Wietnam

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 392

  • @greatpleasures
    @greatpleasures 4 роки тому +147

    Panie Zbigniewie, jest Pan wspaniałym człowiekiem, posiadającym nieprzeciętną wiedzę i pasję do tego, co Pan dla nas robi.
    W imieniu wszystkich tu zgromadzonych, dziękuję Panu i bardzo proszę o kontynuowanie Pańskich wykładów, które oglądam z ogromnym zaciekawieniem i wciąż czekam na kolejne.
    Takich ludzi jak Pan w naszym kraju potrzebujemy jak najwięcej.
    Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.
    Dziękuję Panu raz jeszcze.

    • @marcinzaremba1811
      @marcinzaremba1811 4 роки тому

      Amen!

    • @zygmuntkaretta6782
      @zygmuntkaretta6782 4 роки тому +4

      Niestety spodziewalem sie konkretnej i nie tendencyjnej informacji dotyczacej wojny wietnamskiej. Vietcong oraz popierajaca go armia Wietnamu Polnocnego nie byli zadnymi oberwancami wyposazonymi w karabinki kalasznikowa tylko regularnie szkolona , bezwzgledna armia szkolona na wzor jednostek SS i Armii Czerwonej . Wyposazenie dla nich dostarczal ZSRR i wszystkie kraje bloku wschodniego a ilosc strat byla zupelnie niewazna. Wyposazenie dla Wietnamu wysylala m.in. Polka , ktora wedlug roznych szacunkow w latach 1965 - 73 rocznie wysylala "pomoc"o wartosci ok. 80 mln. USD rocznie!!!!! Oczywiscie Polska musiala to robic.
      Podczas ofensywy Thet w 1968 wojska komunistyczne na kilka dni opanowaly dawna stlice cesarstwa Hue i i strzalem w tyl glowy wymordowaly tysiace mieszkancow tego pieknego miasta. Byl to mord podobny do zbrodni w Katyniu tez w wykonaniu komunistycznym.
      Niestety nic nie zostalo powiedziane o losach Wietnamu zaraz po komunistycznym wyzwoleniu w roku 1975 - 77. Zapanowal ta glod a miliony ludzi chcialo opuscic ten nowo utworzony raj Ludzie glosowali nogami i ponad 2 mln Wietnamczykow na prymitywnych lodziach zdolalo uciec z komunistycznego piekla.
      Czerwoni Kmerowie mieli poparcie glownie z ZSRR i Chin i to wtedy gdy likwidowali kilka milionow mieszkancow Kambodzy. Amerykanie poparli ich pozniej i tylko politycznie poniewaz Kmerowie walczyli z Wietnamczykami.
      W 1976 roku kiedy przyjechalem do Holandii widzialem wiele lewackich i komunistycznych transparentow wychwalajacych Khmerow i komunistow wietnamskich.Nic dodac , nic ujac.
      Zygmunt Karetta ,
      Roosendaal
      Holandia

    • @zenustajmir5609
      @zenustajmir5609 4 роки тому +1

      "Nie" z przymiotnikiem piszemy łącznie.

    • @karpik2588
      @karpik2588 4 роки тому +1

      Też tak uważam i traktuję te filmy jako kolejny punkt widzenia , materiał do przemyśeń -jak zresztą wszystko co znajduję na YT :)

    • @dadai1318
      @dadai1318 3 роки тому

      @@zygmuntkaretta6782 Święto Têt. I jeszcze apostrof nad e

  • @danielmichalkowski1012
    @danielmichalkowski1012 4 роки тому +70

    jeden z nielicznych kanałów gdzie wchodzę.... automatycznie zostawiam łapę w górze i zamieniam się w słuch :D

  • @adamboczek9398
    @adamboczek9398 4 роки тому +29

    Szanowny Panie Doktorze,
    od około roku regularnie oglądam udostępniane przez Pana wykłady. Jestem pod wielkim wrażeniem Pana dużej wiedzy merytorycznej oraz znakomitego przygotowania. Znalezienie wiarygodnych danych dla poszczególnych państw jest procesem trudnym i wymagającym dużo pracy i zaangażowania. Ponadto w moim subiektywnym odczuciu może być Pan wzorem do naśladowania dla wielu wykładowców, którzy niestety czasami mają problem z odpowiednim przekazaniem swojej wiedzy studentom. Co więcej, każdy przeprowadzony przez Pana wykład zachęca do refleksji nad problemami które czasami umykają naszym oczom.
    Bardzo interesuję mnie kwestia Funduszy Europejskich dla poszczególnych państw członkowskich UE. Wielokrotnie można spotkać się z danymi, że Polska jest największym beneficjentem pomocy unijnej. Czy to prawda ? Ile tak naprawdę otrzymaliśmy wsparcia na przestrzeni 16 lat ? Które państwo w Europie najbardziej skorzystało ekonomicznie z pomocy unijnej ? Bardzo chętnie posłuchałbym wykładu na ten temat.
    Pozdrawiam serdecznie

  • @νβλτργγρ
    @νβλτργγρ 4 роки тому +2

    Panie Zbigniewie, Pańskie filmy są naprawdę cudowne. Nie mogę się doczekać kolejnych materiałów, bo wiem, że z tych wykładów zawsze wyniosę więcej niż z historii lub wosu...
    Dziękuję i proszę oraz liczę na więcej filmów!

  • @danawitkovsky1789
    @danawitkovsky1789 4 роки тому +10

    I to się nazywa PROFESJONALNY WYKŁAD. Dziękuję Panie Zbigniewie za Pańską pracę.

