Masz świętą rację - „Najnowsze”naprawdę nie znaczy lepsze... w najnowszym modelu auta zmniejszenie nawiewu to grzebanie w dotykowym menu aby znaleźć ustawienia...w najnowszych telewizorach z pilotem który ma jeden przycisk, funkcja prechannel to wyzwanie a czasami nie ma już tej funkcji a to wszystko produkowane jest na 2-3 lata. Wyścig o pierwsze miejsce z pod jednych czerwonych świateł pod drugie. Wszyscy drwią z gorszych, wyzywając od wieśniaków i wieśniackich rzeczy - tylko że to wieśniackie cały czas funkcjonuje, bez zarzutu.
@@sebczajna700 Dokładnie.Mam ToyoteCamry z roku 1995, jestem od nowości 2 właścicielem.Auto obecnie przebieg 132000mil.Od nowości wymieniony rozrząd i komplet opon.Wyglada jak nowe,jeździ jak Lexus.Klima,pełna elektryka,niezawodny automat,spalanie 10 litrów LPG.Nie zamienię na nowe plastikowe Górno! Pozdrawiam myślących! 👍💪💪💪💪💪
Na pierwszym zimowym biwaku warto nie oddalać się zbyt daleko od auta (jeśli takim się przyjechało na teren biwakowania), jeśli cos pójdzie nie tak, albo się rozmyślimy to można szybko wrócić do samochodu, ogrzać się i wrócić do domu. Pozdrawiam.
Ja mam inny zwyczaj. Jadę samochodem zapakowany po korek namiotami, tarpami, karimatami, kuchenkami i w ogóle mało się moge ruszać od tego sprzętu. Jak dojadę to wypakowuje wszystko, zakopuję i jadę do najbliższego maczka na wyżerkę. Potem wracam do domu się wyspać a na drugi dzień wracam po sprzęt. Najlepsza wyprawa ever :)
@Malinowy Gościu mg A ja znam, w pracy miałem dużo styczności z osobami bezdomnymi. Bezdomny =/= menel/alkoholik. To często osoby, które po prostu nie potrzebują mieć mieszkania, czegoś na stałe. Ale mają pracę, telefon, pieniądze, przyjaciół.
Dzięki za Twoją robotę. Zawsze oglądam Twoje filmy, czasem kilka razy choć nie biwakuję, chciałbym kiedyś ale bardzo ciężko się ruszyć z ciepłego mieszkania zwłaszcza, że można popatrzeć jak robią to inni i nasycić się w tym w jakimś stopniu :)
Należy się sprostowanie w kwestii temperatur podawanych na śpiworach. Temperatury limit i ekstremum to dwie osobne i bardzo różne w swej istocie wartości. Na początku warto sprawdzić u producenta, czy pomiary zostały zrobione zgodnie z normą EN 13537. Wtedy można mówić o pewnym punkcie odniesienia. Do wartości producentów warto sobie wziąć poprawkę kilku stopni, bo z reguły wartości te są trochę optymistyczne. Najczęściej mówi się o 4 temperaturach. Górny limit (max T/Max lim) - Temperatura, powyżej której nie da się wytrzymać w śpiworze bez przegrzania się. Temperatura comfort, to temperatura gdzie manekin kobiety zachowuje równowagę cieplną. Comfort Lim/limit, to temperatura, gdzie manekin mężczyzny używany w tym standardzie zachowuje ową równowagę. Temp extremum to teoretyczna temperatura, w której, przy bardzo dużym dyskomforcie powinno się kilka godzin przeżyć mając objawy hipotermii.
Jak już ktoś wspomniał - te filmy są uspokajające. Coś, czego tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszych czasach. Kompletnie nie widzę siebie na takich wycieczkach - a może bardziej nie wierzę w swoje umiejętności, ale z kimś doświadczonym może kiedyś. W każdym razie - fantastyczne filmiki również dla amatorów.
Jak zawsze bardzo pouczający film. Rzeczywiście praktyka pozwala uniknąć błędów niby prostych niemniej nawet kwestia odwrócenia butelki faktycznie proste ale wcale nie takie oczywiste jakby można sądzić. Oby 2021 rok był już normalniejszy niż obecny i udało się zrealizować także rowerowe plany w 100% Marcinie.
Jeżeli ktoś nie radzi sobie z rozpalaniem ogniska polecam zaopatrzyć się w temperowke budowlaną ok 12zł. Patyczki grubości małego palca można zestrugać na drobne wióry i nie ma osoby która nie rozpali nimi ognia 😀
Nie tyle cieszy mnie to, że dzielisz się z innymi co jest bliskie mojemu sercu, co to, że potrafisz dzięki swojemu zamiłowaniu utrzymać siebie ( swoje zamiłowanie) oraz zapewniść godziwy byt rodzinie ! pozdrawiam i z całego serca życzę aby nigdy nie stało się tak, że zaczniesz to robić tylko dla pieniędzy a nie z zajawki :) pozdrawiam i życzę zdrowia i pomyślności ! :)
Fajny film, tu zawsze można znaleźć wiedzę i fachową doradę ale ten filmik jest super, masa konkretnych szczegółowych porad na każdy aspekt, każdy problem który może wystąpić w takiej zimowej przygodzie, wszystko przystępnie i dokładnie wytłumaczone, podpowiedzi poparte wiedzą ale przede wszystkim doświadczeniem - super film na szóstkę.
Kilka lat temu chciałem spróbować zimowego biwaku w Norwegii. Na szczęście byłem nie aż tak daleko od samochodu i zacząłem od zbierania i łupania drewna, a nie od rozkładania obozu. Było ciemno, a ja zrobiłem głupią rzecz rozbijając na szybciora drewno w pozycji poziomej o żywe drzewo. Toporek miast w drewno trafił w nadgarstek i rozciął skórę aż do kości. Zrobiło się słabo i mało co nie zemdlałem. Dziękuję Bogu, że nie zostałem na śniegu i że nie musiałem zostawiać wszystkiego, no i mam całą rękę! :D Tak więc też radzę - bądźcie ostrożni i nie spieszcie się!
