Trzeba przyznać P.Mechaniku film ekstra, to już kolejna świetnie zrobiona charakterystyka następnej lokomotywy. Nie zbyt długo ale treściwie.Czekam na następne.Zasłużony kciuk do góry.
Witam kolegę. Te papierosy i zapalniczkę to na nagraniu moznabyło schować, wkońcu nie palimy w kabinie ponieważ jest to miejsce pracy ( stanowisko pracy ) Zdrówka- inspektor BHP
To opóźnienie przy zmianie pantografów, faktycznie zastanawiające, moim zdaniem, przesadnie długie ale to pewnie wynik jakiegoś kompromisu w oprogramowaniu. Cóż, witamy w cyfrowym świecie, który często, rządzi się własną logiką :) Jedyne, co mi się nie podoba we wszystkich, nowoczesnych lokomotywach ale też w innych urządzeniach, to zmiana komunikatów z sygnałów dźwiękowych na komunikaty głosowe. Wyjątkowo tego nie lubię a poza tym, chyba zaoszczędzili na lektorze bo ten ma głos, jakby wydzierał się w knajpie po kilku piwach i połówce czystej... chyba, że to syntezator mowy, coraz trudniej to rozróżnić. Poza tym, świetny film, dużo informacji. Co do oślepiania, to wcale nie zdziwiłbym się, gdyby pierwotny projekt tej lokomotywy przewidywał że będzie jeździła głównie po liniach jednotorowych - nie wiem, taka, dziwna teoria mi do głowy przyszła, pewnie głupia i nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością :)
Bardzo, bardzo fajna prezentacja lokomotywy + porównanie z innymi elektrowozami. Proszę zostawić 850kN bo to oznacza dobrą merytorycznie i technicznie jakość nagrania. Pozdrawiam Olek.
wyświetlacze z wszystkimi funkcjami to zło, albowiem aby zmienić światła, musisz, nie wymacać obserwując szlak, tylko skupić się na wyświetlaczu, a potem tłumacz się prokuratorowi. Nie bez powodu jest zakaz używania smartfonów podczas jazdy.
Z TRAXX`ami to jest trochę tak jak z dobrymi kapciami - z jednej strony spełniają swoją funkcje, z drugiej nie oferują żadnych innych wodotrysków. I to ostatnie to chyba ich największa zaleta. Myśląc dziś o TRAXX`ach widzi się po prostu lokomotywę - narzędzie i tak też się o tych pojazdach myśli, podobnie z resztą jak w przypadku EuroSprinterów czy Vectronów. Nie ma tu takich historii jak z memicznością GAMY, czy pewnymi niedoróbkami Dragonów - to są po prostu dobre i sprawne lokomotywy, które od lat stanowią część solidnej platformy 😉
Widząc starego traxxa, vectrona czy eurosprintera nasuwa się myśl: niezawodny, dobry sprzęt. Widząc DC3 niestety już słowo "niezawodność" znika :/ A szkoda. Bo Bombardier słynął właśnie z niezawodności.
Ta "gałka" SHP to nie tyle polonizacja co typowa dźwigienka czujności PZB, wykorzystywana również jako czujność SHP. Choć umiejscowienie w szeregu obok dźwigienki pantografu faktycznie kiepskie, dźwigienki PZB na ogół są wysunięte do brzegu pulpitu. Co do kształtów dźwigienek, analogiczne kształty stosuje Siemens, więc możliwe że to nie inwencja producenta tylko jakiś niemiecki standard.
Witaj stary!Wiedzę masz.A ja w gerlic na wylocie.wahadło wróciło.wozim towar do breslau.Moje trzecie kółko.nysa w normie.nie ma jak w podwójnej.Pozdro!P.S.Jestem z kobietą.też instruktorka.zwołują z urlopów.będzie jadka.