  • @grzespiral458
    @grzespiral458 4 роки тому +1

    Panie doktorze... pozdrawiam z akademickiego Krakówka... chyba ze dwa miesiące oglądania Pańskich wykładów zajęło mi naciśnięcie suba! Fajnie Pan to przedstawia, z moich obserwacji i wiedzy, w sposób rzeczowy i prawdziwy.

  • @adammalinski8182
    @adammalinski8182 4 роки тому +9

    Dzieńdorby. Już nie możemy się doczekać na kolejny, profesionalny wykład na temat Wietnamu. Serdecznie pozdrawiamy Panie Dr.

  • @majesticarea1721
    @majesticarea1721 4 роки тому +1

    Brakuje słów Panie Zbigniewie wszystko genialnie ! taki zimny obserwator widzący z kilku miejsc jednocześnie to raczej nie spotykane brawo !!! szukałem klucza do takiej formy obiektywizmu i doszedłem do wniosku że to pobyt w na zachodzie dal taka korelacje odskocznie odnosnie zbalansowania nie tyle emocji poglądów ale skutków i przyczyn które wyłoniły te niuanse labirynty jak określę wysączenia tej zimnej esencji , Pozdrawiam

  • @jebac_pisioryvonpimmel2884
    @jebac_pisioryvonpimmel2884 2 роки тому +1

    Sehr geehrter Herr Dr. Dylewski, vielen dank für Ihre sehr interessante und ausführlich erklärte Vorträge. Gruß aus Berlin Jörg

  • @Singularitarianist
    @Singularitarianist 4 роки тому +1

    Kolejny ciekawy film. Dziękuję.
    Dzięki pańskim filmom czerpię inspiracje również bizneowe do rozpatrzenia. Wiele lat działałem jako agencja pracy i tu pokazuje Pan kierunki skąd można rozważać rekrutacje pracowników. A Wietnamczycy są fajnymi, ciekawymi ludźmi którzy się w Polsce zaaklimatyzowali i nie robią problemów. Po okresie życia i pracy w Londynie poznałem wiele różnych sympatycznych ludzi z innych kultur, pracowitych i zdeterminowanych Pakistańczyków, wyluzowanych Brazylijczyków, Wietnamczyków, dziewczynę z HongKongu która nie pozwalała nazywać się Chinką, bo Chińczycy to najeźdźcy.
    Z uwagą śledzę Pana filmy i cieszę się na każdy kolejny.

  • @ZeroCalorieCookie
    @ZeroCalorieCookie 4 роки тому +18

    Świetnie się Pana słucha, dobra robota z tymi wykładami. 😊

  • @Olaf-z3j
    @Olaf-z3j 4 роки тому +9

    ciągle mówi się jaki Wietnam jest piękny i jaką ma ciekawą kulturę wogle nie zwracając uwagi jak tam żyje się naprawdę. Czekam z niecierpliwością na wykład :-D

    • @Adam-ff7nv
      @Adam-ff7nv 4 роки тому +2

      On naszym kraju mówi się podobnie

    • @nr655321
      @nr655321 3 роки тому

      Brutalne upały, okropny hałas i wciąż bardzo dużo biedy. Ludzie: 50% uśmiechnięci, 50% gbury. Chaos organizacyjny na poziomie trudnym dla nas do ogarnięcia.

  • @adamgawronski8537
    @adamgawronski8537 4 роки тому +2

    Oglądam Pana wszystkie wykłady i jestem pod wielkim wrażeniem życzę motywacji w tworzeniu nowych filmów

  • @SulacoPL
    @SulacoPL 4 роки тому +1

    Bardzo lubię słuchać Pana wykładów. Zawsze człowiek staje się po nich odrobinę mądrzejszy :)

  •  2 роки тому

    W zasadzie tematy poruszane przez Pana to dla mnie dość odległa dziedzina wiedzy, bo jestem humanistką, ale humanistką ciekawą świata i mechanizmów, które nim rządzą. Na Pana kanale znalazłam sporo ciekawych rzeczy, ot chociażby słyszę, że ma Pan w swojej ,,bibliotece" wykład o wojnach opiumowych, temat z którym zetknęłam się w powieści, a który zainteresował mnie na tyle, żeby go zgłębiać. Dziękuję za to, że dzieli się Pan wiedzą w sposób na tyle przystępny, że nawet ktoś, kto nie ma bladego pojęcia o ekonomii może skorzystać. Pozdrawiam i czekam na następne tematy, chociaż obejrzałam dopiero 3 odcinki. ;-)

  • @jankowalski6613
    @jankowalski6613 4 роки тому +1

    Jak zawsze świetny materiał

  • @Micha-pg4qm
    @Micha-pg4qm 4 роки тому +50

    Widać ludzie 30 min przed wykładem zbierają się przed telefonem jak pod salą wykładową

  • @Tom_BBB
    @Tom_BBB 4 роки тому +1

    Dziekuje p. Zbyszku za kolejna porcje jakze ciekawych informacji.

  • @1969OLEK
    @1969OLEK 4 роки тому +3

    Ten kanał na YT ma ogromne możliwości.
    Miło jest patrzeć jak suby rosną :) bo tematy są doskonale omawiane :)
    Pozdrawiam

  • @msoszynski81
    @msoszynski81 4 роки тому +28

    Znowu przekonam się o tym, ze podręczniki są pisane w sposób tendencyjny. No i dobrze... czysta ekonomia a nie czary-mary hokus-pokus... Nie mogę się doczekać...

