"Niedźwiedź rozerwał mu namiot w Tatrach" - zasady Leave No Trace - Szkoła Biwakowania 10

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 сер 2020
  • Dziś zapraszam na kolejny odcinek Szkoły Biwakowania. Tym razem w formule nieco bardziej podcastowej, Łukasz Supergan przedstawia najważniejsze zasady Leave No Trace i omawia skutki ich niestosowania. Temat ważny więc zapraszam do wysłuchania.
    Zostań Patronem mojego kanału na Patronite.pl i weź udział w spotkaniu w terenie - patronite.pl/bushcraftowy :)
    Strona Łukasza Supergana - lukaszsupergan.com/
    Robiąc zakupy w sklepie bushcraftowy.pl/sklep/ sprawiasz, że ten kanał istnieje :) Dziękuję.
    Lista ekwipunku:
    -odzież odpowiednia do warunków bit.ly/379yrMA
    -plecak bit.ly/2Xdh0Gm
    -schronienie bit.ly/2QlTV2B
    -śpiwór bit.ly/2NPchYs
    -mata izolacyjna bit.ly/2Kpq0Tx
    -kuchenka bit.ly/2qYkP5X
    -łyżka bit.ly/2CJPHK6
    -butelki na wodę (2l) bit.ly/2NS1AEx
    -kubek do gotowania bit.ly/2QinPoB
    -dodatkowy kubek bit.ly/2rHUlWN
    -latarka czołowa bit.ly/2NMDRFB
    -nóż bit.ly/32QMino
    -kompas bit.ly/2OjyxbE
    -zestaw do rozpalania ognia bit.ly/2Xi23m8
    -apteczka bit.ly/2rOhPK7
    -zestaw naprawczy bit.ly/358wTAF
    -10m sznurka bit.ly/2Qp0IbV
    -jedna warstwa docieplająca
    -prosta kosmetyczka
    -bielizna do spania
    -czapka bit.ly/2pgMLl8
    -chusta wielufunkcyjna bit.ly/2NR2uRE
    -skarpety x2 bit.ly/2rMyEVL
    #leavenotrace #turystyka #biwak

КОМЕНТАРІ • 336

  • @czaryone
    @czaryone 3 роки тому +40

    Bardzo się cieszę że poruszyliście temat odchodów, śmieci i higieny przy źródłach wody.
    Temat nie zawsze przyjemny jednak niesłychanie ważny!
    Przeszedłem zatrucie e-coli na jednym z wyjazdów: gorączka, wymioty i biegunka przez kilka dni. Tylko dlatego że ktoś zrobił sobie ubikację obok strumyka powyżej ujęcia wody.
    Jeśli chodzi o higienę, jest pewien dobry sposób aby się dobrze umyć bez mydła.
    Potrzebny jest do tego biały popiół z ogniska - doskonale nadaje się do mycia, rozpuszcza tłuszcz na skórze i podnosi ph przez co zapobiega rozwojowi bakterii i mocno minimalizuje nieprzyjemny zapach następnego dnia nawet jak człowiek się mocno spoci.
    Wbrew pozorom, nie brudzi i łatwo się spłukuje.

  • @yavaho
    @yavaho 3 роки тому +26

    6:24
    Z tym omijaniem błota mam inną teorię. Ludzie od dawna wydeptują ścieżkę tam gdzie jest najwygodniej, zmiana trasy ścieżki trwa długo i powolnie, a stara ścieżka zanika i zarasta. Można to porównać do meandrującej rzeki. Natomiast kałuże powstają zawsze tam gdzie jeżdżą pojazdy, piesi kałuż nie tworzą, więc niesprawiedliwe jest zmuszanie ich do chodzenia po błotnistych koleinach z kałużami.
    W związku z powyższym już dawno staram się wprowadzić nowy punkt lub zaznaczyć że ten punk jest istotny: "Zostaw szlaki turystyczne nienaruszone". W pierwszej kolejności ten punkt skierowany powinien być do ludzi którzy powinni być wzorem dla innych, do leśników którzy potrafią zrujnować szlak podczas ścinki drzew i do myśliwych którym wydaje się że mają prawo jeździć pojazdami gdziekolwiek tylko zechcą.

    • @kriSS75
      @kriSS75 3 роки тому +8

      I tu się z Tobą kolego zgodzę, czasami krew mnie zalewa kiedy okazuje się, że wytyczonym, pieszym szlakiem, jest prowadzona zrywka drewna... Koleiny, woda, błoto do połowy łydki i turysta w półbutach.. Mam w to wejść??? Sorry, ale nie. I w gumofilcach też nie będę po szlakach chodził.

    • @Bushcraftowy
      @Bushcraftowy  3 роки тому +21

      Zgadza się. Obecnie lasy państwowe są jednym z największych niszczycieli górskiego krajobrazu.

    • @PrzemysawDziubczynski
      @PrzemysawDziubczynski 2 роки тому

      @@Bushcraftowy Niestety, po ZULach zawsze jest bajzel, śmieci i zniszczone szlaki. Pamiętam zielony szlak na Klimczok/Szyndzielnię parę lat temu,... Przewrócone drzewa, zostawione gałęzie w poprzek i koleiny ponad kolana.

    • @Olashenco
      @Olashenco 2 роки тому

      Albo inna sytuacja, napawasz się świeżym powietrzem spacerując przez las i obok ciebie przejeżdża małolat na krosie 30km/h zasmradzajac następne 500m mieszanką ropy z Ursusa i 5cio letnim rzepakiem, a im głośniejszy tym wiesz, większy szacun pośród reszty dzieciarni, bo to takie super...
      Więc słyszysz szczyla jak przez kolejne 10 minut mieli trasę przed tobą...

