Super video, ale něco jste nezmínily. Hodně lidí co znám a spousta youtuberů s celého světa dělá to, že když chce někdo vyzkoušet jinou reprobednu tak vypne jen standby, vypojí kabel s reprobedny a zapojí do jiné reprobedny aniž by vypnul power. Je to vpoho nebo může poškodit zesilovač ?
A co novsie voxy ac30? Po forach som dost cital ze tam standby je len na okrasu a ra rana po zapnuti dost zabija usmernovaciu lampu .. dostal som radu od technika vobec standby nepouzivat.. proste je stale zapnute ..aj pri studenom zapinani.. co vy nato?
Díky za opět skvělý rozhovor. Lampový zesik jsem měl v Praze u Slávka Šámala a můžu doporučit…… je to srdcař a ví co dělá. Těším se na další rozhovor, ve zbrojnici bych rád viděl Doda. Má toho doma opravdu hodně🎸😁🎸. Dík
Chlapi, omlouvám se, že trochu vrtám, ale s těmi ohmy je to u lampáčů jinak. Paradoxně více vadí na např. 8 ohmovém výstupu zesilovače 16 ohmová bedna než 4 ohmová. Bylo by to na delší povídání, ale např. Fendery mají při vypojení reproduktoru zkratovaný výstup, Mesa Roadking má z výroby zkratované výstupy B - jako ochranu. Zkrat trafo zvládne (samozřejmě to nebude hrát), ale nezatížený výstup se s kytarou chová podobně jako tlumivka s přerušovačem a na koncových lampách se naindukuje obrovské napětí. U tranzistorových zesíků je to obráceně, jak bylo řečeno ve videu: více ohmová bedna nevadí, jen je nižší výkon, méně ohmová bedna přetěžuje koncové tranzistory. Za mě je ideální, to, co doporučí výrobce - v drtivé většině případů stejné ohmy na zesíku i na bedně nebo součtu beden, jak je ve videu správně řečeno.
Děkujeme. Máš pravdu, v rozhovoru nezaznělo plno věcí. Proto jsem se již dohodnul na dalším rozhovoru s jedním profíkem z oboru, kde toto téma probereme mnohem důkladněji :)
@@MatoMisik Komplexní přístup k problematice lamp. zesilovačů. Sice již ve svém domácím ministudiu mám nyní jen tranzistory a modelingové zesilovače, ale po pár let bez lamp. zesil. mám jeden ve svém hledáčku. Mě stačí malý výkon, každý PB má svůj reprobox a zesilovač, takže jsem rád za všechny podané informace. 😀👍. Ve hře je ovšem i šéf číslo 2, manželka, prý těch nákupů koncem roku bylo už dost. No, popravdě bylo, takže všechny informace jsou pro mě naprosto OK a snad poslouží ke zdůvodnění dalšího nákupu. PS nehraji aktivně, jen sám pro sebe. Dík za video.
Skvělý video, sám mám Marshall DSL100H, co se sám od sebe nekontrolovatelně vypíná, a zrovna teď o víkendu jsem kupoval JCM900 z roku 1992 😎 takže údržba se hodí 😆
@@chief9875 Zkusil bych jiného technika… věřim, že jde opravit vše. I když je pravda, že některé digi komponenty jsou problematické. V tomto směru jsou starší klasické zesíky zlaté 👍
Hrál jsem 15 let na aparát kdy jsem z peavey valvekinga100 posílal 8ohm do 4ohm marshall bedny.. za celou tu dobu se nic nepoškodilo (na servis to muselo po tom co jsem sám měnil lampy který pak rychle odešly). Nebyl to úmysl, bednu jsem koupil s tím že je to 8ohm a většina těhlech beden je 8ohm, ale tady byli měněný repráky. Dozvěděl jsem se to až když mi Petr z ESH dělal po 15ti letech servis celýho aparátu. Divil jsem se, jak to že mi to dávno nespálilo hlavu a on mi na to řek, že je to pravděpodobně tím, že jsem hrál vždycky nahlas, že kdybych hrál třeba na třetinu, tak by to už odešlo. Mimochodem hodina povídání s tímhle člověkem mi dala víc než všechno co jsem do tý doby o lampách slyšel/četl/viděl. Tím netvrdím, že by se ohmy neměli dodržovat, sám si na to dávám pozor, ale celkem mě překvapilo že to vydrželo 15 let zkoušení několikrát tejdně plus koncerty.
U Petra jsem před pár dny byl a jsme dohodnutí na natočení nějakého rozhovoru 👍 Ono je to s těmi Ohmy ještě trochu jinak, ale chystám na toto téma ještě další video s opravdovým profíkem, tak jsem sám zvědav. Člověk se pořád učí 😇 Díky
Těším se na ten chystaný díl. Určitě bych se řídil manuálem výrobce v první řadě a ten někdy pripouští zapojení nesprávného boxu. Dle mého odhadu jsou dvě možnosti jak zesilovač zničit. Proudem (zkrat na výstupu) a napětím (žádná zátež na výstupu). A když 8ohm vystup zatížím 4ohmy, vydám se cestou ke zkratu, tedy pretížení proudem a treba roztavím trafo. Když tam zapojím 16ohm, vydám se cestou k provozu bez zátěže, na konci se zvýší napětí a může dojít k průrazu izolace v trafu nebo spálení lamp. Takže záleží na výrobci, nakolik zvolil díly odolné proti vyššímu proudu či napětí a co nám doporučuje. Tak jsem zvědav, zda se mi to v tom příštím dile potvrdí a nebo je to jinak?
A cos tam pro sebe našel nového? Jinak ono těch opravdových Class A zase tolik není... i když se píše class A, tak to tak většinou není... viz chystané video se Slávkem Šámalem :)
Třída A je dost ztrátová co se týče akustického výkonu. Zní trochu jinak - dle mě, ne až tak zrovna hezky. Ale jako je to u všech aparátů, je to jiná příchuť. Dost to dává smysl u menších zesíků s jednou koncovou lampou. Stejná lampa, která ve třídě A/B klidně vyždíme až 30W je v áčku třeba jen 6W. To není špatné na domů. V jednoduchosti je někdy síla.
Podpisujem co bolo spominane horevyssie. Single ended Class A bola povodne urcena pre lacnejsie a jednoduchsie, tzv. "studentske" gitarove zosilnovace, na doma. Kedze maju nizsi vykon aj jednoduchsi signal path. Ale potom si ich oblubili hraci ako Keith Richards, Eric Clapton ai. a zvysok je historia. Koho zaujimaju technickejsie detaily a vladne anglictinou, tak odporucam si vygooglit: "Single Ended vs. Push Pull by Eddie Vaughn" ktory napisal 2 obsiahle clanky k danej problematike. Sam mam push pull class AB zosik (40W) aj single-ended class A (2,5W), a bohuzial (bohudik?) aj ta koncova EL84 lampa v SE aparate robi kraval ako sa patri. Lampa je prosto lampa.
Tema vyborna :) snad by bolo osozne spomenut aj vplyv vibracii reproduktorov na zivotnost lamp(a aj samotnej elektroniky/plosnych spojov)u komb neriesitelne,u hlav moznost mechanickeho oddelenia od reprobedny..
Moc sa toto preceňuje. Existuje istý marginálny vplyv, ale nie je výraznejší. Myslím si, že existencia mnohých úspešných lampových komb, napríklad Fender Twin, dáva odpoveď na to, ich spoľahlivosť nebola dlhodobo nejako kriticky nižšia než u riešení hlava plus box. Skôr je problém s mechanickým riešením uchladenia lámp u komb s uzatvorenou ozvučnicou. Dnešné kombá ale majú toto riešené tak, že lampy majú ventilačnú mriežku vzadu, aj keď je reprák za krytom, môžu teda vetrať. Na životnosť lámp má ďaleko vyšší vplyv nastavenie pracovného bodu dané konštrukciou ... trebárs kombá v AAB triede (typicky Vox AC-30) budú mať rýchlejšie opotrebované koncové lampy než kombá v AB triede (typicky kombá Marshall). Je to preto, lebo ich lampy prenášajú nezanedbateľne vysoký stratový výkon, aj keď nehrajú. Možno práve toto sa podpísalo pod poveru, že v kombe vydržia lampy menej než v hlave.
Doufejme, že ne. Je to jako když někomu na silnici chcípne auto. I když dotyčný o autech nic neví, stejně otevře kapotu a čučí na motor - což je úplně k ničemu. U zesíků je tomu podobně, akorát že ty můžou být smrtelně nebezpečné. Takže pokud nic nevíme: NEŠAHAT!
Technicky bych řekl, že je to jedno. Zvukově to bude dost individuální a podle toho, o co hudebníkovi jde. Jelikož jsou to zesilovače dělané pro baskytaru, je logické, že to až tak pěkně hrát s kytarou nebude... ale kreativitě se meze nekladou :)
Zesilovači to neublíží. Pozor ale na reproduktory. Při zapojení basy do kytarového boxu/komba si koleduješ o odpálení reproduktoru a mizerný zvuk. Při zapojení el. kytary do basového boxu/komba hrozí jenom mizerný zvuk. Samozřejmě jsou světlé výjimky potvrzující pravidlo (Fender Bassman např.) Na druhou stranu pokud nebylo k mání akustická kombo pro akustiku s piezem tak to vždycky hrálo líp v basovém ampu než v kombu na elektriku.
Tak jasně.. vždycky po hraní vytahuju repro kabely, a položím je na hlavu, abych věděl, že je musím zase propojit před zapnutím hlavy... to musí bejt fool proof automatika... Stand by záleží na rectifieru. Ta starý to (třeba fendery s 5Y3) nepotřebujou.. nejlepší je nikdy lampovej zesilovač nevypínat :) lampy dostávaj nejvíc zabrat když se zapínaj... on/off... a hezky to topí místnost v zimě :) a taky to trvá tak 2 hodiny než se poctivej lampáč zahřeje a a zní tak, jak má
Ahoj :) mňa by záujímalo či poznáte nejakého odborníka na opravu lampových zosilovačov na Slovensku. Mám 100W lampu a všimol som si nejaký zvuk vychádzajúci od lamp. Mám aj nahrávku. Mám pocit že ide o tie menšie lampy. Ďakujem za odpoveď.
Staci trocha pogooglit a presmejdit gitarove fora/FB skupiny a nejake mena vypadnu. Tito aj vyrabaju vlastne zosilnovace, takze o nich nieco zjavne budu vediet: Igor Bley ci Ivan Slúčik (TGS amps).
