Głupota | Pochwała niedoskonałości #4

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024
  • Nikt nie lubi być nazywany głupim. Roztargnionym - ujdzie. Nieuważnym - zdarza się. Emocjonalnym - można i to zaakceptować. Ale głupim - na pewno nie. Głupota nie jest zwykłą niedoskonałością, jakimś defektem osobowości, jak skłonność do sentymentalnych osądów, albo przesadny upór. Za własną głupotę jesteśmy odpowiedzialni; jeśli zachowamy się głupio, będziemy myśleć nielogicznie, mówić od rzeczy - to jest to nasza wina. Bycie głupim nie jest zwykłym faktem - to fakt o wydźwięku moralnym.
    Za takim podejściem do głupoty stoi pewna wizja tego, kim jest człowiek. Wyobrażamy sobie, że człowiek mądry, działający racjonalnie, to ktoś, kto podejmując decyzję rozważa argumenty, zastanawia się nad konsekwencjami możliwych sposobów postępowania, przestrzega reguł logiki i nie pozwala, by czynniki irracjonalne - takie jak silne emocje czy uprzedzenia - wpływały na to, co zdecyduje się zrobić. Istotą człowieczeństwa, jak przekonywali najwięksi myśliciele od zarania filozofii, jest bycie rozumnym. To właśnie odróżnia nas od innych zwierząt.
    Nie ma jednak wątpliwości, że ten obraz jest fałszywy. Ewolucjoniści i przedstawiciele nauk kognitywnych zgodnie przekonują, że ludzie rzadko są w stanie spełnić wyśrubowane standardy racjonalności. I wcale to nie oznacza, że większość z nas jest głupia.
    W kolejnym filmie z serii "Pochwała niedoskonałości" prof. Bartosz Brożek przygląda się badaniom, które zmuszają nas do zmiany myślenia o naszym myśleniu - o tym, jak często myślimy i zachowujemy się racjonalnie, kiedy nasza racjonalność się załamuje i jak różnimy się pod kątem od innych zwierząt.
    ***
    Prof. Bartosz Brożek jest filozofem prawa i kognitywistą. Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, były dyrektor Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i profesor w Katedrze Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej UJ. Doktor habilitowany prawa, doktor prawa (2003) oraz filozofii (2007). Jest autorem i współautorem licznych książek i artykułów. Jego zainteresowania badawcze obejmują szerokie spektrum dziedzin, w tym filozofię prawa, filozofię umysłu, teorię rozumowań oraz poznanie moralne i matematyczne.
    Nagranie i montaż: Przemysław Kopeć
    Dofinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki z programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki w ramach projektu „Nauka na żywo: wszechświat, życie, umysł". Kwota dofinansowania 540 200,00 zł, całkowita wartość zadania 600 200 zł.
    Wesprzyj kanał Copernicus:
    / @copernicuscenter
    patronite.pl/c...

КОМЕНТАРІ • 6

  • @jezuschrystus.onlycash
    @jezuschrystus.onlycash 3 години тому

    "W 14 minut co zniszczy nasz gatunek".

  • @Kwadratura
    @Kwadratura Годину тому

    Nie jestem głupia, jestem głupiutka

  • @Artur-wm1xc
    @Artur-wm1xc Годину тому

    Dlatego mało kupuje w zagranicznych sieciach🤩

  • @asobielski4258
    @asobielski4258 3 години тому +1

    Super wykład, ale jeśli chce się aby dotarł do większej ilości osób to na potrzeby YT powinien być uproszczony i skrocony.

  • @jareksprysz
    @jareksprysz 2 години тому

    To było niegłupie. 🤔