Bardzo fajnie, ze pokazuje Pan wszystko, kazdy problem np - wkręcanie wkrętów, czy proble z wkretarką. Wiekszość- jak nie wszystkie filmiki o tej tematyce są uogólnione, a u Pana jest pokazany każdy problem...SUPER!!!
Sylwia, bardzo dziękuję za komentarz. Nie mam zielonego pojęcia o kompostowniku i też myślałem że to takie proste. Tzn jest proste ale nie ma co iść w koszty (długie wkręty) jeżeli można to zbić za pomocą deseczek czy kawałka płyty. W jednym z kolejnych filmów podlicze koszty takiego kompostu (mi doszly jeszcze widły amerykańskie i taki preparat do kompostowania). Pokażę też jak wygląda kompost po 3-4 miesiącach.
Impregnować można olejem np z frytek. Myślę że "odgoni" to na jakiś czas wilgoć i wydłuży żywotność. Ale przyroda da sobie radę że wszystkim czy później nawet z betonem i plastikiem...
Hej Rafał, spoko filmik, akurat robiłem kompostownik ostatnio :) z tymi długimi śrubami najlepiej sobie poradzic nawiercając otwór najpierw a potem przykręcając śrubę ;) pzdr!
To dobry sposób ale ja nie miałem pod ręką takiego wiertła więc zrezygnowałem z tych długich śrub. Poza tym po tej całej przygodzie uświadomiłem sobie, że tak długie śruby sporo kosztują w porównaniu z tymi krótkimi ;) Mijają 4 miesiące i kompostownik się trzyma. Niedługo wstawię deski z przodu i zabiję dziury by się nie wysypywało.
Do kompostu można wrzucać skórki od cytrusów, pestki i nasiona pod warunkiem, że robisz go na ciepło :) A o kompoście najlepiej mówią Kasia i Jacek z Naturalnie o ogrodach i Charles Dowding - guru kompostowe :)
@@SobieRobie Te 2 filmy są wypełnione wiedzą i doswiadczeniem. Wystarczyły mi (+ wizyta u znajomych 😉 ) aby rozpocząć przygodę z kompostownikiem. Zielone Pogotowie: ua-cam.com/video/mWmQ4m6_v0M/v-deo.html W Szumilesie: ua-cam.com/video/snoC6nYZsyc/v-deo.html
Trzymam kciuki za deseczki z płyty wiórowej. Za chwilę naciągnął wilgoci i za rok same się skompostują 😁. Może dla bezpieczeństwa zwiąż sznurkiem dookoła, żeby palety nie poleciały na boki.
Wspaniała rada z tym sznurkiem! Co ja bym bez takich widzów zrobił :D :D A tak na poważnie, na przód pójdą normalne deski, płytę zostawiam i wykorzystam w innym miejscu.
@@BulkazMaslem Co do zasady płyta meblowa nie nadaje się na zewnątrz. Płyty OSB wytrzymują, ale odrzuca mnie zapach gnijącej. Co ciekawe, całkiem długo trzymają się laminowane panele podłogowe. Więc będąc EKO, zamiast wyrzucać starą podłogę, w tym plastikowe listwy przypodłogowe, można je do czegoś wykorzystać na zewnątrz. Stare meble i półki tylko do projektów pod dachem. 🙂
@@rolnikzkorpo5352 dzięki, tak też zrobię! Kompostownik po grabieniu, zbieraniu liści i wertykulacji nabrał objętości więc zbliża się czas by go z przodu zamknąć.
5:10 skórki po cytrusach tak, pestki na pewno nie 6:00 te drzewko może sypać nasiona do kompostownika, a nie chcesz by na kompoście wyrosła ci masa sadzonek 7:00 dłuższe wiertło ;) 8:42 płyta wiórowa szybko się rozleci pod wpływem deszczu i wilgoci pozdro
Dziękuję :D fajny montaż. Zgadzam się - nigdy łopata :) po pierwsze szkoda pleców, po drugie szkoda dżdżownic. A co do zabezpieczania - ja swoje palety wysmarowalam olejem lnianym bo mi akurat zjełczał w szafce. Zawsze to jakieś ekologiczne zabezpieczenie :) fajny kanał! Nie jesteś może z Małopolski? pozdrawiam.
