Zobacz Zamek króla, czyli czego nie wiecie
Вставка
- Опубліковано 22 лис 2024
- Macie jakieś postanowienia noworoczne❓
Koniecznie dodajcie do nich wizytę w Zamku, kiedy już będzie to możliwe.
O tym, dlaczego warto, opowiada Radosław Gajda z @AIAGI
🕵♂ Wybierzcie się razem z Nim na wirtualny spacer, poznajcie królewskie apartamenty, związane z nimi historie i anegdoty oraz kilka zamkowych tajemnic, których być może nie znacie!
Pierwszy dzień nowego roku, no i proszę jaka miła niespodzianka
Pan Radosław Gajda jest najwspanialszym pasjonatem sztuki i historii. Dziękuję
Uwielbiam Pana Radoslawa Gajde! Brawo! Jest wspanialy!
💚
bardzo pozytywny Pan, piękna wymowa i ciekawe zaznajamianie z faktami
Niesamowity sposób opowiadania o tak ciekawej historii zamku królewskiego. Wielkie brawa dla Pana Radosława. 👑
Świetny materiał! Zamek Królewski jest zdecydowanie niedoceniany w naszym Społeczeństwie, a w trakcie rekonstrukcji wykonano tam naprawdę kawał wspaniałej roboty! Odbudowa Zamku jest zresztą jakąś formą moralnej rekompensaty słusznie minionego ustroju, którego przedstawiciele odbudowali większość Warszawy w dość brzydkiej i chaotycznej formie, co jednak nie przeszkodziło aby w latach '70 dokonać odbudowy królewskiej rezydencji z iście królewskim przepychem. Wątpię, czy dzisiaj by się to udało.
Jest niedoceniany ponieważ większość władców Polski swoją siedzibę miała na Wawelu w Krakowie oraz to, że od przedniej fasady prezentuje się skromnie (zapominając, że przecież z tyłu jest jeszcze ogromna fasada saska). Mnie akurat podoba się. Dlaczego wątpisz, że dzisiaj odbudowa historycznych obiektów jest możliwa? Czy to przez brak zainteresowania władz, samorządów, architektów i społeczeństwa pomysłami rekonstrukcyjnymi?
Jaka wspaniała niespodzianka w nowym roku. Panie Radosławie, dziękuję!♡
Jakie to piękne. Dziękuję
Ciekawie opowiedziana historia😀
Dzień dobry bardzo.
Zastanawia mnie czy słyszeliście o takim cudzie na Krakowskim Przedmieściu jak Kamienica pod Messalką.
Od nazwiska jednej z lokatorek - artystki operowej Lucyny Messal. W piwnicach umieszczono luksusową łaźnię, otwartą w 1911. Łaźnia zachowała kompletny, bardzo obfity wystrój. Zaprojektowana przez Juliusza Dzierżanowskiego (witraże z pracowni "Białkowski i s-ka", czeskie majoliki z firmy "Allina & Laurysiewicz" płaskorzeźby Stanisława Jagmina).
Kilkukrotnie próbowano ożywić to miejsce pod postacią lokali restauracyjnych. Najpierw Rico's Concept a ostatnio Messalka. Oba niestety spaliły na panewce. Niemniej jednak to cudo warte uwagi. Jedna z niewielu perełek która przetrwała wojnę. Zachęcam do zgłębienia tematu.
Znakomita prezentacja, ciekawie, z werwa, lekkoscia, przyjemnie sie oglada. 💖💔To wspaniale, ze Zamek Krolewski zostal odbudowany, zrestaurowany z takim pietyzmem. Wielki wysilek spoleczny, symbol odrodzenia Polski i Warszawy, patrzylam jak w latach 70tych powstawal z gruzow.
Rewelacja! Architecture is a good idea nie zawodzi.
Dziękujemy! :)
Mogła bym Pana słuchać bez końca pozdrawiam serdecznie :)
Świetna opowieść ale rozpraszana przez pięknie skrojoną marynarkę Pana Radosława 😊 Ach ten kolor! 👍
I już wiem, że kiedy będę zwiedzała Warszawę nie ominę Zamku Królewskiego. Po takiej gawędzie byłby to grzech zaniedbania. ;)
❤
Jak zawsze .. bardzo interesujace opowiesci ....
Jak zawsze ciekawie👍
Zdrowia życzę w nowym roku🥂
Bardzo ciekawy filmik. Odkrywczy był dla mnie opis obrazu Matejki.
dla mnie też. żnam tylko reprodukcję, myślałam, że niesiony jest król
Interesująco opowiedziane....na tle pięknej muzyki, można poprosić o tytuł tego utworu? Bardzo proszę.
Panie Radosławie. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2021 ! Mogę prosić o nazwę odcinka gdzie omawiał pan stary kościół którym nie zachowano osi , patrząc w kierunku ołtarza ? Obiecałem pewnej osobie pokazać pana materiał . Jest poprostu wyjątkowy. Szukałem , lecz nie jest to łatwe .
To jest chyba odcinek o katedrze Gnieźnieńskiej
Kościołów z "dewiacją osi" jest sporo, my omawialiśmy ją na przykładzie katedry gnieźnieńskiej ("Katedra Gnieźnieńska - co każdy Polak powinien o niej wiedzieć?"), ale i w Polsce są inne przykłady - choćby katedra na Wawelu. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego!
Jest Radek, jest okejka :D
Czy obecnie Zamek jest otwarty dla zwiedzających?
Zamek jest zamknięty dla zwiedzających.
Gdzie król chodził piechotą?
😍
Nasz "opowiadacz" z Good Idea
Niewiarygodne! Pierwszy!
Ja zwykle" danie" podane z finezją :))))
Spotkać z królem Stanisławem Augustem Poniatowskim? Z żoną czy przyjaciółką u boku na pewno nie! Przypomnę historię jego porwania z 1771 r. Porwano go na ulicy Miodowej, ale nim wyjechali z Warszawy wszystko się rozsypało bo było zrobione tak nieudolnie, że trudno byłoby bardziej. Ostatni, skruszony porywacz - niejaki Kuźma wiedzie go do młyna na Marymoncie. Król wysyła młynarczyka do pałacu po wojsko, a sam w ramach relaksu "kontentuje się" młynarzową (ew. młynarzówną). Ostry zawodnik! Tu mu grozi śmierć, a on tymczasem dobiera się po żony gospodarza u którego się przed nią schronił. Chyba, że to była ustawka i wyreżyserowane "Awantury i wybryki małej małpki Fiki Miki".
Przecież to jest tylko makieta zamku.Jak można podziwiać np.precyzyjnie rzeźbione listwy przecież niewiadomo dokładnie jak wyglądały.W tej sali uchwalono konstytucję, przecież tamta spłonęła itd. itp.
siema klasa 6c truskolasy
Narracja króla masona przyćmiła króla katolika. To uwaga natury ogólnej, a nie do filmu.