Děkuji moc moc za tento příspěvek. - Na základě informací od 2. minuty jsem se u svého nového kola rozhodl pro dvouplacku namísto jednoplacky a nemohu zatím litovat. Přesně ty situace, kdy potřebujete přejet nějaký vejhrbek, odřadit na chvíli do lehka a zase se kliknutím vrátit do rychlosti, potkávám velmi často. Netuším jak by to fungovalo s jednoplackou. Asi pěkná řachanda :-)
lepsi jednoplacky od Shimana umi promacknutim packy podradit o dva, takze s tim neni problem. Jedine kdy jsem u 10-51 poznal nejaky nedostatek byl kdyz jsem jel hodne rychle z kopce po silnici. Ale do kopcu je prevodu dost a da se to v pohode uslapat. A to se da jeste vymenit prevodnik za vice zubu
Tak máme konec roku 2024 a doba trochu pokročila. Před lety jsem byl k jednoplacce skeptický, před 2 lety jsem s nákupem nového XC s 1x12 (GX 32/10-52) tomuto systému přišel na chuť a dneska mají všechny moje 3 kola už jednoplacku - enduro mech. GX 32/11-50, gravel Rival AXS 40/10-44 a full XC/DC má GX AXS 34/10-52. Nejdéle jsem s 2x11 vydržel na gravelu - zvyk ze silničních kol, které už nejezdím, ale ani tady mi převod 1x12 nevadí (jezdím pláště 45-47 mm). Během té mé éry jednoplacek jsem ještě najel něco přes 1000km na mém starém XC s 3x10 a ano, rozsah převodů byl větší a při "silničním" stylu jízdy, kdy člověk co nejvíc drží kadenci, bylo jemnější odstupňování převodů výhodou. Po většinu času to bylo ale na obtíž - člověk pořád jen řadil a to ještě z 90% o 3 až 4 pastorky najednou. Zkrátka pořád jen verglovat páčkama, na 2 až 3 přeřazení měnit placku. Za mě prostě opruz. U 1x12 je změna převodu větší, optimálnější. Jediný, kde bych chtěl dvouplacku je silnička (poslední jsem měl na Dura Ace Di2 takže jsem používal i automatické řazení mezi plackama) a možná gravel, pokud bych tedy neměl více "terenní", ale spiš více "silniční". K tomu velkému přeřazování u jednoplacky - je pravda, že se musí přejet velká část kazety, nicméně na mechanické NX a GX sadě se dá nahoru skočit rovnou až o 5 pastorků najednou, což obvykle prostě stačí. Dolů to řadí rychle. Mám to už jen na enduru, kde mi to nijak nepřekáží, stejně jako nižší rozsah NX kazety 11-50. Na GRVL a XC/DC mám elektronické bezdrátové sady, kde stačí držet tlačítko a motor prostě jede (dá se nastavit), tam není vůbec žádný problém. Za mě obecně od XC kola dále (DC/trail/AM/enduro ...) jedině jednoplacku, u GRVL na zvážení co jezdím, tam bych neměl jednoznačně vítěze, u silničky zásadně dvouplacku.
Sorry chlapi! Proč ubývají "placky"? Nejmíň z poloviny je to kvůli ženám. Když bylo normální mít v předu tři, pak dvě placky, měli vždycky pekelnej problém s pochopením, co mají kdy řadit. Ale s jednou páčkou na řazení je to už v pohodě. :)
hlavní benefit je to, že ti řetěz v terénu nevyskočí z přesmykače. když máš jednopřevodník, brzdu na přehazce a ještě třeba vodítko musel bys jet sakra rocknroll aby sis řetěz sundal. to, že ženy budou mít míň práce už je jen druhej benefit.
Teď jsem zprudka přešel z trojplacky na jednoplacku a fakt tam mám problém z tím přechodem.Mám tam Shimano XT +SLX... to umožňuje směrem nahoru přeřadit rovnou o dvě kolečka,nicméně i to mě někdy nestačí🤔a směrem dolů to jde už jen postupně po jednom,což by tolik nevadilo,ale když když chce člověk akcelerovat,tak to vlastně vadí.🤔Čili docela problém...Na druhou stranu je ta jednoplacka je strašně návyková ve své jednoduchosti a pohodlnosti"...
Odvaha říct nahlas svůj názor a nejít tiše s proudem se cení. Jezdil jsem jednoplacku jednu sezonu a pak to předělal na 2x10. Váha oproti jednoprevodnilu o pár gramů vyšší, počítál jsem to, bylo to pod200g. rozsah převodů nesrovnatelný. U 11s kazety mi také hodně vadily velké skoky mezi jednotlivými převody.
souhlas, oni nějak zapomínají počítat váhu kazety. Každý, že je nižší váha bez přesmyku a z jednoplackou. A co kazeta o té se nikdo nezmiňuje. Kolik z těch chytrolínů si koupí kazetu 11-42 za 3000,- a 380g? Drtivá většina vozí na zadku skoro půlkilovou cihlu za 1500,- a to nemluvím o 11-50. Takže váha +- stejná (za stejné náklady). Je to o prioritách.
Moje zkušenost. Mám dvě kola. Full s 1x12 GX Eagle a HT 1x11 GX. Když jsem si stavěl HT (2017), chtěl jsem 2x10. Kamarád mě překecal na 1x11. Dodnes nelituju. Kazetu tam mám 11-46, převodník 32z a nemám pocit, že by mi nějaké převody chyběli. Odřazení z nejtěžšího na nejlehčí je otázka dvou otočení klik a tří promáčknutí páčky. Když jsem si pak loni stavěl full, Eagle pro mě byla jasná volba :-) (10-52, 32z). Do přesmykače bych už nešel... (btw. léta jsem jezdil 3x10, mám s čím srovnávat)
Tak mi přijde, že to použití je přesně opačné, než pan Tion popisuje...Mám dvě kola, na jednom shimano 2x11 a na druhém sram 1x12....když jezdím kolem Prahy, jezdím radši na dvouplacce...je tam spousta rychlých pasáží...ale když vyrazím do členitého terénu (např. trať 1000 mil, kde máte na 100 km kolem 2500 výškových metrů), nikdy bych si dvouplacku už nevzal....v reliéfu té krajiny absolutně nepoznáte, o kolik se vám kopec zvedne...jedete si v pohodě velkou pilu, jedete, jedete...a najednou ji neušlápnete...a vzhledem k menšímu rozdílu mezi pastorky musíte odřadit víckrát a mnohdy to ani nestačí....a musíte z kola, protože malou pilu v tahu nezařadíte....na jednoplacce třikrát cvaknete a jedete dál, protože zadek přehodíte vždy.....když jsem jezdil po trati Mílí, dvouplacka mě nesmírně iritovala....ještě malou pilu nebo už velkou nebo ještě velkou nebo už malou?....v jednom takovém schodovitém stoupání kolo málem letělo....od doby, co na trati Mílí vozím jednoplacku, strašně si tu jízdu užiju, nemusím přemýšlet, jestli za zatáčkou ještě ušlápnu velkou pilu....v nížině je ale dvouplacka fajn, protože tam ty terénní zlomy nejsou tak velké a není potřeba velkých rozdílů mezi jednotlivými pastorky...zařadit si dvakrát za trénink malý talíř je fajn, ale muset nad tím přemýšlet každých 300 m je opruz....a to nemluvím o tom, že v ostatních věcech typu údržba je sram úplně jinde, ale to už je jiná kapitola...
presne, mám cez 100 kilo a niekedy je to sakra rozdiel, samozrejme keď už nieje človek odkázaný na najlahšie prevody môže rozmýšlať inak, ale na jar som skapínal :D
Jaky odhadujete vliv jednoprevodniku na zivotnost retezu oproti dvojprevodniku? Predpokladam, ze retez bude tenci (nebot pastorky jsou vice nahustene) ale zaroven se retez v kritickych prevodech, ve kterych se slape nejvetsi silou (nejtezsi a nejlehci prevod) vice krizi... bude to spis 10% nebo 50%? Pokud ma nekdo vlastni zkusenost, podelte se prosim. Dekuji
Jezdím 3x9, jak asfalt, tak hřebeny v terénu, trasy 100km a více. Počítal jsem, kolik převodů vlastně využívám z těch 3x9, a když to přeženu, vyšlo mi 14 převodů. Takže těch 12 převodů, mi nepřijde zase až tak daleko, beztak jich většinou používám jen 12. Ten SRAM Eagle zas tak moc osekaný shora a zdola není. Asi mi bude jedno jaké kolo si koupím, jestli 2 placky nebo jednu. Spíše bych se přikláněl k tomu, u kterého ještě za pár let seženu náhradní díly. Zatím to vypadá na trend jednoplacky.
Super, konečně to někdo rozumne jednoduše popsal a vysvětlil 👍🏻😉 do našich podmínek a co většina lidi jezdí tak jednoznačne 2x11. Jinak proti jednoprevodniku nic nemám. K Alpám taky musím souhlasit, ale co jsem všimnul tak hodně tam ted frčí e-bike.
Já vám děkuji mé dilema se rozpustilo- (3 placka pro mne👍) a nemá smysl podléhat módním trendům které mnohdy nedávají smysl. Je to jako ve světě IT kdy mnohé aktualizace jsou krokem zpět.
Počátal jsem převodové poměry mezi Author Stratos SX 2005 a Riverside NX SRAM 920 a nové má vepředu jen jeden tác, ale má tež nižší převodový poměr, asi o 8-10procent pomalejší.
Já si myslím, že se člověk nemůže porovnávat s profesionály. Těm před každým závodem servisáci nainstalují na kolo převodníky podle profilu terénu. Tohle já určitě před každým výletem dělat nebudu a proto chci větší variabilitu. Tedy dvojplacku. Na autě taky nemám za sucha slicky protože ve formuli 1 se tak jezdí.
Ja v tom mam jasno. Jednoplacka pouze pro profiky, kteri jako jedini vyuziji podstatu jednopily (vaha a jednoduchost razeni) a pak hobyky co radi machruji tim "nejlepsim" a pak akorat funijou :) Normalnimu cyklonadsenci, kterej ma rad sviznou jizdu a umi řadit, nemuze nic jinyho nez dvoupila vyhovovat vic.
