Fender Precision Bass z 1964, není sice tak všestraný jako Jazz Bass z toho samého roku, ale hra trsátkem je fenomenální. Sorry za basovou vsuvku, ale máte pravdu, že ty materiály už prostě nejsou.
Já mam teorii že třeba Tokai a Fernandes zní tak dobře, protože stárnou magnety ve snímačích a ztrácí některý frekvence. Mam teď kobylkovej single z Fernandes strata na relativně nový kytaře a zní krásně - nemá ty jedovatý výšky a vyšší středy, který maj některý singlovky. Taky mam PRS CE24 2002, humbuckery PRS HFS a Vintage Bass, sice "jenom" rok 2002, ale taky maj moc hezký vejšky. I na kobylkovej humbucker se daj vyloudit moc krásný čistý zvuky. Třeba je to blbost nebo náhoda, nevim :) .
Video mi nakonec připadlo příliš krátké :-) super dozvědět se všechny tyto informace v Českém jazyce v příjemném rozhovoru s Pány, kteří opravdu mají co říct. Díky Maťo.
Když mají lidi co říct a ví, o čem mluví... A když je u toho ještě takovej sympatickej moderátor... krása! Tohle opravdu mohlo mít dvojitou stopáž a stejně by to nenudilo 🙂
Jsem ve tretine, ale davam velkej lajk za napad i obsah, tohle je tema ktere se resi mezi lidmi co chvili hrajou pomerne casto a opet to na ceskym jutubu chybelo. Parada Maťo a big thx! :)
Les paul:) gibson obecne(ty firebirdy jsoz nadherny) mam Lp studio z ‘90tek a dalsi nejlevnejsi z 2010 a rozdil je propastnej, ty jemny nuance tam jsou:) bacha ale obe hrajou dobre, jen to starsi je presne jak se rika ve videu, citlivejsi, krasnejsi:)
@@MatoMisik tam je zajímavý, že reverse Firebird je vlastně normál, protože stadart je reverse:) Taky je mám rád. Stačil by i Epi (pak ještě Modern, V, a Explorer do kompletu).
Maťo, tvl, děláš to fakt dobře. Že se vyznáš, ok, takových je dost. Že ten kytarovej svět miluješ, takových je taky dost. Ty to dokážeš skvěle dostat do videa a přenést na diváka. Super. Navíc víš, kdy máš mluvit a kdy nechat mluvit hosta. Fakt dobrý. 👍
Ohledně vintage západních top značek opravdu nemůže náš trh konkurovat, ale možná by západ ocenil nějaké originální vintage východní a české nástroje, můžete k nim připojit fotky západních a na západě známých východních hvězd, které je používaly, tam může ležet v první fázi minimálně velice zajímavé a originánlní téma k hovoru na guitar show, později i třeba zisk, protože nástrojů ve sbírkovém stavu je už málo a ceny jsou stále stašně nízko. Díky za skvělý pořad, ke kterému se rád opakovaně varcím.
velmi dobre rozpravanie .. je to aj moj pripad - snazim sa v ramci svojich moznosti dostat cim blizsie k medzivojnovemu gibsonu l5 - pre moju hru uplny ideal
@@MatoMisik - dakujem - hudbou sa nezivim, teda dat 15k+ eur za gitaru nie je pre mna uplne normalne - ale po pozreti videa to mozem zacat pred sebout skusit obhajovat ako investiciu ;)
Můžete na toto téma natočit něco o akustických, elektroakustických kytarách? Děkuji a hodně zdraví, které je na konci roku nejvíce tradiční přání. Vždy mě potěší Vaše nové pořady. Děkuji PR
Super díl, Maťo, vydá za celovečerní film, je super kluky poslouchat, dávám plnej počet bodů ;-) A perlička byla, jak vysvětlili: " To máš 3 nový custom shopy a ty prodáš a koupíš jednu starou 🙂. Tak tam jsem se taky ještě nedostal.. asi jako většina amatérských smrtelníků.. ;-) 😀
Výborný rozhovor. Zeptám se na tu bednu Marshall, co si pánové přivezli z Guitar show: co je to za ročník a jaké má v sobě reproduktory? Díky předem za odpověď.
Krásný nástroje, to musel být zážitek, energie z nich čiší. Mě se líbí starý Mustangy, jak kytary, tak auta. :)) Jak se třeba hodnotí, když taková kytara má přes tělo nějaký fakt ošklivý vryp?
Mustang je krásná kytara 👍 Ohledně vrypu na staré kytaře… oproti kytaře, která je bez výrazný kosmetických vad bude cena asi nižší, ale jak je ve videu řečenu, cenu určuje hl. konkrétní model, ročník, původnost všech částí a fakt. zda je kytara bez vnějších zásahů/úprav. Případně kontaktuj kluky z J&L, oni budou vědět.
Moc pěkný díl, a moc hezké povídání o těchto starých kytarách!! Sám jsem už taky "vintage ročník 1972". Ale tyhle nástroje mají právě tak stejnou duši, jako zralí a starší lidé... Nadhled, moudrost, upřímnost a pravdivost danou věkem, dobou vzniku a spoustou dalších okolností.. . Tím ale vůbec nechci nijak zatracovat "novodobé kytarové mládí". Dlouhé roky vlastním levného strata Squier (rok 1991 myslím?) žije se mi s ním opravdu moc hezky, a nedám na něj dopustit! 🙂
Příjemný předvánoční gitarový bonbónek :D :D :D Popatřil jsem na kytary, které nikdy nebudu vlastnit :D Skvělé povídání. Věřím že oba pánové by o kytarách mohli vyprávět hodiny, né li déle :D :D :D :D
Ještě jeden komentář, tentokrát univerzální kytara/basa. Vintage barvy. Měl jsem Fender Precision 69. Nedávno vyrobili nějakou reissue sérii. Říkal jsem: Nemůžu si pomoct, ta moje byla vice do zelena. Načež mi vysvětlili, že tohle je opravdu originální barva (světle šedomodrý burst), ovšem ta moje byla opravdu vice do zelena, protože když jsem ji měl, už byla více než 20 let stará a ten nitrolak časem žloutne. Takže na té modré vytvořil žlutý filtr a přebarvil ji do zelena. Vzpomněl jsem si na to při čtení nějakého článku v modelářském časopisu, kde rozebírali, že vlastně všichni modeláři delali Fokkery z první světové blbě. V nějakém muzeu totiž stojí jeden jediný kus zachovaný z roku 1918. A ten je ve dvou odstínech šedozelené. A teprve pred par lety do něho rýpli, odebrali vzorky barev a zjistili, že byly původně ve dvou odstínech šedomodré. Jenže ten nitrolak udelal časem ten sám efekt.
Upřímně z tohoto dílu na mne dýchá prodej. Z pohledu „investice“ se s nimi dá souhlasit, ale po stránce hráčské se místy ty argumenty nedaly poslouchat (sorry) ... jen bych dodal, že v té době nejen Hendrix, Harrison, Richards etc. hráli na nové či zánovní kytary - nechť si každý přebere sám 😎 Jinak působivá kolekce krásných nástrojů.
Patrím k rovnako postihnutým už veľmi dlho… Inak investične chalani majú 100% pravdu. Aj mne stúpli niektoré gitary na vyše 25.000€ takže sa bojím na nich hrať a držím ich v kufroch. Čo sa týka zvuku vintage gitary sú na tom rovnako ako nové - záleží od kusu, neplatí pravidlo, že stará hrá vždy lepšie a nová vždy horšie.
Pánové, děkuji za poučné a příjemné povídání. Otázka ke sleepers a dotahování levných nástrojů: domníváte se, že to čeká i asijsou (mexickou) produkci? Řemeslně i hranelností velmi dobré nástroje typu Classic Vibe, apod? Dost by mě to překvapilo už jen proto, že jich jsou miliony... A ještě poznámka: velmi jsem se těšil na archtopy, předválečné Gibsony, ES, L4, L5, L7 atd. Šlo vám něco takového rukama? Je vůbec něco takového možné shánět v ČR? Díky a ať se daří!
Já bych sázel na Japonsko před Mexikem. Několik mi jich prošlo rukama. Bohužel, všechny byly jak hoši v JNL říkají "player's guitars'. Tak jsem je dal do pucu a prodal se slušnou přirážkou. Nechal jsem si jen Cort Space II basu v konfiguraci JB bass. Bude purple haze flake se snímači Arcane. Ty Mexický kytary jsou pořád dost k mání a za slušný prachy. Japonců je pořád míň.
@@tomotrop Děkuju za odpověď! Moje chyba, že nepočítám japonské kytary do asijských :) Nejen u pre-lawsuit kytar je to jasné a ty ceny už jsou (na Reverbu) vidět.