Witaj Marcinie! To już tradycja na kanale od początku istnienia, że materiał jest wzorowo przygotowany i przekazany👍 I dla starych wyjadaczy i co jutro idą na pierwszy biwak nocny 5km od domu. Wesołego po Świętach i Do Siego Roku !!! Pozdrawiam!
Jak zwykle z wielką przyjemnością się ogląda. Pełen szacunek za profeskę❗👍. Wiesz że wiesz o czym mówisz i co robisz. Wykonujesz czynności obozowe z taką lekkością a przy tym opowiadasz ważne i ciekawe rzeczy. Oby więcej takich ludzi. Pozdro..👍🙂
Fajny zbiór informacji w jednym miejscu. Co do butów to fajną opcją jest wrzucić do nich na noc jednorazowe ogrzewacze chemiczne ( to które zaczynają działać w wyniku kontaktu z tlenem zawartym w powietrzu). Zawsze to przyjemniej rano wsadzić stopę do ciepłego obuwia. Ogrzewacze tego typu dobrze tez sprawdzają się do dogrzania stóp lub rąk. Są tanie i ważą stosunkowo nie wiele w porównaniu do tych wielorazowego użytku.
śledzę twój kanał już bardzo długo... droga jaką przeszedłeś od nagrywania poprzez sposób przekazywania treści i merytoryczne przygotowanie się do każdego odcinka jest niebywała. Taka refleksja na koniec roku. Jak zawsze perfekcyjnie. Dzięki.
Super , jak zwykle .widze "Swoja " kurtke , ktora kupilem po powrocie z Grenlandii. materac dmuchany + cienka mata uzywam od wielu lat -najlepsza kombinacja jaka znam
Też wszystkiego dobrego w Nowym roku. Tobie i wszystkim buszmenom 🙂👍 byśmy w 2021 mogli oddychać swierzym powietrzem, bez zmuszania nas do nie potrzebnego ubioru
Wszystko pięknie ładnie ale trzeba "czytać tu między wierszami" Ognisko, izolacja itd. rzeczy ważne, ale jednak najważniejsza to ta, żeby tych butelek nie pomylić:):)
Oj ile razy się spędziło mroźną noc na śniegu bez jakiegoś przygotowania. Letni śpiwór, zwykłe ubranie, ognisko, kiełbaska, alkohol i do spania. Ale jak pierwszy raz zabrałem termofor i z gorącą wodą wsadziłem go w stopy, to mimo sporego mrozu czułem się jakbym na Hawaje pojechał. To jest chyba najlepszy wynalazek na takie zimowe biwakowanie.
Super ciuchy, 3 razy już skorzystałem z rabatu. Gpx pro pants robią robotę. Kurtka puchowa tak samo. Małe zastrzeżenie do rękawiczek, przy wyborze należy pamiętać o tym żeby wybrać rozmiar większy. A jeżeli dłoń jest w górnej granicy rozmiaru to nawet dwa rozmiary większe. Pozdro:)
Rozpalanie ogniska trenujemy w różnych warunkach trenujemy z rodziną od 2 lat. Regularnie w okresie od jesieni przez zimę do wiosny na obiad w niedzielę mamy kiełbasę z kija 🤭 moje dzieci w wieku 9 i 10 lat są zachwycone, że mogą poszaleć i rąbać drzewo siekierą czy piłować je. Póki co obywa się bez noclegu :)
24:13 min. Sugeruję żeby te butelki różniły się kształtem, bo sami rozumiecie że jeśli będą to butelki o innym kolorze to może się zdarzyć że po ciemku rozpoznamy zawartość dopiero organoleptycznie.
Wszystko ok, tylko jedno sprostowanie: skarpetki można naciągnąć na butelkę każdego kształtu, bardziej chodzi o rozmiar; ostatecznie można je po prostu owinąć na gorącej butelce. Jeżeli do gotowania używamy naczynia z pokrywką, można drobne mokre elementy odzieży ułożyć inteligentnie na pokrywce, lepiej oczywiście po zdjęciu z ognia ;)
zmobilizowałeś mnie,idę do lasu potrenować rozpalanie ogniska bo jakoś ani pierzaste patyki ani kora brzozy nie są dla mnie tak łatwe do rozpalenia zwłaszcza krzesiwem jak to wygląda na filmie :) ps. zrobiłem awaryjna rozpałkę Twojego pomysłu,wacik nasączony woskiem w szarej taśmie i ....dała radę :) nie bez kłopotu ale udało sie rozpalić ognisko,pozdrowienia na Nowy Rok!
Co do pilnowania porządku: zdarzyło mi się w Tatrach, że w nocy spadło 15-20cm śniegu. Gdyby były pozostawione jakieś przedmioty poza namiotem, byłoby po nich. Ponadto, spaliśmy we trójkę w tradycyjnym "trójkątnym" namiocie, nie w igloo, z głowami w głębi, nie przy wejściu. Gdybyśmy się w porę nie obudzili, byłyby trzy trupy z uduszenia - namiot był tak przygnieciony, że nasze głowy i nogi były całkiem oddzielone. Potem już zawsze spałem z głową przy wejściu. Pamiętajmy, śnieg pada bezgłośnie.
Z tym palnikiem zimą problem polega na tym że jest tam mieszanka propan butan i w niskich temperaturach spala się tylko propan dlatego krótszy czas palenia. Jeśli to możliwe to najlepiej kupić butlę tylko z propanem.
Elo Bushcraftowy. Może coś o zapleczu medycznym co zabrać a co się nie przyda. Jak usztywnić złamanie itp. bo te leśne noclegi są już oklepane, oczywiście jest u Ciebie sporo merytorycznej wiedzy, ale wkrada się nuda... Bardzo pozdrawiam...
