Pricing at Farmers Market

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 лют 2025
  • Pricing at farmers market is the most important aspect of braking even or making profit! today I talk about our farm and some of the biggest things we've learned on our farm when going to farmers market!
    If you have any questions let me know!
    Farmer Dre Supply
    farmerdresuppl...
    Hats and Shirts
    realfarmerdre....
    aghatcompany.com/
    Email: realfarmerdre@gmail.com
    Instagram. / ​
    #pricing #farmersmarket #fruitfarm

КОМЕНТАРІ • 124

  • @ann2155
    @ann2155 4 роки тому +33

    The veggie boys sent me.

    • @theveggieboys
      @theveggieboys 4 роки тому +7

      I appreciate you.

    • @ann2155
      @ann2155 4 роки тому +5

      The Veggie Boys
      I absolutely love watching your family and all the hard work they do. The family unit is a precious thing. Great to see now a days.

    • @OhioJeremy
      @OhioJeremy 4 роки тому +3

      @@ann2155 Part farming, part comedy. Those guys and gals are a hoot.

    • @ann2155
      @ann2155 4 роки тому +2

      Jeremy VanWormer
      Most Definitely

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +3

      Thanks for checking in! Appreciate the support!

  • @stevemilam466
    @stevemilam466 4 роки тому +8

    Veggie boys was right you have some awesome and inspirational information!!

  • @lizholston7703
    @lizholston7703 4 роки тому +14

    veggie boys suggest FARMER DRE.. good content

  • @TomA-kz6ln
    @TomA-kz6ln 4 роки тому +1

    Straight to the point with Farmer Dre! Best :) Thanks for cutting straight to the point about your farm man.
    Keep up the good work,
    From South Africa

  • @nancygoerlich8526
    @nancygoerlich8526 4 роки тому +3

    I'm so glad the Veggie Boys gave you a shoutout! Your subscriptions have increased substantially and I'm so happy for you! You're going to make that 10k goal. I watch your videos and also Veggie Boys and enjoy them both so much! Thank you for making them available!

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +3

      Thanks for Watching! I appreciate all the support! Andrew is a awesome guy!

  • @lokuihuay7650
    @lokuihuay7650 4 роки тому +10

    The veggie boys sent me,thank you.❤

  • @GoldenEggFarm
    @GoldenEggFarm 4 роки тому +6

    The Veggie Boys sent me. I like your video. Subscribed! 👍🏻

    • @theveggieboys
      @theveggieboys 4 роки тому +2

      Thank you for being kind

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      Awesome, thanks for Watching! Appreciate the support

  • @dehavenfamilyfarm
    @dehavenfamilyfarm 4 роки тому +4

    A lot of good info. I mentioned to you in a past video about the large produce auctions we have up here in PA, and our thoughts about selling produce at them because of the prices they command sometimes. You mentioned in your video about being first to market with certain products, tomato's for example, and that is where the auctions hurt us. People go down to the auction and buy produce that was brought in from growers down south, thus being able to bring things to market first. Not that I have an issue with farmers buying and reselling fruits and veggies, but 95% of the ones that I know do that up here falsely misrepresent these products as their own. To me, part of buying from a small farm is knowing who and how your food was grown, and buying from an auction, you have no idea how the food was grown lol

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +4

      I should make a video about their topic!

    • @dehavenfamilyfarm
      @dehavenfamilyfarm 4 роки тому +1

      @@farmerdre1 Yes, I think that would make a very good video :)

  • @chriscrosby8012
    @chriscrosby8012 4 роки тому +2

    Very educational and forthright video!! Really enjoyed the video. Thanks. Good for everyone to see both sides of the sale!!

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +2

      Awesome! Thanks for Watching!

