Podobają mi się Pana wykłady. Z każdą premierą robią się coraz ciekawsze merytorycznie i lepsze technicznie. Mam nadzieję, że długo pozostanie Pan z Nami - widzami.
Mam pomysł na ulepszenie techniczne. Jestem na słuchawkach, dźwięk w filmie rzuca mi tylko na lewą, prawa jest głucha. Sprawdziłem na innych filmach na YT i Spotify- działają mi obie. Dźwięk musiał zostać nagrany jednokanałowo, w montażu można to poprawić :)
Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to przyczepiłbym się do dźwięku. Strasznie wytłumiony i idzie na jeden kanał - lewy głośnik.[ przypadek? Nie sądzę! ;) ]
Dziękuję, za wartościowy wykład. Cieszę się ,że w Polsce są jeszcze mądrzy ludzie których warto słuchać i uczyć się od nich. Pozdrawiam serdecznie. Dużo zdrowia i sukcesów.
Byłem w Australii i mam tam rodzinę. Nigdzie na świecie nie widziałem ludzi bardziej znudzonych, ogłupiałych, popsutych dobrobytem, kompletnie nie doceniających tego co mają,. Fakt, że wolność jest tam niesamowita. Ale widziałem jak grupki młodych ludzi uzbrojone po zęby jadą pickupami do buszu i strzelają do wszystkiego co się rusza, zostawiając po drodze dziesiątki martwych zwierząt. Jeden Australijczyk opowiadał mi jaka to niesamowita zabawa jak się strzela do misiów koala (które chyba są pod ochroną), staje się pod drzewem, strzela do góry misiowi prosto w du.. i on spada. Super zabawne. Dzieci Polaków urodzone i wychowane tam, kompletnie znudzone życiem. Wszyscy opowiadają, że chcą wrócić do Polski. Ale to głównie opowiadacze, nic w tym kierunku nie robią. W zasadzie cała młodzież używa narkotyków. Polakom się włącza tęsknota za ojczyzną głównie po pijaku jak się nawalą w weekend. Potomkowie innych nacji podobnie. Większość ludzi, których tam spotkałem jest niesamowicie zagubiona, nie mają żadnych ambicji, często marzą o tym aby z tej szczęśliwej Australii się wyrwać i wyjechać do Ameryki albo Europy. Ale jak już wspomniałem, głównie o tym gadają po pijaku. Większość z nich byłaby już niezdolna do życia w prawdziwym świecie gdzie trzeba walczyć o swój dobrobyt.
Cóż, słyszałeś , niewiele osobiście doświadczyłeś a pewnie byłeś tylko na wakacjach . Wyolbrzymiles ile się dało i to o wszystkim co opisałeś . Ja tam spędziłem 45 lat i dwa małżeństwa pracując dla siebie a nie kogoś i to w dwóch staną NSW i Qld . Ponadto każdy weekend lub wolny czas zapędziłem się w różne zakątki tego kraju gdzie tylko z moich znajomych bardzo niewielu gdziekolwiek ruszyło dupę. Po pierwszych 15 latach wydawało mi się że już wszystko wiem co w tym kraju się dzieje lecz byłem w zajebistym błędzie . Dopiero następne 20 lat życie pokazali mi jak się trzymać w tym labiryncie w którym możesz się sparzyć na resztę życia gdzie nie masz brata ani swata i musisz być zdany tylko na siebie lub ewentualnie banki gdzie ponosisz ryzyko największej klasy. Powiem więcej ... Emigracja nauczyła nas żyć na własny rachunek gdzie zaczynaliśmy od spania na podłodze przykrywając się kocami z bidulkowa. W czasach 1980 tych pracy było pod dostatkiem a już w latach 2000 zaczął się problem . Dzisiaj jeśli stracisz pracę i mas ponad 40 lat to raczej nikt cię nie zatrudni jeśli nie masz bardzo potrzebnego zawodu. Głównie bierze się to z tego że firmy ubezpieczeniowe tym rządzą i boją się że zrobisz sobie kuku tylko żeby dostać odszkodowanie... Czego równie, doświadczyłem to że Polonia w Australii w większości to ludzie którzy wiele nie widzieli poza pracą i rodziną a do Polski niewielu powraca tylko dlatego że żal im wnuczków zostawić . Ja już od 2019 jestem sam w Polsce i wiem jak tam miałem zawsze pod górkę pomimo że doprowadziłem dwie kobiety do bardzo dobrej pozycji gdzie ostatniej zostawiłem przychodnie dentystyczna która również sam uruchomiłem ze względu że mam tyle wypracowanych zawodów . W Polsce wreszcie żyje bezstresowo będąc na emeryturze która w Australii mieszkając i nie mając własnego dachu nad głową to degeneracja. Tu żyjąc mnie stać co miesiąc polecieć do Azji co robię co każda zimę a tam niestety nawet pracując ludziom szkoda wydać na to pieniądze Reasumując Pan Dylewski sporo prawdy powiedział lecz co do handlu to nie dopowiedział najważniejszego . My jako Australia dostajemy ochłapy od tych wszystkich korporacji które to one kopia i wywożą te dobra a Australia od wojny nie zdobyła się na własny sprzęt. Praktycznie odkryto i zaczęto kopać od czasów kiedy Stalinowi sprzedawano żelazo na czołgi gdyż byli najbliżej do Rosji i od tamtej pory powstawać zaczęły kopalnie. W Australii trzeba poczuć się obywatelem z serca żeby zrozumieć te ponad 240 kultur emigranckich . Opinie lepiej zachować dla siebie jeśli się tam tylko jedzie na wakacje a rodziny zwykle zawyżają wszystko czego nawet same nie doświadczyły.
@@Virtualmuzyk Nie twierdzę że zjadłem wszystkie rozumy. Byłem tam dwa miesiące u rodziny mojej ciotki, siostry mojej mamy, która wyjechała tam w latach 80tych. Moi kuzyni już się tam urodzili. Dzięki temu mogłem, będąc tam zakosztować lokalnego a nie turystycznego życia. Spędzałem czas na różnego rodzaju aktywnościach z moimi kuzynami, zabierali mnie na imprezy gdzie poznawałem potomków innych Polaków ale także Czechów czy emigrantów z dawnej Jugosławii oraz Australijczyków pochodzenia anglosaskiego czy irlandzkiego. Fakt, że minęło już 15 lat od czasu kiedy tam byłem, wtedy się wydawało że z pracą nie ma żadnego problemu. Rodzina próbowała mnie nakłonić żebym został i wydawało się z mogę przebierać w różnych ofertach pracy ale ja nie byłem zainteresowany, miałem wtedy około 30 lat i podzieliłem się spostrzeżeniami, tak jak je widziałem. Na imprezach na które chodziłem z kuzynami narkotyków było sporo i nikt się wtedy specjalnie z tym nie krył, pijaństwo było też (nawet jak na polskie standardy w wieku pomiędzy 20+ a 30 lało się mocno). Z tego co pamiętam byli to wtedy przynajmniej, ludzie nie znający jakiegokolwiek stresu.
Dokładnie - wincyj takich filmów - Dzięki takim ludziom jak Pan wiedza o świecie jest coraz większa - a patrzenie na kraj przez pryzmat gospodarki rozwija i pozwala mieć inne mniemanie od danym kraju - np. nie miałem w ogóle pojęcia, że Australia jest aż tak górniczym krajem. Pozdrawiam i proszę o więcej.
Wspaniałe wykłady,trafiłem na Pana przypadkiem i ogladam wszyskie wykłady po kolei.Gospodarka,etnika,demografia itp.Niestety słuchanie o Australii to męczarnia...Podziwiam zakres Pańskiej wiedzy i pozdrawiam.
Panie Zbigniewie dziękuję za kolejny wykład .No cóż sami widzimy jak odstajemy od krajów rozwiniętych .Brak długofalowej polityki gospodarczej to nasze "przekleństwo" i to tzw.powszechne przyzwolenie na załatwianie pod stołem.Pozdro
W tej ekonomi wykłada Pan to wspaniale. Mimo tego że widać keynsa nie hajeka, ale w takim świecie żyjemy. Bardzo Panu dziękuję za objaśnienie tej ekonomii. Dużo można się nauczyć i wyciągnąć do własnego biznesu. Dziękuję raz jeszcze
Super ! Dzięki ! Bardzo ciekawy wykład. Sporo zaskoczeń o Australii. Oni może wydobywają węgiel i go eksportują ale u nas się nim pali i na Śląsku to jest jeden syf. Niech Pan tu przyjedzie na miesiąc i wróci z zapaleniem oskrzeli. Tu sie fatalnie żyje w sezonie zimowym. Trzeba mieć w domu adaptacyjną wentylację - to konieczność.
na mapach świata największe zanieczyszczenie powietrza występuje w gorącej Afryce, także w Indiach, choć tam nie palą węglem ... zanieczyszczenie powietrza to bardziej sprawa kultury palenia niż użytego surowca ....