Dzięki za komentarz. Niedługo kolejny film o kompostowniku po 3 miesiącach od jego zbudowania. Mamy już widły amerykańskie firmy Cellfast i sprawdzają się bardzo dobrze. Desek z palet niczym nie zabezpieczyłem ale mam nadzieję że trochę posłużą. Z olejem ciekawy patent, ciekaw jestem jak bardzo wpłynie to na żywotność Twojego kompostownika. Pozdrowienia z Mazur :-)
W moim mieście i gminie można za darmo otrzymać kompostowniki zrobione z czarnego plastiku z odzysku. Sam nie mam miejsca, więc zrobiłem z desek z odzysku, bardzo dobrze się sprawdza w moim niezbyt dużym ogrodzie
Fajna robota, niestety nie jestem fachowcem od kompostowników, ale można nimi grzać :) Ciekawy wątek, trzeba by coś więcej poszukać na ten temat :) Pozdrawiam
Dzięki! Muszę z nim zrobić porządek bo tak jak większość początkujących nawrzucałem do niego gałązek. Reszta się fajnie skompostowała i jest piękny czarnoziem (pewnie używam złego określenia, no ale nie znam się) a gałązki niestety przeszkadzają. Temperatury mój nie ma gdyż systematycznie go przewracam. Była przez chwilę po zimie ale wraz z nią był też nieprzyjemny zapach. Taki na sucho jest fajny wykorzystam go w następnym sezonie.
@@DobryProjekt i tak wygląda prawdziwy UA-camr! Nie dość że testuje ciekawe pomysły i pokazuje to na swoim kanale, to można z niego czerpać przykład jako z komentatora. No ale świat różowy nie jest i znajdą się tacy co wiedzą najlepiej (mimo, że to im się tylko śniło) i swoje 3 grosze muszą w komentarzach zostawić :D Pozdrawiam z dachu gdyż montuję u siebie fotowoltaikę stosując wymyślony przeze mnie system montażu. Film niebawem na kanale więc podejrzewam, że może być pod nim g**burza :D
Za mało to zobrazowałem ale wkrętarka PARKSIDE PABS 20-Li D4 niestety nie dała rady tak długim wkrętom. Pewnie po nawierceniu głębokich otworów by poszło lecz wyjazd do sklepu + wiertło to były by kolejny koszt dlatego też poszedłem w kierunku tych deseczek.
Musiałem mieć jakieś marne palety, bo u mnie wjeżdżały wkręty jak w masło przy takiej samej konstrukcji o.O Obczaj sobie filmik z tego na moim kanale. Ale dobra robota!
Z tego co widzę to mamy takie same palety. Ty wkręcasz przez deseczki co widać tutaj: ua-cam.com/video/7renJFCJJro/v-deo.html a ja natomiast uparłem się by połączyć je w miescu tych "kostek": ua-cam.com/video/quNbPmcrH5g/v-deo.html Z perspektywy tych prawie 4 miesięcy widzę, że Twój sposób był by w zupełności wystarczający! Dzięki za podzielenie się doświadczeniem i ciekawie nakręcone filmy na kanale. SUB poleciał ;)
Deseczki z płyty wiórowej nie wytrzymają więcej niż sezon. Można otwory pod długie wkręty podwiercić wiertłem. Można również zbić to gwoździami. Z czwartej strony, tej otwartej, również warto przykręcic chociaż jedną deskę i demontować ją tylko do przekopywania.
Palety są często spryskiwane mocnymi środkami impregnującymi i owadobójczymi... ciężko znaleźć te „czyste”. Mało kto bierze to pod uwagę, że kompostowana gleba nasiąka tą chemią.
Dziś aby być w 100% eko to trzeba by jakąś szkołę tajnej magii skończyć. Wiem że drewno jest impregnowane ale na to większego wpływu nie mam. Nie wiem też jak sprawdzić czy to było pryskane a tamto nie. Jeżeli nawet gleba "nasiąka" to i tak mniej niż brudem z opadów deszczu, zepsutym na powietrzem (choć my na Mazurach blisko lasu mamy super powietrze!). W skrócie - nie ma co się tym aż tak przejmować ;-)
@@BulkazMaslem Bromek Metylu, bo tym pryskają palety ma taki wachlarz działania: H341: Podejrzewa się, że powoduje wady genetyczne . H331: Działa toksycznie w następstwie wdychania. H301: Działa toksycznie po połknięciu. H373**: Może powodować uszkodzenie narządów poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie . H319: Działa drażniąco na oczy. H335: Może powodować podrażnienie dróg oddechowych. H315: Działa drażniąco na skórę. H400: Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.... a przy okazji są palety wygrzewane do temparatury 56 stopni przez min 30 min, które w teorii powinny być wolne od zanieczyszczeń i mikroorganizmów bo są surowym drewnem... przykro, że bagatelizujesz tak poważną sprawę jak zdrowie Twoich widzów...