@@superbeton20 Jezdím jednoplacku a občasné padání řetězu při sjezdu je další problém, kterým se potýkám, ale jinak výkonostně nemám problém s velikostí převodníků a rozsah mi skoro stačí (jen mi chybí těžký převod, protože z kopce občas šlapu zbytečně na lehký převod), ve předu mám 38z. ale jinak vlastním pár cenných KOMů (např. Javořice), takže určitě jednoplacka je cesta!!
Mám Kellys běžně udržuji sám bez servisu. Ideální kolo,nenáročné, komponenty běžně k mání a ceny s úsměvem. Úplná marketingová akce dnešní doby. 27"-29".. proč? Akorát vyšší náklady za servisní práce,jednoplacka stojí mnohdy i víc a vydrží min. Za 10 let trojplacka vyměněna 1x. Úspora peněz na kazetě, řetězu,brzdach,destičkách ,a hlavně i nosič na autě. Rozteč na 26". Není mi líp? Koupíte moderní styl dnešní doby a už jen servis,a ještě autonosič. A to mám od.vas kolo z dob prodejny od synkace.
Zkusil jsem si kolo s 1x12. 34 a kazetu 10-50. V terénu kde je to pila nahoru dolu, pecka. Na projížďky s dětmi, pecka. V terénu s delšími rovnějšími pasážemi, no jde to. 10 km po rovné cyklostezce, po třech km jsem to uvařenej chtěl hodit do škarpy. Kdepak marketing dělá svoje. 3x9 a není problém. Nehledě na náročnost údržby. O tom co přežije hazka na 3x9 si může hodinářský strojek na 1x12 nechat zdát. No a argument o váze nemá pro hobby jezdce absolutně žádnou váhu.
Skoda ze top kola uz nemaji dvouprevodniky. Ja mel z jednoprevodniku hodne strach, ale koupil jsem kolo s jednoprevodnikem 34 a 10-51 kazetou. Lehky prevod je ok, ale tezke prevody chybi :-(
Velmi podnětné video. Taky jsem přestavěl 2x10 na 1x 11. Zbyla mi volná pozice na čtyřpacce Shimano. Dal jsem na ni původní převodník 26 z. Přesmykač nevozím, ani v českých podmínkách se nesejde terén, kdy bych využil 11-46 na 36 i 26 zubech. Prostě před vyjížďkou doma ručně zvolím převodník dle očekávaného terénu. I já považuji Přesmykač za zbytečného nešiku. A ušetřil jsem asi 300 g na hardtailu s váhou 10 kg.
Zdravím chcel by som sa spitat ako zistiť že píla je opotrebovana? Zaujima ma to lebo ked zaberiem niekedy sa stane niečo ako keby zadrhla reťaz a silno to buchne
Změř si řetěz. POkud je řetěz OK a jsou převody správně seřízené, buď je za zenitem převodník či kazeta. Poznat to jde velmi špatně. V dobré servisu ti řeknou více.
Čau ja mám jedno placku a sem spokojenej už bych tam nechtel stelovat dva taci řadím jednou rukou a pohoda ale je to kazdyho věc jinak super videa diky čau
Fyziku neokecáte- o kŕíženi řetězu se jaksi taktně mlčí- nebo snad chce někdo tvrdit, že při nejlehčí převodu u systému 1x 11,12 jsou řetěz a zuby méně namáhané než u trojplacky? Stačí se mrknout na řetězovou linku.
Ja jazdím 650b a 3x9 Keďže jazdím na ceste aj v teréne mi to vyhovuje. Na ceste tretia placka v teréne de facto všetko dávam na druhej placke A najlahšiu používam ojedinele v strmích kopcoch a keď chcem ísť nízke tepy v stúpaní. Určite chcem vyskúšať 2x11. Keď som išiel xco tak som mal pocit že jednoprevodnik by bol ideál.
Rok na 1x11. Nemůžu, podřadím, můžu-li přeřadím, nic neřeším. Nikdy nespadl řetěz, nikdy jsem neměl pocit, že řadím pomalu, nikdy mi nechyběl nejlehčí převod. Ano, s kopce a větrem v zádech bych ještě unesl těžší převod, jsem tu, stále žiju a vesele jezdím. Dříve se jezdila tdf na jeden převod, pak na 3. Sám jsem měl na klukovském kole 2x4. Dnes nestačí převodů 11? Zbytečné řeči a obavy, trendem je jednoduchost, ta jasně vítězí. 100% doporučuji.
mam 1x12 gx eagle. stala 400 eur, tak som neodolal. aj napriek vychvalenemu narrow-wide prevodniku som si namontoval lahucke voditko od manobike aby som zredukoval padanie retaze na minimum. s vacsinou veci, ktore tu odzneli suhlasim, okrem nazoru ze pri dvojplacke vdaka presmykacu menej pada retaz. Este jeden tip autorovi videa: text okolo casu 4:20 je absolutne zle citatelny.
Mám na všech třech kolech převody 2x ..... . A konečně mi nechybí jak těžké nebo lehké převody. Naprostá spokojenost! Nedělám otroka výrobcům ve smyslu neustálého nakupování řetězů a ojetých pastorků už po první výměně řetězu na novém kole!
dobre videjko, jen mi tam chybi informace o rychlosti opotrebeni (vlivem vetsiho krizeni) a cene kazety (ta s vetsim rozsahem bude logicky drazsi), tzn ekonomicka cast uvahy.... tzn zvazit jestli opravdu chci kazdou druhou sezonu vykopnout z kola kazetu za 8k nebo mi staci jenou za pet let kazeta za 2,5k... :) diky a drzete se, rad vas kanal sleduji
Argument s nemožností rychlého řazení se mi zdá mimo. Sám už jezdím jednoplacku od loňska a nestalo se mi, že bych před kopcem nestihl zařadit. Když přijde náhlá potřeba lehkého převodu, dá se za páčku zabrat a vyjede to hned o tři (nebo i čtyři, teď si nejsem jistej) kolečka najednou, takže stačí maximálně dvakrát rychle máčknout a je to. Dolu se musí cvakat postupně, ale kdo potřebuje tak rychle sázet těžké převody, aby tomu hned za hranou naplno dával? Leda tak závodníci a ti už dávno jezdí taky na jednoplackách... takže ani těm to nechybí, nebo vědí, že výhody jednoplacky stejně převažují. Častěji se člověk před kopcem nebo sjezdem zasekne proto, že se mu hryzne nebo spadne řetěz kvůli přesmykači, a ne kvůli tomu, že by nestihl zařadit. Dvojplacka do terénu je zkrátka přežitek ;-)
Pro obyč nezávodícího bikera ,který má navíc jen jedno kolo do terénu i na silnici je určitě lepší dvojplacka, možná i trojplacka. Např když jedu po silnici z kopce tak tam hodím převod 44-11 a ušlapu klidně 60km/h. To samé při extrémním výjezdu si dám převod 22-36 a vyjedu to na pohodu, pokud chci držet nízký tep. Za mě hlavní nevýhoda jednoplacky je snížený rozsah převodů
Noo když jsem chtěl na 1x11 šlapat z kopce, tak vůbec, jen jsem prošlápaval, jak kdybych tam měl ten nejlehčí převod. Bohužel, jednopřevodník pro mě není :-(
Mam 2x10 a kamarad 2x11. Oba jsme na tom stejne fyzicky . Na rychle presuny po asfaltu jedeme temer totoznou rychlosti , ale kdyz po delsi jizde v terenu prijde vetsi strmy stoupak s kameny a korenym tam se projevi chybejici nejlehci prevod u 1x11 a kamarad se proste trapi a nevyjede to co by chtel. Hold ne kazdy chce strmaky tlacit ale vyjet je. Jak bylo receno ve videu, pro nase hory urcite dvojplacka
Radim Stanek . svym zpusobem je jedno co ma za kazetu a prevodnik. Vzdy mu tam budou chybet prevody. Pokud je posklada do lehka bude brzda na asfaltu a naopak. Popripade pokud by zamenil na kazete nejvetsi placku za jeste vetsi,docili sice nejlehciho lrevodu jako u klasicke 2x10, ale mezi poslednimi nejlehcimi prevody budou neprijemne skoky
Michal Gřes tak úplně jedno to snad není. Může mít kazetu od sramu, kdy nejmenší pastorek začíná na 10z, největší konci na 42, může mít shimano 11 až 42,nebo 46. Nebo něco jiného? Já jezdil shimano XT 32x11-46 a úplně v pohodě jakýkoliv kopec. Pak jedině Eagle.
Radim Stanek Ok tomu věřím že ti kopce nedelaj problém, ale co nějaký přesuny po asfaltu?? Nebo delší cesta po rovině na silnici 😉 tam do rychla musíš byt v pr... 😉 Pokud jezdíš většinu v terénu chápu ze jednoplacka stačí 😉 ale jinak ......
Ono u toho řazení stačí koukat a myslet kousek dopředu a není problém. Takže tady bych viděl jako hlavní argument pro jednoplacku možnost použití plnohodnotného napínáku.
LOL. Samozřejmě je potřeba se dívat hned na XG Eagle. Tam je to potom zřejmé. 12 speed kazeta se dá sehnat do 2.500 (sunrace 12/50, já jezdím sunrace 11/46, je samozřejmě těžší než eagly, ale výdrž není špatná). GX (budget verze eaglu) eagle se dá sehnat do 4 tisíc. XT devítikolečko stojí okolo 1200kč. Takže je to 2x dražší a ne 10x dražší. Když pominu absenci přesmykače a řazení, tak je ten rozdíl zanedbatelný. Chce to občas se podívat na ceny. Je to stejné, jako kdybych tvrdil, že si nikdy nekoupím fulla, protože Cannondale Scalpel Si stojí přes 300.000 kč.
Aby si mohol obhajovať dostačujúci "rozsah" prevodov 1x11/1x12 tak skrátka potrebuješ kazetu 10-50 alebo napríklad Ethirteen 9-46, matematiku neoklameš...ani cenu...To, že Ti to stačí a si spokojný - to Ti nikto nemôže vziať ani proti tomu protestovať - ani ja neprotestujem. Ale vadia mi tie sprosté reči ohľadom "pojebaného přesmykače" pretože to mi evokuje skôr diletantizmus užívateľa - nevie ho používať, nieto ešte prešmyk správne nastaviť...Ešte taká malá drobnosť - českému juniorskému vicemajstrovi sveta v CX Kopeckému v januári na tretí bike nedali (zabudli dať) vodítko reťaze - ako to dopadlo? Spadla mu reťaz a prišiel o titul majstra sveta...vodítko je trochu ľahšia a jednoduchšia vec ako ten "pojebaný přesmykač"
ale na packovom radeni to musis dole aj tak cvakat, co ale zas nie je taka tragedia (tiez mam GX)...no taky gripshift to dokaze rychlo oboma smermi, takze argument pana vo videu odpada :)
6 років тому+14
Už 3 rok jezdím systém 1x. Teď jsem přsedlal z 1x10 na 1x11, kazeta 11-46 a vepředu 34 zubů... Ten přesmyk mi tam vážně nechybí. Váha navic a nemusím řešit co zrovna mam zařazené. Nemůžu si to vynachválit. A za další údržba je lepší. Lépe se čistí jeden talíř než 2 nebo 3. Když má člověk nepadací převodník tak ani ten řetěz nepadá. Za mě jednoznačně jednopřevodník.