Panie Zbigniewie zawsze oglądam z wielką ochotą. Nie ma nikogo innego kto objaśnia tak dosadnie. Proszę robić to ile będzie miał Pan sił i zdrowia. Dziękuję i pozdrawiam.
Ja czekam na wykład o Wielkiej Brytanii który mógłby być pewnie w dwóch częściach bo Historie mają bogatą i w każdym praktycznie wykładzie przewija się właśnie Wielka Brytania. Chciałbym poznać Pana zdanie na temat Brexitu i jak on wpłynie na gospodarkę UK i UE. Dziekuje i pozdrawiam
za dwa tygodnie "Turcja czyli gbury u bram" ... potem "Białoruś czyli niedokończona rewolucja" ... a potem jeszcze zobaczymy, dziękuję za podpowiedź :-)
24:24 ale ten eksport wysokich technologii bierze się z ulokowania u nas firm z innych państw które tą technologię mają. Ta wysoka technologia to nie jest polska technologia.
Witam. Jak ja Pana "kocham". Na początku fajnie że Pan nagrywa filmy można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Zawsze faktycznie fascynowała mnie Australia dlaczego u nich jest taki dobrobyt i czemu jest tam tak super. Dziękuje za odpowiedz nie wiedziałem o wielu rzeczach. Natomiast moje wnioski są myślę że dobre aczkolwiek u Pana chyba zbyt dobitnie nie wybrzmiały, albo ja już jestem przewrażliwiony na Pana interpretacje. Pana zachwyt nad Australią jest dla mnie poważnym zaskoczeniem. O ile dobrze pamietam raczej nie pochwala Pan gospodarek opartych na surowcach nieprzetworzonych skąt ta zmiana ? Co więcej wydobycie u nich tych surowców jest trywialnie proste i tanie. I to porównywanie oczywiście z nami jacy my to jesteśmy niegospodarni a Australijczycy tacy wspaniali i gospodarni. Jak Pan to świetnie robi porównuje Pan rzeczy nieporównywalne, u nas jest źle a u nich super. Kompletnie nie bierze Pan jak zwykle pod uwagę startu, a start był taki że po II wojnie u nas był dramat a w australi, potem u nas komuna, a tam wolność, można by o tym w nieskończoność. Zaledwie 24 milionów australijczyków, a w eksporcie wielu surowców są rekordzistami świata Zastanawiam się tylko co będzie za 80 lat czy nadal będzie tam tak wspaniale, jak surowce sie skończą jakoś słabo to wybrzmiało w Pana filmie. Pozdrawiam
Witam serdecznie. Dobrze, że poruszy Pan temat Australii. Z pewnością gospodarka tego kraju jest oparta na surowcach, a mają tego sporo, choćby gaz łupkowy czy węgiel brunatny, podobnie jak Polska. Tak samo jak i my, notują też wieloletni wzrost gospodarczy. A mimo to żyje się tam lepiej. Czyżby specyficzne położenie i wymiana towarowa miały na to taki wpływ? Zapewne przedstawi Pan daleko idące refleksje oparte na szczegółowej analizie ekonomicznej, może znów coś przebije się do naszej świadomości? Życzę miliona subskrypcji bo wiedza tu zawarta nikomu nie zaszkodzi.
Gdyby Polska miała takie bogactwa naturalne co Australia to i tak była by biedna. Nic by się nie opłacało, a zasoby przejęłyby zagraniczne koncerny. U władzy dalej byłyby postkomunistyczne koszerniaki oddające wszystko za bezcen.
dla mnie największy fenomen to Rosja: da się tam zbudować satelitę wystrzelonego z łodzi podwodnej, a nie da się zrobić młotka, który podbije wolny rynek, praktycznie nie ma innego powodu, że Australia jest bogatsza od Rosji, nietypowa jest też sytuacja Polski, u nas niczego bardziej skomplikowanego niż młotek nie da się stworzyć (i to zawsze pod nadzorem Niemca czy Szweda), ale młotek się da
@@demaskatorr wnioskuje po tym, że poza tobą nikt nie twierdzi, że przeciętny Rosjanin żyje lepiej od Australijczyka, choć oczywiście licząc zasoby bogactw Rosja to nr 1 na świecie
@@nowy5 , no właśnie, "zasoby bogactw" to jedno, drugie: wydatki i osiągnięcia w technologii wojskowej i kosmicznej, trzecie: obszar jaki jest w administrowaniu, itd. Jak możesz porównywać domowego kota (Australia) do syberyjskiego tygrysa (Rosja)? Obydwa kraje mają jednak ten sam model gospodarki, czyli oparty jedynie na wydobyciu surowców. A styl i jakość życia, to jest zupełnie co innego i z innych przyczyn się bierze. W Australii ta obserwowalna przez ciebie gołym okiem lepsza jakość życia dotyczy jedynie ludzi żyjących w kilku zaledwie ośrodkach urbanistycznych, wyjedź poza miasta w regiony Australii a zobaczysz nędzę i biedę porównywalną z tą rosyjską. A ci ludzie z miast, to połowa z nich żyje na rządowym zasiłku a druga (te faszystowskie biurwy) żyje również z funduszy rządowych. Ci ludzie nie wypracowują żadnego realnego użytecznego produktu. Skąd są te rządowe pieniądze zapytasz(?), wejdź na światowe dane statystyczne, a zobaczysz, że rząd australijski żyje z długów. Rosja natomiast nie żyje z długów. A zatem nic nie jest takie jak się przeciętnym ludziom wydaje. Musisz podejść głęboko, socjologicznie do obserwowania świata (tu Australii), by go dobrze i prawidłowo rozumieć.
"da się tam zbudować satelitę wystrzelonego z łodzi podwodnej, " pierwsze słyszę, pociski balistyczne nie mogą wynieść satelity.; "też sytuacja Polski, u nas niczego bardziej skomplikowanego niż młotek nie da się stworzyć " pieprzysz bzdury
Bardzo fajnie zrobiony film tylko bym dodał obok pytania co nas różni że oni nie mieli u siebie dwóch wojen i dławienia gospodarki dobre położenie geograficzne i trzymanie z najwiekszym cwaniakiem swiata czasem dużo pomaga .
U nas nigdy dobrze nie będzie. Zawsze będzie średnie dziadostwo. Upadek totalny nam nie grozi bo jesteśmy w miarę bogaci (surowcowo,powierzchniowo). Bogactwo też nam nie grozi dzięki rządzącym i UE a druga Australią też nie będziemy , nie ta powierzchnia i nie te zasoby. Dziękuję za kolejny świetny film który poszerza światopogląd
Dziękuję, to już kolejne wideo, które bardzo chętnie tutaj oglądam. Chciałam na coś zwrócić uwagę. Australijczycy są być może szczęśliwsi i żyją dłużej niż my, ale nie zwrócił Pan uwagi na coś, co mnie bardzo intryguje. Otóż, Australia jest krajem, który jest od wielu lat na pierwszym miejscu pod względem zachorowań na nowotwory (w skali światowej). Zawsze bardzo interesuje mnie korelacja (ale czy przyczynowość?) pomiędzy wysokim rozwojem gospodarki a zapadalnością na choroby cywilizacyjne. Moja teoria jest taka, ze geny białych ludzi mieszkających tam jeszcze nie przystosowały się do nasłonecznienia, druga ze maja wysoce przetworzone jedzenie, a ich konwencjonalna produkcja energii zdaje się wpasowywać jako kolejny argument w dyskusji o nowotworach.Pozdrawiam!
Dla Zasięgów. Panie Zbigniewie coś trzeba zrobić z nagłośnieniem ponieważ znowu słyszę pana tylko na jednej słuchawce a druga nie wydaje dźwięku(to samo było w ostatnimm filmie) . Uprzedzając pytania, moje słuchawki są w 100% sprawne :)
Dziekuje Panu za ten wspanialy film. To jest szczera prawda, tutejsi ludzie sa szczesliwi i bardzo pomocni. Mieszkam w Australii juz od 39-ciu lat, ale tez widzialam wzloty i upatki. Gratuluje i czekam na nastepny odcinek.
Nie narzekają na zanieczyszczenie bo przy takim zagęszczeniu populacji i rozmiarze mogą truć długo, ale pożary szybko ich uczą, że może lepiej nie palić tyle tego węgla.
tak, to fakt ... nieraz przeglądając wykład po nagraniu łapię się za głowę, że w ferworze wykładu palnąłem o jedno słowo za dużo, albo nie wiedzieć czemu podałem inną liczbę niż na slajdzie ... cóż, bywa ...
@@dylewski1 Powinien Pan zatrudnić sobie jakiegoś ogarniętego rencistę z szóstą grupą inwalidzką i koronawirusem na 1/16 etatu do montażu i debugowania materiału. Warto byłoby wzbogacić ten kanał lepszym wykończeniem. Pzdr
Australia od czasu przyjęcia Chin do WTO rozwija się znakomicie dlatego, że Chiny kupują surowce z Australii. Z drugiej strony bezpieczeństwo Australii zależy od bezpiecznych linii komunikacyjnych morskich wokół, które zapewnia dominacja marynarki wojennej USA w Azji Płd-wsch. Ale to się kończy, bo nadchodzi konfrontacja na linii Chiny-USA. To stawia Australię w kropce.