Ciekawa sprawa z tym oświetleniem czoła, no bo przecież trzy białe światła są zgodne z przepisami... A z ledowym oświetleniem czoła to tak właśnie jest - nawet przyciemnione reflektory dają po oczach pociągom z przeciwka ;)
O panie, dragony/griffiny mają tak jasne światła że niektórzy dobrzy ludzie jak się mijają to zrzucają na pozycyjne. Na tych maszynach to widać na spokojnie ze 100-200 metrów szlaku przed nami, a nie jak na bykach ze świecami ze ledwo pod czołem widać
W chyba 05:45 pociag odzywa sie slowami (i tu przepraszam jeśli zle zrozumialem - pisze laik) suka/suta/sufa? :) co to oznacza? Pytam, bo niedawno ogladalem jazde niemieckiego ICE 3 z widoku maszynisty i pociag/jednostka prowadzaca wydawal co i roz te same komunikaty... 🙂
Moim zdaniem sprzęt troszeczkę przekombinowany. Osobiście sądzę, że np. przełączanie świateł powinno się odbywać za pomocą jakiegoś pakieciaka jak na Griffinach czy Stadlerach, proste, intuicyjne i raczej niezawodne. Ogólnie widać, że to zachodni sprzęt, ale ta polonizacja... jak nie skasujesz SHP, to te organy obudzą umarłego 😂
12:40 ale w instrukcji Ie-1 obowiązuje Pc1 czyli 3 światła :) a to że producent każe jechać na 5-ciu... to które są ważniejsze przepisy producenta czy ie-1?
Powiem tak. Jedno światło może mieć kilka źródeł. Reflektory spełniają normy europejskie i jeśli taki układ świateł nie spełniał by wymogów Ie-1 do kosza poszła by instrukcja a nie normy europejskie. Przypominam, że drezyny Kolzama (np. WOA29 czy WM10) czy choćby szynobusy serii SN81 mają u góry dwa reflektory i jest to zgodne z Ie-1 a pojazdy te były produkowane już w latach 90-tych.
Uważałbym z pokazywaniem, jak się loka uruchamia. Znane jest, że niektórzy Mikole, mają niezdrowego hopla na punkcie kolei. W Niemczech, były przypadki uruchomienia loków, przez postronne osoby. Klucze, można na eBayu kupić. Mundury również m
@@1963maszynista filmy o tym jak uruchomić lokomotywę oraz instrukcje w pdfach są dostępne w internecie od kilkunastu lat a udostępniają je np strony internetowe związków zawodowych. Instrukcje jak lokomotywę uruchomić a nawet jak radzić sobie z usterkami. Do tego są nawet instrukcje dotyczące tego jak wygląda proces uruchomienia i zgłoszenia pociągu oraz samej jazdy. Wystarczy wpisać w google hasło "jak uruchomić lokomotywę" i mamy wszystko krok po kroku. Jak do tej pory nie zdażyło się jeszcze, żeby ktoś czegoś takiego dokonał.
Odliczanie służy nam do zasygnalizowania, że ostatni wagon zjechał z ograniczenia prędkości / rozjazdu bądź że cały pociąg zmieścił się na danym torze.
@@850kN Ooo będzie film? Bo ogólnie mało tych spalinowych Traxxów jest, a z kabiny to chyba żadnego na YT nie ma. A tak w ogóle w którą stronę się udajesz?
Tak szczerze to jest to połączenie czuwaka aktywnego i pasywnego. Łączy zasady działania i jednego i drugiego. Puszczenie listwy skutkuje zatrzymaniem pojazdu (cecha czuwaka pasywnego) ale z kolei urządzenie wymaga, by tą listwę raz na kilkadziesiąt sekund puścić (cecha czuwaka aktywnego).
@@850kNnie do końca prawda. SIFA można puścić w czasie jazdy na ok 2-3 sekundy zanim zwali powietrze, nie trzeba też czekać ma ikonkę - można timer skasować w dowolnym momencie.
@@850kN Co też nie jest super rozwiązaniem gdy jakiś megamózg zrobi to jak Siemens! Np. Vectron sygnał wywołania w radiotelefonie ma niemal identyczny z Sifa. Konia z rzędem temu co nie zatrzymał się bo myślał, po wywołaniu "zew3" ktoś coś przez radio powie a tu tylko słyszysz syk powietrza z nagłego hamowania. No genialne rozwiązanie... na szczęście po czasie idzie się do tego przyzwyczaić i odróżniać te niemal identyczne dźwięki. Co do przycisku SIFA przy drzwiach to Vestron ma fajniejsze rozwiązanie z przyciskiem nie ręcznym a nożnym w podłodze i tu taki mały lifehack: kładziesz na niego sygnał końca pociągu a na nim plecak, czy torbę... całą jazdę SIFĘ kasujesz jak stary dobry czywak klepiąc przycisk na tempomacie... i cyk, nogi wolne :) Zostaje jedynie przesunąć torbę z przycisku, po zatrzymaniu.