Chlapci jedna věc je sběratelská hodnota, druhá věc je emocionální hodnota (vazba k nástroji) a třetí věc je skutečnost = reálný zvuk v časoprostoru. Můžeme tu plkat do rána anebo i celé dny a týdny, pak přijde člověk vezme si do ruky - podle nás - "poleno" a hrát mu to bude tak, až bude srdce usedat. Když budete mít "olšové" ruce, nebude vám hrát nic a naopak - i levný nástroj může znít úžasně v rukou, které jej budou umět rozeznít. 1) Muzikant by měl jít kupovat nástroj se zavázanýma očima. 2) Při poslechu hudby, tzv. blindfold testem (nevidím, na co ten který muzikant právě hraje) drtivou většinou naprosto NEPOZNÁTE na co ten člověk hraje. - Vyzkoušejte si to. Vezměte si Hendrixe. Jeho vlajková loď byl "strat", ale hrál i na Gibsona Flying V a SG. Když se nebudete dívat na film/video, nepoznáte, že nehraje na "strata". Stejně tak u Claptona a i jiných proslulých hráčů. O basách ani nemluvě. Argumenty, že z precisiona nedostanete zvuk jazzbasa a vice versa anebo "ricka" jsou liché. Samozřejmě záleží na stylu hry, použití trsátka, či hry prsty a hlavně nasazení, tedy "ataku" drnknutí a na místě úderu do struny. A nezapomínejme na nastavení aparátu. Než mi začnete spílat, tak si to a) vyzkoušejte b) naposlouchejte různé hráče a až pak diskutujme. Nicméně, s vámi souhlasím, že ty staré nástroje mají něco do sebe. Nejdůležitější je to dřevo. A tomu např. rozuměl jeden z nejpovolanějších kytarářů Peter Jurkovič . . . Hraním se molekuly dřeva řadí podle frekvencí (dřevo má paměť . . .) = vyhrátý nástroj. Když budete mít jakýkoliv starý nástroj, řekněme ze 60. let, zavřený od prvopočátku v trezoru za sběratelským účelem a vytáhnete jej na světlo boží v r. 2022, vězte, že moc hrát nebude . . . Závěrem se dá říct, že se tu bavíme také "trochu" o snobismu majitelů "realit". Ale my ty vintage kytary a basy prostě milujeme . . .
lenze nejde len o zvuk (inak plne suhlasim s tym co pisete s tymi blindfold testami atd) ale ide aj o POCIT z hrania, pocit z dotyku toho nastroja, pocit z toho ako vyzera, na toto sa castokrat zabuda a pritom je to tak isto dolezite ako prave ten zvuk ;)
Souhlas , dík za syrovej message...vždyť jde úplně o jiný hodnoty pokud se stále jedná o hudbu... Hendrix to měl na háku.. A mělo to grády... Ježíš přijel do Jeruzaléma na oslu )))
Absolutní souhlas 🙂 Připouštím, že 3-4 vintage kytary, které jsem vlastnil (a prodal), měly něco do sebe, ale zdaleka to nepřevážilo funkčnost nových (třeba i reissue) kytar. Ty ladí, nemusím se strachovat, co se s drahou kytarou stane až z ní vypadne vintage šroubek a čím častěji na ni kytaru hraji, tím víc je "mnou" zahraná a ceněná... Konzistence a přesnost výroby je dnes nesrovnatelně lepší, než před půl stoletím. Těch skutečně dobrých kusů byl zlomek a dnes se bude jen těžko vybírat z 5 nebo 10 stratů 1965, najdete jich hrstku a ten, kdo najde, tak neprodá. To si raději vyberu z deseti American Standard/Series tu, která mi nejvíc sedne zvukem, rezonancí, hmotností... Navíc, vintage nástroje už nehrajou jako v době svého vzniku. Za těch 50-60 let vyschlo dřevo, zestárly magnety, na kytaru se hrálo, obrousily hrany atd.. A v neposlední řadě, (jak trefně uvedeno), je to v prackách🙂 Samozřejmě, pokud je kupec sběratel a obchodník, cena vintage kytar půjde vždycky nahoru. Což mi připomnělo, že peklo pro kytaristu je, když mu manželka po jeho smrti prodá sbírku kytar za cenu, kterou jí "přiznal" ;-)
Zajímavé, ze třeba u kytar neproběhla tak výrazná evoluce jako treba u baskytar. Teda možná proběhla, ale neprojevila se tak výrazně. Ja třeba kdysi hrál na US Precision, teď hraju Warwick Streamer (pětku) a už bych asi zpátky neměnil. Jo, ty klasické Fendery se šroubovaným krkem mají něco do sebe, zvlášť do určitých nahrávek, ale za mě je ten průběžný krk u Warwicka fakt o generaci jinde. Hlavně pětka "vrní" pod rukama úplně jinak. Počítám, že i u kytar něco takového existuje, ale naživo jsem to snad ještě neviděl. Má to nějaký konkrétní důvod?
Spíš bych řekl, že ta moderní odnož není tak vidět a většinou jsou kytaristy nakoněni tradyčním nástrojům. Ale těch moderních kytar je opravdu hodně a někdy se ty technologie jen skryvaji za klasickým vzhledem.
Moc děkuji za toto video. Velice zajímavé povídání. Měl jsem Fender Mustang originál, ale byl jsem mladý a pustil ho, protože jsem toužil po Stratocaster. Teď mám Fender Stratocaster USA, 2004, 50 Anniversary a jsem spokojený moc. Ale samozřejmě už chápu, že ten Mustanf origo z 60 let měl něco do sebe a jeho cena dnes? Asi také zajímavé…
Láká mě Jolana safír, protože to byla kytara na kterou jsem se začínal učit, jinak ze světových značek by to byl asi Les Paul Custom z 90. Let protože to pro mě nějakým způsobem "definuje" elektrickou kytaru a je to ten nejznámější model kytary.
Jsi si jistý, že se jmenovala Safír? Nikde jsem jí nenašel a to ani v seznamu na stránce, která se věnuje výhradně těmto kytarám: www.jolana.info/seznam_kytar.html
@@MatoMisik Rekl bych ze je to jenom moje domněnka, byl to klasickej strat s dvěma HB z roku 1988. Kdosi mi říkal že to je safír ale je to už docela dávno a nepamatuju si to přesně 😆
Nove gitary hraju dobre. Len to musia byt USA, gybsny hraju super aj rocniky 20, 21, 22. Nekupovat rozne ciny, indonezia mexika, pokial su love treba usa.
Pokud nove, tak mam osobne rad tuzemskou scenu. Butikove nastroje od tuzemskych kytararu jsou na spickove urovni… mnohem lepsi nez bezna americka produkce.
@@MatoMisik s tym nemam skusenosti ale verim ze gitarari uz sa to naucili robit a vedia zohnat aj kvalitne drevo , musel by som vyskusat/ Ale ked niekto sniva o starych nastrojoch nech sa paci, nostalgia. realita je vsak taka ze nove gitary hraju vynikajuco.
@@nutkum8700 Mas pravdu. Ja nemam problem ani s temi levnymi z ciny a tak. Par jsem jich uz dal dokupy, nechal seridit a jsou to velmi pouzitelne nastroje.
@@MatoMisik na amaterske hranie je to v pohode aj cina, ale kto maka na sebe chce byt pro a tuzi po dokonalej gitare tak musi mat origo gibson, fender usa , to proste drevo, spracovanie , zvuk a hlavne ten pocit , vsak tie gitary zneju na tisicoch nahravkach na tom je radost hrat.
@@nutkum8700Já jsem třeba basák, zvykl jsem si na Warwick Streamer a už bych neměnil. Ale kdysi jsem měl US Precision. Jednoznačně, Čínu s tím srovnat nemůžeš, ale: pokud bych měl porovnat současný Squier Precision, třeba i ten levný Affinity z Číny s korejským Squier z devadesátých let, tak za mě úžasný rozdíl do plusu - ve prospěch toho Číňana.
Jak jsem psal na FB asi proto z moderní doby mám rád hlavně Music Man Majesty 😋 a nejen kytary žijí z 90 % v minulosti.. co takové šperky .. kožená obuv ... Mechanický hodinky ... Nebo všude možne oblíbené čaje z ázie a keramiky kolem toho. Ale zas věřím, že ty vintage kytary málo co dnes dožene. Možná tak ručne dělané. Ty vintage jsou taky ručne dělané že jo 😋
Taky mám rád, když to řemeslo někdo dnes umí a posune to o kus dál. Hlavně v butikové zóně jsou občas neskutečné skvosty. Pravdou je, že i cenou se už moc neliší od vintage kousků. Ale jak píšeš, i v sériové a nám dostupnější výrobě jsou parádní věci a MusicMan k nim patří.
@@tombodka Nedávno jsem koukal na nějaký seznam 10 nekdražších kytar světa a ani jedna z těch co zmiňuješ tam nebyla. Kytary tam byli od 1 do 2 mil. dolarů 🙈
Podľa mńa sa chlapci zamotali v svojich fantáziach.Staré gitary su ako staré autá ,hezké ale svetove rekordy su dnes uplne inde.U starých gitar je určená skôr hodnota než cena.
Hezký. Zaujalo mě, že když kluci mluví o potenciálním růstu, o sleepers, tak vlastně pořád zůstávají u velký dvojky, u Fendera a Gibsona, jen u jinejch než nejprovařenějších modelů. Je to pochopitelný a mají pravdu. K těmhle dvěma značkám bych přidal možná ještě Gretsche. Ok. Ale zajímalo by mě, jak by si troufli odhadnout, jak to bude s jinými značkami, ne tak velikými. Jestli se vytvoří a bude tak velikej a drahej trh třeba se starýma japonkama. Jestli budou někdy drahý co já vím Peaveye ze sedmdesátek. Nebo něco ikonickýho, LouReedův bezhlavej Steinberger. Nebo jestli to pořád budou krmit hlavně nový starý Fendery a Gibsony (protože každej rok jich do kategorie starý spadá víc a víc :)) Podobně by mě zajímal názor někoho fundovanýho na cheesy východoevreopský kytary včetně Jolan, samozřejmě. A tak, trochu škoda, že k tomuhle jste se myslím nedostali. Plus třeba jestli u nás na kupce platí slavenj předvlastník, na tohle ty vole, nahrál Pavlíček… Atd. Ale fakt hezký, kluci dobře mluví - i když je mi zároveň tenhle dospělej investiční svět z duše protivnej a fuck off všichni právníci a doktoři a hejsci, co ho živí :)
Popri vyššie zmienených značkách netreba zabúdať ani na dnes už legendárne gitary značky VOX (či už model Teardrop, alebo Phantom), rovnako tak ani na gitary z nemeckej produkcie ako Hofner, Framus a pod. Sú to stále výborné nástroje s množstvom osobitosti a už aj vysokou hodnotou.
ostatní značky (Silvertone, Grestch, atd) samozrejme rosotou take a v zasade pro ne plati relativne podobna logika tvorby ceny, ale vzdy to bude nesrovnatelne s velkou dvojkou, protoze proste 90% legend hralo na tyhle 2 znacky a tak vznika ikonicnost, v ramci popkultury a nakonec i tohodle trhu
Mnohí súčasní gitaristi možno majú vo svojich zbierkach staré a drahé vintage nástroje, ale na pódium si berú novšie, perfektne fungujúce gitary - napríklad Carlos Santana, Steve Lukather, Mark Tremonti, Michael Landau, Alen Hinds, John Mayer, Frank Gambale, dokonca aj Eric Clapton (a mnohí ďalší). Dá sa predpokladať, že majú strach pred zničením, či dokonca krádežou drahého nástroja a preto ich nechávajú doma v bezpečí? Priemerný poslucháč na koncerte podľa mňa až tak veľmi sluchom nerozozná, či gitarista hrá na vintage gitare alebo na novšom nástroji. Rozozná to len ten, kto na tej gitare hrá. A často ide z jeho strany hlavne o pocit, že drží v ruke nástroj, ktorý má za sebou dlhú a zaujímavú históriu a dostane zo seba a z tej gitary viac emócie ako pri tej novšej gitare. A to si už poslucháč možno všimne. Okrem toho: dnešní gitaristi mnohokrát snívajú o zvuku napríklad Hendrixa či Claptona zo 60. rokov a kupujú si 60 rokov staré gitary v nádeji, že budú mať tiež taký zvuk. Lenže Hendrix produkoval ten svoj zvuk napríklad na stratocastri, ktorý si kúpil v obchode priamo z regálu a tá gitara bola stará asi 1 až 2 roky. Nepochybne pri dnešnej kúpe vintage nástroja ide aj o kvalitu, ale možno ešte vo väčšej miere ide o biznis.
