Kościoły-kury czy średniowieczne katedry? Przyszłość architektury sakralnej | Kultura poświęcona

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 сер 2024
  • Kościoły-kury, kościoły-grzyby oraz świątynie wyglądające jak spodki kosmiczne. I wreszcie największa w Polsce wyciskarka do cytryn, czyli Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. W dzisiejszym odcinku „Kultury poświęconej” oceniamy nasze poczciwe, osiedlowe, PRL-owskie kościoły. A także zastanawiamy się, czy powrót do starego świata średniowiecznych katedr jest jeszcze możliwy. Naszym gościem jest Marek Grąbczewski, architekt, grafik i publicysta.
    Chciałbyś współtworzyć naszą społeczność? Dyskutować o kulturze, polityce i Kościele na naszym „poświęconym” Discordzie? Otrzymywać co tydzień „newsletter poświęcony” z zestawem kulturowo-społecznych „polecajek”? Zostań naszym darczyńcą w serwisie Patronite!
    Link do zbiórki: patronite.pl/k...
    Indeks Dzieł Polecanych
    Benedykt XVI, „Przemówienie ojca świętego do przedstawicieli świata kultury”, www.vatican.va...
    Judyta Dąbrowska, „Bóg, którego trzeba szukać. Wokół książki Jakuba Turbasy «Ukryte piękno. Architektura współczesnych kościołów»”, klubjagiellons...
    Umberto Eco, „Sztuka i piękno w średniowieczu”, Wydawnictwo Znak.
    Marek Grąbczewski, „Architekturę uratują szaleńcy. Przypadek zamku w Stobnicy”, magazynkontra....
    Marek Grąbczewski, „Polskie świątynie niczym amerykańskie McDonaldy. Krótka historia kościołów w PRL”, klubjagiellons...
    Robert Venturi, „Uczyć się od Las Vegas”, Wydawnictwo Karakter, 2013.

КОМЕНТАРІ • 29

  • @soldat6000
    @soldat6000 Місяць тому +4

    Genialny temat. Mi bardzo ciężko było odnaleźć się w nowoczesnym kościele po tym jak wychowałem się w małym miasteczku gdzie przy rynku był gotycki kościółek

  • @kasiagorska-fingas8349
    @kasiagorska-fingas8349 Місяць тому +5

    Świetny odcinek! Dzięki serdeczne! Bardzo ciekawy gość, który wypowiadał się w sposób wyważony i kulturalny, a jednocześnie bynajmniej nie mdły (a to duża sztuka! 😉). Przepiękna metafora Piotra z Marią Magdaleną i Pana Grąbczewskiego z wdowim groszem ♥️

  • @jurekdudek2016
    @jurekdudek2016 Місяць тому +14

    kurde, chłopaki, naprawdę nie można było tej rozmowy uzupełnić zdjęciami wspominanych kościołów??? specjalnie sobie włączyłem na drugim monitorze, żeby spoglądać na nagranie, ale tam tylko Wasze twarze....

    • @albertofernandez2490
      @albertofernandez2490 Місяць тому +1

      bo Bartek to super słodziak

    • @MusicJayPe
      @MusicJayPe Місяць тому +1

      @@albertofernandez2490 Czyli nie tylko ja tak myślę.

  • @jakubkosz1009
    @jakubkosz1009 Місяць тому +5

    Dziękuję za poruszenie tego tematu. Też zauważam brzydotę architektoniczną. Oczywiście poczucie estetyczne nie jest w Kościele najważniejsze. Jednak z drugiej strony lepiej dla Kościoła i wiernych, żeby pielęgnować piękno, aniżeli popadać w bylejakość i brzydotę (co czasami można również zaobserwować niestety na niwie duchowej). Wszystkiego dobrego :)