  • @mmacki7793
    @mmacki7793 4 роки тому

    No i warto było czekać do soboty,jak zwykle materiał ciekawy ,profesjonalny wykład ,po prostu wciąga jak ruchome piaski .Czekam na kolejny odcinek ,a kto będzie kolejnym bohaterem,to zawsze jest niespodzianka i zaskoczenie.

  • @basteqss8859
    @basteqss8859 4 роки тому

    Bardzo dobrze przedstawione fakty! Ciekawie, przyjemnie i przystępnie! Serdecznie dziękuję Panu za cała UA-cam'ową twórczość. Życzę dalszego rozwoju kanału i pozdrawiam serdecznie! ;)

  • @konradkarlowski9257
    @konradkarlowski9257 4 роки тому +1

    Panie Zbigniewie jak zwykle klasa sama w sobie, super wyklad. Vietnam to jedno z moich ulubionych miejsc. Szkoda ze nie wspomnial pan o bardZo duzych inwestycjach zagranicznych osob prywatnych, w szczegolnosci rosjan I ich wplywu. Pozdrawiam

  • @michapodsiado4629
    @michapodsiado4629 4 роки тому +7

    Świetny wykład - konkretny, rzeczowy. Dziękuję i oby tak dalej! :)

  • @papugadiaba668
    @papugadiaba668 4 роки тому +4

    Materiał jak zwykle bardzo dobry.

  • @TomkeP1993
    @TomkeP1993 4 роки тому +1

    Bardzo ciekawy materiał! Pozdrawiam.

  • @michalmikilo
    @michalmikilo 4 роки тому +1

    Panie Zbigniewie, niech kanał się rozrasta! Wiele jest ludzi szukających rzeczowej wiedzy na UA-cam. Jeśli tu zajrzą, to już zostaną :)

  • @danieldenkowski7213
    @danieldenkowski7213 3 роки тому

    Dziekuje za interesujace wyklady i pozdrawiam serdecznie z niemieckiej koloni.

  • @przemyslawp5513
    @przemyslawp5513 4 роки тому +6

    Chyba zabrakło parę słów o produkcji rolniczej Wietnamu. W zeszłym roku byli największym producentem kawy Robusta, są w czołówce produkcji ryżu. I coś o stosunkach z Chinami. W 1979 prowadzili otwartą wojnę, dziś mają konflikt o wysepki, a z drugiej strony Chiny to ich największy odbiorca produkcji rolniczej. Bardzo dobrze się Pana wykłady ogląda, pozdrawiam.

    • @forbeddensean9951
      @forbeddensean9951 4 роки тому

      To tak samo Australia też niby "wojuje" z Chinami a z drugiej strony jest ich największym odbiorcą węgla kamiennego.

  • @edwardkamienski346
    @edwardkamienski346 4 роки тому +12

    Pracowałem obok Wietnamczyków w byłej NRD, w Furestenwalde, to pracowici ludzie, sympatyczni. Byli też Kubańczycy, znałem tylko dwóch bardzo ambitnych i pracowitych, jeden z nich to był tłumacz. Reszta to kilerzy zasłużeni w Angoli im robota przy maszynach niekoniecznie służyła.

  • @zygmuntmucha5894
    @zygmuntmucha5894 4 роки тому +4

    Dziękuję za kolejny bardzo dobry wykład,Serdecznie Pozdrawiam

  • @rako9700
    @rako9700 4 роки тому +5

    dziekuje za te tone wiedzy ❤️

  • @maciejkoss7443
    @maciejkoss7443 4 роки тому +4

    Jak zwykle czekam z niecierpliwością, pozdrawiam i życzę Panu dużo zdrowia 😁

  • @towarzystwoprzyjaciozsagit457
    @towarzystwoprzyjaciozsagit457 4 роки тому +2

    SUPER
    WYKŁAD
    .

  • @archanielum
    @archanielum 4 роки тому

    dziś Pana odkryłem najwyraźniej algorytm youtuba był mi łaskawy ... oglądałem podróże po Azji ...i to chyba przekierowało mnie do Pana.... super informacje ...jakbym oglądał jakiś film dokumentalny ....nawet nie wiem kiedy się skoczyło :) piona za świetny materiał i prace przy realizacji jego :)

  • @mateuszmajchrzak1496
    @mateuszmajchrzak1496 4 роки тому +1

    Dziękuję za wykłady. Pozdrawiam

  • @TheSmokeStory
    @TheSmokeStory 4 роки тому +4

    Jak zwykle świetny materiał. :)

  • @jacuch1000
    @jacuch1000 4 роки тому

    Super jak zawsze :) Przyjemnie się słucha, przydatna wiedza.

  • @GrzegorzCetera
    @GrzegorzCetera 4 роки тому +2

    Jak zawsze bardzo dobry i interesujący wykład! Można z nim polemizować (dyskutować) ale to potwierdza jedynie jego wysoką klasę.
    Ja zaś zastanawiam się czy w Wietnamie wciąż jeszcze istnieją różnice mentalności, na ekonomie wpływające, pomiędzy ludźmi z północy i z południa kraju.
    Dawno, dawno temu miałem trzech kolegów Wietnamczyków na studiach tzw. boat people’s z początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Dwóch z nich było fantastycznymi i bardzo inteligentnymi ludźmi na których można było liczyć w najbardziej problematycznych sytuacjach. Trzeci zaś Wietnamczyk był straszliwym lizusem (karierowiczem) i sprawiał wrażenie człowieka fałszywego, którego obdarzenie zaufaniem byłoby skrajnym brakiem rozwagi. Po kilku wódkach - na jakiejś studenckiej imprezie - zapytałem jednego z moich wietnamskich przyjaciół dlaczego oni są takimi fantastycznymi ludźmi a ten trzeci jest taki …hmm …inny? W odpowiedzi usłyszałem (mój rozmówca tez nie zaliczał się do grona osób trzeźwych a Wietnamczycy - jak pan dr Dylewski zaznaczył - nie maja najmocniejszych głów): „Bo my jesteśmy chłopaki z Sajgonu a on z północy … Vietcong, k …wa”. „Ten trzeci” nie był oczywiście członkiem Vietcongu (komunistycznej partyzantki na południu kraju) ale jego rodzina pochodziła rzeczywiście z północy kraju w przeciwieństwie do mych dwóch kolegów z Sajgonu - stolicy Wietnamu Południowego.

