Lutospawanie żeliwa / Alternatywna metoda łączenia dla tradycyjnego spawania tego materiału.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 90

  • @AdiWeld
    @AdiWeld  4 роки тому +4

    Cześć filmy na temat spawania żeliwa, lub ogólnie łączenia żeliwa skoncentrowałem na playliście
    ua-cam.com/play/PL_jRcXNELIzjJvwUu3WBHghilDRUKk5-b.html
    Życzę miłego oglądania

  • @stal24profilerury17
    @stal24profilerury17 4 роки тому +9

    Witam. Fajnie to pokazujesz, tak jak to powinien robic zawodowiec, masz sporą wiedzę o spawaniu. Kilka lat temu pracowałem jako spawacz monter, brakowało takich filmów na necie a koledzy nie zawsze chcieli się dzielić wiedzą. Po obiedzie idziemy z synem spawac stolik do warsztatu😀

    • @darekpock8201
      @darekpock8201 4 роки тому +1

      Filmik super jak zawsze pozdrawiam 🖐

    • @darekpock8201
      @darekpock8201 4 роки тому

      Sorki ro na publiczny miało być

    • @wiktor9684
      @wiktor9684 4 роки тому +1

      serio zakładowa kasta nie chciała cie przyuczyć ? ja bym miał w d*pie taką robote gdzie nie pozwalają ci się rozwijać

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +5

      Cześć od tego właśnie zaczeła u mnie w głowie idea kanału , kiedyś jak ty podszedłem do spawacza a on zobaczył moją sylwetkę w szkiełku i przerwał pracę . Powodzenia i Pozdrawiam

  • @omek4050
    @omek4050 4 роки тому +5

    Nie ma lepszego rzeczowego kanału na YT

  • @KogiSyl
    @KogiSyl 4 роки тому +7

    Przed lutospawaniem żeliwa należy pozbyć się węgla z powierzchni żeliwa, inaczej osłabi on połączenie (lub je uniemożliwi)
    Robi się to poprzez powolne nagrzewanie żeliwa aż do ciemnej czerwoności i wystudzenie (powolne). Po takim nagrzaniu węgiel wyjdzie z żeliwa na powierzchnię (pojawi się czarny nalot), można go zeszczotkować i wtedy dopiero zacząć lutospawanie.
    Jakość będzie wtedy znacznie wyższa.
    Przed lutospawaniem można też pobielić (pokryć warstewką cyny) żeliwo i wtedy będzie jeszcze lepiej, ale nie wiem czy to niezbędne w przypadku lutospawania z użyciem argonu.
    Prawidłowe lutospawanie jest tylko niewiele słabsze od spawania, a w przypadku żeliwa to chyba nie ma nic lepszego niż lutospawanie (jeśli wykonane prawidłowo), bo zwykłe spawanie osłabi spawane okolice.

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +2

      Cześć dziękuję bardzo za konstruktywny wpis. Chętnie przetestuję . Pozdrawiam serdecznie.

  • @Jurand-pj8jv
    @Jurand-pj8jv 4 роки тому +2

    Jak zawsze wartościowy materiał i cenne porady w trudnych przypadkach.

  • @wiktor9684
    @wiktor9684 4 роки тому +5

    Środowisko spawaczy ma to do siebie że są w nim ludzie którzy ogarneli wszystkie pozycje spawając różne materiały i są też w nim ludzie którzy spawają cały czas jeden element w jakimś gówno-zakładzie i ci drudzy mają zazwyczaj ego wywalone w kosmos i udają specialistów w tej dziedzinie .... film zajebisty jak zawsze , dalej czekam na film o spawach wielościegowych na grubych blachach wykonanych metodą mma ;)

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +3

      Cześć kolego z czasem również i ten temat poruszę Pozdrawiam jak zawszę .

  • @matze9471
    @matze9471 4 роки тому +6

    Dobrze posłuchać o takich rzeczach, owszem z zawodu jestem ślusarzem spec, spawalnictwo. Przyznaję że takiej wiedzy jak ty nie posiadam i nie zagłębiałem się za bardzo w taką wiedzę ale widzę warto się przyłożyć i w końcu coś teorii więcej w głowę wbić. Pozdrawiam

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć Mateusz dziękuję za komentarz i Pozdrawiam serdecznie jak zwykle.

