Bylo Československo smysluplný projekt? | Pro a proti

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 жов 2019
  • Proč - narozdíl od Slováků - oslavujeme výročí založení Československa? Byl to smysluplný projekt, nebo se Tomáš G. Masaryk před 101 lety dopustil omylu, že existuje československý národ a že má společný svazek dlouhou budoucnost? Moderátorka Veronika Sedláčková se ptá historika Masarykova ústavu Michala Pehra a náměstka ředitele Národního muzea a historika Michala Stehlíka.
    Článek + audio: rozhl.as/3M0
    -------------------------------------------------------------
    » Sledujte nás na Facebooku: / rozhlasplus
    ​» Sledujte nás na Twitteru: / croplus
    » Články, online poslech a audioarchiv Plusu na webu: plus.rozhlas.cz

КОМЕНТАРІ • 73

  • @karolneufuss5592
    @karolneufuss5592 4 роки тому +26

    Nebyť Masaryka a Štefánika a prvej ČSR - neexistovalo by ani dnešné Slovensko ako štátny útvar ...

    • @martinpetrina7681
      @martinpetrina7681 4 роки тому +1

      Rád bych se vás slušně zeptal co si myslíte o výroku Štefánika, "že nepochopil proč se nový stát jmenuje Československý, když je slovenština jen dialekt českého jazyka a tim pádem by měli být všichni češi."

    • @thefagus1
      @thefagus1 4 роки тому +1

      Žiaľ dlhoveká manipulácia s dejinami zanechala na občanoch Čiech, Slovenska, Podkarpatskej Rusi a aj Maďarska roztrieštenosť prístupu k svojím dejinám. Myslím, že na základe historickej pamäti príslušníkov mojej rodiny môžem konštatovať , že tzv. 1 ČSR bola projektom Sionisticko-luteránskym, v ktorom už od samého začiatku prejavoval Český šovinizmus v oblasti školstva, kultúry i hospodárstva. Dnes sa rado zatajuje násilné počešťovanie slovenského a najmä podkarpatskoruského obyvateľstva i vnútenie maďaronskeho mesta Bratislava za tzv. hlavné mesto Slovenska so silným zastúpením Sionistickej protislovensky posôbiacej oligarchie s vlastným religionálnym školstvom. Bola by to debata na dlhé hodiny. Doporučujem si prečítať si knihu od G. Iljesa "Karpatské rapsódie"

    • @dopocital
      @dopocital 4 роки тому +2

      @@martinpetrina7681 také ten citát neznám, Štefánikův otec byl evangelický farář a evangelíci v té době používali více češtinu, protože byla na vyšší úrovni a také to souvisí s pobělohorskou emigrací, která se na území Slovenska asimilovala, například Jiří Třanovský.

    • @emilvisk
      @emilvisk 3 роки тому +6

      @@thefagus1 . .pan kolega, vy ste spadli z ktorej jahody ... takuto kardinalnu sprostost som uz davno necital, a to som ich pocul aj cital dost ... ceska cast prvej republiky bola objektivne rozvinutejsia a vyspelejsia, vratane intelektualnej vyspelosti (a slovensa cast taka tiez z objektivnych pricin nebola) , predpokladam, ze to davalo dobovym Cechom aj trosku objektivne akysi pocit nadradenosti a ten sa potom samozrejme vliekol az do smutneho konca spolocneho statu (velkorysost nie je u narodov (a ani u jednotlivcov) prave prirodzena crta, treba sa k nej namahavo dopracovat) .... skoda, ze mu nebolo dozicenych este aspon 20 dalsich rokov, slovenska emancipacia by pravdepodobne nabrala iny smer a rozmer, pretoze Slovakom stuplo sebavedomie .. takto sme sa oba narody pripravili mozno o este lepsiu buducnost ... aj ked vyvoj po roku 2000 vo mne nevyvolalva vela prehnaneho optimizmu ....

    • @jaroslavvitecek4970
      @jaroslavvitecek4970 3 роки тому +3

      @@emilvisk Češi nebyli nadrazeny, pouze Slovák se cítil být poškozený, mohu rict, že sem se potkal s lidma z velké části Evropy a ubrecenejsi národ než Slováci není.

  • @belomolnar2128
    @belomolnar2128 3 роки тому +6

    Dobré vysielanie pre ľudí ktorí sa v histórii vedia orientovať.

  • @1976Vlada
    @1976Vlada 4 роки тому +13

    To, že ČSR nepřežilo déle, než 20 let, bylo způsobeno agresí nacistického Německa a chováním Velké Británie a Francie v Mnichově. Důvody zničení ČSR byly vnější. (vnitřní problémy měly VŠECHNY evropské země, ne jen ČSR, a jednalo se až na výjimky o stejné problémy)

    • @pavelsisma7885
      @pavelsisma7885 2 роки тому +3

      Problémy měly, ale přežily. Útvar sahající od Chebu někam po Chust byl nesmysl.