14:48 nechci byt hnidopich ,ale proc tam davas kameru na celek, zaostrenou dozadu na zesilovac za vama? ja chapu ze si to strihnul, jakoze mluvis na hosta, tak at jde videt reakce na to , jak k nemu promlouvas. to ti udelal autofocus, ze jste se vy dva rozmazali, nebo jsi to v manual focusu spatne nastavil ohniskovou vzdalenost? ja nejsem kameraman, jen me to zajima. mam moc rad tvoje videa Mato. zdravim
Staci si přečíst popisek v uvodu videa nebo v popisku videa... prostě si ta kamera ostřila kam chtěla a já to zjistil až potom. Nakonec jsem se rozhodl to video zveřejnit i s touto chybou... ale možná ho přeci jen stáhnu.
vdaka za video super Palec UP ...ak ma moja bedna z dvomi reprákmi 16 ohmov tak na zosiku tiež 16 ohmov ak som spravne pochopil.. citujem z návodu /Tento reprobox je klasický zástupca vertikálnych 2× 12 boxov. Je osadený dvoma 12-palcovými reproduktormi Celestion Vintage 30, vďaka ktorým ho možno nakŕmiť výkonom až 120 W. Impedancia tohto modelu je 16 ohmov. dakujem za odpoved ...SANTO zosik mám ENGL E315 Gigmaster
Tam je zásadní, kolik je výstup z bedny. Tedy jak jsou repráky zapojené a kolika Ohmové ty repra jsou. Napsal si 16 ohmů... je myšleno výstup z bedny, nebo že každý reprák má 16 ohmů? Pak je potřeba vědět, zda jsou zapojeny sériově nebo paralelně. To jen pro upřesnění. Jinak jak píše @tomotrop, ideální je 16 z koncáku a 16 repro/box.
ano píše sa tam, že bedna ako taka má 16 ohm ,takže spravne 16 zosik ...preto som písal ,pretože som zneistel ked som si pozrel video a tam si počítal plus a minus ohmy na reprak...dakujem
S mojim Englom Fireballom 100 som si toho už užil. No aj tak by som nemenil, zvuk je krásny. Ale keďže to je moj prvý lampovy zosik, neraz som dumal, odkiaľ sa beru rôzne pazvuky. Raz ked som ho mal v obývačke, ozývali sa z neho zvuky ako by sa rozbíjalo sklo. Myslel som že je niečo s lampami. No akuráty sa rozbíjali poháre v skrinke vedľa bedne, ako padali z vrchnej užšej poličky na spodnú :D Nedávno zase riadny hukot a brum z toho šiel až kým som náhodou neposunul adaptér z multiefektu Boss GT8 trošku dalej od zosilu a bolo ticho. Na koncerte ma zradil zatial len raz, zvukovka všetko ok, prva skladba koncertu a výkon nikde. Ale celkovo za 13 rokov používania mi priniesol ovela viac radosti ako starosti. Každopádne vďaka za dalšie video, mám rád tvoj kanál.
Teplo - vadí, nevadí? Můj Peavey classic 30 má kovové šasí a vždy bylo velmi horké a tím pádem i součástky uvnitř asi pěkně vařené.Dal jsem tam větráček s počítače a vše je OK.
Děkujeme. Ohledně nesynchornu obraz/zvuk… problém bude u tebe. Připojení ne o tak něco. Video je samozřejmě v pořádku 👍 Je něco, co tě ve videu vyloženě zaujalo?
Při napětích a proudech obvyklých v kytarových zesilovačích je žhavení opravdu spíš mýtus. Pár vteřin stačí, standby switch je především na pohodlné umlčení zesilovače když to nepotřebuju. Lampy vydrží stovky hodin.
Marshall radi pouzivat standby na mute: STB (standby): This is used in conjunction with the mains POWER switch. When powering up, always switch mains POWER on first, leaving the OUTPUT switch in the STB (standby) position. Standby mode should also be used to mute the amp during breaks in performances to avoid stress to the valves of the amplifier.
No, nejenom Marshall. EVH to má v manuálu taky, doslova: STANDBY: Place this switch in the OFF position to put the amp in STANDBY mode. This should be done when taking a break from playing or before turning the ampli- fier off (as described above in item “N”). Using STANDBY mode prolongs tube life. Což je přímo v protikladu s tím, co zaznělo ve videu.
@@radoslavcap4790 a potom su tu clanky ako The Great Standby Switch Myth na Sweetwater, kde pisu ze standby switch treba uplne ignorovat a pouzivat len on/off switch..
Mě by zajímalo fialové světlo u koncových lamp. Jeden názor je že lampy se loučí a jsou na výměnu, jinde jsem četl ze u některých typů lamp a zasilovačů je to normální?
U většiny koncových lamp je to normální, je to dáno složením plynu, méně čistým vakuem. Kdyby se do lampy dostával vzduch, shoří, zrcadlová čepička zbělá. Nesmí svítit ty vnější černé plíšky (anoda) červeně nebo oranžově, to je moc velký klidový proud, ničí se.
Sice chápu jak to myslíš, ale nevidim jedinej důvod tomu říkat přežitek :) Stejně jako v těch nejlepších studiích vždycky dají přednost analogovému outboardu (preampy, kompresory atp.), tak i ve světě elektrické kytaru bude lampovej analogovej zesík vždy ta lepší volba.
@@MatoMisik nemyslel jsem to jako hate a tak se kdyžtak omlouvám, za formu jakou jsem to řekl. Když si srovnám + a - Lampy a porovnám s digitálem, asi není co řešit. Lampa je drahá, celkem náročná na údržbu a pak tu máme digitál, který je levnější, flexibilnější atd. Ruku srdce, kdybych ti dal nahrávku lampy a digitálu a nevědel by si, která je na čem nahraná, poznal by si rozdíl. Já za sebe tvrdím, že ne. Každopádně video je zajímavé a dokoukal jsem ho do konce.
@@hsksnsnwushwixj7305JASNÝ, NEBRAL Jasný, nebral jsem to jako hate :) Vše OK. Tohle téma je samozřejmě dost široké a rozhodně není černobílé. Jak píšeš, porovnání poslechu finální nahrávky nebo jako posluchač na koncertě nemá člověk šanci rozeznat analog (lampu) od digitálu. Ale zcela jiná situace je z pohledu samotného kytaristy. Ten mám daleko více informací a vjemů při samotném hraní a rozeznává mnohem jemnější rozdíly. A digitál už z principu zatím nedokáže reagovat na ruku a odezvu hry stejně, jako to umí lampový zesilovač. Někdo je s tím ok a někomu to vyloženě vadí. Sumasumárum si myslím, že lampové zesíky a analogový gear vč. toho studiového tu stále bude mít své místo, stejně tak i moderní digitální řešení mají své místo :)
@@MatoMisik IMHO, dnes už rozdíl nepoznáš ani při hraní. Krásně to je vidět např. na slepém testu u Andertons, kde se ve slepém testu snažili rozpoznat lampové zesilovače a kytarové procesory (viz YT kanál Rob Chapman) - ani náhodou. Souhlas s @hsksnsnwushwixj7305 - navíc s digitálem velmi výrazně šetřím záda (nosiče nemám 🙂). Řekl bych, že lampové zesilovače jsou dnes již jen nostalgie, případně image (a to mám doma ještě jednou zaprášené lampové kombo, 25kg). Krásná doba, kdy od beden vanul příjemný větřík , je (pokud nehrajete na obrovských pódiích) v nenávratnu . Maťo, proč myslíš, že "už z principu zatím nedokáže reagovat na ruku"?
@@miraslunicko7426 Jediná šance si udělat relevantní názor, je si vše vyzkoušet osobně. Proti vlastní zkušenosti se můžou jít všechny internety i JuTubeři (vč. mne) bodnout. To že si někdo něco myslí, neznamená, že to samé platí pro tebe. Každý si musí najít to, co funguje jemu 👍
@@MatoMisik Dik Mato. Uz tam nebyl dost dlouho, ale on funguje normalne, kdyz "Standby" je uzavreny pred zapnutim. Ja ho vetsinou pouzivam pres serial Effect loop, ale diky za tu radu nepouzivat "Standby" kdyz je pauza.
@@lee8org Která pojistka? 500mA nebo 1,6A. Jestli ta 1,6A, tak je to moc velkým proudovým nárazem od trafa plus filtračních kondů, to je asi OK. Jestli lítá ta 500mA, je něco blbě, moc velké kondy, moc rychlá pojistka.
@@karelmensik2698 Prihodilo se mi to asi vic nez pet let zpatky, od te doby "Stanby" je ON vzdycky nez se combo zapne. Myslim ,ze to byla ta 1.6A. Jinak nemam s tim combem zadne problemy. Diky za reply.
Prúdový náraz, keď napájacie trafo dostáva zabrať. Zrejme tam je už problém s vysušenými filtračnými kondenzátormi, ktoré začínajú pomaly prerážať a samé o sebe svojím zvodovým odporom berú z trafa viac prúdu aj naprázdno, ako by mali. No a keď ešte zapneš Standby pred nábehom, tak sa k tomu odberu hneď pridajú aj zvyšné komponenty zosíku a ten náraz bude tak veľký, že poistka neprežije. Odporúčam vymeniť čím skôr, predtým než niektorý z tých veľkých kondenzátorov sa prerazí kompletne a skratová špička zoberie so sebou sekundárne vinutie napájacieho trafa. Podľa mňa po výmene okrem zmenšenia brumu a spevnenia zvuku v spodkoch sa prestane prejavovať aj tento problém. A zosík sa poďakuje väčšou životnosťou.
Otakza je, zda mit lampy, jsou jsou out, nejou v nicem dobre, moc zerou - a umime je simuloavt digitalne, tak jako jsou dnes mertve puvodni nahrane midi, ale uz se tez simuluji matematicky.
Jeden dotaz ze zvědavosti: starší lampové zesilovače se vyráběly v době, kdy bylo v síti 220V. Nyní je (u nás) norma 230V a já běžně naměřím 245V (je to v povolené toleranci). Tím pádem jsou jednak elektronky dost přežhavovány (7V místo 6.3V - dnes je možná napětí stabilizované, ale starší zesilovače měli jen trafo), jednak se posunou pracovní body elektronek, takže to hraje jinak, než jak to bylo navrženo. Řeší to někdo?
