МУЛЧИРАНЕ в градината - Къде, с какво, защо | Garden Utopia

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 тра 2024
  • Мулч от дробени кори или клони, от косена трева, слама или с мрежа против плевели?
    Мулчирането в градината набира все повече популярност. Затова в днешното видео ще Ви покажа къде мулчирам в моята градина, какви материали използвам и защо на определени места мулчирам със съответния вид мулч.
    Ако харесвате това видео, абонирайте се за канала на Garden Utopia.
    Последвайте страницата ни във Facebook / thegardenutopia за много красиви снимки от градината.
    00:00 Въведение по темата
    01:11 Мулчиране с дробени дървесни кори
    04:19 Мулчиране с косена трева
    09:36 Мулчиране с дробени клони
    13:46 Мрежа против плевели
    17:54 Заключителни думи за мулчирането
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 79

  • @user-yi7zp1ve7k
    @user-yi7zp1ve7k Рік тому +5

    Имате невероятно красива градина! :)

  • @vasilkarasheva9319
    @vasilkarasheva9319 Рік тому +1

    Прекрасна Ви е градината. Благодаря Ви. Позитивна енергия струи от Вас.

  • @georgimilanov395
    @georgimilanov395 8 місяців тому

    Много полезни съвети,благодаря 👌

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  8 місяців тому

      Благодаря за подкрепата! Радвам се, че имате полза от видеото. 💚💚💚

  • @ninabankova5183
    @ninabankova5183 Рік тому +2

    Чак сега ви откривам. Чудесна сте. Никой до момента не ми беше казал за мулчиране с косена трева. Тъкмо окосихме зелените площи в двора и се чудех какво да правя тревата. Преди засаждане на доматите, добре ще ми дойде. Имам въпрос, обаче: тревата трябва ли да е ситно надробена? При нас е косено с моторен тример и понеже тревата беше доста висока, листата са дълги. Благодаря за полезните съвети, абонирам се за канала ви. Успехи!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому +4

      Благодаря Ви! 💚💚💚 Не съм мулчирала досега с "дълга" трева. Кося с обикновена косачка, която дроби на 3-4 см дължина. Но нищо не пречи да пробвате. Съветвам винаги да се избягва мулчиране с трева, която вече е прецъфтяла/пуснала семена, за да не си разпространите плевели в градината. Иначе ако мулчирате с по-дългата на по-тънък слой първо, предполагам няма да има проблем. Хората, които мулчират със слама, и при тях сламата е по-дълга от 3-4 см. Леко да завехне първият слой и тогава пак сложете. Това е основната разлика - надробеното на по-дребно се разгражда по-бързо. Лятото може би по-добре ще Ви предпазва от плевели по-дългичката трева. Успех и евентуално споделете резултати :)

  • @ElaLifestyle
    @ElaLifestyle Рік тому +1

    Градината ви е много красива. Видеото е много интересно. Нямам търпение да започна нашата градина 🤗

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому +1

      Благодаря Ви 💚💚💚 Сигурна съм, че ще си направите чудесна градина!

  • @user-vl5po8xx9v
    @user-vl5po8xx9v 3 дні тому

    Много полезно видео.Може ли да споделите,леха с малини и леха с асми с какво е добре да мулчирам?❤

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 дні тому +1

      Здравейте! За мулчирането зависи с какво разполагате и какво Ви харесва. Можете да мулчирате с всичко - мулч от дробени кори, косена трева, мулчиращо фолио, дробени клони. При пресен дървен материал, който не е угнил (както са прясно дробените клони) препоръчвам редовно подхранване (от сега на 2-3 седмици до края на август) на асмите и малините с комбинирани торове за плододаващи храсти, за да не се стигне до липса на азот.