  • @JD-yw6vh
    @JD-yw6vh Місяць тому

    U nas na Podkarpaciu dawniej królowały kościoły neogotyckie, Talowskiego,Sas Zubrzyckiego,Stążkiewicza.A za czasów Wielkiego biskupa Tokarczuka, powstało 400 kościołów i kaplic

  • @dariuszsandecki6891
    @dariuszsandecki6891 Місяць тому +3

    podstawą architektury sakralnej jest liturgia, budynek jest konglomeratem symboliczno-liturgicznym, przestrzenie wywodziły się z funkcji i koncepcji budowli ad orientum. Jasność układów przestrzennych tradycyjnych kościołów wynika z podstawowych założeń, które ulegały stosunkowo małym zmianom, uwzględnionym za Zachodzie przez kolejne style. Kryzys architektury katolickiej jest pochodną kryzysu samego Kościoła katolickiego. To nie jest kwestia takiego, a nie innego architekta, biskupa, czy dyskusji, to skutek rozpadu tożsamości dokonującego się po Vaticanum II.

  • @MusicJayPe
    @MusicJayPe Місяць тому +1

    Polecam parafię Świętej Rodziny w Wyszkowie. Jest to współczesny obiekt, ale wbrew trendom współczesnej architektury sakralnej w Polsce wybudowany w stylistyce neobaroku.

  • @martynabatorska2433
    @martynabatorska2433 Місяць тому

    Dzwony w wielkich miastach przeszkadzają mieszkańcom. Na Ursynowie mieszkańcy jednego z osiedli poszli do proboszcza z żądaniem, by nie dzwonił o 6,30 - bo ich to budzi.

  • @martynabatorska2433
    @martynabatorska2433 Місяць тому +2

    Proboszczowie mają wolną rękę jeśli chodzi o aranżację wnętrza kościoła, nie ma żadnych doradców, więc to jest według ich gustów - niestety ze sztuką często to nie ma nic wspólnego.

  • @danieljasinski7767
    @danieljasinski7767 Місяць тому

    Wartościowym pomysłem, symbolem, ideą we współczesnej architekturze kościół jest...namiot. Namiot spotkania, namiot jako symbol wędrówki po ziemi, jako symbol tymczasowości istnienia na ziemi. Wędrówki przez pustynię. W wielu współczesnych czy modernistycznych kościołach architekt zawarł tę ideę. Współczesne materiały pozwalają na takie kształtowanie architektury i przestrzeni. Tyle tylko, że nigdy nie widziałem by ta idea namiotu była przeprowadzona naprawdę spektakularnie czy pięknie. Zazwyczaj wnętrze takiego budynku wygląda lepiej niż na zewnątrz.

  • @g.8191
    @g.8191 Місяць тому

    Generalnie fajna rozmowa, choć może zbyt skrótowa (zresztą widać po cięciach,że coś tam wyleciało). Ale z jedną rzeczą mocno się nie zgadzam: Piotrek mówi ok. 37 minuty, że architektura modernistyczna była elitarna, niezrozumiała dla "zwykłego" czlowieka. Stoi za tym, moim zdaniem równie inteligenckie przekonanie, że dla ludzi poprzednich stuleci te wszystkie głębokie sensy o kościele jako obrazie Mistycznego Ciała albo Niebianskiego Jeruzalem były jakoś bardziej dostępne i oczywiste. Otóż przypuszczam, że wątpię. Myślę, że i one wymagały tłumaczenia, tylko po pierwsze: były lepiej rozumiane przez księży, a po drugie, ci potrafili je jakoś przekazywać "zwykłym" wiernym. Dziś ksieża bardzo rzadko mają wiekszą niż ogół społeczeństwa świadomość ukrytych sensów sztuki.
    PS Spójrzcie sobie na klasyczny styl romański: jemu jest znacznie bliżej do modernistycznej apofatyczności, niż barokowego (albo pseudobarokowego) przepychu.

