З текстом все набагато простіше. Хто живе на селі, той і знає де кубла влаштовують ластівки. В хлівах та кошарах під стріхою над товаром (худобою), отарою, куди господар щодня навідується, і не помітити прильоту ластівки просто не можливо. А це значить зима минула і починається новий рік!
Українці, які знають традиції та мову, а не язик феськи- роzzьки, приблизно так і пояснювали цю пісню. Новий рік зустрічали весною у ту піру року, коли прилітали ластівочки ( в українців дуже любима пташка) і щедрували господарям шедрі дари: худобу, мірку грошей, але гроші то полова, а головне у тебе жінка гарна ( чорноброва ) і здорова - означає будуть діти - продовження роду і це головне ! Дякуємо вам! Миру і процвітання Україні!
@@ivanko-bh 100% !!! - За кілька тисяч років дійсно щось могло і призабутися, і додатися, і змінится... Ось за останню тисячу років двічі поміняли дату зустрічі нового року: після хрещення Русі новий рік наступав 1 вересня(згідно з церковним календарем), а потім Петро I, зачарований вічнозеленою ялинкою друїдів, звелів по всій імперії російській святкувати новий рік з 1-го січня. Не змінилося в Щедрику головне: ластівка прилітає із вирію, жінка у господаря чорноброва і діточки народжуються. Весна повертається. Життя триває!
Ви праві, що вирішили розтлумачити текст. Сучасні люди багато чого не розуміють, бо давно живуть у містах і втратили зв’язок з своєю колискою- селом. Я тільки хочу уточнити наголоси . Полова- наголос на друге о, чорноброва- на останнє о. І дійсно наш народ завжди бажав багатства, здоровʼя, але жодних розчарувань, якщо в бізнесі не густо, бо головне це любов, кохати свою красуню жінку, яка обовʼязково зробить тебе щасливим і багатим в більшому сенсі цього слова. Багатий від слова Бог. Господар - дар Господа, відповідно і господарка. Окотилася- розродилася. Дякую за важливу роботу.
Надзвичайно цікаве трактування, дякуємо, пане Олександре! Так у Вас і купа грошей є, і жінка чорноброва діток навела, та ще й футболки класні робить! Ото щастя Вам повна хата! Нехай і далі так щастить усій Вашій родині в новому році! З Богом до перемоги України!
Моя донька ходила щедрувати, і ввесь час допитувалась що це»мірка грошей» до чого тут жінка чорноброва☺️я десь так і пояснювала, але щодо цінності роду і сім’ї це треба ще додуматись, дякую за розʼяснення, поясню тепер і дітям☺️
ЛАСТІВКИ ЯК І ГОРОбЦІ ЖИЛИ РАЗОМ З ЛЮДЬМИ,І КОЛИ ГОРОБЦІ ЗАЛИШАЛИСЯ З ЛЮДЬМИ НА ВСЮ ЗИМУ ,ЖИВУЧІ В СТРІСІ, ТО ЛАСТІВКИ ПРИЛІТАЛИ ДО СВОГО ГНІЗДА, І З РОКУ В РІК, ВОНИ БУЛИ РІДНИМИ,ЯК І ХУДОБА, БО БУЛИ ДУЖЕ ПОСТІЙНІ З ПОКОЛІННЯ В ПОКОЛІННЯ ЖИЛИ У ОДНИХ ХАЗЯЇВ. І ЇХ ПРИЛІТ БУЛО ВЕЛИКЕ СВ'ЯТО ДУШІ В РОДИНАХ. МОЯ МАМА ЗАВЖДИ ВИГЛЯДАЛА ЛАСТІВОК, І ТІШИЛАСЬ ЇХ ПОВЕРНЕННЮ. ХТО ЖИВ З ЛАСТІВКАМИ ПІД ОДНИМ ДАХОМ ,ТОЙ ЗНАЄ ЯКА ТО БОЖЕСТВЕННА ЕНЕРГІЯ ІДЕ ВІД НИХ, ВІД ЇХ ЩЕБЕТАННЯ. КОЛИ МИ ПЕРЕЇХАЛИ ДО СЕЛА ,У НАС ПРОДОВЖУВАЛИ ЖИТИ ЛАСТІВКИ В САРАЇ, ЦЕ БУЛО ЩАСТЯ ПОКИ КІШКА НЕ РОЗОРИЛА ГНІЗДА, І ПОЇЛА ПТАШЕНЯТ ЯКІ ОТ-ОТ ПОВИННІ БУЛИ ВИЛЕТІТИ, І ВОНИ ПОКИНУЛИ НАС ,ХОЧ ДЕКІЛЬКО РОКІВ ПРИЛІТАЛИ ДО СВОГО ГНІЗДЕЧКА ,БО ПАМ'ЯТАЛИ ЩО З НЬОГО ВИЛЕТІЛИ, АЛЕ БІЛЬШЕ ГНІЗДА НЕ ЗЛІПИЛИ, ТАК ШКОДА ДО ЩЕМУ. А ЗАРАЗ І ЗОВСІМ ПРОПАЛИ ЛАСТІВКИ, ЗАЛИШИЛИСЯ ГОРОБЦІ І СИНИЧКИ, ДЛЯ НИХ СПЕЦІАЛЬНО САДЖУ СОНЯХИ, І ВЗИМКУ ГОДУЄМО
Ой, я на останньому поверсі живу у Києві то тих ластівок у нас під стріхою просто тьма . Але вони відрізняються трохи від сільських . У батьків у селі у нас теж жили ластівки вони дійсно живуть більше сім'єю тобто парою . А тут ціла юрба ,ніякої романтики😅 так оруть під ранок що неможливо . І ввечері . Це вони коли комах ловлять літають колами і кричать щоб загнати комах до центру і виловити. Але ми до них вже звикли.
Кожного року разом з доньками відшукуємо архаїчну колядку до Різдва, вчимо її та співаємо людям. Мої діти допитливі та просять пояснити, що вони будуть співати, мені доводиться шукати відповіді по книгах, словниках, переповідати їм та самій мимоволі поринати в світ давніх традицій і сенсів. Найбільше дивує органічне міксування у колядках і щедрівках праслав'янських та християнських вірувань. Іноді відспівуємо знайомі колядки з дівчатами перед сном, замість колискової. То коли їх співаєш, відчуття наче відкриваєш портал в інший вимір. Щось магічне і незбагненне є в українських піснях.
Дякую Вам. 🎉 Будеш мати мірку грошей- побажання багатства, але гроші як полова, ти їх витрачаєш. Думаю,що це алегорія! Та найцінніше то Є сімейне щастя з гарною,мудрою жінкою!