@@BulkazMaslem *albo głębszego nawiercenia pod nie otworów... Natomiast na filmie było widać że jednak dałeś te płyty no chyba, że je potem zdemontowałeś..? ;-p
@@przemekaftyka zastosowałem małe kawałki płyty do połączenia palet co widać tutaj: ua-cam.com/video/quNbPmcrH5g/v-deo.html Natomiast pod koniec filmu przymierzam dłuższe płyty po to by zrobić "drzwi" z przodu. W tym miejscu (z przodu) płyt nie będzie, pójdą tam deski.
@@przemekaftyka Jestem tego świadom ;) Póki co wytrzymały już 5 miesięcy. Nagrywam kolejny odcinek i poruszę temat trwałości. A jak zaczną się rozlatywać to zastosuje normalne deski.
Kupiłem w kwietniu 2022 r. wkrętarkę Parkside Performance. Jeszcze nie używałem jej do tak długich wkrętów ale wydaje mi się, że powinna dać radę. Zakrętarka niestety u mnie będzie mało praktyczna.
Bulka- też tak myślałem . Montuje klimatyzacje i oddawna używam tylko zakretarki. Są duże i małe .Taka wielkości wkrętarki idealna na budowie . Pożycz gdzieś jeśli możesz i porównaj. Będziesz zaskoczony
@@BulkazMaslem koty na pewno nie. Ani moje ani sąsiadów. Ptaki? Nie zauważyłam, a dużo ich jest. Po trawniku, owszem, kręcą się. Myślę, że nie mają czego szukać w kompostownikach. Mimo że mam otwarte.
@@joannaskoczen7990 ja mam 4 miesięczne doświadczenie z kompostownikiem i póki co też tego typu zwierzęcych anomalii nie zauważyłem. Logika też mi podpowiada że tam nic ciekawego dla gryzoni nie ma. Czekam jedynie na dżdżownice, jak się nie pojawią to sam je tam wpuszczę.
Prawda jest taka, że kilka skórek pomarańczy czy cytryn nic Ci nie zaszkodzą na około 0.6m3 kompostu bo wszystkie organizmy, które tam się zadomowią zrobią z nich nawóz.
Racja, to było moje pierwsze doświadczenie z tego typu konstrukcją. Po 2 sezonach kompostownik został rozebrany i sądzę, że 3 sezonu ta płyta wiórowa by mogła nie wytrzymać.
To dobry tytuł na serial telewizyjny. Może popularnością pobijemy "życie za lombard", "trudne sprawy", "złomowisko" itp :P Łukasz tylko wiesz że.... bez suba z dzwoneczkiem to druga część tej mojej super produkcji za szybko do Ciebie nie dotrze? ;)
Dziękuję za filmik, dzisiaj lub jutro robię swój kompostownik tym sposobem. Bardzo mi pomogłeś!
Cieszy mnie to bardzo! ᕙ( • ‿ • )ᕗ
W przeciągu tygodnia będzie film o podsumowaniu 4 miesięcy kompostowania a potem dorobię ściankę z przodu.
@@BulkazMaslem super, będę oglądać!
Bardzo fajnie, ze pokazuje Pan wszystko, kazdy problem np - wkręcanie wkrętów, czy proble z wkretarką. Wiekszość- jak nie wszystkie filmiki o tej tematyce są uogólnione, a u Pana jest pokazany każdy problem...SUPER!!!
Sylwia, bardzo dziękuję za komentarz. Nie mam zielonego pojęcia o kompostowniku i też myślałem że to takie proste. Tzn jest proste ale nie ma co iść w koszty (długie wkręty) jeżeli można to zbić za pomocą deseczek czy kawałka płyty.
W jednym z kolejnych filmów podlicze koszty takiego kompostu (mi doszly jeszcze widły amerykańskie i taki preparat do kompostowania). Pokażę też jak wygląda kompost po 3-4 miesiącach.
można na bogato polecieć kątownikami albo ... nawiercić wiertłem 😂 a dopiero później wkręt.