23:48, ja nie wyobrażam sobie sikać w środku śpiwora. Zalanie śpiwora od środka moczem to najgorsze co może się przytrafić na biwaku. Jeżeli usuwalnym śpiwora rozsuwanego, to lał bym na zewnątrz przez suwak
Polecam alternatywę ze sklepu Jula, przeciwdeszczowe i nie przemakalne, przeznaczone zgodnie z informacją do górskich wędrówek i wypraw, w promocji za 80pln kupiłem, przetestowałem na dystansie 4O km rowerem przy minus 4 stopniach ze spaniem pod namiotem, dały radę wyśmienicie, wyglądają poza kolorystyka niemal identycznie i są o jedną czwartą tańsze
Zgadzam się , ceny są ostre . Myślę sobie może sproboje takiego biwakowania ale nie mam kompletnie nic....wchodzę w podane linki i pierwsza myśl- nie stać mnie 😅
@@JanuszSurwalski bzdura, cena wysoka bo marka, tak jak w sieciówkach kupujesz łach za 600zł, który został zrobiony kosztem złotówki przez jakichś niewolników w Afryce/Azji. xD
Najlepsza wkładka docieplająca do śpiwora to przyjaciółka, żona, kochanka. :)) Zawsze może / mogą plecak ponosić. W razie W folia NRC lub bivi zawsze się przyda.
Witam. Bardzo fajne spodnie ale strona, która podajesz jest dla mnie bardzo wątplia... - nie ma kontaktu do nich... a to bardzo źle wróży. Często tak samo jest na allegro, jak nie ma kontaktu telefonicznego do sprzedawcy to omijam ich z daleka bo nie wiadomo czy to firma z końca świata czy z Polski czy z Chin i nagle przesyłka idzie 2 miesiące a jak produkt jest wadliwy to trzeba wysyłać niewiadomo gdzie. Ja rozumiem, że jest Covid ale chyba nie zainfekował im telefonów...
@Bushcraftowy Czy testowałeś może ogrzewacze chemiczne? Te większe potrafią dawać ciepło przez kilka godzin - myślałem po pierwsze o suszeniu/rozgrzaniu butów, po drugie jako awaryjny sposób ogrzania się w śpiworze. Może ktoś z oglądających korzystał z nich na zimowych biwakach? Kolejne pytanie - czy ktoś z Was używał kombinacji śpiwór + quilt/koc puchowy? To powinno zgrabnie załatwić temat rozprężania puchu/ociepliny. Oj, chodzi mi po głowie pierwszy zimowy biwak : )
Nie dawno brat mi kupil zestaw surwiwalowy to zajzalem do kanalu p. Marcina.... no i chyba sie zarazilem... juz zbieram na namiot, sprzet itd. a potem w droge choc by nie wiem co
Szanowny Bushcraftowy, to ja mam pytanie. Ostatnio wybrałem się z 8 letnim synem do lasu (na 3.godzinny wypad) po to żeby pokazać mu najprostsze czynności, które wg mnie każdy normalny człowiek powinien znać (m.in. podstawy mapy, nawigacji, zapoznanie z kompasem, małe ognisko). Niby to środek zimy, ale śniegu w Katowicach jak na lekarstwo - może z kilka cm. No i przyszło do ostatniej czynności tego dnia tj. do rozpalenia ogniska. Nie góralskiej watry, ale małego żeby spróbować w warunkach "bojowych". No i klops. Brak dostępu do suchego drewna, kora brzozy nie działa, strugane patyki nie działają nawet ze stojących drzew, sucha trawa trzymana pod pazuchą też nie działa. A techniki - o krzesiwie nie ma mowy (próbowałem), zapalarka i zapałki wymiękają (próbowałem), uwaga! nawet butla gazowa tj. palnik wsadzony prosto w kierunku drewna przez ~10 min nie jest w stanie go rozpalić. Nie próbowałem tylko polewać tego alkoholem 70%, a miałem taki w kieszeni do odkażania rąk (zapomniałem) - choć wiem, że w tym przypadku zapalenie oparów może być dość "dynamiczne". Drewno wg mnie ekstremalnie mokre. Co w takiej sytuacji? Gdybym - tak jak Ty - był w środku gór, w nocy, w zimie, zakopany w śniegu po pas to pewnie mały zonk i wychłodzenie prawie murowane - ratuje tylko ekwipunek noclegowy. Jak rozpalić ognisko z ekstremalnie mokrym drewnem. Jakieś pomysły, podpowiedzi? Jak działać w sytuacji zaskoczenia, gdzie wszystko zawodzi? Ewakuacja? 3maj się zdrowo i z synem czekamy na kolejne wyprawy!
Jak taki biwak wygląda od strony prawnej? Tzn gdzie mogę rozpalić ognisko, rozlozyc namiot/tarpa? Są specjalnie przygotowane miejsca do tego czy trzeba spełnić jakieś warunki?
Dzień dobry. Mamy pytanie o karimatę. Widziałem na jednym z filmów ze używa pan takiej jako podkładki pod materac. Chodzi o składana karimatę MFH bundeswehr BW Ismomatte oraz drugą, która jest o polowę lżejsza, czyli karimatę BCB NATO. One są cienkie, chciałem jedną z nich wykorzystywać latem lub wiosną jako wygodną do przenoszenia w plecaku. Nie wiem jednak czy takie rozwiązanie ma sens bo może te karimaty są po prostu niewiele warte i nie zapewnią izolacji nawet w cieplejszym okresie roku. Innymi słowy czy jest sens któraś z nich kupić a jeśli tak to którą? Czy one zapewnia izolacje bezpośrednio na ziemi? Myślałem o tej NATO ze względu na mniejszą wagę. Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof
Witam serdecznie jestem fanem twoich filmow . Mam pytanie czy podial bys sie wyzwaniu pod tytuem 6 dni w buszu tylko z nozem bez zywnosci i schronienia , ktos na youtubie robi takie filmy i jest to ciekawe do ogladania . Pozdrawiam
Jak będziesz to robił kulturalnie i sprzątał po sobie to nikt nic Ci nie powie, nawet jak leśniczny Cie spotka to zazwyczaj wystarczy porozmawiać, co najwyżej będziesz musiał zgasić ogień jak trafisz na zły dzień ;) Oczywiście jeśli jest susza to samemu trzeba wiedzieć żeby nie rozpalać ognia w lesie.
@@paweolszewskiKR4PR Jak jest susza, to raczej nie ma nawet sensu rozpalać. Oczywiście, że syf należy sprzątać po sobie. Nic mnie nie wkurza tak, jak jadąc lasem czy nawet asfaltem, gdziekolwiek widzę puchy po browarze albo jakieś papierki po batonach.