@@jindranovak5100 Nevím kolik tak ročně najezdíte, ani jak na tom jste fyziky, ale převod 34 vepředu a vzadu 11-50, naprosto stačí všude a ani nemluvím o 10-52.
@@tomashajek2249 Pro vás možná. Pro mě rozhodně ne. Ročně natočím cca 5000km. Fyzicky si rozhodně nemůžu vyskakovat, ale úplná bída to taky není. A když to vezmeme z trochu jiného pohledu. Mrkněte na cenu kazety 12sp 10-52 a 9sp 11-36. Hezký večer. Jinak svůj nejdelší výlet po Šumavě v délce 86km s vyjezdem na Černé a Čertovo jezero jsem absolvoval na ocelovém kole s klasickými převody 3x7. Pro mnohé dnešní bikery něco nemožného.
To jsou kecy uplně mimo !!! Pardon..Na treninkovym kole mam XT 1x11 s rozsahem 11-46 / 36 ..Na zavodnim kole mam Eagle... 10-50 / 38 ...A nikdy mi nechybělo ani s mensim rozsahem na treninkovym,kde na rovine dosahnu 40-50(samozrejme nechybi pro mimo zavodni ucely).Padani? Jen se sjetym prevodnikem s kombinaci s blatem ...Udrzba a naklady? V porovnani s peci o 2- plecky je to levnejsi..Vcelku praktictejsi a pohodlnejsi i pro udrzbu...Tohle video neodpovida realite
@@vitastastny2280 Rohloff disponuje 14 a gear range je 530% coz 1x12 ma 500. Udrzba je takrka nulova, 1 po 3000km vymena oleje. Nic jineho se menit nemusi.
Když má někdo do kopce výkon a krouťák jak John Deere a z mírného kopečka vydrží trvale točit 120ot., tak jednoplacku klidně. Nejde ale jenom o samotný rozsah, kam až sahají krajní převody. Jde taky o odstupňování. Na zvládnutí hrubých schodů velkorozsahové kazety s jednou plackou opět musí být fyzička, nebo naopak točky. Jenže většina těch, co to okoukali u profíků a z reklam a chtějí být trendy, mají na nohách sulc a tvaroh. Na hodinu kolem Labe je to v pohodě, ale z celodenního cyklovýletu v kopcích se pak brzo stává pochoďáček :-)
Táto téma mi príde ako kecanie o kráse. Totálne subjektívna záležitosť . Každému vyhovuje niečo iné. Niekto kto jazdí často, má kondičku , skusenosti, pozná terén atď. stačí jednoplacka a zvládne to. Bežný začiatočník, hobby jazdec čo nemá kondičku ako Sagan a rád si jazdí od výmyslu sveta, raz totálny les, kopce ako prasa, inokedy zase rovinka, asfalt, nemá jedno tempo, raz jazdí pomaly, inokedy slape, odceni dvojplacku či dokonca aj troj ak nemá na dva bajky. Nejaké nastavenie presmykaca? Vážne? Zvládol som to na poprvé keď som ani nevedel čo je presmikac a vôbec nemám pocit že je to komplikované a časté . Váha? Koľko z bežných ľudí si kupuje 10-50 za x tisíc ? Kúpia niečo lacnejšie do zadu čo má pol kila a rozdiel sa takmer maže. Takže pre Saganov čo nemajú problém zainvestovať vyhovuje jednoplacka a absolútne to chapem, nemam nič proti, nech slúži. No pre začiatočníka , amatéra čo má jeden bajk a chce jazdiť všade to podľa mna nie je ideálna voľba ihneď zo začiatku.
Nevím, mně přesmykač furt drbe o řetěz, když jsem to zkoušel já nastavit, zůstal jsem u toho dvě hodiny a stejně jsem to nemohl nastavit tak aby to nikde neškrtalo, tak jsem to dal seřídit, hodinu to hezky jelo a pak to zase začlo škrtat, tak jsem si na to zvykl, protože už jsem na to neměl nervy. Teď jsem sebral poslední zbytky odvahy a vrhnul jsem se to zkusit znova vyladit a prostě to nejde, nutno podotknout, že mám né dvě, né jednu, ale rovnou 3 placky :D
@@mesinek45 Aby ste ma chápal, to že som ho nastavil viac menej na poprvé neznamená že som to mal za 10 minút, tiež som pri Tom strávil pár hodín. Dôležité je, pochopiť princíp fungovania z videí na YT. Ak ste bajk mal v servise, všetko slapalo a následne sa opäť pokazilo, zrejme sa vám rozladil presmykač. To sa môže stať pri náraze, veľkej jame, atď. môže byť slabo utiahnuty, tým pádom sa časom vychyli zo svojho nastavenia. Po pripad starý bowden, lanká ktoré už nepracujú ako majú a drhnu sa, čo zapríčiňuje nesprávne dotiahnutie, uvoľnenie presmykača.Až po ohnutie stredu, presmykača pri pade bajku.
Ja mam jednoprevodnik 1-11 ma 29 kolesach lebo to je tiez rozdiel ake su kolesa , a absolutna spokojnost pre mna aj v rozmanitom terene akurat pri tych velkych stupaniach pre netrovaneho jazdca moze to byt tazke utocit preto by som zvolil 1- 12 a na cestu tych 32- 10 absolutne staci na horsky bicykel kto chce jazdit po asvalte nech si kupi cestni bicykel :)
4:41 Co dělá pořád s těmi zuby XD Já cením zuby na kole když jsem unavený a potřebuji zhluboka dýchat a zároveň nevdechovat mouchy :D jemu to asi už zustalo :D
Nebyla zmíněna hlavní výhoda... a že 1x11(12) je nejpřijatelnější varianta pro ženy :D (určitě i mezi muži se takové najdou), kolikrát sem už vysvětloval jak má řadit.... a stejně furt nadává že to nejde.... :D.
Chcem sa informovat ohladom retaze a jej zivotnosti. Je rozdiel medzi 2x10 a 2x11 v zivotnosti retaze ,lebo predpokladam ze 2x11 ma uzsiu retaz a bude aj kratsia zivotnost. Pouzivam momentalne trojprevodnik na 26 kolesach ,ale chcem novy bajk a tam su v ponuke uz len dvoprevodniky ,ale samozrejme na 29 kolesach je to OK.
Ta životnost bude obdobná. Ale máš úplně fuk, zda je to 2x10 nebo 2x11. Záleží na stylu jízdy a řazení a rovněž i terénu. Podle toho, co mám načteno v různých fórech tak někdo mění řetěz po 1000 km, někdo po 3000 km někdo ani to ne. Záleží, jak moc je namáhaný (jestli člověk rve, jezdí kadenčně atd.) a stejně tak i na tom, jaký jezdí převod a jaká je tedy linka. A potom i záleží na samotném řetězu. Jsou kvalitnější a méně kvalitní. Ale tam už bych byl opatrný. Z vlastních zkušeností vím, že je to spotřební zboží a někdy je lepší koupit si tři méně kvalitní a sjezdit je, než si koupit nějaký řetěz s dutými nýty za dvojku. Poměr cena/výdrž neodpovídá.
A ved niekto vam kaze kupovat 1x11 (1x12 ) ? tak preco to tak hatujete a nenavidite. Ja som sa na jednoplacku tiez pozeral cez prsty ale odkedy ju mam na trail biku tak uz nechcem presmykac nikdy vidiet.
To mi akoze chces povedat ze ti netaci prevod 11 - 32z pri kadencii 90 ? co zodpoveda cca 35km/h. To akoze chodis na horskom biku ktory je primarne urceny na teren a tomu je prisposobena aj geometria, tuhost, komponenty, plaste atd viac ako 35km/h ? hahaha
Jasne že chodím. Bývam v Poprade a väčšinou chodím po cyklo chodníku za Svit do kopcov čo je 10 km od Popradu. Hádam nepôjdem kvôli tomu autom... je to rovina a v pohode to dávam aj cez 40 km/hod zo Svitu do PP a nie som sám kto takto chodí. Čo je na tom nepochopiteľné? Nie každý je pretekár...
Nesuhlasim s tou rychlostou radenia, jednoprevodnik je podla mna ovela pohodlnejsi a defacto rychlejsi na radenie, aspon tie dnesne moderne jednoprevodnikove systemy - nemusim manipulovat s dvoma packami, jednym zatahom prehodim 4 rychlosti naraz, ziadne krizenie retaze na presmykaci... V case uvedenia videa bolo este take prechodne obdobie, ale vyvoj za par rokov mal jasny trend, dnes sa uz takmer vylucne pouzivaju jednoprevodniky, okrem lacnych modelov a par vynimiek.
Nevím, jednopacka mi fakt nesedla, hned jsem vrátil 2 placku... opravdu, když jedu na trail, nechci si tam vozit kolo autem... chci tam dojet sám... a chci tam dojet rozumnou rychlosti a nesedřít se.. takže dvouplacka... a samozřejmě náš terén... tady je to konečně pořádně rozebraný a solidně vysvětlený..
Většímu rozšíření jednopřevodníku brání podle mě hlavně cena kazety. Pro hobíky, turisty a většinu univerzálních jezdců má jednopřevodník cenu jen v případě systému 1x12 (10-50). Je skrátka rozdíl jestli kazeta stojí 4.000,- nebo 1200,-. 10tipastorkové kolečko se navíc rychlejc sjíždí. Jinak pokrok jde dál, a co si budem povídat - jednodušší systém to je. Zmizne přesmykač, lanko, páčka, tác. Ostatně přechod z dvoupily na jednopilu má více výhod než přechod z trojtácu na dvoutác. Za mě tedy jednopila ano, ale až bude kazeta 10-50 za výrazně nižší cenu.