Uwielbiam pana wykłady. Czy można poprawić mikrofon ?? Głos słychać tylko na lewych głośnikach/słuchawkach ale muzyka z filmu działa na obydwóch. Dziękuję.
Dzien dobry, co sadzi Pan o aktualnej konfrontacji Australii z Chinami (link ponizej), czy Australia poradzilaby sobie w przypadku zerwania relacji handlowych z Panstwem Srodka? Czy tez moze Chiny przechodza do szantazowania swiata zachodniego, od Australii poczawszy? Serdecznie pozdrawiam, jestem fanem kanalu Pana Doktora 👏👍 m.ua-cam.com/video/Vgr8264tj4s/v-deo.html
Jak zwykle nie tylko bardzo ciekawy , ale wrecz fascynujacy film , dajacy wiele do myslenia. Byc moze przegapiona zostala kwestia stosunkowo nielicznej ludnosci. Pamietam jak nawet nie tak dawno bylo australijczykow cos okolo 15 milionow. W Stanach tez sa male stany , ktore , jak Vermont czy New Hampshire , ktore od lat naleza do czolowki pod kazdym dobrym wzgledem. Chyba jest latwiej stworzyc spolecznosc o wspolnym zapatrywaniu sie na korzysci spoleczne. Np.Finlandia - najszczesliwsi ludzie na swiecie , ale jak niewielu ich jest.
Uczący wykład, Panie profesorze jednak pierwszy raz muszę się poskarżyć na wykonanie materiału jest za cicho proszę uruchomić wykład o Finlandii i ten tutaj i porównać głośność tu jest niesamowicie przytłumiona. Wydaje mi się, że lepiej jest zrobić coś za głośno a potem ludzie sobie dopasują do swoich preferencji niż na odwrót. Taka oto obiekcja. Pozdrawiam, czekam na dalsze materiały.
Pan tak na serio z tymi pochwałami Australii? Zagarnąć teren, wybić ludzi, którzy tam mieszkali od dziesiątek tysięcy lat w pełnej zgodzie z Naturą, po to, żeby dać upust własnemu poczuciu wyższości i móc bez przeszkód łupić bogactwa, które utworzyły się w tej ziemi przez miliardy lat ewolucji... W zamian zostawiając skażenie i śmierć... A wszystko to po to, żeby przez kilka pokoleń pławić się w luksusie i konsumpcji w ogóle nie myśląc o przyszłości... "Po nas choćby potop"... Czy to Pana ideał, który świadczy o "dobrym gospodarowaniu"? Dla mnie jest to jest przykład cynicznej, krótkowzrocznej i pasożytniczej, właściwie psychopatycznej filozofii życia. W Australii praca jest tak droga, że bardziej opłaca się oddać samochód na złom i kupić nowy niż go naprawić. No tak, ale mają wystarczająco dużo miejsca na szroty i w ogóle mogą sobie pozwolić na wyrzucanie czegokolwiek i zanieczyszczanie środowiska, nieprawdaż? Tak samo jak mają wystarczająco dużo ziemi, żeby eksploatować jej bogactwa aż do ich wyczerpania... Do czasu... W gruncie rzeczy Australijczycy to ludzie, którzy nauczli się grabić i sprzedawać bogactwa zagrabionego przez siebie kraju w sposób EFEKTYWNY i RÓWNO dzielić się łupem. Na tym polega całe ich osiągnięcie... Tak bardzo godne podziwu? Nie stać nas - ludzi na nic więcej? Jak można chwalić takie podejście, zwłaszcza w czasach, kiedy z tak wielkimi oporami zaczyna się przebijać w nas świadomość, że ten sposób myślenia jest anachroniczny (błąd postrzegania Ziemi jako "nieograniczonej") i prowadzi w prostej drodze do katastrofy na globalną skalę? Cenię Pańskie wykłady i wierzę, że tak naprawdę nie pochwala Pan cynizmu, ktrótkowzrocznego pragmatyzmu, okrucieństwa i braku szacunku do Ziemi i Życia w ogóle. Proszę to jednak wyraźniej zaznaczać, bo czasem można odnieść wrażnienie, że takie postawy mają Pana akceptację i podziw, o ile tylko prowadzą do wysokich pozycji jakiegoś kraju w PKB i innych rankingach "bogactwa".
Bardzo dobry wykład Panie Zbigniewie. Jedna mała uwaga do ścieżki dzwiękowej. Pana głos jest słyszany tylko w jednym głośniku, natomiast efekty dzwiękowe są już w 2 głośnikach. Jak dałoby radę podłączyć ścieżkę dzwiękową Pana wykładu w wersji stereo na lewy i prawy kanał, podniosłoby znacznie walory dzwiękowe materiału. W poprzednich wykładach występuje ten sam problem z dzwiękiem.
Po prostu Pan Zbigniew montuje filmy w taki sposób, że dźwięk słychać tylko z lewego kanalu, a jesli masz tylko jeden glosnik, to jest spora szansa, ze wtedy nie uslyszysz nic.
Witam. Panie Zbigniewie odnośnie Pana puenty, na których populistów głosować na tych z Pis co rozdają miliardy dla ludu czy tych z Po co rozdają miliardy oligarchom krajowym i zagranicznym , oto jest pytanie?
Przeraszam ale to jakis żart ??? od poczatku dźwięk na wideo był marny, muzyczki mało głośników nie urwie a mowa szeptem, ale to jest totalna porażka. Naprawde niech pan sprawdza dźwięk przed zamieszczeniem na YTB, ten film polecam, naprawić audio w oryginale i zamieścić wersję 2,0, można na programach dźwiekowych zdublowac mono na stereo.
No covid pokazał jaki z Australii raj na ziemi hahahah. Będę pokazywał ludziom ten kanał jak przykład manipulacji danymi, dawno tylu bzdur nie widziałem. Ogólnie ten kanał powinien się nazywać tysiąc sposobów na pokazanie jak w Polsce jest źle. Już któryś filmik z rzędy i za każdym razem tylko jak to w Polsce źle. Jak pojawia się jakakolwiek tabelka w której jesteśmy wysoko to następuje milczenie. Ciekawe
Z tymi polskimi kopalniami wki to nie przesadzaj, nie przez decyzję UE powinno się je zamykać tylko że względów ekonomicznych. Po prostu węgiel z importu, także z Australii, jest zdecydowanie tańszy od polskiego, wydobywanego w kopalniach głębinowych i w trudnych warunkach geologicznych
Gdyby Polska miała takie bogactwa naturalne co Australia to i tak była by biedna. Nic by się nie opłacało, a zasoby przejęłyby zagraniczne koncerny. U władzy dalej byłyby postkomunistyczne koszerniaki oddające wszystko za bezcen.
@@dylewski1 a jakie jest pana zdanie na ten temat co pan mysli co zrobic z polskim gornictwem i czy wgl jest sens wydobywac u nas jakie pan ma zdanie na ten temat moze pan wyklad o tym zrobi
@@dylewski1 , rozne zdarzenia katastroficzne moga oczywiscie wystapic, ale w zasadzie nie spodziewamy sie wielkich zmian spowodowanych przez ludzi w perspektywie 10 czy 80-lecia lecia.Kraje arabskie przygotowuja sie do zmiany zapotrebowania na rope przez inwestownie petrodolarow w rozwoj badan. Z tego co Pan zaprezentowal, Austalijczycy jada na fali tego co immdala natura. A moze cos przeoczylem?
Fajny odcinek ! Pozdrawiam AAAa Taka ciekawostka . Polskie przyczepy kempingowe "Niewiadow" eksportowane są do Australii Sprzedawane są przez firmę Euro Caravans NSW - 4/148 Toongabbie Road, Girraween NSW 2145 www.euro-caravans.com.au/
www.caravancampingsales.com.au/editorial/details/ensuite-van-for-22-000!-55686/ wysyłka z Niewiadowa do Australii facebook.com/photo.php?fbid=10208326751033578&set=o.743252219080580&type=3&theater&ifg=1
raczej problem tkwi w mikrofonie, bo przez 15 sekund filmiku muzyczkę slychać z obu stron, a wszystko co nagrane mikrofonem slychac tylko z lewej strony
Po co betoniarka ma obrotowy bęben...? Tak, po to, żeby piasek (lądy) wodę (oceany) i cement (pył wulkaniczny) połączyć i wymieszać na jednolitą masę... Gdyby Ziemia obracała się wokół własnej osi to uzyskalibyśmy podobny efekt jak w betoniarce... błoto na całej powierzchni.
Panie doktorze, to już trzeci wykład z kolei z dźwiękiem tylko w lewym kanale. Słuchając przez słuchawki jest to uciążliwe. Czy mógłby Pan to poprawić?