Z doświadczenia wiem, że lepszy jest śpiwór większy niż dopasowany do ciała,chociaż pierwsze wrażenie może zmylić.Większy jest dużo wygodniejszy i dużo lepiej trzyma ciepło,po kilku śpiworach mam takin miernik, że najlepiej dopasowany jest ten w którym możesz się obrócić na bok czy plecy bez ruszenia śpiworem.Taka jest moja opinia, niekoniecznie słuszna.
Jak powiedział grzesio82. Lepiej luźniejszy niż za ciasny. Ale sprowadza się to do tego by nie zgniatać komór z wypełnieniem. Jeśli śpiwór jest na tyle mały, że rozciągasz materiał wypychając powietrze i zgniatając wypełnienie to stracisz na izolacji. Jeśli tego nie robisz, a śpiwór jest dopasowany to szybciej będzie ci w nim ciepło. Warto zauważyć, że niektóre firmy produkują śpiwory, które mają być dobrze dopasowane. Warto też zauważyć, że do luźniejszego śpiwora łatwiej włożyć rzeczy i ew. dołożyć drugi śpiwór. Dopasowany możesz tylko włożyć do kokonu. Odwrotnie nic to nie da.
Jeśli zamierzasz trzymać w śpiworze buty, elektronikę, wodę to powinien być dłuższy ale jeśli chodzi o sam komfort i ogrzanie powietrza to lepiej dopasowany, przy czym jesli nie lubisz spać na plecach tylko trochę na wznak to weż troszkę szerszy.
Kod rabatowy Bush15 - 15% rabatu na stronie Revolution Race bit.ly/Bushcraftowy20 Film powstał we współpracy z firmą Revolution Race.
Witaj, widzę że zakup RRace tylko za przedpłatą!, Jaką mam pewność że to jest uczciwa strona i dostane towar ??
@@karolwojciech6455 Po co ci to gówmo. Do lasu możesz iść w Spodniach za 1/5 ceny .
@@TheMadmat76 "chłopczyku" czytaj pytanie , a, nie mi swoje mądrości dopowiadasz,
@@karolwojciech6455 Tak ,,TATUSIU,, to sie więcej nie powtórzy .
@@karolwojciech6455 pięknie mu odpowiedziałeś 👍
W świecie ciągłych zmian; uspokaja mnie jedna niezmienna rzecz: Czajnik Bushcraftowego
Masz świętą rację - „Najnowsze”naprawdę nie znaczy lepsze... w najnowszym modelu auta zmniejszenie nawiewu to grzebanie w dotykowym menu aby znaleźć ustawienia...w najnowszych telewizorach z pilotem który ma jeden przycisk, funkcja prechannel to wyzwanie a czasami nie ma już tej funkcji a to wszystko produkowane jest na 2-3 lata. Wyścig o pierwsze miejsce z pod jednych czerwonych świateł pod drugie. Wszyscy drwią z gorszych, wyzywając od wieśniaków i wieśniackich rzeczy - tylko że to wieśniackie cały czas funkcjonuje, bez zarzutu.
@@sebczajna700 Amen dokładnie tak jest
Kurde drogi ten czajniczek
@@sebczajna700 Dokładnie.Mam ToyoteCamry z roku 1995, jestem od nowości 2 właścicielem.Auto obecnie przebieg 132000mil.Od nowości wymieniony rozrząd i komplet opon.Wyglada jak nowe,jeździ jak Lexus.Klima,pełna elektryka,niezawodny automat,spalanie 10 litrów LPG.Nie zamienię na nowe plastikowe Górno! Pozdrawiam myślących! 👍💪💪💪💪💪
miało być - na gófno😃
Na pierwszym zimowym biwaku warto nie oddalać się zbyt daleko od auta (jeśli takim się przyjechało na teren biwakowania), jeśli cos pójdzie nie tak, albo się rozmyślimy to można szybko wrócić do samochodu, ogrzać się i wrócić do domu.
Pozdrawiam.
stosuję tą metodę też wtedy kiedy idę na zimowy biwak z jakimś nowym sprzętem którego nie do końca jestem pewien np. nowy namiot czy tarp ;)
Jedna z najmądrzejszych rad, jakie ostatnio czytałem na temat biwakowania.
Ja mam inny zwyczaj. Jadę samochodem zapakowany po korek namiotami, tarpami, karimatami, kuchenkami i w ogóle mało się moge ruszać od tego sprzętu. Jak dojadę to wypakowuje wszystko, zakopuję i jadę do najbliższego maczka na wyżerkę. Potem wracam do domu się wyspać a na drugi dzień wracam po sprzęt. Najlepsza wyprawa ever :)
@@OptusThings nie tracił bym tyle czasu na niepotrzebnych czynności. Nie lepiej pojechać do "maczka", załadować bebzun do oporu i po prostu wrócić?
Czyli taki oszukany survival, taki lubię najbardziej, Survival bez przetrwania:)
Ja natomiast korzystam z Pana porad bushraftowych będąc osobą bezdomną, więc Pana porady mają dla mnie szczególnie znacznie.
Bezdomny ten od Rydzyka co dał auta?
I maybacha
@Malinowy Gościu mg Bezdomny, nie bezinternetowy.
@Malinowy Gościu mg nawet nie wiesz jak łatwo popaść w bezdomność i nie trzeba być przy tym zapijaczonym menelem ;)
@Malinowy Gościu mg A ja znam, w pracy miałem dużo styczności z osobami bezdomnymi. Bezdomny =/= menel/alkoholik. To często osoby, które po prostu nie potrzebują mieć mieszkania, czegoś na stałe. Ale mają pracę, telefon, pieniądze, przyjaciół.
Uwielbiam na sen ❤️ Jeszcze ten deszcz ❤️
Dzięki za Twoją robotę. Zawsze oglądam Twoje filmy, czasem kilka razy choć nie biwakuję, chciałbym kiedyś ale bardzo ciężko się ruszyć z ciepłego mieszkania zwłaszcza, że można popatrzeć jak robią to inni i nasycić się w tym w jakimś stopniu :)
Należy się sprostowanie w kwestii temperatur podawanych na śpiworach. Temperatury limit i ekstremum to dwie osobne i bardzo różne w swej istocie wartości.