Impregnować można olejem np z frytek. Myślę że "odgoni" to na jakiś czas wilgoć i wydłuży żywotność. Ale przyroda da sobie radę że wszystkim czy później nawet z betonem i plastikiem...
Hej Rafał, spoko filmik, akurat robiłem kompostownik ostatnio :) z tymi długimi śrubami najlepiej sobie poradzic nawiercając otwór najpierw a potem przykręcając śrubę ;) pzdr!
To dobry sposób ale ja nie miałem pod ręką takiego wiertła więc zrezygnowałem z tych długich śrub. Poza tym po tej całej przygodzie uświadomiłem sobie, że tak długie śruby sporo kosztują w porównaniu z tymi krótkimi ;) Mijają 4 miesiące i kompostownik się trzyma. Niedługo wstawię deski z przodu i zabiję dziury by się nie wysypywało.
Jak nadal problem polecam kostkę mydła i trochę potrzeć wkrętem żeby nabrać materiału, potem wkręcamy i idzie elegancko
Do kompostu można wrzucać skórki od cytrusów, pestki i nasiona pod warunkiem, że robisz go na ciepło :) A o kompoście najlepiej mówią Kasia i Jacek z Naturalnie o ogrodach i Charles Dowding - guru kompostowe :)
Dzięki, zapoznam się z tymi kanałami! :) Może tez kiedyś zostanę guru kompostowników :D
Guru kompostowania to jest Daniel Blackburn 😏
@@SobieRobie Te 2 filmy są wypełnione wiedzą i doswiadczeniem. Wystarczyły mi (+ wizyta u znajomych 😉 ) aby rozpocząć przygodę z kompostownikiem.
Zielone Pogotowie:
ua-cam.com/video/mWmQ4m6_v0M/v-deo.html
W Szumilesie: ua-cam.com/video/snoC6nYZsyc/v-deo.html
W szumilesie i zielone pogotowie bardzo duzo na temat kompostu
@@dawidwoch6387 tak, zdecydowanie. Sam się inspirowałem tymi kanałami.
3:30 Pani coś słyszała, ale nie do końca wie co. Oczywiście, że można zabezpieczyć, ale należy wybrać odpowiednią metodę. Polecam Zielone Pogotowie.
👌👍💪
Trzymam kciuki za deseczki z płyty wiórowej. Za chwilę naciągnął wilgoci i za rok same się skompostują 😁. Może dla bezpieczeństwa zwiąż sznurkiem dookoła, żeby palety nie poleciały na boki.
Wspaniała rada z tym sznurkiem! Co ja bym bez takich widzów zrobił :D :D
A tak na poważnie, na przód pójdą normalne deski, płytę zostawiam i wykorzystam w innym miejscu.
@@BulkazMaslem Co do zasady płyta meblowa nie nadaje się na zewnątrz. Płyty OSB wytrzymują, ale odrzuca mnie zapach gnijącej. Co ciekawe, całkiem długo trzymają się laminowane panele podłogowe. Więc będąc EKO, zamiast wyrzucać starą podłogę, w tym plastikowe listwy przypodłogowe, można je do czegoś wykorzystać na zewnątrz. Stare meble i półki tylko do projektów pod dachem. 🙂
@@rolnikzkorpo5352 dzięki, tak też zrobię! Kompostownik po grabieniu, zbieraniu liści i wertykulacji nabrał objętości więc zbliża się czas by go z przodu zamknąć.
5:10 skórki po cytrusach tak, pestki na pewno nie
6:00 te drzewko może sypać nasiona do kompostownika, a nie chcesz by na kompoście wyrosła ci masa sadzonek
7:00 dłuższe wiertło ;)
8:42 płyta wiórowa szybko się rozleci pod wpływem deszczu i wilgoci
pozdro
Dzięki za dobre rady! Drzewko zostało wycięte pare dni temu. Okazało się że było całe suche.
Czy aby dobrze wybierać, przerzucać w tym kompostowniku
Fajnie obejrzeć bo też planuje swój kompostownik. Na szczęście mam wkrętarkę która wkręci każdego wkręta :)
Miej też na uwadze, że duże wkręty... dużo kosztują. Z mojego punktu widzenia to szkoda na to kasy. W tym przypadku można polecieć po taniości ;)
Dziękuję :D fajny montaż. Zgadzam się - nigdy łopata :) po pierwsze szkoda pleców, po drugie szkoda dżdżownic. A co do zabezpieczania - ja swoje palety wysmarowalam olejem lnianym bo mi akurat zjełczał w szafce. Zawsze to jakieś ekologiczne zabezpieczenie :) fajny kanał! Nie jesteś może z Małopolski? pozdrawiam.
