Witam! Zakładam sprzęgło właśnie. Tak jak masz pokazane w ostatnim schemacie. Poprawka po hydraulikach. Kocioł pelletowy i jestem ciekawy jak będzie chodził na takiej instalacji 3 rok. Dzięki za filmy Twoje 👍 Pozdrawiam z wielkopolski Paweł 😉
Będę przerabiał u siebie instalację z kopciucha na pellet. Instalację planuję zrobić jak na ostatnim schemacie. Do sprzęgła podłączone grzejniki i podłogówka. Bojler 140l chcę podłączyć bezposrednio z kotła z pominięciem ATV. Czy to dobry pomysł (chodzi mi o szybsze nagrzewanie CWU)
@@pawepawe2080 bojler jest na tyle mały, że można go podłaczyć poza układem zasilania domu. Przy bojlerach 200lit i wyżej proponuje je montować ze sprzęgłem, lub innym zabezpieczeniem powrotu. Dlaczego montujesz bojler 140lit. , jest to mało efektywne, chyba że w domu są tylko 2 osoby.
Jak masz z Cwu 50 żądaną i ile histerezy ? Gdzieś pisali że jak bojler dostanie zimnej wody przy np 40 to potrzebuje dużo energii zeby dogrzać do 50....na kotlospawie jest artykuł że i na co i na cwu histereza powinna być 10 ale no jak się ustawi bojler na 50 zanim się załączy pompa przy histerezie (10 stopni ) czyli przy 40 na bojlerze a umyje się ręce czy to woda będzie miała 37 to worek peletu pójdzie żeby dogrzać jak się ma podlogowke kaloryfery a piec 10 kw co o tym myślisz masz jakiś pomysł jeśli chodzi o cwu
@@HandsUpWillNeverDie duża histereza na CWU ma na myśli to, żeby kocioł nie odpalał się za często. Najbardziej nie ekonomiczne spalanie pelletu następuje przy rozpalaniu. Druga uwaga dotycząca histerezy, to różnica temperatur. Jeżeli kocioł grzejesz na 55÷60° a CWU na 50° to ten proces będzie trwał długo. To tak jak z wyprzedzaniem auta na lokalnej drodze. Duża różnica szybkości spowoduje, że manewr wykonasz szybciej i bezpieczniej. Dlatego zalecam kocioł ustawiać na
@@HandsUpWillNeverDie kocioł zalecił bym 63°, histerezę 10°. (temp. kotła będzie przebijała w ramach histerezy, o kilka stopni) co tyczy się Bojlera, to jest to zależne, ile osób korzysta z wody, czy jest używana wanna, czy prysznic.Jak duży jest Bojler. Jest wiele zmiennych. Przy wannie zalecam mniejszą histerezę, przy prysznicu większą.
@@jarekmay2556 serwisant też mi mówił 10 histerezy ale wtedy jest gorszy komfort cieplny tak mi się wydaje...a hydraulik mówi że lepiej histereza 6 bo wtedy wykres jest bardzo ostry i kocioł pracuje długo na pracy max....a druga sprawa dwa razy miałem sytuację że siłownik od co mi się przegrzał tzn puścił zamiast 43 to puścił 60 i dudniło w rurach mimo że jedna drabinka na 5 a druga na 4 a serwisant twierdzi że nie musi być odbioru ciepła tylko w tej sytuacji by cały czas dudnialo
@@HandsUpWillNeverDie ręce opadają. O jakim komforcie mówisz? Możesz palić stałopalnie lub w ramach histerezy lub przy użyciu termostatu pokojowego. Ile masz metrów do ogrzania? Jaki dom? Bo kocioł 10kW?
Zrobiłem instalacje rok temu z elementami z ostatniego schematu. Zawor ATV mam 55 stopni ale zanim zacznie zamykać dopływ zimnej wody to temperatura na piecu spada do 48 stopni i na sterowniku pokazuje się błąd że jesy zbyt niska temperatura powortu. Kupiłem nową wkładkę do ATV na 60 stopni i mam nadzieję że poniżej 50 stopni temperatura nie spadnie.
bardzo ciekawy film .... .... czy w sytuacji braku siłownika do zaworu 4 drogowego i braku możliwości wysterowania go z poziomu sterownika pieca można to inaczej rozwiązać ? ....... posiadam za to "wysoki" zbiornik buforowy ( 45cm x 150cm ok 150L , 8 wejść /wyjść 5/4" + jedno z góry ) czy można by go wykorzystać łącząc piec równolegle ( krótkie przebiegi) + 1 pompka (IBO beta2) a dalej z bufora (np od góry ) druga pompka (IBO beta2) i na CO (grzejniki) , oczywiście bojler CWU połączony równolegle do pieca + pompka IBO beta2 + zawór zwrotny(?) klapowy ......?