Ešte v roku 2016 si nám radil ako správne radiť aby sa nám reťaz nekrížila, nepadala, neroztrhla sa a nezničila nám prehadzovačku a teraz zrazu na jednoprevodníku už môžme kľudne radiť celý rozsah kazety až na najľahší prevod (50 zubov) :D
Súhlasím s Tebou a preto si myslím že je to len nová "móda" byť "in" lebo každý to má tak to musím mať aj ja :) Aj keď mi to nebude vyhovovať, aj keď si s tým zničím komponenty ale hlavne že si to prerobím na 1x12 a zapadnem medzi mojich kamarátov ktorí to už majú :)
Smarja... Já jezdil 3x10 a jen jsem čichnul k 1x11 shimano XT 32x11 až 46 a nikdy bych se zpátky nevrátil. Není to o tom být IN. Je to o jednoduchosti řazení, je to o údržbě, váze...hlavně musí sednout krajní polohy, to je asi rozhodující. Já i na 1x11 resp. 12 jezdím často na druhý nejtěžší (převodník 32z, kola 27.5) a za další v terénu s vodítkem místo presmyku je to taky jinde.
Mrtvá cesta to není 1x11 je odolnější a spolehlivější než 1x12 (pastorky mají od sebe větší vzdálenosti a tudíž přehazovačka může téměř plnohodnotně řadit při větším ohnutí patky než u 12s) 2x11 má taky smysl, hlavně při větších převodnících např 36 a 26 zubů, při 11-42 kazetě to vyjede vše a zároveň to má i dost těžký převod na asfaltové sjezdy, já osobně preferuji 1x11 (32 zubů převodník s 11-46 kazetou), je to odolné, přesné a má to dobrý rozsah pro ježdění jak xc tak trail nebo enduro 👍
@@TheN00Pe je to pořád to samé, pastorky na kazetě mají mezi sebou opravdu malé vzdálenosti a tudíž jakékoliv, byť relativně malé ohnutí vám zkazí přesnost a rychlost řazení. Mám to vyzkoušené jak ze svojí zkušenosti tak i ze zkušeností kamarádů který jezdí/jezdili 1x12, platí to jak pro menší rozsah (10-50z) tak pro současné maximum 10-52z. (10-50 má malinko kratší ramínko přehazovačky, tudíž je lehce odolnější, ale pořád je to málo.)
@@vojtaspanel4077 OK, díky za reakci. Jsem absolutní začátečník, teprve se rozhoduji co pořídit a byl jsem varován, ať se pokud možno jednoplacce vyhnu. Rozhodnutí je aktuálně mezi 1x12 a 2x10 (11-42). Do čeho by jste z pohledu spolehlivosti doporučil jít?
@@TheN00Pe Zdravim, já osobně jezdim na 29" 2×10 s dvojpřevodníkem 36/22 a kazetou 11-36 a úplná pohoda. Na konci sezóny mám vždy chuť dát dopředu 38/26, ale naštěstí se na to vybodnu a jsem za to na jaře rád. S nejtěžším převodem jezdim po asfaltu po rovině/mírně z kopce (ušlape to 39 km/h). Co se týče nejlehčího převodu, tak už je to na hraně adhezních vlastností XC plášťů, člověk musí šlapat naprosto plynule, aby mu zadní kolo neprokluzovalo. K prokluzu dochází samozřejmě jen na nezpěvněných cestách, které jsou jediným místem, kde takto lehký převod využijete (36/22=1,64), protože všechno ostatní ušlapete na těžší převody. Pokud bych šel do jednopřevodníku, šel bych do Shimana 1×11 nebo 1×12 (na standradní ořech) s kazetou 11-46 a převodníkem 36. Přišell bych jen o ty 2 nepoužitelně lehký převody (poslední převod bude ležet mezi 2. a 3. nejlehčím toho dvojpřevodníku).
Do roku 21 jsem měl 3x9 a přešel jsem na 1x12 (32 z) a už v životě nechci nic jiného. Nahoru a dolu zařadím na dvě otočení klik bez problému. Na kole jezdím hlavně Brdy a absolutně vyhovující. Za mě jedině 1x12. ( btw na kole mám základ od Sram, konkretně SX Eagle a naprostá spokojenost. )
@@martinhamys1356 Fakt, že dobrý jezdec je důležitější než dobré kolo samozřejmě nezpochybnuji. Ale pokud se spojí dobré kolo s dobrým cyklistou, je to ideální stav. TH je sice ukecany, to je pravda, ale na kole umí jezdit hodně dobře (viz. videa ze sjezdů) a má možnost srovnání spousty kol narozdíl ode mě, takže mě jeho názory zajímají. Souhlasit s nimi pokaždé nemusím, to už je moje volba.
A co závody XC třeba na českým poháru má jednoplacka rozhodně smysl protože tratě jsou stavěny na kola 29 a ještě k tomu na jednu pilu ve předu Za mě 1x11/12
Mám dvě ruce Takže mi dvě páčky nevadí i u elektrokola ( Yamaha 2015 ) má 2x10 smysl Malý talíř v terénu Velky na silnici Ověřeno několika letým provozem
já mám Focus Whistler Pro mtb 29 z roku 2015 a jsem absolutně spokojený navíc před 3lety sem ho koupil za 19500kč a pořád jde dohledat na netu za stejnou cenu :D kola vyrobené v Německu jsou největší kvality a neztrácejí ani na ceně ani po 3let + .
Děkuji moc moc za tento příspěvek. - Na základě informací od 2. minuty jsem se u svého nového kola rozhodl pro dvouplacku namísto jednoplacky a nemohu zatím litovat. Přesně ty situace, kdy potřebujete přejet nějaký vejhrbek, odřadit na chvíli do lehka a zase se kliknutím vrátit do rychlosti, potkávám velmi často. Netuším jak by to fungovalo s jednoplackou. Asi pěkná řachanda :-)
Potvrzuju z jednoplackou 😁
lepsi jednoplacky od Shimana umi promacknutim packy podradit o dva, takze s tim neni problem. Jedine kdy jsem u 10-51 poznal nejaky nedostatek byl kdyz jsem jel hodne rychle z kopce po silnici. Ale do kopcu je prevodu dost a da se to v pohode uslapat. A to se da jeste vymenit prevodnik za vice zubu
Super, tohle jsem chtěl slyšet. Kalkulace si udělá každý sám (nebo má apku), ale praktické zkušenosti z jízdy apka naukáže.
Excelentní vysvětlení.
Veľmi dobré video. Parádne zrozumiteľne vysvetlené! Super Šterba. Natáčaš super užitočné videá, len tak ďalej.
3x5 je pravý old skúl :D
1x1
Největší old school je, když tam vůbec není řetěz a člověk pohání pedály přímo kolo, nad kterým sedí. Prostě velociped :D
@@TheBosSauveli bych v horách chcípl😂jo byli to to borci.Ale je super ,když si odpočnu změnou převodu a elektrokolo je zapovězeno nejsem línej kokot😂
@Zpětná odezva chceš li poznat co je dřina kup si kolo ukrajina :D
@@vloztetext5880 přesně tak
Skvěle a jednoduše vysvětlené, díky!
perfektne vysvetlenie !
Ani nie
Tak máme konec roku 2024 a doba trochu pokročila. Před lety jsem byl k jednoplacce skeptický, před 2 lety jsem s nákupem nového XC s 1x12 (GX 32/10-52) tomuto systému přišel na chuť a dneska mají všechny moje 3 kola už jednoplacku - enduro mech. GX 32/11-50, gravel Rival AXS 40/10-44 a full XC/DC má GX AXS 34/10-52. Nejdéle jsem s 2x11 vydržel na gravelu - zvyk ze silničních kol, které už nejezdím, ale ani tady mi převod 1x12 nevadí (jezdím pláště 45-47 mm). Během té mé éry jednoplacek jsem ještě najel něco přes 1000km na mém starém XC s 3x10 a ano, rozsah převodů byl větší a při "silničním" stylu jízdy, kdy člověk co nejvíc drží kadenci, bylo jemnější odstupňování převodů výhodou. Po většinu času to bylo ale na obtíž - člověk pořád jen řadil a to ještě z 90% o 3 až 4 pastorky najednou. Zkrátka pořád jen verglovat páčkama, na 2 až 3 přeřazení měnit placku. Za mě prostě opruz. U 1x12 je změna převodu větší, optimálnější. Jediný, kde bych chtěl dvouplacku je silnička (poslední jsem měl na Dura Ace Di2 takže jsem používal i automatické řazení mezi plackama) a možná gravel, pokud bych tedy neměl více "terenní", ale spiš více "silniční".
K tomu velkému přeřazování u jednoplacky - je pravda, že se musí přejet velká část kazety, nicméně na mechanické NX a GX sadě se dá nahoru skočit rovnou až o 5 pastorků najednou, což obvykle prostě stačí. Dolů to řadí rychle. Mám to už jen na enduru, kde mi to nijak nepřekáží, stejně jako nižší rozsah NX kazety 11-50. Na GRVL a XC/DC mám elektronické bezdrátové sady, kde stačí držet tlačítko a motor prostě jede (dá se nastavit), tam není vůbec žádný problém.
Za mě obecně od XC kola dále (DC/trail/AM/enduro ...) jedině jednoplacku, u GRVL na zvážení co jezdím, tam bych neměl jednoznačně vítěze, u silničky zásadně dvouplacku.
Sorry chlapi! Proč ubývají "placky"? Nejmíň z poloviny je to kvůli ženám. Když bylo normální mít v předu tři, pak dvě placky, měli vždycky pekelnej problém s pochopením, co mají kdy řadit. Ale s jednou páčkou na řazení je to už v pohodě. :)
hlavní benefit je to, že ti řetěz v terénu nevyskočí z přesmykače. když máš jednopřevodník, brzdu na přehazce a ještě třeba vodítko musel bys jet sakra rocknroll aby sis řetěz sundal. to, že ženy budou mít míň práce už je jen druhej benefit.
Teď jsem zprudka přešel z trojplacky na jednoplacku a fakt tam mám problém z tím přechodem.Mám tam Shimano XT +SLX... to umožňuje směrem nahoru přeřadit rovnou o dvě kolečka,nicméně i to mě někdy nestačí🤔a směrem dolů to jde už jen postupně po jednom,což by tolik nevadilo,ale když když chce člověk akcelerovat,tak to vlastně vadí.🤔Čili docela problém...Na druhou stranu je ta jednoplacka je strašně návyková ve své jednoduchosti a pohodlnosti"...
presne tak, úplny súhlas, spokojnosť s vysvetlením :)
Odvaha říct nahlas svůj názor a nejít tiše s proudem se cení. Jezdil jsem jednoplacku jednu sezonu a pak to předělal na 2x10. Váha oproti jednoprevodnilu o pár gramů vyšší, počítál jsem to, bylo to pod200g. rozsah převodů nesrovnatelný.