    • @ducbinh0201
      @ducbinh0201 3 роки тому

      bây giờ không có sự phân biệt nào bạn ạ, chúng tôi là một nước thống nhất

  • @nikim3d993
    @nikim3d993 4 роки тому

    Wyszukiwanie materiałów, przygotowanie streszczenia, zaprezentowanie w interesujący sposób, obróbka filmu - to mnóstwo poświęconego czasu. Oby ludzie to bardziej docenili, szczególnie, jeśli dostają wiedzę za darmo. Mam nadzieję, że kanał się rozwinie. Powodzenia

  • @AlexAlex-wg1co
    @AlexAlex-wg1co 4 роки тому

    Jak zawsze Panie Zbigniewie wspanialy wyklad ,zawsze miło sie oglada . Czekam na wyklad o Filipinach 😊 Pozdrawiam serdecznie .

  • @fifiikrzak6306
    @fifiikrzak6306 4 роки тому

    Panie Zbigniewie kolejny genialny film z rewelacyjnym komentarzem 👍👍👍

  • @januz9789
    @januz9789 4 роки тому +34

    Ciekawie jakby wyglądał dziś Wietnam gdyby był podzielony na północ i południe jak dzisiejsze koree np jaki byłby przepaść gospodarczy między Wietnam pn a pł

    • @nr655321
      @nr655321 3 роки тому

      Strzelam, że na poziomie obecnej różnicy między Tajlandią a Laosem. Różnica spora ale nie dramatyczna.

  • @adamorzechowski932
    @adamorzechowski932 4 роки тому +8

    Kolejny świetny wykład się szykuje :)

  • @bueczkazeszczypiorkiem7404
    @bueczkazeszczypiorkiem7404 4 роки тому

    Wspaniale się Pana słucha!

  • @jakobkryptowahrung4627
    @jakobkryptowahrung4627 4 роки тому

    Dobrze zrobiony wykład. Dziękuję bardzo za podzielenie się wiedzą.

  • @z.miedzygazem9275
    @z.miedzygazem9275 4 роки тому +2

    Dziękuję Panu za ten ciekawy wykład! Byłem w Wietnamie służbowo dwa razy i mam parę spostrzeżeń. Na początek nie zgodzę się z małą ilością cukru. Cukier jest wszędzie w hurtowych ilościach począwszy od kawy, poprzez wszystkie napoje i kończąc na dodanym cukrze do świeżo wyciskanych soków. Moim zdaniem brak otyłości związany jest z dużą ilością warzyw i owoców morza w ich diecie oraz mniejszą niż u nas ilością mięsa.
    Co do gospodarki warto wspomnieć o tym, że Wietnam moim zdaniem właśnie teraz jest na samym początku wielkiego skoku gospodarczego. Przez ostatnie 2-3 lata wzrosły mocno inwestycje zagraniczne w szczególności z Chin (mówi się o tym że Chiny tak chcą obejść ewentualne embarga USA na swoje towary, ale nie wiem ile w tym prawdy). Koszt siły roboczej wzrasta, ale dalej jest konkurencyjny. Kraj ten również z roku na rok wydaje się co raz bardziej stabilniejszy dla inwestorów, przykładem może być jak dobrze radzą sobie ze skutkami obecnej pandemii. Moja firma ma dwie fabryki jedną w Wietnamie właśnie, a druga na Filipinach. Ta w Wietnamie działa cały czas bez żadnych zahamowań, a ta na Filipinach była zamknięta przez tydzień w wyniku wybuchu wulkanu a potem na kolejne 1,5 miesiąca z powodu pandemii. Fabryka w Wietnamie jest oceniania dużo lepiej od tej na Filipinach również pod względem wyników, oraz jakości pracy.
    Sami Wietnamczycy bardzo dobrze radzą sobie z powtarzalnymi czynnościami manualnymi - są dużo szybsi i dokładniejsi od europejczyków. Są pracowici, ale... trzeba ich mocno kontrolować. W dużej ilości fabryk kadrę kierowniczą stanowią dalej europejczycy. Operator zarabia 150-200 dolarów, ale już kadra inżynierska zarabia podobne pieniądze co polski inżynier. Jako Europa mamy około 20-30 lat przewagi jeżeli chodzi o kulturę pracy i kulturę techniczną. Jednak oni uczą się bardzo szybko i w szczególności młodzi ludzie są chętni zmiany.
    Co ciekawe podział odcisnął tam duże piętno - dalej ludzie określają czy są z południa czy północy. Są bardzo dumni z pokonania światowych potęg - Francji, USA a potem nawet Chin w krótkiej przygranicznej wojnie. Z komunizmu zostały tam tylko liczne portrety dziadka Ho Chi Minha, biurokracja i łapówkarstwo, ale czy tak nie wyglądały Chiny jeszcze kilkadziesiąt lat temu?

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +2

      dzięki, napisał Pan to co chciałem przekazać odnośnie perspektyw ...