@@wrocawiakzdziadapradziadai7204 mi akurat trzymanie sify nie przeszkadza a na takiej gamie np można wyhrzać sobie nóżki na ogrzewanym ponóżku. Problem jest niestety tak jak napisałeś w sygnalizacji sify...
A gdzie jest napisane panie mechaniku, że nie macie prawa jechać na przyciemnionym oświetleniu czoła pociągu? Ztcw to maszynista ma obowiązek ściemnić oświetlenie a większość kolegów jeżdżących na nowych sprzętach ma w nosie wzrok maszynistów jadących z przeciwka.
Oj wydsje ci się. Dawno nie spotkałem się z sytuacją gdzie jadący z przeciwka nie przyciemnił by świateł. Co innego, że nowoczesne lokomotywy mają bardzo mocne światła...
@@850kN zauważ kolego, że w traxie są trzy pozycje zmiany świateł, w vectronie również (w Dragonie nie pamiętam). W E186 zmieniając światła na dwóch pozycjach na monitorze pojawiania się niebieskie podświetlenie a to oznacza, że w słyszymy ciągu używamy świateł długich. Pozdrawiam
Nie wiem, jaki jest cel tego pytania, ale oglądając film w kilku miejscach pojawia się pewien dość istotny numer i można sobie poszukać co to za pojazd - google nie gryzie 😉
O tych nowoczesnych lokomotywach nikt za parę lat nie będzie nawet pamiętał, pójdą w zapomnienie bo nic z nich nie zostanie jak zostaną wycofane. Tak jak i o współczesnych piosenkach.
Pełne sterowanie z monitorów - po „lifcie” producent doda dedykowane manipulatory, ogłosi się wielkim odkrywcą „nowej drogi ergonomii” i podniesie cenę. To samo zjawisko można zaobserwować w motoryzacji. Całkowicie zgadzam się z opinią, że jest to ewidentne podnoszenie poziomu ryzyka wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia. Ale ja mam już swój kalendarz i utrwalone, a w zasadzie zabetonowane przez czas i ilość powtórzeń nawyki. Jak patrzę na dzieciaki wklepujące smsy to zaczynam mieć wątpliwości co do swojej w tym względzie opinii ;).
Dokładnie. Nie wiem czemu tak długo i szkoda, że tak długo... Zastanawia mnie jakby to się sprawdzało w przypadku jazdy z pociągiem pasażerskim i wymogu postoju na dwóch pantografach. Muszę sprawdzić czy w przypadku opuszczania jednego z dwóch pantografów także jest blokada trakcji aktywna.
Jak podsumować Traxxa DC3? "Awaria" To była najlepsza odpowiedź lokomotywy 🤣🤣
"Jak podsumować Traxxa DC3? Awaria!" XD Rozbawiło mnie to fest :D
ziew
Ciekawy film. Podobał mi się sposób prowadzenia narracji. PS. Ma Pan fajny głos, proszę go częściej używać w swoich produkcjach.
Trzeba przyznać P.Mechaniku film ekstra, to już kolejna świetnie zrobiona charakterystyka następnej lokomotywy. Nie zbyt długo ale treściwie.Czekam na następne.Zasłużony kciuk do góry.
Witam kolegę.