Dzięki za komentarz. Niedługo kolejny film o kompostowniku po 3 miesiącach od jego zbudowania. Mamy już widły amerykańskie firmy Cellfast i sprawdzają się bardzo dobrze.
Desek z palet niczym nie zabezpieczyłem ale mam nadzieję że trochę posłużą. Z olejem ciekawy patent, ciekaw jestem jak bardzo wpłynie to na żywotność Twojego kompostownika.
Pozdrowienia z Mazur :-)
Swoją drogą piszesz moje błędy . Zobaczyłbyś mój pierwszy z płyty wiórowej . To dopiero był śmiech
Jestem w stanie to sobie wyobrazić patrząc na stan (po roku) w jakim są kawałki płyty, których użyłem do skręcenia palet razem.
Ogólnie te deseczki którymi to skręcasz to jest sklejka która pod wpływem warunków atmosferycznych zacznie chłonąc wodę i peknie
W moim mieście i gminie można za darmo otrzymać kompostowniki zrobione z czarnego plastiku z odzysku. Sam nie mam miejsca, więc zrobiłem z desek z odzysku, bardzo dobrze się sprawdza w moim niezbyt dużym ogrodzie
Fajna robota, niestety nie jestem fachowcem od kompostowników, ale można nimi grzać :) Ciekawy wątek, trzeba by coś więcej poszukać na ten temat :) Pozdrawiam
Dzięki! Muszę z nim zrobić porządek bo tak jak większość początkujących nawrzucałem do niego gałązek. Reszta się fajnie skompostowała i jest piękny czarnoziem (pewnie używam złego określenia, no ale nie znam się) a gałązki niestety przeszkadzają. Temperatury mój nie ma gdyż systematycznie go przewracam. Była przez chwilę po zimie ale wraz z nią był też nieprzyjemny zapach. Taki na sucho jest fajny wykorzystam go w następnym sezonie.
@@BulkazMaslem Jestem ostatni do czepiania się określeń 🙄😉🤣 najważniejsze, że działa 😁
@@DobryProjekt i tak wygląda prawdziwy UA-camr! Nie dość że testuje ciekawe pomysły i pokazuje to na swoim kanale, to można z niego czerpać przykład jako z komentatora. No ale świat różowy nie jest i znajdą się tacy co wiedzą najlepiej (mimo, że to im się tylko śniło) i swoje 3 grosze muszą w komentarzach zostawić :D Pozdrawiam z dachu gdyż montuję u siebie fotowoltaikę stosując wymyślony przeze mnie system montażu. Film niebawem na kanale więc podejrzewam, że może być pod nim g**burza :D
@@BulkazMaslem hehehe to zawsze podnosi zasięgi, dodatkowo na oborniku doborze rośnie i zdrowo :) ;) Pozdrawiam
Palety związałam drutem w kilku miejscach i też sie trzyma :)
To jest fajne, że kompostownik zawsze możesz po namyśle przestawić.
z tym drutem to świetny pomysł. Działa? Działa! Nakład finansowy wręcz minimalny :)
W połowie długości kompostownika daj deske aby spiąć te dwa boki i ok.
Super patent na te drzwiczki z kompostem! Zainspirowałam się dziękuję 🙂
Bardzo mi miło, że film był przydatny. BTW. z kompostownika zrezygnowałem. Jak odkopię nagranie i zmontuję to wrzucę na kanał :)
Gościu jesteś z Ełku? Olecko pozdrawia.
Super, Ełk tez pozdrawia ;)
Na takie długie wkrety najlepsza wkrętarka udarowa.
Rozumiem, że parkside też nie dał rady z tymi wkrętami?
Za mało to zobrazowałem ale wkrętarka PARKSIDE PABS 20-Li D4 niestety nie dała rady tak długim wkrętom. Pewnie po nawierceniu głębokich otworów by poszło lecz wyjazd do sklepu + wiertło to były by kolejny koszt dlatego też poszedłem w kierunku tych deseczek.
@@BulkazMaslem dzięki!
