UMED Science 3.7

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 лют 2024
  • Wiesiołek dwuletni to niepozorna, pospolita roślina, która kryje w sobie wielką moc. Standardowo surowcem, który wykorzystywany jest w fitoterapii i kosmetyce jest olej tłoczony z nasion tej rośliny.
    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, pod kierownictwem prof. Lucyny Woźniak zbadali możliwości wykorzystania odpadów pozostających po jego produkcji . W wyniku tych badań uzyskano ekstrakt o różnorodnych właściwościach biologicznych, w tym antyoksydacyjnych, przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych.
    Pozyskany ekstrakt posiada silne właściwości przeciwutleniające i może służyć do łagodzenia stresu oksydacyjnego. Ten typ stresu jest uważany za jedną z głównych przyczyn chorób cywilizacyjnych i metabolicznych, takich jak choroby serca, cukrzyca, otyłość oraz proces starzenia się organizmu.
    Ekstrakt z wytłoczyn znalazł również zastosowanie w produkcji kosmetyków oraz żywności funkcjonalnej ze względu na właściwości antyoksydacyjne, które wspierają układ odpornościowy, poprawiając jednocześnie samopoczucie i przyczyniając się do utrzymania zdrowego wyglądu skóry na dłużej.
    Zespół UMED został wyróżniony złotym medalem na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Paryżu oraz na Tajwanie za stworzenie mydeł i środków do peelingu z dodatkiem ekstraktu z wiesiołka. Dodatkowo, koncepcja "Funkcjonalna Żywność dla przyszłości - FF4F" zdobyła złoty medal oraz wyróżnienie od Stowarzyszenia Innowatorów z Wielkiej Brytanii podczas Międzynarodowych Targach Własności Intelektualnej, Wynalazków i Innowacji w Bangkoku w 2023 roku.
    Więcej o pracy łódzkich naukowców z Uniwersytetu Medycznego dowiesz się ze strony: zrozumnauke.umed.pl/
    -------------------------------------------------------
    "#zrozumnaukę - portal informacyjny o naukach medycznych i naukach o zdrowiu" - Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą 'Społeczna Odpowiedzialność Nauki', nr projektu SONP/SP/550382/2022., kwota dofinansowania: 150 000,00 zł, całkowita wartość projektu: 236 511,11 zł.

КОМЕНТАРІ • 1