S pohledem pana Stehlíka na historii, osoby a události se ztotožňuji. Myslím, že jeho pohled na osoby a události je logický a pragmatický a to je moc dobře. Navíc se od něho dozvídáme i spoustu informací, které nejsou až tak známé a které mnohé dokreslují a vysvětlují. Moc děkuji za tento pořad.
tato série je mimořádně hodnotná, p.Stehlík je strhující v rozsahu svých znalostí a schopnosti odkrývat souvislosti - přirozeným a srozumitelným jazykem. Pan Horký s ním krásně funguje v rozhovorech - je tam pohodová energie dvou zvídavých chlapů v hospodě, které téma opravdu zajímá a baví je nad tím přemýšlet.. říkal jsem si, že by tohle podání mohlo dobře fungovat ve školách... ale možná je fakt, že mladí lidé většinou o historii nemají zájem, dokud v životě nezažijí události, pro které nemají pochopení. Proto i já doplňuji znalosti až v pozdějším věku a baví mě to. Je skvělé, že když můj syn bude na škole - krom výkladu učitele si bude moci pustit i toto video. Díky
Hodně silný díl. Velice nutící k zamyšlení. Asi nejsilnější moment, honíme ty, kteří podepsali spolupráci, ale nevíme nic a neřešíme nikoho, kdo je k tomu nutil. Tento úhel pohledu slyším za 30 let poprvé. A musím s ním souhlasit.
díky ,pánové,je to zvláštní,že jsou napadány oběti a ne mučitelé,mě to připomíná "výcvik "Indických slonů,mučí je tak dlouho až je zlomí,a ten slon pak celý život poslouchá,a už nikdy se nepostaví na odpor,jakoby uzná své zlomení,a přijme postavení do kterého byl dotlačen,a ani ho nenapadne obvinit mučitele,vždyt kdo z nás by byl ochoten živořit, nebo se nechat zabít a nenechat se zlomit,to uměli jen Indiáni a to já nejsem
Super dejepis v priamom prenose. Škoda, že až po toľkých rokoch sa človek dozvie pravdu. Platí, že kto si bez viny hoď kameňom, alebo Vyber si brvno najskôr z vlastného oka, potom hľadaj triesku v bratovom. Každý, kto vtedy žil mal nejaký dôvod "držať hubu a krok", teraz je tých kritikov požehnane. Každý je po vojne generál. Snáď sa poučíme z histórie a nebudeme ju opakovať.
8:35 Nerad bych, aby tato diskuse mou vinou "zhnědla", ale zde vidím i jistou paralelu s dneškem a politickou korektností (byť zatím spíše v USA a Kanadě), kdy už jen vyslovení opačného názoru, než je ten politicky korektní může mít dopad na profesní kariéru. Je otázka, zda povede k prosperitě, když vyhodíme každého, kdo udělal před lety košilatý vtip na sociální síti nebo nesouhlasí s aktuální strategií boje s COVIDem. Čímž se tedy nechci zastácat militatních odpůrců roušek, ale osobně bych neměl problém si od takového člověka koupit chleba nebo nechat opravit auto, pokud by své řemeslo ovládal. Podobnou negativní roli by mohlo hrát i křečovité dodržování různých rasových, genderových či sexuologických kvót.
Zásadní rozdíl vidím v tom, že u těch dnešních věcí je ten "cancelling" vždycky jen dílem korporací a jednotlivců, nikoliv státu a jeho aparátu. Tím, jak je všechno propojené, to samozřejmě i tak může mít na život člověka silný negativní dopad, ale z pohledu země a jejích zákonů je takový člověk pořád nevinný a není nijak trestán. (Opravte mě, pokud se mýlím.)
@@dejiny Jsou ale v dnešní době více korporace nebo stát? Můžete být vyloučen z veřejného prostoru (sociální sítě) a to i jako americký prezident! Já se nechci Trumpa a toho co se stalo v Kapitolu zastávat, ale ten precedens mi přijde nebezpečný. Korporace vás pak mohou vyhodit a jiní zaměstnavatele si vás na síti najdou. Podobně i u vysokých škol může nějaký takový škraloup hrát roli. Teď se ale stále bavíme o americkém prostoru. Samozřejmě se to ale týká jen řekněme městské složky obyvatelstva. Pokud člověk pracuje v Alabamě jako farmář, tak se ho to asi netýká.
@@dejiny Jsou více korporace nebo stát? Můžete být vyloučen z veřejného prostoru (sociální sítě) a to i jako americký prezident! Já se nechci Trumpa zastávat, ale ten precedens mi přijde nebezpečný. Korporace vás pak mohou vyhodit a jiní zaměstnavatele si vás na síti najdou. Podobně i u vysokých škol může nějaký takový škraloup hrát roli. Teď se ale stále bavíme o americkém prostoru. Samozřejmě se to ale týká jen řekněme městské složky obyvatelstva. Pokud člověk pracuje v Alabamě jako farmář, tak ho to asi nemusí až tak zajímat.