У казках мірку (ємність певного об'єму, мабуть щось на зразок великого горщика або макітри, якими міряли зерно чи борошно) часто просив бідняк у багатого сусіди, щоби поміряти несподівану знахідку якогось скарбу. У щедрівці мали на увазі, що замість міряти зерно, чоловік міркою мірятиме гроші, бо їх буде так багато. Це моє припущення.
Украї́нська (ру́ська) систе́ма мі́р: Мірка солодова - одиниця виміру солоду зерна, пророщеного для виробництва вару пива або горілки. Прирівнювалася до трьох солянок.
Слово вирій чи ирій означало потойбіччя, світ померлих, а зараз воно стало синонімом теплих країв. В нас співають... то не гроші, то полова, в тебе жінка чорноброва. Я думаю, цим підкреслюється, що головне не гроші, а рід, родина. Бо буде здоров'я в родині, то буде і товар, і гроші
Нам варто зустрічати початок року на весні , як робили це наші пращури, війна це час істин (бо проявляється що в людині є) і перезагрузок, поставити всі речі на свої місця,як воно повинно бути, ГОСПОДИ БУДЬ НАМ В ПОМОЧІ, БО БЕЗ ТВОЄЇ СИЛИ НАМ НЕ ЗМІНИТИ ЦЕЙ СВІТ НА КРАЩЕ🙏🙏🙏🙏
Ваші історичні розвідки, огляди і власні висновки та тлумачення подій та явищ минулого є дуже потрібними сучасному українству, яке наші споконвічні недруги-московити, перетягуючи на себе, наче ковдру, нашу історію, намагалися (і вчиняють це сьогодні) знищити як самобутній і самодостатній етноогранізм. Численні коментарі, і часто теж цікаві думки, свідчать про великий інтерес до ваших, пане Олександре, передач.
Щедрівка з дохристиянських часів, коли новий рік був весною, тому "прилетіла ластівочка". Коли росіни говорять, що українців не було, то ця пісня ( українською мовою) - свідоцтво того, що і українці були,і їхня мова була і творчість, обряди , культура ... були. Певно, що щедрівки з часів матріархату, Трипільської культури.
Точно! Єдине, що про "товар" не знала - в нас так не кажуть. А то все майже так і розуміла! Ну й про новий рік навесні в давнину в школі розповідали)))
Дякую, Олександре, за чудове пояснення. Ми повинні розкривати своїм дітям справжню суть наших традицій. Чесно, другого значення слова " полова" не знала.
Що до полови,. То так у селі казали він такий бідний, що в нього навіть полови нема. Тепер про товар. Я коли був малий, то з кимось з дорслих "гнали череду і випасали товар" Українська мова ФАНТАСТИЧНА, НАДЗВИЧАЙНА.
Дякую за класне пояснення тексту! А ось рядок про жінку, думаю, потрібно розуміти так: гроші - то полОва (наголос на другий склад) - гроші нічого не варті, коли у тебе жінка чорноброва (красива і здорова).
Добрий господар перед роботою давав коневі мірку вівса, тобто це щось на зразок відра........пам'ятаю як колись мій батько казав матері щоб дала коням мірку,коли брав колгоспних коней для роботи на городі.
Співали і не знали толком, про що йде мова, тільки здогадувалися, що про щось давнє, народне, вічне..Дякую Вам про розтлумачення тексту. Як цікаво поринати через народну пісня в глибину віків...і продовжувати традицію предків.
Подяка шановному пану Олександру за чудове освітлення української ідентичності: історії, культури ,віри, мови!!!!!!!❤❤❤ Слава Русі-України і ЗСУ!!!!!!!!❤❤❤ P.S.Прийшло на думку, українська казка "Колобок" , а не московітске "Круглобок". Коли герой окотився і почав мандрувати . І як його чекали стареньки і яка радість була ,коли він повернувся!!!!! І це є розуміння тяжкого життевого шляху і що усе повертається на своє коло!!!❤❤❤
Ви мені зараз перевернули дитячі спогади, бо згадалася казка про козу-дерезу, яка за 3 копи куплена. Я завжди в дитинстві вважала що то скорочено 3 копійки і це дуже дешево 😂 а тут о воно як, виявляється це нормальна така сума 😅
Koszary też takie słowo występuje w języku polskim jest to budynek lub zespół budynków służący jako pomieszczenia dla wojska. Słowo pochodzi z języka wołoskiego (por. rum. coşar - "stodoła, obora", ), na Podhalu i Beskidach polskich koszar oznacza "przenośną zagrodę dla owiec". W Polsce też wiele miejscowości ma nazwę Koszary. Pozdrawiam :)
@@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 My ukraincy też nie wszyscy idealni ...ale od serca dziękuję za pomoc i dobro !! Niech będzie pokój waszemu kraju zawsze!!!
Дякую вам пане Олександре за випуск та вашу працю та просвітницьку роботу. Робіть побільше цікавих випусків. Лайк коментар перегляд та поширення відео в соцмережі
Пам'ятаю, як ще дитиною на початку 90-х почув "Щедрика" в американських фільмах про Різдво. А потім почув українською і вважав, що це переклад з англійської...згодом тільки дізнався, що все відбулось навпаки😢
Дякую за гарне пояснення, тим, хто живе на Заході України, зрозумілі слова"покотились", "товар, ми їх чули від батьків. Про вирій, як місце зустрічі з родом - дізналась зараз від Вас, цікаво, дякую. Зі свого боку хочу доповнити про гроші і полову: при обмолоті зерна полова відноситься вітром, тому у щедрівці гроші - це скороминуща цінність на відміну від сімейних цінностей. Тому чорноброва жінка як продовжувачка роду цінніша за гроші. Ще раз дякую за пізнавальне відео. Слава Україні! ❤🇺🇦
Дуже дякую Тетяні за бандерольку! Купила батькові худі, племінникам чашки. Усі дуже довольні, тато кажуть, худі дуже тепле, і на роботу носять. Усім рекомендую
Дякую за роз'яснення,а що до полови,то це теж корисно,раніше глину замішували з половою,щоб було міцніше,замащували біля печі,груби,горище мастили,ще додавали конячий гній,люди дихали в хатах чистим повітрям,а не таблицею Менделєєва
Приблизно так і я розуміла текст цієї щедрівки, правда мелодія дещо інша, можливо навіть та, яку чув Леонтович і потім уже написав свого знаменитого "Щедрика", так співали мої прабаба і баба і мати, навряд вони шось знали про капелу і її тріумф десь за океаном
Ой шось такий аналіз дивний!! ПолОва! ЧорнобрОва! наголос головне. Гроші то полова, тобто , а головне в житті сімейне щастя, любов)) полова - відходи від зерна. Дуже розповсюджене слово
Поло́ва - відходи при обмолочуванні й очищуванні (провіюванні) зерна хлібних злаків, льону та деяких інших культур, що складаються з колоскових лусок, квіткових ... Зверніть увагу на наголос на другому складі.