Te papierosy i zapalniczkę to na nagraniu moznabyło schować, wkońcu nie palimy w kabinie ponieważ jest to miejsce pracy ( stanowisko pracy )
Zdrówka- inspektor BHP
No cóż... Błędy się zdarzają. Przeoczenie, że znalazło się na nagraniu :/
To opóźnienie przy zmianie pantografów, faktycznie zastanawiające, moim zdaniem, przesadnie długie ale to pewnie wynik jakiegoś kompromisu w oprogramowaniu. Cóż, witamy w cyfrowym świecie, który często, rządzi się własną logiką :) Jedyne, co mi się nie podoba we wszystkich, nowoczesnych lokomotywach ale też w innych urządzeniach, to zmiana komunikatów z sygnałów dźwiękowych na komunikaty głosowe. Wyjątkowo tego nie lubię a poza tym, chyba zaoszczędzili na lektorze bo ten ma głos, jakby wydzierał się w knajpie po kilku piwach i połówce czystej... chyba, że to syntezator mowy, coraz trudniej to rozróżnić. Poza tym, świetny film, dużo informacji. Co do oślepiania, to wcale nie zdziwiłbym się, gdyby pierwotny projekt tej lokomotywy przewidywał że będzie jeździła głównie po liniach jednotorowych - nie wiem, taka, dziwna teoria mi do głowy przyszła, pewnie głupia i nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością :)
Bardzo, bardzo fajna prezentacja lokomotywy + porównanie z innymi elektrowozami. Proszę zostawić 850kN bo to oznacza dobrą merytorycznie i technicznie jakość nagrania. Pozdrawiam Olek.
wyświetlacze z wszystkimi funkcjami to zło, albowiem aby zmienić światła, musisz, nie wymacać obserwując szlak, tylko skupić się na wyświetlaczu, a potem tłumacz się prokuratorowi. Nie bez powodu jest zakaz używania smartfonów podczas jazdy.
Też racja :)
W DC2 muszę obrócić się do tylnej ściany, żeby zmienić oświetlenie czoła...
Lepsze jest poklikanie na ekranie który masz pod nosem niż obracanie się na tylną ścianę jak w przypadku MS2 :)
Ciekawe , ciekawe. Fajny materiał 👍
Nie ma to jak stary poczciwy Byk. Choć Vectron też mi się podoba.
Paweł tak starannie zamazywałeś numer lokomotywy a na koniec i tak go pokazałeś zastanów się w którym momencie 😁😁😁😁
Wiem że pokazałem. Gdybym chciał go ukryć to bym go nie pokazał :) Oczywiście Traxx 005 :)
Z TRAXX`ami to jest trochę tak jak z dobrymi kapciami - z jednej strony spełniają swoją funkcje, z drugiej nie oferują żadnych innych wodotrysków.
I to ostatnie to chyba ich największa zaleta.
Myśląc dziś o TRAXX`ach widzi się po prostu lokomotywę - narzędzie i tak też się o tych pojazdach myśli, podobnie z resztą jak w przypadku EuroSprinterów czy Vectronów.
Nie ma tu takich historii jak z memicznością GAMY, czy pewnymi niedoróbkami Dragonów - to są po prostu dobre i sprawne lokomotywy, które od lat stanowią część solidnej platformy 😉
Widząc starego traxxa, vectrona czy eurosprintera nasuwa się myśl: niezawodny, dobry sprzęt. Widząc DC3 niestety już słowo "niezawodność" znika :/ A szkoda. Bo Bombardier słynął właśnie z niezawodności.
Zamazałeś numer z przodu, a w kabinie wszystko pięknie widać :)
Przeoczenie :)
@@850kN a czemu w ogóle zamazałeś numer? To jakaś dana wrażliwa?
@@jacekhozejowski2869 zabawa z cenzurą :)
Powinni Cię inżynierowie posłuchać przy projektowaniu kabiny.
niemieccy inżynierowie nie myślą
Ta "gałka" SHP to nie tyle polonizacja co typowa dźwigienka czujności PZB, wykorzystywana również jako czujność SHP. Choć umiejscowienie w szeregu obok dźwigienki pantografu faktycznie kiepskie, dźwigienki PZB na ogół są wysunięte do brzegu pulpitu.
Co do kształtów dźwigienek, analogiczne kształty stosuje Siemens, więc możliwe że to nie inwencja producenta tylko jakiś niemiecki standard.
Polonizacja w sensie, że pod tą konkretnie gałkę podpięto SHP. Tuż obok awaryjnego zwalania pantogtafów :/
Witaj stary!Wiedzę masz.A ja w gerlic na wylocie.wahadło wróciło.wozim towar do breslau.Moje trzecie kółko.nysa w normie.nie ma jak w podwójnej.Pozdro!P.S.Jestem z kobietą.też instruktorka.zwołują z urlopów.będzie jadka.