  • @1900BABSON
    @1900BABSON 4 роки тому +2

    metoda na zimno elektrodą otuloną (niklowa około 4zł za sztukę ) tak jak wspomniałeś krótkie spoiny , młotkujemy do wystygnięcia, w ten sposób dokonałem napraw wielu elementów kotłów CO. pozdrawiam .

  • @tergeate
    @tergeate 4 роки тому +1

    Super filmy. Bardzo profesjonalne podejście do tematu. Fajnie by było gdy byś pokazał jak spoina wygląda po obróbce.

  • @adrianzamachowski
    @adrianzamachowski 4 роки тому +1

    Świetny film u ciebie zawsze czegoś nowego się dowiedzieć można

  • @kopalniak1730
    @kopalniak1730 4 роки тому +2

    Super, znow sie czegos dowiedzialem od Ciebie. 😉👍

  • @grzegorzbrzeczyszczykiewic8080
    @grzegorzbrzeczyszczykiewic8080 3 роки тому

    Konkretnie i na temat . Tak trzymaj !👍

  • @trakers3
    @trakers3 3 роки тому

    Fajnie to wyszło, jak by mi się udało tak zlutować bym był szczęśliwy. Pozdrawiam!!

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  3 роки тому

      Pozdrawiam wzajemnie

  • @Wyzral4vid
    @Wyzral4vid 2 роки тому

    Cześć , chciałbym kilku porad. Chciałbym dospawać nakrętkę stalową ocynk do mojego żeliwa (turbo samochodowe) metodą TIG DC. Próbowałem różnymi sposobami:
    - Na zimno , prąd 50A ,drut 316L lub HORDA - do pewnego momentu było ok po czym żeliwo zaczynało odskakiwać jakby było zanieczyszczone i porowate (powietrze) co skutkowało nieszczelnym spawem , zabrudzoną elektrodą i ogólnie za niski prąd jakby żeby oba materiały stopić.
    - Na zimno , prąd 140A drut 316L ,HORDA i elektroda MMA obstukana z powłoki - spawanie z "odstępami" aby nie wydzielać zbyt dużego ciepła w jednym punkcie skutkowało tym samym a nawet gorzej bo czasami potrafiło zrobić konkretną dziurę w żeliwie a nawet próbowałem dokładać drut miedziany z kabla 2,5mm - skutkowało tym samym ale zauważyłem że używanie miedzi jako spoiwa nie skutkowało takim "odpryskiwaniem" żeliwa lecz niestety nadal to był porowaty spaw wewnątrz który był nieszczelny i przy okazji bardzo miękki.
    - Na ciepło (ogrzewane palnikiem przez 3min) , prąd 100A i drut jak powyżej to już jakoś to było lepiej aczkolwiek zauważyłem że odrazu spaw popękał i co za tym idzie nadal jest nieszczelne.
    Nie mam zbytnio doświadczenia ze spawalnictwem. Na żadnych kursach nie byłem ,tyle co z youtuba samouk a moje doświadczenie z TIG DC to 4 kompletne ładnie wykonane układy wydechowe z nierdzewki więc myślałem że nie będzie to jakieś mega trudne ,lecz życie zweryfikowało że z żeliwem nie ma żartów :D ,proszę o jakieś porady zanim zdecyduję się pojechać z tym do innego spawacza :(

  • @skodakbl8620
    @skodakbl8620 4 роки тому +2

    Tak jest. Ale zeliwo mo rozne procentowo zawartosc wegla i krzemu. Kiedys pospawałem pekniety blok silnika. Jakis czas dawal rade. Teraz mam do pospawać lawki ogrodowe polamane przez wandali. Wszystkie proby nie powiodly sie. Zeliwo zamiast sie topic to bardzo kopci i nie laczy sie

