Umělé opylování, křížení. Amatérské šlechtění ovocných stromů

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Šlechtění ovocných stromů, opylování, křížení, jabloní, jabloně, švestek, hrušní, meruněk, třešní, višn. Strom ze semínka.

КОМЕНТАРІ • 20

  • @beekich
    @beekich Рік тому +2

    Jsem rád, že je tu Váš kanál, moc jich v Cz Sk není. Prosím natáčejte dál.

  • @milansuchy9142
    @milansuchy9142 3 роки тому +1

    Bezva chlapík. Díky

  • @alojsklobas7189
    @alojsklobas7189 Рік тому

    Zdravíčko video mi pomohlo chystam se krizit různé druhy angrestu rybizu josty boruvkoangrestu... doufam ze uz na to neni pozdě. Myslíte ze vydrzi pil do pristiho roku?

  • @michaldurana3867
    @michaldurana3867 3 роки тому +2

    Ďakujem veľmi pekne, mňa to zaujalo veľmi. Len tak dlho som čakal, až sa mi všetky kvety otvorili. Už by to bolo asi riziko. Nevadí, budem sa tešiť nabudúce.
    Chcel by som skrížiť rozdielne dozrievajúce odrody, napr priesvitne letné s nejakou neskorou odrodou, napr.koženou renetou, alebo možno júliu s Admirálom. Veľmi mi chutí vaše Čistecké lahôdkové, ktoré by som spojil napr.s Granny Smith. :-)
    Ešte raz vďaka.
    Trochu sa obavam tej kastrácie, či pri odstrihávaní tyčiniek predsa len nedôjde k vyprášeniu peľu na piestik toho istého kvetu.. tam treba asi chirurgickú presnosť.
    Tento rok uz mi ušiel vlak, ale skúsim nabudúce.
    Veľmi by ma zaujmalo, či ste skúšal, alebo čital aspoň niekde o možnosti medzidruhového krízenia: jablka x hrušky, alebo z kôskovín čerešne x marhule.. viem že existujú rôzne plumcoty.. slivkomarhule, ale napr taká čerešna kordia s veĺkopavlovickou marhuľou.. či to už som mimo? Alebo višna s čerešnou..
    Ďakujem za odpoveď. Prajem všetko dobré...
    Michal

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому +1

      To rád slyším :) Dobrý výběr, z kožených už se dlouho nic nevyšlechtilo, Julii můžu taky jen doporučit, má dobrý rodokmen. Při té kastraci se nežádoucímu opylení nemusíte bát, v tu dobu ještě prašníky nepouští žádný pyl. Mezidruhové křížení je možné, ale je to složité, teď přesně nevím jak ty plumcoty atd. vznikly. Jen tak opýlit jabloň hrušní nestačí, ikdyž u višně s třešní snad i ano. Různé takové pokusy popisuje genialní šlechtitel I.V. Mičurin, jehož knihu Výsledky šedesátileté práce, nebo i jeho spisy vám mohu vřele doporučit. Jsou plné cenných informací, které se nikde jinde nedají najít.

    • @michaldurana3867
      @michaldurana3867 3 роки тому

      @@sadarvalouch750 ďakujem za odpoveď :-) aj za tip na štúdium :-), určite ten zdroj skúsim pohľadať. kríženie je pre mňa zatiaľ vysoká méta, ale motivujúca výzva :-) zatiaľ len budujem multifruit stromz keď do myrobalánu roubuju slivky, marhule, ringloty, broskyne a snažím sa príst na to, ako tam nalepiť čeresnu, alebo višnu :-).. možno poznáte :Tree of 40 fruit od prof Akena :-).. tak niečo v menšom vydaní by som rád skúsil..
      Vy už máte nejaké výsledky krízenia?

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому +2

      @@michaldurana3867 za málo :), ty knížky jsou občas různě po antikvariátech nebo bazarech. Zajímavý projekt, až to zarodí tak to musí vypadat super :) Jak dát třešeň na myrobalán to nevím, každopádně Mičurin psal že pokud veznete roub z nikoliv dospělého stromu ale z nového semenáčku, tak je u takových vzdálenějších spojovaní větší šance, protože semenáček jakožto nový jedinec je prý plastický a líp se přizpůsobí. Tak například úspěšně narouboval semrnáček jabloně na hrušeň, zda by to fungovalo i s tou třešní netuším. Se šlechtěním sem začal minulý rok, takže na výsledky se jestě načekám.. :D zatím mám asi 140 semenáčků Julie z umělého opylování.