  • @kzepek
    @kzepek 4 роки тому

    KochamPana wykady jedyny taki kanał życzę 100 lat tej działalności na yt a co tam 1000!!!! POZDRAWIAM !!!

  • @weaver0912
    @weaver0912 4 роки тому

    Więcej skondensowanej i przydatnej wiedzy niż w szkole :)

  • @MiAnKo
    @MiAnKo 4 роки тому +1

    13:42 .... bardzo mi przykro ale woda gąbki nie chłonie. Co najwyżej gąbka może chłonąć wodę. 😎 Tyle z czepialstwa, poza tym dziękuję za wykład i życzę zdrowia.🙂
    PS
    Jest Pan swojego rodzaju kopalnią z portalami statystycznymi za co też dziękuję.

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +1

      proszę spróbować samemu, może Pan nie będzie się przejęzyczał i mówił bezbłędnie ... zobaczymy :-)

    • @ziemowitzmarzy1405
      @ziemowitzmarzy1405 4 роки тому

      @@dylewski1 A będzie wykład o Kamnodźy i Pol Pocie ?

  • @trabantgt2
    @trabantgt2 4 роки тому

    Panie Zbigniewa jak zwykle ciekawy wykład.

  • @Polski_Nacjonalista
    @Polski_Nacjonalista 4 роки тому +2

    film daje do myślenie i jest bardzo fajne polecam i pozdrawiam

  • @arturklu6550
    @arturklu6550 4 роки тому +1

    Poszła, subskrypcja wykłady są na bardzo wysokim poziomie!!!

  • @kacperwolinski5602
    @kacperwolinski5602 4 роки тому +4

    Bardzo ciekawy wykład, jak zwykle :) osobiście posłuchałbym jeszcze wykładu o Portugalii, od imperium handlowego do jednego z tańszych krajów Europy Zachodniej :)

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +2

      Hiszpania, należy jej się ze względu na liczbę ludności :-)

    • @mil3k
      @mil3k 4 роки тому

      Portugalia planuje wrócić do korzeni i ponownie skierować się na morze. Polecam film na kanale Caspian Report o tym jak Portugalczycy starają się rozszerzyć swoje wyłączne strefy ekonomiczne na Atlantyku aby stworzyć trójkąt Lizbona, Madera, Azory.

  • @kajetanacocieto5465
    @kajetanacocieto5465 4 роки тому

    Świetny materiał. Ciesze się że trafiłem na ten kanał

  • @paveu4006
    @paveu4006 4 роки тому

    Super, jak zawsze

  • @happy_keats
    @happy_keats 4 роки тому

    Dziękuję za wykład. Poniedziałek przy komputerze jest od razu dobry :)

  • @alicjajuly188
    @alicjajuly188 4 роки тому +2

    witam serdecznie ,,zza miedzy,, . . . i pozdrawiam slonecznie :) w oczekiwaniu na wyklad . . .

  • @adamkaminski170
    @adamkaminski170 4 роки тому +8

    Bardzo dobry wykład panie Zbigniewie.
    Chciałbym zaproponować temat Szwecji i jej historii do bogactwa mimo socjaldemokracji

    • @gorylatko
      @gorylatko 4 роки тому +3

      "Mimo"???? Chyba DZIEKI!!! Co to za brednie? Zobacz co Reagan i Bush zrobili z USA? Zniszczyli zamoznosc 3/4 ludnosci kierujac wszystkie zyski do elity 1%. Wyjdz spod stolu!

    • @adamkaminski170
      @adamkaminski170 4 роки тому +3

      @@gorylatko ja mam do tego neutralne zdanie. Napisałem mimo ponieważ jakbym napisał dzięki to zaraz by się znaleźli fanatycy konfederacji i nie muszę tłumaczyć co by się stało...

    • @forbeddensean9951
      @forbeddensean9951 4 роки тому +2

      Przecież w systemach socjaldemokratycznych jest o wiele lepsza służba zdrowia niż w systemach czysto kapitalistycznych.

    • @adamkaminski170
      @adamkaminski170 4 роки тому +1

      @@forbeddensean9951 i szkolnictwo

  • @pierzol2
    @pierzol2 4 роки тому +3

    Nie mogę się doczekać.

  • @jakubgalusza5672
    @jakubgalusza5672 4 роки тому

    Bardzo ciekawe, dzieki.

  • @arcione69
    @arcione69 4 роки тому +1

    super wykład jak zawsze :)

  • @katarzynawiechua879
    @katarzynawiechua879 4 роки тому +1

    Rewelacyjny wykład

  • @thongaddy9790
    @thongaddy9790 4 роки тому

    Dziękuję bardzo, jestem z Wietnamu

  • @dariuszkornowski6893
    @dariuszkornowski6893 4 роки тому

    dziękuję za wykład

  • @av5653
    @av5653 4 роки тому +1

    Super te pana filmy

  • @andrewjasienski7890
    @andrewjasienski7890 4 роки тому

    Wspanialy program jak i inne i jego autor, polecam 100%.

  • @ewas.3015
    @ewas.3015 4 роки тому +2

    Bardzo ciekawe. Czy moglabym jednak prosic o pozostawianie linkow po kazdym wykladzie do pokazywanych grafik? Trzeba bez przerwy zatrzymywac film, aby moc spokojniej przeanalizowac rankingi. Mysle, ze wszyscy abonenci popra moja prosbe.

  • @marcinsobczak2485
    @marcinsobczak2485 4 роки тому +1

    Zawsze można na Pana liczyć, jeśli chodzi o powodujące zawał serca wstawki muzyczne.