Na początku warto sprawdzić u producenta, czy pomiary zostały zrobione zgodnie z normą EN 13537. Wtedy można mówić o pewnym punkcie odniesienia. Do wartości producentów warto sobie wziąć poprawkę kilku stopni, bo z reguły wartości te są trochę optymistyczne. Najczęściej mówi się o 4 temperaturach.
Górny limit (max T/Max lim) - Temperatura, powyżej której nie da się wytrzymać w śpiworze bez przegrzania się.
Temperatura comfort, to temperatura gdzie manekin kobiety zachowuje równowagę cieplną.
Comfort Lim/limit, to temperatura, gdzie manekin mężczyzny używany w tym standardzie zachowuje ową równowagę.
Temp extremum to teoretyczna temperatura, w której, przy bardzo dużym dyskomforcie powinno się kilka godzin przeżyć mając objawy hipotermii.
Jak już ktoś wspomniał - te filmy są uspokajające. Coś, czego tak bardzo potrzebujemy w dzisiejszych czasach. Kompletnie nie widzę siebie na takich wycieczkach - a może bardziej nie wierzę w swoje umiejętności, ale z kimś doświadczonym może kiedyś. W każdym razie - fantastyczne filmiki również dla amatorów.
Jak zawsze bardzo pouczający film. Rzeczywiście praktyka pozwala uniknąć błędów niby prostych niemniej nawet kwestia odwrócenia butelki faktycznie proste ale wcale nie takie oczywiste jakby można sądzić. Oby 2021 rok był już normalniejszy niż obecny i udało się zrealizować także rowerowe plany w 100% Marcinie.
Jeżeli ktoś nie radzi sobie z rozpalaniem ogniska polecam zaopatrzyć się w temperowke budowlaną ok 12zł. Patyczki grubości małego palca można zestrugać na drobne wióry i nie ma osoby która nie rozpali nimi ognia 😀
Nie tyle cieszy mnie to, że dzielisz się z innymi co jest bliskie mojemu sercu, co to, że potrafisz dzięki swojemu zamiłowaniu utrzymać siebie ( swoje zamiłowanie) oraz zapewniść godziwy byt rodzinie !
pozdrawiam i z całego serca życzę aby nigdy nie stało się tak, że zaczniesz to robić tylko dla pieniędzy a nie z zajawki :)
pozdrawiam i życzę zdrowia i pomyślności ! :)
najwzniejszym czynnikiem przetrwania jestes.. ty sam i twoja wiedza. co ci po najlepszym sprzecie skoro niewiesz jak go uzyc
Świetny odcinek! :). Ogromna ilość przydatnych informacji :).
Byłem na kilku zimowych biwakach lecz zawsze dowiem się czegoś ciekawego i pomocnego :)
Z surwiwalem nie mam nic wspólnego, a jednak siedze i oglądam Twoje filmy!!
Fajny film, tu zawsze można znaleźć wiedzę i fachową doradę ale ten filmik jest super, masa konkretnych szczegółowych porad na każdy aspekt, każdy problem który może wystąpić w takiej zimowej przygodzie, wszystko przystępnie i dokładnie wytłumaczone, podpowiedzi poparte wiedzą ale przede wszystkim doświadczeniem - super film na szóstkę.
Kilka lat temu chciałem spróbować zimowego biwaku w Norwegii. Na szczęście byłem nie aż tak daleko od samochodu i zacząłem od zbierania i łupania drewna, a nie od rozkładania obozu. Było ciemno, a ja zrobiłem głupią rzecz rozbijając na szybciora drewno w pozycji poziomej o żywe drzewo. Toporek miast w drewno trafił w nadgarstek i rozciął skórę aż do kości. Zrobiło się słabo i mało co nie zemdlałem. Dziękuję Bogu, że nie zostałem na śniegu i że nie musiałem zostawiać wszystkiego, no i mam całą rękę! :D Tak więc też radzę - bądźcie ostrożni i nie spieszcie się!
Świetny film, dużo się dzisiaj dowiedziałem. Pozdrawiam i miłego dnia :D
Witaj Marcinie!
To już tradycja na kanale od początku istnienia, że materiał jest wzorowo przygotowany i przekazany👍 I dla starych wyjadaczy i co jutro idą na pierwszy biwak nocny 5km od domu.
Wesołego po Świętach i Do Siego Roku !!!
Pozdrawiam!
Jak zwykle z wielką przyjemnością się ogląda. Pełen szacunek za profeskę❗👍. Wiesz że wiesz o czym mówisz i co robisz. Wykonujesz czynności obozowe z taką lekkością a przy tym opowiadasz ważne i ciekawe rzeczy. Oby więcej takich ludzi. Pozdro..👍🙂
Fajny zbiór informacji w jednym miejscu. Co do butów to fajną opcją jest wrzucić do nich na noc jednorazowe ogrzewacze chemiczne ( to które zaczynają działać w wyniku kontaktu z tlenem zawartym w powietrzu). Zawsze to przyjemniej rano wsadzić stopę do ciepłego obuwia. Ogrzewacze tego typu dobrze tez sprawdzają się do dogrzania stóp lub rąk. Są tanie i ważą stosunkowo nie wiele w porównaniu do tych wielorazowego użytku.
Super film jak zawsze. Patent z suszeniem skarpet na butelce świetny. Tobie również życzę wszystkiego przygodowego
Pięknie niedziela jem śniadanko a tu proszę Marcin dodał film super odrazu wzięłam się za oglądanie ...Dziękuję życzę pięknej niedzieli 😊
Dzięki za merytoryczne porady praktyczne . W Nowym Roku wszystkiego najlepszego dla Ciebie, bliskich oraz widzów 🎄🏕🚲 Pozdrawiamy z CHICAGO 🇵🇱🎄🚲🇵🇱
Akurat wstałem i do śniadania jest co oglądać😅
śledzę twój kanał już bardzo długo... droga jaką przeszedłeś od nagrywania poprzez sposób przekazywania treści i merytoryczne przygotowanie się do każdego odcinka jest niebywała. Taka refleksja na koniec roku. Jak zawsze perfekcyjnie. Dzięki.