U 11s kazety mi také hodně vadily velké skoky mezi jednotlivými převody.
souhlas, oni nějak zapomínají počítat váhu kazety. Každý, že je nižší váha bez přesmyku a z jednoplackou. A co kazeta o té se nikdo nezmiňuje. Kolik z těch chytrolínů si koupí kazetu 11-42 za 3000,- a 380g? Drtivá většina vozí na zadku skoro půlkilovou cihlu za 1500,- a to nemluvím o 11-50. Takže váha +- stejná (za stejné náklady). Je to o prioritách.
Moje zkušenost. Mám dvě kola. Full s 1x12 GX Eagle a HT 1x11 GX. Když jsem si stavěl HT (2017), chtěl jsem 2x10. Kamarád mě překecal na 1x11. Dodnes nelituju. Kazetu tam mám 11-46, převodník 32z a nemám pocit, že by mi nějaké převody chyběli. Odřazení z nejtěžšího na nejlehčí je otázka dvou otočení klik a tří promáčknutí páčky. Když jsem si pak loni stavěl full, Eagle pro mě byla jasná volba :-) (10-52, 32z). Do přesmykače bych už nešel... (btw. léta jsem jezdil 3x10, mám s čím srovnávat)
Tak mi přijde, že to použití je přesně opačné, než pan Tion popisuje...Mám dvě kola, na jednom shimano 2x11 a na druhém sram 1x12....když jezdím kolem Prahy, jezdím radši na dvouplacce...je tam spousta rychlých pasáží...ale když vyrazím do členitého terénu (např. trať 1000 mil, kde máte na 100 km kolem 2500 výškových metrů), nikdy bych si dvouplacku už nevzal....v reliéfu té krajiny absolutně nepoznáte, o kolik se vám kopec zvedne...jedete si v pohodě velkou pilu, jedete, jedete...a najednou ji neušlápnete...a vzhledem k menšímu rozdílu mezi pastorky musíte odřadit víckrát a mnohdy to ani nestačí....a musíte z kola, protože malou pilu v tahu nezařadíte....na jednoplacce třikrát cvaknete a jedete dál, protože zadek přehodíte vždy.....když jsem jezdil po trati Mílí, dvouplacka mě nesmírně iritovala....ještě malou pilu nebo už velkou nebo ještě velkou nebo už malou?....v jednom takovém schodovitém stoupání kolo málem letělo....od doby, co na trati Mílí vozím jednoplacku, strašně si tu jízdu užiju, nemusím přemýšlet, jestli za zatáčkou ještě ušlápnu velkou pilu....v nížině je ale dvouplacka fajn, protože tam ty terénní zlomy nejsou tak velké a není potřeba velkých rozdílů mezi jednotlivými pastorky...zařadit si dvakrát za trénink malý talíř je fajn, ale muset nad tím přemýšlet každých 300 m je opruz....a to nemluvím o tom, že v ostatních věcech typu údržba je sram úplně jinde, ale to už je jiná kapitola...
"malou pilu v tahu nezařadíte" - logicky nesmysl.
3x9 forever!!!!
3x10 forever:-)
Taky dobrý. 2x10 nebo 2x11 ještě rovněž ujde... :-)
já mám 3X8 ....................... na silničce
Stejně tu nejmenší pilu jsem nikdy nepoužil, takže raději 2X10 nebo 1X12
presne, mám cez 100 kilo a niekedy je to sakra rozdiel, samozrejme keď už nieje človek odkázaný na najlahšie prevody môže rozmýšlať inak, ale na jar som skapínal :D
Co teprve 3x11 Di2 (elektronika) to musí být paráda.
Jaky odhadujete vliv jednoprevodniku na zivotnost retezu oproti dvojprevodniku? Predpokladam, ze retez bude tenci (nebot pastorky jsou vice nahustene) ale zaroven se retez v kritickych prevodech, ve kterych se slape nejvetsi silou (nejtezsi a nejlehci prevod) vice krizi... bude to spis 10% nebo 50%? Pokud ma nekdo vlastni zkusenost, podelte se prosim. Dekuji
Tak asi půjde o to, jak často budete na ty extrémní převody jezdit.
Tendle člověk o tom umí mluvit.
Dakujem za super vysvetlenie.
Jezdím 3x9, jak asfalt, tak hřebeny v terénu, trasy 100km a více. Počítal jsem, kolik převodů vlastně využívám z těch 3x9, a když to přeženu, vyšlo mi 14 převodů. Takže těch 12 převodů, mi nepřijde zase až tak daleko, beztak jich většinou používám jen 12. Ten SRAM Eagle zas tak moc osekaný shora a zdola není. Asi mi bude jedno jaké kolo si koupím, jestli 2 placky nebo jednu. Spíše bych se přikláněl k tomu, u kterého ještě za pár let seženu náhradní díly. Zatím to vypadá na trend jednoplacky.
Super, konečně to někdo rozumne jednoduše popsal a vysvětlil 👍🏻😉 do našich podmínek a co většina lidi jezdí tak jednoznačne 2x11. Jinak proti jednoprevodniku nic nemám. K Alpám taky musím souhlasit, ale co jsem všimnul tak hodně tam ted frčí e-bike.
Já vám děkuji mé dilema se rozpustilo- (3 placka pro mne👍) a nemá smysl podléhat módním trendům které mnohdy nedávají smysl. Je to jako ve světě IT kdy mnohé aktualizace jsou krokem zpět.
Počátal jsem převodové poměry mezi Author Stratos SX 2005 a Riverside NX SRAM 920 a nové má vepředu jen jeden tác, ale má tež nižší převodový poměr, asi o 8-10procent pomalejší.
Já si myslím, že se člověk nemůže porovnávat s profesionály. Těm před každým závodem servisáci nainstalují na kolo převodníky podle profilu terénu. Tohle já určitě před každým výletem dělat nebudu a proto chci větší variabilitu. Tedy dvojplacku. Na autě taky nemám za sucha slicky protože ve formuli 1 se tak jezdí.
super video aspon mam predstavu :)
neplaanujete udelat video o teleskopicke sedlovce ?
Ja v tom mam jasno. Jednoplacka pouze pro profiky, kteri jako jedini vyuziji podstatu jednopily (vaha a jednoduchost razeni) a pak hobyky co radi machruji tim "nejlepsim" a pak akorat funijou :) Normalnimu cyklonadsenci, kterej ma rad sviznou jizdu a umi řadit, nemuze nic jinyho nez dvoupila vyhovovat vic.
Takže na jednoplacke nejazdíš, to je jasné.
@@superbeton20 Jezdím jednoplacku a občasné padání řetězu při sjezdu je další problém, kterým se potýkám, ale jinak výkonostně nemám problém s velikostí převodníků a rozsah mi skoro stačí (jen mi chybí těžký převod, protože z kopce občas šlapu zbytečně na lehký převod), ve předu mám 38z. ale jinak vlastním pár cenných KOMů (např. Javořice), takže určitě jednoplacka je cesta!!
Úplný souhlas!
Vyborne, dekuju
3*10 jsem prostě zvyklej :)
Mám Kellys běžně udržuji sám bez servisu. Ideální kolo,nenáročné, komponenty běžně k mání a ceny s úsměvem. Úplná marketingová akce dnešní doby. 27"-29".. proč? Akorát vyšší náklady za servisní práce,jednoplacka stojí mnohdy i víc a vydrží min. Za 10 let trojplacka vyměněna 1x. Úspora peněz na kazetě, řetězu,brzdach,destičkách ,a hlavně i nosič na autě. Rozteč na 26". Není mi líp? Koupíte moderní styl dnešní doby a už jen servis,a ještě autonosič. A to mám od.vas kolo z dob prodejny od synkace.
Dík za info, rozmýšlím se.
Zkusil jsem si kolo s 1x12. 34 a kazetu 10-50. V terénu kde je to pila nahoru dolu, pecka. Na projížďky s dětmi, pecka. V terénu s delšími rovnějšími pasážemi, no jde to. 10 km po rovné cyklostezce, po třech km jsem to uvařenej chtěl hodit do škarpy. Kdepak marketing dělá svoje. 3x9 a není problém. Nehledě na náročnost údržby. O tom co přežije hazka na 3x9 si může hodinářský strojek na 1x12 nechat zdát. No a argument o váze nemá pro hobby jezdce absolutně žádnou váhu.
Skoda ze top kola uz nemaji dvouprevodniky. Ja mel z jednoprevodniku hodne strach, ale koupil jsem kolo s jednoprevodnikem 34 a 10-51 kazetou. Lehky prevod je ok, ale tezke prevody chybi :-(
Velmi podnětné video. Taky jsem přestavěl 2x10 na 1x 11. Zbyla mi volná pozice na čtyřpacce Shimano. Dal jsem na ni původní převodník 26 z. Přesmykač nevozím, ani v českých podmínkách se nesejde terén, kdy bych využil 11-46 na 36 i 26 zubech. Prostě před vyjížďkou doma ručně zvolím převodník dle očekávaného terénu. I já považuji Přesmykač za zbytečného nešiku. A ušetřil jsem asi 300 g na hardtailu s váhou 10 kg.
Na KP jsem vezl 38z vepředu a nikde nebyl žádný problém. Jednoplacka je cesta!! Jinak pěkná váha, já na fullu váha 11,3kg
Zdravím chcel by som sa spitat ako zistiť že píla je opotrebovana? Zaujima ma to lebo ked zaberiem niekedy sa stane niečo ako keby zadrhla reťaz a silno to buchne
Změř si řetěz. POkud je řetěz OK a jsou převody správně seřízené, buď je za zenitem převodník či kazeta. Poznat to jde velmi špatně. V dobré servisu ti řeknou více.
Čau ja mám jedno placku a sem spokojenej už bych tam nechtel stelovat dva taci řadím jednou rukou a pohoda ale je to kazdyho věc jinak super videa diky čau
Fyziku neokecáte- o kŕíženi řetězu se jaksi taktně mlčí- nebo snad chce někdo tvrdit, že při nejlehčí převodu u systému 1x 11,12 jsou řetěz a zuby méně namáhané než u trojplacky? Stačí se mrknout na řetězovou linku.
