Яроповичі. Мандри Країною з Лілією Рубан

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 тра 2021
  • Cьогодні ми з вами помандруємо в село Яроповичі, яке знаходиться в Андрушівському районі, на Житомирщині. Старовинне село Яроповичі виникло на місці літописного града Ярополча ХІІІ ст.
    Раніше село називалось Ярополча, Яроповці, Ярополковиці.
    Назва села пов'язана з іменем київського князя Ярополка Святославовича, який у 970-х роках збудував біля витоків річки Ірпінь тимчасове польове укріплення. Відомо, що на горі, яка й досі піднімається серед рівнин, стояв красивий і величний замок князя Ярополка. Владика часто сюди повертався з походів, бо дуже любив цю місцевість. Багато походів зробив князь. Чимало воїнів мав у себе в дружині - хоробрих, дужих богатирів. Та найбільше князь любив людей, які приходили до нього з околиць великого замку, тому що мали вони красну вроду і велику силу. Таких князь Ярополк вважав справжніми воїнами. Вони ж, в знак поваги до князя Ярополка, називали себе ярополківцями. А через багато років за горою, що лишилась від замку, виросло велике поселення. Люди дали йому ім'я хоробрих воїнів Ярополка, назвавши Ярополковичі, а згодом трохи змінилась назва населеного пункту і стала Яроповичами.
    В 1736 році Яроповичі належали Станіславу Тища-Биковському, а через 4 роки були під опікою судді Київського Францішка Нітославського; в другій половині 18 ст. він записав (з 1757 р.) село Ходарківському домініканському монастирю.
    В 1855 році в Яроповичах було декілька панів, яким належала певна частина землі цього села, а саме: Тит Карлович Тржецяк (Tytus Trzeciak) мав землі 8068 десятин, кріпаків 507 душ; Ієронім Мікецький відповідно 572 десятини землі, 31 душу кріпаків; Василь Ярмолович - 111 десятин, 17 душ. Три брати Клюковські - 3 десятини, 10 душ.
    Село входило до складу Київської губернії, Сквирського повіту. Центр волості. До 1858 року більша частина Яроповичів належала Титу Тржецяку, який у 1859 році продав садибу Сигізмунду Антоновичу Котюшинському. У 1865 році ним було збудовано цукровий завод. Однак скоро Котюшинський збанкрутував, передав і садибу, і завод своїм кредиторам, товариству цукровиків. В роки революції цукровий завод згорів.
    В січні 1918 року встановлена Радянська влада. Комсомольський осередок у селі виник 1921 року. Перше колективне господарство - ТСОЗ організовано восени 1927 року.
    В селі Яроповичі є городище літописного міста Ярополча. Городище датується IX-XIII століттям. Перші літописні згадки про місто Ярополка відносяться до 1160 році. Під час проведених тут розкопок була знайдена давньоруська гончарна кераміка. Городище займає останець, що виходить в долину зі струмком - витоком річки Ірпінь. Подовжений овальний майданчик займає площу в 0,46 га. Схили городища в два яруси захищені ескарпами, причому висота другого ярусу досягала 7 м. Вважається, що князь Ярополк в X столітті побудував біля витоків річки Ірпінь тимчасове польове укріплення з замком на горі. Воїни князя називали себе ярополковцамі. Саме звідси значно пізніше і пішла назва села Ярополча, пізніше трансформувалося в Яроповичі...
    Ведучі - Лілія Рубан
    Автор і продюсер - Лілія Рубан
    Сценарій та режисер - Лілія Рубан
    Оператор - Микола Шмундир
    Монтаж - Михайло Кузьменко, Лілія Рубан
    Директор проекту - Володимир Рубан
    Менеджер з організаційних моментів - Ірина Шульга
    PR-менеджер - Лариса Манєк
    Фотограф - Євген Холод
    Production - Ruban Production™
    Особлива подяка:
    - Олександр Дреус - протоієрей, настоятель Свято-Дмитрівського храму села Яроповичі;
    - Алла Юр - Харідінян - Керівник ГО "Олександрійська скрижаль";
    - Ігор Довбиш - член ГО "Олександрійська скрижаль" , краєзнавець ;
    - Геннадій Махорін - кандидат історичних наук , волонтер;
    - Валерій Березівський - заслужений майстер народної творчості.

КОМЕНТАРІ • 13

  • @user-qs5kj1hx9z
    @user-qs5kj1hx9z 2 роки тому +1

    Дякую, дуже цікаво.

  • @arisa_bo
    @arisa_bo Рік тому +1

    Дякую ♥️

  • @user-xs9ok3ty7h
    @user-xs9ok3ty7h 2 роки тому +3

    Очень большое спасибо! Вспомнил детство и родную школу. Очень рад видеть в здравии Березовского В.Ф. Привет огромный ему из Москвы. Он догадается от кого. Всем привет кто родился и вырос в Яроповичах!!!

  • @allayur6526
    @allayur6526 2 роки тому +4

    Дякуємо за популяризацію культурної спадщини.

    • @user-ku5vl5xo9c
      @user-ku5vl5xo9c 2 роки тому

      Дякую за підтримку і теплі слова ❤️🙏

    • @user-bt1lf9kp6j
      @user-bt1lf9kp6j Рік тому

      Дякую ВАМ ЛІЛІЯ за дуже цікаві розповіді я. з задоволенням з ВАМИ мандрую по всій УКРАЇНІ

  • @tamaratom8190
    @tamaratom8190 2 роки тому +4

    Молодці,дуже цікаво!

  • @user-ew7wp4ox2f
    @user-ew7wp4ox2f 2 роки тому +2

    Так, тримати. Дакуємо за Вашу чудову роботу!!!!

    • @user-ku5vl5xo9c
      @user-ku5vl5xo9c 2 роки тому

      Щиро дякую за підтримку і теплі слова ❤️🙏

  • @mynusstosorok4591
    @mynusstosorok4591 2 роки тому +7

    ..привіт від "місцевого привида") ..доповню про Яроповичі: ще збереглась будівля старої лікарні, вона також збудована з контрфорсами (підпорки, як і в школі), а також біля городища бере початок річка Ірпінь..

  • @artemborysov4528
    @artemborysov4528 2 роки тому +2

    Тіки от Змієві Вали не в середині шостого століття будувались а в 10-12 ст. за князів Київських. Читайте Михайла Петровича Кучеру.