  • @rockytunes89
    @rockytunes89 4 роки тому

    @4:01 maybe not for an apple, but for leafy greens, the nutrients break down much faster and there really is a significant nutritional benefit when eating a fresher product.
    but you're right: the biggest value farmer's market customers gain is being able to talk with the person that grows their food; it somehow tastes better knowing how it was grown and who the person is that cultivated it. farmer Dre's apples.. that's something special there
    note: i like your honest & open attitude. you're a likable guy. that prolly helps w/ yours sales

  • @aidanmarkey2386
    @aidanmarkey2386 4 роки тому +2

    Awesome content Farmer Dre. Starting ground work for strawberry tunnels in ireland, love the info!

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +3

      I would love to know more about hign tunnel strawberries!

  • @anagradinariu7858
    @anagradinariu7858 4 роки тому +4

    Very educational!

  • @BuckeyeHuntingAndFishing
    @BuckeyeHuntingAndFishing 4 роки тому +1

    Great information and you are very correct about grocery store apple cider. That stuff is not even drinkable.

  • @JDHood
    @JDHood 4 роки тому +2

    "...You absolutely can find 'Product-X' at the grocery store at a lower price, possibly shipped over a month ago from somewhere out of the country in a cargo container on a slow boat, then stored for days or weeks in a wholesaler's warehouse, then trucked hundreds or thousands of miles to finally end up on your grocery store shelf -- BUT -- you sure won't find it *this* good & fresh at the grocery store. That's the difference we bring..."

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +3

      Yes! I appreciate you Watching

  • @markfairbanks3533
    @markfairbanks3533 2 роки тому +1

    farmer DRE, have you ever done comeback coupons? Like 10 percent off your next order if you return within 7 days?

    • @CropFlowAI
      @CropFlowAI Рік тому

      that's a good strategy though

  • @mariechamberlain5933
    @mariechamberlain5933 4 роки тому +4

    Love veggie boys! ❤️♥️❤️♥️

  • @Iinaflicka
    @Iinaflicka 4 роки тому

    I am one of the Veggie Boys subcribers and I really enjoy watching farming videos. Already subscribed here also. Hope you reach your goal before this year end 😁

  • @Pharphette
    @Pharphette 4 роки тому

    Been watching your vids past couple days after Veggie Boys recommended you. Subscribed. Learned what a king blossom was :)

  • @johnmyers3889
    @johnmyers3889 4 роки тому

    Dang y'all are getting way better prices for strawberries. the you pick near us sells for $1.50 per pound we started at $2.5 per pound and still get lots of complants so went down to $2 this year may go back to $2.50 again for this spring. For prepicked berries we get $5 quart and $18 a gallon.

  • @shanelamell2229
    @shanelamell2229 4 роки тому

    Just to let you know, I stopped by because The Veggie Boys ask us all to ck you out. I just subscribed and will be watching. Have a nice safe day and thanks for sharing!! PS: I just shared this on my Facebook also. ;) Hope this helps you out.

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому

      Thanks for everything! I appreciate all the support A

  • @yoopermann7942
    @yoopermann7942 4 роки тому +10

    the veggie boys sent me. thanks for the tips!

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +2

      Appreciate the support! Thanks

    • @yoopermann7942
      @yoopermann7942 4 роки тому

      @@farmerdre1 keep those GREAT TIPs comming! i pray that you dont mind to much if i "BORROW" some of them? great videos!!

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +2

      @@yoopermann7942 fill free to apply as many as you can! That what I'm here for! Appreciate you!

    • @yoopermann7942
      @yoopermann7942 4 роки тому

      @@farmerdre1 THANK YOU!!

  • @airecraft1
    @airecraft1 4 роки тому +1

    I’ve been learning to run our business since 1997 Regardless the price anyone else sells a product , the first thing you need to know is , how much money you will spend to operate , even better if you know what each type of product costs you. Then you can set a sell price.

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      Yes! Thanks for Watching

  • @Oleandra_13
    @Oleandra_13 4 роки тому

    The only grocery store that I can get fresh apples at is a regional chain that gets theirs from the local growers. That's mostly because it's predominantly apple country so it would be stupid to ship any in.