@@marekm8694 niestety takie rozwiązanie jak proponujesz ma wiele błędów. Pierwszy to trochę bały zbiornik, żeby go nazywać Buforem. Między "Buforem" a kotłem musisz zamontować zawór ATV-60° z pompą.(bo zamęczysz kocioł). Z Bufora na dom zawór 3dr (z siłownikiem lub termostatyczny 40÷55°)i pompa. Jeżeli kocioł nie posiada sterowania siłownikami zaworów należy kupić np. sterownik "Tech I1.(i1).
@@jarekmay2556 dziękuję za odpowiedź ... czy w ogóle jest sens podłączania pieca po przez bufor ?, generalnie będzie on wykorzystany do monobloka 10kW dla zabezpieczenia defrostu w układzie szeregowym lub równoległym 3 rurowym
@@jarekmay2556 chodzi mi głównie o piec na pellet ... kupiłem go za symboliczną kwotę ( używany 2 sezony piec Buderus + palnik + sterownik ST 717 , + 3 pompy obiegowe + zawór mieszający Afriso 4-drogowy bez siłownika taki był w instalacji zawsze myślałem że powinien być z siłownikiem , ) ma być jako dodatkowe źródło ciepła ; miałbym jeszcze kilka pytań : .....ATV na jakimi kryteriami temperaturowymi się kierować bo są na różne temperatury ...., ten zawór termostatyczny np : ATM 563, DN20, G1", 35÷60°C ? nie potrzeba sterowania ... u mnie wystarczy jak będzie dawało równą temperaturę na instalację bez potrzeby regulacji
Robię sobie właśnie sprzęgło i zastanawiam się po co ten atv? załóżmy: na kotle 55 st. włącza się pompa krótkiego obiegu i grzeje kocioł aż na kotle będzie np. 60 st wtedy włącza się pompa na kaloryfery i sobie wszystko śmiga do momentu aż znów na piecu pojawi się mniej niż 60 st. wtedy wyłączy się pompa na kaloryfery a kocioł dalej będzie dogrzewany przez pompę krótkiego obiegu, gdy braknie paliwa a na kotle mniej niż 55 st wyłączy się też pompa krótkiego obiegu i tu pytanie co ten atv tak naprawdę chroni jeśli zimna woda nie jest dobijana do sprzęgła? jak dla mnie zbędny wydatek. Pozdrawiam.
@@wiesaw564jeżeli masz małą instalacje to samo sprzęgło da radę. Jeżeli jest duża instalacja i uważasz, że ATV jest zbędny, to mam prośbę. Zrób instalacje bez ATV i kup na Allegro termometry elektroniczne (wyświetlacz cyfrowy i sonda na kablu, koszt ok. 8-13zl/szt.). Jak odpalisz wszystko to napisz mi i wszystkim obserwującym jaka woda wpływa ze sprzęgla do kotła. Czy sprzęgło nie jest punktowo zalewane zimną wodą i ta woda wpływa do kotła.
@@jarekmay2556 Właśnie parę dni temu kupiłem 8 takich termometrów po 5 zł i mam nadzieję, że się jednak mylisz gdy odpalę ponieważ moje sprzęgło trochę się różni od tych kupnych ponieważ króciec od pompy krótkiego obiegu nie znajduje się gdzieś na dole sprzęgła lub pomiędzy dwoma powrotami zimnej wody z obiegu ale pośrodku między króćcami zasilania z dwóch kotłów a króćcem krótkiego obiegu i jeśli nawet, jak słusznie twierdzisz zimna woda zaleje sprzęgło to i tak pompa zassie już podmieszaną wodą a nie samą zimną. Ogólnie to sprzęgło fi 10 cm, wysokość 130 cm. dwa zasilania z dwóch różnych kotłów (pelletowy i zgazowujący) jeden powrót na dwa kotły, rura fi 6/4, pompa 32/120, dwa obiegi wyjścia, pompy 32/80, wszystkie elektroniczne i dwa powroty z instalacji, dzisiaj nagram filmik tego sprzęgła i puszczę na yt. jak rozpalę też, domek 600m2. Pozdrawiam.
@@jarekmay2556 Pomyślałem, właśnie temperaturę będę regulował pompkami elektronicznymi, filmik poszedł, tam na końcu filmiku pomyliłem zamiast wyłączy się wentylator do pieca to powiedziałem wyłączą się pompki ua-cam.com/video/TB0byWA836Y/v-deo.html. Dzięki za merytoryczną pomoc.