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Рік тому +1

      Zapomnij. Zakazy i wszelkie ograniczenia są DLA NAS. A nie dla zarządzającej "elity". A ten film ma nas utrwalać w przekonaniu, że TAK BYĆ POWINNO. Dziś na YT nie są tolerowane wartościowe kanały, więc jakby autor nie podlizał się głównemu ściekowi, to by pewno dostał zakaz zarabiania.
      Z tym, że w górach kałuże na drogach są często jednymi z niewielu miejsc, gdzie mogą się lęgnąć płazy, zwłaszcza kumaki i traszki (w tym endemiczne traszki karpackie). Więc z tą walką z kałużami nie przesadzajmy, żebyśmy nie zrobili prawdziwej krzywdy przyrodzie...

  • @mariaswiatek6977
    @mariaswiatek6977 3 роки тому +12

    Świetny materiał. Jestem dumna, bo moje dziecko lat 8 już automatycznie się stosuje do większości zasad. Brawo Panowie. 😍

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Рік тому

      Materiał propagandowy. Mający uzasadnić politykę władz i wmówić ludziom, że najlepiej, żeby niczego nie dotykali, bo przyroda zginie, a władze wszystko robią "dla naszego dobra", w tym pośrednio, przez dobro przyrody.

  • @metalicznyork6114
    @metalicznyork6114 3 роки тому +104

    28:40 o niedzwiedziu es

  • @radosawskrzypczak1078
    @radosawskrzypczak1078 3 роки тому +3

    Dzięki bardzo za ten film. Jeden z lepszych jakie widziałem. Muszę przyznać, że sporą część zasad podświadomie stosowałem, można rzecz intuicyjnie, kompletnie nie wiedząc, że to jakieś spisane i oficjalne zasady. Z drugiej strony dowiedziałeś się też kilku nieoczywistych dla mnie rzeczy. Super materiał.

  • @piotrn2208
    @piotrn2208 3 роки тому +23

    Dobrze że nie dajesz GPS ja łażę przed siebie w nieznane i żyję.lubie twoje filmy.

  • @HammerFang
    @HammerFang 2 роки тому +3

    Jako amator pieszych spacerów po górach przymierzający się wreszcie do dłuższych wędrówek i biwakowania bardzo dziękuje za ten materiał. Osobiście nie wyobrażam sobie skorzystania z czyjegoś śladu gps. Układanie swojej trasy jest absolutnie jednym z fundamentów przygody i obcowania z naturą. Chciałem zabrać syna na Śnieżkę ale jak zobaczyłem ile ludzi tamtędy chodzi codzień to ręce mi opadły i odpuściłem. Uwielbiam beskid sadecki i są tam takie momenty na pewnych szlakach że masz wrażenie że szlak zgubiłeś :) takie miejsca są najlepsze. O wędrówce na rympał nie wspomnę. Ależ cieszę się że poznałem ten kanał.

    • @urodastolut.jarkiewicz1620
      @urodastolut.jarkiewicz1620 9 місяців тому

      w sadeckim w tym roku zszedłem na baniska ścieżką rogasia( co prawda oznakowanie prawie nie istnieje). spotkałem na szlaku jedna osobę a widoki na roztokę obłędne. Naprawdę warto poszukać mniej popularnych szlaków.

  • @donniasty
    @donniasty 3 роки тому +32

    Jak nie jest pasjonujący? Całą godzinę z wielką uwagą słuchałem i oglądałem. :) A zasady nie są szczególnie wymagające. To tak na prawdę drobne gesty, drobne ruchy i udaje się tę zasadę spełniać w prawie 100%. Na grupach/forach ludzie spędzają godziny, dni by dobrać sobie plecak czy śpiwór, a nie mieliby poświęcić kilku/kilkunastu minut podczas podróży by zadbać o to by nie zostawiać śladów? Ciężko to zrozumieć. Ale trzeba o tym głośno mówić. Dziękuję.

  • @bleven5275
    @bleven5275 3 роки тому +22

    Mówisz o tym, że w górach nawet suchego drewna się nie powinno palić bo to szkodzi środowisku. Powinno się mieć kuchenkę gazową.
    Ja wiem, że są ludzie, którzy na pytanie skąd bierze się gaz powiedzą, że ze sklepu. Ale w tym sklepie też się jakoś znaleźć musi. Wydobycie gazu też szkodzi środowisku. Transport, napełnianie butli też ma na pewno jakieś oddziaływanie. Chociażby zasilanie prądem do tego potrzebnych maszyn.
    Więc jak pójdę w góry kiedyś to będę sobie siedział przy ognisku. A nie przy kuchence, która stanowi dodatkowe obciążenie.
    Czasami zastanówcie się czy to co mówicie ma sens

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +3

      Palenie suchego drewna zazwyczaj jest ok. Chodzi jedynie o pozostawianie śladów, które na uczęszczanych szlakach bywają regularnie widoczne. Wiem, niektórym wypalone ślady na łące nie przeszkadzają. Mi, na przykład, tak, zwłaszcza, że większość biwakujących nie wie jak dobrze wypalić ogień do samego końca.

    • @bleven5275
      @bleven5275 3 роки тому +1

      @@ukaszSupergan Chodzi mi o to co mówi od 4 minuty. Ślady rozumiem ale już nie raz na tym kanale było pokazane jak da się posprzątać miejsce ogniska

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +2

      @@bleven5275 Chętnie pokazałbym tu miejsce w którym właśnie jestem: niewielka polana z 3 czarnymi kręgami niedopalonego drewna. Niestety, "da się" nie oznacza, że jest to praktykowane. Nie każdy wie jak to robić i nie każdy o to dba.