то не гроші, а полова тобто гоподар буде мати мірку рошей це начебто і багато, але вони розлетяться, як полова бо будуть дрібні і не коштовні срібні, а не золоті, а овечки котяться в основному в зимку
Звернула,що наголос не вірний і в слові "чорнОброва". Автор не україномовний в побуті і не сільський житель. Важко слухати хорошу тему в його озвучуванні. Але це лише моє сприйняття. Коментарі було цікавіше почитати.
Та Боже, всі доколупалися до наголосів. Послухайте з яким наголосом співається. Там саме половА і чорнобровА. Це усього лише поетична вільність. Зрозуміло що в спілкуванні говоримо полОва, чорнобрОва
Дякую за досить цікаве пояснення! У селі, куди я приїздив на літо до бабці та діда, хай спочивають в мирі, всі шанували ластівок. І не дай Боже скривдити їх або поламати їхні гнізда, які вони в основному будували у стайнях. Нас малих лякали, що якщо гніздо зруйнувати, чи ластівок прогнати, якщо це можливо, то корова не буде три роки молока давати і розказували всілякі страшні історії, як доказ. Ось так шанобливо ставились у нас на Галичині до цих чудових пташок.
А нам казали що буде біда в домі і що розорене гніздо ластівок це дуже погана прикмета . Конкретно не казали що але казали нещастя буде. Центр України. Кіровоградщина.
Кошара в нас в селі Стара Оржиця Київської області називався відділ в одноповерховому продовгуватому будинку де була корова, поряд відділ де були всі інструменти, лопати та зерно - називався сарай, в тому ж будинку третій відділ називався комора, там була плита, де варилося для свиней та зберігався старий одяг з взуттям для роботи на городі та на дворі😊 і цей будинок розташовувався біля основної великої Хати, де жила вся наша родина. А ще окремий будинок був для курей і збіжжя, та велосипедів і називався курник, і окремий менший будинок для свинок з двома відділами, називався хлів.😊
Хах, я слова "товар" у значенні "велика рогата худоба" не знала, але у мене проходив якийсь логічний ланцюжок, типу :"товар- це те що продають, якщо там були овечки, значить їх будуть продавати, тож "хороший" казали про овечок" Дякую за відео
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌏🌞🌎🌞🌍🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞 Дякую Олександр За Працю 🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌎🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞 Зійшло Сонце України Яскраво Сяє У Серці Кожного Українця Та Українки Маючи Віру Совісті Світлом Боронить Україну Незваних Гостей Уражає Гатить Усіх Рашистів Спалює Скупчення Окупанта РозумноДавитьКремлємоль Назавжди Активно Рідних Об'єднує Добром 🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌎🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞 Усі Світлі Люди З Україною Усі Воїни Честі За Україну Усі Злочинці Будуть Покаранні Ніхто,Ні Де, Ніколи Не Сховається 🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌏🌞🌎🌞🌍🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞 Слава Україні, Живе БілаРусь, Свободу усім республікам від рф 🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌎🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞 Україна -Світу Миръ 🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌏🌞🌎🌞🌍🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞 Миръ В Кожний Будинок Любов У Кожну Сім'ю 🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌏🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Виявляється багато значень не знав. Стародавня мова багатша за сучасну таким вивертанням слів. Здивований, що чорноброва - це синонім краси, а не ознака чорних брів. Я вважав, що це як у японців, у яких ознака краси - це чорне волосся. Про пояснення ластівок це цікавий символізм, і "покотилися" вражений, я прямо це сприймав. Якби до цього відео просили пояснити, то я б припустив, що це ознака того, що вони здорові, масивні, що аж котяться від того, які вони хороші для продажі. Мірка грошей, на мій погляд, це собівартість худоби, щоб продати її пристойно, а полова це половина від собівартості, тобто продавати щось за 100 гривень, а в підсумку продати хоч за 50 гривень, щоб хоч за таку ціну взяли. Тепер збагнув, чому її не переклали в ті роки дослівно - це неможливо і не зрозуміло. Можливо сам українець не знав таких вивертів, тому й утворив Спів дзвінків.
На мою думку, людям з геть іншою культурою, ментальністю ніколи не зрозуміти наші щедрівки. А в ті нелегкі часи наші митці просто не мали часу пояснювати всю їх глибину. Тому створили легку для сприйняття різдвяну пісню.
@@TM-uq7ob я з села, але не знав. Я зростав вже на зламі часу, коли поле повністю по небосхил вкривалося коровами, а у батьків нічого з великої худоби не було, тільки у їх батьків.
@@ЛіляПрисяжна-р6ра для чого це не для інших культур а для нашої. Ви багато знаєте про інші культури ,їх пісні та що вони значать? Це мало значення для наших предків і нас. Достатньо показати що вона в нас та культура є ,а там хто хоче сам хай поглиблюється .
Леонтович зробив музичну обробку стародавньої пісні часів, можливо, неоліту. Можливо, деякі слова змінилися, але, зрозуміло, що ця мелодія - хітяра. Є в неї щось магічне, або, чаклунське. Певно, є свої музичні коди в кожного народу. Я обожнюю українські колискові старі пісні. Та скільки закопали пісень, разом з лірниками, кляті чекісти!
Наскільки пам'ятаю, напр римляни не святкували навіть як ми 1-го числа , а ближче до рівнодення 22 березня. Московити навіть не віддупляються чому дєкабрь,тбт десятий, місяць є 12-тим . До речі чорноброва - може і молода, бо не сиве волосся
25 грудня римляни проводили фестиваль, відомий під назвою Natalis Solis Invicti («день народження непереможного сонця»). 25 грудня був першим днем після зимового сонцестояння, коли було помітно збільшення світлового дня. За календарем, введеним дещо раніше Юлієм Цезарем, це був найкоротший день року (лат. bruma - див. Брумалія). За часів Цезаря цей день не мав релігійного значення. Після введення юліанського календаря через декілька століть цей день зимового сонцестояння перемістився з 21 на 25 грудня.
