Pozew o alimenty

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 бер 2019
  • www.KStankiewicz.pl - strona kancelarii
    www.kstankiewicz.pl/blog - sporo wiedzy mojego autorstwa
    / kancelariastankiewicz - mój FB
    Co powinien zawierać pozew o alimenty?
    Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Ma on na celu zapewnienie niezbędnych środków uprawnionej osobie, która nie jest w stanie własnymi siłami zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Aby uzyskać alimenty, należy złożyć pozew we właściwym sądzie.
    Sądem właściwym do rozpoznania żądania jest sąd rejonowy, w którego okręgu pozwany,
    a więc osoba zobowiązana do alimentacji, ma miejsce zamieszkania bądź sąd według miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, czyli dziecka.
    Kolejnym krokiem jest wskazanie stron postępowania oraz stopnia ich pokrewieństwa. Powodem będzie osoba uprawniona, natomiast pozwanym osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych. Oprócz oznaczenia stron pamiętajmy o konieczności wskazania adresów zamieszkania oraz o numeru PESEL.
    Następnie, bardzo ważnym elementem pozwu a alimenty, jest wskazanie wartości przedmiotu sporu, którą stanowi suma świadczeń za jeden rok. Dla przykładu, jeśli żądamy alimentów
    w kwocie 1000 zł miesięcznie, to wartość przedmiotu sporu wyniesie 12000 zł.
    W pozwie należy także wskazać miesięczną kwotę alimentów, której żądamy oraz termin i sposób ich płatności. Miesięczna kwota alimentów musi odpowiadać miesięcznym kosztom utrzymania osoby uprawnionej.
    Należy mieć na uwadze, że podmiot dochodzący roszczeń alimentacyjnych jest zwolniony od ponoszenia kosztów sądowych.
    Bardzo ważnym elementem pozwu jest powołanie dowodów na poparcie swojego żądania.
    Z uwagi na fakt, że w postępowaniu cywilnym mamy otwarty katalog dowodów, z których możemy skorzystać dowodem w sprawie mogą być np.:
    1) zeznania świadków,
    2) dokumenty w postaci faktur VAT, wyciągów z rachunków bankowych, zaświadczenia,
    3) fotografie,
    4) filmy.
    Czy wiecie, że w pozwie możemy zawrzeć żądanie np.:
    1) zwrócenia się przez sąd do odpowiednich instytucji (np.: sądów, urzędów, banków) o udostępnienie konkretnych dokumentów, które mogą nam się przydać w sprawie
    2) albo możemy wnosić o zobowiązanie pozwanego do dostarczenia różnego rodzaju dokumentów będących w jego posiadaniu ( np. deklaracji podatkowej za dany okres)
    Mając na uwadze, że sprawy sądowe potrafią ciągnąć się latami, pamiętajmy aby w pozwie zawrzeć wniosek o udzielenie zabezpieczenia powództwa.
    Co dzięki temu zyskamy?
    Przy pozytywnym rozpoznaniu wniosku, sąd nie czekając na wynik postępowania dowodowego, może wydać postanowienie, w którym zobowiąże pozwanego na czas trwania postępowania do płacenia na rzez powoda alimentów.
    Bardzo ważną częścią pozwu o alimenty jest jego uzasadnienie, w którym powinny się znaleźć takie informacje jak: 1) średnie miesięczne koszty utrzymania, 2) sytuacja rodzinna i materialna, 3) możliwości zarobkowe i majątkowe osoby, która jest zobowiązana do płacenia alimentów.
    Ostatnim elementem pozwu jest jego podpisanie. W sytuacji, gdy alimentów dochodzi małoletnie dziecko pozew w jego imieniu podpisuje rodzic. Pamiętajmy także o przygotowaniu odpisu pozwu dla strony przeciwnej.

КОМЕНТАРІ • 3

  • @amimor1000
    @amimor1000 4 роки тому +2

    1:43 Miesięczna kwota alimentów ma odpowiadać miesięcznym kosztom utrzymania a nie przypadkiem połowie drugi rodzic który otrzymuje alimenty chyba też ma obowiązek łożenia na dziecko?

  • @piotrlibert2179
    @piotrlibert2179 Рік тому

    Przeszła Pani prawdziwą metamorfozę od czasu publikacji tego filmu.

  • @krzysztofksiazak316
    @krzysztofksiazak316 5 місяців тому

    A ja jestem kawaler bez dzieci dom.firma bryka wszyskie kobiety mnie kochaja bo ja jestem.maczo kobiety mi wybacza 😂😂😂
    Zadna kobieta mnie nie oskubala i nie oskubie zadnej nic nie bede placil za glupote😂😂😂