@@ondrejlukac5769 Že si jako hlavní komunikační prostředek zvolil sociální síť patřící firmě, která si s ní může dělat, co chce, je jeho chyba. Ty sítě sice dnes fungují jako veřejný prostor a jejich význam a vliv je obrovský, ale pořád jsou soukromým majetkem v plné moci svého majitele a možnost přístupu k nim není nějaké garantované právo, jakkoliv je odstřihování od nich kvůli nevhodným názorům neetické a odsouzeníhodné. Pokud by však člověku bylo upíráno něco, na co právo skutečně má mít, tak věřím, že i v té Americe by se toho soudní cestou na úkor těch korporací domohl, tj. že stát by nad jejích mocí převážil.
Co se týče toho co je historie a co politologie - nad tím jsem se pár týdnů zpět zamýšlel, protože studuji historii na VŠ a tak jsem přemýšlel, kdy dojde k posunu hranice historie a politologie, když od Sametové revoluce a rozpadu Východního bloku uplynulo 30 let. A který okamžik v historii se stane novým mezníkem mezi historií a politologií - 11.9.2001 či jiné datum/jiná událost?
Vinit lidi kteri nebyli hrdinove je blbost. V 90 tych sem potkal estebaka. Byl stdentem geologie, chtel cestovat. Uvedomil sí ze mú tó nikdy nepovoli predkove byli slechtici. Nechal sé naverbovat do stb a cestoval. To mí vysvetlilo proc sem "nahodou" potkaval cechy v anglii kteri mí vysvetlovali jak je to ted pekne v cssr a jak odpousti uprchlikum kteri se vrati. Kdyz sem dóstal britske obcanstvi nikoho takove sem nikdy nepotkal😊, mate pravdu neni to spravne vinit nehrdiny. Havel sedel v peknem pohodlnem vezeni, Mel slavne kamarady na zapade. Jini byli v Leopldove nebo dolovali v Pribrami.
Prosím napište ještě více o Vašich zkušenostech a zážitcích, je to velmi zajímavé. Kdy přesně jste emigroval a jak to probíhalo? Byla to skutečně taková beznaděj mezi mladými?
@@tomasvymazal9391 v 1968 21 srpna v.noci.prijeli tanky. Studoval sem medicinu v plzni, shromazdili sme sé kolem radia, to plzenske jeste vysilalo, prazske radio bylo obsazene soviety. Pak prijey tanky, rachotily kolem nás, vetsina lidi odesla domu, ze stovek tam zbylo asi 25. Pak tanky odjely, protoze radiova vysilacka byla premistena do skodovky a sovieti sé neodvazili vrazit to tovarny plne delniku. Komousi sí mozna pamatovali stavku a povstani v plzni v 50satych letech. Tanky byly vsude 10 dni pak dubcek (slaby blbecek) prijel zpatky z moskvy a prohlasil nejaky blbosti v radiu, vice méne ze jsme zpatky v prdeli. Vsichni sme breceli. A slí domu. Ne kteri jako ja mysleli o povstsni a boji, ale vetsina lidi mela vic smyslu a resignovala sé s realitou Nejchytrejsi uz utekli, prvni 3 dny hranice byli otevrene, nikdo nevedel co se deje a co bude. Potom sé upalil Jan Palach, a vyzival lidi na generalni stavku. Tá sé nestala, jenom demonstrace. Take sé upalilo Vic lidi zajic a nekdo v plzni, ale ó Tom noviny mlcely takze pravdu nikdo nevi do dnes. Cestovani bylo volnejsi, podarilo sé mí dostat pas, a zucastnil sem sé vypravy na kolobezce do Parize. Cekal sem na ulici 3 dny a noci ve fronte na viza pro tranzit nemeckem, nekdo jinej stal 4 dny ve fronte na viza do Francie. Pak sme jeli na kolobezkach. Kdyz jsme prekrocili hranice vsichni sme jasali svoboda! Ale z nás jedenacti ja sem tam zustal v parizi sam. Ostatni sé bali nejistoty v kapitalismu. Jiny jazyky atd. To ukazalo proc i ten nejhorsi rezim pohodlne existuje vsude na svete. 90% lidi má radsi jistotu I kdyz je hrozna a boji sé nejistoty. Urcite vsichni sme cely zivot nadavali ná rezim, ale neudelali sme Nic, jenom sme vsichni kradli od statu a kecali u taboraku na chate. 😊. Ja sem zustal v parizi, 3 tydny, spal pod mostem, maloval na moste, pak sem odjel do holandska Cekal na viza do anglie a pracoval v tovarne a pak v doku, pak do anglie, tam sem pracoval v Londyne, pak sem sé odstehoval na ostrov (Isles of scilly) atd. Vice méne sem sé tu flakal zacal sem par businessu, svoboda sé mí moc libi. Po 90 sem jezdil rocne do cech ale rozhodl sem sé zustat v irsku. V cechach jeste tá komunisticka mentality smichana s rasismem me stvala. Proc cesi vlezli do EU? To nemelo zadny smysl. A NATO? Takova blbost. NATO nikdy nepomohlo nikomu strategie byl ustup evropou, coz znamena ze by nás nechali znicit, a sssr uz neexistovalo. NATO jenom bombarduje vetsinou cernochy. Kdyby cesi meli smysl tak by vyhlasili neutralitu jako svicarsko svedsko rakousko atd. Tady v netralnim irsku je pohoda a vim ze moje dane nepodporuji velkou armadu a pitome valky. 😊👍