    • @bleven5275
      @bleven5275 3 роки тому +2

      @@ukaszSupergan rozumiem i popieram, w turystycznych miejscach to na pewno spory problem

  • @kulikowskiprzemek590
    @kulikowskiprzemek590 2 роки тому +2

    Bardzo interesujący film, ciekawa kwestia została tu poruszona.
    Turystyka rowerowa a dokładniej rzecz ujmując MTB. Jest to zmora Gór Izerskich w których często bywam.
    Człowiek idąc skrajem ścieżki musi się co chwilę oglądać aby za wczasy dostrzec pędzącego rowerzyste.
    Dość często mają oni pretensje do turystów pieszych że blokują im drogę zjazdu. Szanujmy się wzajemnie na szlaku. Pozdrawiam

  • @krotki05
    @krotki05 3 роки тому +34

    Świetny film, powinien być emitowany w TVP abc co tydzień i na każdym programie po wiadomościach. 😉👍

  • @GS-yq4qu
    @GS-yq4qu 3 роки тому +7

    Ten „Nowy” ma świetny głos, dykcje i oczywiście ogromna wiedzę. Pozdrawiam obu Panów :)

  • @marmaro3133
    @marmaro3133 3 роки тому +22

    Łukasz Supergan - świetny i mądry człowiek :)
    Mam nadzieję, że kiedyś spotkam go na szlaku.
    Przybić piątkę i pogadać chwilę.
    Naprawdę podziwiam :)

  • @JACEKTRONUSS
    @JACEKTRONUSS 3 роки тому +5

    Świetny, informacyjny film, który merytoryczne i na konkretnych przykładach pokazuje, o czym toczy się dyskusja, prowadzona przez osoby z wiedzą i doświadczeniem. Obejrzałem do końca, dzięki za przeznaczenie swojego czasu na zrealizowanie tego spotkania. Pozdrawiam Serdecznie.

  • @jacekwojciechowski4238
    @jacekwojciechowski4238 3 роки тому +3

    Przyznam się że dla mnie wyższy poziom świadomości, bardzo dobry i ważny materiał skupiający zbiór zasad które powinien poznać każdy, nie tylko włóczykij. Nie odczułem długości materiału bo temat mnie wciągnął i zleciało jak dziesięć minut, po raz kolejny bardzo miło spędzony czas na kanale :D

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Рік тому

      Tu jest w dużym stopniu propaganda. Która jest oparta na fałszywych założeniach i wcale nie pomaga chronić przyrody. Natomiast usprawiedliwia ograniczenia, narzucane nam przez władze i promuje przeświadczenie, że ich polityka jest słuszna.

  • @avogader9169
    @avogader9169 3 роки тому +9

    Marcin,znowu zjadłeś mi godzinę :D super film,bardzo dobra dykcja gościa, potrafi opowiadać tak by zainteresować. Pozdrawiam

  • @manfrednt
    @manfrednt 3 роки тому +5

    Łukasz przecież jako ambasador sklepu 8a zalecaj zakup przenośnego prysznica do butelki. Ja biorę prysznic za pomocą 1,5 litrowej butelki. Ten przenośny prysznic to najlepszy zakup na długodystansowe wędrówki jaki mi się udało kupić.

  • @roberto2410
    @roberto2410 3 роки тому +6

    Super film. Bardzo przyjemnie słucha się Łukasza.

  • @kayahkayah4728
    @kayahkayah4728 3 роки тому +4

    Materiał, którą warto pr,y planowaniu każdej wędrówki przypomnieć sobie.

  • @daniel-zc3dg
    @daniel-zc3dg 3 роки тому +2

    A wszystko zależy od charakteru i podejścia człowieka do przyrody. Dobry materiał, super.

  • @112Feniks211
    @112Feniks211 3 роки тому +2

    Coś wspaniałego, Panowie! Super podręcznik, świetnie wyjaśnione, usystematyzowane o uargumentowane!
    Á propos ustępowania przez rowerzystów, w zeszłym tygodniu w Beskidzie Żywieckim spotkały mnie dwie nieprzyjemne sytuacje:
    - rowerzysta na szerokim zjeździe zakrzyknął "uwaga", żeby udrożnić mu przejazd,
    - wychodząc z lasu po ścieżce ledwo mieszczącej jednego człowieka, prosto na mnie wjechał rowerzysta, zmuszając mnie do wpadnięcia w las.
    To był niestety wyścig 😔 kuriozalny był jeszcze przypadek rowerzysty słuchającego Radia Eska z dużego JBLa 😉

    • @In3ro11I
      @In3ro11I 3 роки тому

      Polaczków niestety nie nauczysz kultury. Na takich tylko bat.

  • @s84ForYT
    @s84ForYT 3 роки тому +34

    Ponad godzinny film. I to jest to co tygrysy lubią najbardziej. :)

  • @zaparatemwplecaku
    @zaparatemwplecaku 3 роки тому +3

    Bardzo fajny wywiad Panowie. Jedynie uwaga co do 18:05 - należy pamiętać, że latem często na naszej skórze może się znajdować repelent na insekty lub krem z filtrem. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie przenieść tego do źródła wody :)

  • @HadronPL_Science
    @HadronPL_Science 3 роки тому +2

    11:00 - myślę że osobom, które chciałyby odwiedzić okolice Morskiego Oka, ale nie chcą tłumu, można polecić biegnący równolegle szlak po słowackiej stronie - Dolina Białej Wody. Krajobraz nie ustępuje Morskiemu Oku. Kręcono tam nawet film Nosferatu (zarówno z lat 20. jak i 70.)