Ciekawa sprawa z tym oświetleniem czoła, no bo przecież trzy białe światła są zgodne z przepisami...
A z ledowym oświetleniem czoła to tak właśnie jest - nawet przyciemnione reflektory dają po oczach pociągom z przeciwka ;)
O panie, dragony/griffiny mają tak jasne światła że niektórzy dobrzy ludzie jak się mijają to zrzucają na pozycyjne. Na tych maszynach to widać na spokojnie ze 100-200 metrów szlaku przed nami, a nie jak na bykach ze świecami ze ledwo pod czołem widać
Super odcinek
Dobra robota 👍
Fajny kubek, też mam taki.
Głos komunikatów w Traxxie DC3 brzmi tak, jakby go podkładał jakiś gimnazjalista w trakcie mutacji głosu ;)
Jak wygląda autoryzacja na taką lokomotywę? Czy trzeba zdawać jakieś egzaminy(teoretyczny, praktyczny).
Zależy od przewożnika. W moim przypadku 8 godzin wykładów, 24 godziny jazdy pod nadzorem i jazda egzaminacyjna.
koolejny zajebisty film, pozdrawiam, vw golf:):)
W chyba 05:45 pociag odzywa sie slowami (i tu przepraszam jeśli zle zrozumialem - pisze laik) suka/suta/sufa? :) co to oznacza? Pytam, bo niedawno ogladalem jazde niemieckiego ICE 3 z widoku maszynisty i pociag/jednostka prowadzaca wydawal co i roz te same komunikaty... 🙂
SIFA (Sicherheitsfahrschaltung) - czuwak pasywny :)
Moim zdaniem sprzęt troszeczkę przekombinowany. Osobiście sądzę, że np. przełączanie świateł powinno się odbywać za pomocą jakiegoś pakieciaka jak na Griffinach czy Stadlerach, proste, intuicyjne i raczej niezawodne. Ogólnie widać, że to zachodni sprzęt, ale ta polonizacja... jak nie skasujesz SHP, to te organy obudzą umarłego 😂
Dzisiaj nagrałem trochę materiału o Vectronie... I dopiero sobie uzmysłowiłem jaką traxx DC3 jest pomyłką
A jest ikonka check engine?
A będzie o Vectron-ie ?
Jak się trafi to na pewno :)
@@850kN To niech się trafi.
PS. A co producent na takie uwagi np. dot uchwytu na kubek czy małej ilości czasu do wył. czuwaka?
@@TeKaI11 na uwagi na youtubie zapewne nic nie odpowie. Natomiast na uwagi zamawiającego nie wiem...
Mam pytanie apropos Traxxa DC3, czy jest oswietlenie stopni wejsciowych do lokomotywy?
12:40 ale w instrukcji Ie-1 obowiązuje Pc1 czyli 3 światła :) a to że producent każe jechać na 5-ciu... to które są ważniejsze przepisy producenta czy ie-1?
Powiem tak. Jedno światło może mieć kilka źródeł.
Reflektory spełniają normy europejskie i jeśli taki układ świateł nie spełniał by wymogów Ie-1 do kosza poszła by instrukcja a nie normy europejskie.
Przypominam, że drezyny Kolzama (np. WOA29 czy WM10) czy choćby szynobusy serii SN81 mają u góry dwa reflektory i jest to zgodne z Ie-1 a pojazdy te były produkowane już w latach 90-tych.
na przodzie rozmazales numer a na tablicy w srodku na gorze jest :D
Zdaje się, że nieco popsuli niezłą rodzinę Traxxów poprzednich generacji.
Tak przez ciekawość, czy na to potrzeba zezwolenia pracodawcy ? . Bo przecież to w obecnej chwili nie jest żadną tajemnicą.
Nie potrzeba i dla pracodawcy niepowinien być to żaden problem w momencie gdy lokomotywa jest wynajmowana lub dzierżawiona.
Uważałbym z pokazywaniem, jak się loka uruchamia.
Znane jest, że niektórzy Mikole, mają niezdrowego hopla na punkcie kolei.