- У давніх римлян рік складався з десяти місяців і мав 304 дні, а зиму не поділяли на місяці. Початком року вважали березень, що збігався з початком польових робіт. - Цар Нума Помпілій збільшив кількість місяців на два(було 10) - Ianuarius (січень) та Februarius (лютий), названі на честь богів Януса та Феба. - 153 року до н. е. початок року перенесли на 1 січня. - У 46 році до н. е. римський імператор Юлій Цезар реформував календар, який згодом отримав назву юліанського, однак 1 січня залишили початком року.
@ЕдуардКривошиєнко якщо це натяк про коляди, то не спорю. Та порівняйте тексти коляд християн та інших традицій. Християнські коляди в основі всі розповідають історію(події з євангелій) народження Христа також як Добрий Вечір це явно адаптована і перероблена. Якщо ж це натяк на дату народження Христа, то метрика Його не збереглася 100%, проте дні народження ± вичислені і це ± 25грудня , тбт близько до астрономічного сонцестояння і 7січня це трохи далеченько
@ЕдуардКривошиєнко це було днем коли починав правити правитель проте астрономічний рік все ж починався весною і то без прив'язки до 12:00 ночі 1 березня. Навіть в євреїв це був перший місяць культу і також починався після рівнодення
Для молоді ці пояснення необхідні, бо справжню історію свого народу та й свою мову вони знають недостатньо. А я, 70-річна філологіня , зміст цієї щедрівки давно знаю і розумію. От тільки останні рядки ми співали: " А ті гроші - то полОва, в тебе жінка чорнобрОва." Це означало, що не в грошах щастя, а в родинному затишку і любові.
Дякую за цікаві пояснення Щедрика,а саме цікаве для мене це походження слова товариш,той що доглядає худобу,тобто товариші в минулому це колеги по професії,дуже оригінальний поворот.
З текстом все набагато простіше. Хто живе на селі, той і знає де кубла влаштовують ластівки. В хлівах та кошарах під стріхою над товаром (худобою), отарою, куди господар щодня навідується, і не помітити прильоту ластівки просто не можливо. А це значить зима минула і починається новий рік!
між кублом та гніздом є різниця
@@sergiooliinyk31 а може гнізда ліплять?? 😁😀😆
Такі да, ластівки в хліву у баби завжди жили. Гніздо робили в середині біля дверей під стріхою.
❤ і ластівка гніздЕчко звИла в стрІсі🎉.😊
Не Щедрик, а голограма) Або й перетин світів Минулого та Майбутнього. Боже, який політ... Дякую дуже!
Українці, які знають традиції та мову, а не язик феськи- роzzьки, приблизно так і пояснювали цю пісню.
Новий рік зустрічали весною у ту піру року, коли прилітали ластівочки ( в українців дуже любима пташка) і щедрували господарям шедрі дари: худобу, мірку грошей, але гроші то полова, а головне у тебе жінка гарна ( чорноброва ) і здорова - означає будуть діти - продовження роду і це головне !
Дякуємо вам!
Миру і процвітання Україні!
@@ТамараСтороженко-е4в , якщо згадати латинські назви, December в перекладі буде 10 місяць. Отже новий рок -- 1 березня.
Якщо цій щедрівці тисячі років то або слово "гроші" не походить від середньовіччя, або ця пісня в кожній епосі проходила через якесь редагування.
@@НесторовыйГлуздъ ,найдавнішим є найімовірніше сам музичний мотив і образ пташки. Решту ми не знаємо, коли, що і як змінювалося.
@@ivanko-bh 100% !!! - За кілька тисяч років дійсно щось могло і призабутися,
і додатися, і змінится... Ось за останню тисячу років двічі поміняли дату
зустрічі нового року: після хрещення Русі новий рік наступав 1 вересня(згідно
з церковним календарем), а потім Петро I, зачарований вічнозеленою ялинкою друїдів, звелів по всій імперії російській святкувати новий рік з 1-го
січня. Не змінилося в Щедрику головне: ластівка прилітає із вирію, жінка у
господаря чорноброва і діточки народжуються. Весна повертається. Життя триває!
Згадаймо (не народну) пісню, де ластівка прилітає до "мойого дому, до свого гнізда".
Ви праві, що вирішили розтлумачити текст. Сучасні люди багато чого не розуміють, бо давно живуть у містах і втратили зв’язок з своєю колискою- селом. Я тільки хочу уточнити наголоси . Полова- наголос на друге о, чорноброва- на останнє о. І дійсно наш народ завжди бажав багатства, здоровʼя, але жодних розчарувань, якщо в бізнесі не густо, бо головне це любов, кохати свою красуню жінку, яка обовʼязково зробить тебе щасливим і багатим в більшому сенсі цього слова. Багатий від слова Бог. Господар - дар Господа, відповідно і господарка. Окотилася- розродилася. Дякую за важливу роботу.
У нас кажуть полОва і жінка чорнобрОва
Дякую за ваші змістовні та пізнавальні випуски, завжди цікаво вас слухати і дивитись. Слава Україні!
Дякую вам, пане Олександре, за чудове тлумачення цієї української "святині" - шедевру! ❤❤❤🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Надзвичайно цікаве трактування, дякуємо, пане Олександре! Так у Вас і купа грошей є, і жінка чорноброва діток навела, та ще й футболки класні робить! Ото щастя Вам повна хата! Нехай і далі так щастить усій Вашій родині в новому році! З Богом до перемоги України!
Моя донька ходила щедрувати, і ввесь час допитувалась що це»мірка грошей» до чого тут жінка чорноброва☺️я десь так і пояснювала, але щодо цінності роду і сім’ї це треба ще додуматись, дякую за розʼяснення, поясню тепер і дітям☺️
Дякую вам. Ви робите неймовірну працю. Тим більше ще і на війні не полишаєте любимої праці.