Dovolil bych si mírně nesouhlasit s některými zde řečenými tezemi. Táta byl celoživotní radioamatér, se zvláštní zálibou v lampové technice, bohužel před pár lety zemřel, ve věku téměř 90 let. Výstupní impedance lampového zesilovače vs.bedna: nastavit přepínač vždy na impedanci bedny, případně výslednou impedanci soustavy. Pokud zesilovač hraje do nižší impedance, než je jeho výstupní, je to menší problém ( na rozdíl od tranzistorů), lampám to nevadí, může se přehřívat výstupní trafo, což dle mého otce nevadilo krátkodobě, ale nedoporučoval to. Oproti tomu vyšší impedance mohla vést při lampách v limitaci až k jejich průrazu a tedy zničení, s tím, ze v extrémním případě s sebou mohly vzít i trafo. Absolutně zakázal z tohoto důvodu zapínání zesilovače bez připojené bedny. Stand-by přepínač: sel jsem to s otcem konzultovat, když jsem si v roce cca 91 koupil svůj první "profesionální" lampáč a na něm tato funkce byla. Dozvěděl jsem se, že zapínat ho mohu jak chci, nicméně lepší bude zapnout, minutu až dvě nechat žhavit a pak zapnout stand-by. Naproti tomu vypínat stand-by doporučoval na každou delší pauzu v hraní ( např. na cigaretu), jelikož znovu zapnout anodové napájení (což je princip funkce stand-by) vakuové technice vůbec nevadí, a šetří to dráhy potenciometrů (a od toho tam ta funkce vlastně je, kromě toho, ze si člověk nerozhodí nastavení). U vypínání řekl, že je to jedno, ale ze pokud nechci lupanec do repráků, doporučuje vypnout stand-by a pak teprve power. Právě samotné zapínání/ vypínání zesilovače mu nedělá dobře a funkce stand-by je tam taky proto, aby mohl zesilovač být nažhavený třeba celý večer a hrát jen pokud je to zapotřebí. Zima/ teplo: Lampová technika je mnohem méně citlivá na teploty než tranzistory. Co však důrazně doporučoval, a nejen u lampových zesilovačů, bylo použití transportních obalů, třeba jen z koženky nebo koberce, při přenosu zejména ze zimy do tepla. Když se vám totiž aparát prochladí (treba ve studeném skladu, dodávce atd.) a přenesete ho do tepla, může se vám uvnitř orosit podobně jako studené pivo - sice ne až tak viditelně, ale ani tak to pro něj není úplně zdravé. Lepší je přenést jej do tepla v obalu, nechat jej "aklimatizovat" (ideálně aspoň hodinu, záleží na rozdílu teplot) a pak teprve sejmout obal. Vypnutí aparátu: pi vypnutí počkat, až lampy aspoň trochu zchladnou. Aspoň chvíli, aby nebyly úplně horké. Pak teprve přenášet. Jde o to, ze mechanické namáhání při transportu nedělá úplně horkým lampám zrovna dobře (horký kov elektrod má menší tuhost a případné nárazy a vibrace nemusí lampy přímo zničit, ale můžou se uvnitř mírně deformovat a o to rychleji potom odejít. Bias: je zajímavé že u lampových aparátů jsem se s tímto termínem setkal teprve nedávno, znam jej pouze z magnetofonů. Můj otec používal zásadně termín "předpětí" , přičemž specifikoval jestli na katodě nebo na mřížce. Při rýpání se v mém zesilovači (byl to Roost, anglická garážovka ze sedmdesátých let, v podstatě kopie Hi-Watt) prohlásil, že od výroby je to nastavené univerzálně a poměrně přesně, takže není potřeba do toho hrabat, a že VF vakuová technika je na to mnohem citlivější. Takže mi v tom tehdy jenom "preventivně" vyměnil filtrační kondenzátory a celé to přelampoval a ještě mi ze svých zásob přidal hromádku lamp, které předtím spároval.
Jak dlouho žhavit? Tak nevím, od jiného odborníka jsem slyšel, že žhavit není potřeba a bohatě stačí ten "náběh", který je slyšet když se to zapne hned z ostra. A že přepínač stand by je jen pozůstatek z dob kdy byly lampové Fender komba novinka a tento přepínač na nich byl jen z důvodu servisu. No a jak víme Fenderácké zesilovače okopírovali všichni ostatní.
Jo a ještě k tomu, kdy koncový lampy odejdou (preampový totiž nikdy :) Mám origo Mullardy EL34 v Hiwattech 1972,3.. a hrajou jako z praku.. naše starý Tesly EL34 ze socíku byly nezničitelný... Dneska jsou to všecho jenom sračky. Solidní jsou TungSoly, EHáčka, a Winged C - který ale už dávno nejsou :))
Tohle by si mel povinne pustit kazdej majitel flaskovyho zesiku. Drtivou vetsinu veci co ve videu padli by mel kazdej vedet nez si to koupi, ale jak rikal VI Lenin, opakovat, opakovat, opakovat… skoda ze jste neprobrali rozdil mezi solid state a tube amp. Tranzistor jde tusim na ohmovou zatez mlsnejsi a lampa tolerantnejsi.
@@MatoMisikjo, nevedel jsem že Ruda Rožďalovský je vybornej, ja doted myslel ze je to zlej egoistickej psychopat, vzhledem k faktu ze mi volal ze me uda na policii kvuli lajku na FB:)) ne vážně, netusil jsem ze bias se ma nastavovat po nejake dobe pouzivani novych flasek, a to narazi na to ze ted mam po vymene vsechny lampy od JJ a hraje mi to hur/jinak nez predtim, kdy tam byla smesice lamp, coz jsem nejdriv vyhodnocoval jako pruser ale pry se to dela kvuli rozdilnosti charakteru.
@@MatoMisikspoustu veci, invertor/predzesik, bias po nejakem case prenastavit a dalsi. Ale ty obecne pojmy, diky tomu kolik mi je, jsem slysel zarucene spravne tak jak pan tvrdi ze se nedela a naopak:)) urban legend je kolem lampovych zesiku spousta:) jeste par let, vsechno se zdigitaluzuje, lampy zlevni a uz to bude kazdymu jedno jak zapojuje zesik nebo jak dlouho zhavi:))
Presne naopak, lampa je ďaleko menej tolerantná na rozdielnu záťaž než tranzistor! Pri tranzistorových zosíkoch je dôležité iba nedať menej Ohm záťaže než minimálna povolená. Viac ale dať môžem! Takže povedzme keď mám povolených 4 Ohm, tak môžem kľudne dať trebárs 8 či 16 Ohm a nič sa nestane, iba mi klesne výstupný výkon. U lampáča je to práve o výstupnom trafe, ktoré je spočítané presne na stanovenú impedanciu, a môžem ho poškodiť, keď dám záťaž menšiu (prekročím stanovený prúd a odpálim primárne alebo sekundárne vinutie) alebo dám väčšiu (nezaťažená indukčnosť vytvára špičky napätia na sekundáre, ktoré môže preraziť izoláciu a spôsobiť skrat vinutia). Pri lampáči teda pozor, impedancia musí sedieť - výstup 8 musí ísť do 8, 4 do 4, 16 do 16!
Vtipný je, že například ampeg u svých celolampovych hlav doporučuje přímo v návodu, abychom během kratších intervalů, během kterých amp nebudeme používat přepínali do standby režimu.. Viz STANDBY SWITCH: Use this switch to engage or disengage Standby mode. It is recommended to engage Standby mode (press the switch DOWN) before powering on the amplifier. Allow the unit to warm up for at least 20 seconds before pressing the switch UP to disengage Standby mode and operate the amp. During short periods of non-use, the amp should be put into Standby mode. With Standby mode engaged, the tubes are allowed to warm, or remain warm, without high voltage being applied to them, helping to extend tube life.
Hele, nebylo to špatné, ale z pohledu odbornosti takové napůl. Chtělo by to opravdového lampaře, stavitele zesilovačů, aby nemíchal technická fakta a pověry z doslechu. Ta problematika je mnohem složitější, už jenom to používání standby závisí na konstrukci zesilovače, typu usměrnění, třídě apod.
Máš pravdu. Už mi v tomto směru napsalo několik tuzemských profíků a stavitelů zasilovačů… takže mi je už jasné, že musí vzniknout video, kde budou tyto věci řečeny pořádně 👍 díky
@@MatoMisik Jako první info pro začátečníka s lampami to bylo OK, příjemný pokec, jen pár věcí mně dráždilo, chápeš. Nejdůležitější poučení pro kytaristy by mělo být 1. Čtěte návod, protože konstruktér ví nejlíp, jak v jeho aparátu co funguje, a jak s ním zacházet. 2. Vzdělávejte se, aspoň základní principy fungování elektroniky, pro zájemce čtení ve schématech. Kamarádovi, výbornému a zkušenému kytaristovi, jsem opravoval kombo. Volaj jsem mu, že mu vyměním i koncové elektronky. Jasně, souhlasil. Pak se při předání ptal, co to jsou ty elektronky, jestli je to něco jako kondíky. Hrozně se divil, že lampy se taky jmenují elektronky. O kondíkách už slyšel, ale nikdy je neviděl.
@@karelmensik2698 máš recht, vše má své úrovně a toto byl fakt basic výkop. Už domlouvám rozhovor s opravdovým odborníkem a tam půjdeme do hloubky 👍 diky
STAND BY je presne na to aby si mohol mať nastavenú hlasitosť ako potrebuješ pri pauzách. Neviem si predstaviť svet kde to ničí elektrónku, práve naopak , keď ho máš stále zapnutý , tak tam prúdi plný výkon elektrónov, ktoré sa na anóde vyžarujú. Mal by to byť centrálny vypínač vysokého napätia na anóde, ešte pred filtračnými kondenzátormi , ktoré by mali spomaliť nábeh zosilnenia. Teda žiadny buch.
No, trošku nemohu souhlasit s tím, že standby nemají méně kvalitní zesilovače, jak bylo řečeno. Mám Musicman RD 112 z roku 1981, a nemyslím si, že by to byl méně kvalitní zesilovač, spíš naopak.
Jedná se o impedanci, která je vždy (u indukční zátěže) o něco vyšší než ohmický odpor. Ale měřením odporu se dá impedance odhadnout - např. když naměřím 6 ohmů, určitě to není 4 ohmový reproduktor... Jinak ten výraz "omáš" je kouzelný 🙂
Nesúhlasím s tým vypnutím oboch naraz. Ja vypínam lampáč tak, že najskôr vypnem Standby a chvíľu počkám, kým sa vybije zdroj, a až tak vypínam Power, ktorý vypne všetko, vrátane žhavenia. Pri vypnutí naraz totiž môže ostať na kondenzátoroch zdroja nejaké zvyškové napätie, ktoré sa na lampách, ktoré okamžite začínajú chladnúť, nemá ako vybiť, a môže sa to po dlhšom čase takejto praxe prejaviť tzv. otravou katódy. Treba teda predísť tomu tak, že najskôr zosilňovač aspoň na 30 sekúnd až jednu minútu starostlivo vybijeme.
Záleží, kde je v obvodu zapojen standby switch, jestli mají kondy vybíjecí rezistor, jak je předimenzovaná kapacita filtrace. Myslím si, že kondy HT se vybijou dřív, než vychladne žhavení. Vypínal bych to podle toho, který vypínač udělá menší lupnutí - menší proudový náraz.