Dziś pojawiają się pytania o przyszłość całego sektora węglowego, ba zależność od sektora wydobywczego przez kilka ostatnich lat skutkowała niskim wzrostem gospodarczym, spadkiem dochodów do budżetu i muszą pojawić się pytania co dalej, szczególnie w obliczu rozwoju takich krajów jak np Mongolia.
to prawda .... najpierw trzeba odpowiedzieć jak ma wyglądać polska energetyka, bo podejmowane działanie są przypadkowe i niemądre ... a może powinniśmy gazować węgiel?
@@dylewski1 A mamy technologię zgazowania węgla? O ile dobrze pamiętam to taka próba na dużą skalę w Australii skończyła się katastrofą ekologiczną i moim zdaniem to nigdy nie będzie technologia wydajna pod kątem ekonomicznym do spalania gazu ziemnego, nie licząc kosztów środowiskowych.
Taki wsaniały kraj Polska a ludzie tacy głupi ,pazerni no i korupcja, bezkarność władzy i urzędników. Wszyscy to wiedzą i śmieją się całej reszcie prosto w twarz i jeszcze palec do makijażu pokazują. Wszyscy proszeni są do wyborów, wiecie jak głosować.
Najbardziej mnie śmieszy krytykowanie Saudów przez wielu Polaczków gadając, że ich bogactwo to pochodzi tylko od ropy i terroryzmu co nie jest prawdą, bo gospodarka Arabii Saudyjskiej w ciągu 10 lat bardzo się zmieniła np. przestali polegać militarnie na Jankesów i zaczęli masowo kupować od zachodu nowoczesnego sprzętu. Ich udział surowców w gospodarce mocno się zmniejszył i dalej idzie w dół.
Sorry, ale właśnie przypomniała mi się wypowiedź ministra z Australii na Światowym Forum Ekonomiczny w Davos w której to mówił, że Australia inwestuje mniej w dekarbonizacje bo jest mniejsza. Według niego jeśli popatrzylibyśmy na inwestycje w dekarbonizacje na poziomie per capita to u nich te wartości byłby o wiele większe niż w Europie. Miałem również okazje lecieć liniami lotniczymi z tego kontynentu i zauważyłem, że dobrowolne dopłaty do neutralizacji emisji zostały tam wprowadzone o wiele wcześniej. Przed wybuchem epidemii koronawirusa często korzystałem z United Nations Carbon offset platform i tylko czasami widziałem darczyńców z Polski za to mnóstwo z Australii. Uważam, że twierdzenie, że się nie przejmują klimatem nie jest prawdziwe.
23:21 drugim razem, zamiast konfrontować "goły" PIT z indeksem "szczęśliwości" proszę skonfrontować kwoty wolne od podatku PL albo podatek zwanym dla niepoznaki "ubezpieczeniem społecznym" RÓWNIEŻ z uwzględnieniem kwoty wnoszonej przez pracodawcę, o którym 9 na 10 pracowników nie ma bladego pojęcia... versus (np.) AU. O konfrontacji stawek VAT czy znanego tylko w Polsce wynalazku o tytule PCC nawet nie ma co pisać, bo i po co...
Fajny kraj ta Australia. A najlepszy byl areszt domowy wewnatrz terytorium Australii mowiacy o zakazie opuszczania Australii w trakcie pseudopandemii pod kara zakazu powrotu kiedykolwiek do Australii wlasnych obywateli. To chyba byl rekord w historii swiata
Pan Doktor Nauk Ekonomicznych może tego nie wiedzieć... ale na wszelki wypadek zapytam: Czy Pan Doktor wie jaki jest prawdziwy kształt Ziemi i dlaczego żaden pilot nigdy nie przeleciał nad biegunem południowym? Dlaczego żyroskop samolotu lecącego z Londynu do Sydney nie odwraca swojego wskazania a zachowuje wskazanie z Londynu?
@@dylewski1 Panie Doktorze, Jeden samolot się rozbił na zboczu góry i przestały latać - a był to lot wycieczkowy. Nad Biegunem Północnym latają samoloty rejsowe większości linii europejskich i amerykańskich - dlaczego? - bo ten biegun a raczej punkt centralny naszego ziemskiego talerza ISTNIEJE w realu.
Widzę idziesz pan jak radziecka rakieta, jeden film za drugim. No bardzo dobrze, jest przynajmniej co oglądać na tym youtubie
Podobają mi się Pana wykłady. Z każdą premierą robią się coraz ciekawsze merytorycznie i lepsze technicznie. Mam nadzieję, że długo pozostanie Pan z Nami - widzami.
Mam pomysł na ulepszenie techniczne. Jestem na słuchawkach, dźwięk w filmie rzuca mi tylko na lewą, prawa jest głucha. Sprawdziłem na innych filmach na YT i Spotify- działają mi obie. Dźwięk musiał zostać nagrany jednokanałowo, w montażu można to poprawić :)
P.S. tym bardziej, że przerywniki są dwukanałowe :p
Jeżeli chodzi o kwestie techniczne, to przyczepiłbym się do dźwięku. Strasznie wytłumiony i idzie na jeden kanał - lewy głośnik.[ przypadek? Nie sądzę! ;) ]
@@prezmyk i to juz którys film z rzędu z taka usterką, słychac jak z beczki
Dziękuję, za wartościowy wykład. Cieszę się ,że w Polsce są jeszcze mądrzy ludzie których warto słuchać i uczyć się od nich. Pozdrawiam serdecznie. Dużo zdrowia i sukcesów.
Byłem w Australii i mam tam rodzinę. Nigdzie na świecie nie widziałem ludzi bardziej znudzonych, ogłupiałych, popsutych dobrobytem, kompletnie nie doceniających tego co mają,. Fakt, że wolność jest tam niesamowita. Ale widziałem jak grupki młodych ludzi uzbrojone po zęby jadą pickupami do buszu i strzelają do wszystkiego co się rusza, zostawiając po drodze dziesiątki martwych zwierząt. Jeden Australijczyk opowiadał mi jaka to niesamowita zabawa jak się strzela do misiów koala (które chyba są pod ochroną), staje się pod drzewem, strzela do góry misiowi prosto w du.. i on spada. Super zabawne. Dzieci Polaków urodzone i wychowane tam, kompletnie znudzone życiem. Wszyscy opowiadają, że chcą wrócić do Polski. Ale to głównie opowiadacze, nic w tym kierunku nie robią. W zasadzie cała młodzież używa narkotyków. Polakom się włącza tęsknota za ojczyzną głównie po pijaku jak się nawalą w weekend. Potomkowie innych nacji podobnie. Większość ludzi, których tam spotkałem jest niesamowicie zagubiona, nie mają żadnych ambicji, często marzą o tym aby z tej szczęśliwej Australii się wyrwać i wyjechać do Ameryki albo Europy. Ale jak już wspomniałem, głównie o tym gadają po pijaku. Większość z nich byłaby już niezdolna do życia w prawdziwym świecie gdzie trzeba walczyć o swój dobrobyt.
Dziękuję za to uzupełnienie :-)
Cóż, słyszałeś , niewiele osobiście doświadczyłeś a pewnie byłeś tylko na wakacjach .
Wyolbrzymiles ile się dało i to o wszystkim co opisałeś .
Ja tam spędziłem 45 lat i dwa małżeństwa pracując dla siebie a nie kogoś i to w dwóch staną NSW i Qld .
Ponadto każdy weekend lub wolny czas zapędziłem się w różne zakątki tego kraju gdzie tylko z moich znajomych bardzo niewielu gdziekolwiek ruszyło dupę.
Po pierwszych 15 latach wydawało mi się że już wszystko wiem co w tym kraju się dzieje lecz byłem w zajebistym błędzie .
Dopiero następne 20 lat życie pokazali mi jak się trzymać w tym labiryncie w którym możesz się sparzyć na resztę życia gdzie nie masz brata ani swata i musisz być zdany tylko na siebie lub ewentualnie banki gdzie ponosisz ryzyko największej klasy.
Powiem więcej ...
Emigracja nauczyła nas żyć na własny rachunek gdzie zaczynaliśmy od spania na podłodze przykrywając się kocami z bidulkowa.
W czasach 1980 tych pracy było pod dostatkiem a już w latach 2000 zaczął się problem .
Dzisiaj jeśli stracisz pracę i mas ponad 40 lat to raczej nikt cię nie zatrudni jeśli nie masz bardzo potrzebnego zawodu.
Głównie bierze się to z tego że firmy ubezpieczeniowe tym rządzą i boją się że zrobisz sobie kuku tylko żeby dostać odszkodowanie...
Czego równie, doświadczyłem to że Polonia w Australii w większości to ludzie którzy wiele nie widzieli poza pracą i rodziną a do Polski niewielu powraca tylko dlatego że żal im wnuczków zostawić .
Ja już od 2019 jestem sam w Polsce i wiem jak tam miałem zawsze pod górkę pomimo że doprowadziłem dwie kobiety do bardzo dobrej pozycji gdzie ostatniej zostawiłem przychodnie dentystyczna która również sam uruchomiłem ze względu że mam tyle wypracowanych zawodów .