  • @riskordpolska939
    @riskordpolska939 4 роки тому +8

    Proszę pana o historię Wielkiej Brytanii o koloniach i jej gospodarce

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +5

      spoko, to gruby temat ... dojdziemy ... :-)

    • @rako9700
      @rako9700 4 роки тому +1

      @@dylewski1 człowiek maszyna

  • @robertsobczak1131
    @robertsobczak1131 4 роки тому +3

    TAK sie zastanawialem skad Michelin Guma opony 🇫🇷 France no toteraz rozumie jak France 🇫🇷 weszli i stwozyli ten jeden z najwiekszych koncernow gomowych na swiecie

  • @mysticalfantasy5725
    @mysticalfantasy5725 4 роки тому +6

    Czekam panie Zbigniewie z niecierpliwością :)

  • @2binzkdm
    @2binzkdm 4 роки тому +3

    1) 32:00 Czy czasami nie zaszła (dosyć powszechna) omyłka przy przekładzie angielskich liczb? W krajach anglosaskich stosowana jest długa skala, gdzie wykładnikiem jest tysiąc, a u nas długa skala z milionem jako wykładnikiem, tak więc ichni trillion (1 000 000 000 000) to nasz bilion, a billion (1 000 000 000) to nasz miliard.
    2) Automat Kałasznikowa jest w oficjalnej terminologii określany jako karabinek automatyczny. W żadnym przypadku nie jest pistoletem.
    Pozdrawiam

    • @Raul-pp1uh
      @Raul-pp1uh 4 роки тому +2

      Też zauważyłem o tym "pistolecie" kałasznikow, ale to szczegół.

    • @2binzkdm
      @2binzkdm 4 роки тому +2

      @@Raul-pp1uh Owszem, szczegół, ale nigdy nie zaszkodzi małe sprostowanie ;)

  • @mateuszfafara8616
    @mateuszfafara8616 4 роки тому +20

    Wietnamczycy są dumnie ze walczyli z Amerykanami i wielokrotnie z nimi wygrywali w wieku bitwach i starciach dzięki sieciom tuneli podziemnych.
    I nie tylko dla nich zwycięstwo nad USA to prawdziwa duma narodowa.

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +9

      a może tylko pyrrusowe zwycięstwo? ... wygrali to prawda, ale historia postawiła ich po stronie przegranych ...

    • @andrzej21111
      @andrzej21111 4 роки тому +7

      @@dylewski1 Przypomina to losy Polski. Też Polacy walczyli a potem zostali kolonią na mocy układu USA ZSRR.

    • @mateuszfafara8616
      @mateuszfafara8616 4 роки тому

      @@dylewski1 Tak ma Pan rację taka jest narracja światowa o temacie tej ze wojny.

    • @andrzej21111
      @andrzej21111 4 роки тому +4

      @Psycho Active Pewnie że nie przegrali wycofali się z powodów osobistych. Były to bardzo ważne powody bo wycofywali się w panice.
      Mają też drugi Wietnam w Afganistanie.

    • @andrzej21111
      @andrzej21111 4 роки тому +4

      Jeszcze jest sprawa rozpowszechnienia narkotyków wśród żołnieży USA i zarabiania na trupach przez dowództwo armii USA.

  • @tomaszszyszko173
    @tomaszszyszko173 4 роки тому +2

    Bardzo lubię Pana słuchać, może następnym razem Malezja?
    Planuję się tam przeprowadzić i chętnie bym o tym kraju posłuchał.

  • @tomaszpabis5242
    @tomaszpabis5242 4 роки тому +1

    Panie Zbigniewie dziękuję za kolejny ciekawy wykład. Mam pytanie, czy podobne podsumowanie może Pan zrobić w którymś kolejnym odcinku dla Polski? Wiem, że w wielu odcinkach porównujemy opisywane kraje z Polską, ale czy jest możliwość poświęcenia naszemu krajowi całego wykładu, podsumowującego uwarunkowania historyczne, oraz uświadomienie nam obecnej pozycji Polski w świecie? Chciałbym wiedzieć, czy obecnie Polska jest źródłem taniej siły roboczej, fabryką świata, czy państwem z przyszłością? Z góry dziękuję i pozdrawiam :-)

  • @Pablitto-ke5vd
    @Pablitto-ke5vd 4 роки тому +1

    bardo ciekawy wykład.

  • @szczepankizior3316
    @szczepankizior3316 4 роки тому

    Czekam na wykład o Tajlandii. Dobra robota 👌

  • @xue8888
    @xue8888 4 роки тому +8

    W okolicach 31:54 wkradł się błąd; amerykański „billion” to ekwiwalent naszego „miliarda”, podobnie „trillion” to nasz „bilion”. Różnica polega na stosowaniu w krajach anglojęzycznych tzw. Krótkiej skali w przeciwieństwie do naszej krótkiej skali.
    Stąd wydatki USA w Wietnamie Południowym to 1000 miliardów = 1 bilion

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +3

      proszę uważnie przeczytać, tam nie ma billion, ale trillion, dokładnie 1020 trillion ... chodzi o łączne wydatki w latach 1953-1974 ... zrozumiałe, ok? :-)

    • @xue8888
      @xue8888 4 роки тому +9

      Zbigniew Dylewski dane to 1.020 trillion czyli 1 bilion dolarów, nie 1000 trillion ani 1000 bilionów

    • @lyzkadziegciu50
      @lyzkadziegciu50 4 роки тому +2

      @@xue8888 zgadza się: 1,000 to tysiąc, 1.000 to 1 przecinek 000

  • @polskispawacz2990
    @polskispawacz2990 4 роки тому +1

    Dziekuje za prace. Panie Zbigniewie, mowi Pan USA oficjalnie wspieraly PolPota, niestety nie znajduje zadnych materialow na ten temat. Z. Brzezinski sugerowal wsparcie dla Kmerow poprzez Chiny, czy o to Panu chodzi? Prosze o jakies zrodlo lub wyjasnienie. Pozdro.