    • @user-vl5po8xx9v
      @user-vl5po8xx9v 3 дні тому

      @@thegardenutopia Благодаря!🥰

  • @vanyatoteva4373
    @vanyatoteva4373 Рік тому

    Винаги извличам полезна информация от видеата Ви!Като лежа и ги гледам ми изглежда мноого простичко.В градината обаче,нещата се променят.😂😂Но има резултати,така че продължавам!Благодаря!🙂

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому

      Благодаря Ви! 💚💚💚 Търпение и време си трябва за резултатите в градината. А най-ценният учител е Вашият опит :) Радвам се, че видеата Ви помагат, а в градината всички се сблъскваме с предизвикателства, затова никога не е скучно 😅😅😅

    • @rumyanakoprinkova3295
      @rumyanakoprinkova3295 Рік тому

      @@thegardenutopia Как запазвате луковиците на лалетата , за да не потъват и губят в почвата?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому +1

      @@rumyanakoprinkova3295 Гарантирано запазване не може да стане. Ако сте виждали обаче изоставени от много години селски дворове, още си цъфтят нарциси и някои лалета. Нарцисите принципно се размножават без проблем. Потъване не би трябвало да се получава, защото туфите им се делят през няколко години, иначе цъфтежът намалява. При лалетата зависи дали хибридът е устойчив или не е. Най-устойчиви са Дарвиновите хибриди (напр. червените лалета, които във всяко село ги има). Възможно е да потъват, но при мен или се губят, или се размножават. Ще видим в бъдещи години как ще се развият нещата.

    • @user-bd5ft8gl3d
      @user-bd5ft8gl3d Місяць тому

      @@rumyanakoprinkova3295Може би по-голяма вина в губенето на луковиците, имат слепите кучета.

  • @valentinastoycheva5781
    @valentinastoycheva5781 6 місяців тому

    Прекрасна! Моля те, сподели дали мулчиранито с трева и отделно с дробене клони по пътеките помага срещу голи охлюви - малките бели и големите жълти? благодаря ти много! Чудесно обясняваш!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  6 місяців тому

      Благодаря за хубавите отзиви! Не мисля, че мулчирането помага срещу голи охлюви, но при мен не води и до повече голи охлюви (някои хора се оплакват от това и не знам дали проблемът е мулчирането с трева или просто имат огромни популации).

    • @user-bd5ft8gl3d
      @user-bd5ft8gl3d Місяць тому

      Солта, сода ,,Бикарбонат" и зеленият камък горят голите охлюви. Аз избирам зеленския камък, който, освен, че ги мори и тори почвата. Може да ги пръскате с вода и сода-на 10 л вода- 50 грама бикарбонат. Казаха ми, че ако се ръси мястото, където минават плужеците с дървесна пепел, имало ефект. Преди около 3 години четох коментар, в който се казваше, че госпожата, за да се предпази от змии ( в Габровско село), слагала в стари капачки бучки негасена вар, която при дъжд подновявала. Капачките или чинийките нареждала по пътечките през 1,2 метра всяка. Ефектът бил поразителен- заедно с влечугите изчезнали и голите охлюви, които и нанасяли големи поразии. Не съм го пробвала, защото не мога да намеря никъде негасена вар.

  • @user-sr2mx4il9m
    @user-sr2mx4il9m 3 місяці тому

    Полезно видео както винаги, Деси! Доста от видеата ти си ги преглеждам отново и съответно възникват повече въпроси.Дали мога да сложа мрежа против плевели на многогодишни редове с малини и удачно ли е да е сега през Февруари, използвайки топлото време? Капковото под мрежата ли е или между мрежата и мулча? Въобще удачно ли е да се мулчират лехи с многогодишни билки и цветя,например?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 місяці тому

