Зеленчукови лехи от дървен чипс - изцяло без копане.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 тра 2023
  • Кратка разходка, в която показвам развитието на моите зеленчукови лехи. Растенията растат изцяло в дървен чипс, който сам си правя. Всичко е върху картон - по метода без копане.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 25

  • @user-oo9qo4zl8h
    @user-oo9qo4zl8h 11 місяців тому +3

    Градината ви е супер ,поздравления

  • @margaritarusinova54
    @margaritarusinova54 11 місяців тому +3

    Здравейте! Прекрасна Ви е градината! За колорадския: горчица на прах 10с.л.+ 100мл винен оцет(и без оцет може) + 10л вода и пръскате (аз използвам шише с продупчена капачка, защото не прецеждам), след това поръсвам с пепел съвсем леко (с един голям цедак пудря). Тази рецепта ме спаси и в справянето с МНОГО листни въшки по краставичките, понеже бяха в близост до една жестоко нападната праскова (нея вече я обработих с химикал, защото беше плачевно положението.
    Имам въпроси...
    Кога се приготвя чипс, от какви клонки и кога го полагате върху почвата?
    Лукът присъства до доста култури, с цел предпазане и добро съседство предполагам, или... ?
    Желая Ви удовлетворение и богата реколта!

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  11 місяців тому +3

      Здравейте, Маргарита! Благодаря за рецептата. Дървения чипс може да се направи по всяко време стига да разполагате с нужното количество пресни клони и машина с която да ги смелите достатъчно ситно, за да е по-лесно и бързо разграждането им. В началото е трудоемко. Самият дървен чипс има нужда да ферментира и омекне преди да бъден положен в градината. Ако просто искате да мулчирате с него различни култури, или около дръвчета, може да го използвате и съвсем пресен, веднага след смилане. За направата на лехи в които да посадите зеленцуци, или да засеете директно в него семена, той трябва да е ферментирал поне два пъти за един месец. Самата ферментация започва до два три дена, ако оставите смления материал от пресни клони на един куп, и продължава около десет дни преди да затихне. Повторна ферментация се получава след разбъркване на купа и намокряне с вода. По време на ферментацията температурата на чипса достига 60-70 гр.С, той омеква и потъмнява. По-висока хранителна стойност се получава, ако престои три до шест месеца. Дървен чипс просто посипан на леха ще има нужда от година време за да могат бактериите и другите микроорганизми да започнат процеса на разграждането му. Отностно лукът, той е добра компания за много растения. Лисните въшки например, не го харесват и не нападат пипера, който е сред лука. Също така луковата муха не може да навреди на лука размешан така. Ако е само на една място посаден и без пръскане с отрови, той е лесна плячка за вредителите.

  • @galiamihaylova9007
    @galiamihaylova9007 11 місяців тому +5

    Здравейте. Може ли да обясните или направите подробно видео за лехите от дървен чипс.Каква дебелина се покрива ? Чипса изсъхнал ли е ?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  10 місяців тому +2

      Здравейте! Видеото е вече готово и може да го гледате.

  • @nikipenev5972
    @nikipenev5972 Місяць тому +1

    Здравей, с каква машина правиш чипса ?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  Місяць тому

      Здравейте! Използвам дробилки( шредер) за клони. Имам видеа по темата.

  • @user-oo9qo4zl8h
    @user-oo9qo4zl8h 11 місяців тому +4

    Само да попитам с каква машина правите дървесния чипс

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  11 місяців тому +3

      Здравейте, Христина! Използвам два професионални бензинови шредера за клони до 10см диаметър. Едната е за грубо раздробяване на дървения материал, а другата за ситното му смилане.

    • @user-oo9qo4zl8h
      @user-oo9qo4zl8h 11 місяців тому +2

      Благодаря,успешен и ползотворен ден

  • @user-mx6it8ls5d
    @user-mx6it8ls5d 10 місяців тому +3

    Здравейте!
    А може ли да се използват клони предстояли повече от 2 години?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  10 місяців тому +2

      Здравейте! Може, но при рязането им има голям шанс да се изтъпят или изкъртят ножовете на дробилката, защото те се направени за рязане на пресни клони. Също така толкова стари клони със сигурност са станали дом на всичките видове голи и ''облечени'' охлюви живеещи по вашия край. За това първо ги прегледайте и почистете, ако има, за да не ги заселите в градината.

  • @milka6313
    @milka6313 8 місяців тому +2

    Здравейте, дървеният чипс ,който полагате , отлежал ли е или е току що направен. Ако е отлежал, колко време трябва да престои преди да го сложим върху лехата?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  8 місяців тому +2

      Здравейте! Дървения чипс от който правя лехите е ферментирал. Самия процес на ферментация се предизвиква чрез намокряне на дървения материал и периодично му размешване-веднъж седмично, или веднъж на две седмици. По този начин ускорявам процеса на угниване и примерно един кубик чипс го подготвям за леха в рамките на шест до десет седмици. Без намокряне и омешване процеса на угниване ще отнеме от половин до една година.

    • @milka6313
      @milka6313 8 місяців тому +2

      Дървения чипс, който направих на петия ден започна да пуши,това проблем ли е

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  8 місяців тому +1

      Здравейте! Не е проблем. Обикновено започва да пуши когато се загрее до към 65-70 градуса C. Така ще ферментира и по-бързо, но щом започне да се охлажда, ако искате, го объркайте и намокрете, и отново ще се поднови процеса. Чипса става готов за употреба, когато си промени цвета т.е. потъмнее и на пипане е мек и ронлив. Ако го искате само за мулчиране може да го ползвате и пресен. Също така, така загретия чипс и него може да го ползвате за мулчиране, защото, когато е на тънък пласт веднага се охлажд. Но, ако го направите на леха ще изгори корените на растенията.

    • @milka6313
      @milka6313 8 місяців тому +1

      @@gradinata_na_toni,много благодаря за изчерпателните отговори! Да Сте жив и здрав!

  • @user-bd5ft8gl3d
    @user-bd5ft8gl3d 2 місяці тому +1

    Може ли да ползвам пресни стърготини?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  2 місяці тому +1

      Здравейте! Не знам за какви стърготини става дума. Но стърготини, например, от дърводелски цех са мъртва дървесина, може да има наличие на лепила и смола. Използват главно иглолистна дървесина, която е с висока киселинност и не бих ви препоръчал да ги използвате.

    • @user-bd5ft8gl3d
      @user-bd5ft8gl3d 2 місяці тому +1

      @@gradinata_na_toniЗдравейте. В цеха режат дърва от бук и меше-нямат бор. Продават дърва за огрев.
      Мога ли да я позвам?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  2 місяці тому +2

      @@user-bd5ft8gl3d Здравейте! В такъв случай може да използвате. Как аз си правя чипса, използвам пресни клони от разнородни плодни и диворастящи дървета, които са в период на образуване на пъпки или цъфтеж, или имат листна маса. Тогава има най-голяма концентрация на хранителни вещества, които по- късно се усвояват от растенията. Колкото е по-разнородна материята, толкова по-добре. Колко хранителни вещества има в буковата дървесина не мога да кажа, но със сигурност използването на такива стърготини няма да навреди.

    • @user-bd5ft8gl3d
      @user-bd5ft8gl3d 2 місяці тому +1

      @@gradinata_na_toniблагодаря.

  • @danielakamarincheva920
    @danielakamarincheva920 9 місяців тому +2

    А как поливате?

    • @gradinata_na_toni
      @gradinata_na_toni  9 місяців тому

      Здравейте, поливам с маркуч. Не ползвам капково. Имам направено видео по темата- ''Как поливам градината ми без копаене''