Máš pravdu. K tomu můžu doplnit snad jen, že zvuk tvoří primárně sám kytarista. Steve Lukather bude znít vždy jako S. Lukather, ať bude hrát na starou vintage kytaru nebo moderní repliku atp. Pak je tu druhá stánka, a to studiová práce. Mnoho profi kytaristů fungují hodně jako studioví hráči a tam si právě berou dost často tyto vintage nástroje, jelikož ve studiu je slyšet uplně vše, tedy i specifický charakter té či oné staré kytary.
Mě by zajímalo, když se teda z těch opravdu starých kytar stávají vysloveně relikvie, sběratelské, nehrané kytary, tak jestli to časem dostihne i třeba kytary z osmdesátek a devadesátek.
Spíš ne. Myslím, že u elektrických kytar platí, že nejzajímavější zhodnocení čeká , až na malé výjimky, skutečně jen autentické americké nástroje z 50. až 70.let.
Už dnes se cení Gibson z 90 let, kdy dělal opravdu výjimečně dobrý kytary. Právě u 90 let bych viděl douhodobě příležitost. Naopak 80 žádná sláva. A ani ty 70 nebyly luxus a ještě nedávno se tomu sběratelé vyhýbali (Gibson Norlin era a jejich zásadní zásahy do výroby z důvodu úspor). To jen prodejci ty 70 teď sami zařazují do vintage ery, protože jim logicky dochází zboží z 50/60 let a je potřeba to draze jako vintage nacenit.
Znám jednoho sběratele, sbírá kytary a aparáty. Má to jako investiční záležitost i když sám na to nehraje. Ale dá nám občas možnost si zahrát. I když třeba goldtopa jsem nechtěl půjčit ani do ruky… 😂
Asi bych v té místnosti zemřel hlady, žízní, nebyl bych už schopen odejít a rozhodně bych nic nikdy neprodal. 😉 Ostatně asi jako to měl Ignatius J Reilly ve Spolčeni hlupců, než by ty hot dogy ze svého pojízdného stánku prodával, prodal, radši je všechny snědl sám 😇. Krása....
Magnety starší než 30-40 let trochu slábnou a mají sametovější tón, okraje tónu nejsou tak ostré ... dřevo, na které někdo víc než 30 let hrál, se stále stejným rozsahem tónových frekvencí naučí posouvat vrstvičky (léta) po sobě, takže to jde lehčeji, jako oblýskané hedvábí... nejlepší je, když na to hraje pořád jeden člověk, to je pak jako vyšlápnuté boty (omlouvám se kytarám za nehudební přirovnání, ale rozdíl mezi novou a vyhranou kytarou je podobný).. jenže, kdyby všichni hráli jen na staré vintage kytary, tak by za 30 - 40 let nebyly "nové" vintage kytary.... což by bylo škoda. Díky pánové za Vaše zaujetí. 🐝🐝🐝
Slabší magnet vytvoří slabší signal. Je to jen fyzika, žádná romantika. Jestli se ti líbí šum a bordel, zmagnetizuj si to slabším magnetem nemusis čekat 30 let
@@freeblowjobforall2697 ... někdo slyší sametovější tón a někdo šum a bordel... je to podle vkusu každého soudruha ... fyzikální muziku nějak neposlouchám ... 🫀🔬... díky
@@vladimirkubicek5432 To bylo psané samozřejmě s nadsázkou. S tónem si můžeš hrát několika způsoby, silou magnetů, vzdáleností od strun, gainem, zesilovač dělá hodně, prstama... Není pravidlem, že starší magnet je to pravý, trochu mi z toho co jsi psal toto vyznělo. Možná to bude tím, že na starším nástroji měl tohle výše popsané již vyřešené a hraje to. Je třeba experimentovat, bohužel
Říkají to přesně, jak to je. Materiál co byl, a už nikdy nebude. Nejen dřevo, ale všechno, všechen hardware, ale hlavně snímače - magnety, dráty v nich a jejich izolace... Pro mě skutečně vintage kytary končí v 1964, kdy došel rio palisandr (díky, Beatles 😂 ) Ještě mnohem horší je to se zesilovačema - elektronky, kondíky a hlavně repráky - ale nejvíc trafa: mám 2 Hiwatty DR103, 73 a 74 - a ty starý Partridge už nikdo nikdy nevyrobí
Lepšie … to nemožno povedať. Ani horšie. Sú proste iné než aktuálne moderné nástroje. Hrajú inak, majú trochu iné snímače, mierne odlišnú konštrukciu, do niektorých štýlov hudby sa hodia viac a do niektorých menej. Je to ako s autami, na niečo sa hodí šporťák, na niečo SUV, na niečo offroad, na niečo dodávka a na niečo zasa ťahač. Glorifikovať či zatracovať historické nástroje (či obecne akúkoľvek techniku) mi príde nie veľmi na mieste. A samozrejme aj medzi nimi sa nájdu viac či menej podarené kusy, rovnako ako medzi modernými.
To jo, ale zase je vidět, že chlapci to dělají z láskou, a tím pádem ty nepovedené věci nevedou. Takže bych tam klidně v klidu nakupoval. Trh je jaký je, oni se ho jen účastní, a dost se v tom vyznají. Myslím, že jsou spíš přínosem.
Každé to dřevo má svoji duši a příběh a ten hraje, každého by pak měla vzít za srdce kytara, co si koupí, mám svého strata 20 let a určitě není na světě nejlepší, ale je můj ve všech slovech smyslu, dokonale mi padne a každý šrám vím, kde vzal, takže jiného bych nechtěl.. loni dostal kamarádku 335 být nová padla tak do ruky a to dřevo bylo přesně ono ještě jsem to u nové kytary tak neměl..takže za mě pokud vintage je příběh a kytara ho umí vypravet, tak je to ta správná volba.
Také hodně sleduji vintage kytary a myslím, že tyto dva odkazy jsou pro mě úplně top. Ale většina asi zná 😊 www.youtube.com/@NormansRareGuitars www.youtube.com/@CarterVintageGuitarsNashville
Som hudobny antitalent a na toto video som narazil uplnou nahodou. Som fascinovany touto problematikou. Chalani si to mozno neuvedomuju, ale okrem obchodnej stranky maju zasluhu na pestovani kulturneho dedicstva cez svoje pracne nadobudnute know-how. Bola by velka skoda si to nechat pre seba. Satisfakciou je ze za svojou sluzbu sa aj im rozsiruju prilezitosti este viac sa posuvat v poznani. Kedze mam viac skusenosti s fotografovanim tak ma potesuje podobny smer. Vznikaju stale dokonalejsie fotaky, ale nakoniec sa clovek pri pocitovej fotke oblukom vrati k technike/obrazu z minulosti. Nie vzdy je hodnota v detaile a presnosti, ale v celkovej “dusi” vysledneho diela.
Třeba pro mě, jako pro obyčejného smrtelníka, je tohle zvláštní otázka. Rozumím a chápu, že ty kytary mají třeba neuvěřitelný zvuk a další vlastnosti, pro které jsou ceněny. Třeba že na ně hrál i nějaký slavný kytarista nebo je tam speciální materiál, či úprava. Ale pro mě tak zvláštní rozhodně nejsou. A kdybych si měl vybrat mezi Vintage kytarou, třeba i po nějakém slavném muzikantovi a kytarou přesně pro moje ruce a můj styl hry, tak bez váhání volím novou kytaru přesně na míru. Protože to po čem toužím je se co nejvíce přiblížit svému ideálu, aby mi maximálně seděla a stále mám co objevovat. K čemu mi bude Vintage kytara, když se na ní hrozně nadřu? Nebude mi sedět profil krku, menzura, rádius, atd. Takže ta pro mě bude mít maximálně hodnotu finanční a historickou, ale nebude pro mě osobně skvělým nástrojem. A myslím si, že dost muzikantů na tom bude podobně. Protože jsou kytary, které vlastní a kytary na které skutečně hrají.
Jasny. Ale stará (vintage) kytara vs skvěle hrající a sedící do ruky, se přece nevylučuje? Nebudeš si kupovat něco, co ti nesedí přece :) Jen u těch starých máš výrazně zůžený výběr, to jo.
Na Alfe su hlavne zaujimave prepinace, ktore sa pouzivali ako sietovy vypinac pre vysavace ETA. Zrovna som jednu dostal od kamarata a restaurujem ju, musim vyrobit kobylku, lebo tam neboli struny a kobylka sa stratila.
Tak na tyto kytary už brzy hrát nikdo nebude. Maj cenu zlata. Dobrý výdělek, ale pro muzikanty je to nesmysl. Je to jen investiční zboží jako starožitnosti. Skončej na věšáku boháčů.