      Два реда от моите малини са точно с мрежа против плевели - зелена, като тъкана от сизал. Отгоре съм мулчирала с дробени клони от овошките, за да не гледам самата мрежа. Но торя всеки корен (туфа) малини през пролетта, обикновено с гранулиран тор за цъфтящи, който слагам на розите, клематисите и хортензиите. Капковото може и да е отгоре, може и да е отдолу. Но когато е отгоре и е нова мрежата, водата първо ще се събира на локви отгоре за първите поливания, докато започне мрежата да пропуска добре. Затова може да се постави и отдолу, така няма да има локви в началото. Но ако капковото има нужда от подмяна, може да не видиш спукан маркуч, ако е под мрежата. Тоест и под мрежата, и над мрежата си има предимства и недостатъци. Аз предпочитам над мрежата и под мулча, за да мога да следя за повреди. Ако има спукан маркуч, ще се вижда как пръска. Под мрежата може и да мине доста време преди да се забележи. Иначе самата мрежа против плевели пропуска вода и даже се отразява добре в горещото време, където няма напояване, остава повече влага - имам пак такава мрежа под трите кайсии и те остават доста свежи през жегите, когато другите овошки вече трябва да започвам да ги поливам. Под мрежата обаче почвата "обеднява" - няма органична материя, която да се разгражда и да подхранва. Затова я прилагам само при храсти и дървета. Така мога да наторя всяко едно от тях до стеблото. Ако са повече цветя, самото полагане също е трудно. Трябва да се положи преди засаждане и да се правят дупки в нея за всяко растение. Ако се полага след засаждане и има много отделни цветя, храсти и прочие, полагането е сложничко около всяко едно от тях. И освен това я ползвам за временно решение. На малините и на кайсиите ще я поставям винаги (през няколко години може да се налага подмяна, защото може да започне да се къса). В другата леха с хортензии и рози ще я махна след 2-3 години. Храстите почти ще се допират, когато пораснат и няма да имам нужда от мрежата. Те ще си засенчват почвата. Общо взето прилагам следното - лехите с декоративни цветя, храсти и подобни мулчирам с дробените кори, а засаждането е гъсто. Така хем мулчът потиска плевелите, хем растенията засенчват и допълнително помагат да няма бурени. При земеделските култури косената трева е безценна - много ми помага. При силно заплевяване пролетта полагам картони, отгоре тревата, или тор и трева, ако имам тор. При малините и кайсиите - те не могат да засенчат толкова, че да няма плевели, а пространствата под тях/около тях са големи. Преди по 1 седмица на месец плевях малините и кайсиите! Затова там е мрежата против плевели, но следя за торенето на всеки корен. При други въпроси - питай спокойно!

    • @user-sr2mx4il9m
      @user-sr2mx4il9m 3 місяці тому

      Много благодаря за споделената и изчерпателна информация!🙂❤ А, относно времето за мулчиране дали сега е подходящо или трябва да изчакам да се запролети трайно(то не че изгледите не са за това)?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 місяці тому +1

      @@user-sr2mx4il9m Сега даже е по-добре, преди растеж на повече бурени.

    • @user-sr2mx4il9m
      @user-sr2mx4il9m 3 місяці тому

      💚💚

  • @user-sw3ov7lz1k
    @user-sw3ov7lz1k Місяць тому

    Бихте ли ми казала, може ли около храстите лугуструм да сложа тревен мулч,или по скоро дървесен.Благадаря

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому +1

      Да, можете да мулчирате с косена трева. Важно е да не е прекалено близо до стеблото, за да не "изгори" храстите, както и да не е на дебел слой. Полага се малко по малко на тънки слоеве, 1-2 см. Можете и с дървесен мулч. Лично аз харесвам на външен вид дробените кори за декоративни растения, а косената трева за земеделските култури. Но е въпрос на личен избор и с какви материали разполагате.

  • @user-hf4yb7zm5k
    @user-hf4yb7zm5k Рік тому

    Здравейте. Имам две питания. Кое е търновското село, от което взимате дървесни кори, и с какво, в какви дози и кога торите малините? Предварително благодаря!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому +1

      Здравейте! Балван е селото и обявата трябва да е тази bazar.bg/obiava-30739842/mulch-ot-borovi-kori Скоро пак ще ходя и аз. Малините торя с каквото съм закупила за цъфтящите ми храсти - купувала съм от интернет гранулирани торове, от Лидл, от Кауфланд, Бриколаж, Хоуммакс. По една шепа на "гнездо", защото нали са няколко "корена" така да се каже в група. Слагам един път през пролетта (горе-долу сега), когато си торя розите, хортензиите и другите храсти. 💚💚💚

  • @quadrifo
    @quadrifo Рік тому

    Здравейте! Благодаря за полезното видео. Исках да попитам при мулчиране на декоративни градини с луковична растителност преди нейното израстване напролет, наблюдава ли се потискане на луковиците, както е ефекта при плевелите или те успяват да пробият успешно през мулча? А може би се изчаква за мулчиране около растението?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому

      Здравейте! Принципно мулчирам късна есен, когато почиствам по-голямата част от декоративната растителност и добавям (ако искам) още луковици. Полагам до 2 см слой, понеже вече от години полагам и не е нужно да е много дебел, за да предотвратява поникване на плевели. Никакво отражение няма върху луковиците, пробиват си през него без проблем (за дробени дървесни кори става въпрос). Повече вреди има от сухи листа, където са останали от есента и са се сплъстили - листата на луковичните растения ги "набучват" буквално и отчасти може да се деформират листата и дори пъпките.