6 grzejnikow 1800W 1 łazienkowy drabinka, dom stary 96m², teraz miałem starego kopciucha rurki pp25 odnogi do grzejników fi20, i jeszcze czy przy zamkniętym układzie z zbiornikiem przeponowym musi być zbiornik wyrównawczy jak miałem w kopciuchu
@@nowy_na_kanale a jak masz jakieś wątpliwości to pod tym filmem jest moja rozmowa z "Grand.....". Możesz go podpytać jak u niego skończył się temat. A było grubo.
A przy zaworze 4D z siłownikiem oraz pompa kotłowa powinny być zastosowane dwa czujniki?tzn czujnik za pompa na instalacje i czujnik za pompa kotłowa na powrocie?I drugie pytanie czy w sterowniku wtedy włączamy ochronę powrotu?Dziękuję za odp
@@sawomirlebiecki9455 na wszystkie pytania masz szczegółowe odpowiedzi na moim kanale. O czujnikach w Shorcie, gdzie zamontować czujnik powrotu. Czujnik na dom musi być za pompą na dom. A co do pytania o włączenie ochrony powrotu, też masz film na kanale "Po co siłownik na zaworze". Tam tłumacze dlaczego jeden siłownik pasuje do zaworu 3dr i 4dr., i co trzeba zrobić/ustawić w sterowniku kotła, żeby siłownik wiedział z jakim zaworem pracuje.
@@adamnowicki5917 jeżeli sterownik kotła nie ogarnia 3 pomp, to najtaniej i najprościej załóż sterownik załanczania pompy CO od śmieciucha. Sondę temperatury wsadź pod otulinę kotła na górze i ustaw temperaturę zał. Pompy na sterowniku (koszt ok.100zł)
@@jarekmay2556 Dzięki tak myślałem ale wolałem się upewnić sterownik od śmieciucha mam i zamiar go użyć . Kupiłem kocioł Pellpal 12kw sterownik Pellpal PID kolor 4,3. Niestety jestem zmuszony podłączyć kocioł samemu ponieważ albo hydraulicy nie mają pojęcia o nowoczesnych kotłach albo mają tyle roboty że wchodzą tylko na nowe inwestycje. Powiedz z jakiego regionu Polski jesteś ?
@@jarekmay2556Witaj fajnie masz bo w okolicach Wrocławia bieda jeśli chodzi o jeziora. Mam chyba ostatnie pytanie mianowicie na kotle mam sporą listwę przyłączeniową w tym 4 gniazda na pompy i tak pompa cwu wiadomo, następnie pompa co domyślam się że ta ma być podłączona na grzejniki co mam jeszcze pompa kocioł i pompa cyrkulacyjna i tu mam pytanie gdzie mają być podłączone . Instalację będę budował według twojego schematu z zaworem ATV czyli potrzebne są 3 pompy. Pozdrawiam serdecznie i proszę o wyrozumiałość bo co fachowiec to inna porada.
Witam, tydzień temu został mi zamontowany kocioł na pellet z Defro 20 kw i po obejrzeniu twojego filmu wiem już, że źle go zamontowali i nie będzie, to działać jak równie nie ma zabezpieczenia powrotu kotła, teraz się zastanawiam jak przerobić instalację, żeby to działało.
@@Grand-cw4ln jak znam życie, hydraulik nie widzi problemu. Podejrzewam, że w kotle zmienił ustawienia, żeby nie wyskakiwał za często alarm "zimny powrót". Prześlij ten film hydraulikowi i zadaj niewygodne pytania. Przeczytaj komentarze pod filmem na tym kanale, gdzie mówię "po co siłownik na zaworze".
Jak nie masz drygu w samodzielnym montażu takiej instalacji to jesteś zdany na hydraulików. Zanim zacznie przeróbki, musisz zadać mu pytania jakie ci się nasuną po obejrzeniu tego filmu a on musi ci na nie odpowiedzieć, dlaczego tak a nie inaczej chce wykonać instalację. Jak słysze "BĘDZIE PAN ZADOWOLONY", to mam chęć pogonić takiego "fachowca".