ЛАСТІВКИ ЯК І ГОРОбЦІ ЖИЛИ РАЗОМ З ЛЮДЬМИ,І КОЛИ ГОРОБЦІ ЗАЛИШАЛИСЯ З ЛЮДЬМИ НА ВСЮ ЗИМУ ,ЖИВУЧІ В СТРІСІ, ТО ЛАСТІВКИ ПРИЛІТАЛИ ДО СВОГО ГНІЗДА, І З РОКУ В РІК, ВОНИ БУЛИ РІДНИМИ,ЯК І ХУДОБА, БО БУЛИ ДУЖЕ ПОСТІЙНІ З ПОКОЛІННЯ В ПОКОЛІННЯ ЖИЛИ У ОДНИХ ХАЗЯЇВ. І ЇХ ПРИЛІТ БУЛО ВЕЛИКЕ СВ'ЯТО ДУШІ В РОДИНАХ. МОЯ МАМА ЗАВЖДИ ВИГЛЯДАЛА ЛАСТІВОК, І ТІШИЛАСЬ ЇХ ПОВЕРНЕННЮ. ХТО ЖИВ З ЛАСТІВКАМИ ПІД ОДНИМ ДАХОМ ,ТОЙ ЗНАЄ ЯКА ТО БОЖЕСТВЕННА ЕНЕРГІЯ ІДЕ ВІД НИХ, ВІД ЇХ ЩЕБЕТАННЯ. КОЛИ МИ ПЕРЕЇХАЛИ ДО СЕЛА ,У НАС ПРОДОВЖУВАЛИ ЖИТИ ЛАСТІВКИ В САРАЇ, ЦЕ БУЛО ЩАСТЯ ПОКИ КІШКА НЕ РОЗОРИЛА ГНІЗДА, І ПОЇЛА ПТАШЕНЯТ ЯКІ ОТ-ОТ ПОВИННІ БУЛИ ВИЛЕТІТИ, І ВОНИ ПОКИНУЛИ НАС ,ХОЧ ДЕКІЛЬКО РОКІВ ПРИЛІТАЛИ ДО СВОГО ГНІЗДЕЧКА ,БО ПАМ'ЯТАЛИ ЩО З НЬОГО ВИЛЕТІЛИ, АЛЕ БІЛЬШЕ ГНІЗДА НЕ ЗЛІПИЛИ, ТАК ШКОДА ДО ЩЕМУ. А ЗАРАЗ І ЗОВСІМ ПРОПАЛИ ЛАСТІВКИ, ЗАЛИШИЛИСЯ ГОРОБЦІ І СИНИЧКИ, ДЛЯ НИХ СПЕЦІАЛЬНО САДЖУ СОНЯХИ, І ВЗИМКУ ГОДУЄМО
Мої батьки на краю міста живуть. От колись в дитинстві ластівки оселилися у нас . Але кішка теж розоорила гніздо 😢 і більше не селилися ластівки там
Коти - козли!
До речі "овечки окотились..."
Ваша історія до сліз🙏🏻😔
Ой, я на останньому поверсі живу у Києві то тих ластівок у нас під стріхою просто тьма . Але вони відрізняються трохи від сільських . У батьків у селі у нас теж жили ластівки вони дійсно живуть більше сім'єю тобто парою . А тут ціла юрба ,ніякої романтики😅 так оруть під ранок що неможливо . І ввечері . Це вони коли комах ловлять літають колами і кричать щоб загнати комах до центру і виловити. Але ми до них вже звикли.
Олександр Алфьоров ви молодець. Дуже цікаве відео. Дякую вам за історичні дослідження та захист України
Слава Україні Слава ЗСУ
Кожного року разом з доньками відшукуємо архаїчну колядку до Різдва, вчимо її та співаємо людям. Мої діти допитливі та просять пояснити, що вони будуть співати, мені доводиться шукати відповіді по книгах, словниках, переповідати їм та самій мимоволі поринати в світ давніх традицій і сенсів. Найбільше дивує органічне міксування у колядках і щедрівках праслав'янських та християнських вірувань. Іноді відспівуємо знайомі колядки з дівчатами перед сном, замість колискової. То коли їх співаєш, відчуття наче відкриваєш портал в інший вимір. Щось магічне і незбагненне є в українських піснях.
Досі кози в господарів котяться і кажуть:"Моя коза окотилась,мої вівці покотились".
Там овечки покотились , а ягнички народились
Дякую Вам. 🎉 Будеш мати мірку грошей- побажання багатства, але гроші як полова, ти їх витрачаєш. Думаю,що це алегорія! Та найцінніше то Є сімейне щастя з гарною,мудрою жінкою!
У казках мірку (ємність певного об'єму, мабуть щось на зразок великого горщика або макітри, якими міряли зерно чи борошно) часто просив бідняк у багатого сусіди, щоби поміряти несподівану знахідку якогось скарбу. У щедрівці мали на увазі, що замість міряти зерно, чоловік міркою мірятиме гроші, бо їх буде так багато. Це моє припущення.
Украї́нська (ру́ська) систе́ма мі́р:
Мірка солодова - одиниця виміру солоду зерна, пророщеного для виробництва вару пива або горілки. Прирівнювалася до трьох солянок.
Дякую за чудовий огляд Щедрика, пане Олександре!
Дякую за захист України!
Слава Україні!
Героям слава!
Слава Збройним Силам України!
Слово вирій чи ирій означало потойбіччя, світ померлих, а зараз воно стало синонімом теплих країв.
В нас співають... то не гроші, то полова, в тебе жінка чорноброва. Я думаю, цим підкреслюється, що головне не гроші, а рід, родина. Бо буде здоров'я в родині, то буде і товар, і гроші
Так, воно про цінності. Згодна. Дякую
Спасибі вам за вашу важливу роботу !
Наша історія схована від нас. Дякую вам за вашу працю! Ви робите велику справу для нашого порозуміння.❤❤❤✌🏻🇺🇦✌🏻🇺🇦✌🏻🇺🇦
Дякую, пане Олександре за пояснення. Мені 72 роки і так, приблизно, я і пояснювала своїм дітям і онукам❤❤❤❤
Нам варто зустрічати початок року на весні , як робили це наші пращури, війна це час істин (бо проявляється що в людині є) і перезагрузок, поставити всі речі на свої місця,як воно повинно бути, ГОСПОДИ БУДЬ НАМ В ПОМОЧІ, БО БЕЗ ТВОЄЇ СИЛИ НАМ НЕ ЗМІНИТИ ЦЕЙ СВІТ НА КРАЩЕ🙏🙏🙏🙏
@@ЛюбовКуліковаМасляна - то й є проводи старого та зустріч нового року!
@@ЛюбовКуліковаможе ще до язичництва повернемося ,як наші пращури.? Пам'ятайте своє минуле але не обов'язково ним жити. Це вже занадто.
Ваші історичні розвідки, огляди і власні висновки та тлумачення подій та явищ минулого є дуже потрібними сучасному українству, яке наші споконвічні недруги-московити, перетягуючи на себе, наче ковдру, нашу історію, намагалися (і вчиняють це сьогодні) знищити як самобутній і самодостатній етноогранізм. Численні коментарі, і часто теж цікаві думки, свідчать про великий інтерес до ваших, пане Олександре, передач.
П. Олександр дякую Вам за просвітництво, за пояснення, за роз'яснення для всіх🇺🇦💙💛. Особливо для молоді....