W Polsce wreszcie żyje bezstresowo będąc na emeryturze która w Australii mieszkając i nie mając własnego dachu nad głową to degeneracja.
Tu żyjąc mnie stać co miesiąc polecieć do Azji co robię co każda zimę a tam niestety nawet pracując ludziom szkoda wydać na to pieniądze
Reasumując Pan Dylewski sporo prawdy powiedział lecz co do handlu to nie dopowiedział najważniejszego .
My jako Australia dostajemy ochłapy od tych wszystkich korporacji które to one kopia i wywożą te dobra a Australia od wojny nie zdobyła się na własny sprzęt.
Praktycznie odkryto i zaczęto kopać od czasów kiedy Stalinowi sprzedawano żelazo na czołgi gdyż byli najbliżej do Rosji i od tamtej pory powstawać zaczęły kopalnie.
W Australii trzeba poczuć się obywatelem z serca żeby zrozumieć te ponad 240 kultur emigranckich .
Opinie lepiej zachować dla siebie jeśli się tam tylko jedzie na wakacje a rodziny zwykle zawyżają wszystko czego nawet same nie doświadczyły.
@@Virtualmuzyk Nie twierdzę że zjadłem wszystkie rozumy. Byłem tam dwa miesiące u rodziny mojej ciotki, siostry mojej mamy, która wyjechała tam w latach 80tych. Moi kuzyni już się tam urodzili. Dzięki temu mogłem, będąc tam zakosztować lokalnego a nie turystycznego życia. Spędzałem czas na różnego rodzaju aktywnościach z moimi kuzynami, zabierali mnie na imprezy gdzie poznawałem potomków innych Polaków ale także Czechów czy emigrantów z dawnej Jugosławii oraz Australijczyków pochodzenia anglosaskiego czy irlandzkiego. Fakt, że minęło już 15 lat od czasu kiedy tam byłem, wtedy się wydawało że z pracą nie ma żadnego problemu. Rodzina próbowała mnie nakłonić żebym został i wydawało się z mogę przebierać w różnych ofertach pracy ale ja nie byłem zainteresowany, miałem wtedy około 30 lat i podzieliłem się spostrzeżeniami, tak jak je widziałem. Na imprezach na które chodziłem z kuzynami narkotyków było sporo i nikt się wtedy specjalnie z tym nie krył, pijaństwo było też (nawet jak na polskie standardy w wieku pomiędzy 20+ a 30 lało się mocno). Z tego co pamiętam byli to wtedy przynajmniej, ludzie nie znający jakiegokolwiek stresu.
Dokładnie - wincyj takich filmów - Dzięki takim ludziom jak Pan wiedza o świecie jest coraz większa - a patrzenie na kraj przez pryzmat gospodarki rozwija i pozwala mieć inne mniemanie od danym kraju - np. nie miałem w ogóle pojęcia, że Australia jest aż tak górniczym krajem. Pozdrawiam i proszę o więcej.
No z tym górnictwem to ciekawa sprawa.. A mi umknęło na geografii, że liczba ludności to 25mln... Byłem przekonany, że więcej...
Jak zawsze - Doskonała prezentacja- brawo. Podobnie jak ostani reportaż o Finlandii.
Brawo za mistrzowski wykład i aby więcej ludzi wzięło sobie to do serca i umiało mądrze zarządzać budżetem domowym.
Wspaniałe wykłady,trafiłem na Pana przypadkiem i ogladam wszyskie wykłady po kolei.Gospodarka,etnika,demografia itp.Niestety słuchanie o Australii to męczarnia...Podziwiam zakres Pańskiej wiedzy i pozdrawiam.
Czekam z niecierpliwością!:) Świetny kanał Panie Zbigniewie. Pozdrawiam.
Panie Zbigniewie dziękuję za kolejny wykład .No cóż sami widzimy jak odstajemy od krajów rozwiniętych .Brak długofalowej polityki gospodarczej to nasze "przekleństwo" i to tzw.powszechne przyzwolenie na załatwianie pod stołem.Pozdro
Pozdrawiam i czekam-y na kolejne filmy.
Chylę czoła!
W tej ekonomi wykłada Pan to wspaniale. Mimo tego że widać keynsa nie hajeka, ale w takim świecie żyjemy. Bardzo Panu dziękuję za objaśnienie tej ekonomii. Dużo można się nauczyć i wyciągnąć do własnego biznesu. Dziękuję raz jeszcze
ani Keynes, ani Hayek ... choć przyznam, że szkoła austriacka nie jest przedmiotem mojego zachwytu ...
świetny wykład , dziekuje bardzo p.Zbigniewie
dzięki serdeczne, oby to do nas docierało
dziękuję za Pana pracę.
Szacunek i podziw.
Panie doktorze jak zwykle dobry film ale proszę popracować nad jakością dźwięku - głos jest tylko na jednym kanale
Dokładnie, tylko jeden kanał.
2 million Australians live under the poverty line. He doesn't know what it like here.
uwielbiam Pana Programy , super sie oglada , pozdrawiam z Bremen .
Pana wykłady są świetne! Dobrze ze tu trafiłem.
super material tylko szkoda, że na sluchawkach i glosnikach stereo glos leci tylko z lewego kanału
Widzieliśmy tą demokrację w działaniu w Australii i Kanadzie w czasie pandemii.
Pozdro.
Zapowiada się kolejny wykład pozwalający lepiej zrozumieć czemu świat z punktu widzenia ekonomii.
Super ! Dzięki ! Bardzo ciekawy wykład. Sporo zaskoczeń o Australii. Oni może wydobywają węgiel i go eksportują ale u nas się nim pali i na Śląsku to jest jeden syf. Niech Pan tu przyjedzie na miesiąc i wróci z zapaleniem oskrzeli. Tu sie fatalnie żyje w sezonie zimowym. Trzeba mieć w domu adaptacyjną wentylację - to konieczność.
na mapach świata największe zanieczyszczenie powietrza występuje w gorącej Afryce, także w Indiach, choć tam nie palą węglem ... zanieczyszczenie powietrza to bardziej sprawa kultury palenia niż użytego surowca ....
Kolejny dobry film z dużym potencjałem edukacyjnym.
nie wiedzialam o tych masakrach . . . i kultura gospodarcza, bardzo pouczajace - dziekuje . . .
Panie Zbigniewie zawsze oglądam z wielką ochotą. Nie ma nikogo innego kto objaśnia tak dosadnie. Proszę robić to ile będzie miał Pan sił i zdrowia. Dziękuję i pozdrawiam.
Ja czekam na wykład o Wielkiej Brytanii który mógłby być pewnie w dwóch częściach bo Historie mają bogatą i w każdym praktycznie wykładzie przewija się właśnie Wielka Brytania. Chciałbym poznać Pana zdanie na temat Brexitu i jak on wpłynie na gospodarkę UK i UE. Dziekuje i pozdrawiam
dziękuję za podpowiedź :-)
@@dylewski1 Ja bym obejrzał skutki brexitu.
Bardzo fajne film pomysł na następny film hong kong
za dwa tygodnie "Turcja czyli gbury u bram" ... potem "Białoruś czyli niedokończona rewolucja" ... a potem jeszcze zobaczymy, dziękuję za podpowiedź :-)
24:24 ale ten eksport wysokich technologii bierze się z ulokowania u nas firm z innych państw które tą technologię mają. Ta wysoka technologia to nie jest polska technologia.
Witam. Jak ja Pana "kocham". Na początku fajnie że Pan nagrywa filmy można dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Zawsze faktycznie fascynowała mnie Australia dlaczego u nich jest taki dobrobyt i czemu jest tam tak super. Dziękuje za odpowiedz nie wiedziałem o wielu rzeczach.
Natomiast moje wnioski są myślę że dobre aczkolwiek u Pana chyba zbyt dobitnie nie wybrzmiały, albo ja już jestem przewrażliwiony na Pana interpretacje.
Pana zachwyt nad Australią jest dla mnie poważnym zaskoczeniem. O ile dobrze pamietam raczej nie pochwala Pan gospodarek opartych na surowcach nieprzetworzonych skąt ta zmiana ? Co więcej wydobycie u nich tych surowców jest trywialnie proste i tanie. I to porównywanie oczywiście z nami jacy my to jesteśmy niegospodarni a Australijczycy tacy wspaniali i gospodarni.
Jak Pan to świetnie robi porównuje Pan rzeczy nieporównywalne, u nas jest źle a u nich super. Kompletnie nie bierze Pan jak zwykle pod uwagę startu, a start był taki że po II wojnie u nas był dramat a w australi, potem u nas komuna, a tam wolność, można by o tym w nieskończoność.