Ta otrava katody je i důvod, proč nenechávat zesilovač dlouho ve standby, je to tak? Já kvůli tomu schválně používám standby jen při zapnutí/vypnutí a když třeba měním něco v pedalboardu. Jinak když mám 20 minut pauzu, tak právě buď dám mute na ladičce, anebo jenom stáhnu kytaru.
@@majkon93 Nie, toto s tým nesúvisí. Keď je vypnutý standby, tak síce nie je na anódach napätie, ale žhavenie katód beží non stop. Teda ku otrave katódy nemôže dôjsť, lebo toto vznikne v opačnom prípade - keď je na anóde napätie, ale katóda už nemá dostatočnú teplotu. Dôvod, prečo nenechávať zosilňovač na standby zbytočne dlhú dobu, je iba ten, aby sa zbytočne neopotrebovávali lampy. Je to ako u žiaroviek - keď zbytočne svieti non stop, aj keď nemusí, tak sa to prejaví na životnosti, bude kratšia, to je celé.
ale no táák, zase to tu cele ľudom v hlave pomiešate.... pri vypínaní lampového zosilňovača, pokiaľ to nemajú určite zosilovače /značky/modely poriešene , ostanú tam nabité kondenzátory.... zvyk je železná košeľa a keby niekto rozoberal amp kvôli výmene lámp, a merani BIASU tak tam je šanca sa dotknúť napätia na anodách, tak preto račej ja vypínam power so zapnutým standby aby sa celý amp vybil, ..... a za druhé pri tom odbehovaní na cigaretu počas skúšky, alebo v študiu odporúčam ten amp zase vypnut celý , moderne značky ako peavey, fender séria hot rod, marshally novodobe atd atd su konštrukčne robene na hranie tak cca 1 hodinu, potom sa zosilňovač nadmerne hreje a kazi sa plošný spoj vo vnutri !! alebo sa prehrieva minimálne power transformátor kt je poddimenzovaný....tam už by som sa kašlal na lampy, kt vydržia viacej ako doska so sučiastkami vo vnútri .... jcm2000 TSLka atd ... sú to takzvané kurvitka, preto treba tieto aparaty vzdy vypnúť aby sa ako tak schladilo a nežhavit ich... napr tak hot rod sa žhavy aj ked je v stanby lebo sa tam zohrievaju ine sučistky ako lampy a vie to tam spôsobiť riadne škody, kt. už hraničia s hodením do koša, ...... lampy ked su studene , pomaličky sa dostavaju do života a aj ked tam už je vysoke napetie nedochádza k brutálnemu dratiu lebo tam neprechádzaju take prúdy v začiatkoch lebo neni ako, a ani to vysoke napetie nemá žiadne zvody že by to tam trafalo ako blesk, podľa mna skorej logicky dostane lampa šupu, keď je riadne nažhavená a otvorená/pristupná nabehnúť k plnej prevádzke, ..... záleží aj na konštrukcii standby niekedy sa tam nabíjajú kondenzatory a zvuk pride neskoršie lebo signál ešte neprechádza ale lampy horuce už dostanu šupu ale vydržia to v pohode,...... ďalšia vec ako pri vox ac30 a jtm45 kde sú usmerňovacie lampy, nepouživat stanby lebo usmernvacia lampa tam dostava ranu kt je dokázaná že sa práve kvôli tým nárazom tá lampa kazí lebo ide cez prúd do celého zosilovača + vysoke napetie z nuly na sto pri nažhavenej lampe, parametrobo ak by som to chce porovnať s koncovými lampami tak ako keby som išiel z 0 watt na plný výkon a nie z 0 watt na stanby kt má pomalši nábeh, ten prechod prudu a zvuku u ostatných lámp je plynulý,.... usmerňovacie lampy sa kazia velmi často len kvoli stanby prepínaču... staré voxi ho nemali a prežili to, novodobe ho maju a usmernovačky sa kazia často,
Ahoj, mám VOX AC3O-C2, klasicky zapínám přes standby, lampy jsem měnil zatím jednou (JJ) a nic se mi neděje nekalého. Takže bych měl mít zapnutý standby stále a zapínat to jenom přes pwr?
@@MartinKvapil-zl1bc ahoj , ja mám CC2X a standby som si káblom bypassol, aby bol akoby stále zapnutý, ON, ..servisujem ampy a stalo sa mi už 3x že mi ľudia písali aby som im poradil kde je problém, že im odpaluje pojistku power transformátor a nevedeli čo... a prišli sme na to že bola vadna usmernovacia lampa a nie power transformátor, ľudia si kúpili nove lampy a po pár mesiacoch prišla zrada ten usmernovčky, na internetoch som an to tiež vela krát narazil, ... fakt si to nevymýšlam, pokial to neni ošetrene a je to zapojene klasicky ako aj v JTM45ke , čo je aj v novšich voxoch tak to poškozduje tu lampu, hlavne, keď je už zosik nažhavený, su tam proste silne nárazové prúdy, kt rýchle nabiehajú do prevádzky, proste dynamika, ... ved skus použivat bez stanby a to počuješ ako pekne zosik na bieha a potom ako stichne,... pri štarte počut vždy jemný nábeh brumu , to je uplne normálne, ten brum hend odijde ako začne cely obvod fungovat normálne, to sposobuje tá usmernovcia lampa,
Teoreticky s tím zbytkovým napětím na filtračních elytech máte pravdu, také jsem vypínal hlavu v pořadí Stand By a potom Power. Ale tepelná setrvačnost filamentu vybije kapacitu i v případě současného vypnutí obou spínačů. A každý technik, který se pustí do opravy, by si měl ve vlastním zájmu kondy vybít. Nehledě k tomu, že nastavení biasu se provádí se zapnutém anodovém napětí, takže tam pomůže jen opatrnost a znalost dané věci...
@@RonaldValis-xi7py jj ved vieme teda o čom je reč, ja sa na to pozerám z odstupom,.... čo mi zákazníci referujú atd, .... čo a ako robiť sa nedá paušalizovat, každý výrobca a model ampov je iný, niekde sú kapacity kondikov veľké , kde sa to nevybije, niekde sú vybijacie odpory, kt to vybiju atd ... x ráz mi ľudia povedali, že si nastavovali bias, nastavili ho, vypni zosik a ako ho išli dať do bedni ich to proste koplo atd :) .... jasne, že opatrnost je železná košela, ale aj pri tom standby je to také, že ja hovorím všetkým aby zosilovač vypinali na tvrdo, aby sa zosilovač vybil ako je, elektronika odíde kvoli teplu skorej ako lampy, a zosik je v prdeli. ... a to že amp hrá po polhodine lepšie na koncerte alebo v skušobni si mylsim, že je skorej to, že máme ohučane uši a po polhodinovom koncerte sluch otupeje a máme zapnutý v hlave kompresor aine EQ :) , neevidujem že by niekto nahral na mikrofón rozdiel zvuku ako hrá amp, kt hrá už pol hodinu koncert vs zvuk ampu po prvých 5tich minútach, .... ak tam niečo nastane je to skorej o súčiastkach a nie lampách :) , preto som dost skeptik na tieto informácie čo boli podane vo videu ,
@@tipeksounds Zdravim.Čo sa tika zapojenia repra_- seriove alebo paraelne zapojenie sa tika len samotnych repro./Vysledna impedancia/Pri použiti vyhybiek to neplati.
Je něco, na co jsme v rozhovoru zapomněli nebo by vás to zajímalo?
Super video, ale něco jste nezmínily. Hodně lidí co znám a spousta youtuberů s celého světa dělá to, že když chce někdo vyzkoušet jinou reprobednu tak vypne jen standby, vypojí kabel s reprobedny a zapojí do jiné reprobedny aniž by vypnul power. Je to vpoho nebo může poškodit zesilovač ?
A co novsie voxy ac30? Po forach som dost cital ze tam standby je len na okrasu a ra rana po zapnuti dost zabija usmernovaciu lampu .. dostal som radu od technika vobec standby nepouzivat.. proste je stale zapnute ..aj pri studenom zapinani.. co vy nato?
Z technickeho hladiska, nie zvukoveho. Je nieco co by som nemal zapajat do slucky, ale pred preamp, aby to neposkodilo zosilovac?
Pokud do efektové smyčky budeš zapojovat klasické audio signálové obvody, nemělo by se nic stát. Napadá tě něco, kde si nejsi jistý? @@KanpaiSan
@@MatoMisik nieco ako lampovy booster. Pridavam tam tym padom dalsiu lampu, plus robim signálový boost...
Tohle bylo fakt super! Hoši, děkujem!
😁🙏🏻
Díky za opět skvělý rozhovor. Lampový zesik jsem měl v Praze u Slávka Šámala a můžu doporučit…… je to srdcař a ví co dělá. Těším se na další rozhovor, ve zbrojnici bych rád viděl Doda. Má toho doma opravdu hodně🎸😁🎸. Dík
Díky. Se Slávkem jsem nedávno taky něco natočil... již brzo na vašich JuTubech :)
S Dodem je to složitý, ale věřim, že to jednou klapne :)
Úžasné pani! Konečne vzniklo video o lampach, ďakujem! 🎉❤
Děkujeme. Bude jich vic a vic do hloubky.
Chlapi, omlouvám se, že trochu vrtám, ale s těmi ohmy je to u lampáčů jinak. Paradoxně více vadí na např. 8 ohmovém výstupu zesilovače 16 ohmová bedna než 4 ohmová. Bylo by to na delší povídání, ale např. Fendery mají při vypojení reproduktoru zkratovaný výstup, Mesa Roadking má z výroby zkratované výstupy B - jako ochranu. Zkrat trafo zvládne (samozřejmě to nebude hrát), ale nezatížený výstup se s kytarou chová podobně jako tlumivka s přerušovačem a na koncových lampách se naindukuje obrovské napětí. U tranzistorových zesíků je to obráceně, jak bylo řečeno ve videu: více ohmová bedna nevadí, jen je nižší výkon, méně ohmová bedna přetěžuje koncové tranzistory. Za mě je ideální, to, co doporučí výrobce - v drtivé většině případů stejné ohmy na zesíku i na bedně nebo součtu beden, jak je ve videu správně řečeno.
Děkujeme. Máš pravdu, v rozhovoru nezaznělo plno věcí. Proto jsem se již dohodnul na dalším rozhovoru s jedním profíkem z oboru, kde toto téma probereme mnohem důkladněji :)
21 roku jsem delal furu veci uplne zbytecne az spatne ...a to jsem fakt myslel ze tak to je opravdu spravne 😂 .diky moc za tyhle videa ❤️
Díky. V tomto tématu půjdeme ještě hlouběji s dalším hostem 👍😁
Velmi zajímavý a poučný rozhovor s hostem. Oba zdravím z UH. Pavel.👍👍👍
Děkujeme Pavle :) Co tě v rozhovoru nejvíc zaujalo?