  • @EneRgyAerOGhoSt
    @EneRgyAerOGhoSt 3 роки тому +3

    Świetny materiał, który dla początkującego bushcraftera, jakim się mianuję, jest bardzo pomocny i edukacyjny

  • @czaryone
    @czaryone 3 роки тому +5

    W Gorcach nie ma niedźwiedzi, ale na Turbaczu są oznaczenia o wilkach, sam widziałem ślady ich łap w błocie.
    Szukam informacji o tym jak się zachować gdyby doszło do takiego spotkania wilk/niedźwiedź ale nie wiele znalazłem.
    Może odcinek o temacie ? :)

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +1

      Od 3 lat są, obserwuje się ślady w masywie Lubania 🙂

  • @lechkurzatkowski8592
    @lechkurzatkowski8592 3 роки тому +4

    Profesjonalne porady, warto obejrzeć.

  • @SNUFKIN_MIKE
    @SNUFKIN_MIKE 3 роки тому +21

    Świetny odcinek! Ten odcinek powinien oglądnąć każdy włóczykij. Świetna robota! 👏👍

  • @armin444
    @armin444 3 роки тому +3

    Nie lubię długich filmów ale ten zmusił do przemyśleń i cieszę się że znalazłem dla niego czas

  • @mordo_klejka
    @mordo_klejka 3 роки тому +10

    O kaczątko, nie przewidywałem tak długiego odcinka. Na raty, ale obejrzę całoś napewno 👍🏼

  • @martamalina3517
    @martamalina3517 3 роки тому +5

    Świetny film, najlepsza obsada

    • @m.a.a.2295
      @m.a.a.2295 3 роки тому +1

      To zależy ja długo zamierzasz biwakować i jak masz dużo żywności przeznaczonej do gotowania i dłużej niż 2 dni to tak średnio z tym gazem,ale jak do 2 dni włącznie to kartusz i kuchenka na gaz dają radę ale ja dłużej....To jednak lepsza będzie na paliwo stałe.

  • @darthluki
    @darthluki 3 роки тому +1

    .Szacun pany, przyjemnie posłuchać mądrych wartościowych ludzi .

  • @beslandczyk
    @beslandczyk 2 роки тому +1

    Super temat....poruszane są tu sprawy i zjawiska, które np mnie, odstraszyły skutecznie od wędrówek, oraz tłumów "turytstów" . Podobnie mam problem z naszym wrocławskim ZOO. Kiedyś, za czasów Państwa Gucwińskich, miejsce to było oblane swoistym czarem, aurą tajemniczości. Ludzie spacerowali po alejkach Ogrodu, cicho rozmawiając, siadywali na ławeczkach, w słońcu, i cieszyli się koncertem odgłosów zwierząt......to było magiczne miejsce. DZIS, dominują place zabaw dla rozwrzeszczanych dzieciaków, które zupełnie znudzone widokiem zwierząt, a za to opite litrami napojów z ogromną ilością cukru, dostają iście "małpiego rozumu"...... w Ogrodzie można palić, i to wszędzie, co przecież też nie wpływa dobrze na zwierzęta. Nie wspominając już sytuacji, gdy idziesz aleją róż, kolory oszałamiają....zamykasz oczy, i bierzesz głęboki oddech, oczekując cudownego zapachu, .... a mija Cię koleś ze skrętem w zębach, i czujesz się jak w spalarni śmieci! Czar prysł, pomimo nowoczesnych urządzeń i wybiegów.....

  • @elektrykpl9641
    @elektrykpl9641 3 роки тому +4

    Mnie zainspirowałeś tymi rowerowymi wycieczkami, podobnie jak jeszcze jeden fajny gość co jechał Pomorską i kupiłem rower i jeżdzę jak głupi. Póki co tam gdzie znam, gdzie wiem co i jak, ale w przyszłości... ;)

  • @Mija8507
    @Mija8507 3 роки тому +3

    Bardzo fajny materiał. Mocno otwierający oczy i uświadamiający :) Dzieki

  • @marcin3537
    @marcin3537 3 роки тому +4

    Super odcinek, słucham sobie jak podcast. Bardzo pouczający.

  • @lesnyrelaks3809
    @lesnyrelaks3809 3 роки тому +2

    Podobało mi się podsumowanie. Serdeczne podziękowania za ten odcinek. Pozdrawiam świadomych ludzi z pasją.

  • @andrzejj113
    @andrzejj113 3 роки тому +8

    Te muchy mnie wykończą :)

  • @maniekwaniek9279
    @maniekwaniek9279 3 роки тому +6

    Ciekawy film i temat ,pozdrawiam.

  • @PUCU07
    @PUCU07 3 роки тому +5

    Świetny materiał. Dzięki chłopaki!

  • @franekbaranek3344
    @franekbaranek3344 3 роки тому +6

    Dzięki za super film, dobra robota panowie.

  • @pk6221
    @pk6221 3 роки тому +4

    Marcin, wielkie dzięki za ten odcinek, cieszę się że w jasny sposób opowiedziałeś się za wizją bushcraftu opartego bezwzględnie na szacunku dla świata wokół nas. Dużo się dowiedziałem, ale przede wszystkim jakoś uspokoiłem, że jest tak wielu ludzi z wielką wrażliwością i świadomością przyrody i do tego to wszystko jest jeszcze skodyfikowane : ) Twój głos jest słyszalny i świetnie to wykorzystałeś. Dzięki.