    • @quadrifo
      @quadrifo Рік тому

      @@thegardenutopia Много благодаря за отговора! Значи ще си мулчирам смело :)

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому

      @@quadrifo Да! 🙂

    • @taniastefanova2560
      @taniastefanova2560 2 місяці тому

      А копаете ли декоративната градина или само когато вадите луковиците.

    • @taniastefanova2560
      @taniastefanova2560 2 місяці тому

      Аз имам хризантеми като топки, които са. Между тях слагам борови кори не надробени. Събирам ги от вилата ни. Не ги махам. Когато ги обновявам махам корите и после пак ги подреждам. Те по трудно се разграждат. Благодаря прекрасна сте. Продължавайте.

  • @snejitsvyatkova3809
    @snejitsvyatkova3809 11 місяців тому

    Здравейте ,искам да попитам като мулчирате с дървесните кори, слагате ли отдолу подложка, картон или нещо друго или директно върху почвата слагате кориге? И преди да ги сложите съответно се плеви и се полива или не ?Благодаря😊

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  11 місяців тому +1

      Здравейте! Мулчиране с дървесни кори съм прилагала и прилагам само при декоративната растителност. Да, първо плевях преди да положа мулча. Не слагах картон отдолу. Единствено при алпинеума, който е 2-3 кв.м. положих мрежа против плевели и отгоре камъчета (имаше много детелина, която прорастваше между сукулентите и... голям ужас). При мен е толкова гъсто насадено, че ефектът на мулча за потискане на бурените беше много бърз. Единствено детелината не може да я победи. Глухарчета единично, на 2-3 места още поникват, но залиняват с годините. Издънките от люляка и вишната също не се влияят от мулча. Сега вече полагам дървесните кори 1 до 2 пъти в годината - след като изрежа листата на лалета, нарциси и други пролетни луковици и след като засадя лалета, нарциси и други късно на есен. Заради цената винаги е трябвало да го пестя. Никога не съм полагала повече от 3-4 см дебелина. Спрямо бурените и насаждането във Вашата градина, ще прецените колко дебело трябва да полагате, колко избиват. Ако имате много упорити плевели и растенията Ви са на по-рядко разположени, не пречи да сложите картон отдолу. Но ще трябва доста мулч да го скриете. Поливане преди полагане не съм правила, понякога поливам отгоре след като положа, ако няма да вали скоро след полагането. Много обичам да е много тъмен мулч, харесва ми контрастът с тревата и растенията. Затова понякога си го мокря след полагане - да се порадвам, няма практическа причина. Колкото повече угнива, толкова по тъмен става. Не купувам оцветен.

    • @snejitsvyatkova3809
      @snejitsvyatkova3809 11 місяців тому +1

      Много благодаря за информацията....имате страхотна градина, аз сега се уча , но вие доста ми помагате с вашите клипчета.И най -хубавото е че имаме еднакъв вкус към цветята 😊

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  11 місяців тому

      @@snejitsvyatkova3809 Благодаря, Снежи! Вкус другар няма, но явно сме се намерили 💚💚💚

  • @genovevaivanova2665
    @genovevaivanova2665 2 місяці тому

    Здравейте! Бихте ли споделили някаква контактна връзка за дървесния мулч? От фабриката която споменахте Благодаря

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 місяці тому +1

      Здравейте! Това е обявата, по която се свързах www.olx.bg/d/ad/mulch-ot-borovi-kori-CID262-ID8vVHp.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