    • @1976Vlada
      @1976Vlada 2 роки тому +4

      @@pavelsisma7885 Vy jste tomu teda dal! Tak autoři pořadu degradovali Československo - stát na "projekt", a Vy rovnou na "nesmysl". Za tenhle "nesmysl" umírali lidé ve 2 světových válkách, tento "nesmysl" úspěšně existoval nejprve 20 let v meziválečném období, potom 47 let po 2. světové válce. A mimochodem, tento "nesmysl" se v obou světových válkách počítal mezi vítězné státy.

  • @1976Vlada
    @1976Vlada 4 роки тому +4

    4:20 - "Američané byli nadšení, že konečně někdo v Evropě ví, jak se dělají hranice" - bodejď by ne, když USA mají hranici s Mexikem na řece Rio Grande a s Kanadou na Řece Sv. Vavřince.

  • @erikpergl9395
    @erikpergl9395 4 роки тому +15

    Československo mělo velký smysl. Stát měl výbornou strategickou polohu ve střední Evropě. Myslím tedy dlouhé hranice, což je dobré pro obchod. Na svoji velikost mělo Československo ideální hustotu osídlení. Malou. Tudíž dobrý výhled pro nárust populace, aniž by se stát přelidnil při pojetí naší kultury. Popírat vyjádření "v jednotě je síla" je hodno malé velikosti člověka. Republika měla být budována jako spolková, na základě zkušeností s naším sousedem NSR. Rozdělit průmyslově fungující stát je šílené a že to byla chyba, dosvědčila historie. Jinak by dnes nevznikla obchodní známka Czechoslovak group, která ve světě prosazuje český a slovenský průmysl (hlavně zbrojní). V dnešní podobě bychom měli lepší pozici v EU a větší šanci prosazovat zájmy republiky. Emancipace Slovaků je iracionální jako oni sami. Mám s nimi spíše negativní zkušenosti. Přesto jsem zastáncem ČSSR (Českoslovesnké spolkové republiky). Ano ani zkratka by se nemusela měnit :-). Dnešní koruna jako měna ve společném státě by měla ještě lepší pozici než dnes koruna česká, která se nemá za co stydět. Ať se na to koukám jakkoliv, i přes nechuť povahy větší slovenské populace, společný stát měl mnoho předností, aniž by mohl Slováky, Moraváky či Čechy znevýhodňovat či naopak. Rozdělení je morální selhání tehdejších politiků. Mělo být referendum a jiné řešení nemohlo být možné.Když přihlédnu k tomu, jak snaši předkové bojovali, jak na poli válečném tak i diplomatickém, aby takový stát vůbec vznikl, tak bych musel být sprostý na adresu těch, co na tehdejší republice hledali jen chyby.

    • @pavelsisma7885
      @pavelsisma7885 2 роки тому +1

      Svůj smysl mělo, ale pro Francii, která na něm stavěla svoji poválečnou politiku vůči Německu a Rusku.

    • @petrhouzar9551
      @petrhouzar9551 2 роки тому +1

      To je přesně pohled Čecha. Jen aby ten stát byl co největší. Nikdo to jinak vidět nemůže, cituji: "emancipace Slováků je iracionální"...

    • @rncmv
      @rncmv 8 місяців тому

      "Myslím tedy dlouhé hranice, což je dobré pro obchod." absurdný nezmysel; vojaci tie dlhé hranice milovali až do roztrhání těla; ďalšie časti vyjadrenia: plno kecov

  • @marekratkovsky135
    @marekratkovsky135 3 роки тому +15

    som Slovak ale uznavam Ceskoslovensko

  • @alexejkosygin2318
    @alexejkosygin2318 4 роки тому +8

    Czechoslovakia forever!

  • @ladislav2594
    @ladislav2594 4 роки тому +3

    Sice to nebylo pro a proti, ale zajímavé.

  • @lukas54cz71
    @lukas54cz71 2 роки тому +4

    Československo je smysluplný stát, pokud vláda, prezident jsou smysluplný jako masaryk. Jinak je to propadák jako dneska.

    • @rncmv
      @rncmv 8 місяців тому

      dneska už neexistuje, cca 30 rokov

  • @jozef9928
    @jozef9928 3 роки тому +5

    Je mi do placu co tu pocujem..

  • @janfialkovic9504
    @janfialkovic9504 2 роки тому +16

    No ako Slovak musim nesuhlasit, ze Ceskoslovensko nebolo vlastou Slovakov. Moj dedo bojoval za Ceskoslovensko v povstani. Takytchto panov by nakopal rovno do guli. Vznik Ceskoslovenska podla mojho nazoru ludia oslavuju do dnes na Slovensku neofficialne - starsie generacie urcite , ale je ich podla mna ovela viacej ako pri oslavach vzniku Slovenska ( na tie sa uz ani nespomina , inak ako officialne ).