Zdravím ale tentokrát mi nesedí obsah s názvem. Je to spíš markteringová masáž, jejímž cílem je přimět posluchače, aby prodal svoje kytary a koupil si nějakou vintage, klidně i takovou, kterou vlastně nechce, protože ty LP a Straty už nejsou k mání. Časy se mění a nebudeme si lhát - kytary jsou záliba starých lidí. Mladí už o ně zdaleka takový zájem nemají a pokud ano, tak se chtějí odlišit a chtějí hlavně jiné kytary, než měli jejich dědečci a tátové. Hlavně v žádném případě ne Fender a Gibson. Mí synovci říkají: "...hlavně nám nepouštěj nic, kde je kvílivá kytara. To je nejhorší zlo!" Takže s tou jistou investicí do budoucna bych to tak růžově neviděl. Zájmci o vintage kytary vymírají. V 80 letech kytary už jednou vyšly z módy a jejich cena spadla a může se to stát znova. Podle názvu bych čekal, že se dozvím, že třeba Gibson je původně firma na výrobu pian a měla zásoby stoletého dřeva. Že Les Paul se dělal v letech 1952 - 57 s P90 ale zlatá éra Gibsonu LP trvala jen tři roky 1957-1960 s humbuckery. Na objednávku ještě v roce 61 udělali pár kytar. Pak jim došlo kvalitní dřevo, zastavili výrobu LP a dělali jen SG. Výrobu LP obnovili až v roce 1968. A to už byla jiná éra a horší kvalita. Atd.. To samé o Fenderu je spoustu zajímavých informací, které ročníky jsou superkvalitní a čím to je. To jsou zajimavé informace o vintage kytarách, které jsem v tom videu očekával a ne že mám prodat svoje kytary a koupit si starýho Jaguara, Jazzmastera nebo Epiphona, i když je vlastně nechci. Jen proto, že jich je na trhu málo...
@@MatoMisikDíky za odpověď. Ono to očekávání vychází z názvu pořadu. Kdyby se to jmenovalo třeba Bussiness okolo vintage kytar, nebo Vintage kytary jako výhodná investice, byl bych spokojen. Ale jinak díky za pěkný seriál, zatím jsem jen chválil. Nenech si to otrávit, ber to prosím jako konstruktivní kritiku.
Tak s těmi Jaguary je to tak protože je to odporná hnusná kytara, kterou skoro nikdo nechce.....já neříkám že to hraje špatně, nebo že ti původní buildeři neuměli...ale Jazzmaster a jaguar....kdo na toto hraje ? Kurt? Nějací jazzmani možná ....
@@MatoMisik Já to myslel tak že každý chce mít stratocaster nebo tele...ale málokdo chce mít jaguára já mám kamaráda který si z Francie nechal dovést opravdu drahého jaguára.a měl pak problém ho znovu prodat skoro, protože skoro nikdo neměl prostě zájem o opravdu kvalitní vintage, původní i s pouzdrem...myslim že to byl 1968 ročník ...nakonec šel zase do zahraničí...Ale já nejsem obecně příznivec vintage sběratelských kusů , twangu apod .já mám rád kytary který se označují "the player" číli třeba vintage základ, ale modifikováná kytara tak aby to hrálo jak je potřeba...
Ten poznatek s tím jak neinvenční je většina kytarového průmyslu oproti automobilovému je velmi zajímavý a pravdivý. Podle mě to však není tím, že by neexistovaly modernější, ergonomičřější a lepší kytary. Jen většina kytaristů jsou prostě zaprdění vintážisti a chtějí tu konzervativnost a oldschool (nalejme si čistého vína). Chtějí zažívat to stejný jako jejich vzory v 50 a 60tých letech. Myslím, že u og petrolheadů, kteří milují např. staré americké sporťáky je to dost podobné, ale v globálu se přes tohle automobilový průmysl už dostal (páč autem jezdí každý, nejen nostalgické umělecké duše) u kytaristů tohle bude složitější, ale já osobně tam určitý posun v mladé generaci kytaristů ve věku do 30ti let vidím. Už to nejsou ti kluci z postkomuni česka, kteří věří, že cokoliv co je americké je nejlepší :D, a že nejlíp hraje jen 30 let stará plexina s flaškama. Nicméně celej svět vintage kytar a investice do nich není za mě o přidané hudební hodnotě. Je to prostě sběratelství jako každé jiné. Čeho je málo, to stojí. Stejně jako kartičky, veteráni cokoliv. To že je to zároveň hudební nástroj je jen nice to have a účelově ti poslouží stejně i modernější kytara za zlomek ceny. Je to prostě o sběratelství a investici (k čemuž mám osobně blízko), ale nevěřím že bych mezi vintage kytarami s tím co očekávám od nástroje jeho zvuku a hratelnosti já osobně našel cokoliv co by mě zvukově pomohlo v tom co dělám. Tenhle standard se podle mě dalece posunul na nových kytarách. Pokud bych byl ale člověk co hledá autentický zvuk té staré doby, pak možná.
Po jaké kytarové "babičce" toužíte Vy?
V čem podle Vás jsou tyto staré kytary zajímavější než ty nové?
Toužil jsem po opravdovém gibsonu a dostal se mi do rukou 2004 Supreme v Wine Red barvě. Suprový nástroj :)
@@stepanpollak9010 Sny je potřeba si plnit. Gratuluju :)
Fender Precision Bass z 1964, není sice tak všestraný jako Jazz Bass z toho samého roku, ale hra trsátkem je fenomenální. Sorry za basovou vsuvku, ale máte pravdu, že ty materiály už prostě nejsou.
@@Machca Já naopak děkuju za "basovou vsuvku" :)
Já mam teorii že třeba Tokai a Fernandes zní tak dobře, protože stárnou magnety ve snímačích a ztrácí některý frekvence. Mam teď kobylkovej single z Fernandes strata na relativně nový kytaře a zní krásně - nemá ty jedovatý výšky a vyšší středy, který maj některý singlovky. Taky mam PRS CE24 2002, humbuckery PRS HFS a Vintage Bass, sice "jenom" rok 2002, ale taky maj moc hezký vejšky. I na kobylkovej humbucker se daj vyloudit moc krásný čistý zvuky. Třeba je to blbost nebo náhoda, nevim :) .
zejména povídání pana Štěpánka mě bavilo už v jeho zbrojnici. Jen tak dále!! 🙂
Jo jo, Pepa "ví" :) Díky.
Video mi nakonec připadlo příliš krátké :-) super dozvědět se všechny tyto informace v Českém jazyce v příjemném rozhovoru s Pány, kteří opravdu mají co říct. Díky Maťo.
To je pořád lepší než když to začne už nudit 😁 Každopádně díky 🙏🏻
Tak tady nemá cenu se vykecávat, absolutní TOP díl. Pokud hodnotím ostatní zbrojnice, vždycky 10/10, ale toto 15/10. Klobouk dolů.
Díky Martine 🙏🏻 Jo, kluci maj co nabídnout 👍
Když mají lidi co říct a ví, o čem mluví... A když je u toho ještě takovej sympatickej moderátor... krása! Tohle opravdu mohlo mít dvojitou stopáž a stejně by to nenudilo 🙂
Díky Petře :)
Jsem ve tretine, ale davam velkej lajk za napad i obsah, tohle je tema ktere se resi mezi lidmi co chvili hrajou pomerne casto a opet to na ceskym jutubu chybelo. Parada Maťo a big thx! :)
Les paul:) gibson obecne(ty firebirdy jsoz nadherny) mam Lp studio z ‘90tek a dalsi nejlevnejsi z 2010 a rozdil je propastnej, ty jemny nuance tam jsou:) bacha ale obe hrajou dobre, jen to starsi je presne jak se rika ve videu, citlivejsi, krasnejsi:)
To mne těší a děkujeme :)
@@HYNEK1108 Já si teda ujíždim na Firebirdech... zatím žádného nemám, ale jednou... :)
@@MatoMisik tam je zajímavý, že reverse Firebird je vlastně normál, protože stadart je reverse:) Taky je mám rád. Stačil by i Epi (pak ještě Modern, V, a Explorer do kompletu).
@@tomotrop Něco s tim budem muset udělat 😇
Maťo, tvl, děláš to fakt dobře. Že se vyznáš, ok, takových je dost. Že ten kytarovej svět miluješ, takových je taky dost. Ty to dokážeš skvěle dostat do videa a přenést na diváka. Super. Navíc víš, kdy máš mluvit a kdy nechat mluvit hosta. Fakt dobrý. 👍
Děkuju, děkám co můžu 😁
Kdybys chtěl něco trochu víc extra a zároveň mne v tom co dělám podpořit, zde je to místo: herohero.co/kytarovazbrojnice
Výbornej díl! Moc díky za skvělou práci, Maťo! ❤️
Díky Dominiku 👍
A pokud bude chuť, díky i za případnou podporu pořadu 🙏👇
www.matomisik.cz/muj-pribeh/stan-se-patronem
Ohledně vintage západních top značek opravdu nemůže náš trh konkurovat, ale možná by západ ocenil nějaké originální vintage východní a české nástroje, můžete k nim připojit fotky západních a na západě známých východních hvězd, které je používaly, tam může ležet v první fázi minimálně velice zajímavé a originánlní téma k hovoru na guitar show, později i třeba zisk, protože nástrojů ve sbírkovém stavu je už málo a ceny jsou stále stašně nízko. Díky za skvělý pořad, ke kterému se rád opakovaně varcím.
To je hodně luxusní posezení. Fakt jsem si to povídání užil. Patří vám veliké díky.
Děkujeme Vláďo :)
velmi dobre rozpravanie .. je to aj moj pripad - snazim sa v ramci svojich moznosti dostat cim blizsie k medzivojnovemu gibsonu l5 - pre moju hru uplny ideal
Dekujeme a preju ti aby se ti s tim Gibsonem zadarilo :)
@@MatoMisik - dakujem - hudbou sa nezivim, teda dat 15k+ eur za gitaru nie je pre mna uplne normalne - ale po pozreti videa to mozem zacat pred sebout skusit obhajovat ako investiciu ;)
Tento díl byl super, bylo to opravdu poučné. Já ještě potřebuju strata z let 1969-72 s maple krkem.
děkujeme 👍
Za padesát let třeba stoupne na ceně moje Pacifica .-)) Tak ji pak prodám a ke svým 100. narozeninám si pořídím nový nohy nebo tak něco.
Přesně... tuhle strategii ti schvaluju :)
Doporučuji celý nový tělo.
@@tomotrop Přijde na to, kolik ta Pacifica hodí a jak na tom v té době bude biomechanika.