@@MatoMisik Komplexní přístup k problematice lamp. zesilovačů. Sice již ve svém domácím ministudiu mám nyní jen tranzistory a modelingové zesilovače, ale po pár let bez lamp. zesil. mám jeden ve svém hledáčku. Mě stačí malý výkon, každý PB má svůj reprobox a zesilovač, takže jsem rád za všechny podané informace. 😀👍. Ve hře je ovšem i šéf číslo 2, manželka, prý těch nákupů koncem roku bylo už dost. No, popravdě bylo, takže všechny informace jsou pro mě naprosto OK a snad poslouží ke zdůvodnění dalšího nákupu. PS nehraji aktivně, jen sám pro sebe. Dík za video.
@@CZPavel-c1p Jasný… je potřeba si obhájit “své místo na slunci… nebo ve studiu” 😁👍
A jaký ten zesík je tedy ve hře??? 😇
@@MatoMisik Bugera T5, nebo Marshall 1W, zvažuji i Blackstar 1 W (nepamatuji si přesné označení modelů)😀.
@@CZPavel-c1pSuper. Ať to hraje :)
Chlapi, díky moc....bylo to super 🙂👍🏼
Děkujeme 👍😁 A co tě z videa nejvíc oslovilo?
Super díl. Díky
Děkujeme. A co tě z videa nejvíc oslovilo?
@@MatoMisik Úplně všechno, hlavně rady s tím mobilem, zářivkama a dalším rušením atd. Super host.
@@tomassvoboda6155 Tak paráda. Jo, tyhle zářiče a rušiče občas uměj zkomplikovat život :/
@@tomassvoboda6155 Díky. Rušiče jsou nejčastějším, 'záhadným' problémem.
Skvělý video, sám mám Marshall DSL100H, co se sám od sebe nekontrolovatelně vypíná, a zrovna teď o víkendu jsem kupoval JCM900 z roku 1992 😎 takže údržba se hodí 😆
To vypínání neni uplně "vhodné" ... asi by mi to při koncertech "trochu" vadilo :D
JCM900 je prostě JISTOTA!
@@MatoMisik je to tak, technik říkal, že to dělá čip co hlídá síťové napětí, bohužel náhradní se nikde nedělají a není možnost to opravit :/
@@chief9875 Zkusil bych jiného technika… věřim, že jde opravit vše. I když je pravda, že některé digi komponenty jsou problematické. V tomto směru jsou starší klasické zesíky zlaté 👍
@@MatoMisik U toho čipu je to právě problém a o techniky přes lampy je tu na Jihu Čech nouze 😆😂
@@chief9875 No jo… čechy ale nejsou zas tek veliké a šikovnych lidi tu máme dost 👍
Super video. Diky. 🤟
Děkujem
Výborné video, dost mi pomohlo, napadlo mě, nešlo by někdy tyto více povídací videa i nahrát jako podcast?
Povidaci videa davam na Spotify jako podcast 👍😁 diky
Hrál jsem 15 let na aparát kdy jsem z peavey valvekinga100 posílal 8ohm do 4ohm marshall bedny.. za celou tu dobu se nic nepoškodilo (na servis to muselo po tom co jsem sám měnil lampy který pak rychle odešly). Nebyl to úmysl, bednu jsem koupil s tím že je to 8ohm a většina těhlech beden je 8ohm, ale tady byli měněný repráky. Dozvěděl jsem se to až když mi Petr z ESH dělal po 15ti letech servis celýho aparátu. Divil jsem se, jak to že mi to dávno nespálilo hlavu a on mi na to řek, že je to pravděpodobně tím, že jsem hrál vždycky nahlas, že kdybych hrál třeba na třetinu, tak by to už odešlo. Mimochodem hodina povídání s tímhle člověkem mi dala víc než všechno co jsem do tý doby o lampách slyšel/četl/viděl. Tím netvrdím, že by se ohmy neměli dodržovat, sám si na to dávám pozor, ale celkem mě překvapilo že to vydrželo 15 let zkoušení několikrát tejdně plus koncerty.
U Petra jsem před pár dny byl a jsme dohodnutí na natočení nějakého rozhovoru 👍 Ono je to s těmi Ohmy ještě trochu jinak, ale chystám na toto téma ještě další video s opravdovým profíkem, tak jsem sám zvědav. Člověk se pořád učí 😇 Díky
U lampy oproti tranzistoru menší impedance bedny než je výstup zesiliovače nevadí.
Skvele video. Jestli by se dalo udelat video porovnavacky speaker kabelu. Sem zjistil, ze to dela mnohem mnohem vetsi rozdil nez nastrojovi kabel.
Diky z tip 👍
Hlavně bacha na tu kapacitu u repro kabelů :D To je potom v těch reprákách hodně slyšet.
Těším se na ten chystaný díl. Určitě bych se řídil manuálem výrobce v první řadě a ten někdy pripouští zapojení nesprávného boxu.
Dle mého odhadu jsou dvě možnosti jak zesilovač zničit. Proudem (zkrat na výstupu) a napětím (žádná zátež na výstupu). A když 8ohm vystup zatížím 4ohmy, vydám se cestou ke zkratu, tedy pretížení proudem a treba roztavím trafo. Když tam zapojím 16ohm, vydám se cestou k provozu bez zátěže, na konci se zvýší napětí a může dojít k průrazu izolace v trafu nebo spálení lamp. Takže záleží na výrobci, nakolik zvolil díly odolné proti vyššímu proudu či napětí a co nám doporučuje. Tak jsem zvědav, zda se mi to v tom příštím dile potvrdí a nebo je to jinak?
Taky jsem zvědav… tohle je pro mne španělská vesnice 😄
Díky, jsem si myslel, že už něco vím a hele! Jinak teda Class A aparáty by mě zajímaly, nějaký jsem myslím měl.
A cos tam pro sebe našel nového?
Jinak ono těch opravdových Class A zase tolik není... i když se píše class A, tak to tak většinou není... viz chystané video se Slávkem Šámalem :)
Třída A je dost ztrátová co se týče akustického výkonu. Zní trochu jinak - dle mě, ne až tak zrovna hezky. Ale jako je to u všech aparátů, je to jiná příchuť. Dost to dává smysl u menších zesíků s jednou koncovou lampou. Stejná lampa, která ve třídě A/B klidně vyždíme až 30W je v áčku třeba jen 6W. To není špatné na domů. V jednoduchosti je někdy síla.
Podpisujem co bolo spominane horevyssie. Single ended Class A bola povodne urcena pre lacnejsie a jednoduchsie, tzv. "studentske" gitarove zosilnovace, na doma. Kedze maju nizsi vykon aj jednoduchsi signal path. Ale potom si ich oblubili hraci ako Keith Richards, Eric Clapton ai. a zvysok je historia.
Koho zaujimaju technickejsie detaily a vladne anglictinou, tak odporucam si vygooglit: "Single Ended vs. Push Pull by Eddie Vaughn" ktory napisal 2 obsiahle clanky k danej problematike.
Sam mam push pull class AB zosik (40W) aj single-ended class A (2,5W), a bohuzial (bohudik?) aj ta koncova EL84 lampa v SE aparate robi kraval ako sa patri. Lampa je prosto lampa.
Tema vyborna :) snad by bolo osozne spomenut aj vplyv vibracii reproduktorov na zivotnost lamp(a aj samotnej elektroniky/plosnych spojov)u komb neriesitelne,u hlav moznost mechanickeho oddelenia od reprobedny..
Díky za tip. No, idealni je mit zesik a repro zvlast (hlava/box) 👍
Moc sa toto preceňuje. Existuje istý marginálny vplyv, ale nie je výraznejší. Myslím si, že existencia mnohých úspešných lampových komb, napríklad Fender Twin, dáva odpoveď na to, ich spoľahlivosť nebola dlhodobo nejako kriticky nižšia než u riešení hlava plus box. Skôr je problém s mechanickým riešením uchladenia lámp u komb s uzatvorenou ozvučnicou. Dnešné kombá ale majú toto riešené tak, že lampy majú ventilačnú mriežku vzadu, aj keď je reprák za krytom, môžu teda vetrať. Na životnosť lámp má ďaleko vyšší vplyv nastavenie pracovného bodu dané konštrukciou ... trebárs kombá v AAB triede (typicky Vox AC-30) budú mať rýchlejšie opotrebované koncové lampy než kombá v AB triede (typicky kombá Marshall). Je to preto, lebo ich lampy prenášajú nezanedbateľne vysoký stratový výkon, aj keď nehrajú. Možno práve toto sa podpísalo pod poveru, že v kombe vydržia lampy menej než v hlave.
To zas bude mrtvejch ⚡🔌
Doufejme, že ne. Je to jako když někomu na silnici chcípne auto. I když dotyčný o autech nic neví, stejně otevře kapotu a čučí na motor - což je úplně k ničemu. U zesíků je tomu podobně, akorát že ty můžou být smrtelně nebezpečné. Takže pokud nic nevíme: NEŠAHAT!
Jak se říká... mrtvej kytarista=dobrej kytarista... Nebo to je jinak? :D
Jaká jsou úskalí používání basových zesilovačů na kytary, případně i naopak? Je to možné? Co je možné očekávat od zvuku a technických parametrů? Díky.
Technicky bych řekl, že je to jedno. Zvukově to bude dost individuální a podle toho, o co hudebníkovi jde. Jelikož jsou to zesilovače dělané pro baskytaru, je logické, že to až tak pěkně hrát s kytarou nebude... ale kreativitě se meze nekladou :)
Zesilovači to neublíží. Pozor ale na reproduktory. Při zapojení basy do kytarového boxu/komba si koleduješ o odpálení reproduktoru a mizerný zvuk. Při zapojení el. kytary do basového boxu/komba hrozí jenom mizerný zvuk. Samozřejmě jsou světlé výjimky potvrzující pravidlo (Fender Bassman např.) Na druhou stranu pokud nebylo k mání akustická kombo pro akustiku s piezem tak to vždycky hrálo líp v basovém ampu než v kombu na elektriku.
@@botwinjohn8695Lemmy Kilmister nesouhlasí 😆, obecně máš pravdu.