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć spróbuj na gorąco

  • @BarnabaRudge
    @BarnabaRudge 2 роки тому

    Znajomy latach 90 tych ub. wieku, pospawał mi żeliwny w stolik na balkon, zrobiony ze starego stołu od maszyny do szycia (były takie kiedyś na pedał nożny) i całość stoi już kilkadziesiąt lat na balkonie i się nie rozpada. Po rozcięciu piłką do metalu dwóch elementów stołu otrzymałem cztery żeliwne nogi, które składają się na stolik. Można było je połączyć obejmami, ale łatwiej i szybciej było je pospawać. Wtedy nie miałem pojęcia o kłopotach ze spawaniem (łączeniem ze sobą ) żeliwa. Znajomy ani chwili się nie zastanawiał jak to zrobić, tylko pospawał i to dobrze. Nie pamiętam już czego użył do połączenia ze sobą w kilku punktach tych kawałków żeliwa, ale wydaje mi się, że urządzeniem podobnym do tego na filmie. Pewnie był to Mikromag, ale nie pamiętam czy spawanie było w osłonie gazu? Dodam, że blatem jest 2 cm grubości marmur /alabaster, a stolik jest niewielki i stoi na balkonie.

  • @karolm94
    @karolm94 3 роки тому +1

    Warto spróbować spawać żeliwo elektrodą ok 6770 ja jestem zadowolony jedynie spoina jest trudna w późniejszej obróbce, ponieważ jest bardzo twarda.

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  3 роки тому

      Może kiedyś przetestuję.
      Pozdrawiam

  • @topidrut1
    @topidrut1 4 роки тому +1

    Ciekawy materiał! Łapka w górę!
    Myślę że warto wspomnieć że żeliwa są bardzo różne a do tego dochodzą odlewy staliwne przeważnie nazywane ze są z żeliwa. Naprawiłem wiele rzeczy z ... odlewów które mogły być żeliwem... i chyba ze dwa lub trzy były zupełnie niespawalne, nie lutowalne, nic się nie dało z tym zrobić. Ostatnio mnie to tak zaintrygowało że coś tam sfilmowałem może kiedyś też o tym zmontuje materiał. Sam mam naprawiane żeliwne imadło które służy jako "prasa" więc łatwego zadania nie ma i nie pękło po raz drugi. W moim przypadku najczęściej zadziałały elektrody otulone niklowo żelazowe te najtańsze z popularnych aukcji ale teraz kupiłem bardziej firmowe i przyjemniej się nimi pracuje. Co by nie kupować te materiały są dość kosztowne niklowo żelazowe elektrody czy brąz krzemowy. Proces jest pracochłonny i nie zawsze pewny. Tylko raz spawałem materiał który był określony GGG 500 żeliwo sferoidalne i spawało się wyśmienicie NiFe.

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +2

      Cześć Oczywiście że temat można rozwinąć i nie wykluczam że się w przyszłości się tym zajmę Pozdrawiam Serdecznie

  • @dszczybylo
    @dszczybylo 4 роки тому +2

    Cześć, Adi zrobisz materiał o pasywacji, trawieniu stali nierdzewnej po spawaniu?

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć z czasem pomyślę nad tematem

  • @Masło1977
    @Masło1977 2 роки тому

    Witam filmik fajnie pokazany nie mam pojęcia o spawaniu ,ale lubie oglądać takowe filmy .Mam pęknięty kolektor wydechowy z żeliwa chyba podjadę do Pana by mi go Pan pospawał :) .PozdRawiam

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  2 роки тому

      Nie posiadasz spawarki?

    • @maslo1920
      @maslo1920 2 роки тому

      @@AdiWeld nie no żartowałem z tym przyjazdem . Pospawa mi to znajomy spoko .

  • @TomekJanowski-bk9cv
    @TomekJanowski-bk9cv 9 місяців тому

    Witam, mam do pospawania element żeliwny, nie mogę znalesc w sprzedaży drutu do migomatu przeznaczonego do żeliwa, zastanawiam się czy nie spróbować spawać zwykłym drutem do stali węglowej

  • @jzugaj6527
    @jzugaj6527 3 роки тому

    Mam do Pana pytanie:Czy spawanie żeliwa drutem do lutospawania da się potem obrobić skrawaniem,czy nie utwardza powierzchni? Na przykład nadspawanie piasty przy wypracowaniu powierzchni pod łożyskiem.