@@jarekmay2556 Na montaż przez firmę zdecydowałem się tylko dlatego, żeby mieć papier do dotacji i gwarancje na kocioł a mam na tyle umiejętności, żebym sam sobie to przerobił, trochę już przerabiałem u siebie centralne ogrzewanie i wodę użytkową. Kocią jest zamontowany w taki sposób jak stary piec na węgiel czyli na powrocie pieca jest pompa obiegowa i zasilanie do pieca podpięte do starego centralnego i nic więce i jak to ma działać poprawnie. Pytanie do ciebie czy można się ciebie doradzić jak to przerobić i co gdzie zamontować żeby to działało
Schemat 3ci od konca ten z ATV jest zły.Gdy w instalacji jest ATV i kolejny zawor mieszajacy ro te zawory muszą! byc rozdzielone sprzęgłem jak to ma miejsce w ostatnim schemacie
@@sawomirlebiecki9455 też jestem negatywnie nastawiony do sytuacji kiedy pompą, pompę goni (mówię o tym w jednym z moich filmów "zawór 4dr. Wady w instalacji".)
Gadanie że stosowanie bajpasów jest praktykowane w małych budynkach😂😂😂😂😂😂 Chłopie to jest rozwiązanie wzięte z przemysłowych kotłowni. A tam niema kilku grzejników jak twierdzisz ani kociołków 13kw.
@@marcinyyy5683 widać teoretyk. Gdybym mógł na YT, to bym ci przesłał jak zachowuje się kocioł i jego temperatura zasilania i powrotu na wykresie temperaturowym. Nie ma ciągłej lini tylko wykropkowane punkty (alfabet Moersa), to świadczy, że sam bajpas nie radzi sobie z napływem dużej ilości zimnej wody, szczególnie w początkowej fazie grzania.
@marcinyyy5683 jedynym błędem w tych schematach jest to, że nie powiedziałem przy zaworze 3dr z ATV, że nie jest zalecane, żeby pompa pompę goniła. Co do wcześniejszego tematu, to nie bierzesz pod uwagę średnic rur i mocy pomp, a porównujesz to do instalacji przemysłowych, w stałym ciągu technologicznym. Nie wszystko da się zaadoptować do instalacji domowych, gdy palimy z przerwami (termostat pokojowy), i na małych średnicach. Gdybyś rzetelne śledzil mój kanał, to byś wiedział, że też mam zawór 3dr z bajpasem i przepraktykowałem ten schemat dogłębnie u siebie jak też u innych użytkowników. Zanim coś napiszesz i kogoś skrytykujesz, upewnij się, że nasz rację. Takim zachowaniem wystawiasz ocenę własnej wiedzy w temacie.
@@jarekmay2556 I nudzisz jedno i to samo.Sam powiedziałeś że rozwiązanie z bajpasem stosuje się w małych układach.Co jest bzdurą. Dalej twierdzisz że jestem teoretykiem. Tylko widok w twojej kotłowni raczej powala ale amatorką.
@marcinyyy5683 nie ja ją robiłem. Tylko poprawiłem wady. Docelowo będzie wszystko rozebrane, montowane sprzęgło z grzałką (jako awaryjne źródlo). Najważniejsze, że działa i zużycie na niskim poziomie.
Witam! Zakładam sprzęgło właśnie. Tak jak masz pokazane w ostatnim schemacie. Poprawka po hydraulikach. Kocioł pelletowy i jestem ciekawy jak będzie chodził na takiej instalacji 3 rok. Dzięki za filmy Twoje 👍 Pozdrawiam z wielkopolski Paweł 😉
@@pawelwronski7723 ważne, że mogłem być pomocny.
Wybrałem ta samą opcje pozdrawiam biorę się do roboty
A jakbym chcial ostatni schemat ale z buforem to jak by to wygladalo?
Można uzyskać schemat podłączenia buforu i rozdzielacza.
Będę przerabiał u siebie instalację z kopciucha na pellet. Instalację planuję zrobić jak na ostatnim schemacie. Do sprzęgła podłączone grzejniki i podłogówka. Bojler 140l chcę podłączyć bezposrednio z kotła z pominięciem ATV. Czy to dobry pomysł (chodzi mi o szybsze nagrzewanie CWU)
@@pawepawe2080 bojler jest na tyle mały, że można go podłaczyć poza układem zasilania domu.
Przy bojlerach 200lit i wyżej proponuje je montować ze sprzęgłem, lub innym zabezpieczeniem powrotu.
Dlaczego montujesz bojler 140lit. , jest to mało efektywne, chyba że w domu są tylko 2 osoby.
