i rosomaki. Wojska aeromobilne mają niewiele większe zdolności niż WOT. A i też żołnierzy za bardzo nie ma czym przetransportowac
To wtedy trzeba by uznać że wojska aeromobilne w gruncie rzeczy nie są aeromobilne, i po prostu żołnierze mają dodatkowe przeszkolenie w zakresie desantowania z maszyn latających, a de facto jest to po prostu piechota zmotoryzowana/zmechanizowana.
Tak jak stało się na Ukrainie. Ale w takim układzie lepiej dać takim brygadom kompanię lub batalion normalnych czołgów podstawowych, a nie czołgów lekkich/wozów wsparcia ogniowego.
@@bronpancernaswiata6835 nie okłamujemy się jak nawet ruscy nie odważyli się zrzucić desantu na Ukrainę to już raczej nikt tego nie zrobi.
Wojska desantowe, zarówno spadaki jak i koniarze są do użycia tylko w ramach ataku. Jeżeli nasza armia ma być użyta do obrony przed atakiem na nasze terytorium to gdzie tu zmieścić operacje powietrzno desantowe?
A co się stanie jeśli pocisk brzebije się przez drzwi pancerne ?
Zrób eksperyment, weź metalowe pudełko otwarte od góry. Otwór zakryj panelem. W dwóch ściankach zrób niewielki otwór. Wewnątrz pudełka odpal jakieś petardy czy saletrę.
Oczywiście ciśnienie musi być odpowiednie, ale płomienie i gazy będą szukały głównie ujścia największym możliwym otworem.
mimo aluminiowej zasuwy magazynu załoga przeżyła?
Nie wiemy.
Klapa wydmuchowa mogla nie zadziałać poprzez zabudowę zewnętrzną jaką stosują Ukraińcy ??
Nie sądzę, Ukraińcy nie układają nic co byłoby zbyt ciężkie na klapach wydmuchowych.
może jest to robota tzw. ładunków mało wrażliwych, które mogły nie wygenerować wystarczającego ciśnienia do zerwania klap za to paliły się długo i namiętnie
@@bronpancernaswiata6835 Czy jeden ładunek jest w stanie uruchomić klapy wydmuchowe ??? Czy musi być ich pewna ilość???
Już zapłon pojedynczego ładunku miotającego powinien wygenerować wystarczające ciśnienie aby klapy wydmuchowe zostały odrzucone.
@bronpancernaswiata6835 Dzieki wielkie ....życzę przyjemnej niedzieli 👍👍
A taki wóz zabezpieczenia technicznego- to my nie jesteśmy w stanie wyprodukować sami?
Nie.
@ hmm to kraj z takimi inżynierami nie jest zrobić tego ja lierdziele
Nie, nie jesteśmy, skąd weźmiesz odpowiedni napęd? No zza granicy są tylko możliwości.
@ lata zaniedbań
co do leoparda, jeszcze nie skończyłem co prawda oglądać do końca więc może to padnie, ale należy też brać pod uwagę że Ukraińcom przy każdym otrzymanym sprzęcie załącza się "pomysłowy Dobromir" więc może sami coś tam namotali
Wątpię aby cokolwiek robili z magazynem amunicji. Podobne problemy mieli Turcy. To jest bardziej wada projektowa/konstrukcyjna.
Przydało by się jednak jakieś polskie rozwiązanie klasy Hard Kill ale lepsze niż Trophy .
Ciekawe czy te rozwiązania o których mówił jeden z generałów od artylerii u Rymanowskiego mógłby by być dobrym uzupełnieniem aktywnej obrony sprzętu pancernego.
Obecnie nie ma lepszego systemu od Trophy, a na pewno bardziej dopracowanego.
z tego co słyszałem , to mieliśmy kiedyś takie zapędy ale jak zawsze wszystko umarło pewnie z braku kasy, obecnie nie ma co wymyślać koła na nowo
@@tomaszd2824 Pewnie lobby dwa u nas nadal rządzą starzy ludzie z PRL - mentalność wiadomo jaka
A jak tam będzie amunicja podkalibrowa, to co drzwi na to?
A co ma być?
Wątpię że K2 ma klapkę z alu, jak ma to jest ona dość mała i myślę że się da ją wymienić lub zmodernizować przez dodanie ceramiki ogniotrwałej . Leoś ma więcej cudów zawartych w sobie , stąd Turcy jak zaczęli grzebać w nim to KMW zabrało zabawki i poszło do swojej piaskownicy. Mam przeczucie że nasi pancerniacy po doświadczeniach Ukraińców zostawią tylko dwa modele czołgów K2 i Abramsy. Co do śrub to powinno je zerwać nadciśnienie gazów ale mając taki otwór to zwiało przez drzwi . Nie mam też zaufania co do samych śrub , Niemcy bardzo lubią oszczędzać na rzeczach ważnych , a jak coś się wydarzy to zwalają na winę użytkownika. Takie śruby w produkcji są o dziwo droższe .
W Syrii Leoś dostał w zasobnik . Szczątki ( Leoparda ) zbierano w promieniu 500 metrów .
Szczątków załogi nikt nie znalazł . W Abramsach to się nie zdarza .
Co do operacji szpej to chyba nawet nie wybrano jeszcze kamo
Podhalanczycy testowali "Bigos" z jakim wynikiem nie mam pojęcia 🙂
Obecnie wzór kamuflażu nie ma aż takiego znaczenia, w zasadzie obecnie doszliśmy już chyba do maksimum możliwości maskowania w spektrum światła widzialnego.
4:30 Pierwsze skojarzenie na widok charakterystycznych „płatków”, które pozostały po drzwiach: zrobili to z aluminium!