@@aranos6269 veľmi dobre napísané, môžem len súhlasiť. Je vidieť, že už sa vo vašich názoroch odzrkadľuje aj vek pohľad na svet vyzerá logickejší. Niečo sa mi na tom rozhovore nezdalo a vadilo mi to. Trafili ste to veľmi dobre. Áno, vo videu obviňovali "nehrdinov" a hádzali na nich vinu za skutky iných. Kritici si veľa okolností neuvedomujú. Napríklad taká "maličkosť", že normalizátori nedávali podpisovať všetkým. Tam by totiž hrozilo, že tých čo by odmietli by mohli byť oveľa viac a čím viac by ich odmietlo, tým väčšia by bola možnosť, že by to mohlo prerásť do otvorenejšieho odporu. Naopak, normalizátori to urobili psychologicky na veľmi vysokej úrovni. Vybrali si len veľmi malú časť, pred ktorú položili papiere. Tým roztrieštili možný rast početne silného odporu a čím menšia tá časť ľudí bola, tým mali tí ľudia menšiu šancu na to, že by im niekto prišiel na pomoc a podporil ich, aby sa mali o koho oprieť. Uvediem len taký príklad. V Nemecku na konci 30tych rokov mal Hitler obrovskú podporu, viac ako 90% Nemcov bolo de facto spokojných s tým ako nacisti vládli. Podľa logiky tých najurvalejších kritikov normalizácie sú potom všetci Nemci potomkami nacistov alebo potomkami ľudí, ktorí nacizmus schvaľovali. Naozaj máme právo takto označiť všetkých Nemcov??? A žiaľ musím konštatovať, že opäť sa dostávame do doby nie nepodobnej minimálne tým časom spred 1989. A len záverom, nie nič som neodpisoval, plnoletosť som dovŕšil práve v 1989. A ani nikto z rodiny nepatril medzi tých, čo by boli nútení podpísať, takže sa týmto príspevkom nejdem ospravedlňovať. Len prikladám vlastný názor na dobu, ktorú som aspoň čiastočne zažil...
@@peterslebodnik123 delate malu chybu, ó hitlerovi. Ten nemal velku podporu, nikdy volby nevyhral, prestoze SA surovci stali vsude u volebnich budkach a nutili lidi volit SNDAP. On vyhral stajne jako bolsevici a komousi v csr 1948 protoze Mel dobre organizovanou surovou mensinu. A na to pozor, to ted je videt v usa a v zapadni evrope. Vetsina lidi nejsou hrdinove a proc by meli byt? V csr lidi trpeli za nacistu, a je to naivni ze by meli bojovat proti novemu teroru. Slóvaici povstali proti nacistum a kazdy sé na vas vysral, jak ruda armada tak zapad a jenom sé divali jak vas nemci masakrovali. Stejne tak v polsku, v madarsku v 1956. V 1956 byli dobrovolnici v anglii, chteli pomoct Madarum, ale britove je tam nepustili. Atd atd. A o tom historici nemluvi. Ja to vim od dobrovolnika ktery sé ó to pokousel. Mluvit ó narodu jako o zbabelem je blbost 😊
@@aranos6269 kdeže, nemám tam chybu 🤓 označil som totiž "koniec 30tych rokov", to už vtedy mali nacisti moc plne pod kontrolou a je potrebné tiež povedať aj to, že hitler "mal" šťastie a podarilo sa mu niektoré otázky a problémy v Nemecku aj vyriešiť. A pred faktickym začiatkom vojny mal v Nemecku maximálnu podporu, samozrejme beriem aj to, že to bola vo vysokej miere aj vynútená podpora. To je ale veľmi dlhá a rozsiahla téma a je tu tiež dosť paralel aj s komunistickou diktatúrou neskôr . Vy píšete o nástupe nacizmu začiatkom 30tych rokov, kedy to bolo presne tak ako píšete. Momentálne prechádzam rôzne dokumenty aj na you tube s tematikou 2.sv.vojny a celkovo čo sa týka éry nacizmu a hitlera. Situácia na Slovensku a hlavne ten PSYCHOPAT, ktorého sme si bohužiaľ pred necelým rokom zvolili vo mne vyvoláva tie podobnosti s minulosťou a to nielen spred 89,ale ešte podstatne ďalej. Tak si trochu obnovujem pamäť, aby som mohol aj z histórie čerpať nejaké ponaučenia, že čo v minulosti naši predkovia de facto posrali a čo by sme mohli a aj mali očakávať... A povinné sledovanie dokumentov o nástupe nacizmu a fašizmu po celom svete by som odporúčal ako "povinné" v globále pre všetkých. Stále viac vnímam, že ľudské spoločenstvo ako keby odmietalo sa učiť z dejín, alebo je tá história pre nich upravovaná a manipulovaná. Čo vlastne bol aj dôvod vzniku tohto seriálu. Nie so všetkým som súhlasil, resp. niečo mi chýbalo, že mohlo byť viac zohľadnené, ale teraz je to asi po prvý krát, kde až tak úplne s historikom nesúhlasím. A tu sme sa asi zhodli...