Jak masz z Cwu 50 żądaną i ile histerezy ? Gdzieś pisali że jak bojler dostanie zimnej wody przy np 40 to potrzebuje dużo energii zeby dogrzać do 50....na kotlospawie jest artykuł że i na co i na cwu histereza powinna być 10 ale no jak się ustawi bojler na 50 zanim się załączy pompa przy histerezie (10 stopni ) czyli przy 40 na bojlerze a umyje się ręce czy to woda będzie miała 37 to worek peletu pójdzie żeby dogrzać jak się ma podlogowke kaloryfery a piec 10 kw co o tym myślisz masz jakiś pomysł jeśli chodzi o cwu
@@HandsUpWillNeverDie duża histereza na CWU ma na myśli to, żeby kocioł nie odpalał się za często. Najbardziej nie ekonomiczne spalanie pelletu następuje przy rozpalaniu. Druga uwaga dotycząca histerezy, to różnica temperatur. Jeżeli kocioł grzejesz na 55÷60° a CWU na 50° to ten proces będzie trwał długo. To tak jak z wyprzedzaniem auta na lokalnej drodze. Duża różnica szybkości spowoduje, że manewr wykonasz szybciej i bezpieczniej. Dlatego zalecam kocioł ustawiać na
@jarekmay2556 mam 65 ustawione 6 histerezę i przebija o 4/5 stopni max a Cwu 50 i histereza 6 wdlg ciebie jest okey bez termostatu pokojowego ?
@@HandsUpWillNeverDie kocioł zalecił bym 63°, histerezę 10°. (temp. kotła będzie przebijała w ramach histerezy, o kilka stopni) co tyczy się Bojlera, to jest to zależne, ile osób korzysta z wody, czy jest używana wanna, czy prysznic.Jak duży jest Bojler. Jest wiele zmiennych. Przy wannie zalecam mniejszą histerezę, przy prysznicu większą.
@@jarekmay2556 serwisant też mi mówił 10 histerezy ale wtedy jest gorszy komfort cieplny tak mi się wydaje...a hydraulik mówi że lepiej histereza 6 bo wtedy wykres jest bardzo ostry i kocioł pracuje długo na pracy max....a druga sprawa dwa razy miałem sytuację że siłownik od co mi się przegrzał tzn puścił zamiast 43 to puścił 60 i dudniło w rurach mimo że jedna drabinka na 5 a druga na 4 a serwisant twierdzi że nie musi być odbioru ciepła tylko w tej sytuacji by cały czas dudnialo
@@HandsUpWillNeverDie ręce opadają. O jakim komforcie mówisz? Możesz palić stałopalnie lub w ramach histerezy lub przy użyciu termostatu pokojowego. Ile masz metrów do ogrzania? Jaki dom? Bo kocioł 10kW?
Witam , czy moge prosić jakiś namiar do pana na priv
Fajne objasnienie dla lajka ;)
Zrobiłem instalacje rok temu z elementami z ostatniego schematu. Zawor ATV mam 55 stopni ale zanim zacznie zamykać dopływ zimnej wody to temperatura na piecu spada do 48 stopni i na sterowniku pokazuje się błąd że jesy zbyt niska temperatura powortu. Kupiłem nową wkładkę do ATV na 60 stopni i mam nadzieję że poniżej 50 stopni temperatura nie spadnie.
@@ukaszgasior6811 w filmie mówię o temperaturze załączania pomp. Jest to bardzo ważne, przy jakiej temperaturze, która pompą się załącza.
bardzo ciekawy film ....
.... czy w sytuacji braku siłownika do zaworu 4 drogowego i braku możliwości wysterowania go z poziomu sterownika pieca można to inaczej rozwiązać ? ....... posiadam za to "wysoki" zbiornik buforowy ( 45cm x 150cm ok 150L , 8 wejść /wyjść 5/4" + jedno z góry ) czy można by go wykorzystać łącząc piec równolegle ( krótkie przebiegi) + 1 pompka (IBO beta2) a dalej z bufora (np od góry ) druga pompka (IBO beta2) i na CO (grzejniki) , oczywiście bojler CWU połączony równolegle do pieca + pompka IBO beta2 + zawór zwrotny(?) klapowy ......?
@@marekm8694 niestety takie rozwiązanie jak proponujesz ma wiele błędów. Pierwszy to trochę bały zbiornik, żeby go nazywać Buforem. Między "Buforem" a kotłem musisz zamontować zawór ATV-60° z pompą.(bo zamęczysz kocioł). Z Bufora na dom zawór 3dr (z siłownikiem lub termostatyczny 40÷55°)i pompa. Jeżeli kocioł nie posiada sterowania siłownikami zaworów należy kupić np. sterownik "Tech I1.(i1).