O tom mlčí lidé, kteří si to koupí. Dnes je pro většinu lidí přemýšlení problém.
Ja jazdím 650b a 3x9
Keďže jazdím na ceste aj v teréne mi to vyhovuje. Na ceste tretia placka v teréne de facto všetko dávam na druhej placke
A najlahšiu používam ojedinele v strmích kopcoch a keď chcem ísť nízke tepy v stúpaní. Určite chcem vyskúšať 2x11. Keď som išiel xco tak som mal pocit že jednoprevodnik by bol ideál.
Z 3x9 využiji 12 kombinací a jak píšeš šel bych taky do dvojplacky.
super video . dakujem za info
Začínam na jednoprevodniku,úplná pohoda,len trošku pomalé ,ale myslím že sa to bude dať poriešiť výmenou za viac zubov v predu
Rok na 1x11. Nemůžu, podřadím, můžu-li přeřadím, nic neřeším. Nikdy nespadl řetěz, nikdy jsem neměl pocit, že řadím pomalu, nikdy mi nechyběl nejlehčí převod. Ano, s kopce a větrem v zádech bych ještě unesl těžší převod, jsem tu, stále žiju a vesele jezdím. Dříve se jezdila tdf na jeden převod, pak na 3. Sám jsem měl na klukovském kole 2x4. Dnes nestačí převodů 11? Zbytečné řeči a obavy, trendem je jednoduchost, ta jasně vítězí. 100% doporučuji.
mam 1x12 gx eagle. stala 400 eur, tak som neodolal. aj napriek vychvalenemu narrow-wide prevodniku som si namontoval lahucke voditko od manobike aby som zredukoval padanie retaze na minimum. s vacsinou veci, ktore tu odzneli suhlasim, okrem nazoru ze pri dvojplacke vdaka presmykacu menej pada retaz. Este jeden tip autorovi videa: text okolo casu 4:20 je absolutne zle citatelny.
Mám na všech třech kolech převody 2x ..... . A konečně mi nechybí jak těžké nebo lehké převody. Naprostá spokojenost! Nedělám otroka výrobcům ve smyslu neustálého nakupování řetězů a ojetých pastorků už po první výměně řetězu na novém kole!
tak když tam nechaš ten retez jezdit vytahaný tak i na relativně novém kole se ti muze prihodit kdyz si pak vzpomenes ze se na kole delá servis :)
dobre videjko, jen mi tam chybi informace o rychlosti opotrebeni (vlivem vetsiho krizeni) a cene kazety (ta s vetsim rozsahem bude logicky drazsi), tzn ekonomicka cast uvahy.... tzn zvazit jestli opravdu chci kazdou druhou sezonu vykopnout z kola kazetu za 8k nebo mi staci jenou za pet let kazeta za 2,5k... :)
diky a drzete se, rad vas kanal sleduji
Len cca 300czk na xt
Argument s nemožností rychlého řazení se mi zdá mimo. Sám už jezdím jednoplacku od loňska a nestalo se mi, že bych před kopcem nestihl zařadit. Když přijde náhlá potřeba lehkého převodu, dá se za páčku zabrat a vyjede to hned o tři (nebo i čtyři, teď si nejsem jistej) kolečka najednou, takže stačí maximálně dvakrát rychle máčknout a je to. Dolu se musí cvakat postupně, ale kdo potřebuje tak rychle sázet těžké převody, aby tomu hned za hranou naplno dával? Leda tak závodníci a ti už dávno jezdí taky na jednoplackách... takže ani těm to nechybí, nebo vědí, že výhody jednoplacky stejně převažují. Častěji se člověk před kopcem nebo sjezdem zasekne proto, že se mu hryzne nebo spadne řetěz kvůli přesmykači, a ne kvůli tomu, že by nestihl zařadit. Dvojplacka do terénu je zkrátka přežitek ;-)
taky nechápu co to mele... viz co povídal tady ua-cam.com/video/ei0kk5W8m9o/v-deo.htmlm10s
Pro obyč nezávodícího bikera ,který má navíc jen jedno kolo do terénu i na silnici je určitě lepší dvojplacka, možná i trojplacka. Např když jedu po silnici z kopce tak tam hodím převod 44-11 a ušlapu klidně 60km/h. To samé při extrémním výjezdu si dám převod 22-36 a vyjedu to na pohodu, pokud chci držet nízký tep.
Za mě hlavní nevýhoda jednoplacky je snížený rozsah převodů
Určíte bych ani tak neřekl. Presmykač už nikdy víc. Teda pokud někdo fakt nechce těžké nebo moc lehké převody...
tak tak , svatý klid bez toho pojebaného přesmykače :D vzadu si to tam sázíš jak potřebuješ ,je to rychlý a přesný .
s timhle rychlym razenim v zaberu uz par lidi ten bazmek urvalo. takze pozor
A nešlo by to natočit někde v klidu? To je děs.. Jinak ale fajn rady. díky. Mám dvě kola od Vás..
Noo když jsem chtěl na 1x11 šlapat z kopce, tak vůbec, jen jsem prošlápaval, jak kdybych tam měl ten nejlehčí převod. Bohužel, jednopřevodník pro mě není :-(
nejmenší kolečko......
@@romankratochvil1937 ?
@@topg2235 Bych řekl, že to nejmenší kolečko vzádu by mělo být dostatečně malé.
@@romankratochvil1937 jo takhle, no to nemůžu posoudit, protože doposud jsem jezdil jenom na 3x6 a 3x8
3x6 no problem
Mam 1x12 XT a keď radím na najľahší prevod, tak mi radí po troch prevodoch naraz tak tých 12 kolies nie je problém rýchlo preradiť pred kopcom.
3x9 the Best!!!!!
Je třeba si taky uvědomit i jedno velké mínus. Čím má kazeta více zubu tím tenčí musí být řetízek a rychleji se opotřebí. Proto zůstanu u 3x9.
Mam 2x10 a kamarad 2x11. Oba jsme na tom stejne fyzicky . Na rychle presuny po asfaltu jedeme temer totoznou rychlosti , ale kdyz po delsi jizde v terenu prijde vetsi strmy stoupak s kameny a korenym tam se projevi chybejici nejlehci prevod u 1x11 a kamarad se proste trapi a nevyjede to co by chtel. Hold ne kazdy chce strmaky tlacit ale vyjet je. Jak bylo receno ve videu, pro nase hory urcite dvojplacka
Oprava.. kamarad ma samozrejme 1x11
Michal Gřes : jo ale jaké 1x11. Co má za převodník, co má za kazetu? Docela podstatné.
Radim Stanek . svym zpusobem je jedno co ma za kazetu a prevodnik. Vzdy mu tam budou chybet prevody. Pokud je posklada do lehka bude brzda na asfaltu a naopak. Popripade pokud by zamenil na kazete nejvetsi placku za jeste vetsi,docili sice nejlehciho lrevodu jako u klasicke 2x10, ale mezi poslednimi nejlehcimi prevody budou neprijemne skoky
Michal Gřes tak úplně jedno to snad není. Může mít kazetu od sramu, kdy nejmenší pastorek začíná na 10z, největší konci na 42, může mít shimano 11 až 42,nebo 46. Nebo něco jiného? Já jezdil shimano XT 32x11-46 a úplně v pohodě jakýkoliv kopec. Pak jedině Eagle.
Radim Stanek Ok tomu věřím že ti kopce nedelaj problém, ale co nějaký přesuny po asfaltu?? Nebo delší cesta po rovině na silnici 😉 tam do rychla musíš byt v pr... 😉 Pokud jezdíš většinu v terénu chápu ze jednoplacka stačí 😉 ale jinak ......
Stojíte si za svým názorem i v roce 2022?
Dobrá rada nad zlato
Ono u toho řazení stačí koukat a myslet kousek dopředu a není problém. Takže tady bych viděl jako hlavní argument pro jednoplacku možnost použití plnohodnotného napínáku.
Vubec nepadlo slovo o cene. Kazeta 12sp. 10-50 stojí kolem devíti tisíc, 9sp. je skoro desetkrát levnejsi.
LOL. Samozřejmě je potřeba se dívat hned na XG Eagle. Tam je to potom zřejmé. 12 speed kazeta se dá sehnat do 2.500 (sunrace 12/50, já jezdím sunrace 11/46, je samozřejmě těžší než eagly, ale výdrž není špatná). GX (budget verze eaglu) eagle se dá sehnat do 4 tisíc. XT devítikolečko stojí okolo 1200kč. Takže je to 2x dražší a ne 10x dražší. Když pominu absenci přesmykače a řazení, tak je ten rozdíl zanedbatelný. Chce to občas se podívat na ceny. Je to stejné, jako kdybych tvrdil, že si nikdy nekoupím fulla, protože Cannondale Scalpel Si stojí přes 300.000 kč.
ROFL, dobrá, tak když no name, tak dá se sehnat 9 kazeta Force za 280, což je opět skoro desetkrát levnější.
Sram gx no name? aha. Tak jo.
Pravdu mluvíš. Od force maximálně návleky na tretry a zadní blikačku. I když i to si raději koupím na ali.
Aby si mohol obhajovať dostačujúci "rozsah" prevodov 1x11/1x12 tak skrátka potrebuješ kazetu 10-50 alebo napríklad Ethirteen 9-46, matematiku neoklameš...ani cenu...To, že Ti to stačí a si spokojný - to Ti nikto nemôže vziať ani proti tomu protestovať - ani ja neprotestujem. Ale vadia mi tie sprosté reči ohľadom "pojebaného přesmykače" pretože to mi evokuje skôr diletantizmus užívateľa - nevie ho používať, nieto ešte prešmyk správne nastaviť...Ešte taká malá drobnosť - českému juniorskému vicemajstrovi sveta v CX Kopeckému v januári na tretí bike nedali (zabudli dať) vodítko reťaze - ako to dopadlo? Spadla mu reťaz a prišiel o titul majstra sveta...vodítko je trochu ľahšia a jednoduchšia vec ako ten "pojebaný přesmykač"
Taraniny...SRAM podradi ja jedno zatlacenie o 5 prevodov na pol otacky...mam o tom video SRAM GX
ale na packovom radeni to musis dole aj tak cvakat, co ale zas nie je taka tragedia (tiez mam GX)...no taky gripshift to dokaze rychlo oboma smermi, takze argument pana vo videu odpada :)
Už 3 rok jezdím systém 1x. Teď jsem přsedlal z 1x10 na 1x11, kazeta 11-46 a vepředu 34 zubů... Ten přesmyk mi tam vážně nechybí. Váha navic a nemusím řešit co zrovna mam zařazené. Nemůžu si to vynachválit. A za další údržba je lepší. Lépe se čistí jeden talíř než 2 nebo 3. Když má člověk nepadací převodník tak ani ten řetěz nepadá. Za mě jednoznačně jednopřevodník.
hmmm, převod 34x11... dobrá bída ne přejezd někde po asfaltu, to prostě nejde
@@radeklosky4007 To bz mě zajímalo kolik jezdíš když ti to nestačí.