  • @jirischwarz7519
    @jirischwarz7519 3 роки тому

    Takhle na stole to vypadá docela snadně :)

  • @michaldurana4227
    @michaldurana4227 2 роки тому

    Tak rok sa s rokom zišiel a ja sa teším na kríženie. Chcem priesvitné letné s Admiralom :) na začiatok. A stále sa nechcem vzdať toho medzidruhoveho kríženia. Pozeral som, že v Amerike majú tzv.Pluerry čo je čerešňa so slivkou tak to určite chcem vyskúšať. Micurin píše, že treba u týchto medzidruhovych spojeniach opelovat aj tri dni po sebe.. som zvedavý. Ďakujem Vám ešte raz za inšpiráciu.
    Vy ste skúšal krizit nejaké kostkoviny?

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  2 роки тому +1

      Letos zkouším višeň s třešněma - Višen sem opýlil mixem pylu asi 5 třešní, což by mohlo obecně zvyšovat šance ve vzdálenějším křižení. Pak pár křížení Čacanská Najbolja x pláné trnky (prunus spinosa). Různých vzdálených kříženců je hodně, což ukazuje že je to možné, takže směle do toho :) např. u jádrovin jsou jeřáb/hrušeň, jeřáb/hloh, hloh/mišpule, jabloň/gdoule.. zajímavý by byl také hloh s jabloní nebo hrušní, to budu zkoušet. :D

    • @michaldurana4227
      @michaldurana4227 2 роки тому

      @@sadarvalouch750 to je super, máme podobnú vášeň :) Trnka s Najboljou, wow, som zvedavy... Môžete dať potom vedieť, ako to dopadlo? Teším sa. Prajem nech sa moc darí :)

    • @michaldurana4227
      @michaldurana4227 2 роки тому

      @@sadarvalouch750 prepáčte, ešte by som sa chcel spýtať ohľadne peľu. Odobral som z troch odrôd čerešní peľ, z každej asi cca 7-8 kvetov. Mám to v sklenenom pohári druhý deň, ale moc peľu po stenách nevidím. Robil som to presne podľa vášho videa... Poradili by ste mi, aký môže byť problém? Materský strom je už už pred rozkvitnitim a tak som dosť v strese... Ďakujem za odpoveď

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  2 роки тому +1

      @@michaldurana4227 zkuzte tím pylem zatřepat někajaký by se měl oběvit :D

    • @michaldurana4227
      @michaldurana4227 2 роки тому

      @@sadarvalouch750 ďakujem moc, pomohlo :) a už aj môj prvý pokus je za mnou :) uvidíme :)

  • @jantrisko
    @jantrisko 3 роки тому

    A což takhle videoseriál o roubování? Videí o roubovacích technikách je spousta, zmiňují se i o odběru roubů a jejich uskladnění, ale co pak následná péče? Kdy proříznout lýko/pásku? Jak pak výhony a kde zakrátit? A jistě bude i více otázek, jako třeba roubování ranných odrůd na pozdní...

  • @obadhai6555
    @obadhai6555 2 роки тому

    jako dřiv jsem na d křížením jablek uvažoval, ale nějak jsem od toho ustopil, tak si mě k tomu znova navnadil. Mému jazýčku jsou blízké odrůdy Jonathan (či Idared, skoro stejná chuť), denár, opál, řechtáč soudkovitý, Croncelské, blenhaimská reneta a nejvíce Grahamovo (jubilejní). Pokud bych uvažoval nad křížením sáhl bych asi do mých oblíbených a pro druhého rodiče mezi obecně chválené odrůdy např. grávštýnské, ribstonské nebo nové jako admirál, gold bohemia, karmína, prima nebo sirius. Sirius velikosti řechtače soudkovitého, to bych s radostí obětoval trvanlivost, atd. :D