  • @kamilmotocyklezabytkowekur4531
    @kamilmotocyklezabytkowekur4531 2 роки тому

    Czy zwykła spawarką typu stara bester da radę?

  • @cavendischw5885
    @cavendischw5885 2 роки тому

    Jak się Panu sprawuje to Kemppi?

  • @artman2556
    @artman2556 4 роки тому

    Muszę napawać 3 dziury w osłonie pompy,żeliwo 5mm w jaki sposób najlepiej zalać te dziury?

  • @rafawasiak190
    @rafawasiak190 4 роки тому +2

    Mój tata spawa żeliwo metodą MMA stosując elektrode przeznaczoną do nierdzewki. Spaw jest mocny i wytrzymały. Może opowiedział byś coś o tej indukcyjności, zawsze nie wiem jak ustawić w mig/mag( magnum synergia 210) większą czy mniejszą, co ona daje ?
    Pozdrawiam 👍

    • @superhiro2a
      @superhiro2a 4 роки тому

      Mam 210 syn easy i między -10 a 10 indukcji nie wiele się zmienia

    • @MK-qs2so
      @MK-qs2so 4 роки тому +1

      Jeszcze nigdy nie spotkałem się z tym, żeby ktoś spawał żeliwo elektrodą do nierdzewki

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +2

      Cześć nie spawa żeliwa nierdzewnym spoiwem temat na filmik .na temat indukcyjnośći jest filmik na kanale .
      Powodzenia i Pozdrawiam

    • @megabetoniarka1340
      @megabetoniarka1340 3 роки тому

      Tak to prawda , również spawam elektrodami do nierdzewki ale podgrzewam element palnikiem a później w popiół żeby odpuścić pomału.

  • @takenfreak6864
    @takenfreak6864 3 роки тому

    Kolego jakich elektrod używasz do spawania żeliwa? Potrzebuje pospawać blok silnika żeliwny i szykam elektrod. Coś w podobie do Castolin xhd 2230 ale może tańsze. Polecisz coś?

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  3 роки тому

      Spróbuj tym drutem który był tematem filmu świetna opcja lub lutowanie twarde te dwie opcje które dla bloka so najlepsze. Ja zeliwo spawam zwykłą zasadową ale wiadomo wygrzewamy, mlotkujemy wydłużamy czas stygniecia
      Powodzenia I Pozdrawiam

  • @StagArmslower
    @StagArmslower 3 роки тому

    Najlepsza elektroda dla żeliwa jest E 7018 z wieloma warstwami spawu mlotkowanie i studzenie w piasku przez noc

  • @damianmaciaek4463
    @damianmaciaek4463 4 роки тому

    witam mam takie pytanie czY dało by rade pospawać migomatem żeliwo gazem mix

  • @marcinzdziech4518
    @marcinzdziech4518 4 роки тому +2

    Lubie sluchac Twoich wypowiedzi. Można sie dowiedzieć ciekawych rzeczy. Tylko mam wrażenie, że masz akcent trochę jak robot ;P (nie odbieraj mnie źle)

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć coś w tym jest co piszesz Pozdrawiam

  • @lukaszz8705
    @lukaszz8705 3 роки тому

    Grzejesz materiał przed lutospawaniem?

  • @piotru
    @piotru 4 роки тому

    Mam pytanie czy lepiej do migomatu spawac drutem stalowym w osłonie gazu argon i dwutlenek węgla, czy drutem samooslonowym. Pytanie brzmi jak jakościowo to wygląda i co lepiej się opłaca proszę o odpowiedź pozdrawiam

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому

      Cześć raczej drut samoosłonowy jest ostatecznością . Proponuję standardowo w osłonie mieszanki argon 82 procęt plus Co2. Powodzenia i Pozdrawiam

    • @piotru
      @piotru 4 роки тому

      @@AdiWeld Dzięki za odpowiedź, tak też podejrzewałem. Widząc twój filmik o drucie samooslonowym i ta zgorzeline to na pewno zostaje przy tym co mówisz pozdrawiam

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому

      @@piotru Pozdrawiam również

  • @pawelmus5365
    @pawelmus5365 4 роки тому +1

    Witam. Czy taka metoda można pospawac blok silnika?