No jo. Já jsem v těch 70. Letech nějak nepobyval tak že je nechci příliš hodnotit, ale fakta by se neměly vynechavat. Řečník sice zmínil budovatelstvi, možná to mohl trochu upřesnit. No v těch 70. se světlo, průměrné ročně tak 10x víc bytu jak v době 1990- 2010, i když to napřed vypadalo jako nevyhoda. Jo v 90. mělo hodně lidí iluze že místo "kralikaren" bude něco jiného, a místo toho se jim ty byty 20x zdrazily. Kdych se tak obecně spíš k těm 80. letům měl vyjádřit, tak v rozhovoru jsem nezaznamenal bod - vzkazy na chodníku "ahoj za 720" . Jo vojna to byl velké "předěl" v životě řekl bych že u většiny mužu v tom věku největší zásah rezimu- státu do života, pak měl možná od vrchnosti větší pokoj jak dnes, alespoň u mnohých. Ta vojna byla vůbec zajimavi fenomén, většina tak 90% odvedenou tam šla kolem 18-19 ale vš těch bylo asi 90% tam šla až tak po 23 a jen na 1.5 roku a s výhodama. Obávám se podstatnější selekce než se dnes říká. Obávám se že základní hodnocení Česká by mělo začíná tím, že nemá ekonomickou elitu. Což má jasne důvody první 1/2 dvacátého století. Nedávno jsem si tak uvědomil že před R 1990 mělo Česko větší ekonomickou elitu jak dnes. Vím že za posledních 30 let tady vznikli a fungují úspěšne domácí firmy ale s hlediska množství to není podstatné. Ale v tom režimu před 1990 byly ty ekonomické zájmy a názory zastupovány v tom systému na těch "komunistickéch" schůzich. To se třeba na okresu potkal ředitel podniku, nějaké činovnik s policie atd., tak mohli mít lidé s ekonomiky (práce) svůj vliv.
Díky za reakci, samozřejmě, do naší půlhodinky jsme nedokázali dostat všechno - vždycky bude něco chybět - třeba ta vojna je jistě nesmírně silný společný moment. A otázka ekonomických elit - to je velké téma - třeba se k němu dostaneme v našem díle o 90. letech.
S pohledem pana Stehlíka na historii, osoby a události se ztotožňuji. Myslím, že jeho pohled na osoby a události je logický a pragmatický a to je moc dobře. Navíc se od něho dozvídáme i spoustu informací, které nejsou až tak známé a které mnohé dokreslují a vysvětlují.
Moc děkuji za tento pořad.
Jako účastník té doby musím s každým slovem souhlasit.Děkuji.
🤝👍😉
Výborný dialog, skvělé a srozumitelně podané charakteristiky a souvislosti doby. Za mě jeden z nejlepších v poslední době. Děkuji😊
tato série je mimořádně hodnotná, p.Stehlík je strhující v rozsahu svých znalostí a schopnosti odkrývat souvislosti - přirozeným a srozumitelným jazykem. Pan Horký s ním krásně funguje v rozhovorech - je tam pohodová energie dvou zvídavých chlapů v hospodě, které téma opravdu zajímá a baví je nad tím přemýšlet.. říkal jsem si, že by tohle podání mohlo dobře fungovat ve školách... ale možná je fakt, že mladí lidé většinou o historii nemají zájem, dokud v životě nezažijí události, pro které nemají pochopení. Proto i já doplňuji znalosti až v pozdějším věku a baví mě to. Je skvělé, že když můj syn bude na škole - krom výkladu učitele si bude moci pustit i toto video. Díky
Další skvělý díl. Děkuji moc.