  • @labocharoman
    @labocharoman 3 роки тому +3

    Super film, jestem na TAK 👍

  • @gustafna100q5
    @gustafna100q5 3 роки тому +3

    Piękny i bardzo potrzebny materiał.... Ta godzina z kilkoma minutami przeleciała w oka mgnieniu. Dzięki za film i pozdro znad morza :-)

  • @kubapietryka2252
    @kubapietryka2252 3 роки тому +2

    Nawet nie wiem kiedy minęła godzina. Fajnie było Was oglądać. I do zobaczenia na szlaku

  • @jaywallcreeper
    @jaywallcreeper 3 роки тому +2

    Bardzo ciekawy temat :) dobrze, że bez pośpiechu i skracania tych wszystkich zagadnień :) i święta prawda na koniec, że jak włoży się w coś wysiłek i czas, to bardziej się to później ceni i o to troszczy :)

  • @hussar80
    @hussar80 3 роки тому +14

    odnosnie oznaczania biegow to tez jestem zdziwiony ze tak to organizuja. Ja pamietam kiedys biegi na orientacje i tam uczestnik musial sie wykazac znajomoscia orientowania w terenie na podstawie mapy i kompasu a teraz prowadza tych biegaczy jak matka dziecko za raczke

    • @Koziolrogacz
      @Koziolrogacz 3 роки тому

      A do dyspozycji były tylko mapy, kompasy i wiedza, którą z czasem się gromadziło. Nie oszukujmy się; dzisiejsza technika ogłupia i rozleniwia, a przecież mądrze wykorzystana może być bardzo pomocna, a czasem też wręcz życie.

  • @migi3505
    @migi3505 3 роки тому +4

    U mnie w Wałbrzychu jest pełno szlaków a i tak nie są uczęszczane jedynie główne na Chełmiec,Borową i Trójgarb

  • @koczu5932
    @koczu5932 3 роки тому +44

    Bardzo pouczający materiał, zmuszający do refleksji. Dobra robota panowie.

    • @zubry-xy3wj
      @zubry-xy3wj Рік тому

      Propaganda i bzdury tu są. Zresztą, to jest wyraźnie kanał "establishmentowy", co widać po tym uporczywym używaniu wszędzie angielszczyzny.

  • @BIKE-PLUS
    @BIKE-PLUS 3 роки тому +3

    Świetny materiał. Mimo ,że stosuję sporo ze wspomnianych zasad to jednak film dał mi sporo do myślenia :)

  • @EmanresuThe
    @EmanresuThe 3 роки тому +3

    Super odcinek. Nie zawsze stajemy na wysokości zadania jeśli chodzi o kulturę wędrowania i biwakowania, także bardzo potrzebny odcinek. Dzięki, Panowie!
    P.S. Czy komuś jeszcze Łukasz Supegan przypomina sympatyczną postać Mr. Homn'a ze Star Trek'a TNG? ;-)

  • @JJ-sp2vz
    @JJ-sp2vz 3 роки тому +3

    Ta dziesiąta zasada jest super. W ogóle super film 🌸

  • @jakubskowronski3016
    @jakubskowronski3016 3 роки тому +2

    Bardzo ciekawa rozmowa, dziękuję.

  • @darekpruchnicki9312
    @darekpruchnicki9312 3 роки тому +4

    Dziękuję :) zrozumiałem milczenie :)

  • @MrMezir
    @MrMezir 3 роки тому +3

    Bardzo dobry i pouczający filmik...

  • @tomaszteterycz8758
    @tomaszteterycz8758 3 роки тому +1

    Wypalanie puszek bardzo mądre brawo. Puszki są powlekane farbą. No normalnie geniusz.

  • @kazabubu1696
    @kazabubu1696 3 роки тому +5

    Idąc GSB mijałem ten ultra maraton i widziałem jak taśmy są zbierane przez organizatorów.

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +1

      To super. Ja, niestety, spotykałem mnóstwo znaczników po zawodach. Na GSB i innych szlakach.

  • @simonjohn3111
    @simonjohn3111 3 роки тому +3

    Człowiek uczy się całe życie) Do dziś nie wiedziałem, że jestem leave no trace man)

  • @sailingphantom
    @sailingphantom 2 роки тому +1

    Bardzo fajnie. Świetny materiał. Cenne uwagi.

  • @KJPKJPKJP
    @KJPKJPKJP 3 роки тому +19

    Uwielbiam obu Panów, wspaniały materiał. Ale na Boga, może byście się o jedną chociaż rzecz poróżnili ;))

  • @fluorescencyjny
    @fluorescencyjny 3 роки тому +41

    "tylko Łukasz pamiętaj, jak ostatnio, bez żadnych uśmiechów" :D

    • @kruczekurcze9757
      @kruczekurcze9757 3 роки тому

      @@JoeMcCohn Żeby wiedzieć kiedy się śmiać z ich żartów :D

  • @MarcinN1307
    @MarcinN1307 3 роки тому +11

    "...i nieważne, że ty akurat robisz przejazd życia i pobijasz czas na segmencie, na stravie..."
    :D

    • @dszymonowicz
      @dszymonowicz 3 роки тому

      Takie skurwysynki zepchnęły nas (2 + trójka dzieci) ze szlaku na Machovski Kriz - pędząc na złamanie karku, z kamieniami spod opon. Specjalnie krzyczałem głośnio "rowery" żeby ostrzec i dzieci i dać znać "sportowcom".

  • @pollo5734
    @pollo5734 3 роки тому +26

    Pracuje i mieszkam w lesie od 13 lat i pierwsze wrazenie po obejrzeniu filmu jest takie, ze przesadzacie i sprowadzacie wyjcie do lasu w kategoriach chodzenia przez pole minowe. Z drugiej strony, jezeli w ogole o tym mowicie, to znaczy, ze wiekszosc ludzi to idioci i to jest smutne.

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +5

      Bardzo często te zasady mają zastosowanie w rejonach uczęszczanych. W mało uczęszczanym lesie nie ma obawy o wydeptane ścieżki, a jeden ślad po ognisku nie robi szkody. Na uczęszczanych szlakach, gdzie idą setki osób dziennie, nabierają dużego znaczenia.

    • @pollo5734
      @pollo5734 3 роки тому +2

      @@ukaszSupergan Tu masz rację i ja też się nauczyłem coś nowego i warto o tym mówić.