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć wielosciegowo da radę jestem w 100 procętach przekonany.
      Powodzenia i Pozdrawiam

    • @wiedzmin10a
      @wiedzmin10a 4 роки тому

      Da radę, widziałem blok ursusa "po wyjściu korby", silnik pracował bez zarzutu.👍

  • @TheWojtaz23
    @TheWojtaz23 3 роки тому

    a co myslisz o podgrzaniu do np 700 st C w piecu? chodzi mi o caly element

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  3 роки тому

      Super pomysł, dodatkowo wydłużyć czas stygniecia

  • @homemade73
    @homemade73 3 роки тому

    Na Twoim filmiku w czasie 7'49'' pokazujesz, że pospawałeś materiał z góry, bez żadnego przetopu "w dół" czyli jest to spoina, która z góry trzyma a co z dołu? Dalej jest pęknięcie jak na filmiku i takie połączenie nie wytrzyma żadnych obciążeń. Dosadniej mówiąc materiał jest "posmarkany" z góry i tylko tam jest trwale połączony czyli to tak jakby 2 złamane deski z jednej strony połączyć jakąś nie wiem blaszką a drugą zostawić czyli naciskając z jednej strony to ta deska wytrzyma a naciskając z drugiej strony (chodzi o naciski i naprężenia) po prostu się złamie w tym samym miejscu. Podałem przykład deski w celu wyjaśnienia problemu przy takim spawaniu.

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  3 роки тому

      Cześć zeliwo nie jest przeznaczone do obciążeń dynamicznych. Tak jak w firmie powiedziałem uważam że tego typu metoda łączenia zeliwa jest całkiem niezłe. Zawsze możesz ukosowac na 100% i masz po całości posklejane
      Pozdrawiam

  • @danielwiertacz8741
    @danielwiertacz8741 4 роки тому

    Mam jedno pytanie kupiłem używanego miga mam bardzo duże odpryski przy spawaniu migiem ,spawam na dwutlenku węgla czy wymienić na mieszanke argonu ? Jestem początkującym sp.

    • @coleczka
      @coleczka 4 роки тому +2

      Siema. Przyczyn zbyt dużej ilości odprysków może być wiele.Gaz osłonowy przede wszystkim - na mieszance jest ich mniej ale zależy co spawasz (dwutlenek lepiej wtapia się w materiał), drugie - możesz mieć ustanowiony zbyt duży posuw drutu i wtedy też będziesz miał dużo odprysków. Trzecie - nieoczyszczony materiał - im więcej rdzy czy brudu tym więcej odprysków. Ja z praktyki znam jeszcze jeden. Firma migomatu - spawam na Kempi i Besterze - nie wiem od czego to zależy ale na pierwszym jest więcej odprysków ale za to trudno na Kempi o przyklejenie, Bester spawa "czyściej" i na prawdę jest mniej odprysków ale za to trzeba uważać na przyklejenia. Pozdrawiam.

    • @wiktor9684
      @wiktor9684 4 роки тому

      pokaż ten migomat

    • @michapiotrowski7735
      @michapiotrowski7735 4 роки тому +1

      @@coleczka Miałem tak samo, spawalem na kemppi to masa odprysków, chociaż miałem dobrze ustawione parametry. Przeszedłem na froniusa to od razu inna bajka.

    • @danielwiertacz8741
      @danielwiertacz8741 4 роки тому

      @@wiktor9684 jak się załącza zdjęcia do komentarzy

    • @danielwiertacz8741
      @danielwiertacz8741 4 роки тому

      @@wiktor9684 magnum profi inwerter mig 250 mma open

  • @AGROGORAL_70.11
    @AGROGORAL_70.11 Рік тому

    Nie podałeś symbolu drutu

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  Рік тому

      Tak ale to nie trudne aby się zorientować jeśli chcesz kupić. Nie pamiętam symboli baza drutu jest miedź
      Pozdrawiam

  • @DDDD-yn7yf
    @DDDD-yn7yf 4 роки тому

    Na czym polega młotkowanie ?