Mimo iż kilka razy biwakowałem zimą, to warto było obejrzeć, dobre przypomnienie i podsumowanie.
Super , jak zwykle .widze "Swoja " kurtke , ktora kupilem po powrocie z Grenlandii. materac dmuchany + cienka mata uzywam od wielu lat -najlepsza kombinacja jaka znam
Też wszystkiego dobrego w Nowym roku. Tobie i wszystkim buszmenom 🙂👍 byśmy w 2021 mogli oddychać swierzym powietrzem, bez zmuszania nas do nie potrzebnego ubioru
Wszystko pięknie ładnie ale trzeba "czytać tu między wierszami" Ognisko, izolacja itd. rzeczy ważne, ale jednak najważniejsza to ta, żeby tych butelek nie pomylić:):)
24:13 ważne, żeby ich nie pomylić :)
Wieść niesie że ci co się pomylili żyją aczkolwiek świat ponoć przez godzinę widziany jest na żółto
Hłe hłe
Dzień dobry. Panie Marcinie, piła tnie jak złoto,nie ma porównania z tą którą mam. Dziękuję i pozdrawiam. 🖖
Bardzo ciekawy film. Bardzo obszerna wiedza i bardzo przyjemna do przyswojenia.
Oj ile razy się spędziło mroźną noc na śniegu bez jakiegoś przygotowania. Letni śpiwór, zwykłe ubranie, ognisko, kiełbaska, alkohol i do spania. Ale jak pierwszy raz zabrałem termofor i z gorącą wodą wsadziłem go w stopy, to mimo sporego mrozu czułem się jakbym na Hawaje pojechał. To jest chyba najlepszy wynalazek na takie zimowe biwakowanie.
Wszystkiego naj w Nowym Roku i świetnych wypraw oraz zdrowia przede wszystkim!
Super ciuchy, 3 razy już skorzystałem z rabatu. Gpx pro pants robią robotę. Kurtka puchowa tak samo. Małe zastrzeżenie do rękawiczek, przy wyborze należy pamiętać o tym żeby wybrać rozmiar większy. A jeżeli dłoń jest w górnej granicy rozmiaru to nawet dwa rozmiary większe. Pozdro:)
Dzięki za filmik. Treść i otoczenie 🙂👌 Wszystkiego dobrego. Pozdrowionka.
Rozpalanie ogniska trenujemy w różnych warunkach trenujemy z rodziną od 2 lat. Regularnie w okresie od jesieni przez zimę do wiosny na obiad w niedzielę mamy kiełbasę z kija 🤭 moje dzieci w wieku 9 i 10 lat są zachwycone, że mogą poszaleć i rąbać drzewo siekierą czy piłować je. Póki co obywa się bez noclegu :)
Świetne te Twoje filmy :D najlepszy polski bushcraft
Super. Jak zawsze ciekawie
24:13 min. Sugeruję żeby te butelki różniły się kształtem, bo sami rozumiecie że jeśli będą to butelki o innym kolorze to może się zdarzyć że po ciemku rozpoznamy zawartość dopiero organoleptycznie.
Wszystko ok, tylko jedno sprostowanie: skarpetki można naciągnąć na butelkę każdego kształtu, bardziej chodzi o rozmiar; ostatecznie można je po prostu owinąć na gorącej butelce. Jeżeli do gotowania używamy naczynia z pokrywką, można drobne mokre elementy odzieży ułożyć inteligentnie na pokrywce, lepiej oczywiście po zdjęciu z ognia ;)
Super. I jeszcze lepiej, ze bez monotonnych podkladow muzycznych. Nie ma jak lesna cisza. Dziekuje!
zmobilizowałeś mnie,idę do lasu potrenować rozpalanie ogniska bo jakoś ani pierzaste patyki ani kora brzozy nie są dla mnie tak łatwe do rozpalenia zwłaszcza krzesiwem jak to wygląda na filmie :) ps. zrobiłem awaryjna rozpałkę Twojego pomysłu,wacik nasączony woskiem w szarej taśmie i ....dała radę :) nie bez kłopotu ale udało sie rozpalić ognisko,pozdrowienia na Nowy Rok!
Bardzo dużo fajnych i ciekawych informacji. Polecam i pozdrawiam 😃
Co do pilnowania porządku: zdarzyło mi się w Tatrach, że w nocy spadło 15-20cm śniegu. Gdyby były pozostawione jakieś przedmioty poza namiotem, byłoby po nich.
Ponadto, spaliśmy we trójkę w tradycyjnym "trójkątnym" namiocie, nie w igloo, z głowami w głębi, nie przy wejściu. Gdybyśmy się w porę nie obudzili, byłyby trzy trupy z uduszenia - namiot był tak przygnieciony, że nasze głowy i nogi były całkiem oddzielone. Potem już zawsze spałem z głową przy wejściu.
Pamiętajmy, śnieg pada bezgłośnie.
Nie jest to moja bajka, ale uwielbiam oglądać twoje materiały. Pozdrawiam.
Zdrowia i pomyślności w 2021.
super porady dziękuje
Wesołych Świąt. Dużo zdrowia w Nowym Roku
Extra film cenne uwagi.
Jak zwykle 1 klasa👍😁
Bardzo ciekawy odcinek, te porady z butelką do góry nogami czy butami nie bezpośrednio na ziemi znakomite.
Jesteś dla mnie przykład 😀
Jak zawsze super film i wiele można się dowiedzieć
Wesołych Świąt
Z tym palnikiem zimą problem polega na tym że jest tam mieszanka propan butan i w niskich temperaturach spala się tylko propan dlatego krótszy czas palenia. Jeśli to możliwe to najlepiej kupić butlę tylko z propanem.
Dzięki. Super wiedza, na pewno się przyda!
Świetny filmik! sam uwielbiam biwakować zimą mimo, że w mojej okolicy śniegu jak na lekarstwo to jednak nie ma komarów :)
Pozdrawiam serdecznie ;)
Fantastyczny materiał.