No ale przecież nie mogli być tak głupi! Każdy, kto jeździł na zębatkach z „pancernego aluminium” wie, że wytrzymałość na testach nijak ma się do realu w terenie.
Co z Borsukiem?!
Jak będą informacje to je podam, na razie wiemy tylko tyle że dalej trwają negocjacje między PGZ a MON.
@bronpancernaswiata6835 jeśli o mnie chodzi nie mam zamiaru głosować na żadnego kandydata na prezydenta, który nie doprowadzi do podpisania umowy na Borsuka przed wyborami na prezydenta!!!
Ale przecież prezydent nie ma w tej materii nic do gadania. Za umowę odpowiada rząd.
@@bronpancernaswiata6835 Za to kandydat może mocno lobbować w tej sprawie !
Panowie
Dziś WOŚP i tak sobie pomyślałem . Wzorem dawnego FON my wszyscy którym zależy na Borsuku damy po symbolicznej złotówce i kupimy tego drapieżnika polskiej armii. Może wtedy ktoś tam na górze się obudzi. Pozdrawiam
z Leopardem wysnuję teorie o nie odstrzelonych klapach w zwiazku z niewielką ilościa amunicji w magazynie. Pewnie para albo dwie przeciwpancernej a że nowoczesne ładunki miotajace raczej się wyplają niż wybuchają stąd dany efekt.
A co do leopardów to tak jak z naszą rodziną T72 po dogadaniu się z amerykanami oddać ukrainie w zamian za abramsy chociaż w stosunku 2:1 za m1a1sapv1. Czy decydenci mnie słysza?! 😉
Czołgów M1A2SEPv1 już nie ma, a co więcej, nigdy nie było czegoś takiego jak "m1a1sapv1".
👍😀
O, zgadłem z tymi drzwiami!
Sam byłem zaskoczony tym że te drzwi się stopiły.
@@bronpancernaswiata6835 no to wygląda na problem. Osobiście obstawiałem bardziej problem ze szczelnością tych drzwi, a tutaj coś takiego. Kto Leoparda kupił, ten się w cyrku nie śmieje
Ciekawe dlaczego klap wydmuchowych nie robią z aluminium pancernego.
Są wykonane ze stali lub tytanu.
@bronpancernaswiata6835 podczas nieprawidłowego zerwania śrub temperatura pomogłaby ukierunkować wylot gazów ku górze w czasie pożaru.
Tylko że klapy wydmuchowe, są także elementem opancerzenia czołgu. I również zapewniają osłonę balistyczną dla amunicji.
@@bronpancernaswiata6835 masz rację, ale lepsza klapa wydmuchowana niż drzwi magazynu amunicji 😉
Doczekałem się:)
Dziwne ze dzwi pancerne nie wytrzymały. Bezpieczny magazyn amunicji to system.
Tworzą go klapy wydmuchowe na stropie magazynu amunicji oraz te pancerne dzwi.
Aby system działał ciśnienie gazów prochowych potrzebne aby klapy wydmuchowe poleciały musi być mniejsze jak ciśnienie które wytrzymają pancerne dżwi. Tu widać problem z klapami nie zostaly odrzucone całkowicie.
Mamy histerię dronową , pytanie brzmi czy nie położono na klapach wydmuchowych pancerza reaktywnego? Jego masa mogła spowodować tę katastrofę.
Niemcy potrafią tworzyć takie dzwi pancerne od ponad 100 lat. Udowodnily swą wartość na dużych okretach wojennych. Tam wieża głownego kalibru, magazyn amunicj i materiałów miotających oddzielone są pomieszczeniem przeładowanym.
Dwie pary pancernych dzwi dlla pocisków i materiałów miotających odziela wieżę od magazynów amunicji. W dodatku jest zabezpieczenie ze tylko jedne dzwi mogą być otwrte jednocześnie, Pierwsza wojna światowa
SMS Seydlitz trafiony ciężkim pociskiem w te pomieszczenie.
Pożar ładunków miotających w nim oraz wypalona wieża nad nim. Gdy załoga próbuje uciec z tego pomieszczenia pozar dochodzi do pomieszczenia przeładowanego sąsiedniej wieży.
W obu wieżach wypaliło sie łącznie 6 ton ładunków miotających a dzwi pancerne wytrzymaly i komory amunicyjne nie wybuchły. Mimo ze potężny pożar trwał nad nimi. Zostały zalane wodą morską gdy jedn bohater otworzył zawory do ich zalania. W kolejnej bitwie okręt ten stracił wszystkie wieże i znów były pożary ładunków miotających, Wiec został workiem do bicia, został wielokrotnie trafiony przez co malo nie zatonoł. Miał na przykład 5000 ton wody w kadłubie.
A dzwi kolejny raz dały radę.
Tymczasem Anglicy w tej bitwe stracili 3 krążowniki liniowe.
Bo wydano rozkaz usunięcia tych dzwi pancernych celem zwiększenia szybkostrzelności. Tysiące marynarzy straciło życie.
Cudem ocalal flagowy HMS Lion ktorego dwódca zabronił usuwać te drzwi. Tez trafiny w te pomieszanie pożar ładunków miotających a dzwi wytrzymują.
Wojskowi potrafią różne samobójcze rozkazy wydawać.
Tak bylo i tym razem?
Materiał bardzo dobry.
Pytanie dlaczego minister MON torpeduje/olewa produkcję BWP BORSUK czy K2PL. To już nie jest śmieszne czy żenujące.
Czołgiem!
Na duży plus Rozdziały
Co z maszynami saperskimi?
Do Abramsów.
Co do pojazdów minowania dobrze, tylko znowu konsultacje.
LoR nadal jest procedowany.
A Borsuka jak nie ma tak nie ma i chyba nie będzie 🤔
Przy 700° aluminium jest ciekłe jak woda