@@jarekmay2556 dziękuję za odpowiedź ... czy w ogóle jest sens podłączania pieca po przez bufor ?,
generalnie będzie on wykorzystany do monobloka 10kW dla zabezpieczenia defrostu w układzie szeregowym lub równoległym 3 rurowym
@@marekm8694 nie jestem mocny w pompach ciepła, ale bufor przy defroście to dobra rzecz. Nawet nieduży.
@@jarekmay2556 chodzi mi głównie o piec na pellet ... kupiłem go za symboliczną kwotę ( używany 2 sezony piec Buderus + palnik + sterownik ST 717 , + 3 pompy obiegowe + zawór mieszający Afriso 4-drogowy bez siłownika taki był w instalacji zawsze myślałem że powinien być z siłownikiem , ) ma być jako dodatkowe źródło ciepła ; miałbym jeszcze kilka pytań : .....ATV na jakimi kryteriami temperaturowymi się kierować bo są na różne temperatury ...., ten zawór termostatyczny np : ATM 563, DN20, G1", 35÷60°C ? nie potrzeba sterowania ... u mnie wystarczy jak będzie dawało równą temperaturę na instalację bez potrzeby regulacji
Dzień dobry. Czy można jakieś namiary do Pana? Pozdrawiam.
@@krzysztof5044 a jaki masz problem
jak jest korzyść zainstalowania sprzęgła ? ..... chodzi o wersję którą najbardziej lubisz .........
Robię sobie właśnie sprzęgło i zastanawiam się po co ten atv? załóżmy: na kotle 55 st. włącza się pompa krótkiego obiegu i grzeje kocioł aż na kotle będzie np. 60 st wtedy włącza się pompa na kaloryfery i sobie wszystko śmiga do momentu aż znów na piecu pojawi się mniej niż 60 st. wtedy wyłączy się pompa na kaloryfery a kocioł dalej będzie dogrzewany przez pompę krótkiego obiegu, gdy braknie paliwa a na kotle mniej niż 55 st wyłączy się też pompa krótkiego obiegu i tu pytanie co ten atv tak naprawdę chroni jeśli zimna woda nie jest dobijana do sprzęgła? jak dla mnie zbędny wydatek. Pozdrawiam.
@@wiesaw564jeżeli masz małą instalacje to samo sprzęgło da radę. Jeżeli jest duża instalacja i uważasz, że ATV jest zbędny, to mam prośbę. Zrób instalacje bez ATV i kup na Allegro termometry elektroniczne (wyświetlacz cyfrowy i sonda na kablu, koszt ok. 8-13zl/szt.). Jak odpalisz wszystko to napisz mi i wszystkim obserwującym jaka woda wpływa ze sprzęgla do kotła. Czy sprzęgło nie jest punktowo zalewane zimną wodą i ta woda wpływa do kotła.
@@jarekmay2556 Właśnie parę dni temu kupiłem 8 takich termometrów po 5 zł i mam nadzieję, że się jednak mylisz gdy odpalę ponieważ moje sprzęgło trochę się różni od tych kupnych ponieważ króciec od pompy krótkiego obiegu nie znajduje się gdzieś na dole sprzęgła lub pomiędzy dwoma powrotami zimnej wody z obiegu ale pośrodku między króćcami zasilania z dwóch kotłów a króćcem krótkiego obiegu i jeśli nawet, jak słusznie twierdzisz zimna woda zaleje sprzęgło to i tak pompa zassie już podmieszaną wodą a nie samą zimną. Ogólnie to sprzęgło fi 10 cm, wysokość 130 cm. dwa zasilania z dwóch różnych kotłów (pelletowy i zgazowujący) jeden powrót na dwa kotły, rura fi 6/4, pompa 32/120, dwa obiegi wyjścia, pompy 32/80, wszystkie elektroniczne i dwa powroty z instalacji, dzisiaj nagram filmik tego sprzęgła i puszczę na yt. jak rozpalę też, domek 600m2. Pozdrawiam.
@@wiesaw564 OK
@@wiesaw564 pomyśl jeszcze o przepływach w instalacji i pomp. Sama regulacja temperaturami to za mało.
@@jarekmay2556 Pomyślałem, właśnie temperaturę będę regulował pompkami elektronicznymi, filmik poszedł, tam na końcu filmiku pomyliłem zamiast wyłączy się wentylator do pieca to powiedziałem wyłączą się pompki ua-cam.com/video/TB0byWA836Y/v-deo.html. Dzięki za merytoryczną pomoc.
Witam mam pytanie tez jestem laikiem bede mial piec na pellet i bedzie zasilal tylko kaloryfery 7szt jak zrobic najlepiej instalacje od pieca?