Dzięki za film
akurat do obiadu przy rozpalonej westfalce 👀 coś pięknego
Elo Bushcraftowy. Może coś o zapleczu medycznym co zabrać a co się nie przyda. Jak usztywnić złamanie itp. bo te leśne noclegi są już oklepane, oczywiście jest u Ciebie sporo merytorycznej wiedzy, ale wkrada się nuda... Bardzo pozdrawiam...
Polecam książkę autorstwa Tod Schimelpfenig ,,Pierwsza pomoc w warunkach ekstremalnych" wydawnictwa Bellona. Pozdrawiam.
Ja zazwyczaj biorę coś do odkażania ,tabletki przeciwbólowe i bandaż elastyczny . Jak sobie coś złamiesz to raczej GOPR zostaje
23:48, ja nie wyobrażam sobie sikać w środku śpiwora. Zalanie śpiwora od środka moczem to najgorsze co może się przytrafić na biwaku. Jeżeli usuwalnym śpiwora rozsuwanego, to lał bym na zewnątrz przez suwak
akurat na warmii teraz tak sypnął śnieg że w lesie znów jest autentyczna zima
Przez tydzień.
@@maciejkozaczynski7459 ale co się na spacerowałem po lasach to moje przez ten tydzień
bardzo pomaga folia ratownicza pod karimtę/namiot jak jest śnieg.
Dzięki 👍👍👍
Powalone są te ceny spodni :D
Polecam alternatywę ze sklepu Jula, przeciwdeszczowe i nie przemakalne, przeznaczone zgodnie z informacją do górskich wędrówek i wypraw, w promocji za 80pln kupiłem, przetestowałem na dystansie 4O km rowerem przy minus 4 stopniach ze spaniem pod namiotem, dały radę wyśmienicie, wyglądają poza kolorystyka niemal identycznie i są o jedną czwartą tańsze
i dlatego ja śmigam po lesie w wojskowych
Zgadzam się , ceny są ostre . Myślę sobie może sproboje takiego biwakowania ale nie mam kompletnie nic....wchodzę w podane linki i pierwsza myśl- nie stać mnie 😅
Niestety, przetrwanie kosztuje.
@@JanuszSurwalski bzdura, cena wysoka bo marka, tak jak w sieciówkach kupujesz łach za 600zł, który został zrobiony kosztem złotówki przez jakichś niewolników w Afryce/Azji. xD
"Wychładzamy się przez kontakt z zimnym ciałem". Dlatego też na wędrówkę powinno się wybrać towarzysza, który dysponuje wyraźnie ciepłym ciałem :)
Ja zawsze biorę Marysię z alejki 3b z pobliskiego cmentarza miejskiego 😀😂
Eee tam Panie ! Grzaniec Galicyjski na biwaczku musi być!!! a zapewniam wszystkich widzów kanału że rozgrzewa na 100% :)
jak tak dalej pójdzie na wyprawy zimowe będą potrzebne moskitiery :-P komentarz zawiera lokowanie produktu :-)
Najlepsza wkładka docieplająca do śpiwora to przyjaciółka, żona, kochanka. :)) Zawsze może / mogą plecak ponosić.
W razie W folia NRC lub bivi zawsze się przyda.
🤮
Uwielbiam Pana!!!!
Świetne materiały! 👏👏 Gratuluję!
Ja chcę takiego męża 😃!
Serdeczne pozdrowienia :)
Właśnie, mąż, który będzie zabierał do lasu 😁🥰
@@izabelazabron7099 byle nie tylko raz i w jedna strone ;)
Witam. Bardzo fajne spodnie ale strona, która podajesz jest dla mnie bardzo wątplia... - nie ma kontaktu do nich... a to bardzo źle wróży. Często tak samo jest na allegro, jak nie ma kontaktu telefonicznego do sprzedawcy to omijam ich z daleka bo nie wiadomo czy to firma z końca świata czy z Polski czy z Chin i nagle przesyłka idzie 2 miesiące a jak produkt jest wadliwy to trzeba wysyłać niewiadomo gdzie. Ja rozumiem, że jest Covid ale chyba nie zainfekował im telefonów...
Zimy mamy takie, że niedługo pod folią NRC można będzie noc przespać 😁
Super film
Witam i pozdrawiam ciekawie 👌
Ojciec, jest taki jeden jutuber od którego możesz się uczyć. Nazywa się BIWAKOWY :)
Bardzo ciekawe
Niektórzy na sen oglądają typów którzy budują basen... Ja oglądam Busha i dalej nie śpię
@Bushcraftowy Czy testowałeś może ogrzewacze chemiczne? Te większe potrafią dawać ciepło przez kilka godzin - myślałem po pierwsze o suszeniu/rozgrzaniu butów, po drugie jako awaryjny sposób ogrzania się w śpiworze. Może ktoś z oglądających korzystał z nich na zimowych biwakach?
Kolejne pytanie - czy ktoś z Was używał kombinacji śpiwór + quilt/koc puchowy? To powinno zgrabnie załatwić temat rozprężania puchu/ociepliny. Oj, chodzi mi po głowie pierwszy zimowy biwak : )
Like z góry, a obejrze wieczorem. Pozdrawiam :)
Nie dawno brat mi kupil zestaw surwiwalowy to zajzalem do kanalu p. Marcina.... no i chyba sie zarazilem... juz zbieram na namiot, sprzet itd. a potem w droge choc by nie wiem co
Szanowny Bushcraftowy, to ja mam pytanie. Ostatnio wybrałem się z 8 letnim synem do lasu (na 3.godzinny wypad) po to żeby pokazać mu najprostsze czynności, które wg mnie każdy normalny człowiek powinien znać (m.in. podstawy mapy, nawigacji, zapoznanie z kompasem, małe ognisko). Niby to środek zimy, ale śniegu w Katowicach jak na lekarstwo - może z kilka cm. No i przyszło do ostatniej czynności tego dnia tj. do rozpalenia ogniska. Nie góralskiej watry, ale małego żeby spróbować w warunkach "bojowych". No i klops. Brak dostępu do suchego drewna, kora brzozy nie działa, strugane patyki nie działają nawet ze stojących drzew, sucha trawa trzymana pod pazuchą też nie działa. A techniki - o krzesiwie nie ma mowy (próbowałem), zapalarka i zapałki wymiękają (próbowałem), uwaga! nawet butla gazowa tj. palnik wsadzony prosto w kierunku drewna przez ~10 min nie jest w stanie go rozpalić. Nie próbowałem tylko polewać tego alkoholem 70%, a miałem taki w kieszeni do odkażania rąk (zapomniałem) - choć wiem, że w tym przypadku zapalenie oparów może być dość "dynamiczne". Drewno wg mnie ekstremalnie mokre. Co w takiej sytuacji? Gdybym - tak jak Ty - był w środku gór, w nocy, w zimie, zakopany w śniegu po pas to pewnie mały zonk i wychłodzenie prawie murowane - ratuje tylko ekwipunek noclegowy. Jak rozpalić ognisko z ekstremalnie mokrym drewnem. Jakieś pomysły, podpowiedzi? Jak działać w sytuacji zaskoczenia, gdzie wszystko zawodzi? Ewakuacja? 3maj się zdrowo i z synem czekamy na kolejne wyprawy!