Tak jasně.. vždycky po hraní vytahuju repro kabely, a položím je na hlavu, abych věděl, že je musím zase propojit před zapnutím hlavy... to musí bejt fool proof automatika... Stand by záleží na rectifieru. Ta starý to (třeba fendery s 5Y3) nepotřebujou.. nejlepší je nikdy lampovej zesilovač nevypínat :) lampy dostávaj nejvíc zabrat když se zapínaj... on/off... a hezky to topí místnost v zimě :) a taky to trvá tak 2 hodiny než se poctivej lampáč zahřeje a a zní tak, jak má
Ahoj :) mňa by záujímalo či poznáte nejakého odborníka na opravu lampových zosilovačov na Slovensku. Mám 100W lampu a všimol som si nejaký zvuk vychádzajúci od lamp. Mám aj nahrávku. Mám pocit že ide o tie menšie lampy. Ďakujem za odpoveď.
Bohuzel nikoho na slovensku neznam, ale verim ze tam par sikovnych lidi bude.
Staci trocha pogooglit a presmejdit gitarove fora/FB skupiny a nejake mena vypadnu. Tito aj vyrabaju vlastne zosilnovace, takze o nich nieco zjavne budu vediet: Igor Bley ci Ivan Slúčik (TGS amps).
14:48 nechci byt hnidopich ,ale proc tam davas kameru na celek, zaostrenou dozadu na zesilovac za vama? ja chapu ze si to strihnul, jakoze mluvis na hosta, tak at jde videt reakce na to , jak k nemu promlouvas. to ti udelal autofocus, ze jste se vy dva rozmazali, nebo jsi to v manual focusu spatne nastavil ohniskovou vzdalenost? ja nejsem kameraman, jen me to zajima. mam moc rad tvoje videa Mato. zdravim
Staci si přečíst popisek v uvodu videa nebo v popisku videa... prostě si ta kamera ostřila kam chtěla a já to zjistil až potom. Nakonec jsem se rozhodl to video zveřejnit i s touto chybou... ale možná ho přeci jen stáhnu.
@@MatoMisik to nechci abys dělal pane
@@hutrputr v rozhovoru je stejne hodne chyb a nepresnosti… dost zvazuji, ze to video fakt sundam.
vdaka za video super Palec UP ...ak ma moja bedna z dvomi reprákmi 16 ohmov tak na zosiku tiež 16 ohmov ak som spravne pochopil..
citujem z návodu /Tento reprobox je klasický zástupca vertikálnych 2× 12 boxov. Je osadený dvoma 12-palcovými reproduktormi Celestion Vintage 30, vďaka ktorým ho možno nakŕmiť výkonom až 120 W. Impedancia tohto modelu je 16 ohmov.
dakujem za odpoved ...SANTO
zosik mám ENGL E315 Gigmaster
Děláš to správně. Ať ti to skvěle hraje.
Tam je zásadní, kolik je výstup z bedny. Tedy jak jsou repráky zapojené a kolika Ohmové ty repra jsou. Napsal si 16 ohmů... je myšleno výstup z bedny, nebo že každý reprák má 16 ohmů? Pak je potřeba vědět, zda jsou zapojeny sériově nebo paralelně. To jen pro upřesnění.
Jinak jak píše @tomotrop, ideální je 16 z koncáku a 16 repro/box.
ano píše sa tam, že bedna ako taka má 16 ohm ,takže spravne 16 zosik ...preto som písal ,pretože som zneistel ked som si pozrel video a tam si počítal plus a minus ohmy na reprak...dakujem
@@tattoobysanto 👍 16 vs 16 👍
S mojim Englom Fireballom 100 som si toho už užil. No aj tak by som nemenil, zvuk je krásny. Ale keďže to je moj prvý lampovy zosik, neraz som dumal, odkiaľ sa beru rôzne pazvuky. Raz ked som ho mal v obývačke, ozývali sa z neho zvuky ako by sa rozbíjalo sklo. Myslel som že je niečo s lampami. No akuráty sa rozbíjali poháre v skrinke vedľa bedne, ako padali z vrchnej užšej poličky na spodnú :D Nedávno zase riadny hukot a brum z toho šiel až kým som náhodou neposunul adaptér z multiefektu Boss GT8 trošku dalej od zosilu a bolo ticho. Na koncerte ma zradil zatial len raz, zvukovka všetko ok, prva skladba koncertu a výkon nikde. Ale celkovo za 13 rokov používania mi priniesol ovela viac radosti ako starosti.
Každopádne vďaka za dalšie video, mám rád tvoj kanál.
Super historky, dikes 👍
Teplo - vadí, nevadí? Můj Peavey classic 30 má kovové šasí a vždy bylo velmi horké a tím pádem i součástky uvnitř asi pěkně vařené.Dal jsem tam větráček s počítače a vše je OK.
@@jirizevl6551 U lampoveho zesiku to neni zas tak horke… ty lampy hrejou rozhodne vic nez slunicko :)
Horsi je to u digitalu… tam to muze zkolabovat.
Ruda is in da house 🤭
Tak trochu… nekde na pozadí 😁👍
Super, diky. Ale mel jsem zvuk jaksi napřed
Děkujeme. Ohledně nesynchornu obraz/zvuk… problém bude u tebe. Připojení ne o tak něco. Video je samozřejmě v pořádku 👍
Je něco, co tě ve videu vyloženě zaujalo?
Při napětích a proudech obvyklých v kytarových zesilovačích je žhavení opravdu spíš mýtus. Pár vteřin stačí, standby switch je především na pohodlné umlčení zesilovače když to nepotřebuju. Lampy vydrží stovky hodin.
Díky :)
Marshall radi pouzivat standby na mute: STB (standby): This is used in conjunction with the mains POWER switch. When powering up, always switch mains POWER on first, leaving the OUTPUT switch in the STB (standby) position. Standby mode should also be used to mute the amp during breaks in performances to avoid stress to the valves of the amplifier.
No, nejenom Marshall.
EVH to má v manuálu taky, doslova:
STANDBY: Place this switch in the OFF position to put
the amp in STANDBY mode. This should be done when
taking a break from playing or before turning the ampli-
fier off (as described above in item “N”). Using STANDBY
mode prolongs tube life.
Což je přímo v protikladu s tím, co zaznělo ve videu.
@@radoslavcap4790 a potom su tu clanky ako The Great Standby Switch Myth na Sweetwater, kde pisu ze standby switch treba uplne ignorovat a pouzivat len on/off switch..
Mě by zajímalo fialové světlo u koncových lamp. Jeden názor je že lampy se loučí a jsou na výměnu, jinde jsem četl ze u některých typů lamp a zasilovačů je to normální?
U většiny koncových lamp je to normální, je to dáno složením plynu, méně čistým vakuem. Kdyby se do lampy dostával vzduch, shoří, zrcadlová čepička zbělá. Nesmí svítit ty vnější černé plíšky (anoda) červeně nebo oranžově, to je moc velký klidový proud, ničí se.
Nejsou lampy už přežitek ?
Sice chápu jak to myslíš, ale nevidim jedinej důvod tomu říkat přežitek :) Stejně jako v těch nejlepších studiích vždycky dají přednost analogovému outboardu (preampy, kompresory atp.), tak i ve světě elektrické kytaru bude lampovej analogovej zesík vždy ta lepší volba.
@@MatoMisik nemyslel jsem to jako hate a tak se kdyžtak omlouvám, za formu jakou jsem to řekl.
Když si srovnám + a - Lampy a porovnám s digitálem, asi není co řešit. Lampa je drahá, celkem náročná na údržbu a pak tu máme digitál, který je levnější, flexibilnější atd.
Ruku srdce, kdybych ti dal nahrávku lampy a digitálu a nevědel by si, která je na čem nahraná, poznal by si rozdíl. Já za sebe tvrdím, že ne.
Každopádně video je zajímavé a dokoukal jsem ho do konce.
@@hsksnsnwushwixj7305JASNÝ, NEBRAL Jasný, nebral jsem to jako hate :) Vše OK.
Tohle téma je samozřejmě dost široké a rozhodně není černobílé. Jak píšeš, porovnání poslechu finální nahrávky nebo jako posluchač na koncertě nemá člověk šanci rozeznat analog (lampu) od digitálu. Ale zcela jiná situace je z pohledu samotného kytaristy. Ten mám daleko více informací a vjemů při samotném hraní a rozeznává mnohem jemnější rozdíly. A digitál už z principu zatím nedokáže reagovat na ruku a odezvu hry stejně, jako to umí lampový zesilovač. Někdo je s tím ok a někomu to vyloženě vadí. Sumasumárum si myslím, že lampové zesíky a analogový gear vč. toho studiového tu stále bude mít své místo, stejně tak i moderní digitální řešení mají své místo :)
@@MatoMisik IMHO, dnes už rozdíl nepoznáš ani při hraní. Krásně to je vidět např. na slepém testu u Andertons, kde se ve slepém testu snažili rozpoznat lampové zesilovače a kytarové procesory (viz YT kanál Rob Chapman) - ani náhodou. Souhlas s @hsksnsnwushwixj7305 - navíc s digitálem velmi výrazně šetřím záda (nosiče nemám 🙂). Řekl bych, že lampové zesilovače jsou dnes již jen nostalgie, případně image (a to mám doma ještě jednou zaprášené lampové kombo, 25kg). Krásná doba, kdy od beden vanul příjemný větřík , je (pokud nehrajete na obrovských pódiích) v nenávratnu . Maťo, proč myslíš, že "už z principu zatím nedokáže reagovat na ruku"?
@@miraslunicko7426 Jediná šance si udělat relevantní názor, je si vše vyzkoušet osobně. Proti vlastní zkušenosti se můžou jít všechny internety i JuTubeři (vč. mne) bodnout. To že si někdo něco myslí, neznamená, že to samé platí pro tebe. Každý si musí najít to, co funguje jemu 👍
Ja vlastnim Marshall JTM60 a kdyz ho zapnu a "Standby" je zaply tak mi to spali ve vnitr pojistky.
To vypadá, že je čas ho odnést někomu na servis 😇👍
@@MatoMisik Dik Mato. Uz tam nebyl dost dlouho, ale on funguje normalne, kdyz "Standby" je uzavreny pred zapnutim. Ja ho vetsinou pouzivam pres serial Effect loop, ale diky za tu radu nepouzivat "Standby" kdyz je pauza.
@@lee8org Která pojistka? 500mA nebo 1,6A. Jestli ta 1,6A, tak je to moc velkým proudovým nárazem od trafa plus filtračních kondů, to je asi OK. Jestli lítá ta 500mA, je něco blbě, moc velké kondy, moc rychlá pojistka.
@@karelmensik2698 Prihodilo se mi to asi vic nez pet let zpatky, od te doby "Stanby" je ON vzdycky nez se combo zapne. Myslim ,ze to byla ta 1.6A. Jinak nemam s tim combem zadne problemy. Diky za reply.