  • @arturzawiski6044
    @arturzawiski6044 4 роки тому +1

    Dziękuję za świetne wykłady dzięki którym można zrozumieć wiele procesów zachodzących w świecie a których przyczyn tak naprawdę nikt inny nie wyjaśnia. Po prostu mamy przyjąć że jest, tak jak jest a dlaczego tak jest to już nie nasza sprawa.
    Pan to wyjaśnia i to językiem który mogą zrozumieć także nieekonomiści. Mam prośbę. Czy mógłby Pan zrobić wykład o największym państwie Ameryki Łacińskiej czyli Brazylii?

  • @Matero7
    @Matero7 4 роки тому +36

    Proszę o historię ekonomii USA. Od kolonii do potęgi TOP 1 na świecie.

    • @dylewski1
      @dylewski1  4 роки тому +50

      gruby temat, kiedyś dojrzeje ... póki co, mamy Grecję za pasem ... :-)

    • @Adam-ff7nv
      @Adam-ff7nv 4 роки тому

      Zaraz top 2

    • @infeltk
      @infeltk 4 роки тому +16

      ​@@dylewski1 a może film o finansach i gospodarce w czasie II wojny światowej np. w Polsce, gdzie PKB spadł o 50% (i dziwię się, że tak mało, skoro wszystko było zniszczone). Kolejny film mógłby być o odbudowie, zastanawiam się skąd wzięto kasę skoro trzeba było jednocześnie odbudowywać (z różnym tempem) domy, fabryki, szkoły, likwidować analfabetyzm, prowadzić reformę rolną, utrzymywać bezpiekę. Teraz miasto ma problem by wybudować nowy most i robią się z tego straszne koszta i jest płacz, a wtedy wszystkie mosty były zniszczone. W latach 60-tych Polska praktycznie nie miała długu, a teraz jesteśmy zadłużeni po uszy mimo kasy z UE, mimo, że nie było zniszczeń po 1989 ani tysięcy kalek.
      To dla mnie zagadka, jak to się spinało prze lata 1945-1965. Teraz mamy dwa miesiące słabszej gospodarki i wielkie zamieszanie
      Kolejny film mógłby (wiem, koncert życzeń) być o podatkach, zwłaszcza tych dziwnych typu 90% w powojennej UK czy 70% we Francji
      Pozdrawiam!

    • @jedynysusznypolityk8322
      @jedynysusznypolityk8322 4 роки тому

      @@infeltk o ekonomii polski w 20leciu mówił chyba głównie w filmie o złocie

    • @jedynysusznypolityk8322
      @jedynysusznypolityk8322 4 роки тому +1

      Choć przydałby się film o II RP w całości

  • @klepa1800
    @klepa1800 4 роки тому

    super wykład.

  • @biku1993
    @biku1993 4 роки тому

    Jak zawsze trzyma pan poziom :) pozdrawiam

  • @filipbartoszewicz6824
    @filipbartoszewicz6824 4 роки тому

    dziekuje panie Zbigniewie

  •  4 роки тому

    Dopiero odkryłam Pana kanał. Dziękuję za ten film, bardzo ciekawy! :) Od grudnia mieszkam w Ho Chi Minh i w temacie religii mam taką obserwację, że niby większość niewierząca w oficjalnych danych, a co chwilę widać w oknach i na budynkach figury Maryi lub Jezusa. Kościoły na co drugiej ulicy, a większość taksówkarzy ma różaniec lub obrazek Jezuska. ;) Ciekawiła mnie ta obserwacja odkąd tu przyjechałam! Szczególnie, że w grudniu na każdym kroku przed domami były szopki, a święta czuć było, jak w Europie. :)

  • @Wiciwici
    @Wiciwici 4 роки тому

    Jak zwykle dobry wykład

  • @emka2015
    @emka2015 4 роки тому

    Świetny wykład!

  • @hck4122
    @hck4122 4 роки тому

    Super odcinek

  • @bd-go1lm
    @bd-go1lm 4 роки тому +3

    już 30 tys. subskrypcji... Brawo Ty:-)

  • @guldan6768
    @guldan6768 4 роки тому

    Świetny materiał

  • @drPiotrNapieraa
    @drPiotrNapieraa 4 роки тому +11

    Indie nie byly socjalistyczne miały system mieszany to właśnie oznaczał (a nie biedę) słow trzeci świat termin wymyślił Jawahalrar Nehru

  • @puchaczyk1
    @puchaczyk1 4 роки тому

    Fajny odcinek, ja osobiście czekam na odcinek o Islandii, to ciekawa gospodarka

  • @karpik2588
    @karpik2588 4 роки тому +1

    "tak to już jest ze miejsce urodzenia decyduje o naszych poglądach i o standardzie naszego życia" :) czyli jednak geopolityka i geostraregia :)

  • @stekzeszczura602
    @stekzeszczura602 4 роки тому

    Tak sie sklada ze na stale mieszkam w Kambodzy , nowoczesne wiezowce a obok slumsy to widok codzienny. A jak to sie zmienia ? Z okien mojego domu naliczylem 24 dzwigi na budowach.