Dobry materiał
Bushcraftowy ,kolego szanowny,czy mogę jako butelkę do szczania w śpiworze użyć bidonu na wodę?
Myślałem, że na początku filmu z plecaka wyciągasz laptopa 😄
To samo pomyślałem hahha
Nie raz tez jest warto puścić bonka w śpiworze i tez jest cieplej😃😁😜
Wybieram zimowy śpiwór.
Jaka jest średnia temperatura zimową porą w nocy? Zamierzam biwakowac w górskich warunkach, w naszych Karpatach.
Jak taki biwak wygląda od strony prawnej? Tzn gdzie mogę rozpalić ognisko, rozlozyc namiot/tarpa? Są specjalnie przygotowane miejsca do tego czy trzeba spełnić jakieś warunki?
Dzień dobry. Mamy pytanie o karimatę. Widziałem na jednym z filmów ze używa pan takiej jako podkładki pod materac. Chodzi o składana karimatę MFH bundeswehr BW Ismomatte oraz drugą, która jest o polowę lżejsza, czyli karimatę BCB NATO. One są cienkie, chciałem jedną z nich wykorzystywać latem lub wiosną jako wygodną do przenoszenia w plecaku. Nie wiem jednak czy takie rozwiązanie ma sens bo może te karimaty są po prostu niewiele warte i nie zapewnią izolacji nawet w cieplejszym okresie roku. Innymi słowy czy jest sens któraś z nich kupić a jeśli tak to którą? Czy one zapewnia izolacje bezpośrednio na ziemi? Myślałem o tej NATO ze względu na mniejszą wagę. Byłbym bardzo wdzięczny za podpowiedź. Pozdrawiam Krzysztof
Witaj Marcin. Materiał jak zawsze świetny. Mam pytanie. Jak przechowujesz tarp? Złożony w worku czy raczej luźno jak śpiwór?
Taki, zimowy biwak bez zimy :)
Jesteś strasznie podobny do Tim Morozov'a :D
0:19, przez chwilę myślałem, że wyciągasz laptopa :D
A co to za kurtała? Jakaś deszczówka bez ocieplenia?
Witam serdecznie jestem fanem twoich filmow . Mam pytanie czy podial bys sie wyzwaniu pod tytuem 6 dni w buszu tylko z nozem bez zywnosci i schronienia , ktos na youtubie robi takie filmy i jest to ciekawe do ogladania . Pozdrawiam
Chciałem kupić spodnie w końcu ale chyba spóźniłem się trochę bo kodu już nie ma. Trudno poczekam na następny.
To jak to z tymi ogniskami jest? Palić i liczyć na to że nikt się nie doczepi?
Jak będziesz to robił kulturalnie i sprzątał po sobie to nikt nic Ci nie powie, nawet jak leśniczny Cie spotka to zazwyczaj wystarczy porozmawiać, co najwyżej będziesz musiał zgasić ogień jak trafisz na zły dzień ;) Oczywiście jeśli jest susza to samemu trzeba wiedzieć żeby nie rozpalać ognia w lesie.
@@paweolszewskiKR4PR Jak jest susza, to raczej nie ma nawet sensu rozpalać. Oczywiście, że syf należy sprzątać po sobie. Nic mnie nie wkurza tak, jak jadąc lasem czy nawet asfaltem, gdziekolwiek widzę puchy po browarze albo jakieś papierki po batonach.
A jak dobierać wielkość śpiwora..................musi być ciasny i dopasowany do ciała czy luźny ?
Z doświadczenia wiem, że lepszy jest śpiwór większy niż dopasowany do ciała,chociaż pierwsze wrażenie może zmylić.Większy jest dużo wygodniejszy i dużo lepiej trzyma ciepło,po kilku śpiworach mam takin miernik, że najlepiej dopasowany jest ten w którym możesz się obrócić na bok czy plecy bez ruszenia śpiworem.Taka jest moja opinia, niekoniecznie słuszna.
Jak powiedział grzesio82. Lepiej luźniejszy niż za ciasny. Ale sprowadza się to do tego by nie zgniatać komór z wypełnieniem. Jeśli śpiwór jest na tyle mały, że rozciągasz materiał wypychając powietrze i zgniatając wypełnienie to stracisz na izolacji. Jeśli tego nie robisz, a śpiwór jest dopasowany to szybciej będzie ci w nim ciepło.
Warto zauważyć, że niektóre firmy produkują śpiwory, które mają być dobrze dopasowane.
Warto też zauważyć, że do luźniejszego śpiwora łatwiej włożyć rzeczy i ew. dołożyć drugi śpiwór. Dopasowany możesz tylko włożyć do kokonu. Odwrotnie nic to nie da.
Jeśli słabej/średniej jakości to większy . Zawsze możesz schować buty przed mrozem i wziąć stary śpiwór i spac podwójnie
Jeśli zamierzasz trzymać w śpiworze buty, elektronikę, wodę to powinien być dłuższy ale jeśli chodzi o sam komfort i ogrzanie powietrza to lepiej dopasowany, przy czym jesli nie lubisz spać na plecach tylko trochę na wznak to weż troszkę szerszy.