Moc díky za tento pořad!
Opět výborný rozhovor. Tak moc bych chtěla váš kultivovaný projev a kritické myšlení vidět v politice.
Díky za tento kurz.
Hodně silný díl. Velice nutící k zamyšlení. Asi nejsilnější moment, honíme ty, kteří podepsali spolupráci, ale nevíme nic a neřešíme nikoho, kdo je k tomu nutil. Tento úhel pohledu slyším za 30 let poprvé. A musím s ním souhlasit.
K veci,tak to má byť.Pokračujte ďalej,je to dobrá práca na pokračovanie.
Super, děkuju!
díky ,pánové,je to zvláštní,že jsou napadány oběti a ne mučitelé,mě to připomíná "výcvik "Indických slonů,mučí je tak dlouho až je zlomí,a ten slon pak celý život poslouchá,a už nikdy se nepostaví na odpor,jakoby uzná své zlomení,a přijme postavení do kterého byl dotlačen,a ani ho nenapadne obvinit mučitele,vždyt kdo z nás by byl ochoten živořit, nebo se nechat zabít a nenechat se zlomit,to uměli jen Indiáni a to já nejsem
Super dejepis v priamom prenose. Škoda, že až po toľkých rokoch sa človek dozvie pravdu. Platí, že kto si bez viny hoď kameňom, alebo Vyber si brvno najskôr z vlastného oka, potom hľadaj triesku v bratovom. Každý, kto vtedy žil mal nejaký dôvod "držať hubu a krok", teraz je tých kritikov požehnane. Každý je po vojne generál. Snáď sa poučíme z histórie a nebudeme ju opakovať.
Hosi, ja vas zboznuju! Na kazdy dil se tesim vic a vic... Petre- a odkaz na brnensky Bakalare to je skvelej bonus. 👏👏
Děkuji🤝 👏👌
8:35 Nerad bych, aby tato diskuse mou vinou "zhnědla", ale zde vidím i jistou paralelu s dneškem a politickou korektností (byť zatím spíše v USA a Kanadě), kdy už jen vyslovení opačného názoru, než je ten politicky korektní může mít dopad na profesní kariéru. Je otázka, zda povede k prosperitě, když vyhodíme každého, kdo udělal před lety košilatý vtip na sociální síti nebo nesouhlasí s aktuální strategií boje s COVIDem. Čímž se tedy nechci zastácat militatních odpůrců roušek, ale osobně bych neměl problém si od takového člověka koupit chleba nebo nechat opravit auto, pokud by své řemeslo ovládal. Podobnou negativní roli by mohlo hrát i křečovité dodržování různých rasových, genderových či sexuologických kvót.
Zásadní rozdíl vidím v tom, že u těch dnešních věcí je ten "cancelling" vždycky jen dílem korporací a jednotlivců, nikoliv státu a jeho aparátu. Tím, jak je všechno propojené, to samozřejmě i tak může mít na život člověka silný negativní dopad, ale z pohledu země a jejích zákonů je takový člověk pořád nevinný a není nijak trestán. (Opravte mě, pokud se mýlím.)
@@dejiny Jsou ale v dnešní době více korporace nebo stát? Můžete být vyloučen z veřejného prostoru (sociální sítě) a to i jako americký prezident! Já se nechci Trumpa a toho co se stalo v Kapitolu zastávat, ale ten precedens mi přijde nebezpečný. Korporace vás pak mohou vyhodit a jiní zaměstnavatele si vás na síti najdou. Podobně i u vysokých škol může nějaký takový škraloup hrát roli. Teď se ale stále bavíme o americkém prostoru. Samozřejmě se to ale týká jen řekněme městské složky obyvatelstva. Pokud člověk pracuje v Alabamě jako farmář, tak se ho to asi netýká.
@@dejiny Jsou více korporace nebo stát? Můžete být vyloučen z veřejného prostoru (sociální sítě) a to i jako americký prezident! Já se nechci Trumpa zastávat, ale ten precedens mi přijde nebezpečný. Korporace vás pak mohou vyhodit a jiní zaměstnavatele si vás na síti najdou. Podobně i u vysokých škol může nějaký takový škraloup hrát roli. Teď se ale stále bavíme o americkém prostoru. Samozřejmě se to ale týká jen řekněme městské složky obyvatelstva. Pokud člověk pracuje v Alabamě jako farmář, tak ho to asi nemusí až tak zajímat.