    • @pollo5734
      @pollo5734 3 роки тому +3

      Zdrugiej strony nie ma się co przejmować droga którą potrzebuje 100 lat żeby się odnowić. Natura zawsze sobie poradzi. Miną pokolenia o ona zawsze będzie gdzie jest.

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +6

      @@pollo5734 @pollo Niestety, skutek wykorzystania lasów oraz obecność tysięcy pieszych powoduje na niektórych odcinkach erozję, zamieniając się w łożyska potoków. Tej erozji cofnąć się nie da. Podobne zjawisko obserwowałem na delikatnych glebach w głębi Islandii. Przyroda potrafi się regenerować, ale w takich miejscach dzieje się to bardzo wolno. Tymczasem nasze oddziaływanie na środowisko nie zmniejsza się.

  • @matifilm8065
    @matifilm8065 3 роки тому +2

    Rewelacyjny materiał
    Pozdrawiam

  • @wiesawszwedka845
    @wiesawszwedka845 3 роки тому +13

    schody kamienne lepsze od wyślizganej rynny do łamania nóg

  • @arteksmigiel
    @arteksmigiel 3 роки тому +3

    Warto posłuchać dwuch mędrców którzy opowiadają o tym o czy mają pojęcie szacun chłopaki miło się słucha.

  • @Pavliszonek
    @Pavliszonek 3 роки тому +4

    To chyba najlepszy Twój odcinek. Niesamowicie inspirująca ilość wiedzy. Twój Gość mnie totalnie zahipnotyzował. Bardzo dziękuję. Cenię szalenie to, co robisz 💜

  • @andherbs
    @andherbs 3 роки тому +2

    Gratulacje. Super mądre!!

  • @odJotdoeR
    @odJotdoeR 3 роки тому +8

    Bardzo przyjemnie się tego słucha.
    Dziękuję za ten materiał.
    Pozdrawiam!

  • @Gregory.2000
    @Gregory.2000 3 роки тому +2

    Serdeczności :)

  • @togetherwherever5852
    @togetherwherever5852 3 роки тому +3

    Chodząc po górach w Irlandii zauważyliśmy że tutaj zasady LEAVE NO TRACE są słabo przestrzegane. Ludzie nie dbają o swoje otoczenie i nie rozumieją że to my jesteśmy gośćmi na szlakach lub w lasach a nie odwrotnie.

  • @buszmen6566
    @buszmen6566 3 роки тому +8

    Więcej filmów z Łukaszem! Świetnie się ogląda, nawet godzinną rozmowę

  • @maciejtyranski7576
    @maciejtyranski7576 Рік тому +1

    MEGA odcinek 👍👍👍

  • @MrMjamm
    @MrMjamm 3 роки тому +3

    Zasada nr 10 jest zdecydowanie najważniejsza, nadrzędna! Zwłaszcza dziś w dobie portali społecznościowych konsekwencje popularyzowania miejsc mogą być katastrofalne. To już niestety dobrze widać w wielu pieknych miejscach w Beskidach.

  • @MirekEm1
    @MirekEm1 3 роки тому +6

    Panowie, przedstawcie ten materiał ZULom. Zarejestrujcie wyrazy twarzy ich pracowników.

  • @stanislawchryk5856
    @stanislawchryk5856 3 роки тому +4

    Najlepiej siedzieć w domu.🤣

    • @Bushcraftowy
      @Bushcraftowy  3 роки тому

      Jeśli te proste zasady są niezrozumiałe to zdecydowanie lepiej siedzieć w domu ;)

  • @mrozowiec8721
    @mrozowiec8721 3 роки тому +13

    Ale bym wytłukł te brzęczące dziadostwa... a nie, zaraz...Leave No Trace :/

  • @lucasslociak7166
    @lucasslociak7166 3 роки тому +3

    Świetne filmy! Czy myślałeś o tym by robić podcast z odcinków tego typu? Albo po prostu dać dodatkowo samo audio? :)

  • @waldekdm
    @waldekdm 3 роки тому +3

    Ale Was się dobrze słucha. Z przyjemnością obejrzałbym Wasz film, ze wspólnej wyprawy, gdzie na żywym przykładzie pokażecie to o czym mówiliście oraz wzbogacicie materiał innymi przydatnymi informacjami.
    Co do dzikich zwierząt, to kilka razy słyszałem o lisach, które nie boją się ludzi. Sam ostatnio spotkałem takiego nad Odrą, który zbliżył się na ok 4 metry. Podejrzewam, że lis był przyzwyczajony do obecności wędkarzy, którzy go dokarmiali kiełbaską z grilla oraz zostawiają śmieci, w których lis wyszukiwał resztek. Niestety, nad wodą zalegają tony śmieci :(
    Kończąc pozytywnie, rozsyłam film do znajomych, edukacji nigdy za wiele ;)
    Pozdro.

  • @Koziolrogacz
    @Koziolrogacz 3 роки тому +1

    Odnośnie wykorzystania wiat na szlaku jako miejsc biwakowych. Mam wrażenie, że sami zarządcy danego terenu i ich dziwna polityka, stanowią problem. Przykładem są wiaty w Magurskim Parku Narodowym położone przy GSB. Jak wiadomo na niskobeskidzkim odcinku tego szlaku, infrastruktura noclegowa jest bardzo uboga. W ostatnich latach powstało tam sporo schronów przeciwdeszczowych, całkiem obszernych i solidnie wykonanych. Są doskonałym miejscem by spędzić w nich noc, bez zbędnego oddziaływania na dzikie i delikatne środowisko MPN, ale w każdej wiacie znajduje się informacja, że nocleg w schronie jest zabroniony.

  • @olgam.4817
    @olgam.4817 2 роки тому +1

    Przepraszam ale jestem nowa i mam takie pytanie.. czy istnieje jakis kurs biwakowania? Jakis wspolny biwak na ktorym mozna sie nauczyć??