Prúdový náraz, keď napájacie trafo dostáva zabrať. Zrejme tam je už problém s vysušenými filtračnými kondenzátormi, ktoré začínajú pomaly prerážať a samé o sebe svojím zvodovým odporom berú z trafa viac prúdu aj naprázdno, ako by mali. No a keď ešte zapneš Standby pred nábehom, tak sa k tomu odberu hneď pridajú aj zvyšné komponenty zosíku a ten náraz bude tak veľký, že poistka neprežije. Odporúčam vymeniť čím skôr, predtým než niektorý z tých veľkých kondenzátorov sa prerazí kompletne a skratová špička zoberie so sebou sekundárne vinutie napájacieho trafa. Podľa mňa po výmene okrem zmenšenia brumu a spevnenia zvuku v spodkoch sa prestane prejavovať aj tento problém. A zosík sa poďakuje väčšou životnosťou.
Lampy patřej na ulici. 😎
Amen 🤘😁
Rockwell amps 😉👍
Jo jo, Vladyka 👍
Otakza je, zda mit lampy, jsou jsou out, nejou v nicem dobre, moc zerou - a umime je simuloavt digitalne, tak jako jsou dnes mertve puvodni nahrane midi, ale uz se tez simuluji matematicky.
Tuto otázku si každý musí rozhodnout sám za sebe. Někdo dá přednost digitálu, někdo analogu... a někdo najde využití pro oba světy (jako já) :)
Jeden dotaz ze zvědavosti: starší lampové zesilovače se vyráběly v době, kdy bylo v síti 220V. Nyní je (u nás) norma 230V a já běžně naměřím 245V (je to v povolené toleranci). Tím pádem jsou jednak elektronky dost přežhavovány (7V místo 6.3V - dnes je možná napětí stabilizované, ale starší zesilovače měli jen trafo), jednak se posunou pracovní body elektronek, takže to hraje jinak, než jak to bylo navrženo. Řeší to někdo?
Dovolil bych si mírně nesouhlasit s některými zde řečenými tezemi. Táta byl celoživotní radioamatér, se zvláštní zálibou v lampové technice, bohužel před pár lety zemřel, ve věku téměř 90 let.
Výstupní impedance lampového zesilovače vs.bedna: nastavit přepínač vždy na impedanci bedny, případně výslednou impedanci soustavy. Pokud zesilovač hraje do nižší impedance, než je jeho výstupní, je to menší problém ( na rozdíl od tranzistorů), lampám to nevadí, může se přehřívat výstupní trafo, což dle mého otce nevadilo krátkodobě, ale nedoporučoval to. Oproti tomu vyšší impedance mohla vést při lampách v limitaci až k jejich průrazu a tedy zničení, s tím, ze v extrémním případě s sebou mohly vzít i trafo. Absolutně zakázal z tohoto důvodu zapínání zesilovače bez připojené bedny.
Stand-by přepínač: sel jsem to s otcem konzultovat, když jsem si v roce cca 91 koupil svůj první "profesionální" lampáč a na něm tato funkce byla. Dozvěděl jsem se, že zapínat ho mohu jak chci, nicméně lepší bude zapnout, minutu až dvě nechat žhavit a pak zapnout stand-by. Naproti tomu vypínat stand-by doporučoval na každou delší pauzu v hraní ( např. na cigaretu), jelikož znovu zapnout anodové napájení (což je princip funkce stand-by) vakuové technice vůbec nevadí, a šetří to dráhy potenciometrů (a od toho tam ta funkce vlastně je, kromě toho, ze si člověk nerozhodí nastavení). U vypínání řekl, že je to jedno, ale ze pokud nechci lupanec do repráků, doporučuje vypnout stand-by a pak teprve power. Právě samotné zapínání/ vypínání zesilovače mu nedělá dobře a funkce stand-by je tam taky proto, aby mohl zesilovač být nažhavený třeba celý večer a hrát jen pokud je to zapotřebí.
Zima/ teplo: Lampová technika je mnohem méně citlivá na teploty než tranzistory. Co však důrazně doporučoval, a nejen u lampových zesilovačů, bylo použití transportních obalů, třeba jen z koženky nebo koberce, při přenosu zejména ze zimy do tepla. Když se vám totiž aparát prochladí (treba ve studeném skladu, dodávce atd.) a přenesete ho do tepla, může se vám uvnitř orosit podobně jako studené pivo - sice ne až tak viditelně, ale ani tak to pro něj není úplně zdravé. Lepší je přenést jej do tepla v obalu, nechat jej "aklimatizovat" (ideálně aspoň hodinu, záleží na rozdílu teplot) a pak teprve sejmout obal.
Vypnutí aparátu: pi vypnutí počkat, až lampy aspoň trochu zchladnou. Aspoň chvíli, aby nebyly úplně horké. Pak teprve přenášet. Jde o to, ze mechanické namáhání při transportu nedělá úplně horkým lampám zrovna dobře (horký kov elektrod má menší tuhost a případné nárazy a vibrace nemusí lampy přímo zničit, ale můžou se uvnitř mírně deformovat a o to rychleji potom odejít.
Bias: je zajímavé že u lampových aparátů jsem se s tímto termínem setkal teprve nedávno, znam jej pouze z magnetofonů. Můj otec používal zásadně termín "předpětí" , přičemž specifikoval jestli na katodě nebo na mřížce. Při rýpání se v mém zesilovači (byl to Roost, anglická garážovka ze sedmdesátých let, v podstatě kopie Hi-Watt) prohlásil, že od výroby je to nastavené univerzálně a poměrně přesně, takže není potřeba do toho hrabat, a že VF vakuová technika je na to mnohem citlivější.
Takže mi v tom tehdy jenom "preventivně" vyměnil filtrační kondenzátory a celé to přelampoval a ještě mi ze svých zásob přidal hromádku lamp, které předtím spároval.
Díky moc za doplnění 👍😁
Jak dlouho žhavit?
Tak nevím, od jiného odborníka jsem slyšel, že žhavit není potřeba a bohatě stačí ten "náběh", který je slyšet když se to zapne hned z ostra.
A že přepínač stand by je jen pozůstatek z dob kdy byly lampové Fender komba novinka a tento přepínač na nich byl jen z důvodu servisu. No a jak víme Fenderácké zesilovače okopírovali všichni ostatní.
V príručke od Marshallu sa písalo, že 2 minúty stačia a potom možno prepnúť Standby a hrať. Tak snáď vedia, čo píšu, poznajú svoj produkt.
Jo a ještě k tomu, kdy koncový lampy odejdou (preampový totiž nikdy :)
Mám origo Mullardy EL34 v Hiwattech 1972,3.. a hrajou jako z praku.. naše starý Tesly EL34 ze socíku byly nezničitelný...
Dneska jsou to všecho jenom sračky. Solidní jsou TungSoly, EHáčka, a Winged C - který ale už dávno nejsou :))
Tohle by si mel povinne pustit kazdej majitel flaskovyho zesiku. Drtivou vetsinu veci co ve videu padli by mel kazdej vedet nez si to koupi, ale jak rikal VI Lenin, opakovat, opakovat, opakovat… skoda ze jste neprobrali rozdil mezi solid state a tube amp. Tranzistor jde tusim na ohmovou zatez mlsnejsi a lampa tolerantnejsi.
Vidiš to, to jsme mohli. Sám nevim, jak to u těch tranďáků je.
Děkujeme 👍
Bylo v rozhovoru něco, co jsi třeba nevěděl?
@@MatoMisikjo, nevedel jsem že Ruda Rožďalovský je vybornej, ja doted myslel ze je to zlej egoistickej psychopat, vzhledem k faktu ze mi volal ze me uda na policii kvuli lajku na FB:)) ne vážně, netusil jsem ze bias se ma nastavovat po nejake dobe pouzivani novych flasek, a to narazi na to ze ted mam po vymene vsechny lampy od JJ a hraje mi to hur/jinak nez predtim, kdy tam byla smesice lamp, coz jsem nejdriv vyhodnocoval jako pruser ale pry se to dela kvuli rozdilnosti charakteru.
@@MatoMisikspoustu veci, invertor/predzesik, bias po nejakem case prenastavit a dalsi. Ale ty obecne pojmy, diky tomu kolik mi je, jsem slysel zarucene spravne tak jak pan tvrdi ze se nedela a naopak:)) urban legend je kolem lampovych zesiku spousta:) jeste par let, vsechno se zdigitaluzuje, lampy zlevni a uz to bude kazdymu jedno jak zapojuje zesik nebo jak dlouho zhavi:))
@@HYNEK1108 Jo jo, taky jsem plno věcí netušil 👍😂
Díky
Presne naopak, lampa je ďaleko menej tolerantná na rozdielnu záťaž než tranzistor! Pri tranzistorových zosíkoch je dôležité iba nedať menej Ohm záťaže než minimálna povolená. Viac ale dať môžem! Takže povedzme keď mám povolených 4 Ohm, tak môžem kľudne dať trebárs 8 či 16 Ohm a nič sa nestane, iba mi klesne výstupný výkon. U lampáča je to práve o výstupnom trafe, ktoré je spočítané presne na stanovenú impedanciu, a môžem ho poškodiť, keď dám záťaž menšiu (prekročím stanovený prúd a odpálim primárne alebo sekundárne vinutie) alebo dám väčšiu (nezaťažená indukčnosť vytvára špičky napätia na sekundáre, ktoré môže preraziť izoláciu a spôsobiť skrat vinutia). Pri lampáči teda pozor, impedancia musí sedieť - výstup 8 musí ísť do 8, 4 do 4, 16 do 16!
Vtipný je, že například ampeg u svých celolampovych hlav doporučuje přímo v návodu, abychom během kratších intervalů, během kterých amp nebudeme používat přepínali do standby režimu.. Viz
STANDBY SWITCH: Use this switch to
engage or disengage Standby mode.
It is recommended to engage Standby
mode (press the switch DOWN) before
powering on the amplifier. Allow
the unit to warm up for at least 20
seconds before pressing the switch
UP to disengage Standby mode and
operate the amp. During short periods
of non-use, the amp should be put into
Standby mode. With Standby mode
engaged, the tubes are allowed to
warm, or remain warm, without high
voltage being applied to them, helping
to extend tube life.
Hele, nebylo to špatné, ale z pohledu odbornosti takové napůl. Chtělo by to opravdového lampaře, stavitele zesilovačů, aby nemíchal technická fakta a pověry z doslechu. Ta problematika je mnohem složitější, už jenom to používání standby závisí na konstrukci zesilovače, typu usměrnění, třídě apod.