Můžete na toto téma natočit něco o akustických, elektroakustických kytarách? Děkuji a hodně zdraví, které je na konci roku nejvíce tradiční přání. Vždy mě potěší Vaše nové pořady. Děkuji PR
Dobrý tip. Díky :)
Velmi dobry diel so super temou! dufam, ze bude mat pokracovanie v blizkej buducnosti. : )
Diky 👍
Vynikající, chlapi tomu věnují hodně a je to poznat, o čem mluví, jsem tak nějak tušil, DIKY.
Diky Rosťo 👍
Perfektní díl!
Děkujem Igore :)
Délka byla úměrná kvalitě. Užil jsem si to díky moc.
Děkujeme 🙏🏻 Pár věcí jsme sice vystřihli, ale rozhodli jsme se, že to takto smysl dává i přes delší stopáž 😃
Super díl, Maťo, vydá za celovečerní film, je super kluky poslouchat, dávám plnej počet bodů ;-) A perlička byla, jak vysvětlili: " To máš 3 nový custom shopy a ty prodáš a koupíš jednu starou 🙂. Tak tam jsem se taky ještě nedostal.. asi jako většina amatérských smrtelníků.. ;-) 😀
Díky.
Hele, tim že tam ještě nejsme, bych se netrápil :) Důležitý je mít ze života radost a to lze s kejtrou za pár šušňů :)
Nápodobně :DDD
Výborný rozhovor. Zeptám se na tu bednu Marshall, co si pánové přivezli z Guitar show: co je to za ročník a jaké má v sobě reproduktory? Díky předem za odpověď.
Je to Marshal Cabinet model 1982/B z roku 1971 osazený čtyřmi reproduktory Pre Rola Celestion G12H T1281.
@@MatoMisik Tak to je paráda 👌 Neřešíš svůj age, když zníš jak Jimmy Page 😁 Dík a ať se vede!
@@jiridospiva3454 Díky 👍 … slušná hláška 🤪👌
Krásný nástroje, to musel být zážitek, energie z nich čiší.
Mě se líbí starý Mustangy, jak kytary, tak auta. :))
Jak se třeba hodnotí, když taková kytara má přes tělo nějaký fakt ošklivý vryp?
Mustang je krásná kytara 👍 Ohledně vrypu na staré kytaře… oproti kytaře, která je bez výrazný kosmetických vad bude cena asi nižší, ale jak je ve videu řečenu, cenu určuje hl. konkrétní model, ročník, původnost všech částí a fakt. zda je kytara bez vnějších zásahů/úprav. Případně kontaktuj kluky z J&L, oni budou vědět.
Tu zelenou "epifonu " miluju má to takový krásný PRSový rohy 😘🤤
Tak to řekni rovnou, že má PRSa :)
Moc pěkný díl, a moc hezké povídání o těchto starých kytarách!! Sám jsem už taky "vintage ročník 1972". Ale tyhle nástroje mají právě tak stejnou duši, jako zralí a starší lidé...
Nadhled, moudrost, upřímnost a pravdivost danou věkem, dobou vzniku a spoustou dalších okolností.. .
Tím ale vůbec nechci nijak zatracovat "novodobé kytarové mládí". Dlouhé roky vlastním levného strata Squier (rok 1991 myslím?) žije se mi s ním opravdu moc hezky, a nedám na něj dopustit! 🙂
Děkuji. V každém čase přicházejí na svět silné věci… kytary, lidé… atp. 😁👍
Příjemný předvánoční gitarový bonbónek :D :D :D Popatřil jsem na kytary, které nikdy nebudu vlastnit :D Skvělé povídání. Věřím že oba pánové by o kytarách mohli vyprávět hodiny, né li déle :D :D :D :D
Díky Jakube. Jo, kluci jsou takové kytarové studnice vědomostí 👍
@@MatoMisik osobně jsem čekal že zrovna v tvém případě se dostane i na kytarové efekty, ale to je spíš jen takový postřeh. Možná příští video ? ✌️😂🤣
@@jakubtomecek2033 Já myslim, že efektů už bylo víc než dost... je čas na jiná témata :)
Ještě jeden komentář, tentokrát univerzální kytara/basa. Vintage barvy. Měl jsem Fender Precision 69. Nedávno vyrobili nějakou reissue sérii. Říkal jsem: Nemůžu si pomoct, ta moje byla vice do zelena. Načež mi vysvětlili, že tohle je opravdu originální barva (světle šedomodrý burst), ovšem ta moje byla opravdu vice do zelena, protože když jsem ji měl, už byla více než 20 let stará a ten nitrolak časem žloutne. Takže na té modré vytvořil žlutý filtr a přebarvil ji do zelena.
Vzpomněl jsem si na to při čtení nějakého článku v modelářském časopisu, kde rozebírali, že vlastně všichni modeláři delali Fokkery z první světové blbě. V nějakém muzeu totiž stojí jeden jediný kus zachovaný z roku 1918. A ten je ve dvou odstínech šedozelené. A teprve pred par lety do něho rýpli, odebrali vzorky barev a zjistili, že byly původně ve dvou odstínech šedomodré. Jenže ten nitrolak udelal časem ten sám efekt.
To je dobrá historka s tim letounem 👍😁 Jo, v tom videu to pravě kluci říkaj jak ten Epiphon byl modrej a teď je zelenej.
Upřímně z tohoto dílu na mne dýchá prodej. Z pohledu „investice“ se s nimi dá souhlasit, ale po stránce hráčské se místy ty argumenty nedaly poslouchat (sorry) ... jen bych dodal, že v té době nejen Hendrix, Harrison, Richards etc. hráli na nové či zánovní kytary - nechť si každý přebere sám 😎 Jinak působivá kolekce krásných nástrojů.
Je to tak. Já to taky hodnotím jako marketingový pořad a ne pořad o kytarách...
Skvělý video Maťo, moc dík
Rádo se stalo :)
Patrím k rovnako postihnutým už veľmi dlho… Inak investične chalani majú 100% pravdu. Aj mne stúpli niektoré gitary na vyše 25.000€ takže sa bojím na nich hrať a držím ich v kufroch. Čo sa týka zvuku vintage gitary sú na tom rovnako ako nové - záleží od kusu, neplatí pravidlo, že stará hrá vždy lepšie a nová vždy horšie.
Díky Ivan 😃👍
Pánové, děkuji za poučné a příjemné povídání. Otázka ke sleepers a dotahování levných nástrojů: domníváte se, že to čeká i asijsou (mexickou) produkci? Řemeslně i hranelností velmi dobré nástroje typu Classic Vibe, apod? Dost by mě to překvapilo už jen proto, že jich jsou miliony...
A ještě poznámka: velmi jsem se těšil na archtopy, předválečné Gibsony, ES, L4, L5, L7 atd. Šlo vám něco takového rukama? Je vůbec něco takového možné shánět v ČR?
Díky a ať se daří!
Díky za pěkný dotaz. Pokusim se kluky přimět k odpovědi.
Já bych sázel na Japonsko před Mexikem. Několik mi jich prošlo rukama. Bohužel, všechny byly jak hoši v JNL říkají "player's guitars'. Tak jsem je dal do pucu a prodal se slušnou přirážkou. Nechal jsem si jen Cort Space II basu v konfiguraci JB bass. Bude purple haze flake se snímači Arcane. Ty Mexický kytary jsou pořád dost k mání a za slušný prachy. Japonců je pořád míň.
@@tomotrop Děkuju za odpověď! Moje chyba, že nepočítám japonské kytary do asijských :) Nejen u pre-lawsuit kytar je to jasné a ty ceny už jsou (na Reverbu) vidět.
@@tomotrop Souhlas, japonec je moc fajn dostupna alternativa k vintage nástroji. Mam tři 😇
@@jaroslavmencl9543 to jo, ale třeba Tokai se ještě dá. Taky sázím právě na ty vintage Cort z Koreje.
Chlapci jedna věc je sběratelská hodnota, druhá věc je emocionální hodnota (vazba k nástroji) a třetí věc je skutečnost = reálný zvuk v časoprostoru. Můžeme tu plkat do rána anebo i celé dny a týdny, pak přijde člověk vezme si do ruky - podle nás - "poleno" a hrát mu to bude tak, až bude srdce usedat. Když budete mít "olšové" ruce, nebude vám hrát nic a naopak - i levný nástroj může znít úžasně v rukou, které jej budou umět rozeznít.
1) Muzikant by měl jít kupovat nástroj se zavázanýma očima.
2) Při poslechu hudby, tzv. blindfold testem (nevidím, na co ten který muzikant právě hraje) drtivou většinou naprosto NEPOZNÁTE na co ten člověk hraje. - Vyzkoušejte si to.
Vezměte si Hendrixe. Jeho vlajková loď byl "strat", ale hrál i na Gibsona Flying V a SG. Když se nebudete dívat na film/video, nepoznáte, že nehraje na "strata". Stejně tak u Claptona a i jiných proslulých hráčů. O basách ani nemluvě. Argumenty, že z precisiona nedostanete zvuk jazzbasa a vice versa anebo "ricka" jsou liché. Samozřejmě záleží na stylu hry, použití trsátka, či hry prsty a hlavně nasazení, tedy "ataku" drnknutí a na místě úderu do struny. A nezapomínejme na nastavení aparátu.
Než mi začnete spílat, tak si to
a) vyzkoušejte
b) naposlouchejte různé hráče a až pak diskutujme.
Nicméně, s vámi souhlasím, že ty staré nástroje mají něco do sebe. Nejdůležitější je to dřevo. A tomu např. rozuměl jeden z nejpovolanějších kytarářů Peter Jurkovič . . .
Hraním se molekuly dřeva řadí podle frekvencí (dřevo má paměť . . .) = vyhrátý nástroj. Když budete mít jakýkoliv starý nástroj, řekněme ze 60. let, zavřený od prvopočátku v trezoru za sběratelským účelem a vytáhnete jej na světlo boží v r. 2022, vězte, že moc hrát nebude . . .
Závěrem se dá říct, že se tu bavíme také "trochu" o snobismu majitelů "realit".