  • @gucio3343
    @gucio3343 3 роки тому +8

    Świetny odcinek.Bardzo dużo się dowiedziałem o zasadzie Leave No Trace. Pozdrawiam :)

  • @jakubromanski2242
    @jakubromanski2242 3 роки тому +6

    Genialny odcinek, czekam na więcej. Super robota Panowie

  • @mrmatagot80
    @mrmatagot80 3 роки тому +1

    Jeśli chodzi o planowanie to przypominam o używaniu filtrów do wody zamiast kupować wodę butelkowaną i generować masę śmieci. Używanie akumulatorków zamiast baterii. Jeśli bateria, akumulatorek albo inny sprzęt elektroniczny zepsuje się w krajach "słabo rozwiniętych" zabierzmy go ze sobą do domu. Jestem przekonany że u nas zostanie poddany recyklingowi i utylizacji w sposób bezpieczniejszy dla środowiska. Głupi worek na śmieci, który zazwyczaj zapełniam śmieciami znalezionymi w lesie :( Niby proste rady ale mało wprowadzane w życie. Będąc dwa razy na trekingu w Nepalu spotkałem oprócz mnie tylko kilka osób które używały filtrów do wody. W Polsce podobnie. Masakra

  •  3 роки тому +1

    Odnośnie ostatniej zasady. Podobnie jest w wędkarstwie. Oczywiście bez wpadania w paranoję, bo pewne miejsca są oczywiste, ale niestety zdjęcia czy filmy potrafią "zabić" piękne i wartościowe miejsce. A z drugiej stony "wypracowanie" takiego miejsca daje o wiele większą satysfakcję, niż przyjechanie "na gotowe".

  • @Bartek-hh8ll
    @Bartek-hh8ll 3 роки тому +2

    Pamietam w beskidzie sadeckim ścieżkę na bardzo stromą górą kurcze ścieżka 5 metrów szerokości

  • @m.a.a.2295
    @m.a.a.2295 3 роки тому +3

    No to teraz wiemy skąd u ciebie te indiańskie obyczaje Bushcraftowy:) i tego się trzymaj:) P

  • @Endrju375
    @Endrju375 3 роки тому +2

    Spoko film

  • @JanKowalski-uu5zt
    @JanKowalski-uu5zt 3 роки тому +7

    Ktoś dowalił z wynoszeniem zużytego papieru toaletowego ☺️ Czysta ekologia, później wyrzucać dwa woreczki foliowe do kosza. Świetny wywiad, ten Gość to zawodowiec pełną parą.

    • @ukaszSupergan
      @ukaszSupergan 3 роки тому +1

      W lesie nie ma to sensu, w pustynnym parku w USA - już tak.

    • @m.a.a.2295
      @m.a.a.2295 3 роки тому +4

      Ja widzę za to taki trend że ludzie pieski lubią. ale strach przejść przez trawnik choćby skrótem, bo można w g... wejść szczególnie uciążliwe jest to po deszczach....Mimo że są kosze na psie odpady i worki na nie ,ale i tak śmieciarze i miłośnicy guano na ulicach /chodnikach rządzą..W ogóle są miasta gdzie syf i brud na chodnikach rządzi straszliwy

    • @m.a.a.2295
      @m.a.a.2295 2 роки тому

      @@Shadow66669 No nie wiem mam kota który ma skłonności sezonowego podlewania , i jakoś da się to strawić. Nawet jak pijusy po bramach leją to owszem śmierdzi ,ale deszcz popada i jakoś to przejdzie, w klatce jak pies narobi to sąsiad/ka posprząta, ale jak się w g...o wejdzie to już znacznie gorzej to wygląda zwłaszcza czyszczenie swojego własnego obuwia. .Dla mnie wejście w cudze g. jest bardziej paskudne niż przejście obok miejsca gdzie ktoś się odlał...Jak już tak spekulujemy o nieprzyjemnościach to jednak najgorsze subiektywnie to są rzygowiny.. zwłaszcza cudze

    • @m.a.a.2295
      @m.a.a.2295 2 роки тому

      @@Shadow66669 No wiesz w mieście to raczej bez różnicy ,bo gleby tj gruntu i tak jako takiego nie ma. I tak jest to robione po chodnikach, klatach schodowych i coraz częściej po ...wybrukowanych kostką podwórkach. Chodziło mi o syf w miastach ,bo na wsiach czy szlakach lub innym otwartym terenie to żadne z w.w. nie są aż tak specjalnie dokuczliwe nawet jak mocz ma kiepski wpływ na glebę , ale w mieście to już zupełnie inna sprawa .

  • @cyviloo
    @cyviloo 3 роки тому +1

    dla zasięgu

  • @slonvs
    @slonvs 3 роки тому +1

    Klikbajt jest ale w słusznej sprawie więc szanuję 👍🏻

    • @Galamaxil
      @Galamaxil 3 роки тому +1

      To nie clickbait

  • @andrzejbuczek3446
    @andrzejbuczek3446 3 роки тому +6

    Bardzo ciekawy film.
    Pozdrawiam serdecznie!!!!!!!!!!!!!!

  • @ExcelInstructor
    @ExcelInstructor 3 роки тому +1

    Z KOŃCÓWKI FILMU - takie miejsce to Pustynia błędowska w powiacie Olkuszowskim. odkąd posatwiono tam kilka budek i nazwano to "Różą wiatrów" jest tam taka liczba weekendowych obserwatorów że gdy chciałem sobie na spontana zobaczyć - to się nie dało...