  • @priscillalynn3179
    @priscillalynn3179 4 роки тому +2

    The Veggie Boys sent me and I like your video and subscribed. You have a talent for organizing your product and then presenting to the public..wished I lived loser.

  • @mikelance8774
    @mikelance8774 4 роки тому +2

    how many subs do you have now i have been here from the start love you knowledge on farming

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +3

      Thanks for the support over the years

  • @jaxtoncrockett4642
    @jaxtoncrockett4642 4 роки тому +1

    Have you used a brix on the apple from the store and yours?

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      No, I need to buy refractormeter

  • @janetolch8129
    @janetolch8129 4 роки тому +1

    Veggie boys and girls 😀 suggested your channel, hey from the UK 🇬🇧

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      Thanks for the support! Appreciate it

  • @kathygunderson2204
    @kathygunderson2204 4 роки тому

    Great content Thank You!!!

  • @michaelwilson4830
    @michaelwilson4830 4 роки тому +4

    Andrew from Veggie Boys said I should give you a look.

    • @theveggieboys
      @theveggieboys 4 роки тому +1

      Thanks Michael

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      Awesome! They are awesome! Appreciate the support

  • @parttimefarmer1086
    @parttimefarmer1086 3 роки тому

    I'm glad you can get what you do, but it won't fly around here. We are lucky to get dollar to a little over a dollar a pound for tomatoes. Selling out of the quart containers with 6 tomatoes, getting $5 is good but most charge $4. I think it's because more people grow their own or know someone who grows them and will give them some in my area.

  • @nathanromain8821
    @nathanromain8821 4 роки тому +2

    💪🏼 Good video 🇺🇸

  • @jackosallotment6224
    @jackosallotment6224 4 роки тому

    All good stuff hope veggie boys help you get to the 10k always watched you both 👍 cheers 🍻

  • @oby-1607
    @oby-1607 4 роки тому +2

    We sell at farmers markets and other vendors come over and check out our prices and then go and price themselves at a dollar less per pound. Pretty frustrating. They don't realize that they are only shooting themselves in the foot.

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +2

      It happens to me all the time! But they dont realize that is we both sell 100 lbs of tomatoes. You will make $100-150 more then them!

  • @daniel57985
    @daniel57985 4 роки тому +1

    The veggie boys sent me. Subscribed!

  • @carolbeers4208
    @carolbeers4208 4 роки тому +6

    Thank veggie boys for telling us about you

    • @theveggieboys
      @theveggieboys 4 роки тому +1

      Thanks for checking him out

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      Appreciate the support! Andrew is a good guy!

  • @markfairbanks3533
    @markfairbanks3533 2 роки тому

    2/25/22 I own a restaurant, but also grow my own vegetables. My delivered price for grape tomatoes is $2.41/#
    cherry is 6/quarts for $24.09
    10# of 5x6 for $18.40
    10# green tomatillo for $18.80
    25# yellwo $48.52
    25# roma 25.05 or the number 2 romas are $14.98
    what all these have in common is that they have NO flavor. It is worth paying extra for a flavorful tomato!!!
    if you can't grow it yourself, go to a farmers market, even those "on the vine" tomatoes at the grocery store are picked green, packaged, shipped thousands of miles then exposed to ethylene gas to get them to turn red, then shipped and sold to you, NO FLAVOR at all.

  • @jessiedeatras6075
    @jessiedeatras6075 4 роки тому +3

    The veggie boys sent me here. 😊

  • @kieranbarton1733
    @kieranbarton1733 4 роки тому +1

    Is it possible to make it from just selling at a farmers market?

  • @MrMadrarua
    @MrMadrarua 4 роки тому

    Veggie boys asked me to have look.😉 from Ireland

  • @charlesrhompson2530
    @charlesrhompson2530 4 роки тому +4

    veggie boys sent me-NC farmer

    • @theveggieboys
      @theveggieboys 4 роки тому +1

      Thank you very much

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +1

      Thanks for the support! Appreciate it!