Щедрівка з дохристиянських часів, коли новий рік був весною, тому "прилетіла ластівочка". Коли росіни говорять, що українців не було, то ця пісня ( українською мовою) - свідоцтво того, що і українці були,і їхня мова була і творчість, обряди , культура ... були. Певно, що щедрівки з часів матріархату, Трипільської культури.
хто знає мову- тому й напідсвідомісті зрузуміло. Дякуемо!
Точно! Єдине, що про "товар" не знала - в нас так не кажуть. А то все майже так і розуміла! Ну й про новий рік навесні в давнину в школі розповідали)))
Щедрик це історична давнина, ще до християнства з'явилася.
@@tatyanashevtsova370Моя бабця, 1913 р.н., на Житомирщині, так казала, у контексті "череда повертається - товар з поля йде"
❤ поетична нація🎉.
Дякую Вам , пане Олександре, за таке детальне пояснення Щедрика.❤❤❤
Дякую, Олександре, за чудове пояснення. Ми повинні розкривати своїм дітям справжню суть наших традицій.
Чесно, другого значення слова " полова" не знала.
Дякую за розʼяснення
Успіху вам
Що до полови,. То так у селі казали він такий бідний, що в нього навіть полови нема.
Тепер про товар. Я коли був малий, то з кимось з дорслих "гнали череду і випасали товар"
Українська мова ФАНТАСТИЧНА, НАДЗВИЧАЙНА.
Так є,як колись приходив зі школи в зимовий час то мусів напоїти товар.....
Ластівки в березні не прилітають.
Клiмат iншим був.
Дякую за просвітницьку роботу
Дякуємо пане Олександре за великі просвітницькі труди ваші!❤️🇺🇦💛💙
Дякую за класне пояснення тексту!
А ось рядок про жінку, думаю, потрібно розуміти так: гроші - то полОва (наголос на другий склад) - гроші нічого не варті, коли у тебе жінка чорноброва (красива і здорова).
Дякую щиро за вірність краю і титанічний труд в навчанні нашої історії.
Дуже цікаво, дякую п. Олександр.Слава Україні!!!
Надзвичайно цікаво. Щира подяка
Українська язичницька щедрівка стала символом Різдва у всьому світі❤
Лише музика до щедрівки, і була вона написана у ХХст
була написана музична обробка щедрівки@@maksymlysak4092
Леонтович музику не писав, він оранжував, адаптував. Музика теж древня
Щедрівки символ нового року.
А колядки символ Різдва
Сердечно дякую за коментар щодо всесвітньо відомої щедрівки. Маю зауваження щодо вживання слова "рожениць". Маємо питоме українське слово "породілля"
Добрий господар перед роботою давав коневі мірку вівса, тобто це щось на зразок відра........пам'ятаю як колись мій батько казав матері щоб дала коням мірку,коли брав колгоспних коней для роботи на городі.
Щиро дякуємо за цікаву інформацію
Співали і не знали толком, про що йде мова, тільки здогадувалися, що про щось давнє, народне, вічне..Дякую Вам про розтлумачення тексту. Як цікаво поринати через народну пісня в глибину віків...і продовжувати традицію предків.
Подяка шановному пану Олександру за чудове освітлення української ідентичності: історії, культури ,віри, мови!!!!!!!❤❤❤ Слава Русі-України і ЗСУ!!!!!!!!❤❤❤ P.S.Прийшло на думку, українська казка "Колобок" , а не московітске "Круглобок". Коли герой окотився і почав мандрувати . І як його чекали стареньки і яка радість була ,коли він повернувся!!!!! І це є розуміння тяжкого життевого шляху і що усе повертається на своє коло!!!❤❤❤
Щиро дякую історику Олександру Алфьорову за цікаву та змістовну розповідь!
Щира вдячність вам за вашу працю і вподобайка на підтримку каналу
Дякую за Вашу працю, Слава Украіні!
Ви мені зараз перевернули дитячі спогади, бо згадалася казка про козу-дерезу, яка за 3 копи куплена. Я завжди в дитинстві вважала що то скорочено 3 копійки і це дуже дешево 😂 а тут о воно як, виявляється це нормальна така сума 😅
@@olyptica4677 а я уявляла 3 копиці сіна і думала,що копи це скорочено від копиця😄
Koszary też takie słowo występuje w języku polskim jest to budynek lub zespół budynków służący jako pomieszczenia dla wojska. Słowo pochodzi z języka wołoskiego (por. rum. coşar - "stodoła, obora", ), na Podhalu i Beskidach polskich koszar oznacza "przenośną zagrodę dla owiec". W Polsce też wiele miejscowości ma nazwę Koszary. Pozdrawiam :)
Zgadzam sie. Warto raczej poszukac hindo-europejske pochodzenie tego slowa.
Dziękuję bardzo drodzy poliacy!!!!!! Jesteście ludźmi z dobrymi sercami ❤❤
@@ОленаПустова-м4у Nie wszyscy niestety są. Ja jestem bo to moja wiara.
@@zenekkwiatkowskiukrainskah1695 My ukraincy też nie wszyscy idealni ...ale od serca dziękuję za pomoc i dobro !!
Niech będzie pokój waszemu kraju zawsze!!!
@@ОленаПустова-м4у :) Uwielbiam ukraińskie kobiety są najlepsze na świecie.
Щиро дякую вам, пане Олександр❤
Дякую вам пане Олександре за випуск та вашу працю та просвітницьку роботу. Робіть побільше цікавих випусків. Лайк коментар перегляд та поширення відео в соцмережі
Дуже цікаве пояснення! Дякую❤
Пам'ятаю, як ще дитиною на початку 90-х почув "Щедрика" в американських фільмах про Різдво. А потім почув українською і вважав, що це переклад з англійської...згодом тільки дізнався, що все відбулось навпаки😢
Чорноброва - це ще й ознака здоров'я, молодості, а отже, і можливість поповнення сім'ї, родинного багатства, як Ви кажете
чорноброва значить не україна, а татарка і мірка грошей то згадайте казку про Алі - Бабу там теж була мірка
@@ViktorSuvorov-fr2vcУкраїна велика; не всі поголівно на цій території були світловолосі. І навіть русяві люди часом мають темні, майже чорні брови.
@@ViktorSuvorov-fr2vc, не обов'язково татарка, ,швидше доглянута і з заможного стану, див. також традицію чорнити брови та вії.
@@ViktorSuvorov-fr2vc а що, в українок немає чорних брів? Таке вже видумали
@tanyafan5594 звично не було дві тисячі років тому назад
Дякую, пане Олександре 👏
До речі, на Прикарпатті також на худобу говорили товар.
Пригнали додому товар з пасовища.
Так, бо з худоби все: м'ясо,молоко,шерсть...