  • @Cobra206
    @Cobra206 2 роки тому

    Dziesiąta zasada dotyczy czegoś co niestety dotyczy znacznie szerszego spektrum problemów turystyczno-krajobrazowo-przyrodniczych. Posłużę się konkretnym przykładem - Polanica-Zdrój i skalny pomnik niedźwiedzia w okolicy Parku Zdrojowego. O niedźwiedziu słyszał każdy odwiedzający Polanicę ale nie każdy był na tyle wytrwały by to zobaczyć. Tak było dopóki pani Irena Eris nie wycieła sporego obszaru naturalnego lasu by postawić swój hotelik. Wspomniany niedźwiedź stał sobie majestatycznie, otoczony lasem, na niewielkiej polanie, do której prowadziła niepozorna ścieżka, do której to można było dojść bezpośrednio z parku - wystarczyło tylko chcieć i zejść z asfaltowych ścieżek parku.
    Ścieżka była leśna, że wszystkimi cechami takiej ścieżki. Ktoś nieco bardziej ciekawy, lub wtajemniczony, mógł ominąć niedźwiedzia i dojść do "ścieżki zdrowia" składającej się z kilku, zaniedbanych ale przez to posiadających swój urok, stacji rozsianych wokół średniej wielkości polany. Po doładowaniu się zdrowiem ścieżki, można było ruszyć dalej w las lub wrócić do miasta.
    Teraz polany nie ma, niedźwiedź stoi na tle płotu hoteliku Irenki, las zuborzał o spory skrawek swojej powierzchni, ścieżka leśna prowadząca do niedźwiedzia to wybetonowany spacerniak.
    Niedźwiedź stracił wszystko ze swojej tajemniczości i majestatyczności.
    I tak dzieje się z całą Polanicą, niestety.

  • @piotrzelajtys
    @piotrzelajtys 3 роки тому +1

    Kto oglądał Bear Gryllsa ten już wie że należy sprawiać upolowaną zwierzynę i przygotowywać posiłek z dala od obozu. A resztki jedzenie trzymać w dobrze zawiniętym worku.

  • @darekpro6117
    @darekpro6117 3 роки тому +1

    Doskonała rozmowa. Dwu mądrych ludzi mądrze rozmawiających ze sobą. Niewiarygodne. Dziękuję.

  • @krzysztofs4477
    @krzysztofs4477 3 роки тому +1

    Film jest o zasadach jakie „należałoby przestrzegać”, żeby nie zostawiać śladów po sobie a zostawia się je (ślady) całą masę przestrzegając ich 😂 nawet miejsce, które posłużyło do nagrania odcinka nie jest miejscem już uczęszczanym jak np. jakieś schronienie 😕 tylko nowe i właśnie ubijane tyłkiem...... niestety ale film jest trochę zaprzeczeniem zasad, które stały się głównym wątkiem tego materiału......

  • @aj4vr
    @aj4vr 2 роки тому

    Bardzo Wam za ten material dziekuje!!!! Tak sie tylko podziele, ze jade w Tatry, bo tam jest najwiecej schronisk, a moim towarzyszm jest 4-latek, wiec dla nas to takie oswajanie sie z przyrodą . Prawde powiedziawszy to dla mnie bardzo duzym problemem jest brak dojazdu dobwielu miejsc w inny sposob niz samochodem - nie wytrzymujemy takiej podrozy :( Ale juz kupuje maty, spiwory, kuchenke i powoli bedziemy najpierw biwakowac w okolicach domu, tam gdzie mozna dojechac rowerem...

  • @Patrykus486
    @Patrykus486 3 роки тому +1

    Ja jak jeżdżę rowerem po leśnej ścieżce zawsze jadę po środku błota jak jest na drodze. Nie boję się pobrudzić.

  • @zubry-xy3wj
    @zubry-xy3wj Рік тому

    Co do braku opału poza samą kosówką wysoko w górach, można przynieść sobie trochę opału z dołu, co stosuje się powszechnie w wysokich górach, jeśli planuje się biwaki w miejscach, gdzie nie ma żadnych drzew ani zarośli, bo takie miejsca przecież też są.
    Kosodrzewina na Czarnohorze i tak zresztą bardzo mocno się odrodziła od przedwojnia, gdy trwał tam intensywny wypas, a na kosówkę zwykli ludzie patrzyli jak na chwast, uniemożliwiający wzrost trawy. Dużo gorzej jest w Bieszczadach, gdzie kosorośla (kose buki, olsza zielona, jarzębina) odradzają się znacznie słabiej. Dlaczego? To by trzeba było zbadać. Jednak widać choćby po braku kosodrzewiny, że Bieszczady mają specyficzne warunki środowiskowe. Rozjeżdżony teren przy szlaku przez Połoninę Wetlińską, gdzie dziś zakazuje się wstępu ze względu na regenerację roślinności, to ślad po czasach, gdy nie było parku narodowego i po połoninie jeżdżono samochodami - tyle lat to przetrwało! Teren wysokogórski terenowi wysokogórskiemu nie jest równy.
    Jednak z biomasą i w ogóle z opałem byłby dużo mniejszy problem, gdyby w Europie przetrwała pierwotna fauna, zachowana dziś szczątkowo, gdyż byłby nawóz. Jest też różnica, gdy suchy liść wietrzeje stopniowo na powietrzu i zamienia się praktycznie sam z powrotem w powietrze i gdy zostaje wydalony przez zwierzę w postaci odchodów i zamienia się w próchnicę. Zwierzęta też, a szczególnie ptaki, donoszą składniki pokarmowe z niższych położeń.
    W tej chwili nigdzie w Europie nie ma zwierząt żyjących w wyższych położeniach górskich, które by zostawiały nadające się na opał placki, bo nawet piżomowoły z Gór Skandynawskich zostawiają małe, nieporęczne bobki. Lepiej jest w Azji, gdzie żyją np. jaki.