Ale my ty vintage kytary a basy prostě milujeme . . .
lenze nejde len o zvuk (inak plne suhlasim s tym co pisete s tymi blindfold testami atd) ale ide aj o POCIT z hrania, pocit z dotyku toho nastroja, pocit z toho ako vyzera, na toto sa castokrat zabuda a pritom je to tak isto dolezite ako prave ten zvuk ;)
Souhlas , dík za syrovej message...vždyť jde úplně o jiný hodnoty pokud se stále jedná o hudbu... Hendrix to měl na háku.. A mělo to grády... Ježíš přijel do Jeruzaléma na oslu )))
@@lucasspitfire9301 Samozřejmě! Souhlasím.
Absolutní souhlas 🙂 Připouštím, že 3-4 vintage kytary, které jsem vlastnil (a prodal), měly něco do sebe, ale zdaleka to nepřevážilo funkčnost nových (třeba i reissue) kytar. Ty ladí, nemusím se strachovat, co se s drahou kytarou stane až z ní vypadne vintage šroubek a čím častěji na ni kytaru hraji, tím víc je "mnou" zahraná a ceněná... Konzistence a přesnost výroby je dnes nesrovnatelně lepší, než před půl stoletím. Těch skutečně dobrých kusů byl zlomek a dnes se bude jen těžko vybírat z 5 nebo 10 stratů 1965, najdete jich hrstku a ten, kdo najde, tak neprodá. To si raději vyberu z deseti American Standard/Series tu, která mi nejvíc sedne zvukem, rezonancí, hmotností... Navíc, vintage nástroje už nehrajou jako v době svého vzniku. Za těch 50-60 let vyschlo dřevo, zestárly magnety, na kytaru se hrálo, obrousily hrany atd.. A v neposlední řadě, (jak trefně uvedeno), je to v prackách🙂
Samozřejmě, pokud je kupec sběratel a obchodník, cena vintage kytar půjde vždycky nahoru. Což mi připomnělo, že peklo pro kytaristu je, když mu manželka po jeho smrti prodá sbírku kytar za cenu, kterou jí "přiznal" ;-)
Pěkný celovečerák!
viď? 🤪
@@MatoMisik A shlédnul jsem to najednou.
@@tomotrop Gratulace, získáváš řád zlatého diváka 🎖🤪
Pěkné povídání, je vidět, že to v JML Gutars dělají srdcem
Taky bych řekl 👍
tak tohle je neskutečné video! hned jsem začal pokukovat po 1973 Gibson Les Paul Deluxe v barvě Tobacco Sunburst :D
Tak držim palce 👍 Díky
A jak jsou na tom československé kytary Jolana? Ta má taky řadu kousků z 50. a 60. let.
Pokud je kytara v naprosto původním stavu, už na trhu nějakou cenu má, ale samozřejmě ne zdaleka takovou, jako američtí kolegové :)
Bude podobné video i vintage zesilovače a boxy?
Možný to je 😇 Díky za tip 👍
Zajímavé, ze třeba u kytar neproběhla tak výrazná evoluce jako treba u baskytar. Teda možná proběhla, ale neprojevila se tak výrazně. Ja třeba kdysi hrál na US Precision, teď hraju Warwick Streamer (pětku) a už bych asi zpátky neměnil. Jo, ty klasické Fendery se šroubovaným krkem mají něco do sebe, zvlášť do určitých nahrávek, ale za mě je ten průběžný krk u Warwicka fakt o generaci jinde. Hlavně pětka "vrní" pod rukama úplně jinak.
Počítám, že i u kytar něco takového existuje, ale naživo jsem to snad ještě neviděl. Má to nějaký konkrétní důvod?
Spíš bych řekl, že ta moderní odnož není tak vidět a většinou jsou kytaristy nakoněni tradyčním nástrojům. Ale těch moderních kytar je opravdu hodně a někdy se ty technologie jen skryvaji za klasickým vzhledem.
Moc děkuji za toto video. Velice zajímavé povídání. Měl jsem Fender Mustang originál, ale byl jsem mladý a pustil ho, protože jsem toužil po Stratocaster. Teď mám Fender Stratocaster USA, 2004, 50 Anniversary a jsem spokojený moc. Ale samozřejmě už chápu, že ten Mustanf origo z 60 let měl něco do sebe a jeho cena dnes? Asi také zajímavé…
No jo, to jsou hříchy mládí :) Hl. že máte fajn kytaru, která vás baví a inspiruje. Díky
Má vysněná kytara visí klukům na zdi. Jak bylo řečeno, když je to tvoje životní kytara, na penězích nezáleží. Takže začínam šetřit :D
Tak drzim palce. Jo, nekdy to proste jinak nejde 😁👍
Top ten epi 1964 :)
A ta barva… boží 🙏🏻
Láká mě Jolana safír, protože to byla kytara na kterou jsem se začínal učit, jinak ze světových značek by to byl asi Les Paul Custom z 90. Let protože to pro mě nějakým způsobem "definuje" elektrickou kytaru a je to ten nejznámější model kytary.
Jsi si jistý, že se jmenovala Safír? Nikde jsem jí nenašel a to ani v seznamu na stránce, která se věnuje výhradně těmto kytarám: www.jolana.info/seznam_kytar.html
@@MatoMisik Rekl bych ze je to jenom moje domněnka, byl to klasickej strat s dvěma HB z roku 1988. Kdosi mi říkal že to je safír ale je to už docela dávno a nepamatuju si to přesně 😆
@@chief9875 Když si prejdeš ten web co jsem posílal, určitě jí najdeš.
@@MatoMisik Nalezl jsem, díky moc :)
@@chief9875 A která to nakonec byla?
Nove gitary hraju dobre. Len to musia byt USA, gybsny hraju super aj rocniky 20, 21, 22. Nekupovat rozne ciny, indonezia mexika, pokial su love treba usa.
Pokud nove, tak mam osobne rad tuzemskou scenu. Butikove nastroje od tuzemskych kytararu jsou na spickove urovni… mnohem lepsi nez bezna americka produkce.
@@MatoMisik s tym nemam skusenosti ale verim ze gitarari uz sa to naucili robit a vedia zohnat aj kvalitne drevo , musel by som vyskusat/ Ale ked niekto sniva o starych nastrojoch nech sa paci, nostalgia. realita je vsak taka ze nove gitary hraju vynikajuco.
@@nutkum8700 Mas pravdu. Ja nemam problem ani s temi levnymi z ciny a tak. Par jsem jich uz dal dokupy, nechal seridit a jsou to velmi pouzitelne nastroje.
@@MatoMisik na amaterske hranie je to v pohode aj cina, ale kto maka na sebe chce byt pro a tuzi po dokonalej gitare tak musi mat origo gibson, fender usa , to proste drevo, spracovanie , zvuk a hlavne ten pocit , vsak tie gitary zneju na tisicoch nahravkach na tom je radost hrat.
@@nutkum8700Já jsem třeba basák, zvykl jsem si na Warwick Streamer a už bych neměnil. Ale kdysi jsem měl US Precision. Jednoznačně, Čínu s tím srovnat nemůžeš, ale: pokud bych měl porovnat současný Squier Precision, třeba i ten levný Affinity z Číny s korejským Squier z devadesátých let, tak za mě úžasný rozdíl do plusu - ve prospěch toho Číňana.
Probuzenost, to je hezký slovo :)
Jo, taky myslim :) Díkes + dostáváš pochvalu, žes to dal až do konce :)
Je to strašně zajímavý, ikdyž jsou ty nástroje úplně mimo mojí cenovou relaci :D. Takže díky za pěkný video + dostáváš pochvalu za barefootky :)
@@romes144 Jooo, tak dekuju. Bez medvedi tlapy uz nedam ani krok 🤪👍🐻
Jak jsem psal na FB asi proto z moderní doby mám rád hlavně Music Man Majesty 😋 a nejen kytary žijí z 90 % v minulosti.. co takové šperky .. kožená obuv ... Mechanický hodinky ... Nebo všude možne oblíbené čaje z ázie a keramiky kolem toho. Ale zas věřím, že ty vintage kytary málo co dnes dožene. Možná tak ručne dělané. Ty vintage jsou taky ručne dělané že jo 😋
nejdrahší je myslim, že Black strat Davida Gilmoura 😋 tu bych si tak na půl dne půjčil
nebo Explorer The Edga z roku 76 a její zvuk válí snad na každém U2 albumu ...tu bych si taky půjčil na půl dne 😋
Taky mám rád, když to řemeslo někdo dnes umí a posune to o kus dál. Hlavně v butikové zóně jsou občas neskutečné skvosty. Pravdou je, že i cenou se už moc neliší od vintage kousků. Ale jak píšeš, i v sériové a nám dostupnější výrobě jsou parádní věci a MusicMan k nim patří.
@@tombodka Nedávno jsem koukal na nějaký seznam 10 nekdražších kytar světa a ani jedna z těch co zmiňuješ tam nebyla. Kytary tam byli od 1 do 2 mil. dolarů 🙈
BOMBA.
Fakt? Kde? Tak si všichni rychle schovejte!!! :D
Já miluju starý japonský kytary. Dneska lituji, že jsem se před lety zbavil mých dvou japonek🤦♂️ jedna byla Les Paul a druhá nějaký Teisco. 😭😭😭😭😭
Japonky jsou moc fajn. Taky nejake mam 👍
Podľa mńa sa chlapci zamotali v svojich fantáziach.Staré gitary su ako staré autá ,hezké ale svetove rekordy su dnes uplne inde.U starých gitar je určená skôr hodnota než cena.
Hezký. Zaujalo mě, že když kluci mluví o potenciálním růstu, o sleepers, tak vlastně pořád zůstávají u velký dvojky, u Fendera a Gibsona, jen u jinejch než nejprovařenějších modelů. Je to pochopitelný a mají pravdu. K těmhle dvěma značkám bych přidal možná ještě Gretsche. Ok. Ale zajímalo by mě, jak by si troufli odhadnout, jak to bude s jinými značkami, ne tak velikými. Jestli se vytvoří a bude tak velikej a drahej trh třeba se starýma japonkama. Jestli budou někdy drahý co já vím Peaveye ze sedmdesátek. Nebo něco ikonickýho, LouReedův bezhlavej Steinberger. Nebo jestli to pořád budou krmit hlavně nový starý Fendery a Gibsony (protože každej rok jich do kategorie starý spadá víc a víc :)) Podobně by mě zajímal názor někoho fundovanýho na cheesy východoevreopský kytary včetně Jolan, samozřejmě. A tak, trochu škoda, že k tomuhle jste se myslím nedostali. Plus třeba jestli u nás na kupce platí slavenj předvlastník, na tohle ty vole, nahrál Pavlíček… Atd. Ale fakt hezký, kluci dobře mluví - i když je mi zároveň tenhle dospělej investiční svět z duše protivnej a fuck off všichni právníci a doktoři a hejsci, co ho živí :)
Díky za fakn dotazy. Odpovědi neznám a samotného by mne to zajímalo.