    • @dadai1318
      @dadai1318 3 роки тому

      Charakterystyczne dla całej Azji

  • @Horus9123
    @Horus9123 4 роки тому +2

    Bardzo podobają mi się Pańskie wykłady, ale mam jedną uwagę. Karabinki nie pistolety Kałasznikowa. W polskim wojsku określa się je kbk AK, czyli karabinek automatyczny Kałasznikowa.

  • @SlawcioD
    @SlawcioD 4 роки тому

    Panie Zbigniewie! Bardzo ciekawe i interesujące, do tego bardzo dobrze przedstawione. Dziękuję za Pana pracę.
    Mam jednak dwie techniczne uwagi, żeby było jeszcze lepiej :) :
    1) proszę ustawić kamerę trochę niżej bo w tej pozycji odbiorca ma taką perspektywę jakby patrzył na Pana z góry.
    2) proszę zadbać o jednolity poziom głośności bo na słuchawkach wietnamska muzyka zaatakuje.
    pozdrawiam!

  • @tomaszwaliszewski578
    @tomaszwaliszewski578 4 роки тому

    Merytorycznie zawsze się przyjemnie słucha. Mam dwie sugestie: czy wstawki muzyczne w przerwie mogą być dopasowane głośnością do głośności samego wykładu? Są trochę głośniejsze, co przypomina ten moment kiedy w telewizji zaczynaja się reklamy :) słychać to zwłaszcza na słuchawkach. Po drugie - nie myślał Pan, aby przy takiej ilości wykładów zainwestować w zewnętrzny mikrofon? Treści aż się proszą o lepszy dźwięk. Pozdrawiam serdecznie i życzę dalszej udanej pracy!

  • @davidvu5629
    @davidvu5629 4 роки тому +10

    Gospodarka wietnamu od reformy Doi Moi 1986 ,zaczela sie powoli otwierac.W 1995 r. byla normalizacja dyplomatyczna pomiedzy Wietnam-USA (zniesiono embargo). Rok 1997 nastapil kryzys azjatycki ,ktora bardziej poglebila sytuacja ekonomiczna w wietnamie. Oficjalnie Wietnam wstapil w 2007.r do WTO.Mlodsze pokolenie bylo narazone na agent Orange przez co nie moglo w pelni funkcjonowac bez wsparcia rzadu.(na conajmniej 1m+-;dzieci osob zarazonych ).7 662 000 ton bomb i 76 000 m3 rakotwórczych herbicydów. Wietnamczycy powoli 'zapominaja' dawne rany.Z najwiekszego wroga-USA , stal sie strategicznym partnerem do spieranie sie z Chinami na Morzu Poludniowochinskim(Biển Đông). Przez co duzy procent PKB zainwestowano na modernizacje wojska.Organizacje swiatowe 'wysoko cenia' wietnamski soft power.(pro-wietnamska = Chiny,Japonia,Rosja,US).W Wietnamie ludzie cenia ciezka prace,nauki scisle,naboznosc synowska ponad wszystko (4-5% PKB na edukacje; drugi w regionie ASEAN po Singapurze)(patrz PISA test OECD 2015).
    Mimo ze ten procent jest calkiem wysoki to instytucje edukacyjne,szczegolnie wyzsze potrzebuje reformy(niski PKB).
    Rok 2020 jest kolejnym wyzwaniem dla gospodarki wietnamskiej COVID-19 (mimo ze organizacje swiatowe przewidywaly spowolnie wzrostku PKB do 2,7%(IMF), 3,3%(Fitch Ratings), 4,8%(ADB), 4,9%(WB) to premier wietnamski przewiduje wzrost na >5% z inflacja ponizej 4%).
    Celem wietnamu jest ustabilizowac swoja pozycje na arenie miedzynarodowym (szczyt; APEC Vietnam 2017,2019 Kim-Trump Ha noi oraz jako gosc; G20 Osaka 2019,G20 Riyadh przez konferencje wideo).Jest rowniez krajem pragmatycznym (80% ateizm).Niedawny EVFTA 2019 (wprowadzanie nastapi na 2021) dal nowe mozliwosc dla wietnamskich przedsiebiorcow (przewidzane +p.p 2-3 na wzrost gospodarczy do 2030).Wietnam jest tez jednym z pierwszych panstw ,ktory wytestowal pozytywnie technologie 5G(patrz Viettel,ma byc wprowadzony w 2020 ).
    Viettel(panstwowa),Vingroup (Vincom,Vinfast,Vinpearl,Vinsmart itd ...;prywatna) i jedyny jednorozec VNG (prywatna).
    Mimo ze przyszlosc gospodarki wydaje sie byc w miare stabilna to i tak jest nadal poczatkujacym graczem.
    Aby dogonic inne panstw w regione Wietnam nie moze biegac w rownym tempie,musi sprintowac.
    *Trzeba zaczac od pozbycia sie korupcji i anty-wietnamskich aktywistow(glownie z bylego pld wietnamu).
    Warto wrzac pod uwage ze wietnam jest najwiekszym beneficjentem wojny handlowem pomiedzy USA-China (2018-teraz).
    Tylko innowacja,wysoka technologia i edukacja wyciagnie Wietnam z pulapki sredniego dochodu.
    'Đại Đoàn Kết,Đại Đại Đoàn Kết'- Uncle Ho > Great Solidarity,Greater Solidarity.
    Powyzej napisalem tylko czesc kluczowych fragmentow gospodarki wietnamskiej.

  • @radokosmopolita4210
    @radokosmopolita4210 4 роки тому +2

    moja zona to Wietnamka. POZDRAWIAMY z MONACHIUM