В моєму селі (Хмельницька обл) досі кажуть на худобу товар.
Щиро дякую за Вашу натхненну працю, за нашу просвіту, за Велику Любов до України та всього Українського❤❤❤❤❤❤❤
Щиро дякую за важливі знання наше життя 🎉❤
Дякую Вам за Вашу працю...
Дякую за гарне пояснення, тим, хто живе на Заході України, зрозумілі слова"покотились", "товар, ми їх чули від батьків. Про вирій, як місце зустрічі з родом - дізналась зараз від Вас, цікаво, дякую. Зі свого боку хочу доповнити про гроші і полову: при обмолоті зерна полова відноситься вітром, тому у щедрівці гроші - це скороминуща цінність на відміну від сімейних цінностей. Тому чорноброва жінка як продовжувачка роду цінніша за гроші. Ще раз дякую за пізнавальне відео. Слава Україні! ❤🇺🇦
Тим, хто з півночі теж відомо, що таке покотились
Дуже дякую Тетяні за бандерольку! Купила батькові худі, племінникам чашки. Усі дуже довольні, тато кажуть, худі дуже тепле, і на роботу носять. Усім рекомендую
Дякую за роз'яснення,а що до полови,то це теж корисно,раніше глину замішували з половою,щоб було міцніше,замащували біля печі,груби,горище мастили,ще додавали конячий гній,люди дихали в хатах чистим повітрям,а не таблицею Менделєєва
Якщо ставити тире: "- то полова," все стає дуже просто! Дякую вам за роботу!
Приблизно так і я розуміла текст цієї щедрівки, правда мелодія дещо інша, можливо навіть та, яку чув Леонтович і потім уже написав свого знаменитого "Щедрика", так співали мої прабаба і баба і мати, навряд вони шось знали про капелу і її тріумф десь за океаном
Ой шось такий аналіз дивний!! ПолОва! ЧорнобрОва! наголос головне. Гроші то полова, тобто , а головне в житті сімейне щастя, любов)) полова - відходи від зерна. Дуже розповсюджене слово
У віршованому тексті наголос може порушуватися задля збереження ритмічності .
Подяка вам 👌😍та Слава ЗСУ 🙏🇺🇦✨️
Поло́ва - відходи при обмолочуванні й очищуванні (провіюванні) зерна хлібних злаків, льону та деяких інших культур, що складаються з колоскових лусок, квіткових ... Зверніть увагу на наголос на другому складі.
то не гроші, а полова тобто гоподар буде мати мірку рошей це начебто і багато, але вони розлетяться, як полова бо будуть дрібні і не коштовні срібні, а не золоті, а овечки котяться в основному в зимку
Звернула,що наголос не вірний і в слові "чорнОброва". Автор не україномовний в побуті і не сільський житель. Важко слухати хорошу тему в його озвучуванні. Але це лише моє сприйняття. Коментарі було цікавіше почитати.
@ГалинаГ-о9ц алфьоров таке українське прізвище як к диров і шойга, симоньян словян и 😊😀😆
@@ViktorSuvorov-fr2vc жодного слова про прізвище в моєму коменті немає)))
Та Боже, всі доколупалися до наголосів. Послухайте з яким наголосом співається. Там саме половА і чорнобровА. Це усього лише поетична вільність. Зрозуміло що в спілкуванні говоримо полОва, чорнобрОва
Дякую за Вашу працю!
Дуже цікаво і корисно!
Дякую Вам пане Олександр. Ви як факел правди в пітьми брехні від сусідів
Дякую.🤝
✌️🇺🇦💪
Дякую за досить цікаве пояснення! У селі, куди я приїздив на літо до бабці та діда, хай спочивають в мирі, всі шанували ластівок. І не дай Боже скривдити їх або поламати їхні гнізда, які вони в основному будували у стайнях. Нас малих лякали, що якщо гніздо зруйнувати, чи ластівок прогнати, якщо це можливо, то корова не буде три роки молока давати і розказували всілякі страшні історії, як доказ. Ось так шанобливо ставились у нас на Галичині до цих чудових пташок.
А нам казали що буде біда в домі і що розорене гніздо ластівок це дуже погана прикмета . Конкретно не казали що але казали нещастя буде. Центр України. Кіровоградщина.
Пані Оксана, і я саме так розумію ці 🎉рядки Щедрика, бо справді гроші- то полова, ніщо, а жінка, мати- це справжній скарб для родини.
Кошара в нас в селі Стара Оржиця Київської області називався відділ в одноповерховому продовгуватому будинку де була корова, поряд відділ де були всі інструменти, лопати та зерно - називався сарай, в тому ж будинку третій відділ називався комора, там була плита, де варилося для свиней та зберігався старий одяг з взуттям для роботи на городі та на дворі😊 і цей будинок розташовувався біля основної великої Хати, де жила вся наша родина. А ще окремий будинок був для курей і збіжжя, та велосипедів і називався курник, і окремий менший будинок для свинок з двома відділами, називався хлів.😊
Щира подяка за Вашу невтомну просвітницьку роботу❤❤❤Слава України та її героям!
Жінка красива і здорові діти😊 найбільше багатство людини❤
Дякую Вам! 💙💛
Хах, я слова "товар" у значенні "велика рогата худоба" не знала, але у мене проходив якийсь логічний ланцюжок, типу :"товар- це те що продають, якщо там були овечки, значить їх будуть продавати, тож "хороший" казали про овечок"
Дякую за відео
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌏🌞🌎🌞🌍🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Дякую Олександр За Працю
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌎🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Зійшло Сонце України
Яскраво Сяє У Серці Кожного Українця Та Українки
Маючи Віру Совісті
Світлом Боронить Україну
Незваних Гостей Уражає
Гатить Усіх Рашистів
Спалює Скупчення Окупанта
РозумноДавитьКремлємоль
Назавжди Активно Рідних Об'єднує Добром
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌎🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Усі Світлі Люди З Україною
Усі Воїни Честі За Україну
Усі Злочинці Будуть Покаранні
Ніхто,Ні Де, Ніколи Не Сховається
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌏🌞🌎🌞🌍🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Слава Україні, Живе БілаРусь,
Свободу усім республікам від рф
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌎🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Україна -Світу Миръ
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌏🌞🌎🌞🌍🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Миръ В Кожний Будинок
Любов У Кожну Сім'ю
🌞💛🩵🌞🇺🇦🌞🌍🌞🌏🌞🌏🌞🇺🇦🌞💛🩵🌞
Коли крольчиха народжує крольчінят, кажуть - вона окотилася. Напевно що це стосується і іншої живності
Вівця окотилась
Вівці та кози окочуються, свиня пороситься, кобила жеребиться, корова отелюється😊
Кролиця окролилась.