W Niemczech, były przypadki uruchomienia loków, przez postronne osoby. Klucze, można na eBayu kupić. Mundury również m
@@1963maszynista filmy o tym jak uruchomić lokomotywę oraz instrukcje w pdfach są dostępne w internecie od kilkunastu lat a udostępniają je np strony internetowe związków zawodowych. Instrukcje jak lokomotywę uruchomić a nawet jak radzić sobie z usterkami. Do tego są nawet instrukcje dotyczące tego jak wygląda proces uruchomienia i zgłoszenia pociągu oraz samej jazdy.
Wystarczy wpisać w google hasło "jak uruchomić lokomotywę" i mamy wszystko krok po kroku. Jak do tej pory nie zdażyło się jeszcze, żeby ktoś czegoś takiego dokonał.
A czy jest jakaś lampka pokazująca włączony hamulec dynamiczny na tym joystyku
Jest ikona symbolizująca wyłączenie tego hamulca.
do czego służy "odliczanie metrów" i kiedy tego się używa ?
Odliczanie służy nam do zasygnalizowania, że ostatni wagon zjechał z ograniczenia prędkości / rozjazdu bądź że cały pociąg zmieścił się na danym torze.
Panie Pawle omawiając pulpit zapomniał pan o ZAPALNICZCE hehe
Nie jechałeś dziś rano, a raczej bliżej południa tym ustrojstwem przez Pragę?
Nieeee. Trzymam się od tego z daleka :)
A na poważnie dzisiaj wolne.
Jutro służba na jego spalinowym, starszym bracie :)
@@850kN Ooo będzie film? Bo ogólnie mało tych spalinowych Traxxów jest, a z kabiny to chyba żadnego na YT nie ma. A tak w ogóle w którą stronę się udajesz?
@@xmateuszx3019 A jaki silnik ma spalinowy Traxx, CAT czy MTU?
No jak tak to logo trzebaby zmienić 😁
Dlaczego numer UIC zakryłeś na 11:47, a nie zakryłeś już na 14:25?
Nie żeby co, ale wpisanie tego UIC daje na pierwszy rzut link do ilostanu gdzie już wiadomo jaka lokomotywa
Przeoczenie
Ten numer nazywa się EVN
Po co zasłaniać numer w 11:48, skoro cały numer elegancko widać w 14:40?
Przeoczenie
Zapomniałeś wymazać numer evn w kabinie :)
Sifa to czuwak aktywny tak samo jak CA, czuwakiem pasywnym jest np pedał w tramwajach 105.
Tak szczerze to jest to połączenie czuwaka aktywnego i pasywnego. Łączy zasady działania i jednego i drugiego. Puszczenie listwy skutkuje zatrzymaniem pojazdu (cecha czuwaka pasywnego) ale z kolei urządzenie wymaga, by tą listwę raz na kilkadziesiąt sekund puścić (cecha czuwaka aktywnego).
@@850kNnie do końca prawda. SIFA można puścić w czasie jazdy na ok 2-3 sekundy zanim zwali powietrze, nie trzeba też czekać ma ikonkę - można timer skasować w dowolnym momencie.
To te traxy sa uniwersalne ?
Czyli jak krzyczy sifa to czuwak pasywny ?.
Tak. Dokładnie. W innych lokomotywach jest sygnał dźwiękowy a tu "krzyczy".
@@850kN Co też nie jest super rozwiązaniem gdy jakiś megamózg zrobi to jak Siemens! Np. Vectron sygnał wywołania w radiotelefonie ma niemal identyczny z Sifa. Konia z rzędem temu co nie zatrzymał się bo myślał, po wywołaniu "zew3" ktoś coś przez radio powie a tu tylko słyszysz syk powietrza z nagłego hamowania. No genialne rozwiązanie... na szczęście po czasie idzie się do tego przyzwyczaić i odróżniać te niemal identyczne dźwięki. Co do przycisku SIFA przy drzwiach to Vestron ma fajniejsze rozwiązanie z przyciskiem nie ręcznym a nożnym w podłodze i tu taki mały lifehack: kładziesz na niego sygnał końca pociągu a na nim plecak, czy torbę... całą jazdę SIFĘ kasujesz jak stary dobry czywak klepiąc przycisk na tempomacie... i cyk, nogi wolne :) Zostaje jedynie przesunąć torbę z przycisku, po zatrzymaniu.