@@tomashajek2249 Po rovince si klidně lehce vyšlapu nohy na 48x13
@@jindranovak5100 Nevím kolik tak ročně najezdíte, ani jak na tom jste fyziky, ale převod 34 vepředu a vzadu 11-50, naprosto stačí všude a ani nemluvím o 10-52.
@@tomashajek2249 Pro vás možná. Pro mě rozhodně ne. Ročně natočím cca 5000km. Fyzicky si rozhodně nemůžu vyskakovat, ale úplná bída to taky není. A když to vezmeme z trochu jiného pohledu. Mrkněte na cenu kazety 12sp 10-52 a 9sp 11-36. Hezký večer. Jinak svůj nejdelší výlet po Šumavě v délce 86km s vyjezdem na Černé a Čertovo jezero jsem absolvoval na ocelovém kole s klasickými převody 3x7. Pro mnohé dnešní bikery něco nemožného.
To jsou kecy uplně mimo !!! Pardon..Na treninkovym kole mam XT 1x11 s rozsahem 11-46 / 36 ..Na zavodnim kole mam Eagle... 10-50 / 38 ...A nikdy mi nechybělo ani s mensim rozsahem na treninkovym,kde na rovine dosahnu 40-50(samozrejme nechybi pro mimo zavodni ucely).Padani? Jen se sjetym prevodnikem s kombinaci s blatem ...Udrzba a naklady? V porovnani s peci o 2- plecky je to levnejsi..Vcelku praktictejsi a pohodlnejsi i pro udrzbu...Tohle video neodpovida realite
Je to lepší jen pro výrobce ušetří páčku,přesmykač,lanko...a pro ty co neumí přehazovat😂😂😜
no jasně a ještě zdražej kolo jakožto převratnou novinku
Kdo nezávodí tak je ideální 3x9. Poměr cena / výkon je bezkonkurenční.
jj 3x9 je fajn, tiez mam take kolo, keby som mal jednoplacku alebo dvojplacku, chybal by mi ten najtazsi prevod
Nezavodim a k prednimu presmykaci bych se nevratil ani kdyby mi za to platili...
@@KapitanPisoar1 Přesně, přesmykač je zlo
Mozna zachvilku nekdo opet obevi planetovou prevodovku a zjisti, ze je to vlastne nejlepsi volba. :D
.. ahoj, planeta má velké vnitřní ztráty a silné nohy ji rozšlapou... (vl. zkušenost) ale je to elegantní řešení třeba pro městské kola..
@@vitastastny2280 Tak podku znate Rolhoff tak ten ztraty ma takrka 0. + Diky pouziti remenu, je prenost jeste lepsi jak pres retez.
@@Anonymous-jx8mv👍... koukl jsem na to... fajné.... až 18 převodů... já rozšlapal Shimano...
@@vitastastny2280 Rohloff disponuje 14 a gear range je 530% coz 1x12 ma 500. Udrzba je takrka nulova, 1 po 3000km vymena oleje. Nic jineho se menit nemusi.
@@Anonymous-jx8mv těch 18 převodů má tenhle systém. ua-cam.com/video/sys85JhTtaM/v-deo.html
Dobre si to zhodnotil. Ešte by som spomenul skoršie opotrebenie jednoprevodníka.
Když má někdo do kopce výkon a krouťák jak John Deere a z mírného kopečka vydrží trvale točit 120ot., tak jednoplacku klidně.
Nejde ale jenom o samotný rozsah, kam až sahají krajní převody. Jde taky o odstupňování. Na zvládnutí hrubých schodů velkorozsahové kazety s jednou plackou opět musí být fyzička, nebo naopak točky.
Jenže většina těch, co to okoukali u profíků a z reklam a chtějí být trendy, mají na nohách sulc a tvaroh. Na hodinu kolem Labe je to v pohodě, ale z celodenního cyklovýletu v kopcích se pak brzo stává pochoďáček :-)
name surname Kdyz myslis...pri kazete 11-50 nebo dokonce 10-51 uslape naprosta vetsina vsechno, teda pokud nema 38z prevodnik nebo vic
Táto téma mi príde ako kecanie o kráse. Totálne subjektívna záležitosť . Každému vyhovuje niečo iné. Niekto kto jazdí často, má kondičku , skusenosti, pozná terén atď. stačí jednoplacka a zvládne to. Bežný začiatočník, hobby jazdec čo nemá kondičku ako Sagan a rád si jazdí od výmyslu sveta, raz totálny les, kopce ako prasa, inokedy zase rovinka, asfalt, nemá jedno tempo, raz jazdí pomaly, inokedy slape, odceni dvojplacku či dokonca aj troj ak nemá na dva bajky. Nejaké nastavenie presmykaca? Vážne? Zvládol som to na poprvé keď som ani nevedel čo je presmikac a vôbec nemám pocit že je to komplikované a časté . Váha? Koľko z bežných ľudí si kupuje 10-50 za x tisíc ? Kúpia niečo lacnejšie do zadu čo má pol kila a rozdiel sa takmer maže. Takže pre Saganov čo nemajú problém zainvestovať vyhovuje jednoplacka a absolútne to chapem, nemam nič proti, nech slúži. No pre začiatočníka , amatéra čo má jeden bajk a chce jazdiť všade to podľa mna nie je ideálna voľba ihneď zo začiatku.
Nevím, mně přesmykač furt drbe o řetěz, když jsem to zkoušel já nastavit, zůstal jsem u toho dvě hodiny a stejně jsem to nemohl nastavit tak aby to nikde neškrtalo, tak jsem to dal seřídit, hodinu to hezky jelo a pak to zase začlo škrtat, tak jsem si na to zvykl, protože už jsem na to neměl nervy. Teď jsem sebral poslední zbytky odvahy a vrhnul jsem se to zkusit znova vyladit a prostě to nejde, nutno podotknout, že mám né dvě, né jednu, ale rovnou 3 placky :D
@@mesinek45 Aby ste ma chápal, to že som ho nastavil viac menej na poprvé neznamená že som to mal za 10 minút, tiež som pri Tom strávil pár hodín. Dôležité je, pochopiť princíp fungovania z videí na YT. Ak ste bajk mal v servise, všetko slapalo a následne sa opäť pokazilo, zrejme sa vám rozladil presmykač. To sa môže stať pri náraze, veľkej jame, atď. môže byť slabo utiahnuty, tým pádom sa časom vychyli zo svojho nastavenia. Po pripad starý bowden, lanká ktoré už nepracujú ako majú a drhnu sa, čo zapríčiňuje nesprávne dotiahnutie, uvoľnenie presmykača.Až po ohnutie stredu, presmykača pri pade bajku.
Řetěz je přežitek. Co nevidět budou kola jen s převodovou tyčí a se zaintegrovanou převodovkou.
Ja mam jednoprevodnik 1-11 ma 29 kolesach lebo to je tiez rozdiel ake su kolesa , a absolutna spokojnost pre mna aj v rozmanitom terene akurat pri tych velkych stupaniach pre netrovaneho jazdca moze to byt tazke utocit preto by som zvolil 1- 12 a na cestu tych 32- 10 absolutne staci na horsky bicykel kto chce jazdit po asvalte nech si kupi cestni bicykel :)
4:41 Co dělá pořád s těmi zuby XD Já cením zuby na kole když jsem unavený a potřebuji zhluboka dýchat a zároveň nevdechovat mouchy :D jemu to asi už zustalo :D
Nebyla zmíněna hlavní výhoda... a že 1x11(12) je nejpřijatelnější varianta pro ženy :D (určitě i mezi muži se takové najdou), kolikrát sem už vysvětloval jak má řadit.... a stejně furt nadává že to nejde.... :D.
No když bude šlapat na plný záběr při dlouhém přeřazování pastorků vzadu přetrhne se řetěz ještě snadněji :)
@@TheDownloader86 Nebo kříží řetěz úplně do kříže. :D
Chcem sa informovat ohladom retaze a jej zivotnosti. Je rozdiel medzi 2x10 a 2x11 v zivotnosti retaze ,lebo predpokladam ze 2x11 ma uzsiu retaz a bude aj kratsia zivotnost. Pouzivam momentalne trojprevodnik na 26 kolesach ,ale chcem novy bajk a tam su v ponuke uz len dvoprevodniky ,ale samozrejme na 29 kolesach je to OK.
Ta životnost bude obdobná. Ale máš úplně fuk, zda je to 2x10 nebo 2x11. Záleží na stylu jízdy a řazení a rovněž i terénu. Podle toho, co mám načteno v různých fórech tak někdo mění řetěz po 1000 km, někdo po 3000 km někdo ani to ne. Záleží, jak moc je namáhaný (jestli člověk rve, jezdí kadenčně atd.) a stejně tak i na tom, jaký jezdí převod a jaká je tedy linka. A potom i záleží na samotném řetězu. Jsou kvalitnější a méně kvalitní. Ale tam už bych byl opatrný. Z vlastních zkušeností vím, že je to spotřební zboží a někdy je lepší koupit si tři méně kvalitní a sjezdit je, než si koupit nějaký řetěz s dutými nýty za dvojku. Poměr cena/výdrž neodpovídá.
A ved niekto vam kaze kupovat 1x11 (1x12 ) ? tak preco to tak hatujete a nenavidite. Ja som sa na jednoplacku tiez pozeral cez prsty ale odkedy ju mam na trail biku tak uz nechcem presmykac nikdy vidiet.
Mne proste na tých nových lepších bikoch chýba prevod 11 - 42 hlavne kvôli rýchlym presunom.