Zaledwie 24 milionów australijczyków, a w eksporcie wielu surowców są rekordzistami świata
Zastanawiam się tylko co będzie za 80 lat czy nadal będzie tam tak wspaniale, jak surowce sie skończą jakoś słabo to wybrzmiało w Pana filmie. Pozdrawiam
Może teraz jakiś film o naszym regionie świętokrzyskim? :)
Super 🌷
Witam serdecznie. Dobrze, że poruszy Pan temat Australii. Z pewnością gospodarka tego kraju jest oparta na surowcach, a mają tego sporo, choćby gaz łupkowy czy węgiel brunatny, podobnie jak Polska. Tak samo jak i my, notują też wieloletni wzrost gospodarczy. A mimo to żyje się tam lepiej. Czyżby specyficzne położenie i wymiana towarowa miały na to taki wpływ? Zapewne przedstawi Pan daleko idące refleksje oparte na szczegółowej analizie ekonomicznej, może znów coś przebije się do naszej świadomości? Życzę miliona subskrypcji bo wiedza tu zawarta nikomu nie zaszkodzi.
wiem, że wykłady nie są w stanie odpowiedzieć na każde pytanie ... ale mam nadzieję, że skłaniają do dalszych poszukiwań ...
Gdyby Polska miała takie bogactwa naturalne co Australia to i tak była by biedna.
Nic by się nie opłacało, a zasoby przejęłyby zagraniczne koncerny.
U władzy dalej byłyby postkomunistyczne koszerniaki oddające wszystko za bezcen.
@@casmillo1 Nawet Arabia Saudyjska, w której jest najbardziej radykalny islam na świecie potrafią wykorzystać na max swoje surowce.
Nie ma takiego sztosu wśród piw jak Pana wykłady wśród UA-camrów.
S Z T O S 💪💪💪💪
PS
WYKŁADY
Nie filmiki 👌
dla mnie największy fenomen to Rosja: da się tam zbudować satelitę wystrzelonego z łodzi podwodnej, a nie da się zrobić młotka, który podbije wolny rynek, praktycznie nie ma innego powodu, że Australia jest bogatsza od Rosji, nietypowa jest też sytuacja Polski, u nas niczego bardziej skomplikowanego niż młotek nie da się stworzyć (i to zawsze pod nadzorem Niemca czy Szweda), ale młotek się da
nowy5 po czym wnioskujesz, ze Au jest bogatsza od Rosji? Już było tu wyjaśniane, że GDP jest fałszywym wskaźnikiem.
@@demaskatorr wnioskuje po tym, że poza tobą nikt nie twierdzi, że przeciętny Rosjanin żyje lepiej od Australijczyka, choć oczywiście licząc zasoby bogactw Rosja to nr 1 na świecie
@@nowy5 , no właśnie, "zasoby bogactw" to jedno, drugie: wydatki i osiągnięcia w technologii wojskowej i kosmicznej, trzecie: obszar jaki jest w administrowaniu, itd. Jak możesz porównywać domowego kota (Australia) do syberyjskiego tygrysa (Rosja)? Obydwa kraje mają jednak ten sam model gospodarki, czyli oparty jedynie na wydobyciu surowców. A styl i jakość życia, to jest zupełnie co innego i z innych przyczyn się bierze. W Australii ta obserwowalna przez ciebie gołym okiem lepsza jakość życia dotyczy jedynie ludzi żyjących w kilku zaledwie ośrodkach urbanistycznych, wyjedź poza miasta w regiony Australii a zobaczysz nędzę i biedę porównywalną z tą rosyjską. A ci ludzie z miast, to połowa z nich żyje na rządowym zasiłku a druga (te faszystowskie biurwy) żyje również z funduszy rządowych. Ci ludzie nie wypracowują żadnego realnego użytecznego produktu. Skąd są te rządowe pieniądze zapytasz(?), wejdź na światowe dane statystyczne, a zobaczysz, że rząd australijski żyje z długów. Rosja natomiast nie żyje z długów. A zatem nic nie jest takie jak się przeciętnym ludziom wydaje. Musisz podejść głęboko, socjologicznie do obserwowania świata (tu Australii), by go dobrze i prawidłowo rozumieć.
"da się tam zbudować satelitę wystrzelonego z łodzi podwodnej, " pierwsze słyszę, pociski balistyczne nie mogą wynieść satelity.;
"też sytuacja Polski, u nas niczego bardziej skomplikowanego niż młotek nie da się stworzyć " pieprzysz bzdury
@@infeltk o, kolejny młotek się wypowiedział
Brawo :)
Bardzo fajnie zrobiony film tylko bym dodał obok pytania co nas różni że oni nie mieli u siebie dwóch wojen i dławienia gospodarki dobre położenie geograficzne i trzymanie z najwiekszym cwaniakiem swiata czasem dużo pomaga .
A może coś o Belgach w Kongo? też ciekawy temat
Świetny kanał. Szkoda że dopiero teraz go znalazłem
Dziekuje za wyklad
Kiedy zacznie Pan nagrywać w stereo? Bo ciężko słuchać jednym uchem
pracuję nad tym
Nie musi być stereo, ale sygnał niech idzie na oba kanały bo faktycznie na słuchawkach jest ciężko
U nas nigdy dobrze nie będzie. Zawsze będzie średnie dziadostwo. Upadek totalny nam nie grozi bo jesteśmy w miarę bogaci (surowcowo,powierzchniowo). Bogactwo też nam nie grozi dzięki rządzącym i UE a druga Australią też nie będziemy , nie ta powierzchnia i nie te zasoby. Dziękuję za kolejny świetny film który poszerza światopogląd
Dziękuję, to już kolejne wideo, które bardzo chętnie tutaj oglądam.
Chciałam na coś zwrócić uwagę. Australijczycy są być może szczęśliwsi i żyją dłużej niż my, ale nie zwrócił Pan uwagi na coś, co mnie bardzo intryguje. Otóż, Australia jest krajem, który jest od wielu lat na pierwszym miejscu pod względem zachorowań na nowotwory (w skali światowej). Zawsze bardzo interesuje mnie korelacja (ale czy przyczynowość?) pomiędzy wysokim rozwojem gospodarki a zapadalnością na choroby cywilizacyjne.
Moja teoria jest taka, ze geny białych ludzi mieszkających tam jeszcze nie przystosowały się do nasłonecznienia, druga ze maja wysoce przetworzone jedzenie, a ich konwencjonalna produkcja energii zdaje się wpasowywać jako kolejny argument w dyskusji o nowotworach.Pozdrawiam!
Dla Zasięgów.
Panie Zbigniewie coś trzeba zrobić z nagłośnieniem ponieważ znowu słyszę pana tylko na jednej słuchawce a druga nie wydaje dźwięku(to samo było w ostatnimm filmie) . Uprzedzając pytania, moje słuchawki są w 100% sprawne :)
Dziekuje Panu za ten wspanialy film. To jest szczera prawda, tutejsi ludzie sa szczesliwi i bardzo pomocni. Mieszkam w Australii juz od 39-ciu lat, ale tez widzialam wzloty i upatki. Gratuluje i czekam na nastepny odcinek.
Ostatnie filmy lecą w mono a nie stereo :)
Oglądam 20y filmik w tygodniu 😀 proszę pana doktora o poprawe kwestii technicznej filmow i bedzie po 100 000 wyświetleń. Pozdrawiam
Super wykład.
Panie Profesorze a czy będzie film o Szwecji, Norwegii, Islandii?
doba ma tylko 24 godziny, więc trzeba być cierpliwym :-)
Czy pojawi się materiał o tym, czy złoża naturalne w PL powinny być sprzedane wszystkim wokół, czy lepiej zachować je w rękach państwa?
to jest pytanie bardziej polityczne niż ekonomiczne :-)
Przypominam, że polska ropa naftowa jest mocno zanieczyszczona a my nie mamy systemów do oczyszczania ropy naftowej.
Forbedden Sean Od czego są uczelnie? Niech się wykażą i we współpracy z biznesem przygotują odpowiednie technologie.
Nie narzekają na zanieczyszczenie bo przy takim zagęszczeniu populacji i rozmiarze mogą truć długo, ale pożary szybko ich uczą, że może lepiej nie palić tyle tego węgla.
Jak zwykle świetnie Panie Zbigniewie. Czy planuje Pan zrobić odcinek o RPA?
najpierw Turcja i nasi sąsiedzi Białorusini :-)
@@dylewski1 Też ciekawe. Ale mam nadzieję że będzie to też omowione. Pozdrawiam
"Nie ważne jak" pisze się łącznie p. Zbigniewie D. bo Rodo 25:08
tak, to fakt ... nieraz przeglądając wykład po nagraniu łapię się za głowę, że w ferworze wykładu palnąłem o jedno słowo za dużo, albo nie wiedzieć czemu podałem inną liczbę niż na slajdzie ... cóż, bywa ...
@@dylewski1 Powinien Pan zatrudnić sobie jakiegoś ogarniętego rencistę z szóstą grupą inwalidzką i koronawirusem na 1/16 etatu do montażu i debugowania materiału. Warto byłoby wzbogacić ten kanał lepszym wykończeniem. Pzdr
Zamknięcie fabryki samochodów w Australi symbolicznie oznaczało, że A. staje się poddostawacą surowców dla Chin.