@@wrocawiakzdziadapradziadai7204 mi akurat trzymanie sify nie przeszkadza a na takiej gamie np można wyhrzać sobie nóżki na ogrzewanym ponóżku. Problem jest niestety tak jak napisałeś w sygnalizacji sify...
Jak podsumować Traxxa Dc3? Awaria. Nie zawsze niemiec lepszy
A gdzie jest napisane panie mechaniku, że nie macie prawa jechać na przyciemnionym oświetleniu czoła pociągu? Ztcw to maszynista ma obowiązek ściemnić oświetlenie a większość kolegów jeżdżących na nowych sprzętach ma w nosie wzrok maszynistów jadących z przeciwka.
Oj wydsje ci się. Dawno nie spotkałem się z sytuacją gdzie jadący z przeciwka nie przyciemnił by świateł. Co innego, że nowoczesne lokomotywy mają bardzo mocne światła...
@@850kN zauważ kolego, że w traxie są trzy pozycje zmiany świateł, w vectronie również (w Dragonie nie pamiętam). W E186 zmieniając światła na dwóch pozycjach na monitorze pojawiania się niebieskie podświetlenie a to oznacza, że w słyszymy ciągu używamy świateł długich. Pozdrawiam
Te całe komunikaty głosowe to powinien wygłaszać Juszkiewicz. (Juszkiewicz spokojnym głosem) "Awaria, odpadło ci koło"
I tak nikt Knapika nie zastąpi :)
Zapalniczka do waporyzatora?😂
👍
1 ciekawostka....AWARIA
Jaki numer loka
Nie wiem, jaki jest cel tego pytania, ale oglądając film w kilku miejscach pojawia się pewien dość istotny numer i można sobie poszukać co to za pojazd - google nie gryzie 😉
O tych nowoczesnych lokomotywach nikt za parę lat nie będzie nawet pamiętał, pójdą w zapomnienie bo nic z nich nie zostanie jak zostaną wycofane. Tak jak i o współczesnych piosenkach.
Oj nie zgodzę się z tobą. Są i nowoczesne lokomotywy zapowiadające się długowiecznie :)
@@850kN Może tak jest, ale te stare mają swoją "dusze" i o nich się nie zapomina, i w tym sensie to napisałem :)
@@rafag.5210 a to jak najbardziej :) Stara, "manualna" kolej :)
121-5😁😁😁😁😁
ale Patryk Kotlewski nie narzeka tak bardzo
Niektórych rzeczy się głośno nie mówi :)
@@850kN no w sumie możesz mieć racje
Pełne sterowanie z monitorów - po „lifcie” producent doda dedykowane manipulatory, ogłosi się wielkim odkrywcą „nowej drogi ergonomii” i podniesie cenę. To samo zjawisko można zaobserwować w motoryzacji. Całkowicie zgadzam się z opinią, że jest to ewidentne podnoszenie poziomu ryzyka wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia. Ale ja mam już swój kalendarz i utrwalone, a w zasadzie zabetonowane przez czas i ilość powtórzeń nawyki. Jak patrzę na dzieciaki wklepujące smsy to zaczynam mieć wątpliwości co do swojej w tym względzie opinii ;).
5:34 lokomotywa powiedziała "suka"
zamiast zostawić napisy pod przełącznikami to dali te durne symbole, weź tu czasem zrozum co ich autor miał na myśli...
To się nazywa interoperacyjność - jedna lokomotywa ciągnie pociąg przez całą EU. Musiał byś wszystko podpisać w kilkunastu językach.
Ta muzyczka zagłuszająca wypowiedzi. Niekoniecznie....
zmiana patyka 40s
Dokładnie. Nie wiem czemu tak długo i szkoda, że tak długo... Zastanawia mnie jakby to się sprawdzało w przypadku jazdy z pociągiem pasażerskim i wymogu postoju na dwóch pantografach. Muszę sprawdzić czy w przypadku opuszczania jednego z dwóch pantografów także jest blokada trakcji aktywna.
Czuwak pasywny.... konstrukcja z lat 50...
Na EW91 już były? Dobrze pamiętam?
Pierwsze Pomysły były w Niemczech przed 2WŚ
Awaria ...... awarie to ma ten co to nagrywa ......ahhhh , ehhhh no k....wa opowiadasz jakbyś to robił za kare porażka
To po co oglądasz?