    • @JozefViskup
      @JozefViskup Рік тому +1

      Použijem Tvoj slovník: Tvoj dedo mal nakopať do gulí svojho vnuka Jána Fialkoviča, aby sa naučil po slovensky, aby sa naučil pravopis, aby sa naučil študovať, rozmýšľať a analyzovať. Tvoj dedo mal svojmu nasprostastému vnukovi Jánovi Fialkovičovi vysvetliť, že hlavu nemá na nosenie vlasov, ale na rozmýšľanie. Tým dvom diskutujúcim - profesorovi Michalovi Stehlíkovi a Michalovi Pehrovi - so svojim IQ na úrovni hojdacieho koníka, nesiahaš ani po členky.

    • @Mirinovic
      @Mirinovic Рік тому

      Děkuji moje řeč

  • @jaroslavplacek439
    @jaroslavplacek439 3 місяці тому

    Při domlouvání v USA byli jen američtí Slováci, nebo i zástupci ze Slovenska? Byl jsem v 1992 v Bratislavě na nám. SNP na shromáždění, kde nějaký Slovák vykřikoval, že Čehúni budú zmätení z povrchu zemského. Kdo to byl?

  • @jiriv.7630
    @jiriv.7630 3 роки тому +2

    Československu pomáhali Husák s Biľakem a Česku dnes podobně pomáhají Babiš se Zemanem.

  • @stanislavnecas7055
    @stanislavnecas7055 4 роки тому +1

    To jste toho moc neřekli to stálo tak, za šálek kávy a 1 koblížek.

  • @HROSCHAN1
    @HROSCHAN1 Рік тому +2

    československo považuji za chybu. Samozřejmě tu stojí lotázka, zda bylo R-U ještě schopné přežít a jak hodně by bylo ochotné ke změnám... Tady asi platí, že Rakouská část byla ochotnější ke změnám a to i ceůlkem zásadním než ta Uherská.
    Co se týká Masaryka a jeho party a vzniku Československa, tak podvedli koho mohli. USA slibovali středoevriopské Švýcarsko, které se prostě nekonalo a ani neměli v úmyslu budovat takový stát.
    Z hlediska národnostní podvedli v podstatě všechny, neboť nějaký československý národ byla ochotná akceptovat pouze liberální část Čechů. těm zbylým to bylo víceméně jedno, Moravané cítili hořkou pachuť, Slováci nechápali co to znamená, ostatní se cítili ponížení a utlačení... Rusíni nevěděli jak to uchopit, neboť tam žilo v podstatě více národů než ve zbytku republiky...
    Dobře situaci popisuje i F. Peroutka , kdy se zabývá ustavováním nižších územních celků a samospráv, které republika nebyla schopna ustavit, neboť vždy by jim tam vycházely oblasti s jinou většinou než "československou" a to nechtěla vláda dopustit...
    Z hlediska náboženské otázky to byla dost katastrofa. Republika začala svou existenci stržením Mariánského sloupu postaveného kdysi jako poděkování za ubránění Prahy. Nevím, jak moc je možno věřit tomu, že represivní složky a jejich velení (potažmo Masarykova parta) o tom nevěděli, neboť když se Franta Sauer a jeho dav chystali zničit Karlův most, tak tam už se policie objevila a zabránila jim v tom...
    Tím spíš lze takto uvažovat, uvědomíme li si se státní podporou založení ČSCH (tehdy pouze Československá církev), okázalé Husitské oslavy, zpřetrhané vztahy s Římem, hanobení kostelů a ponižování kněží a řeholníků/řeholnic na Slovensku Sokoly, Cpaní Husitské tradice Rusínům apod... uvědomíme li si fakt, že 85% občanů bylo katolíků, (Podkarpatskou Rus nyní pominu, neboť tam bylo církví více)
    Pak se opravdu lze ptát KDE byla ta Masarykova demokracie a svoboda?...

    • @petrcervenka3148
      @petrcervenka3148 11 місяців тому +1

      A vy jste vyvrátil, že tady nebyla demokracie a svoboda? Pár účelových epizod a povšechné a přehnané kritizování opravdu nejsou argumenty. ČSR až do Mnichova zůstala demokratických státem s občanskými svobodami.

  • @Kamilbarr
    @Kamilbarr 3 роки тому +1

    Husák Bilak Dzúr Colotka Slováci co vládli Česku

    • @JozefViskup
      @JozefViskup Рік тому +3

      Rudolf Barák, Alexej Čepička,. Jan Fojtík, Klement Gottwald, Karel Hoffmann, Václav Hůla, Alois Indra, Miloš Jakeš, Antonín Kapek, Josef Kempný, Drahomír Kolder, Josef Korčák, Antonín Novotný, Jan Piller, Jindřich Poledník, generál Jan Šejna, Josef Špaček, Lubomír Štrougal, Oldřich Švestka, Antonín Zápotocký, ..., - Češi, čo vládli Slovensku.

    • @rncmv
      @rncmv 8 місяців тому

      pán je Blb-ec?