Дякую Вам!✊🇺🇦
Дякую,пане Олександр, за уроки історії України!
Виявляється багато значень не знав. Стародавня мова багатша за сучасну таким вивертанням слів. Здивований, що чорноброва - це синонім краси, а не ознака чорних брів. Я вважав, що це як у японців, у яких ознака краси - це чорне волосся. Про пояснення ластівок це цікавий символізм, і "покотилися" вражений, я прямо це сприймав. Якби до цього відео просили пояснити, то я б припустив, що це ознака того, що вони здорові, масивні, що аж котяться від того, які вони хороші для продажі. Мірка грошей, на мій погляд, це собівартість худоби, щоб продати її пристойно, а полова це половина від собівартості, тобто продавати щось за 100 гривень, а в підсумку продати хоч за 50 гривень, щоб хоч за таку ціну взяли.
Тепер збагнув, чому її не переклали в ті роки дослівно - це неможливо і не зрозуміло. Можливо сам українець не знав таких вивертів, тому й утворив Спів дзвінків.
На мою думку, людям з геть іншою культурою, ментальністю ніколи не зрозуміти наші щедрівки. А в ті нелегкі часи наші митці просто не мали часу пояснювати всю їх глибину. Тому створили легку для сприйняття різдвяну пісню.
Хто жив в українському селі, той всі слова розуміє.
@@TM-uq7ob я з села, але не знав. Я зростав вже на зламі часу, коли поле повністю по небосхил вкривалося коровами, а у батьків нічого з великої худоби не було, тільки у їх батьків.
Українець знав... і зараз знає 😊
@@ЛіляПрисяжна-р6ра для чого це не для інших культур а для нашої. Ви багато знаєте про інші культури ,їх пісні та що вони значать? Це мало значення для наших предків і нас. Достатньо показати що вона в нас та культура є ,а там хто хоче сам хай поглиблюється .
Леонтович зробив музичну обробку стародавньої пісні часів, можливо, неоліту. Можливо, деякі слова змінилися, але, зрозуміло, що ця мелодія - хітяра.
Є в неї щось магічне, або, чаклунське.
Певно, є свої музичні коди в кожного народу.
Я обожнюю українські колискові
старі пісні.
Та скільки закопали пісень, разом з лірниками, кляті чекісти!
У моєї бабусі була дерев'яна мірка для солі приблизно на 3 літра.
я навіть зараз користуюся 1 літровою міркою , яку ще зробив мій дід ....
Яке Вам велике дякую!❤❤❤ І дружині дякую за магазин! Нарешті я знайшла вашу футболку с тризубами!🙏🏻🙏🏻🙏🏻✌🏻
Наскільки пам'ятаю, напр римляни не святкували навіть як ми 1-го числа , а ближче до рівнодення 22 березня. Московити навіть не віддупляються чому дєкабрь,тбт десятий, місяць є 12-тим . До речі чорноброва - може і молода, бо не сиве волосся
Октябрь і октопулос ( восьминіг) від латинського 8, 9 '' ноябрь'', все вірно.
25 грудня римляни проводили фестиваль, відомий під назвою Natalis Solis Invicti («день народження непереможного сонця»). 25 грудня був першим днем після зимового сонцестояння, коли було помітно збільшення світлового дня. За календарем, введеним дещо раніше Юлієм Цезарем, це був найкоротший день року (лат. bruma - див. Брумалія). За часів Цезаря цей день не мав релігійного значення. Після введення юліанського календаря через декілька століть цей день зимового сонцестояння перемістився з 21 на 25 грудня.
- У давніх римлян рік складався з десяти місяців і мав 304 дні, а зиму не поділяли на місяці. Початком року вважали березень, що збігався з початком польових робіт.
- Цар Нума Помпілій збільшив кількість місяців на два(було 10) - Ianuarius (січень) та Februarius (лютий), названі на честь богів Януса та Феба.
- 153 року до н. е. початок року перенесли на 1 січня.
- У 46 році до н. е. римський імператор Юлій Цезар реформував календар, який згодом отримав назву юліанського, однак 1 січня залишили початком року.
@ЕдуардКривошиєнко якщо це натяк про коляди, то не
спорю. Та порівняйте тексти коляд християн та інших традицій. Християнські коляди в основі всі розповідають історію(події з євангелій) народження Христа також як Добрий Вечір це явно адаптована і перероблена. Якщо ж це натяк на дату народження Христа, то метрика Його не збереглася 100%, проте дні народження ± вичислені і це ± 25грудня , тбт близько до астрономічного сонцестояння і 7січня це трохи далеченько
@ЕдуардКривошиєнко це було днем коли починав правити правитель проте астрономічний рік все ж починався весною і то без прив'язки до 12:00 ночі
1 березня. Навіть в євреїв це був перший місяць культу і також починався після рівнодення
Дякую за Вашу працю! Слава Україні!
Для молоді ці пояснення необхідні, бо справжню історію свого народу та й свою мову вони знають недостатньо. А я, 70-річна філологіня , зміст цієї щедрівки давно знаю і розумію. От тільки останні рядки ми співали: " А ті гроші - то полОва, в тебе жінка чорнобрОва." Це означало, що не в грошах щастя, а в родинному затишку і любові.
Дякую, ОЛЕКСАНДРЕ❤!
Дуже приємно і усім потрібно. Хай все буде добре!
🔱💎☀️
Дякую за цікаві пояснення Щедрика,а саме цікаве для мене це походження слова товариш,той що доглядає худобу,тобто товариші в минулому це колеги по професії,дуже оригінальний поворот.
Тобто,чорноброва жінка,це будеш все рівно щасливий
Дуже добре інформативне пояснення.
Ластівки прилітають, як правило,в середині квітня.Кошара-загорожа з верболозу(тину) як КОШИК,КІШ ,тощо.
У нас наголос полОва. І тоді римується із словом чорнобрОва.
Дякую за вашу працю.
Пане Олександре, щиро дякую за пояснення Щедрівки!🇺🇦👍 Нарешті я це буду знати!👍🇺🇦
Дякую за працю
дякую...дякую...дякую... це чудово... любимо своє, українське❤
Дякую, дуже цікаво
Дякую за цікаве розʼяснення 😍
Дяеую пане Олександре!!!
Ви праві! Дякуємо за корисну інформацію
Дякую, цікаво, в прмнципі, так і розуміла текст. Тільки думаю, що гроші то полОва, тобто не такі і важливі, бо гарна жінка краще