  • @nickibillotte7351
    @nickibillotte7351 4 роки тому +2

    Veggie boys said you were a good ol boy

  • @judysinthegarden
    @judysinthegarden 4 роки тому +2

    I subscribed, referred by the Veggie Boys

  • @lyndamoore4808
    @lyndamoore4808 4 роки тому

    Farmers markets used to be a place where a person could afford to buy some fresh items. Not anymore, now it is nothing more than profit profit profit.

  • @BosnWayne
    @BosnWayne 4 роки тому

    Andrew from Veggie Boys sent me over.

  • @sabbyjones7038
    @sabbyjones7038 4 роки тому

    Came from andrews clan veggie boys sent me

  • @turbomasterful
    @turbomasterful 4 роки тому +2

    Strawberries here are $4-$6 CDN no one would ever pay $8-$10 USD, they would literally sit on shelves and rot, i see that when they sell them for $6.99. U-Picks are typically $2.50-$3.50 a quart.

    • @shanelamell2229
      @shanelamell2229 4 роки тому

      As he said, it depends on where you are at.

    • @turbomasterful
      @turbomasterful 4 роки тому

      @@shanelamell2229 And i'm just saying no one would pay that here.

    • @Naplesfrank154
      @Naplesfrank154 4 роки тому

      @turbomasterful, if you could taste the difference between store bought strawberries and real USA farm strawberries, you would pay the difference in $$. US soil grows great fruits and produce. Have you ever had a real Jersey (New Jersey) tomato? They are unbelievable.

    • @turbomasterful
      @turbomasterful 4 роки тому +1

      @@Naplesfrank154 I live in Canada, My local store sells local farm fresh strawberries in the summer time as well as a few different vendors set up around town with all farm fresh veggies. Can't beat farm fresh. I also grow my own veggies just for myself and family. I do however sell some preserves.

  • @freepress6665
    @freepress6665 4 роки тому +2

    $4.00 a pound number ones tomatoes $3.50 For number twos

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +2

      That's a good price!

    • @freepress6665
      @freepress6665 4 роки тому

      @@farmerdre1 See what I told ya , you'll do real good just keep after it , daily , You will have many followers , Your technical knowledge

  • @marthaleyva6262
    @marthaleyva6262 4 роки тому

    Hello referred by Veggie Boys 🤓🤓🤓🤓🤓🤓🤓🤓🤓👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏

  • @sahilsandher3905
    @sahilsandher3905 4 роки тому +2

    Veggie boys sent me here

    • @farmerdre1
      @farmerdre1  4 роки тому +2

      Thanks for tunning it! Appreciate the support

    • @sahilsandher3905
      @sahilsandher3905 4 роки тому

      @@farmerdre1 welcome ❤️

  • @redangethompson6307
    @redangethompson6307 4 роки тому +3

    Second

  • @brandonbever1420
    @brandonbever1420 4 роки тому +2

    Third

  • @LtColDaddy71
    @LtColDaddy71 4 роки тому

    I've never raised my prices in 19 years! If anything, the cost of doing business has gone down with innovation and everything has paid for itself several times over. Plus my kids are older and can do quite a lot of labor now.
    However, we are willing to do a hell of a lot less for our customers. Once we grew out of the farmers market circuit, we were mostly taking it right to their door. We won't do that anymore, come pick it up, organize one person to go pick up several orders for an area. That's it.
    We want all people to have access to good "real" food! In Jan we're starting a rewards program. 10% of current purchase goes towards a future purchase if your year to date amount spent is $249 or less. Once you hit $500, it goes to 20%. $750=30%, and $1000=40%. And we double your food stamps if you have a government card.

  • @scroogemcduck1462
    @scroogemcduck1462 4 роки тому +3

    Fifth

  • @roxannegray2796
    @roxannegray2796 4 роки тому

    I know farm fresh is best. I don't drink cider and have no idea what it sells for anywhere but do know I won't pay $7 a gallon for anything I drink. You have to be careful about talking bad about the stores. They're selling your product too even if your product is superior.