@@ondrejlukac5769 Že si jako hlavní komunikační prostředek zvolil sociální síť patřící firmě, která si s ní může dělat, co chce, je jeho chyba. Ty sítě sice dnes fungují jako veřejný prostor a jejich význam a vliv je obrovský, ale pořád jsou soukromým majetkem v plné moci svého majitele a možnost přístupu k nim není nějaké garantované právo, jakkoliv je odstřihování od nich kvůli nevhodným názorům neetické a odsouzeníhodné. Pokud by však člověku bylo upíráno něco, na co právo skutečně má mít, tak věřím, že i v té Americe by se toho soudní cestou na úkor těch korporací domohl, tj. že stát by nad jejích mocí převážil.
Skvělé, děkuji
Díky za připomenutí.
Super chlapci...👉👉👉👉👉.
Peter, skvelé rozhovory...myslím že po skončení tohto kurzu by ste mohli vy dvaja pokračovať.---
Děkuji!
Bohužel vše naprosto přesné a pravdivé. Já to vše plně zažil - jsem ročník 1953.
A já také děkuji 👍👌, opět zajímavý pohled na dění u nás.
Dííky moc a hezký večer nebo den podle toho jak vás zpráva zastihne :)
Vždycky si vzpomenu na Karla Kryla a "Koncert pro všechny slušný lidi ". Byli jsme?
6/10 je o převzetí moci. A tento díl je hned v 1968. Kde je období mezi? Jinak super série!
Je neuvěřitelné, jak počátek 70. let připomíná dnešní dobu.
V čem?
Co se týče toho co je historie a co politologie - nad tím jsem se pár týdnů zpět zamýšlel, protože studuji historii na VŠ a tak jsem přemýšlel, kdy dojde k posunu hranice historie a politologie, když od Sametové revoluce a rozpadu Východního bloku uplynulo 30 let. A který okamžik v historii se stane novým mezníkem mezi historií a politologií - 11.9.2001 či jiné datum/jiná událost?
Každý vysokoškolák musel udělat zkoušku z dělníckeho hnutí, politické ekonomie, marxleninizmu a vědeckého komunizmu.
Co s tím?
Podle mých zkušeností se na základní škole učí dějiny pouze po II. světovou válku…. A na střední škole také
To je dobře. Vše co následuje, to je ideologie, za 30 let se bude mnoho věcí vykládat zase jinak. Tak tomu bylo a bude vždy.
Hezky popsáno, plus to, že ti co tehdy za normalizace nalezli do strany tady dnes vladnou.
Vinit lidi kteri nebyli hrdinove je blbost. V 90 tych sem potkal estebaka. Byl stdentem geologie, chtel cestovat. Uvedomil sí ze mú tó nikdy nepovoli predkove byli slechtici. Nechal sé naverbovat do stb a cestoval. To mí vysvetlilo proc sem "nahodou" potkaval cechy v anglii kteri mí vysvetlovali jak je to ted pekne v cssr a jak odpousti uprchlikum kteri se vrati. Kdyz sem dóstal britske obcanstvi nikoho takove sem nikdy nepotkal😊, mate pravdu neni to spravne vinit nehrdiny. Havel sedel v peknem pohodlnem vezeni, Mel slavne kamarady na zapade. Jini byli v Leopldove nebo dolovali v Pribrami.
Prosím napište ještě více o Vašich zkušenostech a zážitcích, je to velmi zajímavé. Kdy přesně jste emigroval a jak to probíhalo? Byla to skutečně taková beznaděj mezi mladými?
@@tomasvymazal9391 v 1968 21 srpna v.noci.prijeli tanky. Studoval sem medicinu v plzni, shromazdili sme sé kolem radia, to plzenske jeste vysilalo, prazske radio bylo obsazene soviety. Pak prijey tanky, rachotily kolem nás, vetsina lidi odesla domu, ze stovek tam zbylo asi 25. Pak tanky odjely, protoze radiova vysilacka byla premistena do skodovky a sovieti sé neodvazili vrazit to tovarny plne delniku. Komousi sí mozna pamatovali stavku a povstani v plzni v 50satych letech. Tanky byly vsude 10 dni pak dubcek (slaby blbecek) prijel zpatky z moskvy a prohlasil nejaky blbosti v radiu, vice méne ze jsme zpatky v prdeli. Vsichni sme breceli. A slí domu. Ne kteri jako ja mysleli o povstsni a boji, ale vetsina lidi mela vic smyslu a resignovala sé s realitou