1:43 - flora to nie fauna, o której Pan mówi :)
Australia od czasu przyjęcia Chin do WTO rozwija się znakomicie dlatego, że Chiny kupują surowce z Australii. Z drugiej strony bezpieczeństwo Australii zależy od bezpiecznych linii komunikacyjnych morskich wokół, które zapewnia dominacja marynarki wojennej USA w Azji Płd-wsch. Ale to się kończy, bo nadchodzi konfrontacja na linii Chiny-USA. To stawia Australię w kropce.
Uwielbiam pana wykłady. Czy można poprawić mikrofon ?? Głos słychać tylko na lewych głośnikach/słuchawkach ale muzyka z filmu działa na obydwóch. Dziękuję.
pracuję nad dźwiękiem
Dzien dobry, co sadzi Pan o aktualnej konfrontacji Australii z Chinami (link ponizej), czy Australia poradzilaby sobie w przypadku zerwania relacji handlowych z Panstwem Srodka? Czy tez moze Chiny przechodza do szantazowania swiata zachodniego, od Australii poczawszy? Serdecznie pozdrawiam, jestem fanem kanalu Pana Doktora 👏👍 m.ua-cam.com/video/Vgr8264tj4s/v-deo.html
Jak zwykle nie tylko bardzo ciekawy , ale wrecz fascynujacy film , dajacy wiele do myslenia. Byc moze przegapiona zostala kwestia stosunkowo nielicznej ludnosci. Pamietam jak nawet nie tak dawno bylo australijczykow cos okolo 15 milionow. W Stanach tez sa male stany , ktore , jak Vermont czy New Hampshire , ktore od lat naleza do czolowki pod kazdym dobrym wzgledem. Chyba jest latwiej stworzyc spolecznosc o wspolnym zapatrywaniu sie na korzysci spoleczne. Np.Finlandia - najszczesliwsi ludzie na swiecie , ale jak niewielu ich jest.
To prawda. Najbogatsze państwa świata są bardzo małe - łatwiej jest zrobić dobrobyt w małym państwie niż w takich Chinach
@@CzumpiOD Dodal bym jeszcze jednosc wiary i jednosc etniczna.
Bardzo ciekawy wykład.
Może warto zrobić coś o Turcji?
tak, będzie Turcja :-)
Dziękuję Panie Zbigniewie
Uczący wykład, Panie profesorze jednak pierwszy raz muszę się poskarżyć na wykonanie materiału jest za cicho proszę uruchomić wykład o Finlandii i ten tutaj i porównać głośność tu jest niesamowicie przytłumiona.
Wydaje mi się, że lepiej jest zrobić coś za głośno a potem ludzie sobie dopasują do swoich preferencji niż na odwrót. Taka oto obiekcja.
Pozdrawiam, czekam na dalsze materiały.
ok, popracuję nad tym
Pan tak na serio z tymi pochwałami Australii? Zagarnąć teren, wybić ludzi, którzy tam mieszkali od dziesiątek tysięcy lat w pełnej zgodzie z Naturą, po to, żeby dać upust własnemu poczuciu wyższości i móc bez przeszkód łupić bogactwa, które utworzyły się w tej ziemi przez miliardy lat ewolucji... W zamian zostawiając skażenie i śmierć... A wszystko to po to, żeby przez kilka pokoleń pławić się w luksusie i konsumpcji w ogóle nie myśląc o przyszłości... "Po nas choćby potop"... Czy to Pana ideał, który świadczy o "dobrym gospodarowaniu"?
Dla mnie jest to jest przykład cynicznej, krótkowzrocznej i pasożytniczej, właściwie psychopatycznej filozofii życia. W Australii praca jest tak droga, że bardziej opłaca się oddać samochód na złom i kupić nowy niż go naprawić. No tak, ale mają wystarczająco dużo miejsca na szroty i w ogóle mogą sobie pozwolić na wyrzucanie czegokolwiek i zanieczyszczanie środowiska, nieprawdaż? Tak samo jak mają wystarczająco dużo ziemi, żeby eksploatować jej bogactwa aż do ich wyczerpania... Do czasu... W gruncie rzeczy Australijczycy to ludzie, którzy nauczli się grabić i sprzedawać bogactwa zagrabionego przez siebie kraju w sposób EFEKTYWNY i RÓWNO dzielić się łupem. Na tym polega całe ich osiągnięcie... Tak bardzo godne podziwu? Nie stać nas - ludzi na nic więcej?
Jak można chwalić takie podejście, zwłaszcza w czasach, kiedy z tak wielkimi oporami zaczyna się przebijać w nas świadomość, że ten sposób myślenia jest anachroniczny (błąd postrzegania Ziemi jako "nieograniczonej") i prowadzi w prostej drodze do katastrofy na globalną skalę?
Cenię Pańskie wykłady i wierzę, że tak naprawdę nie pochwala Pan cynizmu, ktrótkowzrocznego pragmatyzmu, okrucieństwa i braku szacunku do Ziemi i Życia w ogóle. Proszę to jednak wyraźniej zaznaczać, bo czasem można odnieść wrażnienie, że takie postawy mają Pana akceptację i podziw, o ile tylko prowadzą do wysokich pozycji jakiegoś kraju w PKB i innych rankingach "bogactwa".
każdy wyciąga takie wnioski jakie potrafi ... a ja tylko opisuję realne mechanizmy, które mają skłonić do refleksji ...
To jest wyklad o gospodarce i zarządzaniu krajem a nie o etyce
ŚWIETNY WYKŁAD!!!
Ale tam czlowieku jest 3 osoby na km kw. Zero konkurencji przeludnienia co my porownujemy. Im mniej ludzi tym zawsze bogaciej
Doskonały wykład
Super
Przepraszam a czy ANTARKTYDA to nie jest najsuchszy kontynent na ziemi?
www.csir.com.pl/najbardziej-suchy-kontynent.html
Dlaczego dźwięk jest mono?
bo nie umiem sobie poradzić
@@dylewski1 dziękuje
Myślałem, że słuchawki się spsuły
Bardzo dobry wykład Panie Zbigniewie. Jedna mała uwaga do ścieżki dzwiękowej. Pana głos jest słyszany tylko w jednym głośniku, natomiast efekty dzwiękowe są już w 2 głośnikach. Jak dałoby radę podłączyć ścieżkę dzwiękową Pana wykładu w wersji stereo na lewy i prawy kanał, podniosłoby znacznie walory dzwiękowe materiału. W poprzednich wykładach występuje ten sam problem z dzwiękiem.
tak, wiem, pracuję nad tym ...
Mam nadzieje, ze tym razem bedzie cos słychac, ostatnie dwa jak dla mnie byly bez dzwieku!
Po prostu Pan Zbigniew montuje filmy w taki sposób, że dźwięk słychać tylko z lewego kanalu, a jesli masz tylko jeden glosnik, to jest spora szansa, ze wtedy nie uslyszysz nic.
No cóż oni nie mieli tego idioty balcerowicza przy starcie w gospodarkę.
Jakby go mieli to piach musieliby importować.
Panie Zbigniewie, proszę nakręcić (koniecznie) film o Islandii.
ok, pomyślę :-)
Może kolejny odcinek będzie o Cyprze ?
dziękuję za podpowiedź :-)
Cypr jest w połowie okupowany przez Turcję.
Kiedy Norwegia?👍🙏
najpierw Turcja i Białoruś :-)
Zbigniew Dylewski o super dziekuje za odpowiedz, jestem ciekaw co powie Pan o Norwegii,mieszkam tu 9 lat🤗
Witam. Panie Zbigniewie odnośnie Pana puenty, na których populistów głosować na tych z Pis co rozdają miliardy dla ludu czy tych z Po co rozdają miliardy oligarchom krajowym i zagranicznym , oto jest pytanie?
sami musimy zmieniać Polskę, żeby była NASZA WSPÓLNA :-)
Przeraszam ale to jakis żart ??? od poczatku dźwięk na wideo był marny, muzyczki mało głośników nie urwie a mowa szeptem, ale to jest totalna porażka. Naprawde niech pan sprawdza dźwięk przed zamieszczeniem na YTB, ten film polecam, naprawić audio w oryginale i zamieścić wersję 2,0, można na programach dźwiekowych zdublowac mono na stereo.
Proszę o sprawdzenie sprzętu, głos jest coś nie tak.