@@nowy_na_kanale jak duże grzejniki, jaki kocioł, jaka termika budynku i jaka powierzchnia do ogrzania.
6 grzejnikow 1800W 1 łazienkowy drabinka, dom stary 96m², teraz miałem starego kopciucha rurki pp25 odnogi do grzejników fi20, i jeszcze czy przy zamkniętym układzie z zbiornikiem przeponowym musi być zbiornik wyrównawczy jak miałem w kopciuchu
@@nowy_na_kanale a jak masz jakieś wątpliwości to pod tym filmem jest moja rozmowa z "Grand.....". Możesz go podpytać jak u niego skończył się temat. A było grubo.
Cześć jarek bardzo dobre schematy jestem teraz w projekcie przerobienia instalacji być może któryś twój projekt dopasuj pozdrawiam
Czy działa pan we Wrocławiu? Lub okolicach?
@@mateuszsamborski393 niestety ale nie. Teraz pomagam chłopakiwi pod Wrocławiu.
@@jarekmay2556 A dałby Pan radę u mnie podłączyć piec na ekogroszek?
@@mateuszsamborski393 osobiście nie wykonuje takich prac.
A przy zaworze 4D z siłownikiem oraz pompa kotłowa powinny być zastosowane dwa czujniki?tzn czujnik za pompa na instalacje i czujnik za pompa kotłowa na powrocie?I drugie pytanie czy w sterowniku wtedy włączamy ochronę powrotu?Dziękuję za odp
@@sawomirlebiecki9455 na wszystkie pytania masz szczegółowe odpowiedzi na moim kanale. O czujnikach w Shorcie, gdzie zamontować czujnik powrotu. Czujnik na dom musi być za pompą na dom. A co do pytania o włączenie ochrony powrotu, też masz film na kanale "Po co siłownik na zaworze". Tam tłumacze dlaczego jeden siłownik pasuje do zaworu 3dr i 4dr., i co trzeba zrobić/ustawić w sterowniku kotła, żeby siłownik wiedział z jakim zaworem pracuje.
Jaki sterownik proponujesz dla pompy bypass ponieważ sterownik pieca chyba tego nie ogarnie
@@adamnowicki5917 jeżeli sterownik kotła nie ogarnia 3 pomp, to najtaniej i najprościej załóż sterownik załanczania pompy CO od śmieciucha. Sondę temperatury wsadź pod otulinę kotła na górze i ustaw temperaturę zał. Pompy na sterowniku (koszt ok.100zł)
@@jarekmay2556 Dzięki tak myślałem ale wolałem się upewnić sterownik od śmieciucha mam i zamiar go użyć . Kupiłem kocioł Pellpal 12kw sterownik Pellpal PID kolor 4,3. Niestety jestem zmuszony podłączyć kocioł samemu ponieważ albo hydraulicy nie mają pojęcia o nowoczesnych kotłach albo mają tyle roboty że wchodzą tylko na nowe inwestycje. Powiedz z jakiego regionu Polski jesteś ?
@@adamnowicki5917 mazury zachodnie.
@@jarekmay2556Witaj fajnie masz bo w okolicach Wrocławia bieda jeśli chodzi o jeziora. Mam chyba ostatnie pytanie mianowicie na kotle mam sporą listwę przyłączeniową w tym 4 gniazda na pompy i tak pompa cwu wiadomo, następnie pompa co domyślam się że ta ma być podłączona na grzejniki co mam jeszcze pompa kocioł i pompa cyrkulacyjna i tu mam pytanie gdzie mają być podłączone . Instalację będę budował według twojego schematu z zaworem ATV czyli potrzebne są 3 pompy. Pozdrawiam serdecznie i proszę o wyrozumiałość bo co fachowiec to inna porada.
Witam, tydzień temu został mi zamontowany kocioł na pellet z Defro 20 kw i po obejrzeniu twojego filmu wiem już, że źle go zamontowali i nie będzie, to działać jak równie nie ma zabezpieczenia powrotu kotła, teraz się zastanawiam jak przerobić instalację, żeby to działało.
@@Grand-cw4ln jak znam życie, hydraulik nie widzi problemu. Podejrzewam, że w kotle zmienił ustawienia, żeby nie wyskakiwał za często alarm "zimny powrót".
Prześlij ten film hydraulikowi i zadaj niewygodne pytania.
Przeczytaj komentarze pod filmem na tym kanale, gdzie mówię "po co siłownik na zaworze".