…jinak jednu kytaru po Pavlíčkovi mám. Byla celkem levná 😇
Popri vyššie zmienených značkách netreba zabúdať ani na dnes už legendárne gitary značky VOX (či už model Teardrop, alebo Phantom), rovnako tak ani na gitary z nemeckej produkcie ako Hofner, Framus a pod. Sú to stále výborné nástroje s množstvom osobitosti a už aj vysokou hodnotou.
ostatní značky (Silvertone, Grestch, atd) samozrejme rosotou take a v zasade pro ne plati relativne podobna logika tvorby ceny, ale vzdy to bude nesrovnatelne s velkou dvojkou, protoze proste 90% legend hralo na tyhle 2 znacky a tak vznika ikonicnost, v ramci popkultury a nakonec i tohodle trhu
Mnohí súčasní gitaristi možno majú vo svojich zbierkach staré a drahé vintage nástroje, ale na pódium si berú novšie, perfektne fungujúce gitary - napríklad Carlos Santana, Steve Lukather, Mark Tremonti, Michael Landau, Alen Hinds, John Mayer, Frank Gambale, dokonca aj Eric Clapton (a mnohí ďalší). Dá sa predpokladať, že majú strach pred zničením, či dokonca krádežou drahého nástroja a preto ich nechávajú doma v bezpečí? Priemerný poslucháč na koncerte podľa mňa až tak veľmi sluchom nerozozná, či gitarista hrá na vintage gitare alebo na novšom nástroji. Rozozná to len ten, kto na tej gitare hrá. A často ide z jeho strany hlavne o pocit, že drží v ruke nástroj, ktorý má za sebou dlhú a zaujímavú históriu a dostane zo seba a z tej gitary viac emócie ako pri tej novšej gitare. A to si už poslucháč možno všimne. Okrem toho: dnešní gitaristi mnohokrát snívajú o zvuku napríklad Hendrixa či Claptona zo 60. rokov a kupujú si 60 rokov staré gitary v nádeji, že budú mať tiež taký zvuk. Lenže Hendrix produkoval ten svoj zvuk napríklad na stratocastri, ktorý si kúpil v obchode priamo z regálu a tá gitara bola stará asi 1 až 2 roky. Nepochybne pri dnešnej kúpe vintage nástroja ide aj o kvalitu, ale možno ešte vo väčšej miere ide o biznis.
Máš pravdu. K tomu můžu doplnit snad jen, že zvuk tvoří primárně sám kytarista. Steve Lukather bude znít vždy jako S. Lukather, ať bude hrát na starou vintage kytaru nebo moderní repliku atp.
Pak je tu druhá stánka, a to studiová práce. Mnoho profi kytaristů fungují hodně jako studioví hráči a tam si právě berou dost často tyto vintage nástroje, jelikož ve studiu je slyšet uplně vše, tedy i specifický charakter té či oné staré kytary.
Mě by zajímalo, když se teda z těch opravdu starých kytar stávají vysloveně relikvie, sběratelské, nehrané kytary, tak jestli to časem dostihne i třeba kytary z osmdesátek a devadesátek.
Spíš ne.
Myslím, že u elektrických kytar platí, že nejzajímavější zhodnocení čeká , až na malé výjimky, skutečně jen autentické americké nástroje z 50. až 70.let.
Ja myslim, ze do jisty miry asi ano. Ale bude se jednat o jiny vyrobce - Kramer, Charvel - a spis mozna o raritni modely.
Už dnes se cení Gibson z 90 let, kdy dělal opravdu výjimečně dobrý kytary. Právě u 90 let bych viděl douhodobě příležitost. Naopak 80 žádná sláva. A ani ty 70 nebyly luxus a ještě nedávno se tomu sběratelé vyhýbali (Gibson Norlin era a jejich zásadní zásahy do výroby z důvodu úspor). To jen prodejci ty 70 teď sami zařazují do vintage ery, protože jim logicky dochází zboží z 50/60 let a je potřeba to draze jako vintage nacenit.
Znám jednoho sběratele, sbírá kytary a aparáty. Má to jako investiční záležitost i když sám na to nehraje. Ale dá nám občas možnost si zahrát. I když třeba goldtopa jsem nechtěl půjčit ani do ruky… 😂
Podobných lidí je u nás víc. Na jednu stranu je to škoda, že ty nástroje nehrajou, ale co se dá dělat... :)
To já si klidně na ten goldtop přijdu zabrnkat. Kde bydlí? :)
59:30 Ja si teda myslim, ze kytara, na kterou hral (hraje) Mato Misik, ma ohromnou sberatelskou hodnotu!
Tak to každopádně! 😁
Asi bych v té místnosti zemřel hlady, žízní, nebyl bych už schopen odejít a rozhodně bych nic nikdy neprodal. 😉
Ostatně asi jako to měl Ignatius J Reilly ve Spolčeni hlupců, než by ty hot dogy ze svého pojízdného stánku prodával, prodal, radši je všechny snědl sám 😇. Krása....
Si tam někdy za klukama skoč “mlsnout”. Jen to neříkej doma 😇😂
@@MatoMisik Kousek od nich jsou Pecerady. Tam jsem trávil prázdniny u Babičky. Na jaře bude výlet ....😇🫠
@@psimonsto Klidně se přidám. Aspoň bude čas to reálně otestovat a ne těch pár minut po šichtě 😁
@@MatoMisik uaaaaaaaa deal...👌
@Red Nose Palec nahoru za Spolceni hlupcu. Fantasticka knizka!
Magnety starší než 30-40 let trochu slábnou a mají sametovější tón, okraje tónu nejsou tak ostré ... dřevo, na které někdo víc než 30 let hrál, se stále stejným rozsahem tónových frekvencí naučí posouvat vrstvičky (léta) po sobě, takže to jde lehčeji, jako oblýskané hedvábí... nejlepší je, když na to hraje pořád jeden člověk, to je pak jako vyšlápnuté boty (omlouvám se kytarám za nehudební přirovnání, ale rozdíl mezi novou a vyhranou kytarou je podobný).. jenže, kdyby všichni hráli jen na staré vintage kytary, tak by za 30 - 40 let nebyly "nové" vintage kytary.... což by bylo škoda.
Díky pánové za Vaše zaujetí.
🐝🐝🐝
Slabší magnet vytvoří slabší signal. Je to jen fyzika, žádná romantika. Jestli se ti líbí šum a bordel, zmagnetizuj si to slabším magnetem nemusis čekat 30 let
@@freeblowjobforall2697 ... někdo slyší sametovější tón a někdo šum a bordel... je to podle vkusu každého soudruha ... fyzikální muziku nějak neposlouchám ... 🫀🔬... díky
@@vladimirkubicek5432 To bylo psané samozřejmě s nadsázkou. S tónem si můžeš hrát několika způsoby, silou magnetů, vzdáleností od strun, gainem, zesilovač dělá hodně, prstama... Není pravidlem, že starší magnet je to pravý, trochu mi z toho co jsi psal toto vyznělo. Možná to bude tím, že na starším nástroji měl tohle výše popsané již vyřešené a hraje to. Je třeba experimentovat, bohužel
Říkají to přesně, jak to je. Materiál co byl, a už nikdy nebude. Nejen dřevo, ale všechno, všechen hardware, ale hlavně snímače - magnety, dráty v nich a jejich izolace... Pro mě skutečně vintage kytary končí v 1964, kdy došel rio palisandr (díky, Beatles 😂 )
Ještě mnohem horší je to se zesilovačema - elektronky, kondíky a hlavně repráky - ale nejvíc trafa: mám 2 Hiwatty DR103, 73 a 74 - a ty starý Partridge už nikdo nikdy nevyrobí
Ale zase nás muže hřát, že stejně jak věci z 50/60 let jsou dnes vintage, tak za 50-80let bude vintage vše z let 2022 😇
Lepšie … to nemožno povedať. Ani horšie. Sú proste iné než aktuálne moderné nástroje. Hrajú inak, majú trochu iné snímače, mierne odlišnú konštrukciu, do niektorých štýlov hudby sa hodia viac a do niektorých menej. Je to ako s autami, na niečo sa hodí šporťák, na niečo SUV, na niečo offroad, na niečo dodávka a na niečo zasa ťahač. Glorifikovať či zatracovať historické nástroje (či obecne akúkoľvek techniku) mi príde nie veľmi na mieste. A samozrejme aj medzi nimi sa nájdu viac či menej podarené kusy, rovnako ako medzi modernými.
Máš pravdu Michal. Díky za koment :)
To jo, ale zase je vidět, že chlapci to dělají z láskou, a tím pádem ty nepovedené věci nevedou. Takže bych tam klidně v klidu nakupoval. Trh je jaký je, oni se ho jen účastní, a dost se v tom vyznají. Myslím, že jsou spíš přínosem.
Každé to dřevo má svoji duši a příběh a ten hraje, každého by pak měla vzít za srdce kytara, co si koupí, mám svého strata 20 let a určitě není na světě nejlepší, ale je můj ve všech slovech smyslu, dokonale mi padne a každý šrám vím, kde vzal, takže jiného bych nechtěl.. loni dostal kamarádku 335 být nová padla tak do ruky a to dřevo bylo přesně ono ještě jsem to u nové kytary tak neměl..takže za mě pokud vintage je příběh a kytara ho umí vypravet, tak je to ta správná volba.
Krásně napsané :) Díky
Parker Fly!
:) Nejdivnejší kytara na světě... a proto jí mám rád.
@@MatoMisik krasavice.
👍
:) diky Honzo a zdravim te 👋
Estě by kromě klasických tvaru Fender a Gibson stálo za zmínku například starý Supro, Airline nebo National.