To mi akoze chces povedat ze ti netaci prevod 11 - 32z pri kadencii 90 ? co zodpoveda cca 35km/h. To akoze chodis na horskom biku ktory je primarne urceny na teren a tomu je prisposobena aj geometria, tuhost, komponenty, plaste atd viac ako 35km/h ? hahaha
Jasne že chodím. Bývam v Poprade a väčšinou chodím po cyklo chodníku za Svit do kopcov čo je 10 km od Popradu. Hádam nepôjdem kvôli tomu autom... je to rovina a v pohode to dávam aj cez 40 km/hod zo Svitu do PP a nie som sám kto takto chodí. Čo je na tom nepochopiteľné? Nie každý je pretekár...
@@banny123456 mam na biku 44z - 11 a nestaci mi to na presuny :D
a to vam tak vadi, ze idete po ceste trochu pomalsie?
@@gabrieltakac3888 Mne áno.
Co radíte dnes?
Nesuhlasim s tou rychlostou radenia, jednoprevodnik je podla mna ovela pohodlnejsi a defacto rychlejsi na radenie, aspon tie dnesne moderne jednoprevodnikove systemy - nemusim manipulovat s dvoma packami, jednym zatahom prehodim 4 rychlosti naraz, ziadne krizenie retaze na presmykaci... V case uvedenia videa bolo este take prechodne obdobie, ale vyvoj za par rokov mal jasny trend, dnes sa uz takmer vylucne pouzivaju jednoprevodniky, okrem lacnych modelov a par vynimiek.
jednoplacka a napínák!! :D
Jednoplacka a bez napínáku!
Nevím, jednopacka mi fakt nesedla, hned jsem vrátil 2 placku... opravdu, když jedu na trail, nechci si tam vozit kolo autem... chci tam dojet sám... a chci tam dojet rozumnou rychlosti a nesedřít se.. takže dvouplacka... a samozřejmě náš terén... tady je to konečně pořádně rozebraný a solidně vysvětlený..
Divnej jitrnice
Většímu rozšíření jednopřevodníku brání podle mě hlavně cena kazety. Pro hobíky, turisty a většinu univerzálních jezdců má jednopřevodník cenu jen v případě systému 1x12 (10-50). Je skrátka rozdíl jestli kazeta stojí 4.000,- nebo 1200,-. 10tipastorkové kolečko se navíc rychlejc sjíždí. Jinak pokrok jde dál, a co si budem povídat - jednodušší systém to je. Zmizne přesmykač, lanko, páčka, tác. Ostatně přechod z dvoupily na jednopilu má více výhod než přechod z trojtácu na dvoutác. Za mě tedy jednopila ano, ale až bude kazeta 10-50 za výrazně nižší cenu.
jo, měnit to jen pro tu změnu nebudu, Ale až bude dosluhovat kazeta a převodník, šel bych do jednoplacky.
Aj tak to je trend
Ešte v roku 2016 si nám radil ako správne radiť aby sa nám reťaz nekrížila, nepadala, neroztrhla sa a nezničila nám prehadzovačku a teraz zrazu na jednoprevodníku už môžme kľudne radiť celý rozsah kazety až na najľahší prevod (50 zubov) :D
Ono to křížení u 3x10 je někde jinde, než 1x11,12...
Súhlasím s Tebou a preto si myslím že je to len nová "móda" byť "in" lebo každý to má tak to musím mať aj ja :) Aj keď mi to nebude vyhovovať, aj keď si s tým zničím komponenty ale hlavne že si to prerobím na 1x12 a zapadnem medzi mojich kamarátov ktorí to už majú :)
Smarja... Já jezdil 3x10 a jen jsem čichnul k 1x11 shimano XT 32x11 až 46 a nikdy bych se zpátky nevrátil. Není to o tom být IN. Je to o jednoduchosti řazení, je to o údržbě, váze...hlavně musí sednout krajní polohy, to je asi rozhodující. Já i na 1x11 resp. 12 jezdím často na druhý nejtěžší (převodník 32z, kola 27.5) a za další v terénu s vodítkem místo presmyku je to taky jinde.
Myslím si, že 1x11, nebo 2x11 převodů se u MTB už považuje za mrtvou cestu a více se preferují 2x10, nebo 1x12.
Mrtvá cesta to není 1x11 je odolnější a spolehlivější než 1x12 (pastorky mají od sebe větší vzdálenosti a tudíž přehazovačka může téměř plnohodnotně řadit při větším ohnutí patky než u 12s) 2x11 má taky smysl, hlavně při větších převodnících např 36 a 26 zubů, při 11-42 kazetě to vyjede vše a zároveň to má i dost těžký převod na asfaltové sjezdy, já osobně preferuji 1x11 (32 zubů převodník s 11-46 kazetou), je to odolné, přesné a má to dobrý rozsah pro ježdění jak xc tak trail nebo enduro 👍
@@vojtaspanel4077 Co si myslíte o 1x12 při 10-51?
@@TheN00Pe je to pořád to samé, pastorky na kazetě mají mezi sebou opravdu malé vzdálenosti a tudíž jakékoliv, byť relativně malé ohnutí vám zkazí přesnost a rychlost řazení. Mám to vyzkoušené jak ze svojí zkušenosti tak i ze zkušeností kamarádů který jezdí/jezdili 1x12, platí to jak pro menší rozsah (10-50z) tak pro současné maximum 10-52z. (10-50 má malinko kratší ramínko přehazovačky, tudíž je lehce odolnější, ale pořád je to málo.)
@@vojtaspanel4077 OK, díky za reakci. Jsem absolutní začátečník, teprve se rozhoduji co pořídit a byl jsem varován, ať se pokud možno jednoplacce vyhnu. Rozhodnutí je aktuálně mezi 1x12 a 2x10 (11-42). Do čeho by jste z pohledu spolehlivosti doporučil jít?
@@TheN00Pe Zdravim, já osobně jezdim na 29" 2×10 s dvojpřevodníkem 36/22 a kazetou 11-36 a úplná pohoda. Na konci sezóny mám vždy chuť dát dopředu 38/26, ale naštěstí se na to vybodnu a jsem za to na jaře rád. S nejtěžším převodem jezdim po asfaltu po rovině/mírně z kopce (ušlape to 39 km/h). Co se týče nejlehčího převodu, tak už je to na hraně adhezních vlastností XC plášťů, člověk musí šlapat naprosto plynule, aby mu zadní kolo neprokluzovalo. K prokluzu dochází samozřejmě jen na nezpěvněných cestách, které jsou jediným místem, kde takto lehký převod využijete (36/22=1,64), protože všechno ostatní ušlapete na těžší převody.
Pokud bych šel do jednopřevodníku, šel bych do Shimana 1×11 nebo 1×12 (na standradní ořech) s kazetou 11-46 a převodníkem 36. Přišell bych jen o ty 2 nepoužitelně lehký převody (poslední převod bude ležet mezi 2. a 3. nejlehčím toho dvojpřevodníku).
Do roku 21 jsem měl 3x9 a přešel jsem na 1x12 (32 z) a už v životě nechci nic jiného. Nahoru a dolu zařadím na dvě otočení klik bez problému. Na kole jezdím hlavně Brdy a absolutně vyhovující. Za mě jedině 1x12. ( btw na kole mám základ od Sram, konkretně SX Eagle a naprostá spokojenost. )
no daleko lip vysvetleno nez u Trail Huntera,ten jen umi kecat...
Je to vysvětleno stručněji a přehledněji, ale neřekl bych, že líp.
@@davidnovak9672 trail hunter je kecálek.predstavuje kazde kola jak nejakeha boha..pro me kolo jako kolo.Zaklad je vzdy mezi řiditkama a sedatkem....
@@martinhamys1356 Fakt, že dobrý jezdec je důležitější než dobré kolo samozřejmě nezpochybnuji. Ale pokud se spojí dobré kolo s dobrým cyklistou, je to ideální stav. TH je sice ukecany, to je pravda, ale na kole umí jezdit hodně dobře (viz. videa ze sjezdů) a má možnost srovnání spousty kol narozdíl ode mě, takže mě jeho názory zajímají. Souhlasit s nimi pokaždé nemusím, to už je moje volba.
A co závody XC třeba na českým poháru má jednoplacka rozhodně smysl protože tratě jsou stavěny na kola 29 a ještě k tomu na jednu pilu ve předu
Za mě 1x11/12
Mám dvě ruce Takže mi dvě páčky nevadí
i u elektrokola ( Yamaha 2015 ) má 2x10 smysl
Malý talíř v terénu Velky na silnici
Ověřeno několika letým provozem
super úplne súhlasím
a co rozdíl mezi jednotlivými převody kvůli optimální kadenci šlapání? nejsou tam už ty skoky fakt hodně znát u jednoplacky?
ua-cam.com/video/zQKqa2oLNkg/v-deo.html
Taky jsem se díval na toto video a myslím, že to zmínil.
Nevadí řetězu tak velké křížení ? Přeci jen kazeta má nějakou šířku. Podle selského rozumu to musí pěkně skřípat v záběru.
ne protoze je kazeta i retez uzsi
Po lopate vysvetlené, mne dosť pomohlo pri výbere.
Pls natočte tipy na blatníky .😁
Mám 1x12 a nechcem iné ľahšia údržba a takatiež jazdím denodenne na biku mal som3 x9 a nikdy viac to nehcem
Na elektriku jeden
Já mám 3x8 a vůbec si nemůžu ztěžovat :-)
no ovšem
Mám elektronické řazení kardanky
co nemáte v nohách vám žádná x-kolečka nenahradí :-)
Mam 3x7 a vetsinou pouzivam 3x7, 3x5, 3x3 a pak 2x3 nebo fakt v humus kopci 1x1... :) ten zbytek netreba
no na rovnu cestu po sidlisku netreba viac, to mate pravdu.
.... A HLE, HA ..... :)))))))
já mám Focus Whistler Pro mtb 29 z roku 2015 a jsem absolutně spokojený navíc před 3lety sem ho koupil za 19500kč a pořád jde dohledat na netu za stejnou cenu :D kola vyrobené v Německu jsou největší kvality a neztrácejí ani na ceně ani po 3let + .
Proboha 2 placky nee 😭
Razeni na presmykaci je rychlejsi? Tady jste slapli tezce vedle...
Řazení o jeden stupeň na dobře seřízeném presmykači, je daleko rychlejší než o čtyři stupně na kazetě.
Prosím spravte video o Kellis spider :)
Mám 11-25 kazetu a pohoda :D
To jsi zase ty? 🤣 Už i o kola se zajímáš?
Já mám 3x7 a úplně stačí