    • @genovevaivanova2665
      @genovevaivanova2665 2 місяці тому

      Благодаря❤️

  • @stoianmitkov3263
    @stoianmitkov3263 10 місяців тому

    Какъв модел дробилка ползвате?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  10 місяців тому

      Здравейте! Дробилката е IKRA ILH 3000A. Има видео за самата дробилка, ако искате по-подробна информация за спецификациите: ua-cam.com/video/_kE-DeT6GPE/v-deo.html

  • @2malizia
    @2malizia Місяць тому

    Косената трева е «горещ мулч»-може да изгори стъблото на растението. Освен това много бързо се стопява . За мен идеалния мулч е смес от трева и дървени стърготини! Отнемането на азот от прясна дървесина е градски мит!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому +1

      Зависи какво четете и какъв опит имате. Косена трева никога досега не ми е изгаряла стъбла на растения. Не натрупвам купчини трева около стъблата, така че да започнат процеси с развитие на висока температура. Дървени стърготини имам в някакви количества, но далеч не са достатъчни за смесване с тревата през целия активен сезон на косене и мулчиране. Относно прясната дървесина не съм съгласна. Специално посочвам, че не я използвам при "едногодишни" земеделски култури, както и при декоративна многогодишна растителност, т.е. растения с по-плитки корени или такива, нуждаещи се от доста подхранване. Използване на угнил материал за подхранване е доста по-препоръчително, или? Когато при компостиране има повече "кафяв" материал (богат на въглерод), какво се добавя, за да се ускори разграждането на кафявия материал - "зелен" материал, богат на азот. И да, можем да спорим по въпроса дали при разграждането на дробен пресен материал почвените микроорганизми усвояват азот на дълбочина 0,5 см, 1 см или повече см, но е неоспоримо, че усвояват. Като последна, но важна за мен точка - няма да нахвърлям трева и стърготини в лехите с декоративна растителност, защото не ми харесва. Там си използвам мулч от дробени кори. Защо да рискувам с дробени клони при земеделските култури, като косената трева ми върши идеална работа, а нямам достатъчно стърготини, с които да я смесвам. И май трябва да снимам какво се случва с трева, върху която са поръсени пресни дървени стърготини - жълто-кафява е на цвят :) В крайна сметка всеки може да прилага каквото желае. Аз споделям какво и защо използвам при мен, като за всеки един материал за мулчиране имам точни причини защо и къде го прилагам.

    • @2malizia
      @2malizia Місяць тому

      @@thegardenutopia Може би по някаква случайност не сте докосвали зеления мулч със стъблата- на мен ми се е случвало изгаряне. Хора които мулчират само с трева, изрязват кръг от пластмасова бутилка, който слагат около стъблото за предпазване. Тревата наистина развива висока температура- можете да премерите. Съвсем официално този мулч го наричат “горещ”. Мен ме дразни бързото разлагане. Трябва непрекъснато да си пъдар да косиш и дослагаш. Затова купувам стърготини за смесване. Именно стърготини ползвам, а не раздробени клони. Последните отиват в компостерите. Не понасям пътеки покрити с органичен материал- това и кощунство. За тази цел има чакъл и подобни. Моята почва няма нужда от подхранване- аз садя изключително във високи лехи, които на голяма дълбочина са с компост. Та няма нужда мулчът да ми угнива толкова бързо! За кората съм съгласна. Макар че е малко закислящ, това е най- декоративния мулч! П. с . Разбира се, че трева поръсена със стэрготини ще стане жълто- кафява, защото я покриваш с мулч и и прекъснаш достъпа до слънце. Тя пожълтява от липса на фотосинтеза, а не от изсмукване на азот. Не само е проверено от мой опит, но това е твърдение на учени агрономи, че изсмукването на азот от пресен дървесен мулч е МИТ! Аз в началото киснех стърготините в разни разтвори, после започнах да ги слагам сурови и разлика не видях. По- късно прочетох опровержение на тази теория.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому

      Затова често споменавам, че всеки намира най-удобния и най-подходящия метод за себе си. Тревата развива температура само на дебел слой. При тънък слой никога не се е случвало да ми започне гниене, винаги засъхва. Хубаво е горещ мулч, но да изрязвам пластмасови бутилки и да ограждам всяко коренче, това няма как да се случи. А че развива висока температура е ясно, нали и затова се добавя "зеления" материал в компоста. Относно непрекъснатото косене, при мен е по-скоро обратното - не тръгвам да кося, когато се е разградила тревата, а си кося 1-2 пъти седмично и тази трева я разпределям върху лехите, вместо да я изхвърлям някъде. Стърготините не бяха покрили тревата така, че да спрат достъп на светлина до нея, а остана някакво количество от тях върху почвата, между тревата. А тревата и под найлони и предмети расте до някакъв момент, издължаването и пожълтяването от липса на светлина са различни, а това е направо изгаряне. Теории много, в доста сфери има противоречиви проучвания, но аз пак не бих рискувала с пресен дървесен материал при многогодишни насаждения.

    • @2malizia
      @2malizia Місяць тому

      @@thegardenutopia Е, това е проверено в многогодишна практика от мен лично, пък и не съм аз открила топлата вода- видяла съм го от руски градинари, чула съм го от експерти агрономи.Те казват така- дори и са има известно попиване на азот, то е нищожно малко. Ние не се притесняваме от това че посятите покривни култури смучат пълноценно от почвата всякакви хранителни вещества, но се притесняваме от мулч… И да дръпне малко азот, това ще е от тревата, а не от почвата. Аз харесвам такъв комбиниран мулч повече ог чиста трева.

  • @taniatsavdarova8805
    @taniatsavdarova8805 Рік тому

    Съгласна съм с вас за сламата,но клоните които дробите не са ли пръскани овошките

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому

      Да, пръскани са, но са от нашата градина. При пръскането на овошките препаратите се пулверизират и попадат навсякъде в овощната градина, включително и върху тревата, с която после мулчирам. Затова и се опитвам да убедя баща ми да пръскаме само с масло от нийм. Работя по въпроса, но нямам автономия при решенията за овошките. Даже иска и след дробене да ги пръскаме - засега успявам да предотвратя поне това :) За разлика от сламата, обаче, с клоните не вкарвам в градината други препарати, които ги няма в самата градина, така да се каже. Надявам се, че обясних ясно. Разликата със сламата, пръскана с хербициди, е доста голяма.

  • @ivo0419
    @ivo0419 Місяць тому

    Здравейте!
    Кое е това село Великотърновско ?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому

      Балван е селото, от където взимам мулча.

  • @user-xo4rq7md6e
    @user-xo4rq7md6e Місяць тому

    Мога ли да попирам дали шумата от ореха изсъхнала може да се поставя заедно с мулч,трева..върху земеделски насаждения, за да няма плевели, досега я изхвърляхме..

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Місяць тому

      Ако е в малко количество ореховата шума, особено ако е смесена с косена трева, не би трябвало да има някакви проблеми да се мулчира с нея. Ако е само орехова шума, евентуално прочетете по-подробно и вземете решение за себе си. Има опасения поради съдържащия се в листата юглон. Въпреки че най-голямо съдържание в листата има през пролетта/лятото, мулчирането само с орехови листа остава спорно и не бих дала категоричен съвет по този въпрос.

  • @MsValkoni
    @MsValkoni Рік тому

    Много искам да мулчирам цветната ми градина с кори, но като знам наесен какво става с листата, които падат от дърветата, си представям какво ще стане...

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому +1

      Да, падат върху мулча. Принципно ги събирам, защото много не ми харесват сега пролетно време. Но те и без мулч пак си падат. Дори да останат върху мулча, те се разграждат по-бързо от него, духа ги вятъра и мулчът пак си се открива през пролетта. Кое Ви притеснява, ако мога да помогна?

  • @hellboymix
    @hellboymix Рік тому

    за тази година се запасих със слама за мулч на зеленчуците,но след това което чух май ще се откажа да я слагам.....а трева нямам...... за пътеките мисля да сложа картони и върху тях борови кори дали е удачно ?