Také hodně sleduji vintage kytary a myslím, že tyto dva odkazy jsou pro mě úplně top. Ale většina asi zná 😊
www.youtube.com/@NormansRareGuitars www.youtube.com/@CarterVintageGuitarsNashville
Díky za fajn tipy. Ten Carter Vintage Guitars se mi líbí. Pěkně natočený a hl. dobrej zvuk. Dal jsem jim odběr.
V těch Carter Vintage Guitars po tomhle komentáři ležím už dva tejdny! Super relaxační věc. Díky!
Je to super kanál...moc se mi líbí, že na ty skvosty hrají celé skladby..a perfektní hráči..taky díky za komentář 🎸🎼🙏
@@ToPcz a ještě se mi líbí tohle od CVG - ua-cam.com/video/oifrVRt_EVk/v-deo.html
@@martystudioone Tohle přesně jsem sdílel kapele už před dvěma týdny. :))) Jsou tam neskutečně šikovný kytaristi. ;)
Som hudobny antitalent a na toto video som narazil uplnou nahodou. Som fascinovany touto problematikou. Chalani si to mozno neuvedomuju, ale okrem obchodnej stranky maju zasluhu na pestovani kulturneho dedicstva cez svoje pracne nadobudnute know-how. Bola by velka skoda si to nechat pre seba. Satisfakciou je ze za svojou sluzbu sa aj im rozsiruju prilezitosti este viac sa posuvat v poznani. Kedze mam viac skusenosti s fotografovanim tak ma potesuje podobny smer. Vznikaju stale dokonalejsie fotaky, ale nakoniec sa clovek pri pocitovej fotke oblukom vrati k technike/obrazu z minulosti. Nie vzdy je hodnota v detaile a presnosti, ale v celkovej “dusi” vysledneho diela.
Třeba pro mě, jako pro obyčejného smrtelníka, je tohle zvláštní otázka. Rozumím a chápu, že ty kytary mají třeba neuvěřitelný zvuk a další vlastnosti, pro které jsou ceněny. Třeba že na ně hrál i nějaký slavný kytarista nebo je tam speciální materiál, či úprava. Ale pro mě tak zvláštní rozhodně nejsou. A kdybych si měl vybrat mezi Vintage kytarou, třeba i po nějakém slavném muzikantovi a kytarou přesně pro moje ruce a můj styl hry, tak bez váhání volím novou kytaru přesně na míru. Protože to po čem toužím je se co nejvíce přiblížit svému ideálu, aby mi maximálně seděla a stále mám co objevovat. K čemu mi bude Vintage kytara, když se na ní hrozně nadřu? Nebude mi sedět profil krku, menzura, rádius, atd. Takže ta pro mě bude mít maximálně hodnotu finanční a historickou, ale nebude pro mě osobně skvělým nástrojem. A myslím si, že dost muzikantů na tom bude podobně. Protože jsou kytary, které vlastní a kytary na které skutečně hrají.
Jasny. Ale stará (vintage) kytara vs skvěle hrající a sedící do ruky, se přece nevylučuje? Nebudeš si kupovat něco, co ti nesedí přece :) Jen u těch starých máš výrazně zůžený výběr, to jo.
Nejvíce mě zaujaly poťáky z Tesly na staré alfě
a čím jsou tak zajímavé?
Na Alfe su hlavne zaujimave prepinace, ktore sa pouzivali ako sietovy vypinac pre vysavace ETA. Zrovna som jednu dostal od kamarata a restaurujem ju, musim vyrobit kobylku, lebo tam neboli struny a kobylka sa stratila.
@@om3tix Tohle je to kouzlo starých kytar z východu… vypínač z vysavače je ovšem hodně daleko 👏😂👍
@@MatoMisik ...alebo klávesa H z písacieho stroja na prepínačoch Jolana Marina :)
Mám ji po dědovi má toho hodně zasebou někdo se vtom hrabal a zmršil to dost mě ale baví to tremolo
Tak na tyto kytary už brzy hrát nikdo nebude. Maj cenu zlata. Dobrý výdělek, ale pro muzikanty je to nesmysl. Je to jen investiční zboží jako starožitnosti. Skončej na věšáku boháčů.
Daj mi na seba mail to " budeš koukat" tzv, steampunk"
😃 www.matomisik.cz/kontakt
Daj mi mail to budeš koukát
Guitar porno jak má být.🤗
Ano
Za "totáče" jsme běžně platili za nástroje ekvivalent 10 měsíčních platů a ani zdaleka nešlo o vintage nástroje.@@MatoMisik
Zdravím ale tentokrát mi nesedí obsah s názvem. Je to spíš markteringová masáž, jejímž cílem je přimět posluchače, aby prodal svoje kytary a koupil si nějakou vintage, klidně i takovou, kterou vlastně nechce, protože ty LP a Straty už nejsou k mání. Časy se mění a nebudeme si lhát - kytary jsou záliba starých lidí. Mladí už o ně zdaleka takový zájem nemají a pokud ano, tak se chtějí odlišit a chtějí hlavně jiné kytary, než měli jejich dědečci a tátové. Hlavně v žádném případě ne Fender a Gibson. Mí synovci říkají: "...hlavně nám nepouštěj nic, kde je kvílivá kytara. To je nejhorší zlo!" Takže s tou jistou investicí do budoucna bych to tak růžově neviděl. Zájmci o vintage kytary vymírají. V 80 letech kytary už jednou vyšly z módy a jejich cena spadla a může se to stát znova.
Podle názvu bych čekal, že se dozvím, že třeba Gibson je původně firma na výrobu pian a měla zásoby stoletého dřeva. Že Les Paul se dělal v letech 1952 - 57 s P90 ale zlatá éra Gibsonu LP trvala jen tři roky 1957-1960 s humbuckery. Na objednávku ještě v roce 61 udělali pár kytar. Pak jim došlo kvalitní dřevo, zastavili výrobu LP a dělali jen SG. Výrobu LP obnovili až v roce 1968. A to už byla jiná éra a horší kvalita. Atd.. To samé o Fenderu je spoustu zajímavých informací, které ročníky jsou superkvalitní a čím to je. To jsou zajimavé informace o vintage kytarách, které jsem v tom videu očekával a ne že mám prodat svoje kytary a koupit si starýho Jaguara, Jazzmastera nebo Epiphona, i když je vlastně nechci. Jen proto, že jich je na trhu málo...
Očekávání je vždy problém… člověk většinou nedostane to co čekal. Už jsem se smířil s tím, že nelze uspokojit všechny. Tak třeba příště 🌟
@@MatoMisikDíky za odpověď. Ono to očekávání vychází z názvu pořadu. Kdyby se to jmenovalo třeba Bussiness okolo vintage kytar, nebo Vintage kytary jako výhodná investice, byl bych spokojen. Ale jinak díky za pěkný seriál, zatím jsem jen chválil. Nenech si to otrávit, ber to prosím jako konstruktivní kritiku.
Tak s těmi Jaguary je to tak protože je to odporná hnusná kytara, kterou skoro nikdo nechce.....já neříkám že to hraje špatně, nebo že ti původní buildeři neuměli...ale Jazzmaster a jaguar....kdo na toto hraje ? Kurt? Nějací jazzmani možná ....
No... vytahovat soudy o tom co je pěkný a co ne... víš sám, jak suběktivní věc to je. Tyhle modely v kyždym případě nepatřej mezi nějaký outsidery :)
@@MatoMisik Já to myslel tak že každý chce mít stratocaster nebo tele...ale málokdo chce mít jaguára já mám kamaráda který si z Francie nechal dovést opravdu drahého jaguára.a měl pak problém ho znovu prodat skoro, protože skoro nikdo neměl prostě zájem o opravdu kvalitní vintage, původní i s pouzdrem...myslim že to byl 1968 ročník ...nakonec šel zase do zahraničí...Ale já nejsem obecně příznivec vintage sběratelských kusů , twangu apod .já mám rád kytary který se označují "the player" číli třeba vintage základ, ale modifikováná kytara tak aby to hrálo jak je potřeba...
@@mymindisgone1758 Jasny, rozumim 👍
Tak ešte raz, žiadne vintage gitary neexistujú!!! A naozaj málokedy sú lepšie! ako nové poriadne nástroje od normálneho majstra gitarára....
Ten poznatek s tím jak neinvenční je většina kytarového průmyslu oproti automobilovému je velmi zajímavý a pravdivý. Podle mě to však není tím, že by neexistovaly modernější, ergonomičřější a lepší kytary. Jen většina kytaristů jsou prostě zaprdění vintážisti a chtějí tu konzervativnost a oldschool (nalejme si čistého vína). Chtějí zažívat to stejný jako jejich vzory v 50 a 60tých letech. Myslím, že u og petrolheadů, kteří milují např. staré americké sporťáky je to dost podobné, ale v globálu se přes tohle automobilový průmysl už dostal (páč autem jezdí každý, nejen nostalgické umělecké duše) u kytaristů tohle bude složitější, ale já osobně tam určitý posun v mladé generaci kytaristů ve věku do 30ti let vidím. Už to nejsou ti kluci z postkomuni česka, kteří věří, že cokoliv co je americké je nejlepší :D, a že nejlíp hraje jen 30 let stará plexina s flaškama. Nicméně celej svět vintage kytar a investice do nich není za mě o přidané hudební hodnotě. Je to prostě sběratelství jako každé jiné. Čeho je málo, to stojí. Stejně jako kartičky, veteráni cokoliv. To že je to zároveň hudební nástroj je jen nice to have a účelově ti poslouží stejně i modernější kytara za zlomek ceny. Je to prostě o sběratelství a investici (k čemuž mám osobně blízko), ale nevěřím že bych mezi vintage kytarami s tím co očekávám od nástroje jeho zvuku a hratelnosti já osobně našel cokoliv co by mě zvukově pomohlo v tom co dělám. Tenhle standard se podle mě dalece posunul na nových kytarách. Pokud bych byl ale člověk co hledá autentický zvuk té staré doby, pak možná.
Díky. Napsals to pěkně 👍
Chybeji akustiky…
+mozna mi ten pan pred cca 15 lety prodal kytaru na lidicke v Brne…
Nechyběj... prostě tam nejsou :) Třeba příště.