Nejchytrejsi uz utekli, prvni 3 dny hranice byli otevrene, nikdo nevedel co se deje a co bude. Potom sé upalil Jan Palach, a vyzival lidi na generalni stavku. Tá sé nestala, jenom demonstrace. Take sé upalilo Vic lidi zajic a nekdo v plzni, ale ó Tom noviny mlcely takze pravdu nikdo nevi do dnes. Cestovani bylo volnejsi, podarilo sé mí dostat pas, a zucastnil sem sé vypravy na kolobezce do Parize. Cekal sem na ulici 3 dny a noci ve fronte na viza pro tranzit nemeckem, nekdo jinej stal 4 dny ve fronte na viza do Francie. Pak sme jeli na kolobezkach. Kdyz jsme prekrocili hranice vsichni sme jasali svoboda! Ale z nás jedenacti ja sem tam zustal v parizi sam. Ostatni sé bali nejistoty v kapitalismu. Jiny jazyky atd. To ukazalo proc i ten nejhorsi rezim pohodlne existuje vsude na svete. 90% lidi má radsi jistotu I kdyz je hrozna a boji sé nejistoty. Urcite vsichni sme cely zivot nadavali ná rezim, ale neudelali sme Nic, jenom sme vsichni kradli od statu a kecali u taboraku na chate. 😊. Ja sem zustal v parizi, 3 tydny, spal pod mostem, maloval na moste, pak sem odjel do holandska Cekal na viza do anglie a pracoval v tovarne a pak v doku, pak do anglie, tam sem pracoval v Londyne, pak sem sé odstehoval na ostrov (Isles of scilly) atd. Vice méne sem sé tu flakal zacal sem par businessu, svoboda sé mí moc libi. Po 90 sem jezdil rocne do cech ale rozhodl sem sé zustat v irsku. V cechach jeste tá komunisticka mentality smichana s rasismem me stvala. Proc cesi vlezli do EU? To nemelo zadny smysl. A NATO? Takova blbost. NATO nikdy nepomohlo nikomu strategie byl ustup evropou, coz znamena ze by nás nechali znicit, a sssr uz neexistovalo. NATO jenom bombarduje vetsinou cernochy. Kdyby cesi meli smysl tak by vyhlasili neutralitu jako svicarsko svedsko rakousko atd. Tady v netralnim irsku je pohoda a vim ze moje dane nepodporuji velkou armadu a pitome valky. 😊👍
@@aranos6269 veľmi dobre napísané, môžem len súhlasiť. Je vidieť, že už sa vo vašich názoroch odzrkadľuje aj vek pohľad na svet vyzerá logickejší.
Niečo sa mi na tom rozhovore nezdalo a vadilo mi to. Trafili ste to veľmi dobre. Áno, vo videu obviňovali "nehrdinov" a hádzali na nich vinu za skutky iných. Kritici si veľa okolností neuvedomujú. Napríklad taká "maličkosť", že normalizátori nedávali podpisovať všetkým. Tam by totiž hrozilo, že tých čo by odmietli by mohli byť oveľa viac a čím viac by ich odmietlo, tým väčšia by bola možnosť, že by to mohlo prerásť do otvorenejšieho odporu. Naopak, normalizátori to urobili psychologicky na veľmi vysokej úrovni. Vybrali si len veľmi malú časť, pred ktorú položili papiere. Tým roztrieštili možný rast početne silného odporu a čím menšia tá časť ľudí bola, tým mali tí ľudia menšiu šancu na to, že by im niekto prišiel na pomoc a podporil ich, aby sa mali o koho oprieť.
Uvediem len taký príklad. V Nemecku na konci 30tych rokov mal Hitler obrovskú podporu, viac ako 90% Nemcov bolo de facto spokojných s tým ako nacisti vládli. Podľa logiky tých najurvalejších kritikov normalizácie sú potom všetci Nemci potomkami nacistov alebo potomkami ľudí, ktorí nacizmus schvaľovali. Naozaj máme právo takto označiť všetkých Nemcov???
A žiaľ musím konštatovať, že opäť sa dostávame do doby nie nepodobnej minimálne tým časom spred 1989.
A len záverom, nie nič som neodpisoval, plnoletosť som dovŕšil práve v 1989. A ani nikto z rodiny nepatril medzi tých, čo by boli nútení podpísať, takže sa týmto príspevkom nejdem ospravedlňovať. Len prikladám vlastný názor na dobu, ktorú som aspoň čiastočne zažil...
