Jak si vyšlechtit vlastní odrůdu ? Amatérské šlechtění ovocných stromů.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 16 жов 2024
  • Dneska to nebude střih, řez ovocných stromů ale jejich šlechtění, Ve videu se věnuju amatérskému šlechtění a popisuju jak si doma vypěstovat své vlastní odrůdy ze semínka jabloní, hrušní, slivoní, švestek, třešní nebo taky meruněk. Velký význam při tom mají staré odrůdy ovoce se kterými se běžně nešlechtí.
    Facebook : SadarValouch

КОМЕНТАРІ • 17

  • @Janosik_Turbo
    @Janosik_Turbo 3 роки тому +5

    7 rokov 😆.
    To už môžem aj umrieť.
    Pán bude študovany.
    Lebo fakt sa vyzná .
    Kvalitné a náučné videá.

  • @peterklinovsky6790
    @peterklinovsky6790 3 роки тому +1

    Ďakujem za náučné video. Mohol by som sa opýtať ako je to u spravokorenení stromu? To znamená, aké má strom vlastnosti, keď stratí vlastnosti podpníka? Vždy nastane ku zhoršeniu kvality? Sú tam nejaké zákonitosti čo sa v tom prípade stane?

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому +2

      Ke zhoršení nedojde, plody zůstanou stejné, ale je otázka jaký to má smysl, za mě žádný.. snad jedině pokud chceme větší strom a nějaká odrůda opravdu nikde nejde sehnat na silné podnoži semenáči,A2, myrobalánu, ptáčnici... ale i tak při tom zpravokořenění ten strom nenaroste až tak moc jako na silné podnoži, protože ty vegetativní kořeny budou slabší. stejně jako u švestek množených odkopky, narostou dobře ale na podnoži myrobalán mnohem víc.

  • @michaldurana3867
    @michaldurana3867 3 роки тому

    Ďakujem pekne za toto video, našiel som ho náhodne, je to motivujúce, aj napriek všetkým negatívam ktoré ste spomenuli, aj o ktorých sa píše v komentároch predo mnou.
    Teším sa na nasledujúce video o opeľovaní, lebo to asi bude klúcove zo vsetkych 8 bodov :-)
    Chcel by som sa spýtať, prepácte, mozno uplne blba otazka, nemôze sa stať, ze skor ako prenesiem peľ z otca na materský kvet sa tento materský kvet sám opelí? Bud, že ma nejaká vcela predbehne, to by sa dalo ale zariadiť nejakou ochrannou sieťkou, alebo, že z vlastného materskeho kvetu peľ z tyčiniek opeli piestik v tom istom kvete?
    Ďakujem za odpoveď

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому

      těší mě váš zájem :), k tomu aby se zabránilo cizímu opylení vybírám květy které jsou těsně před rozevřením, do kterých se ještě nic nedostalo, těm se otrhají okvětní lístky a opatrně se odstřihají tyčinky aby nedošlo ani k samoopylení, po opylení to potom ještě zakrývám papírovým sáčkem na svačinu, ty se mi osvědčily, aby potom náhodou nedošlo k cizímu opylení.

    • @michaldurana3867
      @michaldurana3867 3 роки тому

      @@sadarvalouch750 super, ďakujem, takze treba sa nasilne a predčasne vlúpať do kvetu :-)
      Budem sa tešiť na nazorne video, prajem vsetko dobré :-)

  • @ander3982
    @ander3982 3 роки тому

    Ahoj , no chcel som sa spýtať či by neurychlilo plodenie to , že keby zasadim semenac, a po roku vyrasteny hrotiak , by som zavrubloval do starého stromu . Ďakujem.

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому +1

      Ahoj, prý neurychlilo, k plodnosti totiž ta odrůda, ten nový jedinec musí jakoby dozrát, dospět.

    • @samulemagnus79
      @samulemagnus79 3 роки тому +1

      Tak sa urychlí bežne sa to používa len u jabloný ma človek strašne vela zmetkov pri šlachtený

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому

      O kolik to tak urychlí ? vím že se to dává i na slabé podnože, což o něco prý urychlí ale ne o tolik aby se to podle mě vyplatilo za tolik práce navíc.

    • @samulemagnus79
      @samulemagnus79 3 роки тому

      @@sadarvalouch750 Oplatit sa to neoplatý pokial neviete u danej odrody ktorý je dominatný gen ako napr. u otca rezistencia a chut a u matký srabší vzrast ... a človek vie predpovedat že potomok bude potom ich kombinacia " musite vedieť ciel vášho šlachtenia - výziu tvar, farbu, rezitenciu , rast , chut ..."ak neviete čo je dominatný znak a čo je recesivny tak je to ako autor tvrdý je to len jedna velká náhoda, v praxy sa nahoda nepoužíva. Potrebujete velkú plochu a aj tak keby ste vedy to skratit a tak vás to vyde na 10 + rokov dokažete to aj dobre skratit. Len u jabloný mate strašne vela zmetkov tak potrebujete hodne vela križencov a o to väčšiu plochu pre niekoho ako zabvka prečo nie ale neoplatí sa

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому

      @@samulemagnus79 díky za doplňující informace :)

  • @samulemagnus79
    @samulemagnus79 3 роки тому

    Môžem sa opýtať prečo kríženie Julie ? Mne sa osobne nepači tato odroda a to kvôli tomu aká je

    • @sadarvalouch750
      @sadarvalouch750  3 роки тому

      Popravdě proto že je to jediná jabloň kterou mám hned u domu , takže sem k ní měl nejlepší přístup, na rozdíl od ostatních ve vzdáleném sadu... :D Ale zároveň se jí u mě daří, má pěkný vzhled a na letní docela dlouho vydrží tak sem si ji vybral. Dále mě láká křížení Durancie x Lepotica nebo Najbolja, co si o této kombinaci myslíte ?

    • @samulemagnus79
      @samulemagnus79 3 роки тому

      @@sadarvalouch750 Mne sa Julia nepači preto lebo strašne rýchlo mučnatie a na trhu sú odrody ktoré dozrievaju o týžden až dva neskoršie a niektoré snich vydržia až do decembra a chut je podpriemerna, to su také klasiky čačanky su dobre odrody prečo nie otazka je aký je ciel toho križenia

  • @samulemagnus79
    @samulemagnus79 3 роки тому

    Každá odroda sa dá pestovať extenzívne a aj nové ktoré majú mnohonásobnú rezistenciu čo staré nemajú povedzme to inak jak staré tak nové majú pre seba výhody