Máš pravdu. Už mi v tomto směru napsalo několik tuzemských profíků a stavitelů zasilovačů… takže mi je už jasné, že musí vzniknout video, kde budou tyto věci řečeny pořádně 👍 díky
@@MatoMisik Jako první info pro začátečníka s lampami to bylo OK, příjemný pokec, jen pár věcí mně dráždilo, chápeš. Nejdůležitější poučení pro kytaristy by mělo být 1. Čtěte návod, protože konstruktér ví nejlíp, jak v jeho aparátu co funguje, a jak s ním zacházet. 2. Vzdělávejte se, aspoň základní principy fungování elektroniky, pro zájemce čtení ve schématech. Kamarádovi, výbornému a zkušenému kytaristovi, jsem opravoval kombo. Volaj jsem mu, že mu vyměním i koncové elektronky. Jasně, souhlasil. Pak se při předání ptal, co to jsou ty elektronky, jestli je to něco jako kondíky. Hrozně se divil, že lampy se taky jmenují elektronky. O kondíkách už slyšel, ale nikdy je neviděl.
@@karelmensik2698 máš recht, vše má své úrovně a toto byl fakt basic výkop. Už domlouvám rozhovor s opravdovým odborníkem a tam půjdeme do hloubky 👍 diky
STAND BY je presne na to aby si mohol mať nastavenú hlasitosť ako potrebuješ pri pauzách. Neviem si predstaviť svet kde to ničí elektrónku, práve naopak , keď ho máš stále zapnutý , tak tam prúdi plný výkon elektrónov, ktoré sa na anóde vyžarujú. Mal by to byť centrálny vypínač vysokého napätia na anóde, ešte pred filtračnými kondenzátormi , ktoré by mali spomaliť nábeh zosilnenia. Teda žiadny buch.
No, trošku nemohu souhlasit s tím, že standby nemají méně kvalitní zesilovače, jak bylo řečeno. Mám Musicman RD 112 z roku 1981, a nemyslím si, že by to byl méně kvalitní zesilovač, spíš naopak.
Ještě to chtělo říct k těm ohmům, že pokud nevim, tak nemůžu vzít měřidlo (multimetr) a změřit odpor.
Jedná se o impedanci, která je vždy (u indukční zátěže) o něco vyšší než ohmický odpor. Ale měřením odporu se dá impedance odhadnout - např. když naměřím 6 ohmů, určitě to není 4 ohmový reproduktor... Jinak ten výraz "omáš" je kouzelný 🙂
Impedance neni Odpor. nezamenovat. definice, nazvoslovi viz internet, elektrikarsky ucebnice
Nesúhlasím s tým vypnutím oboch naraz. Ja vypínam lampáč tak, že najskôr vypnem Standby a chvíľu počkám, kým sa vybije zdroj, a až tak vypínam Power, ktorý vypne všetko, vrátane žhavenia. Pri vypnutí naraz totiž môže ostať na kondenzátoroch zdroja nejaké zvyškové napätie, ktoré sa na lampách, ktoré okamžite začínajú chladnúť, nemá ako vybiť, a môže sa to po dlhšom čase takejto praxe prejaviť tzv. otravou katódy. Treba teda predísť tomu tak, že najskôr zosilňovač aspoň na 30 sekúnd až jednu minútu starostlivo vybijeme.
Záleží, kde je v obvodu zapojen standby switch, jestli mají kondy vybíjecí rezistor, jak je předimenzovaná kapacita filtrace. Myslím si, že kondy HT se vybijou dřív, než vychladne žhavení. Vypínal bych to podle toho, který vypínač udělá menší lupnutí - menší proudový náraz.
Ta otrava katody je i důvod, proč nenechávat zesilovač dlouho ve standby, je to tak? Já kvůli tomu schválně používám standby jen při zapnutí/vypnutí a když třeba měním něco v pedalboardu. Jinak když mám 20 minut pauzu, tak právě buď dám mute na ladičce, anebo jenom stáhnu kytaru.
@@majkon93 Nie, toto s tým nesúvisí. Keď je vypnutý standby, tak síce nie je na anódach napätie, ale žhavenie katód beží non stop. Teda ku otrave katódy nemôže dôjsť, lebo toto vznikne v opačnom prípade - keď je na anóde napätie, ale katóda už nemá dostatočnú teplotu. Dôvod, prečo nenechávať zosilňovač na standby zbytočne dlhú dobu, je iba ten, aby sa zbytočne neopotrebovávali lampy. Je to ako u žiaroviek - keď zbytočne svieti non stop, aj keď nemusí, tak sa to prejaví na životnosti, bude kratšia, to je celé.
ale no táák, zase to tu cele ľudom v hlave pomiešate.... pri vypínaní lampového zosilňovača, pokiaľ to nemajú určite zosilovače /značky/modely poriešene , ostanú tam nabité kondenzátory.... zvyk je železná košeľa a keby niekto rozoberal amp kvôli výmene lámp, a merani BIASU tak tam je šanca sa dotknúť napätia na anodách, tak preto račej ja vypínam power so zapnutým standby aby sa celý amp vybil, ..... a za druhé pri tom odbehovaní na cigaretu počas skúšky, alebo v študiu odporúčam ten amp zase vypnut celý , moderne značky ako peavey, fender séria hot rod, marshally novodobe atd atd su konštrukčne robene na hranie tak cca 1 hodinu, potom sa zosilňovač nadmerne hreje a kazi sa plošný spoj vo vnutri !! alebo sa prehrieva minimálne power transformátor kt je poddimenzovaný....tam už by som sa kašlal na lampy, kt vydržia viacej ako doska so sučiastkami vo vnútri .... jcm2000 TSLka atd ... sú to takzvané kurvitka, preto treba tieto aparaty vzdy vypnúť aby sa ako tak schladilo a nežhavit ich... napr tak hot rod sa žhavy aj ked je v stanby lebo sa tam zohrievaju ine sučistky ako lampy a vie to tam spôsobiť riadne škody, kt. už hraničia s hodením do koša, ...... lampy ked su studene , pomaličky sa dostavaju do života a aj ked tam už je vysoke napetie nedochádza k brutálnemu dratiu lebo tam neprechádzaju take prúdy v začiatkoch lebo neni ako, a ani to vysoke napetie nemá žiadne zvody že by to tam trafalo ako blesk, podľa mna skorej logicky dostane lampa šupu, keď je riadne nažhavená a otvorená/pristupná nabehnúť k plnej prevádzke, ..... záleží aj na konštrukcii standby niekedy sa tam nabíjajú kondenzatory a zvuk pride neskoršie lebo signál ešte neprechádza ale lampy horuce už dostanu šupu ale vydržia to v pohode,...... ďalšia vec ako pri vox ac30 a jtm45 kde sú usmerňovacie lampy, nepouživat stanby lebo usmernvacia lampa tam dostava ranu kt je dokázaná že sa práve kvôli tým nárazom tá lampa kazí lebo ide cez prúd do celého zosilovača + vysoke napetie z nuly na sto pri nažhavenej lampe, parametrobo ak by som to chce porovnať s koncovými lampami tak ako keby som išiel z 0 watt na plný výkon a nie z 0 watt na stanby kt má pomalši nábeh, ten prechod prudu a zvuku u ostatných lámp je plynulý,.... usmerňovacie lampy sa kazia velmi často len kvoli stanby prepínaču... staré voxi ho nemali a prežili to, novodobe ho maju a usmernovačky sa kazia často,
Ahoj, mám VOX AC3O-C2, klasicky zapínám přes standby, lampy jsem měnil zatím jednou (JJ) a nic se mi neděje nekalého. Takže bych měl mít zapnutý standby stále a zapínat to jenom přes pwr?
@@MartinKvapil-zl1bc ahoj , ja mám CC2X a standby som si káblom bypassol, aby bol akoby stále zapnutý, ON, ..servisujem ampy a stalo sa mi už 3x že mi ľudia písali aby som im poradil kde je problém, že im odpaluje pojistku power transformátor a nevedeli čo... a prišli sme na to že bola vadna usmernovacia lampa a nie power transformátor, ľudia si kúpili nove lampy a po pár mesiacoch prišla zrada ten usmernovčky, na internetoch som an to tiež vela krát narazil, ... fakt si to nevymýšlam, pokial to neni ošetrene a je to zapojene klasicky ako aj v JTM45ke , čo je aj v novšich voxoch tak to poškozduje tu lampu, hlavne, keď je už zosik nažhavený, su tam proste silne nárazové prúdy, kt rýchle nabiehajú do prevádzky, proste dynamika, ... ved skus použivat bez stanby a to počuješ ako pekne zosik na bieha a potom ako stichne,... pri štarte počut vždy jemný nábeh brumu , to je uplne normálne, ten brum hend odijde ako začne cely obvod fungovat normálne, to sposobuje tá usmernovcia lampa,
Teoreticky s tím zbytkovým napětím na filtračních elytech máte pravdu, také jsem vypínal hlavu v pořadí Stand By a potom Power. Ale tepelná setrvačnost filamentu vybije kapacitu i v případě současného vypnutí obou spínačů. A každý technik, který se pustí do opravy, by si měl ve vlastním zájmu kondy vybít. Nehledě k tomu, že nastavení biasu se provádí se zapnutém anodovém napětí, takže tam pomůže jen opatrnost a znalost dané věci...
@@RonaldValis-xi7py jj ved vieme teda o čom je reč, ja sa na to pozerám z odstupom,.... čo mi zákazníci referujú atd, .... čo a ako robiť sa nedá paušalizovat, každý výrobca a model ampov je iný, niekde sú kapacity kondikov veľké , kde sa to nevybije, niekde sú vybijacie odpory, kt to vybiju atd ... x ráz mi ľudia povedali, že si nastavovali bias, nastavili ho, vypni zosik a ako ho išli dať do bedni ich to proste koplo atd :) .... jasne, že opatrnost je železná košela, ale aj pri tom standby je to také, že ja hovorím všetkým aby zosilovač vypinali na tvrdo, aby sa zosilovač vybil ako je, elektronika odíde kvoli teplu skorej ako lampy, a zosik je v prdeli. ... a to že amp hrá po polhodine lepšie na koncerte alebo v skušobni si mylsim, že je skorej to, že máme ohučane uši a po polhodinovom koncerte sluch otupeje a máme zapnutý v hlave kompresor aine EQ :) , neevidujem že by niekto nahral na mikrofón rozdiel zvuku ako hrá amp, kt hrá už pol hodinu koncert vs zvuk ampu po prvých 5tich minútach, .... ak tam niečo nastane je to skorej o súčiastkach a nie lampách :) , preto som dost skeptik na tieto informácie čo boli podane vo videu ,
@@tipeksounds Zdravim.Čo sa tika zapojenia repra_- seriove alebo paraelne zapojenie sa tika len samotnych repro./Vysledna impedancia/Pri použiti vyhybiek to neplati.