@@peterslebodnik123 delate malu chybu, ó hitlerovi. Ten nemal velku podporu, nikdy volby nevyhral, prestoze SA surovci stali vsude u volebnich budkach a nutili lidi volit SNDAP. On vyhral stajne jako bolsevici a komousi v csr 1948 protoze Mel dobre organizovanou surovou mensinu. A na to pozor, to ted je videt v usa a v zapadni evrope. Vetsina lidi nejsou hrdinove a proc by meli byt? V csr lidi trpeli za nacistu, a je to naivni ze by meli bojovat proti novemu teroru. Slóvaici povstali proti nacistum a kazdy sé na vas vysral, jak ruda armada tak zapad a jenom sé divali jak vas nemci masakrovali. Stejne tak v polsku, v madarsku v 1956. V 1956 byli dobrovolnici v anglii, chteli pomoct Madarum, ale britove je tam nepustili. Atd atd. A o tom historici nemluvi. Ja to vim od dobrovolnika ktery sé ó to pokousel. Mluvit ó narodu jako o zbabelem je blbost 😊
@@aranos6269 kdeže, nemám tam chybu 🤓 označil som totiž "koniec 30tych rokov", to už vtedy mali nacisti moc plne pod kontrolou a je potrebné tiež povedať aj to, že hitler "mal" šťastie a podarilo sa mu niektoré otázky a problémy v Nemecku aj vyriešiť. A pred faktickym začiatkom vojny mal v Nemecku maximálnu podporu, samozrejme beriem aj to, že to bola vo vysokej miere aj vynútená podpora. To je ale veľmi dlhá a rozsiahla téma a je tu tiež dosť paralel aj s komunistickou diktatúrou neskôr . Vy píšete o nástupe nacizmu začiatkom 30tych rokov, kedy to bolo presne tak ako píšete.
Momentálne prechádzam rôzne dokumenty aj na you tube s tematikou 2.sv.vojny a celkovo čo sa týka éry nacizmu a hitlera. Situácia na Slovensku a hlavne ten PSYCHOPAT, ktorého sme si bohužiaľ pred necelým rokom zvolili vo mne vyvoláva tie podobnosti s minulosťou a to nielen spred 89,ale ešte podstatne ďalej. Tak si trochu obnovujem pamäť, aby som mohol aj z histórie čerpať nejaké ponaučenia, že čo v minulosti naši predkovia de facto posrali a čo by sme mohli a aj mali očakávať... A povinné sledovanie dokumentov o nástupe nacizmu a fašizmu po celom svete by som odporúčal ako "povinné" v globále pre všetkých. Stále viac vnímam, že ľudské spoločenstvo ako keby odmietalo sa učiť z dejín, alebo je tá história pre nich upravovaná a manipulovaná. Čo vlastne bol aj dôvod vzniku tohto seriálu. Nie so všetkým som súhlasil, resp. niečo mi chýbalo, že mohlo byť viac zohľadnené, ale teraz je to asi po prvý krát, kde až tak úplne s historikom nesúhlasím. A tu sme sa asi zhodli...
No jo. Já jsem v těch 70. Letech nějak nepobyval tak že je nechci příliš hodnotit, ale fakta by se neměly vynechavat.
Řečník sice zmínil budovatelstvi, možná to mohl trochu upřesnit.
No v těch 70. se světlo, průměrné ročně tak 10x víc bytu jak v době 1990- 2010, i když to napřed vypadalo jako nevyhoda.
Jo v 90. mělo hodně lidí iluze že místo "kralikaren" bude něco jiného, a místo toho se jim ty byty 20x zdrazily.
Kdych se tak obecně spíš k těm 80. letům měl vyjádřit, tak v rozhovoru jsem nezaznamenal bod - vzkazy na chodníku "ahoj za 720" .
Jo vojna to byl velké "předěl" v životě řekl bych že u většiny mužu v tom věku největší zásah rezimu- státu do života, pak měl možná od vrchnosti větší pokoj jak dnes, alespoň u mnohých.
Ta vojna byla vůbec zajimavi fenomén, většina tak 90% odvedenou tam šla kolem 18-19 ale vš těch bylo asi 90% tam šla až tak po 23 a jen na 1.5 roku a s výhodama. Obávám se podstatnější selekce než se dnes říká.
Obávám se že základní hodnocení Česká by mělo začíná tím, že nemá ekonomickou elitu. Což má jasne důvody první 1/2 dvacátého století.
Nedávno jsem si tak uvědomil že před R 1990 mělo Česko větší ekonomickou elitu jak dnes.
Vím že za posledních 30 let tady vznikli a fungují úspěšne domácí firmy ale s hlediska množství to není podstatné. Ale v tom režimu před 1990 byly ty ekonomické zájmy a názory zastupovány v tom systému na těch "komunistickéch" schůzich.
To se třeba na okresu potkal ředitel podniku, nějaké činovnik s policie atd., tak mohli mít lidé s ekonomiky (práce) svůj vliv.
Kolikanásobně stouply platy?
@@alesroubal3956 10x?
Díky za reakci, samozřejmě, do naší půlhodinky jsme nedokázali dostat všechno - vždycky bude něco chybět - třeba ta vojna je jistě nesmírně silný společný moment. A otázka ekonomických elit - to je velké téma - třeba se k němu dostaneme v našem díle o 90. letech.
Bože, opravdu Češi, všechno je špatné, to přednášíte, neee.
hole ruky redaktora jsou nechutne
božínku, já a politruk o okupaci, to bylo veselé, kontráši a tak ........
a mimoto, moji rodiče byli zbabělci
Děkuji!