Musiałem mieć jakieś marne palety, bo u mnie wjeżdżały wkręty jak w masło przy takiej samej konstrukcji o.O Obczaj sobie filmik z tego na moim kanale. Ale dobra robota!
Z tego co widzę to mamy takie same palety. Ty wkręcasz przez deseczki co widać tutaj: ua-cam.com/video/7renJFCJJro/v-deo.html a ja natomiast uparłem się by połączyć je w miescu tych "kostek": ua-cam.com/video/quNbPmcrH5g/v-deo.html
Z perspektywy tych prawie 4 miesięcy widzę, że Twój sposób był by w zupełności wystarczający! Dzięki za podzielenie się doświadczeniem i ciekawie nakręcone filmy na kanale. SUB poleciał ;)
worki foliowe ! brawo hahahaha
Deseczki z płyty wiórowej nie wytrzymają więcej niż sezon. Można otwory pod długie wkręty podwiercić wiertłem. Można również zbić to gwoździami. Z czwartej strony, tej otwartej, również warto przykręcic chociaż jedną deskę i demontować ją tylko do przekopywania.
Płyta wytrzymała ponad rok ale drugiego chyba by nie dożyła. W każdym razie kompostownik został zlikwidowany, kiedyś wrzucę o tym film na kanał.
Do wkręcania wkrętów ciesielskich są zakrętarki nie wkrętarki
Palety są często spryskiwane mocnymi środkami impregnującymi i owadobójczymi... ciężko znaleźć te „czyste”. Mało kto bierze to pod uwagę, że kompostowana gleba nasiąka tą chemią.
Dziś aby być w 100% eko to trzeba by jakąś szkołę tajnej magii skończyć. Wiem że drewno jest impregnowane ale na to większego wpływu nie mam. Nie wiem też jak sprawdzić czy to było pryskane a tamto nie. Jeżeli nawet gleba "nasiąka" to i tak mniej niż brudem z opadów deszczu, zepsutym na powietrzem (choć my na Mazurach blisko lasu mamy super powietrze!). W skrócie - nie ma co się tym aż tak przejmować ;-)
@@BulkazMaslem Bromek Metylu, bo tym pryskają palety ma taki wachlarz działania: H341: Podejrzewa się, że powoduje wady genetyczne .
H331: Działa toksycznie w następstwie wdychania.
H301: Działa toksycznie po połknięciu.
H373**: Może powodować uszkodzenie narządów poprzez długotrwałe lub powtarzane narażenie .
H319: Działa drażniąco na oczy.
H335: Może powodować podrażnienie dróg oddechowych.
H315: Działa drażniąco na skórę.
H400: Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne.... a przy okazji są palety wygrzewane do temparatury 56 stopni przez min 30 min, które w teorii powinny być wolne od zanieczyszczeń i mikroorganizmów bo są surowym drewnem... przykro, że bagatelizujesz tak poważną sprawę jak zdrowie Twoich widzów...
@@lukaszbrendel6554 Dlaczego zdrowie swoich widzów? Przecież kompostuje dla siebie, widzowie mogą wyszukać inny materiał.
Można było z tej palety z tyłu, odbić klocki i wtedy przykręcić krótkimi wkrętami,płyta na deszczu długo nie wytrzyma
Zgadza się. Te płyty do łączenia myślę, że jeszcze max 2 lata i się same rozpadną. Nowy film o kompostowniku już niebawem ;)
Nie zda bo te płyty napęcznieją od wilgoci i się rozlecą po pierwszym sezonie... Jednak wkręty by były lepsze tylko trzeba było więcej nawiercić...
Dokładnie tak jak mówisz. Płyt do tej pory nie zamontowałem i stosował nie będę. Wkręty są ok pod warunkiem posiadania odpowiednio mocnej wkrętarki.
@@BulkazMaslem *albo głębszego nawiercenia pod nie otworów... Natomiast na filmie było widać że jednak dałeś te płyty no chyba, że je potem zdemontowałeś..? ;-p
@@przemekaftyka zastosowałem małe kawałki płyty do połączenia palet co widać tutaj: ua-cam.com/video/quNbPmcrH5g/v-deo.html
Natomiast pod koniec filmu przymierzam dłuższe płyty po to by zrobić "drzwi" z przodu. W tym miejscu (z przodu) płyt nie będzie, pójdą tam deski.
@@BulkazMaslem Nawet te małe kawałki się szybko rozlecą...