  • @nyewesata9430
    @nyewesata9430 25 днів тому

    Posoborowe paskudztwa wzorowane na protestanckich domach modlitewnych. U protestantów wiadomo nie ma sakramentów, nie ma kapłanów, nie ma sacrum, nie ma kultu godnego Boga dlatego z pastorem mogą spotkać się nawet w szopie. Bardzo dobre inspiracje ...

  • @MrMbmus
    @MrMbmus Місяць тому +1

    A literatura? Czy istnieją traktaty-podęczniki, ujmujące teologię budynku Kościoła? Istnieją. Ale, czy ktoś je czyta? Często mam wrażenie, że zamiast odkrywać Amerykę powinniśmy się po prostu uczyć.

  • @raffaellorb
    @raffaellorb Місяць тому

    Panowie czy wyście powiarowali ? 😉🤔☺️ Kościół to ludzie, to zgromadzenie. Kościół to nie budynek! Jeżeli powinniśmy operować nazwami to budynek gdzie zgromadza się Kościół.

  • @janszalowski6230
    @janszalowski6230 Місяць тому +1

    Nie podoba mi się taki luzacki sposób omawiania tematu (łącznie z heheszkami), aczkolwiek architektura kościołów wzniesionych w ostatnich kilkudziesięciu latach woła niekiedy o pomstę do nieba ...

    • @gerbilos
      @gerbilos Місяць тому +1

      Olaboga, papieża... A nie, kościoły obrażajo xD

  • @kamilziemian995
    @kamilziemian995 Місяць тому

    Ja bym powiedział: brzydki jak posoborowy kościół. Czy naprawdę nie ma świadomości, że ta okropna architektura nie jest ograniczona do polski? Jako przykład przytoczę Cathedral of Our Lady of the Angels, zwaną popularnie w USA jako „Taj Mahont” od kardynała Rogera Mahony'ego.
    en.wikipedia.org/wiki/Cathedral_of_Our_Lady_of_the_Angels

  • @piskorek100
    @piskorek100 Місяць тому

    Prawdziwy kościół - ecclesia to zgromadzenie ludzi wierzących w Jezusa Chrystusa i jego ewangelię. Religia jest marnością nad marnościami i pogonią za byle wiatrem nauki. Budynek jest tylko po to by deszcz i mróz nie przeszkadzały w słuchaniu Słowa Bożego i modlitwach. Paweł z Tarsu głosił nauczanie o Chrystusie nawet na Aeropagu wśród bożków greckich w Atenach. I chociaż go elita narodu wyśmiała to byli tacy co poszli za Pawłem. Dz.17,34

    • @jakubkosz1009
      @jakubkosz1009 Місяць тому +1

      A mnie osobiście bardzo podoba się przykład Marii Magdaleny podany przez pana Piotra. Jednak urządzenie kościoła to też swoiste oddanie Bogu czci

  • @vinvinterr
    @vinvinterr Місяць тому

    A ja nie rozumiem jak polscy emigranci w USA potrafili wybudować tam takie piękne kościoły. We wspomnieniach z budowy można przeczytać jak budowali po robocie sami, całą rodziną itd. i wyszło tak pięknie. A jak budują w Polsce to takie straszydła. Albo po prostu nic specjalnego. Polecam pooglądać polskie kościoły w Ameryce. Czy w Polaków wstępuje gust gdy wyjeżdżają?

  • @Reytan-e8x
    @Reytan-e8x Місяць тому

    Klub Jagiellonski to organizacja lewicowo-liberalna !

    • @g.8191
      @g.8191 Місяць тому

      Gorzej! Konserwatywno-liberalno-socjalistyczna!

  • @jerzys9763
    @jerzys9763 Місяць тому

    Nastawiali tych gargameli, że gdzie się nie obejrzysz to gargamel. Nie dość, że to zbędne, to w dodatku brzydkie. Gdy kk padnie nikt tego nie kupi, np. na business,no bo odstraszałoby toto klientów.