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому

      Здравейте! За пътеките звучи доста добре картон с борови кори, стига да Ви е удобно за ползване. И във видеото споменавам - изисква се постоянство, за да се стигне до положение да няма почти никакви бурени. Относно сламата няма ли как да проверите дали е пръскана? Друга идея е да ползвате картона и корите за зеленчуците, а сламата по пътеките :) Само като идея. Не знам какви са индивидуалните условия при Вас, но не ми се иска да губите материал за мулчиране (сламата), а да се окаже например, че не е пръскана.

    • @hellboymix
      @hellboymix Рік тому

      @@thegardenutopia благодаря за бързия отговор,сламата я взех от селското ТКЗС,съмнява ме да не е пръскана но ще попитам, и да наясно съм че няма да спра плевелите от веднъж, но поне се надявам драстично да намалеят,че много време ми отнема плевенето , а пък и искам да изглежда красиво като вашата градина

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  Рік тому +1

      @@hellboymix Благодаря! Да, опитайте се да разберете. Малко е нож с две остриета - хем да не губите материала, хем да не вкарате нежелани препарати в градината. Успех с градината, сигурна съм, че ще си я направите прекрасна!💚💚💚

    • @valentinastoycheva5781
      @valentinastoycheva5781 Рік тому

      Имате ли голи охлюви, заради дъждовете? Покриването с трева и/или трошени кори, даже и под картоните, не се ли събират много голи охлюви?

    • @valentinastoycheva5781
      @valentinastoycheva5781 Рік тому

      Как поддържате тревните площи да са равни? Може би сте валирали/трамбовали площта в началото, преди засаждане на райграс, но после не се ли получават слягания и неравности? И по-точна с какви семена засяхте тревните площи? Благодаря! Прекрасна градина - с вкус и мерак! Успех и здраве!

  • @martinvaradinov3340
    @martinvaradinov3340 2 місяці тому

    Привет,
    Чел съм, че иглолистните не са много подходящи за всички растения, понеже подкиселяват почвата, моля дайте повече инфо ако може!
    Благодаря!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 місяці тому

      Здравейте! Да, киселата почва не е подходяща за някои растения. Но само от мулч трудно ще има някакво значително вкиселяване. Последните години даже мулчирам със смесени дробени кори от широколистни и иглолистни. Това е оптимален вариант, ако имате притеснения или пък почвата при Вас е натурално по-кисела. При мен и почвата е по-алкална, и водата е варовита, така че вкиселяване от мулча, дори и да е само иглолистен, е почти невъзможно.

    • @martinvaradinov3340
      @martinvaradinov3340 2 місяці тому

      @@thegardenutopia Благодаря за отделеното време, успех!

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 місяці тому

      @@martinvaradinov3340 💚💚💚Благодаря!

  • @user-vx9dt7bc3s
    @user-vx9dt7bc3s 8 місяців тому

    Не видях как мулчирате?
    Обяснения много,но нищо не показвате за да се научим.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  8 місяців тому

      Благодаря за коментара, приемам критиката и ще се опитвам да показвам възможно по-нагледно. Просто се опитвам да побера възможно повече информация в дадено видео, без да става прекалено дълго. Темата на това видео е къде, с какво и защо мулчирам. Ще се опитам да направя видео и как се мулчира, за да е по-ясно. Принципно материалите, които посочвам за мулчиране, просто се полагат върху почвата. Няма нищо специално за съблюдаване, освен да не се затрупват растенията, които искате да запазите, и косената трева да не се полага на слоеве, по-дебели от 2-3 см.

  • @user-is5vx8kt1o
    @user-is5vx8kt1o 2 місяці тому

    Деси, как ще мултираш трева пример троскот😂

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  2 місяці тому

      Не разбирам въпроса - как ще мулчирам с косена трева, в която има окосен троскот или как ще мулчирам с косена трева на място в градината, на което расте троскот?

  • @gablan1468
    @gablan1468 3 місяці тому

    Тази година мисля да мулчирам из градината с изкосена трева, за първи път ще пробвам. Да видим какво ще се получи.

    • @thegardenutopia
      @thegardenutopia  3 місяці тому

      При косената трева наистина не забелязвам никакви минуси. Само е хубаво да се коси преди цъфтеж на бурени, както и да се полагат не много дебели слоеве, за да изсъхва добре и да не се стига до анаеробно гниене.