@@przemekaftyka Jestem tego świadom ;) Póki co wytrzymały już 5 miesięcy. Nagrywam kolejny odcinek i poruszę temat trwałości. A jak zaczną się rozlatywać to zastosuje normalne deski.
Fajny kanał ale te wkrętarki bez urazy kobiece... Polecam kupić zakretarke udarowa. Odczujesz różnice w pracy .
Kupiłem w kwietniu 2022 r. wkrętarkę Parkside Performance. Jeszcze nie używałem jej do tak długich wkrętów ale wydaje mi się, że powinna dać radę. Zakrętarka niestety u mnie będzie mało praktyczna.
Bulka- też tak myślałem . Montuje klimatyzacje i oddawna używam tylko zakretarki. Są duże i małe .Taka wielkości wkrętarki idealna na budowie . Pożycz gdzieś jeśli możesz i porównaj. Będziesz zaskoczony
Czesc, fajnie, ale dlaczego nikt nie mówi o szczurach, to sabutuje cala sprawe...
Cześć. Ja o nich nic nie wiem i nawet nie słyszałem. Możesz bardziej przybliżyć ten temat?
Jakich szczurach? Od 10 lat kompostuję i nawet myszy nie widziałam, a co mówić szczura!
@@joannaskoczen7990 dzięki za podzielenie się Twoim doświadczeniem. A czy inne zwierzaki interesują się kompostem? Koty, ptaki?
@@BulkazMaslem koty na pewno nie. Ani moje ani sąsiadów. Ptaki? Nie zauważyłam, a dużo ich jest. Po trawniku, owszem, kręcą się. Myślę, że nie mają czego szukać w kompostownikach. Mimo że mam otwarte.
@@joannaskoczen7990 ja mam 4 miesięczne doświadczenie z kompostownikiem i póki co też tego typu zwierzęcych anomalii nie zauważyłem. Logika też mi podpowiada że tam nic ciekawego dla gryzoni nie ma. Czekam jedynie na dżdżownice, jak się nie pojawią to sam je tam wpuszczę.
Jak wkrętarka nie daje rady, to można spróbować wiertarką wkręcić
Na to nie wpadłem 😮 Na upartego da radę ale i tak trzeba ponieść wyższy koszt długich wkrętów. Krótkie + deseczki są wystarczające. 💪
Lepiej trzy komory .wygodniej przy przyrzucaniu
zdecydowanie tak o ile ma się miejsce
Prawda jest taka, że kilka skórek pomarańczy czy cytryn nic Ci nie zaszkodzą na około 0.6m3 kompostu bo wszystkie organizmy, które tam się zadomowią zrobią z nich nawóz.
I dokładnie tak było. Wrzucałem do kompostu wszystko a po niecałym roku był z tego piękny czarnoziem który wykorzystałem w ogrodzie.
Płyty wiórowe czyli osb czy mdf nie nadają się na tego typu projekty.
Wiem. Rok jeszcze jakoś to się trzymało ale dwóch lat myślę że by nie dożyło. Może kiedyś jak będę miał większą działkę to założę ponownie.
dla mnie drzewko wykuje ci oczy niebezpieczne -przesadz
Dzięki. Drzewko było spróchniałe, nadal jest z nami ale gdzieś w środku kompostu ;)
wiórowa płyta nie pomalowana po kilku deszczach się rozpłynie !!!
Racja, to było moje pierwsze doświadczenie z tego typu konstrukcją. Po 2 sezonach kompostownik został rozebrany i sądzę, że 3 sezonu ta płyta wiórowa by mogła nie wytrzymać.
Jakie tam śmieci 😁
to lepiej by trzymała nitka od wiórowej
Radek z Kubą mistrzowie kompostu xD
To dobry tytuł na serial telewizyjny. Może popularnością pobijemy "życie za lombard", "trudne sprawy", "złomowisko" itp :P
Łukasz tylko wiesz że.... bez suba z dzwoneczkiem to druga część tej mojej super produkcji za szybko do Ciebie nie dotrze? ;)
@@BulkazMaslem Znajdę Cię wszędzie xD
Nieeee no slabo wedlug mnie to zrobiłeś
co dokładnie? :)
@@BulkazMaslem hahaha musze obejrzec raz jeszcze to sobie przypomne🤣
Aaa te łączenie palet ,ale w sumie to tylko kompostownik