Jak nie masz drygu w samodzielnym montażu takiej instalacji to jesteś zdany na hydraulików. Zanim zacznie przeróbki, musisz zadać mu pytania jakie ci się nasuną po obejrzeniu tego filmu a on musi ci na nie odpowiedzieć, dlaczego tak a nie inaczej chce wykonać instalację. Jak słysze "BĘDZIE PAN ZADOWOLONY", to mam chęć pogonić takiego "fachowca".
@@jarekmay2556 Na montaż przez firmę zdecydowałem się tylko dlatego, żeby mieć papier do dotacji i gwarancje na kocioł a mam na tyle umiejętności, żebym sam sobie to przerobił, trochę już przerabiałem u siebie centralne ogrzewanie i wodę użytkową. Kocią jest zamontowany w taki sposób jak stary piec na węgiel czyli na powrocie pieca jest pompa obiegowa i zasilanie do pieca podpięte do starego centralnego i nic więce i jak to ma działać poprawnie. Pytanie do ciebie czy można się ciebie doradzić jak to przerobić i co gdzie zamontować żeby to działało
@@jarekmay2556 wysłane
@@jarekmay2556 Drugie hasło "zostaw pan klucze do domu my się wszystkim zajmiemy"
Czy mogę jakiś namiar na Pana w sprawie zamontowanego zaworu 3d
@@krystynakadziela9378 możesz coś więcej napisać o problemie.
Co ty mówisz, zawór atv montujesz na instalacji grzejnikowej , a bojler podlaczasz bez atv, z osobna pompą
@@ukaszmoleda4629 to zależy od wielkości kotła i wielkości Bojlera. Bojler dwupłaszczyznowy o wielkości
Schemat 3ci od konca ten z ATV jest zły.Gdy w instalacji jest ATV i kolejny zawor mieszajacy ro te zawory muszą! byc rozdzielone sprzęgłem jak to ma miejsce w ostatnim schemacie
A dlaczego tak twierdzisz? Co się może wydarzyć negatywnego?
Bo jak ATV otworzy się na duży obieg(na istalacje)to pompy będą pracować w szeregu a nie powinny
@@sawomirlebiecki9455 też jestem negatywnie nastawiony do sytuacji kiedy pompą, pompę goni (mówię o tym w jednym z moich filmów "zawór 4dr. Wady w instalacji".)
Gadanie że stosowanie bajpasów jest praktykowane w małych budynkach😂😂😂😂😂😂
Chłopie to jest rozwiązanie wzięte z przemysłowych kotłowni. A tam niema kilku grzejników jak twierdzisz ani kociołków 13kw.
@@marcinyyy5683 widać teoretyk. Gdybym mógł na YT, to bym ci przesłał jak zachowuje się kocioł i jego temperatura zasilania i powrotu na wykresie temperaturowym. Nie ma ciągłej lini tylko wykropkowane punkty (alfabet Moersa), to świadczy, że sam bajpas nie radzi sobie z napływem dużej ilości zimnej wody, szczególnie w początkowej fazie grzania.
@jarekmay2556 Widzę że ciężko się przyznać do błędu. Trudno to już nie mój problem.A czy teoretyk? Widocznie masz ponad ludzkie zdolności.
@marcinyyy5683 jedynym błędem w tych schematach jest to, że nie powiedziałem przy zaworze 3dr z ATV, że nie jest zalecane, żeby pompa pompę goniła.
Co do wcześniejszego tematu, to nie bierzesz pod uwagę średnic rur i mocy pomp, a porównujesz to do instalacji przemysłowych, w stałym ciągu technologicznym. Nie wszystko da się zaadoptować do instalacji domowych, gdy palimy z przerwami (termostat pokojowy), i na małych średnicach.
Gdybyś rzetelne śledzil mój kanał, to byś wiedział, że też mam zawór 3dr z bajpasem i przepraktykowałem ten schemat dogłębnie u siebie jak też u innych użytkowników. Zanim coś napiszesz i kogoś skrytykujesz, upewnij się, że nasz rację. Takim zachowaniem wystawiasz ocenę własnej wiedzy w temacie.
@@jarekmay2556 I nudzisz jedno i to samo.Sam powiedziałeś że rozwiązanie z bajpasem stosuje się w małych układach.Co jest bzdurą. Dalej twierdzisz że jestem teoretykiem. Tylko widok w twojej kotłowni raczej powala ale amatorką.
@marcinyyy5683 nie ja ją robiłem. Tylko poprawiłem wady. Docelowo będzie wszystko rozebrane, montowane sprzęgło z grzałką (jako awaryjne źródlo). Najważniejsze, że działa i zużycie na niskim poziomie.