No covid pokazał jaki z Australii raj na ziemi hahahah. Będę pokazywał ludziom ten kanał jak przykład manipulacji danymi, dawno tylu bzdur nie widziałem. Ogólnie ten kanał powinien się nazywać tysiąc sposobów na pokazanie jak w Polsce jest źle. Już któryś filmik z rzędy i za każdym razem tylko jak to w Polsce źle. Jak pojawia się jakakolwiek tabelka w której jesteśmy wysoko to następuje milczenie. Ciekawe
Z tymi polskimi kopalniami wki to nie przesadzaj, nie przez decyzję UE powinno się je zamykać tylko że względów ekonomicznych. Po prostu węgiel z importu, także z Australii, jest zdecydowanie tańszy od polskiego, wydobywanego w kopalniach głębinowych i w trudnych warunkach geologicznych
najpierw należy opracować PROGRAM polskiej energetyki ... a potem podejmować decyzje o tym czy węgiel wydobywać, gazować, czy zaniechać ...
Gdyby Polska miała takie bogactwa naturalne co Australia to i tak była by biedna.
Nic by się nie opłacało, a zasoby przejęłyby zagraniczne koncerny.
U władzy dalej byłyby postkomunistyczne koszerniaki oddające wszystko za bezcen.
@@NexusCas A my się śmiejemy z Arabów, którzy potrafią swoje surowce wykorzystać na max i inwestować w wojsko.
@@dylewski1 a jakie jest pana zdanie na ten temat co pan mysli co zrobic z polskim gornictwem i czy wgl jest sens wydobywac u nas jakie pan ma zdanie na ten temat moze pan wyklad o tym zrobi
Dla zasiegu :)
A co bedzie za 80 lat? Potop?
a co będzie za milion lat? ... pytanie abstrakcja ... my póki co nie wiemy jak będzie świat wyglądał za 10 lat
@@dylewski1 , rozne zdarzenia katastroficzne moga oczywiscie wystapic, ale w zasadzie nie spodziewamy sie wielkich zmian spowodowanych przez ludzi w perspektywie 10 czy 80-lecia lecia.Kraje arabskie przygotowuja sie do zmiany zapotrebowania na rope przez inwestownie petrodolarow w rozwoj badan. Z tego co Pan zaprezentowal, Austalijczycy jada na fali tego co immdala natura. A moze cos przeoczylem?
Fajny odcinek ! Pozdrawiam AAAa Taka ciekawostka . Polskie przyczepy kempingowe "Niewiadow" eksportowane są do Australii Sprzedawane są przez firmę Euro Caravans NSW - 4/148 Toongabbie Road, Girraween NSW 2145
www.euro-caravans.com.au/
www.caravancampingsales.com.au/editorial/details/ensuite-van-for-22-000!-55686/
wysyłka z Niewiadowa do Australii facebook.com/photo.php?fbid=10208326751033578&set=o.743252219080580&type=3&theater&ifg=1
Znowu na słuchawkach tylko w 1 jednej jest dźwięk
Po raz kolejny słychać głos tylko z jednego głośnika/słuchawki!
pracujemy nad tym
raczej problem tkwi w mikrofonie, bo przez 15 sekund filmiku muzyczkę slychać z obu stron, a wszystko co nagrane mikrofonem slychac tylko z lewej strony
może uszy ci szwankują
@@termometr11 zamknij się trollu!
@@Sabius nie jestem trollem tylko człowiekiem
Po co betoniarka ma obrotowy bęben...?
Tak, po to, żeby piasek (lądy) wodę (oceany) i cement (pył wulkaniczny) połączyć i wymieszać na jednolitą masę...
Gdyby Ziemia obracała się wokół własnej osi to uzyskalibyśmy podobny efekt jak w betoniarce... błoto na całej powierzchni.
Panie doktorze, to już trzeci wykład z kolei z dźwiękiem tylko w lewym kanale. Słuchając przez słuchawki jest to uciążliwe. Czy mógłby Pan to poprawić?
pracuję nad tym
Aaa taam, sa szczesliwi bo maja dlugie lato i duzo slonca.
Chyba nie są juz racy szczęśliwi z powodu jak traktuje ich rząd w czasie koronki
Dziś pojawiają się pytania o przyszłość całego sektora węglowego, ba zależność od sektora wydobywczego przez kilka ostatnich lat skutkowała niskim wzrostem gospodarczym, spadkiem dochodów do budżetu i muszą pojawić się pytania
co dalej, szczególnie w obliczu rozwoju takich krajów jak np Mongolia.
to prawda .... najpierw trzeba odpowiedzieć jak ma wyglądać polska energetyka, bo podejmowane działanie są przypadkowe i niemądre ... a może powinniśmy gazować węgiel?
@@dylewski1 A mamy technologię zgazowania węgla? O ile dobrze pamiętam to taka próba na dużą skalę w Australii skończyła się katastrofą ekologiczną i moim zdaniem to nigdy nie będzie technologia wydajna pod kątem ekonomicznym do spalania gazu ziemnego, nie licząc kosztów środowiskowych.
Będzie kiedyś film o Wielkiej dywergencji?
co ma Pan konkretnie na myśli?
@@dylewski1 w XIX wieku własnie nastąpiła różnica światowa w bogactwie.
witam panie Zbigniewie juz sie rozsiadlem i czekam
Taki wsaniały kraj Polska a ludzie tacy głupi ,pazerni no i korupcja, bezkarność władzy i urzędników. Wszyscy to wiedzą i śmieją się całej reszcie prosto w twarz i jeszcze palec do makijażu pokazują. Wszyscy proszeni są do wyborów, wiecie jak głosować.
Najbardziej mnie śmieszy krytykowanie Saudów przez wielu Polaczków gadając, że ich bogactwo to pochodzi tylko od ropy i terroryzmu co nie jest prawdą, bo gospodarka Arabii Saudyjskiej w ciągu 10 lat bardzo się zmieniła np. przestali polegać militarnie na Jankesów i zaczęli masowo kupować od zachodu nowoczesnego sprzętu. Ich udział surowców w gospodarce mocno się zmniejszył i dalej idzie w dół.
Ale co wygrywa co? To ze jest ich tylko 3 osoby na km kw
Doktorku jesteś szczęśliwy!
Jak zmierzono szczęśliwość kraju ???
polecam wykład "Dobrobyt, czyli bogactwo?" :-)
Sorry, ale właśnie przypomniała mi się wypowiedź ministra z Australii na Światowym Forum Ekonomiczny w Davos w której to mówił, że Australia inwestuje mniej w dekarbonizacje bo jest mniejsza. Według niego jeśli popatrzylibyśmy na inwestycje w dekarbonizacje na poziomie per capita to u nich te wartości byłby o wiele większe niż w Europie. Miałem również okazje lecieć liniami lotniczymi z tego kontynentu i zauważyłem, że dobrowolne dopłaty do neutralizacji emisji zostały tam wprowadzone o wiele wcześniej. Przed wybuchem epidemii koronawirusa często korzystałem z United Nations Carbon offset platform i tylko czasami widziałem darczyńców z Polski za to mnóstwo z Australii. Uważam, że twierdzenie, że się nie przejmują klimatem nie jest prawdziwe.
23:21 drugim razem, zamiast konfrontować "goły" PIT z indeksem "szczęśliwości" proszę skonfrontować kwoty wolne od podatku PL albo podatek zwanym dla niepoznaki "ubezpieczeniem społecznym" RÓWNIEŻ z uwzględnieniem kwoty wnoszonej przez pracodawcę, o którym 9 na 10 pracowników nie ma bladego pojęcia... versus (np.) AU. O konfrontacji stawek VAT czy znanego tylko w Polsce wynalazku o tytule PCC nawet nie ma co pisać, bo i po co...
Indeks szczęśliwości mierzy to ilu ludzi w kraju "stęka mniej niż pan w komentarzu na UA-cam" a nie jakie kraj ma stawki VAT i opodatkowania
@@marcdzik Proszę to powiedzieć autorowi nagrania - autentycznemu kryptokomuniście.
Fajny kraj ta Australia. A najlepszy byl areszt domowy wewnatrz terytorium Australii mowiacy o zakazie opuszczania Australii w trakcie pseudopandemii pod kara zakazu powrotu kiedykolwiek do Australii wlasnych obywateli. To chyba byl rekord w historii swiata
Pan Doktor Nauk Ekonomicznych może tego nie wiedzieć... ale na wszelki wypadek zapytam:
Czy Pan Doktor wie jaki jest prawdziwy kształt Ziemi i dlaczego żaden pilot nigdy nie przeleciał nad biegunem południowym?
Dlaczego żyroskop samolotu lecącego z Londynu do Sydney nie odwraca swojego wskazania a zachowuje wskazanie z Londynu?
ależ latali nad biegunem południowym ... www.startparking.pl/blog/loty-nad-arktyka-i-antarktyda-czy-samoloty-lataja-nad-biegunami/
@@dylewski1
Panie Doktorze,
Jeden samolot się rozbił na zboczu góry i przestały latać - a był to lot wycieczkowy.
Nad Biegunem Północnym latają samoloty rejsowe większości linii europejskich i amerykańskich - dlaczego? - bo ten biegun a raczej punkt centralny naszego ziemskiego talerza ISTNIEJE w realu.
Ale najbardziej przetworzony produkt australijski światowej klasy gdzie hiphopowcy, raperzy i reszta tej hołoty co uważają się za muzyków, to AC/DC