    • @debumcykcyk
      @debumcykcyk 4 роки тому +2

      Na napierdalniu młotkiem

    • @SP-jv8zh
      @SP-jv8zh 4 роки тому

      W ten sposób rozbijasz naprężenia materiału

    • @DDDD-yn7yf
      @DDDD-yn7yf 4 роки тому

      @@SP-jv8zh Trzeba zdrowo "napierdalać" czy wystarczy delikatnie ? I czy "napierdala" się po spawie czy okolice?

    • @wiktor9684
      @wiktor9684 4 роки тому +3

      stukasz szybko młoteczkiem ale tak z wyczuciem w spoine i do okoła spoiny w ten sposób rozchodzi się troche naprężeń i mamy mniejsza szanse na to że materiał pęknie

    • @DDDD-yn7yf
      @DDDD-yn7yf 4 роки тому

      @@wiktor9684 Dzięki

  • @sztukmistrzzmlekoity383
    @sztukmistrzzmlekoity383 4 роки тому +1

    Szkoda że nie pokazałeś metody TIG. Mig raczej średnio się nadaje do żeliwa.

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć raczej daję radę tym drutem a tigiem również coś planuję Pozdrawiam

  • @MrMisiek1984
    @MrMisiek1984 4 роки тому

    Hej. Przy spawaniu elektroda otulona spawam 1do 1,5 cm opukuje małym młoteczkiem i studze powietrzem.... Jak spawam tigiem mam tak samo robię. Jak wyżej i nie ma się co spieszyć bo jak powiedziałeś może zacząć pękać. Przy lutospawaniu nie potrzeba opukiwać żeby zgubić na prężenia? I patrzę że też temperatury dużej nie osiąga bo nie pękało nic się nie działo z materiałem. To może kolejny film zrobisz spawanie żeliwa elektroda otulona, spawanie tigiem i lutospawanie porównanie tych trzech metod i sprawdzenie temperatury np. na 3cm i porównanie jakościowe tych trzech metod która jest lepsza i daje lepsze efekty. Ale widzę już po filmie że lutospawanie na razie pulsuje. Tylko ciekawe jak zjakoscia i wytrzymałością? Szkoda że nie przecioles na pół żeby zobaczyć wtopienie w materiał. Super film. Pozdrawiam

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому

      Cześć z czasem coś opublikuję czemu nie , co do lutospawania funkcjonuje to na zasadzie klejenia więc nie napręża materiałów nie grzeje wtopienie jest liche ale trzyma solidnie.
      jak na potrzeby żeliwa Pozdrawiam

  • @tomini7637
    @tomini7637 4 роки тому

    Ostatnio gadałem z gośćmi (spawacze) o spawaniu żeliwa metodą lutowspawania. (W moim przypadku tigiem drutem cusi3) to mnie wyśmiali, że jak to może przecież trzymać jak to jest metoda do napraw blacharskich.

    • @AdiWeld
      @AdiWeld  4 роки тому +1

      Cześć tigiem również ale raczej na gorąco , ja osobiście nie spawam na zimno tig żeliwa ponieważ uważam za nieskuteczne . Temat na filmik . Pozdrawiam

  • @arturmroczkowski8539
    @arturmroczkowski8539 2 роки тому

    Hi

  • @mirdallke2
    @mirdallke2 2 роки тому

    ua-cam.com/video/Rdl3t2iq5WE/v-deo.html&ab_channel=AdamMaszynotw%C3%B3r oczyweiscie ze sie da - i sa na to dowody

  • @therednask
    @therednask 2 роки тому

    Te lokowanie produktu "nike" jest specjalnie ?? nie ma roboczego ubrania ?? Chciał bym znać jakieś firmy ubraniowe do spawania a nie jakiś Chiński prze reklamowany szajs .